» »

Davek na sladko, ste kaj veseli?!

Davek na sladko, ste kaj veseli?!

FormerUser ::

Cr00k je izjavil:

Bom tole še tu pustil, poznam ker nekaj takih zgodb - ta malo sicer pretirava v euforijji. In berite lepo prosim s fokusom na cukru in ne kot reklamiranje keta ali bashanju vegaterijanstva. Ona bi se tudi na vegi s pravim pristopom (disciplino Noleta :)) rešila zadeve, a po moje veliko težje in mogoče tudi dražje. Na mojo srečo so keto zadeve relativno poceni, ker se smatrajo za škodljive :)

Vegetarijanstvo ni za vsakogar, moraš biti z glavo pri stvari, sicer si lahko narediš precejšnjo škodo, kot denimo omenjena gospa, ampak za rešitev dejansko ni rabila keto diete, dovolj bi bila že navadna, uravnotežena prehrana.

gruntfürmich ::

Znova moramo vsi nastradati ker vaši sončki, zvezdice, medvedki, pikice... ne zmorejo brez cukra in vi ga jim niste sposobni odreči?

Znova poraz za pozitivno selekcijo...

Danska ministrica za zdravstvo je kar prav povedala...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

BigWhale ::

Utk je izjavil:

Vi na rojstne dneve hodite s ketno?


Ne pogovarjamo se o tem a je prav, da otroci divjajo al ne. Kar se tega tice mi je vseen. Pravim samo, da otroci ne divjajo zarad cukra.

jype ::

gruntfürmich je izjavil:

Znova moramo vsi nastradati ker vaši sončki, zvezdice, medvedki, pikice... ne zmorejo brez cukra in vi ga jim niste sposobni odreči?
Ti si se torej nameraval basat s cukrom, zdaj se pa ne boš, ker nočeš plačat davka? Čuden tič si.

gruntfürmich je izjavil:

Znova poraz za pozitivno selekcijo...
Če bi ti razumel besedo "selekcija", bi mi lahko precej manj zavijali z očmi.

kuall ::

Uvedejo naj davek na sladkarijo s tem denarjem pa naj pocenijo sadje in zelenjavo, da ne bodo izpadli požrešni prašiči. Prav bi bilo tako, seveda tako ne bo, ker si bo s tem novim davkom en levak raje sebi napolnil žepe, kot da bi ga dal nazaj ljudem.

Shegevara ::

kuall je izjavil:

Uvedejo naj davek na sladkarijo s tem denarjem pa naj pocenijo sadje in zelenjavo, da ne bodo izpadli požrešni prašiči. Prav bi bilo tako, seveda tako ne bo, ker si bo s tem novim davkom en levak raje sebi napolnil žepe, kot da bi ga dal nazaj ljudem.


Nekaj takega sem že jaz predlagal. Naj zmanjšajo davke za zdravo hrano, bo boljši učinek.

Postavite se v glavo nezdravo debelih nakupovalcev. Grejo v trgovino po čokolado, vidijo da je predraga. Ali:
A) se obrnejo na sosednjo stelažo kjer so čipsi in piškoti
B) grejo po eno vrečo korenja, kumar in paradižnika

Cruz ::

paraboŁa je izjavil:

Davek ne bo rešil nič. Predvsem so problematični starši in njihova vzogja. Na njih je, da otrokom dopovejo, da je sladkor škodljiv in, da naj bo uporaba zmerna. Vedno, ko mi v trgovini pogled gre mimo košare debelih, je notri sam junk in sladkane pijače. Problem je treba rešit pri izvoru slabih prehranjevalnih navad.

Opažam pozitiven trend, da novodobni starši precej bolj pazijo na prehrano otrok, kot so to počeli z nami. Vseeno pa nobena skrajnost ni zdrava.
Se strinjam z vsem.

Glede vzgoje pa bi dodal: starši tedensko vozijo otroke v McDonald's in podobne ološe, stalno kupujejo sladkarije in sladko pijačo, potem pa ni čudno, da otroci celo življenje preživijo na tak način. Drug ekstrem tudi ni dober, bi si upal trditi, da je še slabši. Najboljša stvar, ki jo lahko starši naučijo, je zmernost. Zmernost je vrlina, ki jo današnja družba najbolj potrebuje - tudi odrasli.

