» »

Centralna peč predelava drva-peleti

Centralna peč predelava drva-peleti

«
1
2 3 4

Assass1n ::

Zdravo, je bil kdo v isti dilemi kot jaz, ker bi zamenjal kurjenje na drva za pelete, ker je z drvi preveč dela.
Peč imam za trda goriva(sime), in bi kupil le gorilec polža in zalogovnik( ali bi ga sam izdelal) .

Na bolhi sem našel komplet gorilec za 700€ nov ferroli, montaža pa je 250€. Pravi da so vredu gorilniki, da z njimi ni težav.

Ker pa se nebi rad kaj nasankal, me zanima če ima kdo z njimi izkušnje, ali pa če koga pozna ki to prodaja in vgrajuje, seveda firme da imam garancijo in vse kot je treba, ter na kaj naj bi pazil.


Hvala
še ko je na tv-ju moder ekran me `pr src stisne

ZaphodBB ::

A zalogovnik za tehnično vodo/toploto že imaš? Moja izkušnja je, da močno poveča udobje pri kurjavi drv.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

#000000 ::

V bistvu se ne splača več, raje ostan na drvah in si omisli zalogovnik toplote, kuriš enkrat dnevno ob normalnih zimskih dnevih, če pa res stisne mraz pa 2krat (ok odvisno od izolacije)

na pelete pa se skor ne splača več, ker so jih tako konkretno podražil da bo hmalu ceneje na kurilca žgat, v bistvi se že če le imaš dobro izolirano, če ne raje kot je reku predhodnik.

K smo mi začel na peleta kurit so bli 2.5 eur žakel, dva dnevno in si na petih, letos so prodajal pelete največji šrot po 3.80 pa do skoraj enaki šrot za 4 al celo 5 eur. Čisti krš pa je bil po 3,60 a totalna tema.

aja se pa pozna če kupiš dobre pelete se ti pozna nekje pol žakla dnevno, vsaj meni se je, s tem da 23 °C podnevi, 20 ponoči, in da gori non stop, mislm hiša se ogreva non stop, brez pavz kot gremo na šiht in ugasnemo ipd.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: #000000 ()

lonz ::

Po moji računici se mi na biodomovi peči na pelete bistveno bol splača kurit na pelete. 2 tone peletov kalorijsko ustrezajo 1000 l kurilca. 2 tone (savinih) peletov pridejo cca 430 €, 1000 l kurilca pa cca 900 €. Res pa je da je na standardni/konvertirani peči, kjer se je dodal samo gorilec za pelete, izkoristek bistveno slabši, ker gre veliko toplote skozi dimnik (baje)...
...arrrrrr, shiver me timbers...

Assass1n ::

V predelavo da bi dodal zalogovnik sem že razmišljal samo bo investicija predraga. Da so dva cenejša to vem, ampak ko pridem iz službe imam v hudi zimi v bajti 13C in predem jo ogrejem... Ni prijetno. Tukaj pa bi plačal cca 1000€ za investicijo, drv pokurim čez leto za 1000€, če vzamem 5T peletov plačam 300€ več pa sem na toplem.
Vsaj v teoriji.
še ko je na tv-ju moder ekran me `pr src stisne

ZaphodBB ::

V predelavo da bi dodal zalogovnik sem že razmišljal samo bo investicija predraga. Da so dva cenejša to vem, ampak ko pridem iz službe imam v hudi zimi v bajti 13C in predem jo ogrejem... Ni prijetno. Tukaj pa bi plačal cca 1000€ za investicijo, drv pokurim čez leto za 1000€, če vzamem 5T peletov plačam 300€ več pa sem na toplem.

In potem boš imel peč na pelete, še vedno boš imel slabe izkoristke ker ne boš imel zalogovnika. Pri kakršni koli kurjavi na biomaso je zalogovnik toplote obvezen. V primeru izrednih razmer peč na drva deluje ravno tako, brez elektrike bo pa slaba na pelete. Jaz pozimi kurim 4 ure na dan (dva do trikrat naložim peč) in se povsem komfortno na termostat in predvsem poceni grejemo.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

Brez elektrike tudi obtočne črpalke ne delajo tako, da boš na hladnem tudi z drvmi. Razen, če imaš termosifonski sistem gretja, ki pa je danes redka zverina....

LP

Jože

Assass1n ::

Potem bi rabil še cca 1500 investicije za zalogovnik mogoče čez leto + prostor v kurilnici je omejen ker mi tam stoji 300l boljer. Res pa da bi prišparal na kurjavi.

