» »

Linux - prenosnik ne ugaša na novejših jedrih

Linux - prenosnik ne ugaša na novejših jedrih

nergac ::

Pozdravljeni.
Odpiram novo temo zaradi zelo specifičnega problema, ki ga ne uspem rešiti.

Imam Medion Erazer X7830 (MSI GT70 Dominator) gaming prenosnik. Zadnji BIOS je iz 2015, vse dela brez težav, razen tega da na kateremkoli Linuxu z jedrom novejšim od 4.18 računanalnika ne morem ugasniti, razen z nekaj sekundnim pritiskom na fizični gumb za ugašanje. Reboot dela brez težav.
Na Windows 10 računalnik ugaša brez težav, prav tako na kateremkoli Linuxu z jedrom vključno s starejšim od 4.17.

Trenutna rešitev je uporaba starejših jeder oziroma ugašanje računalnika iz grub menija.

Dvakrat sem poskusil še z git bisekcijo, ki me je obakrat pripeljala do
https://lore.kernel.org/linux-mm/201805...

Dobil sem odgovor avtorja z gornje povezave, da ne vidi, kako bi lahko gornja sprememba vplivala na mojo težavo.

Na tej točki se je reševanje mojega problema ustavilo, tudi nimam nobene ideje, kaj lahko še storim.

Sicer uporabljam Debian 9, v prihodnosti pa bom moral začeti uporabljati Debian 10 ali novejši. Kot sem že napisal, ni problem v Linux distribuciji, ampak v jedru samem.

Prilagam še podatke o prenosniku (inxi -Fz):

System:
Host: debian Kernel: 4.19.0-6-amd64 x86_64 bits: 64 Desktop: MATE 1.20.4
Distro: Debian GNU/Linux 10 (buster)
Machine:
Type: Laptop System: MEDION product: X782X
Mobo: MEDION model: X782X serial: N/A UEFI: American Megatrends
v: E1763IM7.510 date: 07/01/2015
CPU:
Topology: Quad Core model: Intel Core i7-4710MQ bits: 64 type: MT MCP
L2 cache: 6144 KiB
Speed: 997 MHz min/max: 800/3500 MHz Core speeds (MHz): 1: 999 2: 998
3: 998 4: 998 5: 998 6: 999 7: 999 8: 999
Graphics:
Device-1: Intel 4th Gen Core Processor Integrated Graphics driver: i915
v: kernel
Device-2: NVIDIA GK104M [GeForce GTX 870M] driver: nvidia v: 418.74
Display: x11 server: X.Org 1.20.4 driver: intel resolution: 1920x1080~60Hz
OpenGL: renderer: Mesa DRI Intel Haswell Mobile v: 4.5 Mesa 18.3.6
Audio:
Device-1: Intel 8 Series/C220 Series High Definition Audio
driver: snd_hda_intel
Device-2: NVIDIA GK104 HDMI Audio driver: snd_hda_intel
Sound Server: ALSA v: k4.19.0-6-amd64
Network:
Device-1: Qualcomm Atheros Killer E220x Gigabit Ethernet driver: alx
IF: enp3s0 state: down mac:
Device-2: Intel Wireless 7260 driver: iwlwifi
IF: wlp4s0 state: up mac:
Drives:
Local Storage: total: 447.13 GiB used: 14.63 GiB (3.3%)
ID-1: /dev/sda vendor: Intel model: SSDSC2BW480A4 size: 447.13 GiB
RAID:
Hardware-1: Intel 82801 Mobile SATA Controller [RAID mode] driver: ahci
Partition:
ID-1: / size: 31.25 GiB used: 5.85 GiB (18.7%) fs: ext4 dev: /dev/sda7
ID-2: /home size: 53.89 GiB used: 8.77 GiB (16.3%) fs: ext4 dev: /dev/sda8
ID-3: swap-1 size: 30.00 GiB used: 0 KiB (0.0%) fs: swap dev: /dev/sda1
Sensors:
System Temperatures: cpu: 45.0 C mobo: N/A
Fan Speeds (RPM): N/A
Info:
Processes: 193 Uptime: 11m Memory: 23.46 GiB used: 838.2 MiB (3.5%)
Shell: bash inxi: 3.0.32


Ne glede na kak način hočem ugasniti prenosnik z Linuxom z jedrom novejšim od 4.18 (systemctl poweroff, init, skripta ki pošlje kodo za ugašanje), je rezultat enak - ekran zmrzne in računalnik ne ugasne.