Vseeno pa bi lahko dodali kampanje za ozaveščanje - teh ni nikoli dovolj. Ampak, če so starši razvaline, kaj dosti ne pomaga.

V samem predlogu na davek pa ne vidim smisla(v smislu izboljšanja prehranjevanja), ker verjamem, da obstaja boljši in dolgoročno bolj prijazen način.
One of the most moral acts is to create a space in which life can move forward.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Cruz ()

nekikr ::

Nekaj takega sem že jaz predlagal. Naj zmanjšajo davke za zdravo hrano, bo boljši učinek.

Pred leti se je vrtela reklama s tistima ogabnima zakoncema "Ste ta teden že jedli ribe?". Večina si težko privošči ribo po ceni od 15€ naprej, zato raje kupijo 2kg neke mase za čevape (ki vsebuje tudi 20% mesa), dva paketa sladoledov in 10 vreč čipsa.

A da bi s tem davkom potem financirali recimo cenejšo zelenjavo/ribe? Hihi, davki ne delujejo tako. Kmalu bo leto naokoli od zadnjega dviga plač javnim uslužbencem. Njim bo šlo. Pa za kakšen kilometer železnice. Morda maketo sladkorja. Pa nekaj fičnikov še kam drugam, da bo jurček lahko še naprej nakladal o tem, kako je to ok, ker se potem to pokaže za dobro. Trošarine na cigarete sicer pravijo, da razlike ni, ker so premajhne. Da je malenkost manj kadilcev ni posledica trošarin ampak trenda, da izobraženi ljudje zahoda počasi razumejo, da to početje ni ok. 15€ na škatlico cigaret in 4€ na 0,5l coca-cole? Ja, to pa bi pomenilo manj kadilcev in težav s sladkorjem, ampak je izpad prihodka države prevelik. Trošarine morajo biti tako velike, da maksimiziraš dobiček in minimiziraš število tistih, ki bodo s početjem prenehali.

slott ::

bucmana dej nehta kažin zganjat...spet se bo placval ste vidl vcer kako je gledalc "ponudil ohladitev" igralcu pri nogometu sej ne ves... ampak ce ze kvazi se mi zdi boljs vidt da gre ta denar za "makete" in se manj cukarije proda kot pa da se ga, moznost da bo raznih neumnih situacij manj zna bit vecja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: slott ()

jype ::

Skratka, ko ponudiš kvaliteten vir s povezavami na temeljne raziskave, se debato hitro pobriše, da lahko neoliberalci še naprej nakladajo, kako davki ne delujejo.

Super!

BCSman ::

Antipropaganda bi bila najbolj ucinkovita. Tako kot se jo izvaja proti cikom bi se jo tudi proti sladkorju. Kaj naj bi pripomogla podrazitev cokolade iz 80 na 90 centov? Oznanjat sladkor kot strup ze od malega in bo.

slott ::

Sploh ni slaba ideja lahko pa ta denar namenimo temu, heh, seveda v obliki oglasov...osebno bi bil neizmerno ponosen na vse nas ce dosezemo kaj takega, se bolj pa z ucinkom!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: slott ()

Cr00k ::

Saj države bodo po moje morale kmalu začeti konkretne kampanije proti diabetesu; bolano prebivalstvo je namreč manj produktivno in overall stane več. Vsekakor nevzdržno na dolgi rok. In ocene 15% prebivalstva z diabetesom do 2030 v ZDA, bi morale biti jasen signal, da nekaj v trenutnem lifestylu ni ok.

Between 2015 and 2030, the IAF Diabetes Model projects that the total number of people with type 2 and type 1 diabetes will increase by 19,629,000 to 54,913,000 people, a 54% increase. The cost of diabetes in 2015 dollars will increase to $622.3 billion, a 53% increase.

Povezava na raziskavo

EDIT: dodal bi, da raziskava ocenjuje, da bo 2030 107,7mio prebivalcev (30%) bilo s prediabetesom. 45% in total...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Cr00k ()

MrStein ::

Shegevara je izjavil:

... Naj zmanjšajo davke ...