Bom premislil, res da pušnem 1000€ za peletni gorilec vendar bom raje na kruhu in vodi kot pa da se pozimi vsak dan drajslam z tem kurjenjem.
+ drv mi je zmanjkalo, kar se kurjave tiče sem tko na istem.
še ko je na tv-ju moder ekran me `pr src stisne

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

Jaz sem nekaj podobnega naredil pozimi 2012-13. Na Stadlerjevo peč na trda goriva sem namestil Ferolli Sun P7 gorilnik, vrata peči sem predelal sam. Zadeva "laufa", pokazalo se je tudi, da razmerje 2kg peletov = 1l kurilca drži. Peči na trda kuriva se mi zdijo primerna za predelavo za kurjenje s peleti, ker imajo dokaj velika kurišča (veliko razdaljo od vrat do zadnje stene kurišča) in pa pepelnik (se s časoma nabere kar nekaj pepela - prahu). Imel sem sicer nekaj pprekinitev v delovanju gorilca (okoli 14), a se je stvar vnesla. Glede na pokurjeno olje se mi je investicija v gorilec povrnila že prvo sezono (pokurl sem ~2000l olja) in sem zadovoljen.

LP

Jože

Assass1n ::

Odlično to sem hotel prebrati, namreč ta gorilec je v akciji 750€. So pa dragi pri momtaži saj hočejo 250€.

Bom vprašal če se kaj zdilamo okoli montaže pa bo kar bo. Ker tist izrezat pa našravfat res ne more 250€ računat.
še ko je na tv-ju moder ekran me `pr src stisne

AnotherMe ::

Zelo kvalitetne gorilnike pri nas dela firma Inovateh iz cerknice. Ampak se mi pa ne sanja kakšna je cena montaže pri njih...

#000000 ::

Mogoče ti rata kak popust dobit, ampak v teh 250 je všteta montaža, prvi zagon, nastavitev gorilnika ter potrditev garancije.

Ja sej meni se je tudi že prvo leto izplačala, ker sem plačal za nov gorilec točno 620 eur, ampak takrat so bili peleti pol cenejši kot danes, mislm da so začel že vsi avtopervozniki mutit s peleti, pa že nekaj avtoprodajalcev in napol švercerjev sem tudi že spazil v tej branži, pač cena je pri proizvajalcih v bosni srbiji hrvaški za vsaj polovico do 3/4 nižja od prodajne tukaj, zavisi od kvalitete, no ja so stroški prevoza pa dajatve ampak še vedno lepo zaslužijo, sploh ker se držijo (vsi do zadnjega) cena za A klaso, prodajaš pa ŽNJ klaso.

Je pa tko, da stadlerca požre 2 žakla peletov na dan pa kakorkoli obrneš, zato se zadeva pri teh cenah čezdalje manj splača, mislm se še ampak naslednjo kurilno sezono bodo peleti milm da normalna cena 5.5 tko da se v bistvu hitro približuje ceni kurilca + nekaj so govorili o uvedbi nekih predpisov, za zmanjšanje emisij.

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

Zdaj je odvisno, kakšna Stadlerca je to. Jaz imam Stadlerco z močjo 30 KW z 120l bojlerjem za sanitarno vodo, letnik 1998. Gor je, kot sem že napisal, Ferolli Sun P7 gorilnik, kurim pa Sava pelete. Sedaj, ko grejem sanitarno vodo (nastavljena temperatura na gorilcu 70°C), pokurim dve vreči peletov na teden. V najhujši kurilni sezoni (nastavitev temperature na gorilcum 60°C) sem pokuril na teden 12 vreč tedensko (se pravi ~1,7 vreče dnevno). Grejem pa 200 m^2 površine + sanitarno vodo, je pa hiša stara 50 let, a je dobro izolirana (15cm izolacije), z novimi okni.
Sem kupil lani poleti 4 tone peletov (1000€ s prevozom vred) in ker je bila zima mila, mi je sedaj ostalo še 1300kg. Pelete se kupuje izven kurilne sezone, ponudba za te, ki jih kurim, je sedaj ista, kot je bila lani avgusta. Bom kar nabavil novo količino, pol pa da vidimo, kakšna zima bo prišla nasproti.

LP

Jože

primar ::

Assass1n je izjavil:

Odlično to sem hotel prebrati, namreč ta gorilec je v akciji 750€. So pa dragi pri momtaži saj hočejo 250€.

Bom vprašal če se kaj zdilamo okoli montaže pa bo kar bo. Ker tist izrezat pa našravfat res ne more 250€ računat.


