» »

Vibracijski vrtalnik ali udarni vrtalnik

Vibracijski vrtalnik ali udarni vrtalnik

«
1
2 3

yyyeb ::

Pozdrav. V kratkem bom doma delal veliko z vrtalnikom. Šraufanje velikih in majhnih vijakov v tramove, v štafle, v fosle, tudi v gips plošče... Kupujem vrtalnik. V trgovini sem zasledil da obstajajo vibracijski vrtalniki in udarni vrtalniki. Kateri je za kaj namenjen? Ne vem kaj naj kupim.
Najmanj si želimo zvedeti resnico, ki bi nam najbolj koristile.

koyotee ::

Vibracijski pa udarni je isto sranje z drugo besedo. Verjetno ti rabiš le vijačnik, če ne boš vrtal v beton. Bosch, Makita, Metabo...
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

janezvalva ::

vibracijski je navaden vrtalnik, kateri ima dodano funkcijo vibriranja, udarni vrtalnik pa ima vgrajeno dejansko udarno kladivo.
uporaba slednjega je v primeru prebijanja sten, npr.
če maš trd beton za vrtat, potem vzami udarnega.

Matko ::

vibracijski vrtalnik je za gips plošče in opečnate zidake,
navadni vrtalnik z možnostjo vibracij
ima navadne vidia svedre z navadnim vpetjem
recimo, primeren za doma za obešanje slik


udrani vrtalnik po domače tudi "hilti",
je samo za vrtanje v beton, svedri imajo SDS vpetje
za sidre večjih premerov

yyyeb ::

Ne bo držalo. Udarni vrtalniki nimajo sds+ vpetja. Tisto so udarna kladiva.
Najmanj si želimo zvedeti resnico, ki bi nam najbolj koristile.

mancini ::

Za šraufanje ti je pomembno da si lahko nastavljaš hitrost

mikhaair ::

Hitrost reguliras s knofom. Nastavljas pa kdaj sklopka zdrsne.

drekodovce ::

cela zmeda :D

obstajajo
1 klasični vijačniki
2 klasični vrtalniki z "vibriranjem" - mešanica med 1 in 3 in bolj za hobi program manjših luken v beton, cegle itd, lahko ga pa uporabiš tudi kot vrtalnik, vijačnik in hobi udarno kladivo
3 štemarce/udarna kladiva/vrtalniki - za vrtanje lukenj v beton s svedri ali prebijanje z dletom. Ti imajo uarce naprej, običajno uporabljajo SDS vpetje. Tako svedri kot dleta. OBstajajo pa tudi bolj heavy duty vpetja
4 udarni vijačniki - imajo udarce v smeri vrtenja, posledično ti ne uničuje rok, zapestja in za vijačenje ni potrebno praktično nobenega napora, niti pri največjih vijakih. Recimo pnevmatske pištole z 1/2 vpetjem, ali pa klasično 1/4 hex vpetje- do cca 120nm, nad 120nm je običajno 1/2 vpetje. youtube: impact driver


Če mene vprašaš ti bo najbolj koristil 2. 4 s hex vpetjem je tudi ok, ampak z njemu lahko samo vijačiš, ne moreš pa vrtati lukenj, torej še vedno rabiš 1 ali 2.

Zgodovina sprememb…

yyyeb ::

Kaj pa glede moči (watov), obratov... Kaj je potrebno gledat. Mora bit sposoben privijačit 10cm ali pa 20cm tesarski vijak v tram. Torej mora met dovolj moči. A je 500 wattov udarni vrtalnik dovolj močen za to?
Najmanj si želimo zvedeti resnico, ki bi nam najbolj koristile.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: yyyeb ()

koyotee ::

Ti rabiš podatek o navoru, fajn je, da vzameš nekaj s 50+nm.
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

Matko ::

yyyeb je izjavil:

Ne bo držalo. Udarni vrtalniki nimajo sds+ vpetja. Tisto so udarna kladiva.

