» »

Ali zračno hlajenje umira?

Ali zračno hlajenje umira?

«
1
2 3 4

Jst ::

Opažam že par let, da AIO vodna hlajenja vedno bolj napredujejo, klasični heatpipe so pa sedaj prišli do dve kile z dvemi towerji, tri ~130mm ventilatorji, direktni stik z 6 heatpipe in stanejo 100-120 EUR. Dark Rock 4 Pro recimo.

Sedaj pa pogledamo na drugo stran. AIO vodno hlajenje, Arctic Freezer II 280, trenutno najboljše* AIO vodno hlajenje, stane manj kot 100 EUR. Je čisto tih, pumpa je čisto tiha, dva ventilatorja se vrtita z minimalnimi obrati. Škoda da ne podpira Treadripperja, ampak ohladi VSE najbolj vroče in najbolj navite CPUje.

*odvisno od strani, ampak je Arctic 280 boljši od večine 360

Za 50-60 EUR dobiš AIO vodno hlajenje z 140mm radiatorjem in dvemi ventilatorji v push/pull konfiguraciji. In hladi dosti bolje kot večina zračnih do 100 EUR.

Edina minusa pri AIO vodnem hlajenju je: 1. Voda v ohišju. Nekateri so vodo-fobni. :) In 2. Zračno hlajenje recimo, da zdrži dlje. In če crknejo ventilatorji, ni takšen problem, če pa crkne pumpa pri vodnem pa posledice opaziš takoj. Dobro po eni strani, ampak za povprečnega uporabnika je bolje da crkne ventilator na velikem towerju - ponavadi je vsaj en ventilator zgoraj v kotu, ali zadaj zgoraj, ki odvaja vroč zrak in če je zraven velik tower od CPUja, je možno da povprečen uporabnik sploh ne bo opazil razlike.

Torej, na področju zračnega hlajenja smo prišli do konca. Lahko se igramo z detajli, ampak razlika bo pri podobno velikih minimalna.

Vodno hlajenje se je leta cenil in sedaj je neck to neck z zračnim. Če je radiator večji od 140x140, bo večinoma hladnejši od velike večine zračnih.

Edino kar sem opazil novega je "Thermosiphon":




---

Bo vaše naslednje hlajenje vodno ali zračno?

Jaz imam Arctic Freezer II 280 in hladi 3800X brez problema.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

klemenSLO ::

Čisto preprosto.... pomoje bo zračno hlajenje še vedno imelo primat, ker je enostavno cenejše in za povprečnega uporabnika dovolj dobro.
Tisti ki pa RESNO navija sistem bo pa seveda to prva izbira.
Life is not measured in minutes, but in MOMENTS...

pegasus ::

Pasivno. Že kar nekaj let.

Če pc potrebuje aktivno hlajenje, je pokvarjen v dizajnu.

klemenSLO ::

klemenSLO je izjavil:

Čisto preprosto.... pomoje bo zračno hlajenje še vedno imelo primat, ker je enostavno cenejše in za povprečnega uporabnika dovolj dobro.
Za Tistega, ki pa RESNO navija sistem, bo pa seveda to prva izbira.
Life is not measured in minutes, but in MOMENTS...

TheTilko ::

pegasus je izjavil:



Če pc potrebuje aktivno hlajenje, je pokvarjen v dizajnu.



Kaj je pravi dizajn, da imas hladilno telo vecje kot PC, ce je potreba ali pa da dodas ventilator?

PrimoZ_ ::

pegasus je izjavil:

Pasivno. Že kar nekaj let.

Če pc potrebuje aktivno hlajenje, je pokvarjen v dizajnu.


Se ne strinjam.
Ti preveč posplošuješ svoj primer, kjer ti PC služi samo kot klient.

pegasus ::

TheTilko je izjavil:

Kaj je pravi dizajn,
Tak, ki ne oddaja več kot 5w toplote.

Machete ::

Težko mlatiš japonce v Battlefieldu s 5W.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

pegasus ::

Malo zmanjšaš stopnjo dekadence, pa gre.

TheBlueOne ::

Tezko delas v CADU s 5W....

pegasus ::

CAD je beyond desktop. In ja, lahko delaš, z malce več potrpljenja.

