» »

Vaša obrestna mera za stanovanjski kredit?

Vaša obrestna mera za stanovanjski kredit?

««
12 / 24
»»

ginekk ::

maticb492 je izjavil:

M-XXXX je izjavil:

Kakšne imate pogoje za POTROŠNIŠKI kredit?
Iščem s sprejemljivo obrestno mero (zaradi brezplačnega predčasnega poplačila), cca 20k, vzet bo najbrž na cca 3-5 let, poplačan verjetno letos v jesen.



Kolikor vem je tudi ob spremenljivi obrestni meri pogodbena kazen (1%) ob predčasnem poplačilu v manj kot 1 letu (ker si napisal jeseni). Je pa verjetno od banke in dolžini kredita odvisno, samo napišem da boš pozoren :)


Nima bit kaj odvisno od banke. Točno je določeno v zakonu in banke gredo seveda na maksimum. Dejansko pred enim letom je 0,5% pa še to le če se predčasno odplačal več kot 10k v zadnjih 12 mesecih.

MoRp ::

kriptobog je izjavil:

Blumper je izjavil:

Yo
Pravkar se menim za kredit. NLB banka, pravi pa tako. Imam maks. 450 euru obroka, fixna 1.85 na 20 let,89k krede. Se mi zdi nekam malo.
Če grem pa v variabilno, banka računa predvidevanje dviga euribora in ne morem uzet kredit na maks obroka.
Sedaj delamo računico, kako bi prišel na vsaj 100k kredita.


Višja plača ali daljše obdobje. Druge nimaš.


Včeraj dobil ponudbo na Intesa Sanpaolo 20 let, fixna 1,7%, 80.000€, hipoteka. Stroški cca 1500€ (notar, cenitev,...). Poplačujem kredit s spremenljivo OM, ki upošteva negativni EURIBOR, 6M + 2,45%, kar trenutno znaša 6m + 1,91%. Čakam še mojo banko, da mi dajo končno ponudbo zadnja, ki sem jo (nespametno) zavrnil oktobra 21, je bila fix 1,63% in 300€ stroškov za spremembo, na suho sem poskusil izsiliti 1,5%, zdaj bom verjetno zadovoljen če mi izenačijo z Inteso in privarčujem razliko v stroških.

Nasvet z moje strani, če potrebujete kredit (oz kolebate ali ja ali ne), naredite to do aprila. Banke vedo nekaj več kot mi in zato dvigujejo OM.

@Blumper če pogledaš imam kredit iz leta 2014 s slabšo spremenljivo OM kot imaš ti ponudbo za fixno OM, tako, da jaz na tvojem mestu nebi veliko razmišljal (edino tistih 20k€ razlike ti dela problem - če ne gre drugače vzami na 25 let - nižji obrok, pa v prihodnosti potem po 10k€ daješ na kredit, da si dodatno znižuješ anuiteto - če že moraš, ker tako poceni denarja dolgo ne bomo več videli pomoje...)

Lonsarg ::

@MoRp, 6M Euribor plus 2.45% je zelo zelo slabo. Euribor bo v kratkem iz negative sel na nic (to ne vejo samo banke, to ze vrabci civkajo) in bos na 2.45%. Dokaj kmalu bos pa celo na 3.45. Ne igraj se s takimi stvarmi in vzami fiksno.

maticb492 ::

Če prav razumem je to njegov star kredit, poplačal ga bo z 1.7% fiksno.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: maticb492 ()

Blumper ::

Hej. Nova verzija. 102k, 24let, 2% fix obrestna.
Bo treba u akcijo ni druge, kar mi bo zmanjkalo bom pač žical starše. Še dobro da so..

user4683 ::

ginekk je izjavil:

maticb492 je izjavil:

M-XXXX je izjavil:

Kakšne imate pogoje za POTROŠNIŠKI kredit?
Iščem s sprejemljivo obrestno mero (zaradi brezplačnega predčasnega poplačila), cca 20k, vzet bo najbrž na cca 3-5 let, poplačan verjetno letos v jesen.



