» »

Visoke grede - Euro palete

Visoke grede - Euro palete

Dajarra ::

Lep pozdrav,

dobil sem X rabljenih euro palet. Iz tega bom sedaj sestavil visoke grede.
Kaj priporočate pred tem..1x premaz za les? Pred tem rahla obdelava lesa, da se bo barva "primila"?

Kakršnikoli drugi nasveti dobrodošli za visoke grede :)

Hvala

T743 ::

Čim manj packaj z raznoraznimi premazi in barvami, ker boš to potem tudi jedel....

tony1 ::

Se strinjam, palete so s tega vidika problematične, ker so verjetno že prepojene s kakšno packarijo, ki jih je naredila bolj obstojne... Morda bi bilo bolje iti do lokalnega tesarja in se zmeniti za nekaj plohov...

fikus_ ::

V paletah je ponavadi slabši les (smreka). Z raznimi premazi boš malo podaljšal življ. dobo (iz 2 na 3 (mogoče 4) leta). Če že, potem kakšna lazura, ki se dobro vpije v les. Z notranje strani obvezno folija (lahko gradbena čepasta)
https://www.topdom.si/cepasta-folija-te...
Stebri macesen, akacija (robinja), ali smreka.

bauci ::

Jaz sem dile odpeljal na IG v Silvaprodukt, kjer ti jih za 24 ur potopijo v Silvanol in to je zaščita, ki jo rabiš. Na njihovi strani imaš telefonsko številko in lahko povprašaš. Znotraj pa kot je bilo že napisano gradbena čepkasta folija, spodaj gosta mreža proti voluharjem in podobnim škodljivcem in to je to.

avtek ::

Palete (les) se bo pomoje začel zvijati. Palete so navadno iz smrekovega lesa, smrekov les v kombinaciji z vodo (vlago) in temperaturo (soncem) dela marsikaj :).

Zgolj moje osebno mnenje :)

Dajarra ::

Palete smo dobili zastonj, tako da če bodo samo 3 leta zdržale, bodo pač 3 leta.
Če bi kaj podobnega kupil v OBI-ju, bi dal 450e.

Želel sem samo zvedeti, kako vsaj malo podaljšati obstojnost palet.

Pa poročam :)

louser ::

Kaj pa, da jih zapečeš z brenerjem?

matobeli ::

Jaz bi jih probal namazat z kakšnim oljem. Npr laneno ali pa celo kaj takega kar se uporablja za kuhinjske lesene pulte.

Lahko pa katran, ne tist iz nafte ampak iz organske biomase

M-XXXX ::

Olja so bolj slaba zaščita za zunaj in zemljo, se hitro izpirajo...

shmandi ::

bauci je izjavil:

Jaz sem dile odpeljal na IG v Silvaprodukt, kjer ti jih za 24 ur potopijo v Silvanol in to je zaščita, ki jo rabiš.

Pa ne se hecat. Raje kupujem zelenjavo, bo bolj zdrava.

matobeli ::

Res je, ker Silvanol, brez zaščitnega premaza Lazura B, se bo izpiral v zemljo. Čisto druga zgodba pa je Silvanolin ki se ne bo in je "zaščita ki jo rabiš".
Potapljanje je pa itak samo za pusije. Tlačna impregnacija je tisto pravo. ;)

shmandi ::

Ni je maže, ki se ne bi izpirala. Uporabi trajnejši les brez premazov. Palete so samo za viličarje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: shmandi ()

BlaY0 ::

bauci je izjavil:

Jaz sem dile odpeljal na IG v Silvaprodukt, kjer ti jih za 24 ur potopijo v Silvanol in to je zaščita, ki jo rabiš. Na njihovi strani imaš telefonsko številko in lahko povprašaš. Znotraj pa kot je bilo že napisano gradbena čepkasta folija, spodaj gosta mreža proti voluharjem in podobnim škodljivcem in to je to.

Silvanol dela dokler ni izpostavljen dežju. Bi moral potem čez še neko lazuro nanest, samo to je pa potem že predrago vse skupaj...

Jaz bi enostavno skupaj zbil in postavil brez dodatnih kolobocij okrog farbanja. Lepo sivo patino bodo dobile dile in je to to. Par let bo zdržalo...