Heretik! Protireformist! Antikomunist! ..... Neolib!!!!!

Hmm, kaj pa če bi preskočili middle-man on napadli, pardon, obdavčili kar... diabetes!?
In debelost.
Davek na debelost.
Lotimo se problema direktno!
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

jype ::

MrStein je izjavil:

Heretik! Protireformist! Antikomunist! ..... Neolib!!!!!
Razpoložljivi podatki jasno dokazujejo, da to ne deluje.

Glugy ::

MrStein je izjavil:

Shegevara je izjavil:

... Naj zmanjšajo davke ...

Heretik! Protireformist! Antikomunist! ..... Neolib!!!!!

Hmm, kaj pa če bi preskočili middle-man on napadli, pardon, obdavčili kar... diabetes!?
In debelost.
Davek na debelost.
Lotimo se problema direktno!



Ne bodo vsi ki nezdravo jedli dobili diabetes; bodo pa z svojim početjem slab zgled in izgovor drugim. Torej ja tud oni rabijo plačevat ker so slab zgled drugim.

zmaugy ::

Sam bi bil zelo za to, da se zelo obdavči vsa hrana z dodanimi sladkorji (in vse raznorazne finte na to temo, ane multinacionalke, vemo o čem govorim, ane?).

Trošarina naj bo konkretno visoka in ne zgolj nekaj centov. Lepo bi bilo, če bi se tako zbran denar porabil namensko, ampak tudi če se ne, me to ne moti.

To bi bilo lepo in konkretno sporočilo smrdljivimi multinacionalkam in njihovim posnemovalcem, da naj se malo bolj potrudijo in da naj nam ne ponujajo več pocukranih pomij.

Vsi revčki in boščki, ki bi bili ob tem prikrajšani za tekoče sladke strupe, ojoj, na pipi vam teče voda, če ste žejni.

PS: Sladkorja kot takega morda niti ne bi obdavčil, ker večina je itak prelena, da bi z njim kaj počeal.
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zmaugy ()

krho ::

si.Mail odprto-kodni odjemalec elektronske pošte. - http://www.simail.si
Uredite si svojo zbirko filmov, serij in iger - http://xcollect.sf.net

Shegevara ::

jype je izjavil:

MrStein je izjavil:

Heretik! Protireformist! Antikomunist! ..... Neolib!!!!!
Razpoložljivi podatki jasno dokazujejo, da to ne deluje.


Subvencije delujejo na identični teoretski zasnovi, kot davki in ostale tarife.

Več, kot je na voljo po nižji ceni, več bo nakupa (davki pa ist sistem samo v negativno):



Drugače sploh ne bi obstajale, če ne bi delovale. Tako ne za javni prevoz, kot za okolju prijazno energijo. Če ima obdavčevanje efekt, ga bodo imele tudi subvencije, če ga subvencije nimajo, ga tudi obdavčevanje ne bo imelo.

... The econometric analysis reveals a positive correlation between subsidies and the production of incentivized energy, as well as the installed capacity.

https://www.sciencedirect.com/science/a...

nekikr ::

Hmm, kaj pa če bi preskočili middle-man on napadli, pardon, obdavčili kar... diabetes!?

Diabetes ne, debelost pa. Ideja je bila, da bi letalski prevozniki več zaračunali tistim debeluhom, ki svoje salo, ko se usedejo, razlezejo čez tri sedeže, pa so vsi skočili v zrak, kako da je to nepošteno. Pri nas pa kaj takega, da bi nekdo plačal več za zdravstvo, ker je nezdrav debeluh, ki pokadi dve škatli cigaret dnevno, ne more iti skozi. Smo le sinonim uravnilovke in ni opcije, da bi kdo plačal kaj več za kakšno stvar. No, edina izjema je pri davkih, tam pa obdavčimo vse maksimalno progresivno, samo da smo v svetovnem vrhu po izenačenosti prihodkov.

zmaugy ::

nekikr je izjavil:

Hmm, kaj pa če bi preskočili middle-man on napadli, pardon, obdavčili kar... diabetes!?

