» »

Kaj je potrebno narediti ob oddaji nepremičnine?

Kaj je potrebno narediti ob oddaji nepremičnine?

Vlayke ::

Začel bom odddajati stanovanje. Ne govorimo o AirBnB ali Booking zgodbi, kjer moraš biti prijavljen kot sobodajalec, ampak o klasičnem dolgoročnem oddajanju.

Stvari želim izpeljat 100% legalno in me zanima, kaj so potrebni koraki, da bo zadeva pravno in davčno pokrita. Malo sem iskal po raznih straneh in sem do tega, da potrebujem naslednje:
- Pogodba (po možnosti notarsko overjena)
- prijava FURS-u na začetku vsakega leta, kjer je vpisana količina prihodkov od preteklega leta.

Še kaj?
Zelo se mi zdi, da bi bilo kar preveč enostavno za našo državo, če sta to edini zadevi, ki naj bi ju imel/naredil.

starfotr ::

Dobro si preberi svoje dolžnosti in obveznosti. Ker je najemnik zasčiten, bolj kot ti, najemodajalec.

Zahtevaj najemnino v naprej, kot tudi tekoče predvidene stroške v naprej za mesec ali 2. Zahtevaj tudi nek dokaj visok zmesek za morebitna popravila poškodb ipd., recimo 6 najemnin.

Tako bo filter kar dober in ne bo problemov z neplačili, uničevanjem, izsiljevanji.

Notarsko izvršljivo pogodbo skleni.

Žal je to nujno, ker ne veš, kaki bedaki so na drugi strani.

Ales ::

6 najemnin varščine? A si ti na glavo padu?

Vlayke ::

@starfotr - Hvala, ampak dogovori med mano in najemniki me ne zanimajo v tej debati. Sprašujem specifično glede papirologije, ki jo je treba zrihtati, da se zadosti kakršnimkoli zahtevam države/občine.

starfotr ::

Ales je izjavil:

6 najemnin varščine? A si ti na glavo padu?


V tujini, kjer je najemni trg razvit je to stalna praksa. Vsaj 3 mesečne najemnine.


Glede dokumentacije, najemniki morajo biti prijavljeni na naslovu.

In še to, vlaganja v stanovanje lahko prijaviš kot strošek, tako se ti davki znižajo. To bi bilo vse.

Vlayke ::

Odlično!

Kar se tiče prijave najemnikov na naslov. Nimam nobene težave s tem, ampak a ni to njihova dolžnost?

Skoraj ne morem verjetn, da ni treba nekih 25 obrazcev na treh različnih ministrstvih izpolnit. :D

starfotr ::

Ja, je. Samo ti moraš požegnat vse skupaj. Drugače bi se lahko kar nek XY prijavil na tvoj naslov.

In še po zaključku najema, se mora odjavit. Preveri to, ko se ti bo najemnik izselil.

To je problem, če pride do kakega rubeža.

Zato sem napisal, da zahtevaj 6 mesečnih najemnin, ker tako sfiltriraš tiste brez denarja, ki ti lahko delajo škodo in probleme.

Saj če vidiš, da so v redu, lahko po enem, dveh letih vrneš varščino oz. jo z aneksom spremeniš v najemnino, zadrži pa od 1-3 najemnine.

Ales ::

starfotr je izjavil:

Ales je izjavil:

6 najemnin varščine? A si ti na glavo padu?

V tujini, kjer je najemni trg razvit je to stalna praksa. Vsaj 3 mesečne najemnine.

A bejš, kot da tega ne vemo? In kaj bi zdaj ti predlagal, 3 ali 6 mesecev varščine? Al bi kar 9 mesecev morda, kaj pa je to 3 mesece gor ali dol? Oddajamo stanovanje in najemamo dva, v treh različnih državah, tako da mi je vsaj približno jasna razlika med enim in drugim in tretjim, ter kaj to pomeni za potencialne najemodajalce in najemojemalce... ti pa si mi, mimogrede, med vrsticami čisto dobro odgovoril tudi na moje drugo vprašanje... >:D

kr3ten ::

starfotr je izjavil:

Ja, je. Samo ti moraš požegnat vse skupaj. Drugače bi se lahko kar nek XY prijavil na tvoj naslov.

In še po zaključku najema, se mora odjavit. Preveri to, ko se ti bo najemnik izselil.

To je problem, če pride do kakega rubeža.

Zato sem napisal, da zahtevaj 6 mesečnih najemnin, ker tako sfiltriraš tiste brez denarja, ki ti lahko delajo škodo in probleme.

Saj če vidiš, da so v redu, lahko po enem, dveh letih vrneš varščino oz. jo z aneksom spremeniš v najemnino, zadrži pa od 1-3 najemnine.


On ne rabi nič dodatno požegnati. Najemniku je dovolj da na upravni pokaže najemno pogodbo, brez kakršnekoli vednosti najemodajalca.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kr3ten ()

HappyPills ::

Dohodek boš moral prijavit potem na Furs. Vzamejo mislim da 25%.

tony1 ::

Ales je izjavil:

6 najemnin varščine? A si ti na glavo padu?


V tej državi ti več kot dve ne bo dal nihče. Še to je hud maksimum.

Vlayke ::

HappyPills je izjavil:

Dohodek boš moral prijavit potem na Furs. Vzamejo mislim da 25%.