EDIT: Oziroma niti ne bi zbijal, zažagal bi notri šlice do 1/4 in sestavil. In ko ti taspodnja vrsta zgnije, jo rukneš ven in zgoraj novo postaviš...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

WhiteAngel ::

BlaY0 je izjavil:

bauci je izjavil:

Jaz sem dile odpeljal na IG v Silvaprodukt, kjer ti jih za 24 ur potopijo v Silvanol in to je zaščita, ki jo rabiš. Na njihovi strani imaš telefonsko številko in lahko povprašaš. Znotraj pa kot je bilo že napisano gradbena čepkasta folija, spodaj gosta mreža proti voluharjem in podobnim škodljivcem in to je to.

Silvanol dela dokler ni izpostavljen dežju. Bi moral potem čez še neko lazuro nanest, samo to je pa potem že predrago vse skupaj...

Jaz bi enostavno skupaj zbil in postavil brez dodatnih kolobocij okrog farbanja. Lepo sivo patino bodo dobile dile in je to to. Par let bo zdržalo...

EDIT: Oziroma niti ne bi zbijal, zažagal bi notri šlice do 1/4 in sestavil. In ko ti taspodnja vrsta zgnije, jo rukneš ven in zgoraj novo postaviš...


Če se ne bi dotikale direktno tal, bi veliko dlje zdržale.

Raptor F16 ::

avtek je izjavil:

Palete (les) se bo pomoje začel zvijati. Palete so navadno iz smrekovega lesa, smrekov les v kombinaciji z vodo (vlago) in temperaturo (soncem) dela marsikaj :).

Zgolj moje osebno mnenje :)


Bollocks, pri domačem lagerju imamo kup palet, ki so na soncu in dežju, pa se čisto dobro držijo. Kolega ki ima žago tudi hlodovino bolj ali manj shranjuje na prostem.

Surov les je daleč najbolj obstojen na vlago. Vse tiste plemenitene variante (tišlerska jajca) polne lepil pa najhitreje doživijo katastrofo.
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

matobeli ::

Bistvena razlika je ali se les stalno dotika zemlje ali pa je "na kupu palet".

Go govorimo o impregnaciji se pričakuje da les zdrži 20+let. V industrijskih primerih tudi bistveno dlje. Recimo železniški pragovi.

BlaY0 ::

Lahko spodnjo vrsto tudi z brenerjem malo zakuriš in namažeš z bitumnom ali ibitolom, če imaš vse to čisto slučajno pri roki. Če ne se ne splača.

Raptor F16 ::

matobeli je izjavil:

Bistvena razlika je ali se les stalno dotika zemlje ali pa je "na kupu palet".

Go govorimo o impregnaciji se pričakuje da les zdrži 20+let. V industrijskih primerih tudi bistveno dlje. Recimo železniški pragovi.


Tisti les za ajzenban je prekuhan. Trd pa kot beton.
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

BlaY0 ::

Železniški pragovi ležijo na gramozu in so takorekoč suhi...

Raptor F16 ::

BlaY0 je izjavil:

Železniški pragovi ležijo na gramozu in so takorekoč suhi...


Vseeno so neobčutljivi na vlago. Pri nas doma imamo konkreten kompostnik narejen iz takega lesa. Stvar se že cca. 25 let dobro drži skupaj s tem da smo dobili odslužene.
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

Zgodovina sprememb…

WildChild ::

Dajarra je izjavil:

Palete smo dobili zastonj, tako da če bodo samo 3 leta zdržale, bodo pač 3 leta.
Če bi kaj podobnega kupil v OBI-ju, bi dal 450e.

Želel sem samo zvedeti, kako vsaj malo podaljšati obstojnost palet.