TheBlueOne ::

Ni sans, ne zavrtim objekta v nekaj dnevih. :) In ne ni beyond desktop, gaming PC je dovolj za zelo dosti. Pac ni optimalno, ce porabis en dan namesto nekaj minut.

Delam se 3d Design, renderiranje raznih videov, slik itn. To bi vse trajalo tako dolgo, da bi delal namesto deset projektov na leto, niti enega na desetletje.

Se mi zdi, da ce ne potrebujes aktivnega hlajenja, potem so tvoja opravila pokvarjena v dizajnu, ker lahko vse delas na telefonu in ne potrebujes PCja.

pegasus ::

Telefon je že boljši hardver kot pc, pravilno ugotavljaš. In če lahko gejmaš na telefonu, zbrcaj še tvojega cad providerja, da ti skompajla softver za arm.

Machete ::

pegasus je izjavil:

Malo zmanjšaš stopnjo dekadence, pa gre.


Brez dekadence tudi ti ne bi imel pasivnega hlajenja.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

LeQuack ::

To je zato ker Intel noče izboljšat CPUjev že skoraj desetletje, in potem se zmeraj bolj grejejo.
Quack !

TheBlueOne ::

pegasus je izjavil:

Telefon je že boljši hardver kot pc, pravilno ugotavljaš. In če lahko gejmaš na telefonu, zbrcaj še tvojega cad providerja, da ti skompajla softver za arm.


Se bo fix pregreval brez hlajenja. In hitrejsi si, boljse je, tako da takoj dodas aktivno hlajenje in navijes. Slab design je tratit zastonj resurse.

Cange ::

Gaming PC: CPU 65-95W, GPU ~150W, oboje brez problema skoraj neslišno. AMD ima up to date CPU, ki je owerkill v okviru TDP, nvidia bo kamlu imela GPU ki bojo up to date z debelino procesa. V tem segmentu ne kaže da bi bila potreba po vodnem hlajenju. Večji problem je, ker prodajajo oweclockan silicij in poleg zaračunajo še primeren kos aluminija v obliki hladilnika, s tem krajšajo življensko dobo komponentam v dobi ki je napredek upočasnjen.

Bwaze6 ::

Procentualno so verjetno računalniki z AIO izredno majhna niša, tako da težko govoriš o "umiranju zračnega hlajenja". Večina računalnikov je pač službenih pisarniških, ali enostavnih domačih za browsanje in podobno. Vanje še aftermarket zračnega hladilnika nihče ne vgrajuje, razen tam kjer ni izbire (novejši zmogljivejši Intel).

Pa tudi gamerji niso ravno kar prešaltali na AIO. Med minusi AIO bi jaz izpostavil enega dokaj pomembnega:

Možnost, da bo ob odpovedi zaradi puščanja vode AIO uničil še druge, mnogo dražje komponente, kar se pri zračnih hladilnikih praktično ne more zgoditi.

Večina ljudi pač CPU, matično in posledično hladilnik menjajo redkeje, kot je pa nekako pričakovana življenska doba AIO. Kar je velik minus.

Seveda so AIO pogosti na fotkah ljudi, ki razkazujejo svoja računala. Ker so pač cenejši od full custom vodnega, in z AIO lažje kot z velikimi zračnimi hladilniki dosežeš izgled, kot da se je v računalnik ravnokar skozlal samorog. A večina ljudi pač ne razkazuje svojega računala, ki je praviloma pod mizo.

TheBlueOne ::

Verjetno bi bil preteklost, ce bi cena/dodatna-zmogljivost zacela biti v prid vodnem. Ali drugace, ce bos lahko kupil toliko cenejse komponente, da bodo z vodnim hitrejse, kot kombinacija drazjih z zracnim, se bo prodajalo.

Morda chalange za kaksen youtube kanal. :D

Bwaze6 ::

In ni ravno pošteno navijati za eno stran, hkrati pa o drugi lepiti napačne informacije. :)

Opažam že par let, da AIO vodna hlajenja vedno bolj napredujejo, klasični heatpipe so pa sedaj prišli do dve kile z dvemi towerji, tri ~130mm ventilatorji, direktni stik z 6 heatpipe in stanejo 100-120 EUR. Dark Rock 4 Pro recimo.