Se opravičujem za deln off topic...dolgo sem bil v peletnem fohu, ampak ne bi svetoval o tem, čeprav se menite o gorilcu ki tehnično podn od podna. Bolj me zmoti ta zadnji del okoli montaže, ker gre bolj za tak forum, da ste bolj informatiki kot strojniki... Torej ko berem vaše debate o telefonih, diskih itd... ni problem 500 EUR, tudi jurja. A če pa kdo za pošteno delo hoče kaj zaračunati, to pa je nesprejemljivo. In to nas je pahnilo v tako družbo kot jo imamo, ko je sramota imeti črne roke, kaj šele dostojno živeti od tega... skratka če delaš in zaganjaš gorilce se moraš pustiti stiskati za jajca preprodajalcem in uporabnikom kitajske robe. Nekak tako bi lahko zaključil :-P.

gruntfürmich ::

ZaphodBB je izjavil:

In potem boš imel peč na pelete, še vedno boš imel slabe izkoristke ker ne boš imel zalogovnika. Pri kakršni koli kurjavi na biomaso je zalogovnik toplote obvezen.

ti to resno ali samo bluziš pri belem dnevu???
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

#000000 ::

Ja tole si pa dobr povedu, pr nas roka ni vredna nič, oz. dostikrat ti hočejo dopovedat točno to :)

avto mehaniki so si že izborili svoj kos pogače, ker pač avto je statusni simbol, in vsak se magar zapufa samo da se lahko spet pelje, enako pri Telefonih, pr ogrevanju se pa ustavi, pač zato k se ga ne da pokazat, edin če je dnar za toplotno, pol je koj naštimana sam dav jo sosedi fouš haha, Ja smo en poseben narod bi lahko povzel, resnično.

Utk ::

Ma kaj bluziš, a poznaš kakega revnega vodovodarja?

mr1two ::

gruntfürmich je izjavil:

ZaphodBB je izjavil:

In potem boš imel peč na pelete, še vedno boš imel slabe izkoristke ker ne boš imel zalogovnika. Pri kakršni koli kurjavi na biomaso je zalogovnik toplote obvezen.

ti to resno ali samo bluziš pri belem dnevu???


Itak da je "obvezen". Peleti gorijo s pomočjo vpihovanja zraka, kar pomeni da v kratkem času dajo od sebe veliko, pri tem so tudi izpusti škodljivih plinov izredno nizki.
Ob takem scenariju kuri peč na polno 3-4 ure in potem ugasne. V tem času skuri določeno število peletov na optimalnih pogojih ter segreje vodo v zalogovniku. Od tam voda kroži v sistemu, dokler je ni potrebno ponovno segreti.

Sicer bi se ob optimalnem doziranju lahko podobno kvaliteto gorenja doseglo tudi na "klasični inštalaciji". Namesto da dušiš ogenj, kot to delajo trenutne peči(zapreš zrak, da gori manj, na ta račun se "paca" vse skupaj, ker gorenje ni čisto), doziraš ustrezno manjšo količino peletov v gorišče.

Se nagibam k zalogovniku, ker je simple tech- zaprt sistem brez vzdrževanja, ki prinese čistejše gorjenje in bolj optimalen izkoristek. Nimamo ga še doma, vendar ga "vidim" nekje v naslednjih petih letih.
Uporaba troblje v avtu povzroči krčenje možganov.

gruntfürmich ::

ne vem če ima kdo zalogovnik ki uporablja pelete. in po vaših bluzenjih vidim da nimate pojma.
peleti so čisto enak princip kot olje. in za to nimaš zalogovnika. ko se ohladi voda v radijatorjih, se peč prižge, ko se dovolj segreje, se ugasne. nobenih kompliciranj, nobenih zajebov.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

Go-ahead ::

Zalogovnika ne rabiš!

Glede predelav peči:
- peč na kurilno olje odsvetujem, videl v praksi par primerov, ko je stalno zatikanje v delovanju prisililo lastnike, da so šli nazaj na kurilno olje.
- peč na drva, mogoče je delovanje malce bolj zanesljivo, vendar če nimaš osnovnih ročnih spretnosti, boš dal toliko kolikor za pelete še za serviserja.

Aja še to, klasičen izgovor prodajalcev teh setov za predelavo peči je, da nimaš dovolj kvalitetnih peletov.

Zato priporočam strogo namenske peči na pelete, BIODOM - imam jo tudi sam in dela brez problemov.

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

Peletni gorilniki imajo celo prednost pred cenejšimi oljnimi. Takšni oljni so res ON/OFF, peletni pa lahko z regulacijo podpiha uravnava moč. Prej omenjeni Ferolli, čeprav je baje "podn od podna", ima pet stopenj moči in lahko ga "furaš" tako, da sam prilagaja moč gorenja, ali pa mu določiš stopnjo moči. Jaz ga imam na stopnji 2 in je čisto OK.