Diabetes ne, debelost pa. Ideja je bila, da bi letalski prevozniki več zaračunali tistim debeluhom, ki svoje salo, ko se usedejo, razlezejo čez tri sedeže, pa so vsi skočili v zrak, kako da je to nepošteno. Pri nas pa kaj takega, da bi nekdo plačal več za zdravstvo, ker je nezdrav debeluh, ki pokadi dve škatli cigaret dnevno, ne more iti skozi. Smo le sinonim uravnilovke in ni opcije, da bi kdo plačal kaj več za kakšno stvar. No, edina izjema je pri davkih, tam pa obdavčimo vse maksimalno progresivno, samo da smo v svetovnem vrhu po izenačenosti prihodkov.

Kako boš pa določil koliko cigaret na dan kdo pokadi? A si mislil, da bo kdo to priznal, če ga bo stalo več za zavarovanje?
Davki na razvade so lie proof - kolikor sranja kupiš, toliko davka plačaš.
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

nekikr ::

Ja, lahko tudi s tega konca, ampak naj bo potem konkretno in ne zgolj za nabiranje denarja za makete in druge tire ter vzgajanja dodatnih lovk v javnem sektorju. Sem že zgoraj napisal, pa mislim, da so pobrisali: 15€ na škatlico cigaret in 5€ za 0,5l coca cole. Če se že gremo, ane. Mi se gremo pa na način, da ja nihče ne bi nehal kaditi, ampak da samo lepo plačuje. Kot tista o menjavi gum pozimi. Kazen za neustrezne gume je manjša kot je strošek premontaže. Kazen za telefoniranje med vožnjo je ravno taka, da nikogar ne skrbi in visi na telefonu celo pot. Itd. itd. Jurček ima pa druge podatke, jih je prepisal s parol že nekajkrat ;)

zmaugy ::

Jaz sem tudi za bolj hude trošarine za sranje, vendar če boš preteral, bo samo en kup švercerjev prišlo na svoj račun in boš imel dodatno mafijo. Sam bi rekel da naj bo trošarina toliko, da zaboli, ampak ne toliko, da bi se šel šverc ali iskanje tihotapcev.
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

Mato989 ::

zmaugy je izjavil:

Jaz sem tudi za bolj hude trošarine za sranje, vendar če boš preteral, bo samo en kup švercerjev prišlo na svoj račun in boš imel dodatno mafijo. Sam bi rekel da naj bo trošarina toliko, da zaboli, ampak ne toliko, da bi se šel šverc ali iskanje tihotapcev.


Pri dovolj velikih količinah se tudi šverc za 3% splača... kaj je torej ravno prava meja?
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

zmaugy ::

Količina, pri kateri se 3 % splača, je verjetno prevelika za šverc.
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zmaugy ()

Shields ::

Ne bi bilo slabo če bi vedeli za vse izdelke ki padejo pod to. Sicer pa, največ bi dosegli z izobraževanjem že v otroštvu. "American way of life", kjer velik del prebivalstva dela po cele dneve in se jim kuhat ne da, niti ne znajo zdravo kuhat in potem jejo "smeti" - subway, McDonalds in podobna sranja, ki so tam precej poceni v primerjavi z Evropo. Tam je toliko ljudi s prekomerno težo da si je težko predstavljat, en z itm 19-20 je tam za marsikoga anoreksik. Baje se to pozna tudi po slojih prebivalstva, revnejši naj bi tudi imeli največ težav s prekomerno težo, ampak pomojem ne zaradi višjih cen zdrave hrane ampak zaradi izobrazbe.

Sicer pa je sladkih stvari res preveč. V Mercatorju imaš celo vrsto polic z obeh strani polno različnih sladkih pijač, čokolad in bombonov je v vsaki trgovini toliko da kar traja da se odločiš. In potem še vsa ta plastična embalaža. V prihodnosti bo tega itak moralo biti manj, če želimo zmanjšati uporabo plastike, ampak sistem tega trenutno ne podpira

Mato989 ::

zmaugy je izjavil:

Količina, pri kateri se 3 % splača, je verjetno prevelika za šverc.