Za nasvete se že vnaprej zahvaljujem.

nsa_ag3nt ::

Standby (programski) tudi ne dela ?


Ne glede na kak način hočem ugasniti prenosnik z Linuxom z jedrom novejšim od 4.18 (systemctl poweroff, init, skripta ki pošlje kodo za ugašanje), je rezultat enak - ekran zmrzne in računalnik ne ugasne.

V log si gledal če je kaj ?

ChangeLog glede na zadnji 4.17.9
https://cdn.kernel.org/pub/linux/kernel...
https://gizmodo.com/c/goodbye-big-five

Zgodovina sprememb…

nsa_ag3nt ::

Če greš v cli mode (torej exit iz x11) in tam poženeš shutdown (programsko), se prenosnik ugasne ?


Gpu šoferji so nouveau ali nvdiia https://unix.stackexchange.com/question... ?
https://gizmodo.com/c/goodbye-big-five

Zgodovina sprememb…

nergac ::

Cli mode ne spremeni ničesar, težave so tudi pri suspend in hibernation, ki ju sicer ne uporabljam, vendar prav tako delata na starih jedrih.
Tudi ne igra vloge ali uporabljam nvidio ali noveau driver.
Ko sem delal git-bicect jeder med 4.17 in 4.18 (oziroma 4.19), sem rabil 13 dolgotrajnih iteracij, da sem prišel do določenega commit-a.
Log-e za Debian 9 in 10 sem predal, ko sem prijavil bug:
https://bugzilla.kernel.org/show_bug.cg...

Sicer je žena prej uporabljala ta prenosnik, in si je naredila raid v bios-u za Windowse, ki ga včasi rabi. Sam sem naknadno inštaliral razne Linux-e na ločen disk v UEFI načinu.

Tudi ko zaženem razne linux-live verzije s USB ključka, je težava enaka in odvisna samo od številke jedra.

LightBit ::

nergac je izjavil:

Dvakrat sem poskusil še z git bisekcijo, ki me je obakrat pripeljala do
https://lore.kernel.org/linux-mm/201805...

Dobil sem odgovor avtorja z gornje povezave, da ne vidi, kako bi lahko gornja sprememba vplivala na mojo težavo.

Ampak očitno vpliva. Verjetno ima posredni vpliv.
Mislim da bi moral nadaljevati v to smer, ampak bo težko.

Morda če poskusiš izklapljati funkcionalnosti v jedru (driverje)?

nergac ::

LightBit je izjavil:

nergac je izjavil:

Dvakrat sem poskusil še z git bisekcijo, ki me je obakrat pripeljala do
https://lore.kernel.org/linux-mm/201805...

Dobil sem odgovor avtorja z gornje povezave, da ne vidi, kako bi lahko gornja sprememba vplivala na mojo težavo.

Ampak očitno vpliva. Verjetno ima posredni vpliv.
Mislim da bi moral nadaljevati v to smer, ampak bo težko.

Morda če poskusiš izklapljati funkcionalnosti v jedru (driverje)?


Tudi sam se nagibam k tvojemu odgovoru.
Zgleda, da je še najbolje, da vztrajam na starih jedrih dokler gre (še kake 3 leta), potem pa grem na nova jedra, za ugašanje pa uporabim starejše.
Prenosnik je sicer dokaj robusten in mi dobro služi za tisto, kar rabim. Edino baterija je fuč, pojavljajo se tudi svetle lise na ekranu.
Lahko bi sicer uporabljal tudi windowse, vendar mi bolj ustreza Debian z Mate namizjem, tako da lahko šarim po drobovju in si organiziram namizje po svojih željah.

Obstaja še majhno upanje, da bodo spet s kakim novim jedrom na novo postavili kake ACPI rešitve ali kaj podobnega, da bo težava izginila, čeprav dvomim.

nergac ::

Dodatek:
Preiskusil še novo jedro 5.5, težava ostaja.

LightBit ::

FreeBSD?

nergac ::

LightBit je izjavil:

FreeBSD?


Tudi ta alternativa ostaja odprta.
Se bi pa moral na novo navajati, zamenjati namizje (MATE), nisem še pogledal kaka je podpora za dvojno grafiko.