Montažo in zagon sem pa naredil sam, pa ne zato, ker bi ne hotel plačati, pač pa zaradi tega, ker je zadeva bila dokaj nujna in nisem mogel čakati, da pride serviser to naredit....

LP

Jože

gruntfürmich ::

mi imamo trdo-tekočo peč pa nisem siguren o kakih predelavah vi govorite!? sicer s pečjo ne upravljam jst ampak kolikor mi je znano smo samo gorilec od olja dol butnal in dali gor na pelete...
zdaj če pa se kakšno železo vstavi v samo kurišče (ki je itq priloženo sami peči se mi zdi) ali pa če se par šamotnih opek da noter pa ni tako zajebana predelava...
zalogovnik pa itq sam nardiš iz iverk.
potrošna roba pa so gorilniki, in to pri vseh! pa zatikanja zna bit nekaj na sezono, pa malo spucaš pepel in podobne zadeve, vendar nič kaj drastičnega da te odvrne od nakupa.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

737 ::

Nenamensko peč je težje čistiti pri kurjavi na pelete.

Zanima me pa vaše mnenje o naslednjem problemu: Peč na pelete izpiha večino pepela skozi dimnik. Pozimi je v naselju, kjer se nekaj sosedov ogreva na pelete, nemogoče zunaj sušiti belo perilo. Tudi sneg počasi posivi.

Te peči bi torej morale imeti podoben elektrostatični filter, kot termoelektrarne.

Relanium ::

Moj stric ma peč na drva in gor ferolijev gorilnik. (v naselju)
Kaj češ, zadeva dela zaenkrat vredu.

Drugače pa, naiven je tisti, ki je mislil da bojo peleti vedno poceni.
V bistvu je naiven vsak, ki si dela kurilno računico na podlagi goriva, kateremu ceno se lahko regulira.
Drva in sekanci (pa še bi se kaj našlo) izpade iz tega.

Ampak najjači so mi pa tisti, ki grejo v merkator po dve vreči peletkov :))
(po možnosti v najhujši zimi.......ko so pošle zaloge)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Relanium ()

#000000 ::

Ma cena varira itak, enkrat je kak akcija, enkrat se lahko s trgovcem recimo drva na dom ali cugmajster celo izpogajaš za ceno, jest pa kolega sva šla oba na pelete hkrati in jih tudi kupujeva skupaj pač je še boljša pozicija za ceno, pač 10 ton ne prodaš v enem šusu kr tko.

Tem ki se smeješ ko kupujejo po dve vreči se v bistvu ni treba, tudi jest sem jih od začetka jemal tako po 56 vreč, zato da testiram če niso morda kaj boljše, ko smo pogruntal da so tapoceni vse isti kurac, se pač odločiš za malo dražje in kvalitetnejše, boš vzel tono in pogruntal da si se zajebal ? Ne vzameš par vreč tako da lahko v 24 urenm ciklu (brez da pucaš zalogovnik) testiraš akko je s porabo in kaj dajo od sebe.

Itak pa folk nima keša in tud vidiš da jemljejo po nekaj vreč sredi zime, ampak to je za jokat ne za smejat pomojem.

Drugač pa drva in sekanci najboljš, še boljš pa izolirat in kurit tisto kar ima največ izkoristka kar mislm da kurilno olje zmaga, nisem pa 100%

primar ::

Slab gorilnik rabi zalogovnik iz tega razloga kot je nekdo napisal, dober gorilnik ne. Ampak zalogovnik ne sme biti prevelik, ker slab gorilnik se čisti tako da se izpiha ob izklopu oz tisti, ki so malo bolj dodelani recimo se sami izklopijo vsaki 2 uri in nato zaženejo nazaj. Če se v gorilniku naredi skorja staljenega pepela, ki je produkt slabih peletov, ki imajo v sestavi preveč hitrorastoče biomase, ki jo dodajajo za boljšo vezivo, lahko v skrajnem primeru povzroči tudi požar. Sem videl na lastne oči že 4 take primere.

Slabi peleti so največji sovražnik poceni gorilnikov. Zato, ko z tem gorilnikom enkrat najdeš pelete, ki ti ustrezajo - tudi če so par deset eurov dražji na tono jih ne menjujte. Kupujte pa samo kvaliteto A1 in A2, čeprav A2 včasih že dela probleme.

Dobra peč na pelete (recimo nekje 7000 EUR pa navzgor) požre praktično vse.