Pri 1.000 je 3% 30€... ali po slovensko je to 1/23tina minimalne plače =) Not bad.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

jype ::

Shegevara je izjavil:

Subvencije delujejo na identični teoretski zasnovi, kot davki in ostale tarife.
Se strinjam. Edina razlika je, da lahko subvencioniraš le do neke meje, obdavčiš pa lahko praktično neskončno.

nekikr je izjavil:

Ja, lahko tudi s tega konca, ampak naj bo potem konkretno in ne zgolj za nabiranje denarja za makete in druge tire
Ne. Naj bo toliko, kot so predlagali. Potem bomo izmerili učinek in prilagodili. Zaradi vode v tvojem kolenu, na kateri nedvomno čutiš, da so predlagane številke neustrezne, zagotovo ni pametno spreminjati predloga.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

zmaugy ::

Mato989 je izjavil:

zmaugy je izjavil:

Količina, pri kateri se 3 % splača, je verjetno prevelika za šverc.


Pri 1.000 je 3% 30€... ali po slovensko je to 1/23tina minimalne plače =) Not bad.


Šverc za 30 EUR dobička? OMFG.

https://trgovina.mercator.si/market/izd...

Smešno.
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

gruntfürmich ::

Shields je izjavil:

Ne bi bilo slabo če bi vedeli za vse izdelke ki padejo pod to. Sicer pa, največ bi dosegli z izobraževanjem že v otroštvu. "American way of life", kjer velik del prebivalstva dela po cele dneve in se jim kuhat ne da, niti ne znajo zdravo kuhat in potem jejo "smeti" - subway, McDonalds in podobna sranja, ki so tam precej poceni v primerjavi z Evropo. Tam je toliko ljudi s prekomerno težo da si je težko predstavljat, en z itm 19-20 je tam za marsikoga anoreksik. Baje se to pozna tudi po slojih prebivalstva, revnejši naj bi tudi imeli največ težav s prekomerno težo, ampak pomojem ne zaradi višjih cen zdrave hrane ampak zaradi izobrazbe.

Sicer pa je sladkih stvari res preveč. V Mercatorju imaš celo vrsto polic z obeh strani polno različnih sladkih pijač, čokolad in bombonov je v vsaki trgovini toliko da kar traja da se odločiš. In potem še vsa ta plastična embalaža. V prihodnosti bo tega itak moralo biti manj, če želimo zmanjšati uporabo plastike, ampak sistem tega trenutno ne podpira

V šparu me najprej napade stojnica z zelenjavo. Čudno da folk še ima sploh kaj placa v vozičku za sladko, ko si ga že na začetku polno nabaše z bio pridelano zelenjavo...?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

jype ::

gruntfürmich je izjavil:

V šparu me najprej napade stojnica z zelenjavo. Čudno da folk še ima sploh kaj placa v vozičku za sladko, ko si ga že na začetku polno nabaše z bio pridelano zelenjavo...?
Ubožec, pomoje se boš moral preseliti v ZDA, kjer ti bodo dovolili, da si pravi potrošnik(tm). Tam je neodgovorno ravnanje z zavestnim zanemarjanjem posledic zdaj vrednota, tako da se boš tam resnično dobro počutil.

Mato989 ::

zmaugy je izjavil:

Mato989 je izjavil:

zmaugy je izjavil:

Količina, pri kateri se 3 % splača, je verjetno prevelika za šverc.


Pri 1.000 je 3% 30€... ali po slovensko je to 1/23tina minimalne plače =) Not bad.


Šverc za 30 EUR dobička? OMFG.

https://trgovina.mercator.si/market/izd...

Smešno.


Ja... male ribe... kot da bi se posmehoval, šverc za 15€ storitve brez računa... ko popravim telefone... pač to je realnost, pa je pri 15€ DDV tudi samo dobre 3€!
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

jype ::

Ojej, ti sploh ne znaš zračunat, pri kakšnih zneskih ima goljufanje smisel!

Matomatik indeed.

Shegevara ::

jype je izjavil:

Se strinjam. Edina razlika je, da lahko subvencioniraš le do neke meje, obdavčiš pa lahko praktično neskončno.


Takšni davki bi bili smiselni, če bi veljali za ves junk food. Pa naj se iz tega priliva dodatno subvencionira zdrava hrana in imaš dvojen pozitiven efekt.