Dark Rock Pro 4 stane 67 EUR, tehta 1.1 kg. Se pravi je oboje približno polovica očitanega. :D


O "umiranju" zračnega hlajenja se lahko zlahka prepriča vsak tudi npr. na Mindfactory, ki objavlja prodajne številke.



Zračno hlajenje - Dark Rock PRO 4, 67 EUR, 17310 prodanih

AIO - NZXT Kraken X62 V2, 147 EUR, 5580 prodanih

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Bwaze6 ()

dolenc ::

AIO vodna hlajenja bolj kot ne ista že on prve verzije.

Bloki so bol ko ne isti (pa tudi, če bi bili drugačni se zmogljivost ne bi bistveno spremenila), pumpe isto. Samo oblika radiatorja(večji, debelejši, drug fpi) in kake ventilatorje dajo gor je edina razlika. Tako da največjo razliko med njimi (aka vsi so fucking isti!) naredi samo površina radiatorja in kvaliteta ventilatorja.

Tudi nima kam razvoj it, ker ti je edina hladilna komponenta ravno radiator, tle se pa pač nič ne dogaja :).

Zračni coolerji, so bli na istem, ko se je samo velikost večala, potem so prišli pa heatpipe-i... Ampak tudi tukaj kaj dosti nimajo pogruntat, dokler ne pride spet kaj drugega.

Vodno kot tako pa bo tko zmeraj nišno, minus cene in zanesljivosti je večji kot je plus zmogljivosti.
Če ne bi bilo heatpipov bi bili verjetno sedaj velik večji delež PCjev na vodnem, sam obstajajo :)

Spock83 ::

pegasus je izjavil:

Telefon je že boljši hardver kot pc, pravilno ugotavljaš. In če lahko gejmaš na telefonu, zbrcaj še tvojega cad providerja, da ti skompajla softver za arm.


Skoraj vsi zadnji hudi flagshipi imajo tekočinsko hlajenje :D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Spock83 ()

Jst ::

Verjetno bi bil preteklost, ce bi cena/dodatna-zmogljivost zacela biti v prid vodnem. Ali drugace, ce bos lahko kupil toliko cenejse komponente, da bodo z vodnim hitrejse, kot kombinacija drazjih z zracnim, se bo prodajalo.


Ravno to se dogaja. Ko kupiš CPU uporabiš Stock Cooler. Če pa hočeš kaj drugega, je pa trenutno neck-in-neck situacija. Vodno je 120-140, 2x140 (240), 280, 360. 360 je že v meji diminishing returns, razen če imaš threadripperja in čudno ohišje.

Sam si komot lahko predstavljam, da Intel in AMD začnejo pri svojih Box CPUjih dajati zraven malo boljše coolerje, ki delajo z default brez problema. Če hočeš več pa v prihodnosti ne vidim šans za air coolerje. Recimo, smo v letu 2028 in kupiš 48 Core CPU, ki ima 140W toplote za odvračati.

Air coolerji ne bobo kaj dosti napredovali. Torej boš uporabil Stock rešitev od Intela ali AMDja.

Poglej primer Noctue 15 in Dark Rock 4 Pro, ki sta več kot 100 EUR. Oba zagotavljata dobre temperature in tiho delovanje. Ampak če pogledaš v živo kako velika sta, OMG. Kilo in pol. Pa še RAM mora biti manj kot 4cm velikosti, kar je redkost danes.

In v prihonosti bomo najbrž lahko kupili 140x140 radiator z enim ventilatorjem (za boljše je vedno push/pull rešitev z dvemi venti) in bo rešitev boljša od Stock.

Razen če začnejo z kakšno novo tehnologijo, bolj efektivno kot heat pipes. ThermoSiphon linkan zgoraj je dobra smer.

Ampak TRENUTNO, če kupuješ CPU cooler, ne vem, če se splača kupiti 100EUR vredno zračno hlajenje. 140x140 je 50-60EUR, kar je pol manj od dobrega zračnega. Edina slabost je zvok ventilatorja. To pa lahko zmanjšaš z še enim ventilatorjem v puss/pull konfiguraciji.

In že par CESov zaporedoma, vidimo vedno več vodnih hlajenj, različnih velikosti, različnih cen, ki ciljajo na "undercut" zračnih in mislim, da jim uspeva.