Jaz sem letošnjo zimo testiral Valherjevo peč. Moram reči, da sem bil zelo zadovoljen napram drugim, tudi tukaj omenjenim... Ampak vseeno je potrebno paziti pri peletih. Če menjaš proizvajalca pelet je potrebno kake pol ure postati ob pečki in malo ponastaviti parametre.

LP

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

Glede predelave peči iz oljnega gorilca na pelete. Oljni gorilec ima precej manjši premer na mestu, ki gre skozi vrata, kot gorilec na pelete. Torej je potrebno to luknjo povečati in narediti še pritrdilne luknje z navoji. To je predelava, ki sem jo moral jaz narediti na Stadlerci.

LP

Jože

gruntfürmich ::

737 je izjavil:

Zanima me pa vaše mnenje o naslednjem problemu: Peč na pelete izpiha večino pepela skozi dimnik. Pozimi je v naselju, kjer se nekaj sosedov ogreva na pelete, nemogoče zunaj sušiti belo perilo. Tudi sneg počasi posivi.

lahko ti podam kar dejstva, ne samo mnenje. odkar sta olje in plin draga, je veliko folka šlo na svinjska drva. in kot ugotavljaš, je pozimi zunaj hudo. to bo tudi kmalu ugotovila tudi evropa (če že ni), ker imamo preveč trdnih delcev pozimi v zraku. in nam bo nabila kazni. ter verjetno se še bodo povečale pljučne bolezni zaradi tega...


Ampak najjači so mi pa tisti, ki grejo v merkator po dve vreči peletkov

mi tudi ne delamo prevelikih zalog, ampak kupimo 1 ali po navadi 2 paleti naenkrat. da pa si delaš zaloge za celo zimo pa rabiš plac in pa moraš biti paranoik, da misliš da leta 2015 niso trgovine sposobne zagotoviti peletkov iz praktično ponudbe cele evrope vsak trenutek...

primar je izjavil:

Slab gorilnik rabi zalogovnik iz tega razloga kot je nekdo napisal, dober gorilnik ne.

zakaj že? ker bluziš na polno?


primar je izjavil:

Dobra peč na pelete (recimo nekje 7000 EUR pa navzgor) požre praktično vse.

ne bluzi in ne pretiravaj v cenah, ki niso dostopne skoraj nobenemu.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

primar ::

gruntfürmich, glej moji komentarji so dobronamerni in pišem iz 10 letnih izkušenj razvoja kurilnih naprav na biomaso. Kaj ti ni jasmo pri zalogovniku, govorim o zalogovniku toplote. Mogoče nisi dobro razumel.

LP

Go-ahead ::

Mešate med zalogovnikom vode in zalogovnikom pelet.

Zalogovonik vode se večinoma rabi za kurjenje na drva.

Namenske peči za pelete imajo manjši zalogovnik vode v peči sami.

Machete ::

gruntfürmich je izjavil:


Ampak najjači so mi pa tisti, ki grejo v merkator po dve vreči peletkov

mi tudi ne delamo prevelikih zalog, ampak kupimo 1 ali po navadi 2 paleti naenkrat. da pa si delaš zaloge za celo zimo pa rabiš plac in pa moraš biti paranoik, da misliš da leta 2015 niso trgovine sposobne zagotoviti peletkov iz praktično ponudbe cele evrope vsak trenutek...

primar je izjavil:

Slab gorilnik rabi zalogovnik iz tega razloga kot je nekdo napisal, dober gorilnik ne.

zakaj že? ker bluziš na polno?


Saj se ne gre za paranojo. Če maš plac, itak da naročiš za komplet zimo ali še več. Sploh ker se veliko naročuje iz tujine in definitivno dobiš boljšo ceno samih pelet in prevoza, če opališ pol šleparja npr :)
Lokalni mulariji pa plačaš, da ti premeče vreče.

Ne vidim logike, da dober gorilnik ne bi rabil zalogovnika (vode?). Seveda ni nujno, je pa super če je. Slab ali dober gorilnik.
Upam, da tudi meni rata do zime kupit in zmontirat en zalogovnik za vodo.
Mam v rezervi sicer še komplet sistem na olje in za sanitarno vodo toplotno (zračno) črpalko za čez pomlad-poletje-jesen, samo pravijo vsi da je zalogovnik zakon. Drv pa bo še z letošnjim rukerjem vsaj za pet let, potem pa samo noge v znak in za minimalno ceno gretje par let. Pa še zrak lahko zastrupljam zraven.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Machete ()

Pero_SLO ::

Zanimivo mi je brati te izračune, da prišparate 1000EUR letno na zdravju vseh nas a za naročnino na televizijo in telefone se zmeče od 1000-2000EUR letno brez problema(običajna 4-članska družina). Točno tako samo na naročninah, nabava novih telefonov, televizij, avtov še sploh štel nisem...

