» »

Centralna peč predelava drva-peleti

Centralna peč predelava drva-peleti

1 2 3
4
»

Utk ::

Sej to ni neka skrivnost. Če bi imeli tako močno kot je imajo neke terme, bi sigurno se lahko kuhali v bajti. Samo kolk bi to stalo v štartu in letno je vprašanje.

aborko ::

Ne vem koliko stane toplotna črpalka, ki te bo grela pri -25 brez elektrike.

greje vsaka tc pri -25 le izkoristek je mizerni pri nizkih temp. To pa je max 20dni v letu.

Misliš bolj 20 dni v 10ih letih? Kdaj pa je bila sploh -25 POVPREČNA temperatura čez cel dan? Tu se išče neke bizarne ekstreme, da bi "odpovedala" TČ. Kaj pa če bo 1x res -25 ane, pa če bo žled, pa ne bo elektrike... V 20 letih nismo bili več kot par ur skupaj brez elektrike, to pa še slabo izolirana hiša bp preživi. Eni pa so bili par dni, ja (v XX letih)... če res iščeš scenarij za sodni dan in si prepper pač kupiš generator ali mogoče samo avto inverter in tistih par dni goniš peč na kurilca. Če pa maš štrom, pa itak tudi grelci pomagajo TČ in tudi tam do -20 ni problema, mogoče sprva naštimaš da laufajo 8 ur zgolj ponoči v NT.

-valvoline- ::

ZaphodBB je izjavil:

Ce mas svojo goso tj drvs pa cajt in voljo se zajebavat potem ja, se splaca. Ce pa drv kupujes trenutna cena je cca 250e klaftra oz 80e kubik z prevozom ter razrezom, kar pa stane skor podobno k da kuris na kurilc ali zemeljski plin. Razn ce mas sodoben pirolizni kotel z 90+ % izkoristkom ki pa stane enako kot toplotna crpalka.

Pokurim 12 metrov drv ali 2000 litrov olja. Kako je to "skoraj enkako".

p.s.: To vem zato ker imam oba kotla v kleti.

> Ce pa drv kupujes trenutna cena je cca 250e klaftra oz 80e kubik z prevozom ter razrezom,

Ne, če kupujem drva jih kupujem spomladi ko je cena s prevozom in razrezom 65EUR na meter. Do lani je bila pa 50EUR na meter.

In čez dve leti bo spet 50EUR na meter.

2000l kurilca je najmanj 4-5 klaftre drv torej skor 20 kubikov. Samo prevoz se je v zadnjih letih podrazil za 100%, pa se nobenga ne dobis vec k drv zaga. Tak ds 80e za kubik je kar realna stevilka, mogoce se vec. 1x1x1.8 paleta drv trenutno se prodaja 160-170e brez prevoza, 2-3 leta nazaj je stsla 110-120e.

Zgodovina sprememb…

fikus_ ::

100 l kurilca = ~~ 1 nm drv (bukova metrska drva zložena 1x1x1 m)

Cene drv so nekaj let nazaj precej padle zaradi "uvoza" iz Bosne. Samo kvaliteta teh drv je bila vprašljiva! Sedaj cene počasi rastejo.

"1x1x1.8 paleta drv trenutno se prodaja 160-170e" to je za suha ali vlažna drva ?

Utk ::

Samo kvaliteta teh drv je bila vprašljiva!

Itak, bosanci se ne pogovarjajo z bukvami po gozdu tako kot skrbni slovenski kmetje. Dej ne budali.

ZaphodBB ::

2000l kurilca je najmanj 4-5 klaftre drv torej skor 20 kubikov. Samo prevoz se je v zadnjih letih podrazil za 100%, pa se nobenga ne dobis vec k drv zaga.

Energijska konverzija pravi, da je 2000l kurilca 5 ton zračno sušenih drv. m3 zračno sušenih polen ima cca 500kg lesa. Kar znese približno oceno katero sem jaz v praksi nameril.

Torej tri klaftre, ne pa pet kot trdiš ti.

In žal mi je, da je v tvojih koncih tako kot je. V naših koncih majstri računajo 5€ m3 za žaganje in dostavo.

Skratka meni se zdi, da vidim en cel kup racionalizacij zakaj so vaše odločitve najboljše.

https://ramblingsdc.net/EnCalcs.html#Ca...
https://www.alter.si/tema/koliko-tehta-...
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

fikus_ ::

Utk pameten 100 na uro, da se oglaša v vseh temah in pametuje!