To seveda ni res
vibracijski vrtalniki so navadni vrtalniki, dve mehanski hitrosti in možnost vibracij,
pri akumulatorskih je pogosto še nastavljiva sklopka za vijačanje
Najbolj vsestransko uporabna zadeva (če le ima dovolj moči)

udarni vrtalniki pa imajo stikalo s katerim prestavljaš med vrtanjem, vrtanjem z udarci ali samo udarjanje, tipično SDS+ vpetje,
(bolj profi imajo tudi izmenljivo glavo in SDS+ zamenjaš s klasično samotezno) neprimerni za vijačenje
kdo tudi reče udarno kladivo ampak, to naj bi se uporabljajo samo za modele, ki nimajo možnosti vrtanja, tudi imenovana rušilna kladiva

yyyeb je izjavil:

Kaj pa glede moči (watov), obratov... Kaj je potrebno gledat. Mora bit sposoben privijačit 10cm ali pa 20cm tesarski vijak v tram. Torej mora met dovolj moči. A je 500 wattov udarni vrtalnik dovolj močen za to?

Udarni vrtalnik ni primeren
Odvisno od lesa in predluknje. Lahko vzameš navadni vrtalnik ali udarni vijačnik

Potrebno se je le zavedat, da ko gremo proti profi robi cene občutno narastejo in če zraven uporabnik ne ve, kaj rabi...
Bo hitro kupil kaj neuporabnega.

vsakem primeru ti tako preko spleta ne bomo mogli svetovat. Naj ti svetuje nekdo v živo, ki ima izkušnje ve, kaj rabiš in te bo tudi naučil uporabljat. Najlažje je, če lahko gledaš mojstra pod roke in ti še spotoma razloži trike.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matko ()

borut_p ::

Clovek pravi da bo vrtal v les in gips plosce vi ste tle prisli do rusilnih kladiv. Jao jao. Navaden baterijski vijacnik z dovolj navora in to je to. Za knauf obvezno nastavek da vijak ne gre pregloboko

Mesar ::

sej rušilno kladivo tudi lahka uporabljaš pa še več namensko je, naj študira za naprej malo - vedno ko postavljaš potem tudi rušiš
Your turn to burn!

drekodovce ::

https://www.ideo.si/akcijski_seti_orodj...

Tole vzemi. Ugodna cena in za 200€ dobiš 2 baterijski

Mesar ::

Niti ni tako ugodno..
Your turn to burn!

marsovcek ::

Najprej si razčisti ali boš kupoval baterijski stroj ali na kabel.

20 cm vijaki so ogromni. Če boš imel veliko takih, bi po moje bil bolj uporaben stroj na kabel. S 500 W ne boš mogel niti zvrtati ustrezne luknje za 20 cm vijak.

drekodovce ::

Rabi za hobi uporabo, predvidevam da za obnovo stanovanja, kar bo zgornji komplet cisto ok. Ce bi delal vsak dan in rabil za profesionalno uporabo, potem ne bi spraseval tukaj.

komplet_akumulatorskega_orodja_Combo_Set_10_8_V_BS_SSD_685092000_METABO

mikhaair ::

Ko sem šraufal skupaj visoko gredo iz macesna je makita odpovedala. Ni bilo moči. Pol pa sosed posodi profi zadevo, Milwaukee, je šlo kot v maslo skoraj.

borut_p ::

torej - za vijačit skupej macesnovo lego si bo šel sposodit eno mašino za dva dni. za šraufat knauf pa take ne rabi. niti ne za vse ostale lesene morale.

yyyeb ::

mikhaair je izjavil:

Ko sem šraufal skupaj visoko gredo iz macesna je makita odpovedala. Ni bilo moči. Pol pa sosed posodi profi zadevo, Milwaukee, je šlo kot v maslo skoraj.