Machete ::

Jebat ga. Če boš umrl zaradi dima od kurjenja drv, boš imel še srečo v današjem - od spredi zadi zasvinjanem do amena svetu. Kaj pa je bolje, plin, nafta? peleti? elektrika? Daj razvetli nas. Takoj grem predelat vse na (ruski) plin, da mi bodo drva v gozdu lahko v miru gnila in dušila mlado rastje.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

telexdell ::

Machete je izjavil:

Jebat ga. Če boš umrl zaradi dima od kurjenja drv, boš imel še srečo v današjem - od spredi zadi zasvinjanem do amena svetu. Kaj pa je bolje, plin, nafta? peleti? elektrika? Daj razvetli nas. Takoj grem predelat vse na (ruski) plin, da mi bodo drva v gozdu lahko v miru gnila in dušila mlado rastje.

Gnijoče drevo v gozdu ne duši mlado rastje temveč ravno nasprotno, pospešuje njegovo rast, saj je z padcem naredilo prostor in omogočilo svetlobi da doseže do tal, hkrati z razpadanjem pa daje v zemljo hranilne snovi.
Tistim, katerim pepel uhaja skozi dimnik naj poleg zdravja pomislijo tudi na svojo denarnico. Da se pepel dvigne potrebuje energijo. Energijo pa lahko dobi le iz peletov, katere kurimo. Z ustreznim dimnikom in vlekom bomo sicer morali večkrat čistiti pepel iz peči a bomo hkrati privarčevali z manjšo porabo peletov in hkrati manj onesnaževali okolje s prašnimi delci.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Aston_11 ::

737 je izjavil:

Nenamensko peč je težje čistiti pri kurjavi na pelete.

Zanima me pa vaše mnenje o naslednjem problemu: Peč na pelete izpiha večino pepela skozi dimnik. Pozimi je v naselju, kjer se nekaj sosedov ogreva na pelete, nemogoče zunaj sušiti belo perilo. Tudi sneg počasi posivi.

Te peči bi torej morale imeti podoben elektrostatični filter, kot termoelektrarne.

Še nisi slišal, kako se hvalijo, da v pečeh ne ostane nič pepela. Evo, sedaj vemo, kam gre in kdo vdihava ta fin prah.

Machete ::

Drži. Malo sem bil bolj pesniški, kot strokoven. Vglavnem, gozd je treba čistit, sploh po žledu je bil clusterfuck.. Nisem mislil dobesedno gnijočih debel na tleh. To itak nimaš kaj nucat kot drva..
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

Če bo sila, oz bo ekonomika to kazala, bomo šli nazaj na premog (ga je še dovolj) in trajnožarne peči (nepopolno zgorevanje). Kot je bilo določen čas v bivši Jugi, smo kurili, kar smo dobili. Je bil tudi tak premog vmes, da si prav videl plasti žvepla. In boš imel trde delce, pa raznorazne pline in še in še... Si komaj dihal, ko si šel pozimi po ulicah mesta, sploh če je bila inverzija in brezveterje....

In kar se zasvinjanosti zraka tiče, je danes precej bolje, kot je bilo nekoč... Kljub kurjenju na drva in pelete...

LP

Jože

gruntfürmich ::

Machete je izjavil:

Ne vidim logike, da dober gorilnik ne bi rabil zalogovnika (vode?). Seveda ni nujno, je pa super če je. Slab ali dober gorilnik.

ne razumem te logike. v čem je fora? odvečne toplote NI! ker gre vsa v peč, zgorevanje je takšno kot je pri olju, ni manjko zraka in dušenja in podobnih for kot pri drvah.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

stara mama ::

gruntfürmich je izjavil:

odkar sta olje in plin draga, je veliko folka šlo na svinjska drva. in kot ugotavljaš, je pozimi zunaj hudo. to bo tudi kmalu ugotovila tudi evropa (če že ni), ker imamo preveč trdnih delcev pozimi v zraku. in nam bo nabila kazni. ter verjetno se še bodo povečale pljučne bolezni zaradi tega...

Že jamski človek je kuril na drva, mi se pa zdaj moramo igrat zajebane in kupovat kar nam servirajo in pustit v gozdu gnit.
Me spominja na ono cvetko o govejih plenicah, ker baje tud goveji drek onesnažuje okolje.

Zgodovina sprememb…

Assass1n ::

http://www.bolha.com/gradnja/ogrevanje-...