Pa poročam :)


Tako kot so ti ze drugi napisali se bodo najverjetneje ukrivljale... Naraven premaz je laneno olje. Priporocam po iskusnjah s svojo visoko gredo. Les je bil kostanj. Visoka greda ni macji kaselj kar se materiala tice. Za primer pri nas smo naredili 500x60x80cm (dxsxv). Najprej mreza 10m prepognjena da pride 5m proti voluharjem. Zatem sodr za drenazo nasuli cca 5cm po celi povrsini, nato dve ovcji volni, dobis za 20eur ali manj pri kmetih. Zatem pa pride fun part. Ogromno thrhlih delov lesa. Od oka smo meli pripravljen 1 kubicni meter vecje veje. Nato se 2kubicna manjse veje. No ko smo zaceli zlagat vecje dele in nato se male smo ugotovili da imamo premalo manjse trhle dele. Ta stvar kar pozira.... Meces notri skaces po tistem da se vse sesuva - zelis cimbolj na gosto, ker se ti itak vse usuva kasneje... Nato ko smo fino zmetali trhle veje smo dali se seno po celi povrsini in zatem se karton. Sele na to pride rodovitna zemlja. IMHO kar velik dela. Cca 24h vkljucno z pripravo in prevozi vseh materjalov do sestave grede in metanja stvari notri. Tko da sam nebi vsake 3 leta sel delat tole :D Racunam na 10+ let v mojem primeru.
in da mood

BlaY0 ::

Jaz ne bi nucal lanenega olja za palete mazat no. To je nesmisel. Če bi že jih, bi jih potem prej pooblal. No potem smo pa že nekje pri ceni (denar in cajt) kjer se vse skupaj ne splača in raje nabaviš orng dile, ki so že zaščitene in niso ravno D klasa tako kot te za palete.

shmandi ::

Raptor F16 je izjavil:

BlaY0 je izjavil:

Železniški pragovi ležijo na gramozu in so takorekoč suhi...


Vseeno so neobčutljivi na vlago. Pri nas doma imamo konkreten kompostnik narejen iz takega lesa. Stvar se že cca. 25 let dobro drži skupaj s tem da smo dobili odslužene.

Verjetno vam okrog kompostnika niti trava ne raste. Železniški pragovi, telegrafnice ipd. so premazani s takšnimi strupi, da jih blizu svoje parcele nočem, kaj šele na vrtu.
Malo pameti v glave, da ne bo kakšnih hudih zastrupitev...

Raptor F16 ::

shmandi je izjavil:

Raptor F16 je izjavil:

BlaY0 je izjavil:

Železniški pragovi ležijo na gramozu in so takorekoč suhi...


Vseeno so neobčutljivi na vlago. Pri nas doma imamo konkreten kompostnik narejen iz takega lesa. Stvar se že cca. 25 let dobro drži skupaj s tem da smo dobili odslužene.

Verjetno vam okrog kompostnika niti trava ne raste. Železniški pragovi, telegrafnice ipd. so premazani s takšnimi strupi, da jih blizu svoje parcele nočem, kaj šele na vrtu.
Malo pameti v glave, da ne bo kakšnih hudih zastrupitev...


Sploh ni res. Buče okoli poganjajo kot usekane. Plevela in trave je okoli še preveč za kosit.

Za nekatere je očitno vse strupeno, in kemija. Znaš vsaj povedati s čim so premazani? In zakaj tega pidatka ne navedeš?
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

Zgodovina sprememb…

BlaY0 ::

No, globinsko so impregnirani s kreozotnim oljem... tega se pa pridobi (kot stranski produkt) pri proizvodnji koksa.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: BlaY0 ()

Raptor F16 ::

BlaY0 je izjavil:

No, globinsko so impregnirani s kreozotnim oljem... tega se pa pridobi (kot stranski produkt) pri proizvodnji koksa.


Kreozot ti je še najbolj nevaren v nevzdrževanem raufnku, če kuriš na trda goriva.
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

matobeli ::

Raptor F16 ::

matobeli je izjavil:

Je pa tud rakotvoren.
https://europa.eu/rapid/press-release_I...


Potencialno kancerogeno je čisto vse, če smo že pri tem.
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

bauci ::

Seveda sem dile se dodatno premazal in znotraj dal čepasto folijo. Vse tako kot mora biti. In dile niso postavljene na zemljo ampak na tlakovce.

Raptor F16 ::

Kaj pa beton ?
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

matobeli ::

Raptor F16 je izjavil:

matobeli je izjavil:

Je pa tud rakotvoren.
https://europa.eu/rapid/press-release_I...


Potencialno kancerogeno je čisto vse, če smo že pri tem.