V bosanskih bukovih drvah je bilo veliko drugih vrst lesa za zapolnitev volumna! Poleg tega so sveža prodajali kot pol suha!

mancini ::

DimmniBurek je izjavil:

mancini je izjavil:

Valvoline

da se predelat kasna cisterna za kurilc ali manjsi plinohram v zalogovnik bp. En vhod en izhod, 2x mehanski termostat da se odpirajo po potrebi oz temperaturo in fertik. najcenejsi 1500-2000l zalogovnik stane cez 1.5k kar pa je absolutno prevec

Seveda se da, samo potem imas to, na kar sem jaz repliciral:

Pri kolegu zdaj mečejo ven 1leto stare zalogovnike (2x 1000L), ker morajo poleti segreti 2000L vode v zalogovniku + 300L bojler, da se grejo stuširat

In to ni namen zalogovnika, da ti celega enakomerno ogrevas

Dober zalogovnik se ogreva po conah, ne pa celi na enkrat. In zaradi enega bojlera tople vode ne rabis segret 2000 litrov vode za dzabe

Pa dobro no, preberi še enkrat. Oni imajo tak sistem, pač so zajebal.
Jaz imam recimo pretočni bojler, ki poleti greje vodo z elektriko. Pozimi pa ugasnem elektriko, odprem ventila iz/v centralno in pržgem peč. Tak sistem bi špilal prek zalogovnikov, ja prvič bi mogu segret 2000L, samo jih maš potem celo zimo tople.


Ocitno imas problem z razumevanjem.
Ce imas ok zalogovnik, potem ne rabis segreti celega, da imas v bojleru toplo vodo

1x1x1.8 paleta drv trenutno se prodaja 160-170e brez prevoza

Pri nas pa je cena take palete bukovih, narezanih na 50cm 130€ s prevozom

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: mancini ()

nsa_ag3nt ::

ZaphodBB je izjavil:

energetik je izjavil:

ZaphodBB je izjavil:

p.s.: Vem kako je bilo pri kolegu, ki ima samo toplotno črpalko in jih je pozimi zeblo, ko je bilo malo bolj mraz.

Napačno izbrana oz. zmontirana TČ za njegovo bajto, nič drugega.

Ti to kra prek slo-techa pogruntaš al kako?

Vsaka čast.

Hja, če daš v tipično sfrj bajto z rebrastimi radiatorji v Kranju (energetske letne izgube nekje 30 000 kWh) 1F lg monoblock 6k kW je utopično pričakovati, da bo tč dovolj za notranjo temperatuto +20C in ttoplo vodo.
https://gizmodo.com/c/goodbye-big-five

ZaphodBB ::

nsa_ag3nt je izjavil:

ZaphodBB je izjavil:

energetik je izjavil:

ZaphodBB je izjavil:

p.s.: Vem kako je bilo pri kolegu, ki ima samo toplotno črpalko in jih je pozimi zeblo, ko je bilo malo bolj mraz.

Napačno izbrana oz. zmontirana TČ za njegovo bajto, nič drugega.

Ti to kra prek slo-techa pogruntaš al kako?

Vsaka čast.

Hja, če daš v tipično sfrj bajto z rebrastimi radiatorji v Kranju (energetske letne izgube nekje 30 000 kWh) 1F lg monoblock 6k kW je utopično pričakovati, da bo tč dovolj za notranjo temperatuto +20C in ttoplo vodo.

In kako si ugotovil, da je bil to scenarij pri mojem kolegu?
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

energetik ::

ZaphodBB je izjavil:

energetik je izjavil:

ZaphodBB je izjavil:

p.s.: Vem kako je bilo pri kolegu, ki ima samo toplotno črpalko in jih je pozimi zeblo, ko je bilo malo bolj mraz.

Napačno izbrana oz. zmontirana TČ za njegovo bajto, nič drugega.

Ti to kra prek slo-techa pogruntaš al kako?

Vsaka čast.
Tako je. Ker če bi bila TČ ustrezno izbrana za dotični sistem/hišo, bi bila notri vedno želena temperatura s termostata, tudi pri -25° zjutraj. A ni to logično?

Utk ::

fikus_ je izjavil:

Utk pameten 100 na uro, da se oglaša v vseh temah in pametuje!

V bosanskih bukovih drvah je bilo veliko drugih vrst lesa za zapolnitev volumna! Poleg tega so sveža prodajali kot pol suha!

Če ne ločiš bukve od smreke, si pač bukav. Kolk je suho se pa tudi zlahka preveri. In da je v slovenskih drvih samo bukev, je tudi izmišljotina.

fikus_ ::

Mislim, da ločim več vrst lesa kot ti! Tudi prodam verjetno več drv kot ti in točno povem kaj je notri! Toliko o bukovini! In še eno vprašanje, ali imaš prste zraven pri uvozu bosanskih drv, da se tako razburjaš?!