---

Poleg tega sem govoril samo o CPU AIO vodnih.

Sedaj dobimo za 100 EUR vodno AIO za grafe. Komur je hobi navijanje (meni več ni), ne bo problem dati 100EUR za hlajenje 800-1200 EUR vredne kartice.


---

Moje osebno mnenje je, da bo zračno samo še v stock izvedbah, vse ostalo pa razna vodna in druge substance, ki jih uporabljajo namesto vode. Vsa ohišja imajo VSAJ 1x 140 in 1x 240. Večina jih ima 1x 360 na vrhu, 280 spredaj in 140 na večih mesih.


---

Sedaj gledam po slvenskih straneh in so vodna hlajenja dražja za 30-40%.. Če kupiš krakena za 140 v nemčiji in plačaš 30 EUR za prevoz, si 10 EUR v dobrem. Matr so Slo trgovine drage.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

hojnikb ::

Spock83 je izjavil:

pegasus je izjavil:

Telefon je že boljši hardver kot pc, pravilno ugotavljaš. In če lahko gejmaš na telefonu, zbrcaj še tvojega cad providerja, da ti skompajla softver za arm.


Skoraj vsi zadnji hudi flagshipi imajo tekočinsko hlajenje :D

nope, tisto je heatpipe, ki ima noter tekocino z nizkim vreliscem.

osebno sem all for zracna hlajenja. Razn za najbolj strastne navijalce bo kaksna tower resitve dovolj za 99.9% primerov. Tut sam mel 120x120 vodni setup, pa sel nazaj na tower hlajenje. Ker zracno ima eno hudo prednost (poleg ze nastetega). Lahko je _neslisno_. Izklopis ventilator in bo tih, dokler nebo loada. pri vodi si pa vedno primoran laufat vsaj pumpo (ki ma lahko nadlezen zvok).
#brezpodpisa

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hojnikb ()

Jst ::

Ko je izšel i7-3770K, koliko je to, 8 let nazaj? No, takrat sem kupil prvo AIO vodno Corsair h100. In po dveh mesecih, je tako kot večini, začela pumpa oddajati čudne zvoke.

In sem kupil Noctuo 14 dual tower za 100 EUR. Če kdo najde moje zapise tukaj o tem mu plačam pivo, ker se spomnim kako sem bil jezen. Zakaj? Ker nisem mogel uporabljati RAMom. In sem dal Noctuo 14 v primež, a se mi je drug tower "zvil" čisto dol. In posledično heatpipe niso delali, ker se je takrat prav slišalo "pssskt" za sekundo.

But Fear Not! Kupil še eno Noctuo. To sem pa - matr imam slab spomin - meni_se_zdi zrezal na roke, da so RAMI prišli. A takrat nisem imel neke hude RAMe, pač standard z fancy hladilniki.


---

Sedaj je stanje isto. Če bi kupil Dark Rock 4 Pro ali Noctuo 15 ne bi moral uporabljati RAMov. AIO Vodno je rešilo vse probleme in je 3800 lepo hladen in tudi ob stress testu slišim samo GPU. Tudi ko CPOU doseže 70C, se ventilatorjev ne sliši. Mislim celo, da bi lahko fural brez ventilatorjev, pasivno, če bi radiator bil izven ohišja.
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

galu ::

hojnikb je izjavil:

Ker zracno ima eno hudo prednost (poleg ze nastetega). Lahko je _neslisno_. Izklopis ventilator in bo tih, dokler nebo loada. pri vodi si pa vedno primoran laufat vsaj pumpo (ki ma lahko nadlezen zvok).



Izključno zaradi sem tudi sam šel na zrak. Pred tem sem mel custom loop. Pumpa je bila enostavno preveč tečna pa premikat kišto sploh ni bil hec.
Tako to gre.

Netrunner ::

Prej bo vodno hlajenje "umrlo" kot pa zračno oz. obe bosta aktualni dokler bodo klasični PC-ji aktualni.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Netrunner ()

mulc007 ::

Jaz mislim da se bo z zmanjševanjem porabe energije izdelovalo procesorje z manjšo porabo zato bodo ventilatorji še naprej najbolj uporabljani.
V računalniškem ohišju polnem elektronike vodi ne zaupam.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mulc007 ()

jype ::

IMO ima pegasus prav, pa daleč od tega, da svoj računalnik uporablja "le kot klienta".