Kolikor vem je tudi ob spremenljivi obrestni meri pogodbena kazen (1%) ob predčasnem poplačilu v manj kot 1 letu (ker si napisal jeseni). Je pa verjetno od banke in dolžini kredita odvisno, samo napišem da boš pozoren :)


Nima bit kaj odvisno od banke. Točno je določeno v zakonu in banke gredo seveda na maksimum. Dejansko pred enim letom je 0,5% pa še to le če se predčasno odplačal več kot 10k v zadnjih 12 mesecih.

Pri predcasnem poplacilu kredita s spremenljivo obrestno mero ni nikoli pogodbene kazni. 1% ozirima 0.5% velja samo za fiksno OB, pa se to 0.5% velja samo ce je do konca manj kot eno leto.

22. clen ZpotK-2

DimmniBurek ::

Ali ima kdo kredit na SKB in je v zadnjih nekaj mesecih delal reprogramiranje?
Namreč slutim, da mi trenutni bankir (je v fazi zamenjave) teži s pridobitvijo konkurenčne ponudbe pri drugi banki za "brezveze".
Sosed ima 55k krede na menda 10 ali 15 let, jaz imam še 105k za odplačat in je njemu prek maila spustil na 1.75%, zame pa hoče ponudbe. Pa še to je nelogično. Za odplačati imam 105k v 21 letih, on bi rad da dobim ponudbo pri NLB za 105k na 25let (kolikor je bil moj prvotni kredit), kar je skregano z logiko. Seveda so pogoji dost slabši kot če bi dobil 105k na 21 let.

Poleg tega je rekel, da se ne da zmanjšat časa odplačevanja, sosed je pa reku da so mu to celo ponudili (strošek aneks ~ 100€).

Mogoče je kaka fora, pri kreditih nad določenim zneskom, da potrebuje on res ponudbo od konkurence?
There Is No Stronger Drug Than Reality

Lonsarg ::

Obrestna mera za 21 let je enaka obrestni meri za 25.

Tak da ze iz tega vidika se ti splaca reprogramirat na 20 let. In strosek reprogramiranja kar se tice odplacilne dobe je tudi pri meni bil zgolj 100EUR.

Konkurencno ponudbo sem sicer tudi jaz rabil in to za 10 let.

DimmniBurek ::

Moje izhodišče je bilo tako:
-dvigniti anuiteto za nekih 40€
-zmanjšanje dobe na 17 let

Dobil sem ponudbo na NKBM za 106k na 17 let in je bila obrestna mera 1,7%
Ampak to mu ni bilo po godu, on bi mel 106k na 25 let, pri NLB. To pride pa 2,8%. Če na NLB vzamem na 17 let pride pa 2.4%. Kar je še zmeraj dosti slabše.
V takem primeru, se mi menda bolj splača na NKBM vzeti čisto novi kredit in SKB kredo poplačat. Kar se mi zdi neumno... Če lahko z 2 aneksi vse rešim na SKB.
There Is No Stronger Drug Than Reality

Dosan ::

Preveri še Unicredit, znajo imeti konkurenčne obrestne mere za 21-30 let.

DimmniBurek ::

Po spletnih kalkulatorjih prednjači Intesa, potem na NKBM, je pa res UniCredit na 3. mestu.
Ni to point moje objave, če bom res rabil nov kredit, potem bom že šel na več bank, ampak valda bi raje rešil na SKB.
There Is No Stronger Drug Than Reality

kuglvinkl ::

Ko boste primerjali ponudbe pri stevilki obrestne mere, obvezno zraven poglejte se stroske vodenja racuna in ali pogojujejo zavarovanje.
Your focus determines your reallity

MedusasPath ::

Je kdo pred kratkim jemal kredit? Zanima me kakšno obrestno mero ste uspeli izpogajati.

RockyS ::

Trenutno ima najboljšo ponudbo Gorenjska banka.

asdf_jklc ::

Pa nikakor jemat variabilne obrestne mere - trg se bo prekleto zasukal.

Likalnik ::

kako je pa pri eko skladu oziroma eko kredit...če vzameš kredit pri njih to pomeni 1,3% OM in kolikor vem variabilna obrestna mera....
glede na to, da se pa napoveduje preobrat na trgu potem ni varno vzeti kredita preko eko sklada?...ali so v tem primeru kakšni drugačni pogoji?