Se ne strinjam. ato pa nikjer ne omenjam nikjer imena podjetja. Vprašanje je kake lastnosti je imela makita in kake milwakee.
Najmanj si želimo zvedeti resnico, ki bi nam najbolj koristile.

nurmaln ::

Jaz sem zamenjal en kup teh vrtalnikov. Imel sem Obijeve, Bauhausove, Bosch na štrom, etc. Samo ene stvari mi je žal - da nisem že v štartu kupil Makitinega baterijskega vrtalnika.
Poslušaj tistega ki ti je zgoraj rekel da za tiste največje zadeve - na primer šraufanje v tramove, si za en dan sposodi neko nemensko zadevo ali opravi ročno (jaz sem 25cm vijake v hrastove tramove lahko spravil samo z ročno gedoro), za vse ostale pa Makito. Ampak nikakor ne kupuj tiste ki ti jo je nekdo gor polinkal ampak vzami nekoz 18V akumulatorjem, ker boš lahko kasneje akumulator uporabil za tudi za vse ostale Makita zadeve, če boš še kaj kdaj kupoval.
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

mikhaair ::

yyyeb je izjavil:

mikhaair je izjavil:

Ko sem šraufal skupaj visoko gredo iz macesna je makita odpovedala. Ni bilo moči. Pol pa sosed posodi profi zadevo, Milwaukee, je šlo kot v maslo skoraj.


Se ne strinjam. ato pa nikjer ne omenjam nikjer imena podjetja. Vprašanje je kake lastnosti je imela makita in kake milwakee.

Makita 14V, Milwaukee 18V. Cenovno pa cca. 200 vs. 800€. To pa je vse kar vem na pamet.

nurmaln ::

mikhaair je izjavil:

yyyeb je izjavil:

mikhaair je izjavil:

Ko sem šraufal skupaj visoko gredo iz macesna je makita odpovedala. Ni bilo moči. Pol pa sosed posodi profi zadevo, Milwaukee, je šlo kot v maslo skoraj.


Se ne strinjam. ato pa nikjer ne omenjam nikjer imena podjetja. Vprašanje je kake lastnosti je imela makita in kake milwakee.

Makita 14V, Milwaukee 18V. Cenovno pa cca. 200 vs. 800€. To pa je vse kar vem na pamet.

No ja, jaz sem od Makite jemal 18V in je top. Ampak za dva hrastova povezat z 25cm vijakom pa ni teorije.
"I will be quoted in someone's signature,
even if I have to do it myself!" - nurmaln

drekodovce ::

za vijačenje 20cm vijakov je tisti impact od makite čisto ok. Sam imam 2 leti in pol ti dve mašini za profesionalno uporabo - sicer malenkost drugačen set
https://www.ideo.si/akcijski_seti_orodj...

z udarnim vijačnikom privijačim vse kar moram, moči mu zmanjka zelo redko, pa še to samo kakšen torx 180cm v beton, katerega ne moreš tudi z nobenim klasičnim vijačnikm privijačit. 6x140 vijak privijačiš v hrastov les brez predhodnjega vrtanja.
- primer cca 20 cm dolgega vijaka - pri času 2:40

za OPja sta zgornja dva kompleta čisto ok. z njima lahko narediš vse. Osebno bi se odločil za metabo. Dobiš 3 bateriji zraven in pa malo lažji in manjši mašini pri enaki zmogljivosti. imaš tudi 3 leta garancije.

Če ti pa to ni dovolj, potem pa brez težav kupiš profesionalno mašino za 500EUR.

Zgodovina sprememb…

Matko ::

mikhaair je izjavil:

yyyeb je izjavil:

mikhaair je izjavil:

Ko sem šraufal skupaj visoko gredo iz macesna je makita odpovedala. Ni bilo moči. Pol pa sosed posodi profi zadevo, Milwaukee, je šlo kot v maslo skoraj.


Se ne strinjam. ato pa nikjer ne omenjam nikjer imena podjetja. Vprašanje je kake lastnosti je imela makita in kake milwakee.

Makita 14V, Milwaukee 18V. Cenovno pa cca. 200 vs. 800€. To pa je vse kar vem na pamet.


Še vedno misliš, da je bil problem v firmi orodja?