V ponedeljek tele pokličem, če se bom pa napel bo pa čas pokazal :D
še ko je na tv-ju moder ekran me `pr src stisne

Utk ::

Pero_SLO je izjavil:

Zanimivo mi je brati te izračune, da prišparate 1000EUR letno na zdravju vseh nas a za naročnino na televizijo in telefone se zmeče od 1000-2000EUR letno brez problema(običajna 4-članska družina). Točno tako samo na naročninah, nabava novih telefonov, televizij, avtov še sploh štel nisem...

...je rekel in se usedel v dizla.

ZaphodBB ::


Brez elektrike tudi obtočne črpalke ne delajo tako, da boš na hladnem tudi z drvmi. Razen, če imaš termosifonski sistem gretja, ki pa je danes redka zverina....

Zalogovnik za toploto je pri meni furan na črpalko. Če bi planiral novo bajto, bi kurilnico izvedel tako, da bi tudi zalogovnik špilal termosifonsko. Imam pa zato obvod, da lahko zaprem vejo do zalogovnika in preklopim na termosifonsko. Lani med žledolomom je sosede zeblo ali pa so se tepli za generatorje. Mi smo bili pa lepo na toplem.

ne vem če ima kdo zalogovnik ki uporablja pelete. in po vaših bluzenjih vidim da nimate pojma.
peleti so čisto enak princip kot olje. in za to nimaš zalogovnika. ko se ohladi voda v radijatorjih, se peč prižge, ko se dovolj segreje, se ugasne. nobenih kompliciranj, nobenih zajebov.

Tudi pri peči na olje zalogovnik toplote močno koristi. Razlogov je več, prvič je za cel sistem koristno, če se čim manjkrat zaganjajo (pacanje peči in gorilca zaradi nepopolnega izgorevanja). Drugič je precej bolj ekonomično, če peč deluje na polno v režimu, kjer imata kotel in gorilec najboljši izkoristek. Tretjič, emisije. Edino pri pretočnih kotlih na pli resnično ni nobene potrebe po zalogovniku toplote.

Pri kakršnem koli kotlu na biomaso to velja še toliko bolj. Sam sem precej analiziral in sem prišel do zaključka, da ima najboljše razmerje cene, praktičnosti in udobja starošolski litoželezen kotel z zalogovnikom toplote. Cena 5000€ z daleč najcenejim in najdostopnejšim gorivom, glede praktičnosti si na ene 80% sekancev ali peletov. Udobje je na istem nivoju, hkrati pa je tak sistem tehnološko enostaven in zelo zanesljiv.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

gruntfürmich ::

ZaphodBB je izjavil:

Tudi pri peči na olje zalogovnik toplote močno koristi. Razlogov je več, prvič je za cel sistem koristno, če se čim manjkrat zaganjajo (pacanje peči in gorilca zaradi nepopolnega izgorevanja). Drugič je precej bolj ekonomično, če peč deluje na polno v režimu, kjer imata kotel in gorilec najboljši izkoristek. Tretjič, emisije.


prvi razlog se pojavi po navadi pri slovenceljnih ki imajo predimenzionirana in zastarela kurišča (večina slovenije).
drugič nisem še slišal da bi kakorkoli gorilec dajal na manj; kot dela pač dela za kar je dimenzioniran. (pri tem seveda beri točno 1)
tretjič; kot je gorilec dimenzioniran in nastavljen glede zraka je to-to. za druge slovenske variant ki si jih ti predstavljaš beri točko 2 in 1...

skratka opažam bluz na bluz...

stara mama je izjavil:

Že jamski človek je kuril na drva, mi se pa zdaj moramo igrat zajebane in kupovat kar nam servirajo in pustit v gozdu gnit.

če ne dojameš kar sem zapisal ni treba komentirat in idiotije pisat.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

ZaphodBB ::

prvi razlog se pojavi po navadi pri slovenceljnih ki imajo predimenzionirana in zastarela kurišča (večina slovenije).
drugič nisem še slišal da bi kakorkoli gorilec dajal na manj; kot dela pač dela za kar je dimenzioniran. (pri tem seveda beri točno 1)
tretjič; kot je gorilec dimenzioniran in nastavljen glede zraka je to-to. za druge slovenske variant ki si jih ti predstavljaš beri točko 2 in 1...

skratka opažam bluz na bluz...

Večina slovenije ima kurišča dimenzionirana glede na toplotne potrebe domov in glede na pričakovane temperature. Pri nas -20 ni nič nenavadnega. Res je, da so marsikje posodobili izolacijo - ampak velja povedat, da je bivanje v nizkoenergijski hiški, ki ima ogrevanje dimenzionirano za max -10 pri -20 jako zoprna zadeva.