Mato989 ::

jype je izjavil:

Ojej, ti sploh ne znaš zračunat, pri kakšnih zneskih ima goljufanje smisel!

Matomatik indeed.


Pri vsakem =) Če ti ne vzame preveč časa =) 3€ so 3je piri!
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

slott ::

Gavran ::

... namesto naravnega sladkorja bi torej dobili rakotvorni aspartam...
Bodimo strpni do virusov. Tudi virusi gripe, prehlada in AIDSa morajo živeti.

zmaugy ::

Zakaj? A je treba sladkat vse?
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

MrStein ::

zmaugy je izjavil:

Zakaj? A je treba sladkat vse?

Vprašaj proizvajalce.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

zmaugy ::

Saj lahko pustijo maščobe notri, namesto katerih so začeli z rinjenjem cukra vsepovsod pred leti.
Biseri...
PS: MENSA klub ST, obvoz. ŠIC! Ne zanimajo me vaše neštetokrat reciklirane
neumnosti.

slott ::

Hmmm. Najdena povezava estrogen - avtisem. Vir (uradna objava 29.7.19)

Gremo do bistva?!

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: slott ()

slott ::

Oz. za moje pojme se temo lahko tudi zaklene. Sem nasel kar sem iskal o davku sem pa prisel do sklepa da ce bo uveljavljen bo pac na drug nacin stvar prisla do nas preko druge poceni variante, verjetno je res bolj da ostane kot je... brace yourself see you at dark side ^^

Miki N ::

zmaugy je izjavil:

Jaz sem tudi za bolj hude trošarine za sranje


Višji komunalni prispevek? Saj razumem logiko glede prekomernega prehranjevanja, a vseeno ...

jype ::

slott je izjavil:

Gremo do bistva?!
Pejmo: Na novo si registriral uporabniško ime, da bi širil neonacistično propagando.

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: Gavran ()

c3p0 ::

Cr00k je izjavil:


Shajajo - da ne potrebuje telo toliko hranil živalskega izvora. Vsako telo je drugačno in nekateri so brez problema vegani kakšno leto, predno spet začnejo grešit, nekateri pa ne moremo, pa če se na glavo postaviš. Sam sem poskusil kakšna 2 tedna jest plant based... poleti, ko je ogromno sveže zelenjave. Dobil kar nekaj kil, alergije, napihnjenost, slaba krvna slika...


To zelo malo pove. Telo se vedno odzove na spremembo režima. Če npr. kadilcu odvzameš njegovo strast, bo kar nekaj časa kot zombi. To ne pomeni, da mu tobak koristi.

Cr00k je izjavil:


Pa nehajte junk-food rinit vsepovsod. Govorim že vseskozi o beljakovinah in maščobah kvalitetnih virov... Mislim, npr. za zajtrk če poješ zjutraj 5-7jajc in 20g masla, malo zelenjave. To ni junk-food in je zame bolje kot pocukran mueslli, mlekom in kakavom zraven pa dve banani.


Kakor kdo. Zjutraj oz. do kosila ne jem nič, še tečem na tešče do 15km, že skoraj 2 leti. Ne čutim pomanjkanja biločesa.

Cr00k je izjavil:


Glede Noleta poiščem cel intervju, kjer je povedal, da pred tekmo vseeno poje nekaj belega mesa in rib. Je napisal celo knjigo in ima restavracijo, se ne sme preveč negirat. Govorice so, da je v formi padel pred časom, ker je preveč na orto izločil vse iz jedilnika. Federer je bil v najstniških letih vegetarijanec, pa je prešel na meso... pa niti ni važno za temo o cukru.


OK, meso in ribe sicer ne dodajo nobene energije. Vsekakor pa v parih dneh ne naredijo nobene razlike. Človek pa še kar zmaguje.

Cr00k je izjavil:


kot pravim, nekateri funkcionirajo bolje na keto/lhcf, drugi bolj na plant-based... oboji izbiramo kvalitetne sestavine in hranila (tudi dopolnila, kjer vidim, da jih vegani morajo kar dodajati). Brez cukra, junka, trans maščob,... v zmernih količinah, kot sem že omenil.