Ja, sej to sem napisal že na začetku. Ampak to naredim šele na začetku naslednjega leta, če se mi ljudje že jutri vselijo, ne?
FURS pa pobere 25% minus 10% normiranih stroškov. Če imaš pa stroškov več kot 10%, pa to dokazuješ z računi, da si zmanjšaš osnovo.

Jaz sem si pač mislil, da je treba še kake drugačne kolobocije izvajat. Pa kaže, da je to ena zadeva pri nas, ki res ni komplicirana.

janezvalva ::

v tem času, ko imaš podnajemnike, moraš tudi sam živeti v isti nepremičnini. s tem se, dolgoročno izogneš neprijetnostim.
IQ test: v enem vedru imaš 2l vode, v drugem 1l vode. koliko veder imaš?

Vlayke ::

janezvalva je izjavil:

v tem času, ko imaš podnajemnike, moraš tudi sam živeti v isti nepremičnini. s tem se, dolgoročno izogneš neprijetnostim.

Govorimo o neprijetnostih, ki so vezane na državo.
Kot sem rekel, me v tej temi ne zanima odnos najemodajalec-najemojemalec.

St235 ::

Ni drugega kot porocanje FURS.

Svoj cas je bilo treba o poslu obvestiti tudi GURS, pa so ene dve leti nazaj to ukinili.

Tudi notarska overitev z vidika furs ni potrebna.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Invictus ::

Edina dolžnost najemodajalca je prijava FURSu.

Vse ostalo je stvar pogodbe.

Zahtevaj varščino vsaj 2 najemnini plus stroški.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

madog ::

Sam sem na začetku leta začel oddajati stanovanje in je odvetnica vse lepo razložila, sam sem hotel pogodbo v notarskem zapisu zaradi lažjega reševanja problemov v kolikor do njih pride, cena te storitve je vezana na znesek najemnine (celoten znesek za čas trajanja pogodbe - od toliko do toliko pride toliko, pač po ceniku notarske zveze), maksimalno lahko zahtevaš 3 višine najemnine kot varščino za kakršnekoli poškodbe na opremi v stanovanju.

Glede stroškov se vse opredeli v pogodbi.

V kolikor v pogodbi niso napisane vse osebe ki bodo bivale v stanovanju potrebujejo osebe ki niso v pogodbi pisno dovoljenje najemodajalca za prijavo prebivališča, v dovoljenju lahko opredeliš ali dovoliš prijavo stalnega prebivališča ali samo začasno ki pa ga je portebno ponovno opraviti vsako leto znova.

Ob oddaji ne rabiš nikamor nič prijavljati, treba pa je vsako leto za nazaj do konca februarja ioddati obrazec na FURS z podatki za preteklo leto ki ga FURS nato obdavči zaenkrat po 25% stopnji ( znesek najemnine -10% za stroške vzdrževanja * 25% in imaš znesek ki ga boš moral plačati FURSU.

Ta davek je končni davek!! se pravi nima nobenega vpliva na tvoj prihodek čez leto in se tudi ne šteje v dohodnino!!!

to je to v glavnem, ni nek bavbav ampak je dobro vedeti kako in kaj...
Phenom II X4 955 BlackEdition|M4A87TD EVO|OCZ 2x2GB @1333MHz|Sapphire HD5770 OC

Vlayke ::

Perfektno!

Hvala lepa vsem.

starfotr ::

Pri zasebnem oddajanju varščina ni predpisana. Za neprofitna velja max. 3 najemnine.

kljuc ::

V primeru sklenitve pogodbe za več kot eno leto, si moraš priskrbeti še energetsko izkaznico.

desmill ::

Jaz pa imam vprašanje kje moram plačati davek za oddajanje stanovanja v Sloveniji in sem davčni NErezident Slovenije (živimo v Avstriji).
Ali moram plačati davek v Sloveniji ali v Avstriji?

tech level ::

ej folk, a ni oddajanje prihodkov mesečno?

St235 ::

tech level je izjavil:

ej folk, a ni oddajanje prihodkov mesečno?

ne, to velja za trolanje. Fursu se poroča letno.

desmill je izjavil:

Jaz pa imam vprašanje kje moram plačati davek za oddajanje stanovanja v Sloveniji in sem davčni NErezident Slovenije (živimo v Avstriji).
Ali moram plačati davek v Sloveniji ali v Avstriji?


Načeloma oboje :)

Torej Slovenija te obdavči po viru, Avstrija po svetovnem dohodku. Potem pa seveda pridejo v igro pravila o izogibanju dvojnega obdavčevanja.

Sloveniaj ti bo torej po viru zaračunala davek, potem pa moraš to v skladu z avstrijsko zakonodajo prijavit kot svetovni dohodek in uveljavljat že plačan davek v Sloveniji. Je pa tukaj precej odvisno od tega, kako ima avstrija obdavčene najemnine.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Vlayke ::

kljuc je izjavil:

V primeru sklenitve pogodbe za več kot eno leto, si moraš priskrbeti še energetsko izkaznico.

Ja, hvala. To sem pozabil napisat v osnovi. Blok to že ima, tako da s tem ni problema.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Novopečen v oddaji stanovanja hitro vprašanje (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7211331 (749) St235
»

Ogromno povečanje povpraševanja po najemnih stanovanjih (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
22432000 (25254) poweroff
»

Najemodajalec - začetnik (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6717657 (7425) St235

najemodajalci in njihove ideje (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
29449266 (39648) KAVINSKY
»

Vračilo varščine - najem stanovanja

Oddelek: Loža
172785 (2020) St235

Več podobnih tem