Lonsarg ::

Ce je kredit za dlje kot 5 let definitivno ne sprejemljive obrestne.

Likalnik ::

v načrtu imam eko kredit za 7 let po 1,3%OM...eko kredit je pa variabilna obrestna mera.

trg se bo spremenil...ampak bo euribor počasi gor rasel...

vzel bom pa 10k€ kredita.

razen če grem na banko po fiksno OM...trenutno je 1,7% na Gorenjski banki...moral bi preračunati kakšne je končna razlika v €€€ če vzamem 1,3 oziroma 1,7....ampak jaz bom šel v to šele septembra...do takrat je pa čisto možno, da tudi 1,7% ne bo več...na voljo

Mato989 ::

Ne se PREVEČ sekirat... OM ne bo šla gor kr tako, če OM dvignejo preveč, bo naenkrat nelikvidnih kar nekaj DRŽAV
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Lonsarg ::

Sla bo postopoma, tak da za 7 let pomoje res ni panike za sprejemljivo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

l0g1t3ch ::

Dvig EURIBOR-a bi se poznal najbol na začetku odplačevanja kredita, ko je glavnica največja. Ko si recimo čez polovico, je že precej manj vpliva.

maticb492 ::

Pa predvidevam, da pri eko skladu govorimo o malo manjših zneskih, tako da ga ni treba brezveze strašit.

EDIT: Zdaj vidim da je 10k napisal, kar je čisto vseeno ker če gre euribor na 5%, bo plačeval samo ~40EUR več na mesec
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

Mato989 ::

Lonsarg je izjavil:

Sla bo postopoma, tak da za 7 let pomoje res ni panike za sprejemljivo.


Dvomi, ker bo stagflacija v 2 letih in bo trteba speet spodbujat...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Likalnik ::

no super...potem bo kar eko kredit...kot ste napisali...bo razlika tako majhna tudi če euribor zraste...pa še to bo postopoma, da se mi načeloma kaj veliko ne bo poznalo

Sno33 ::

Zdaj ko berem vaše komentarje, vidim da imam jaz zelo slabo OM.

Vzel kredit 2019, 80k na 25 let 1.95 OM (NI fiksna), ampak od takrat imam enak mesečni znesek.

Nekateri vidim, da pišete da imate 1.7 FOM. Kaj narediti? Se da vzeti kredit na isti oz. drugi banki z namenom, da pokrijem obstoječi kredit, posledično bi dobil boljšo OM??

Hvala za vse nasvete.

Likalnik ::

nimaš tako slabo...jaz imam OM 2,3% ampak je fiksna...v zadnjem obdobju sem šel 3krat oziroma 4krat na banko...tako na inteso kot GB...pa bolj kot smo računal in obračal številke se mi skupaj z dodatnimi stroški zaprtja kredita, cenilca, notarja, odprtja kredita...ni splačalo spreminjati kredita.

je pa odvisno od vsakega posameznika in vsak kredit je zase.

sama obrestna mera ti ne naredi velike razlike...za veliko razliko naredi kombinacija obrestne mere + doba odplačevanja...če to dvoje pokombiniraš skupaj potem mogoče še kaj lahko prišparaš

maticb492 ::

Sno33 je izjavil:

Zdaj ko berem vaše komentarje, vidim da imam jaz zelo slabo OM.

Vzel kredit 2019, 80k na 25 let 1.95 OM (NI fiksna), ampak od takrat imam enak mesečni znesek.

Nekateri vidim, da pišete da imate 1.7 FOM. Kaj narediti? Se da vzeti kredit na isti oz. drugi banki z namenom, da pokrijem obstoječi kredit, posledično bi dobil boljšo OM??

Hvala za vse nasvete.



Obrestne mere se že malo nazaj dvigajo, pojdi vprašat drugače, ker na tako dolgo dobo se mogoče splača. Pa tudi če boš matematično v minusu z stroški odobritve, je bolj sigurno da boš imel FOM še čez 15 let, ko ne veš več kje bo euribor.