Vegani dodajajo B12, ker jih ne pojejo z mesom, ki je bilo pitano s krmo, ki ji je bil dodan B12. :)

jype ::

c3p0 je izjavil:

Vegani dodajajo B12, ker jih ne pojejo z mesom, ki je bilo pitano s krmo, ki ji je bil dodan B12. :)
Tako je. Vegani B12 sicer lahko dobijo v tudi v ne preveč temeljito oprani solati.

Cr00k ::

Par zadev, v ostalo sprenevedanje se ne mislim spuščat. Meso in ribe dodajo energijo... bo treba nazaj za klopi, pa obnoviti definicijo energije, joula (kJ), kalorije (kcal); potem pa kakšno etiketo piščančjih prsi vzami v roke in preberi hranilne vrednosti, predvsem koliko kJ oz kcal ima 100g.

Sicer pa point ni energija, ker največ energije ima maščoba (cca 1x več kot beljakovine ali OHji), ampak vse ostalo, kar telo potrebuje za funkcioniranje. In ko se enkrat telo adaptira na izkoriščanje maščob za energijo, je uporaba OHjev za energijo primerljiva z vožnjo parne lokomotivo. Saj gre lahko hitro in daleč (če kurjač veliko notri meče), ampak izkoristek premoga je pa veliko slabši od bencina...:) Eni se kljub vsemu še danes radi vozijo s parnimi lokomotivami.

In še enkrat, OHji niso za življenje esencialna hranila, beljakovine in maščobe pa so! In maščoba, beljakovine iz rastlinskih virov so bolj boge... zato vegani dodajajo še marsikaj drugega kot B12, če želijo tak lifestyle voziti na dolgi rok, brez da postanejo anemični v dobi osiromašenih hranil.

Če pa tvoje telo laufa primarno na škrobu in omega6 maščobah, katere po možnosti poplakneš še s pivom, pa ok uživaj. A ne rabiš še ostale v take neumnosti prepričevati.

Rastlinske maščobe, ki so navadno veliko bogatejše z maščobnimi kislinami omega 6 kakor omega 3, močno tekmujejo za pretvorbo oz. s prostimi mesti na encimih. Posledica tega je, da velik vnos maščobnih kislin omega 6 zavira dodajanje dvojnih vezi na omega 3 in posledično tvorbo DHA, ki je človeku najpomembnejša. Iz tega izvira tudi razlog, zakaj preveliko razmerje maščobnih kislin omega 6 : omega 3 v prehrani po večini ni priporočljivo.


In kje vegani dobijo DHA omega3? Iz lanenega olja, chije..? Zelo malo... tisti ki jih jaz poznam jemljejo omega3 kapsule (vir O3 se pa zataji :)). Ena je bila pa noseča in je v času nosečnosti jedla tudi meso... čemu, če je veganstvo tako superiorno?


1. DHA je verjetno najpomemembnejša omega 3. Dobimo jo predvsem v divjem lososu, sardinah in drugih ribah ter morskih sadežih. Tudi v jajčnem rumenjaku, rdečem mesu in mesu organov (jetra, možgani) živali pašne reje. Tudi v polnomastnih mlečnih izdelkih pašne reje se najde.
2. DHA je po vsej verjetnosti esencialna - se pravi nenadomestljiva in za zdravje nujno potrebna.
3. Kot kaže je pretvorba rastlinske ALA v živalski EPA in DHA je zanemarljivo majhna. 0,5 % za DHA in do 5 % za EPA.
4. Če uporabljate rastlinske vire maščob, kot je olje lana, konoplje, orehovo olje, ali chia semena, v želji, da bi v prehrano dodali omega 3, je to investicijo morda bolj smiselno preusmeriti v nakup kvalitetnega ribjega olja, krilovega olja, ali olja jeter polenovke v obliki prehranskega dopolnila.


To zgoraj je vse podprto s študijami in ne nekimi google članki, kateri so navadno v domeni antivaxerjev :)

Lahko nadaljujemo še s kvaliteto beljakovin iz rastlinskih virov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Cr00k ()

tech level ::

včeraj sem pojedel 3 pakete haribo bonbonov. NIKOLI VEČ. Naredila se mi kislina katera je hodila v grlo in medtem ko sem se skoraj zadavil mi je hodila po glavi tema 'davek na sladko'.

energetik ::

nekikr je izjavil:

Nekaj takega sem že jaz predlagal. Naj zmanjšajo davke za zdravo hrano, bo boljši učinek.