PS: jabolka se primerja z jabolki, ne pa s pomarančami

mikhaair ::

Imaš prav seveda. :)

K0l1br1 ::

S hobi programom ne bo nikoli 20 cm vijakov v tramove šraufal. Z mojo makito 18V je vijak zavilo točno do polovice, ko je baterija počepnila, pa tudi do tam ni bilo prave moči. En vijak na baterijo, no go. Mojster, ki je imel naslednji nivo makit, je 20 cm vijake šraufal bp.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: K0l1br1 ()

borisk ::

s hobi programom seveda brez problemov, že to da klasifiviraš vijačnike po napetosti baterije pove dovolj o tvojih kompetencah.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: borisk ()

K0l1br1 ::

borisk je izjavil:

s hobi programom seveda brez problemov, že to da klasifiviraš vijačnike po napetosti baterije pove dovolj o tvojih kompetencah.

Hm, kje pa vidiš klasifikacijo?

dxx ::

Tole zgoraj ima kolega. Sprobano na 20cm vijaku. Les se ne spomnem kaj je bil je pa šlo ko v "puter".Sam občutek mašine v roki je zelo plastičen, mehansko pa deluje zelo ok. Je pa res, da uporabljava tole večinoma za zategovanje platišč na kartu, pa še to šele samo prejšnjo sezono.

matobeli ::

Kolk pa to košta v sloveniji ko je v akciji? (Sej to je lidl ane?)

valdo ::

matobeli je izjavil:

Kolk pa to košta v sloveniji ko je v akciji? (Sej to je lidl ane?)

39,99€
Lp

2x'=2 ::

valdo je izjavil:

matobeli je izjavil:

Kolk pa to košta v sloveniji ko je v akciji? (Sej to je lidl ane?)

39,99€


to ni isto!

matobeli ::

Sej nekdo se je obešal na napetost baterij in klasifikacijo, ampak pod isto znamko ponavadi 18V(20V) pomeni boljše orodje kot 14V(16V).

Je pa una angleška samo bare unit, preden koga kap zadane glede cen.

negotiator ::

S tistim, ki samo vibrira, si za vrtanje v beton ne boš kaj dosti pomagal (da se za silo, traja pa več minut, da zvrtaš eno majhno luknjo). Za vrtanje v opeko še kar gre, vendar tudi ne prav hitro. Z vrtalnikom, ki dejansko "tolče" - ima manjšo frekvenco močnejših udarcev in tudi sveder se vrti počasneje (vibracijski ima višjo frekvenco manj energetičnih udarcev), pa se da bolj, ko ne z lahkoto vrtat tudi v beton.

Če boš veliko vrtal v steno, potem definitivno vzemi "vrtalno kladivo" in ne "vibracijskega vrtalnika". Če boš take luknje vrtal le občasno, potem bi jaz na tvojem mestu vzel en navaden vijačnik in kupil take svedre:



Pri nas se prodajajo večinoma znamki bosch in alpen (če greš pogledat npr. v merkur ali kakšno drugo podobno trgovino). Pri takih svedrih ne uporabljaš vibracij ali udarcev (s tem lahko poškoduješ tak sveder), pač pa vrtaš le z rotacijo, kot bi vrtal v les ali kovino. Tudi sam uporabljam take svedre, občasno, za par lukenj zvrtat in se super obnesejo, so pa malo dražji od običajnih. V opeko se vrta brez težav (tudi v polno, tisto brez lukenj), v beton pa po pravici povedano še nisem poskusil, traja pa malo dlje, kot z udarnim, niti približno pa ne tako dolgo, kot z navadnim karbidnim svedrom in vibracijskim vrtalnikom. Pri teh svedrih je problem le to, ker se precej segrejejo in, ker rabiš malo večjo silo pri vrtanju (če vrtaš v višini prsi, to nikakor ni problem, če pa vrtaš visoko nad glavo, pa malo težje pritisneš z dovolj veliko silo in zna kar trajat), pri udarnem in sds/sds+ svedru to seveda ni problem, ker mašina dela vse namesto tebe, je pa res, da z vijačnikom lahko še šraufaš in vrtaš v les, kovino, plastiko, itd. (da, dobijo glave za udarne vrtalnike z navadnim vpetjem, a udarni vrtalniki niso ravno praktični za take namene, ker so večji, težji in imajo manjši range obratov na minuto).
All easy problems have already been solved.

negotiator ::

K0l1br1 je izjavil:

S hobi programom ne bo nikoli 20 cm vijakov v tramove šraufal. Z mojo makito 18V je vijak zavilo točno do polovice, ko je baterija počepnila, pa tudi do tam ni bilo prave moči. En vijak na baterijo, no go. Mojster, ki je imel naslednji nivo makit, je 20 cm vijake šraufal bp.