EDIT: Aja, drugače ponekod dajejo fiksno OM samo na 20 let, nič več.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

Sno33 ::

Likalnik je izjavil:

nimaš tako slabo...jaz imam OM 2,3% ampak je fiksna...v zadnjem obdobju sem šel 3krat oziroma 4krat na banko...tako na inteso kot GB...pa bolj kot smo računal in obračal številke se mi skupaj z dodatnimi stroški zaprtja kredita, cenilca, notarja, odprtja kredita...ni splačalo spreminjati kredita.

je pa odvisno od vsakega posameznika in vsak kredit je zase.

sama obrestna mera ti ne naredi velike razlike...za veliko razliko naredi kombinacija obrestne mere + doba odplačevanja...če to dvoje pokombiniraš skupaj potem mogoče še kaj lahko prišparaš


No saj to. Tudi če ostane enaka OM ali malo večja bi raje imel FOB in sem brez skrbi. Takrat sem imel izbiro 1.95OM ali pa 3.5 FOM.
Hmm bom moral malo obiskati banke.

maticb492 je izjavil:

Sno33 je izjavil:

Zdaj ko berem vaše komentarje, vidim da imam jaz zelo slabo OM.

Vzel kredit 2019, 80k na 25 let 1.95 OM (NI fiksna), ampak od takrat imam enak mesečni znesek.

Nekateri vidim, da pišete da imate 1.7 FOM. Kaj narediti? Se da vzeti kredit na isti oz. drugi banki z namenom, da pokrijem obstoječi kredit, posledično bi dobil boljšo OM??

Hvala za vse nasvete.



Obrestne mere se že malo nazaj dvigajo, pojdi vprašat drugače, ker na tako dolgo dobo se mogoče splača. Pa tudi če boš matematično v minusu z stroški odobritve, je bolj sigurno da boš imel FOM še čez 15 let, ko ne veš več kje bo euribor.

EDIT: Aja, drugače ponekod dajejo fiksno OM samo na 20 let, nič več.



Bom moral narediti par obiskov na različnih bankah. Trenutno sem na delavski hranilnici.
Tudi če mi enaka ostane bi raje imel FOM, takrat se mi ni izslo ce bi vzel na 20 let. Mozno, da je bil to razlog za visjo OM. Zdaj z odplacanimi 2 leti in novo sluzbo bi za boljso OM vzel tudi na 20.

Hvala.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Sno33 ()

Malajlo ::

Mah, jaz imam še slabih 10 let kredita po 2,45% FO pri NKBM (prej Abanka, takrat daleč najbolj ugodni). Sem potem dobil na Sberbank (hihihi) možnost na 1,6%. Pa se sem nekaj mesecev malo pasel na ZZZS, se potem dal na minimalca (ker redna zaposlitev), pa so hoteli malo višjo plačo kljub zgodovini prihodkov. Tiste tri plačilne liste pogoltnem, ajde. In dvignejo minimalno plačo... Pa sem kreditno nesposoben :)) (vsaj 1.700 neto smo naračunali, ker imam preveč otrok!). Skratka, NKBM je ponudila potem 1,7, pa čeprav bi bila mesečna anuiteta nižja, bi to potegnilo za sabo še eno višjo plačo z vsemi prispevki, plus sprememba in cenitev (? hipoteka je itak že vpisana), pa vinkulacije na police, in je na koncu en klinac prihranjenega. Sem si sicer penzijo malce popravil, ampak za 15 EUR na mesec je bil moj cajt na bankah več vreden. Me pa zdaj mesečni stroški banke koštajo manj zaradi nekega premium paketa, vsaj nekaj.
Sem že razmišljal, da bi kar odplačal vse skup (40k je še ostalo), pa mi tista zlata rezerva v štumfu več pomeni.
Ročnosti kredita nočejo spreminjati, ker potem bi moral delati novo pogodbo, torej spet notarji ali zavarovanje (spet razlika med bankami), pa višji stroški odobritve... Me cajt na kofetu več košta.
Edino česar bi se rad znebil, je hipoteka. Se banke ščitijo bolj kot so naši medvedi zaščiteni. Če se na svoj račun pošalim, bi se moji ženi splačalo, da s strehe padem/se utopim/po štengah zletim, ker bodo zavarovalnice vse poplačale ;)