Pred leti se je vrtela reklama s tistima ogabnima zakoncema "Ste ta teden že jedli ribe?". Večina si težko privošči ribo po ceni od 15EUR naprej, zato raje kupijo 2kg neke mase za čevape (ki vsebuje tudi 20% mesa), dva paketa sladoledov in 10 vreč čipsa.

A da bi s tem davkom potem financirali recimo cenejšo zelenjavo/ribe?
A daj no, pretiravat pa res ni treba. Divji losos je v Hoferju 12EUR/kg, oslič še precej manj, mislim da okoli 7EUR/kg. Različna hitro zamrznjena zelenjava pa je 1-2,3EUR/kg. Mi se z zelenjavo (popečeno v voku) dobesedno nažiramo skoraj vsak dan (z ribami 2-3x tedensko), pa kot sem videl v eni drugi temo na ST na mesec zapravimo precej manj denarja za štacune kot ostali. Seveda v vozičku ni nikoli sadnih jogurtov, sokov, piškotov in ostalega junka, tudi kruh si pečemo sami iz izključno polnozrnate moke, vode in soli, sedaj imam še avtomat za sladoled in ga sam miksam iz gozdnih sadežev, smetane in eritritola (ki ga npr. v Šparu dobiš za drobiž v kilskem pakiranju).

Skratka denar ni ravno vzrok, da se revni prehranjujejo z junkom, zgolj neznanje in kupovanje bedarij namesto osnovnih živil.

Zgodovina sprememb…

tech level ::

energetik je izjavil:

nekikr je izjavil:

Nekaj takega sem že jaz predlagal. Naj zmanjšajo davke za zdravo hrano, bo boljši učinek.

Pred leti se je vrtela reklama s tistima ogabnima zakoncema "Ste ta teden že jedli ribe?". Večina si težko privošči ribo po ceni od 15EUR naprej, zato raje kupijo 2kg neke mase za čevape (ki vsebuje tudi 20% mesa), dva paketa sladoledov in 10 vreč čipsa.

A da bi s tem davkom potem financirali recimo cenejšo zelenjavo/ribe?
A daj no, pretiravat pa res ni treba. Divji losos je v Hoferju 12EUR/kg, oslič še precej manj, mislim da okoli 7EUR/kg. Različna hitro zamrznjena zelenjava pa je 1-2,3EUR/kg. Mi se z zelenjavo (popečeno v voku) dobesedno nažiramo skoraj vsak dan (z ribami 2-3x tedensko), pa kot sem videl v eni drugi temo na ST na mesec zapravimo precej manj denarja za štacune kot ostali. Seveda v vozičku ni nikoli sadnih jogurtov, sokov, piškotov in ostalega junka, tudi kruh si pečemo sami iz izključno polnozrnate moke, vode in soli, sedaj imam še avtomat za sladoled in ga sam miksam iz gozdnih sadežev, smetane in eritritola (ki ga npr. v Šparu dobiš za drobiž v kilskem pakiranju).

Skratka denar ni ravno vzrok, da se revni prehranjujejo z junkom, zgolj neznanje in kupovanje bedarij namesto osnovnih živil.

LOL,

Jem Hofer , Lidl, EuroSpin... In jem zdravo! Right! Ne nakladaj, tista kvaliteta hrane kjer ti kupuješ = rak in še hujše. Hočeš se normalno prehranjevat, pripravi cekine za Špar, Merkator, Tuš itd.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Sladkor je strup? (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Problemi človeštva
22538566 (33849) energetik
»

Sladkor (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11025539 (21524) FiReFTW
»

Preveč sladkorja v sadnih jogurtih? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6713387 (11341) loveJDM
»

Ali se izplača jemati "fat burner-je"? (strani: 1 2 )

Oddelek: Šport
8220588 (18996) Tony710

Nelogično navajanje vsebnosti sladkorja (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10430199 (27858) dzinks63

Več podobnih tem