Še nekaj okrog dimenzionranja. Jaz s svojo 25Kw "predimenzionirano in zastarelo pečjo" pozimi okolico smradim štiri ure na dan - ampak s polnim izkoristkom, v prehodnih obdobjih pa vsaki drugi ali tretji dan. Ti pa vseskozi usmrajaš in neučinkovito kuriš majhne količine goriva.

Ko bo prišel čas za menjavo peči, jo bom zamenjal s toliko večjo, da mi bo zalogovnike napolnila z enim samim polnjenjem.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

Glede gorilcev za pelete so to načeloma zadeve, ki delujejo s podpihom zraka skozi (in okoli) kuriva. Močnejši je podpih, hitrejše je zgorevanje peletov, več toplotne moči oddaja gorilec. Zraka je pa v vsaki stopnji dovolj za popolno zgorevanje (dejansko deluje s presežkom zraka). Gorilec, ki ga uporabljam, ima pet stopenj moči (pri 1 je to 14 KW, pri 5 pa 34 KW) ravno z namenom, da se ga da uporabiti na različno močnih (velikih) kotlih in da prilagodiš moč dejanskim potrebam. Kvaliteta zgorevanja je pa pri vsaki stopnji bolj ali manj enaka. Jaz sem spremljal temperaturo dimnih plinov in sem ugotovil, da stopnja moči 2 ustreza našim potrebam.

Sem tudi na oljnem gorilcu, ki sem ga uporabljal prej, zmanjšal moč kurjenja in se je kar lepo poznalo (cca 250l kurilca na letnem nivoju).

In ja, peč imam predimenzionirano, sploh sedaj, ko sem hišo izoliral. Pa je ne bom zamenjal, ker bi za novo "oh in ah" peč dal več, kot bi dejansko prihranil skozi življensko dobo peči. Kot je rekel ZaphodBB, primernejšo peč bom kupil, ko bo sedanja crknila, nič prej....

LP

Jože

ttommy ::

Peč na drva- topla hiša. Peč na pelete- hladna hiša, preverjeno. Zaradi udobnosti ogrevanja je posledično hladna hiša zaradi varčevanja.
Smo bili tudi že na olju, ampak ne dolgo, ker se je svinjsko podražil.
Če nočeš umazanih rok nikoli, pojdi na elektriko. Po moji logiki bi bila edina pametna investicija zalogovnik. Pri nas imamo še vedno cisterno za olje in je popolna potrata prostora, ker že skoraj 8 let ne kurimo več na olje. Imamo pa dve peči. Cisterno bom odstranil in morda na njeno mesto namestil zalogovnik. Ampak zaenkrat še ni potrebno.
Kako gre zakonodaja naprej, bomo v prihodnosti itak prisiljeni se priklopiti na oddaljeno ogrevanje ali pa zadovoljiti nenormalne zahteve, ki jih bodo podali glede izpustov.
Gamer

Barbarpapa2 ::

Pozdrav

Kar se mene tiče, ne opazim nobene razlike glede toplote v hiši, ne glede na to, kaj kurim. Še največja sprememba je bila izvedba izolacije. Po izvedbi le-te pozimi (je pa res, da so zadnja 3 leta zime bolj mile) nikakor ne uspem spraviti temperature prostora pod 23°C.

LP

Jože

Assass1n ::

Ja ni razlike, drv ne morš šparat in mora v centralni goret, pri ostalih pa termostat zavrtiš na 18 pa vsi zmrzujejo.
Meni ni poanta prišparat 200€ na leto, ker tudi drva moram kupiti gre se za "luksuuz" da nisem na 2 ure v kurilnici.
še ko je na tv-ju moder ekran me `pr src stisne

noraguta ::

Ma zakuris potem pa popotrebi naložiš še parkrat. Ni neko dežurstvo to. Večji del sezone pa samo zakuriš. Pa mam tam 24-25?. Itak sem vecji del zunaj, da bi me pa notri zeblo je pa tazadnja. Zalogovnike pa z ceno energenta hitro prineseš notr.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

Assass1n ::

Drva kurim 5 let bom pa ja vedel o čem govorim. :)
Brez zalogovnika, preveč bi me stalo da bi ga kupil.
še ko je na tv-ju moder ekran me `pr src stisne
«
1
2 3 4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Katero ogrevanje za hiso (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21936906 (13546) fikus_
»

Ogrevanje na Elektriko (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
15959778 (29227) konspirator
»

Zalogovnik ali predelava na pelete? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7215687 (12194) krneki0001
»

Nakup klimatske naprave za ogrevanje A+++ (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8431698 (28223) klimatos
»

Ali se splača na navadno peč (feroterm 35kW) vgraditi zalogovnik (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5142296 (41431) jozuaj450

Več podobnih tem