vir: Science Advances
Pametni slušni pripomočki bodo bržkone naslednja velika zgodba pri gadgetih in med drugim dobivajo različne zmogljivosti filtriranja signala, na primer odstranjevanje prometnega hrupa. Najnaprednejše inačice je mogoče natrenirati, da ojačajo znane glasove, na primer tiste družinskih članov. Toda nobena naprava doslej še ni prišla blizu zmogljivosti naših možganov, da hipno med množico neznanih glasov izberejo točno določene in se nanje osredotočijo, sosednje pa odstranijo. Tako denimo zdrav človek na hrupni zabavi lahko posluša naključne pogovore, medtem ko naglušen tega ne more, saj slušni aparati ne znajo selektivno jačati naključnih želenih glasov.
Za dosego tega cilja je treba "poslušati" posameznikove možgane in na Univerzi Columbia v New Yorku so zdaj razvili skupek možganske elektrode ter strojne inteligence, ki zmore prav to. Po stari navadi so sistem najprej preizkusili na bolnikih, ki so čakali na vstavljanje elektrod zavoljo zdravljenja epilepsije. Na njihov slušni korteks so pritrdili vsadek, ki je med pogovori zaznaval, katere glasove je pacient slišal in na katere se je želel v nekem trenutku osredotočiti. Strojni algoritem je to raztolmačil in povezal z zvočnim signalom, ki je šel skozi slušni aparat, ter želene glasove v njem ojačal.
Zaenkrat metoda zahteva vsajanje elektrod v možgane, kar za splošno rabo seveda ni praktično. Toda raziskovalci menijo, da lahko v petih letih sistem pripeljejo do stopnje, ko bodo zadoščali preprostejši vsadki pod kožo za ušesom. Obenem se bodo morali lotiti še enega problema: napravo so testirali na pacientih z dobrim sluhom, medtem ko so možgani dlje časa naglušnih ljudi pri razbiranju zvokov že "iz vaje", zato v tem trenutku še ni povsem jasno, v kolikšni meri jih je mogoče izkoristiti ali natrenirati za tovrstno dejavnost.