Marsikdo ne ve kakšna drva kupuje, samo da so lepo zapakirana na paleti, potem pa jamranje, koliko več jih je pokuril to zimi, prejšnjo pa čisto malo! Imam blizu enega, ki je on še vozi drva iz Bosne. Prvo leto biznisa ni utegnil voziti drv, toliko je prodal za mali denar, sedaj mu pa ostajajo na parkiplacu, mislim da ima še lanska drva. In vsi ljudje niso neumni, se učijo na lastnih izkušnjah.

Utk ::

Očitno imaš ti interes v slovenskih drvih, jaz ga v bosanskih sigurno nimam drugega kot tega, da slovenskim malo konkurence ne škodi.

ZaphodBB ::

Jaz pojma nimam v čem je računica voziti drva iz bosne. Drv se še slovenskih ne splača vozit dlje kot 15-20km...

To so neke buče.

Tako je. Ker če bi bila TČ ustrezno izbrana za dotični sistem/hišo, bi bila notri vedno želena temperatura s termostata, tudi pri -25° zjutraj. A ni to logično?

Je logično, v teoriji. Jaz pa pravim kako je bilo v praksi.
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

Utk ::

Drv se še slovenskih ne splača vozit dlje kot 15-20km...

To je tudi res. Ampak da je vse kar je kvalitetno lahko samo slovensko, je pa tudi malo bosa. Čudno, da cela Evropa ne ponori na slovensko kvaliteto, od drv do solate, mesa, ne vem česa, samo naše je najboljše. Verjetno bi pa isto za svoje slišal tudi v Bosni.

fikus_ ::

Utk; Ne se bat, imam stalne stranke in še kdo na novo sprašuje.

Zaphod; Tovornjakarji vozijo tovor v Bosno in da se ne vračajo prazni nazaj natovorijo še nekaj drv. Na ta način se potem splača. Podobno tudi pelete.

ZaphodBB ::

fikus_ je izjavil:

Utk; Ne se bat, imam stalne stranke in še kdo na novo sprašuje.

Zaphod; Tovornjakarji vozijo tovor v Bosno in da se ne vračajo prazni nazaj natovorijo še nekaj drv. Na ta način se potem splača. Podobno tudi pelete.

Ja, se mi je zdelo, da mora biti kaj takega, da so enostavno drva edina stvar, ki se jo splača naložiti v Bosni...
"Naši dedje so se borili za to, da lahko odločamo
o lastni usodi - ne o usodi drugih ljudi." -jype

pokler ::

Pozdravljeni zanima me če ima kdo gorilnik Fenix. Novejši modeli imajo določene nastavitve zaklenjene z kodo.Nekatere nastavitve pa se da spreminjati brez kode. Zanima me če mogoče ve kdo to kodo ker imam težave pri začetnem vžigu,ki pa ga lahko poenostavim samo z kodo. Hvala

gogislo ::

Pozdravljeni!

Mene zanima ali je že kdo inštaliral električni grelec v peč na drva? Ima kdo kakšne izkušnje? Namreč ostaja nam višek elektrike od elektrarne.

fikus_ ::

gogislo je izjavil:

Pozdravljeni!

Mene zanima ali je že kdo inštaliral električni grelec v peč na drva? Ima kdo kakšne izkušnje? Namreč ostaja nam višek elektrike od elektrarne.


Nimaš zalogovnika za toplo vodo? Če že, se tam montira električni grelec.
Učite se iz preteklosti, živite v sedanjosti in razmišljajte o prihodnosti.

andromedar ::

gogislo je izjavil:

Pozdravljeni!

Mene zanima ali je že kdo inštaliral električni grelec v peč na drva? Ima kdo kakšne izkušnje? Namreč ostaja nam višek elektrike od elektrarne.


Za kako elektrarno pa gre, če smem vprašat? Ne pošiljate viškov v omrežje?
Eh?

feryz ::

gogislo je izjavil:

Pozdravljeni!

Mene zanima ali je že kdo inštaliral električni grelec v peč na drva? Ima kdo kakšne izkušnje? Namreč ostaja nam višek elektrike od elektrarne.
Vtakneš ga kamorkoli.
Kaj pa bojlerju fali?
1 2 3
4
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Katero ogrevanje za hiso (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21936785 (13425) fikus_
»

Ogrevanje na Elektriko (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
15959675 (29124) konspirator
»

Zalogovnik ali predelava na pelete? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7215640 (12147) krneki0001
»

Nakup klimatske naprave za ogrevanje A+++ (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8431656 (28181) klimatos
»

Ali se splača na navadno peč (feroterm 35kW) vgraditi zalogovnik (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5142259 (41394) jozuaj450

Več podobnih tem