Ene zadeve so "potencialno" rakotvorne ene pa "na vseh ravneh". Razliko vsi poznamo.

yjpe ::

Ob vsem tem kunštvanju in delanju stroška za zaščito lesa, se ni smiselno vprašati, če je visoka greda sploh potrebna? Kaj dobra stara "nizka" greda ni ok? Zakaj bi si kompliciral življenje?
Razumem, če imaš grozne probleme s hrbtenico, ampak sicer čemu?

matobeli ::

Je par zadev ki so boljše:
Prednosti visoke grede pred klasično pridelavo na vrtu so: vrtnarska opravila brez sklanjanja, lažji nadzor mikroklime in prej ogreta tla.

Če nimaš dobre zemlje je lažje to nardit.
Pa še plevel manj sili v gredo.

grizl ::

Dajarra je izjavil:

Palete smo dobili zastonj, tako da če bodo samo 3 leta zdržale, bodo pač 3 leta.
Če bi kaj podobnega kupil v OBI-ju, bi dal 450e.

Želel sem samo zvedeti, kako vsaj malo podaljšati obstojnost palet.

Pa poročam :)


Če rabiš, masiva hrast, natur, pa brez inpregnacije, ceneje kot navedena cena v O...-ju….https://mail.google.com/mail/u/1?ui=2&i...

K0l1br1 ::

Jaz sem dal bosanke. Najbolj hitro, da je bil pri hiši mir.

BlaY0 ::

matobeli je izjavil:


Pa še plevel manj sili v gredo.

...pa polži nucajo več cajta, da do gor pridejo...

yjpe ::

matobeli je izjavil:

Je par zadev ki so boljše:
Prednosti visoke grede pred klasično pridelavo na vrtu so: vrtnarska opravila brez sklanjanja, lažji nadzor mikroklime in prej ogreta tla.

Če nimaš dobre zemlje je lažje to nardit.
Pa še plevel manj sili v gredo.


Kak je tle misnjeno z mikrorklimo?
Bi laicno rekel, da je zvignjena greda slabsa s tega vidika - poleti se zemlja hitreje izsusi, ker je se z boka izpostavljena, jeseni in spomladi hitreje ohladi.
Ce je greda nizka klasicna, ima pac tisto naravno dokaj konstantno podzemno temperaturo in vlago. Ni to bolje?

Dobro, argument delanja stoje. Hjao, to je res zlo obstranski bonus ne pa glavni argument.
Tudi prostor je slabse izkoriscen. Pri visoki gredi rabis siroke poti, po moznosti toliko, lot je siroka karjola. Pri nizkih pa rabis le 20cm siroko dilo po tleh, da gres s kolesom gor.

In argument polzev. Ce so, bodo tako ali drugace.

Poleg tega moras vso to dvihnjeno zemljo od nekje pripeljati. Kar ni malo ce imas veliko gredo!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: yjpe ()

fikus_ ::

Pač je moderno, da imaš visoko gredo! Tako kot še marsikaj drugega.

yjpe ::

Koga briga, kaj je morderno. Razen to da je moderno, ni praktično nobenih plusov.
Razen tega, da se hipsterskih zelenjavogojcem ni treba sklanjati. In da je ugodnejša """mikroklima""", kar ne vem točno, kako je to res.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: yjpe ()

zee ::

Starši imajo dve takšni gredi in imajo celo leto svežo zelenjavo od tam, tudi sredi največje zime.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

yjpe ::

Hm, res nerazumem. Ne narobe razumeti, če deluje, super. Samo ne razumem kako. Logika mi pravi ravno kontra, da v taki dvignjeni gredi, kjer je izpostavljena zemlja tudi od strani, še težje pričakuješ, da se bo v vročini ohranil v zemlji hlad in vlaga oz. pozimi toplota.

buttcrack ::

shmandi je izjavil:

Raptor F16 je izjavil:

BlaY0 je izjavil:

Železniški pragovi ležijo na gramozu in so takorekoč suhi...


Vseeno so neobčutljivi na vlago. Pri nas doma imamo konkreten kompostnik narejen iz takega lesa. Stvar se že cca. 25 let dobro drži skupaj s tem da smo dobili odslužene.