Se bom pa mogoče v prihodnosti tudi kaj pozabaval z njim.

Sem ga glede moje težave priskusil pred kakim letom. Imel sem težave pri instalaciji na disk, sem ga zagnal iz ključka v tekst načinu ter uspel ugasniti računalnik.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nergac ()

LightBit ::

MATE je tudi na FreeBSD. Glede dvojne grafične pa ne vem.

nergac ::

Zgleda da je tudi dvojna grafična podprta.

srus ::

1. Ali nam lahko dostaviš vsebino grub konfiguracijske datoteke in /proc/cmdline output.

2. Kaj se zgodi, ko v terminalnem oknu odtipkaš

sudo poweroff

Ali sistem zamrzne takoj, ali vidiš še kakšen output?

3. Kaj vidiš v datotekah na /var/log direktoriju?

pegasus ::

Tovrstni problemi so bili aktualni kako desetletje nazaj in izvirajo iz fubar acpi implementacije v biosu. Nekje v kernel sourcu najdeš acpi quirks fajl, pobrskaj kako so reči implementirane tam notri in poglej, če lahko dodaš ustrezne čarolije za tvoj laptop. Še prej se poigraj z raznimi acpi= flagi kernelu, da vidiš, kaj dejansko reši tvoj problem.

Invictus ::

Očitno laptop ni tako popularen, da bi porihtali zadeve...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

nergac ::

Hvala vsem za predloge.

srus: iz log-ov nisem odkril nič, preden računalnik ugasne se v tekstovem načinu izpišejo standardna sporočila, enako kot pri stareih jedrih kjer ni težav.
Nekako kot da bi se vsi postopki naredili, se pa ne izklopi elektrike.

pegasus: tudi sam domnevam, da je vse skupaj povezano z ACPI. So pa se problemi pri raznih laptopih pojavljali različno, dostikrat je pomagala nadgradnja BIOS-a. Glede da imam 5 let staro Medion mašino in toliko star BIOS, nadgradnje BIOS-a pri meni ne bo.
Tudi sem poskušal z raznimi kernel parametri v grub-u, brez uspeha. Spreminjanja jedra in kompaliranja le tega pa se verjetno ne bom lotil, dovolj sem se že namučil z git-bisectom.
Če bom se pa vseeno tega lotil, bom moral krepko nadgraditi znanje o tem.

Invictus:
Zdi se mi, da ni samo težava popularnosti laptopa, zadnje čase postaja linux vedno bolj obsežen in kompliciran. Imam še 10 let starega stacionarca C2D kjer ni te težave in še bolj egzotičen Toshiba mini laptop star več kot 10 let kjer je tudi vse bp, razen da na njem aktualni Debian že šteka, Ubuntu iz 2010 pa deluje tekoče. Zdaj je na njem SliTaz.

pegasus ::

nergac je izjavil:

Spreminjanja jedra in kompaliranja le tega pa se verjetno ne bom lotil, dovolj sem se že namučil z git-bisectom.
Ne razumem tega stavka - če si delal git bisect, si moral skompajlati in zbootati kar nekaj kernelov, da si testiral, če poweroff deluje ali ne.

nergac ::

pegasus je izjavil:

nergac je izjavil:

Spreminjanja jedra in kompaliranja le tega pa se verjetno ne bom lotil, dovolj sem se že namučil z git-bisectom.
Ne razumem tega stavka - če si delal git bisect, si moral skompajlati in zbootati kar nekaj kernelov, da si testiral, če poweroff deluje ali ne.


Seveda. In bilo je zelo zamudno. :)

WhiteAngel ::

Si poskusil revertati dotični popravek na zadnji verziji kernela?

nergac ::

WhiteAngel je izjavil:

Si poskusil revertati dotični popravek na zadnji verziji kernela?


Sem poskusil. Bisekcija me je pripeljala do popravka (med 4.17 in 4.18), kjer sta bili spremenjeni 2 datoteki. Sem ju zamenjal s tistima jedra 4.17 in vse skupaj skompajlal, pa se mi zadeva ni niti zbootala.
Nimam pa toliko znanja, da bi ugotovil, kaj vse dejansko popravka spremenita.

Ampak to je spet taka nekorektna rešitev, lahko da bi odpravil svojo težavo, narobe pa bi bilo kaj drugega - kar bi se izražalo na mašini ali pa tudi ne.