Izračunati znamo, koliko največ operacij na sekundo lahko poganja 5W TDP v teoriji, zato vemo, da je to vrh glave dovolj za kakršnokoli delo.

Za igranje iger se pa strinjam, da bodo all in one vodne rešitve vedno pogostejše.

vostok_1 ::

A vi se še vedno ukvarjate s tem PC moddingom n shit?
There will be chutes!
It came from the lab.
Like tears in rain. Time to die. v_1 2012-21

WizzardOfOZ ::

Spock83 je izjavil:

pegasus je izjavil:

Telefon je že boljši hardver kot pc, pravilno ugotavljaš. In če lahko gejmaš na telefonu, zbrcaj še tvojega cad providerja, da ti skompajla softver za arm.


Skoraj vsi zadnji hudi flagshipi imajo tekočinsko hlajenje :D


imele so ga že microsoftove lumie leta 2015.

djabi ::

pegasus je izjavil:

Pasivno. Že kar nekaj let.

Če pc potrebuje aktivno hlajenje, je pokvarjen v dizajnu.


Tudi pri Appleu so še do nedavnega tako razmišljali, dokler jih ni udarila realnost in povzročila kar nekaj sivih las.

Glej, kako imajo to rešeno pri Mac Pro.
https://www.macrumors.com/2019/12/12/ap...

Hlajenje s tekočino je vedno povezano tudi s tveganjem, da ti bo sistem slej ko prej začel puščat. Posledično so lahko velke p*zdarije.

lonewolf_ ::

u12pse2 noctua mi še vedno služi po kakšnih osmih letih, kljub temu, da sem menjal kar nekaj podnožij, tako intel kot amd, ventilatorja pa sta edina, ki sta napram ostalim brandom, še vedno neslišna - brez škrtanja in se še vedno lepo zaženeta tudi pri 7v. Mene nobeno vodno ne bi prepričalo, za tistih ~5°C razlike se pa res ne bom sekiral. paa takrat sem zanjo dal ~40€, danes vidim, da je skoraj dupla cena.
R7 5700G + NH-U12P SE2 | Ballistix 2x8Gb 3000MHz
Mortar Titanium | P1 500GB | Exos 3TB | SSD MX500 1TB
beQuiet 700W Gold | Fractal Design Define S

Furbo ::

Nikoli ne mislim dodati vode v moj PC. Sploh potem, ko sem bral, da jo moraš pol še nekaj menjati in podobno, komu se pa da. Noctua 4 life.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Furbo ()

Cange ::

Vodno ni več rentabilno, razlogi:
- OC na CPU je samo frekvenca in ne več FSB
- Intel prodaja že zoverclockane CPU
- AMD ima "frequency wall"
- HI-END GPU je predrag za "uničit" garancijo, tudi druga roka bo predraga oz bo prestara in zgonjena
- NON HI-END GPU imajo powerlimit

Pozitivni razlogi:
- Mobilen radjator, odvečna toplotna energija ni nujno da se sprosti v sobi z PC
- Dobra igrača
- Pika ni I performance
- Tišje delovanje

Fritz ::

jype je izjavil:

IMO ima pegasus prav, pa daleč od tega, da svoj računalnik uporablja "le kot klienta".

Izračunati znamo, koliko največ operacij na sekundo lahko poganja 5W TDP v teoriji, zato vemo, da je to vrh glave dovolj za kakršnokoli delo.

Za igranje iger se pa strinjam, da bodo all in one vodne rešitve vedno pogostejše.

Že nekaj let imam CPU na Corsairu H110 in EVGA grafiko z lastnim vodnim hlajenjem plus seveda veliko cube Corsair ohišje (Air 540), da vse paše noter brez tlačenja. Ker je vodno bolj učinkovito so venti nastavljeni na minimum in tišji, le grafika bolj zavrti svoja ventilatorja kadar je obremenjena oz. kadar igram igre.

Dosedanje izkušnje z AIO vodnimi hlajenji - brez pripomb. Predvidevam da so novejše rešitve še boljše in še tišje.
"Težav ne moremo reševati z isto miselnostjo,
kot smo jo imeli, ko smo jih ustvarili."
A. Einstein

Raptor F16 ::

Hlajenje na zrak je zakon.