Verjetno vam okrog kompostnika niti trava ne raste. Železniški pragovi, telegrafnice ipd. so premazani s takšnimi strupi, da jih blizu svoje parcele nočem, kaj šele na vrtu.
Malo pameti v glave, da ne bo kakšnih hudih zastrupitev...

Kadar se sprehajam mimo odsluženih tramov kar sapo zajemam ker tako grozno smrdi po kemiji. Poleg tega pa je odlagališče označeno kot nevarni odpadki. Na brzino bi temu reku "ni šanse, da jem nekaj kar je ob tem zraslo".

Raptor F16 ::

buttcrack je izjavil:

shmandi je izjavil:

Raptor F16 je izjavil:

BlaY0 je izjavil:

Železniški pragovi ležijo na gramozu in so takorekoč suhi...


Vseeno so neobčutljivi na vlago. Pri nas doma imamo konkreten kompostnik narejen iz takega lesa. Stvar se že cca. 25 let dobro drži skupaj s tem da smo dobili odslužene.

Verjetno vam okrog kompostnika niti trava ne raste. Železniški pragovi, telegrafnice ipd. so premazani s takšnimi strupi, da jih blizu svoje parcele nočem, kaj šele na vrtu.
Malo pameti v glave, da ne bo kakšnih hudih zastrupitev...

Kadar se sprehajam mimo odsluženih tramov kar sapo zajemam ker tako grozno smrdi po kemiji. Poleg tega pa je odlagališče označeno kot nevarni odpadki. Na brzino bi temu reku "ni šanse, da jem nekaj kar je ob tem zraslo".


Tramovi sami po sebi niso označeni za nevaren odpadek. Ni pa dovoljeno kurjenje.
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

jocoj ::

Kakšne flancate tukaj. Švelerji so pri nas prepovedani in če vas sosed prijavi, boste dobili odločbo inšpektorja za okolje za takojšnjo odstranitev.

Magic1 ::

Pojdi v merkur ali podobno in kupi 50x50 betonske tlakovce. En je 2€. Zvrtaj luknje v en vogal. Postavi jih pokonci, 10cm zakopane, in kotne poveži med sabo. Dobiš ven 40cm večno visoko gredo.
Magic

Raptor F16 ::

jocoj je izjavil:

Kakšne flancate tukaj. Švelerji so pri nas prepovedani in če vas sosed prijavi, boste dobili odločbo inšpektorja za okolje za takojšnjo odstranitev.


In kje to piše?
Leva ... Leva ... leva desna ena dva

fikus_ ::

Tile sredi švelerji, ki jih lahko dobite niso čudež ekologije! Stari so lahko tudi več kot 50 let in takrat so se uporabljali čuda stvari za impregnacijo.
Tako da jih odsvetujem za uporabo v vrtu in kurjavo.

matobeli ::

Ne niso uporabljali čuda stvari, smo že debatirali kaj so uglavnem uporabljali, rafiniran katran ki je rakotvoren, škodljiv za vodna bitja...

Ne rabiš bit genij da ugotoviš da je kurjenje nekje v rangu kurjenja gum.

r3dkv1c4 ::

tony1 je izjavil:

Se strinjam, palete so s tega vidika problematične, ker so verjetno že prepojene s kakšno packarijo, ki jih je naredila bolj obstojne... Morda bi bilo bolje iti do lokalnega tesarja in se zmeniti za nekaj plohov...

Ne filozofiraj.
Palete so vedno neprepojene, zgolj sušene in to je to.
Obstojnost palet je odvisna od vrste in kakovosti lesa, iz katerega so narejene.
Vsaka stvar ima svojo mejo.

You can ban me, but you can't shut me down!


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kakšen žar? (strani: 1 2 3 411 12 13 14 )

Oddelek: Loža
666187643 (9853) bauci
»

Abc vrtičkanje

Oddelek: Loža
243579 (1031) koyotee
»

Vibracijski vrtalnik ali udarni vrtalnik (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12725931 (10212) Silici
»

Centralna peč predelava drva-peleti (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
17241186 (15422) feryz
»

Kako zaščititi brunarico/lopo

Oddelek: Loža
198949 (8198) gruntfürmich

Več podobnih tem