Sem pa gledal tudi ostale podobne bug reporte na bugzilla kernel in zdi se mi, da kar večina zadev ostaja nerešenih, je pa večina zadev obravnavanih.

srus ::

Predlagam, da ne izgubljaš časa z "bisekcijo", ampak testiraš različna nastavitve acpi in apm kernel parametrov. Dokumentacija je na https://www.kernel.org/doc/Documentatio...

Poglej še kakšne so možne nastavitve ACPI in power managementa v BIOS.

Če ne bo uspeha, poizkusi z spremembo gonilnika za grafično kartico.

nergac ::

srus je izjavil:

Predlagam, da ne izgubljaš časa z "bisekcijo", ampak testiraš različna nastavitve acpi in apm kernel parametrov. Dokumentacija je na https://www.kernel.org/doc/Documentatio...

Poglej še kakšne so možne nastavitve ACPI in power managementa v BIOS.

Če ne bo uspeha, poizkusi z spremembo gonilnika za grafično kartico.


Se strinjam, sem pa že nekaj poskušal z ACPI nastavitvami, nisem pa res preveril vseh možnosti.
Gonilnik za grafično ne igra vloge pri meni, je pa res da je nekaterim s podobno težavo pomagalo ravno to.
Kar pa se tiče BIOS-a, nimam v njem sploh možnosti spreminjanja PM.

nergac ::

Na koncu sem "rešil" zadevo na svoj način (spreminjanje kernel parametrov ni obrodilo sadov - primanjkuje mi tudi znanja na tem področju; sem poskusil tudi s FreeBsd, pa sem videl da bi me čakalo kar dosti dela).

Na kratko:
Skratka, na disku imam posebno majhno particijo z Debian 9 brez DE, posebej namenjeno ugašanju računalnika.
V Debian 10 sem povozil datoteko systemd-poweroff.service z systemd-reboot.service.
Nato sem (glej
https://www.raspberrypi.org/forums/view...
) kreiral datoteko
/etc/systemd/system/systemd-poweroff.service.d/mypoweroffscript.conf
z vsebino:
[Service]
ExecStartPre=/usr/local/bin/my_shutdown_script.sh
.
S pomočjo te .sh skripte spremenim grub.cfg datoteko, tako se ob ugašanju računalnik takoj zboota v Debian 9, ki pa ima aktivno datoteko rc.local, ki takoj spremeni nazaj grub.cfg datoteko in ugasne računalnik.

Sicer ima ta rešitev tudi svojo ceno: računalnik se ugaša 7 sekund, kar je 3,5 krat več.

Je še drug način:
nikoli ne ugašam računalnikam vedno ga reštartam. Ko sem v grub meniju, pritisnem Esc ali c, napišem halt in pritisnem Enter, kar tudi ugasne računalnik.

Me skoraj ima, da bi to "rešitev" opisal na bugzilla kernel, kjer sem prijavil bug.

LightBit ::

;((
Dela pa. :))

nergac ::

nergac je izjavil:

Je še drug način:
nikoli ne ugašam računalnikam vedno ga reštartam. Ko sem v grub meniju, pritisnem Esc ali c, napišem halt in pritisnem Enter, kar tudi ugasne računalnik.


Popravek: to tudi ne dela, tako da ostaja ena "rešitev".

srus ::

Idealna over engineered rešitev za job security.

nergac ::

Sem si dal na ključek FuryBSD z XFCE namizjem (1.8 G).
Obstaja še namizje KDE.
Mašina se ugasne brez težav.

Po zadnjem update se tudi Windows 10 težje ugasne (rabim držati še shift, potem gre).

Hvala vsem sodelujočim v tej temi, bilo mi je v pomoč v razjasnitvi težave.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

[(K)Ubuntu] Vprašanja in težave (strani: 1 2 3 419 20 21 22 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1059313184 (108) Ijus
»

Ubuntu vprašanja (strani: 1 2 3 419 20 21 22 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1061176923 (45762) poweroff
»

Izšel Linux 4.17

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
65303 (3983) Ozric
»

Kako v Linuxu (RedPitaya) kompletno onemogočiti USB naprave

Oddelek: Operacijski sistemi
101184 (925) misek
»

[UBUNTU SERVER 10.04] Grub se ne postavi

Oddelek: Operacijski sistemi
478756 (7968) Icematxyz

Več podobnih tem