In ne, voda ne prinese nekih hudih prednosti v računalništvu, prej en kup sivih las in dodatnih stroškov, da prostora ne omenjam. Če imaš abnormalno potraten procesor še vidim nek smisel, sicer pa kurčenje v slogu "ima se, može se". Ampak glede na meritve, ki smo jih naredili za foro na faksu, je tudi prisilna konvekcija z zrakom izjemno učinkovita. Dost blizu vodi, čeprav je ta še vedno v prednosti.

Tako, da ne. Zračno hlajenje je zakon. Edino prah kot izolator in dušilec dela probleme.
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

Zgodovina sprememb…

vres.ales ::

Jaz mam ene 4 leta Corsair H55 na i7 3770 in dela brez problemov. Vzel sem ga zato, ker je dosti manjši, tišji, pa še dokaj poceni je bil, ker sem vzel factory refurbished.
Sem pa imel enih 10 let nazaj še DIY vodno hlajenje na nekem celeronu, ker so doma težili, da je računalnik preglasen. Po nekaj časa je ena cev začela puščat in je teklo po grafični kartici, ki jo je odnesla brez posledic.

Netrunner ::

pegasus je izjavil:

Telefon je že boljši hardver kot pc, pravilno ugotavljaš. In če lahko gejmaš na telefonu, zbrcaj še tvojega cad providerja, da ti skompajla softver za arm.


Iz katerega planeta si pa ti padel :D Moj flagship telefon za 900€ ne seže niti do gležnjev mojemu 10 let staremu PC-ju
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

PrimoZ_ ::

jype je izjavil:

IMO ima pegasus prav, pa daleč od tega, da svoj računalnik uporablja "le kot klienta".

Izračunati znamo, koliko največ operacij na sekundo lahko poganja 5W TDP v teoriji, zato vemo, da je to vrh glave dovolj za kakršnokoli delo.


Saj to, da ga uporablja kot klienta ni bilo mišljeno slabšalno. Samo pač če je njegov use case poganjanje SSH klienta in vim-a, kjer potem še offloada compile na server, za to res ne potrebuješ več kot (par)W.
Tudi meni osebno se zdi glupo in potretno imeti računalnike v katere se tlači napajalnike za kW+, vseeno pa se mi trenutno zdi omejitev 5W malo prehuda.
Dober kompromis je laptop, ali pa NUC z mobilnim CPU, ki večino časa porablja zanemarljivo W, ima pa vseeno dovolj rezerve kadar potrebuješ lokalno kaj več.

Raptor F16 ::

Netrunner je izjavil:

pegasus je izjavil:

Telefon je že boljši hardver kot pc, pravilno ugotavljaš. In če lahko gejmaš na telefonu, zbrcaj še tvojega cad providerja, da ti skompajla softver za arm.


Iz katerega planeta si pa ti padel :D Moj flagship telefon za 900€ ne seže niti do gležnjev mojemu 10 let staremu PC-ju


Zatakne se, ko bi rad predvajal 4k video.

Vem... sliši se neverjetno, ampak moj nov laptop in telefon to pomalicata za šalo, stara gajba ima pa težave, čeprav je v teoriji sposobna več.

No... nekaj malega se je pa tudi Hardware skozi čas prilagodil, da lahko nove vsebine sploh prebavi.
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

Netrunner ::

Ja saj vem da novi telefoni lahko komot nadomestijo računalnik za povprečnega uporabnika vendar tisti ARM procesorji v telefonih se ne morejo primerjati z klasičnimi CPU-ji. Res je, da kakšen star CPU težko premelje 4k zaradi takšnih in drugačnih razlogov. Kakokroli obrneš mali ARM-ji v malih škatlicah se ne morejo primerjati z klasičnimi desktop CPU-ji, pa tudi ni prav da se jih primerja :)

Bi bilo pa zanimivo testirat najslabši moderen desktop CPU proti najboljšemu ARM-ju v telefonu kako se obneseta pri enakih opravilih.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

pegasus ::

Netrunner je izjavil:

Iz katerega planeta si pa ti padel :D
To je dobro vprašanje, se pogosto sprašujem tudi sam.
Anyway, sodelavec ima na samsung phonu inštaliran dex in ubuntu in je nekaj časa zadevo uspešno uporabljal za vsakodnevno sysadmin delo. Sedaj je na MS surface tablici in WSL. Meni se pa thinkpad obeša, ker po treh letih že pričakuje eno dozo stisnjenega zraka, da očisti njegov ventilator in hladilna rebra. Crap dizajn ...