In to verjetno na 2 ali 3 hitrosti, kot to večina "mojstrov", ki ne poznajo delovanja menjalnika počne, ali se motim?

V les sem zašraufal že nekaj 20cm vijakov in baterija zdrži občutno dlje, kot za en vijak, vsekakor pa to ne bi šlo skozi, če bi imel na 2 hitrosti, kot opažam, da večina mojstrov to rada počne. Vrtanje z 12mm svedrom v kovino na drugi hitrosti, potem se pa čudijo, zakaj nikamor ne gre in, zakaj se vse segreva in zakaj je sveder počil, ko ga je zagrabilo. Enako pri vijačenju - če gre za velik vijak, je temu potrebno prilagoditi tudi navor.
All easy problems have already been solved.

Zgodovina sprememb…

borisk ::

sliko, ki sem jo prilepil prikazuje "impact driver" se pravi udarni vijačnik, ki je namenjen predvsem vijačenju, in ne akumulatorski vrtalnik, ki je namenjne tudi vrtanju. pri impact driverju trpijo ušesa, pri vrtalniku pa roke...

negotiator ::

borisk je izjavil:

sliko, ki sem jo prilepil prikazuje "impact driver" se pravi udarni vijačnik, ki je namenjen predvsem vijačenju, in ne akumulatorski vrtalnik, ki je namenjne tudi vrtanju. pri impact driverju trpijo ušesa, pri vrtalniku pa roke...


No, če znaš prijeti vijačnika, roke ne bodo nič trpele, če ga pa narobe primeš, potem se pa seveda zna zgodit, da ti roko obrne. Udarni vijačnik pa tudi ni primeren za vse vrste vijačenja - za kaj odtegnit že, pri zategovanju določenih vijačnih zvez pa lahko pride kasneje do posledic - naprimer zategovanje avtomobilskih platišč - mislim, da sem to že zasledil v tej temi, da je nekdo nekaj takega omenjal. Če zadeva ni primerno nastavljena oz., če ne veš, kakšen je dejanski navor, ki ga ustvarja tak vijačnik, lahko hitro kaj pretegneš in vijakov, ki držijo kolesa, definitivno nočeš pretegnit. Enkrat sem gledal video, ko so zategnili matice na kolesih s takim vijačnikom in je kolo odpadlo sredi race track-a ampak zdaj ne najdem posnetka, žal. Navor teh vijačnikov mislim, da je tudi do 1000nm, mogoče tudi več tisoč, običajno se pa kolesa zategne na okoli 100nm oz. malo manj ali več, odvisno od avta do avta.
All easy problems have already been solved.

matobeli ::

Udarni vijačniki niso mišljeni za zategovanje felten, sploh pa ne vem če kakšen ima za navor štelat (od električnih). Zaviješ do 90% potem pa z moment ključem do konca. Enako delajo tudi vulkanizerji z pnevmatskimi vijačniki.

Kolk ti roko zavija ni pomembno za povprečnega slotech-mojstra. Če imaš malo boleče zapestje vsakih 25let ko se dela mansarda ni problema.

Si bolj predstavljam da je v deželi lesnih montažnih zgradb (beri USA) ta podatek, za enega delavca, ki to sestavlja, bolj relevanten.

marjan_h ::

Sedaj je v lidlu spet ponudba: https://www.lidl.si/sl/akcija.htm?artic...

Ima kdo kakšen parkside vijačnik da pokomentira? :) Če pravilno razumem, je ta tudi udarni vijačnik kar se potem tudi uporablja za štemanje?