PrimoZ_ ::

Prašno okolje ?
Jaz uporabljam t420 in t460, ki še nista bila spihana odkar sta bila vzeta iz škatle in delata BP.

pegasus ::

Smo praktično v gozdu in se cvetnemu prahu ne moreš izogniti ...

Netrunner ::

Ja verjamem da telefon lahko upropabljaš za administriranje brez težav, vendar delo preko konzole ali kak remot edesktop ni neko zahtevno opravilo.
Doing nothing is very hard to do... you never know when you're finished.

Daniel ::

Jaz sem že ob nakupu na Ryzena 2700X dal gor Dark Rock 4 Pro. Sicer so tudi ostale komponente ustrezno tihe, tako, da je računalnik v idle praktično neslišen oz. moraš pogledati, če lučka sveti. Ko je obremenjen pa se ga seveda kar sliši ampak to je redko.

Jst ::

Dark Rock 4 Pro je težek koliko? Kilo in pol? Super hladilnik, samo ni "rock" ampak "boulder". :)

Majhen Deepcastle 240 radiator lahko montiraš v večino ohišij in bo relativo tih tudi ko je CPU obremenjen več kot 15min. Pa še Rame ne bo motil, oziroma imaš lahko Rame, večje, kot 4cm (kar jih je večina z 3200/3600 Samsung B die-ji, katere se priporoča za ryzen). Če daš gor boljše ventlatorje lahko še bolj stišaš zadevo. Lahko pa kupiš majhno 140 vodno in kupiš 2 dobra ventilatorja, jih daš v push/pull in bo za 60-80 EUR (odvisno od ventilatorjev) posekal vse zračne, razen zračnem ki so več kot ~100EUR+, (DR4Pro, Nocta 15),... Pa dobra stran je, da lahko 140 vodno montiraš v vsa ohišja.

Arctic Freezer II 280 je pa nekaj posebnega. Manj kot 100 EUR in je tišji in hladnejši od dražjih in večjih 360.
guru3d: https://www.guru3d.com/articles-pages/a...



Prelistajte in poglejte vsaj grafe...
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

Daniel ::

Kje je problem v teži? A si nosiš stacionarca dnevno s sabo v službo? Rame 2x8Gb sem normalno dal notri, ni nobene težave (G.Skill FlareX 3200). Plošča je Asus Prime X470. To kar se ob npr. prekodiranju video malo bolj sliši me ne moti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Daniel ()

Bwaze6 ::

Dark Rock PRO 4 ne tehta 1.5 kg. Kar je zelo enostavno preverljiv podatek.

In razlike so majhne, če dejansko gledaš primerjave. Arctic Freezer II 280 hladi malce bolje od Dark Rock PRO 4, a ne toliko, da bi to prineslo kakšno dodatno zmogljivost. Poleg tega je pri tem glasnejši! Kakšna je razlika v glasnosti v idle, pa ne najdem - recenzenti raje ne objavijo, ker ne bi dobili zastonj naslednjega AIO...





In seveda, AIO pride z vgrajeno opcijo potencialnega uničenja dragih komponent računalnika. Seveda je pri novem ta možnost majhna (ne pa 0), a kdaj AIO menjaš? Ko poteče garancija? Ko menjaš procesor, čez 4, 5 let? Good luck...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Bwaze6 ()
«
1
2 3 4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

CPU hladilnik (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Kaj kupiti
24851456 (752) freesty
!

Novosti na področju zračnega hlajenja (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 )

Oddelek: Hlajenje in modifikacije
404303274 (7635) FireSnake
»

AMD ryzen 5 3600 6 core Procesor glasen? (strani: 1 2 )

Oddelek: Programska oprema
506024 (5053) brbr21
»

vodno hlajena grafika

Oddelek: Strojna oprema
473418 (2856) cebelar123
»

CPU hladilnik

Oddelek: Kaj kupiti
366596 (5867) Tomson

Več podobnih tem