DePalmo ::

Štemal boš s tem bolj malo, bo pa dovolj dobro da boš lahko zvrtal kakšno luknjo v betonsko steno. Sem ravno v nakupu ene take zadeve, tako da sem vesel akcije in si bom tole kupil. Za občasno kaj pošraufat in povrtat, bo čisto dovolj dobra.

Če pa rabiš specifično za štemanje, glej kaj drugega.

Stari maček ::

yyyeb je izjavil:

Ne bo držalo. Udarni vrtalniki nimajo sds+ vpetja. Tisto so udarna kladiva.

Mate si strokovnjak...udarni pomeni, da ima v sebi dva batka, ki sta v cilindru, katerega poganja vrtalni. Bat, ki je pri svedru, s kinetično energijo udari direkt po svedru in je zato udarno vrtanje neprimerno učinkovitejše kot pri vibracijskih, kjer vibracije ustvarjata dve nazobčani plošči. Obstajajo tudi udarni vrtalniki s klasično glavo, ampak nenormalno uničujejo svedre.
Za tvoje potrebe sploh ne rabiš niti vibracijskega, če pa misliš vrtat beton, pa obvezno udarnega.

Mesar je izjavil:

sej rušilno kladivo tudi lahka uporabljaš pa še več namensko je, naj študira za naprej malo - vedno ko postavljaš potem tudi rušiš

Ti se mesarstva drži. Rušilna kladiva nimajo omejitev navora. Ali bo odtrgal vijak ali pa mu bo prste zlomilo, preden odreagira varnostna sklopka....

Zgodovina sprememb…

gendale2018 ::

a že imamo tihe vrtalnike?
ja sam mali poštar, kurac mi je oštar
čuvajte se žene, bit ćete jebene

mihec87 ::

gendale2018 je izjavil:

a že imamo tihe vrtalnike?


Če ne jamraš zraven so čisto tihi...
https://www.ideo.si/ostali_kljuci_in_pr...
https://www.lcc.si/vrtalnik-rocni-360mm...

:D

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mihec87 ()

gendale2018 ::

ma ne mislim kak močen laser ali kaj takega
ja sam mali poštar, kurac mi je oštar
čuvajte se žene, bit ćete jebene

lara2 ::

Pozdrav,

zanima me kaj pomenijo številke od 1 do 22 na bormašini ter nastavitev low/high?

lp, lara.

matobeli ::

Navor, imaš na koncu teh številk tudi en sveder narisan kjer ni omejitve navora (gre toliko kot zmore mašina)

To je fajn za naštimat da kakšnih bolj občutljivih šraufov ne zategneš preveč.

Najlažje je da probaš pa vidiš kako deluje, nastavi na 1 in nekaj šraufej, ko bo pretežko bo mašina sama začela "preskakovat", potem pa vzemi izvijač in poiskusi kolk je zo močno v resnici. Potem pa nastavi na 7 in spet primerjaj z roko.

lara2 ::

Aha, kaj pa stikalo low/high?

lp, lara.

matobeli ::

To je pa skor zih za hitrost, ponavad se označi z 1 in 2, ampak čist možno da je tvoj proizvajalec označil drugače.

marjan_h ::

Kje se dobi standardni nastavek za vrtalnik, ki se uporablja za poliranje? Npr. za karoserijo avtomobila. (Polirna gobica).

Tole iščem že dolgo časa, ne vem če se dobi kje pri nas, mogoče bi naročil iz ebaya?
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kater baterijski vrtalnik? (strani: 1 2 3 410 11 12 13 )

Oddelek: Loža
603198044 (6149) lopov
»

Akumulatorski vijačnik / vrtalnik (prvo aku. orodje kasnejšega kompleta) (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9911508 (8930) BorutO
»

vrtanje v ploščice (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5414116 (10590) mikhaair
»

Nakup baterijskega vrtalnika - pomoč (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8922759 (16088) T0RN4D0
»

Katero bormašino? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7732840 (31069) thor24

Več podobnih tem