RockyS ::

Likalnik je izjavil:

nimaš tako slabo...jaz imam OM 2,3% ampak je fiksna...v zadnjem obdobju sem šel 3krat oziroma 4krat na banko...tako na inteso kot GB...pa bolj kot smo računal in obračal številke se mi skupaj z dodatnimi stroški zaprtja kredita, cenilca, notarja, odprtja kredita...ni splačalo spreminjati kredita.

je pa odvisno od vsakega posameznika in vsak kredit je zase.

sama obrestna mera ti ne naredi velike razlike...za veliko razliko naredi kombinacija obrestne mere + doba odplačevanja...če to dvoje pokombiniraš skupaj potem mogoče še kaj lahko prišparaš


Težava pri FOM je to, da banke nabijejo stroške predčasnega poplačila, ponavadi je to 1% od preostanka kredita.
Če nimaš FOM potem ni nobenih stroškov zaprtja poslovanja.
So pa stroški na novi banki, cenitev, notar itd. Plus da ponavadi izsiljujejo boljšo OM z dodatnimi forami aka zavarovanje, dražji paket...


Preden se naredi prenos poslovanja je res potrebno natančno izračunati vse stroške.

OneYellow ::

Zato se pri kreditu vedno gleda EOM, ki vključuje vse stroške, ta ti pove kako drag je v resnici kredit. Kredit z OM 1,6% npr. ni nujno cenejši od tistega z OM 1,8%.

maticb492 ::

OneYellow je izjavil:

Zato se pri kreditu vedno gleda EOM, ki vključuje vse stroške, ta ti pove kako drag je v resnici kredit. Kredit z OM 1,6% npr. ni nujno cenejši od tistega z OM 1,8%.


Pri EURIBORJU ni nujno na stanovanjskih, če bo on čez 5 let še dolžan 50k, in se dvigne za 1% je 1% od 50k 500€, tako da bo plačeval 500€več na leto in izniči vse te kalkulacije, zato sem napisal da se mu splača menjat na Fiksno obrestno mero, tudi če danes matematično izgleda da bo (efektivno) na slabšem.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

tikitoki ::

Glede na rekodrdno inflacijo, se laho pripravite da bo sla obrestna mera gor hitreje, kot ste si predstavljali.
GLede na pregret baloncek na nepremicninskem trgu, se niti najmanj ne sekiram. Upam zgolj, da ne bo spet drzava resevala na racun vseh.

Mato989 ::

tikitoki je izjavil:

Glede na rekodrdno inflacijo, se laho pripravite da bo sla obrestna mera gor hitreje, kot ste si predstavljali.
GLede na pregret baloncek na nepremicninskem trgu, se niti najmanj ne sekiram. Upam zgolj, da ne bo spet drzava resevala na racun vseh.


Ali pa ne, ker bo kriza, in bo treba spodbujat gospodarsko rast...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

kuglvinkl ::

OneYellow je izjavil:

Zato se pri kreditu vedno gleda EOM, ki vključuje vse stroške, ta ti pove kako drag je v resnici kredit. Kredit z OM 1,6% npr. ni nujno cenejši od tistega z OM 1,8%.



Tole je kljucno. Ne mores se hvalit z 1.5, ce si bil primoran sklent drag paket, zavarovanje itd itd...
Your focus determines your reallity

Likalnik ::

kuglvinkl je izjavil:

OneYellow je izjavil:

Zato se pri kreditu vedno gleda EOM, ki vključuje vse stroške, ta ti pove kako drag je v resnici kredit. Kredit z OM 1,6% npr. ni nujno cenejši od tistega z OM 1,8%.



Tole je kljucno. Ne mores se hvalit z 1.5, ce si bil primoran sklent drag paket, zavarovanje itd itd...


ja tako je...zato jaz pravim, da je vsak kredit zase in si ga mora vsak zase preračunati kaj se mu splača....meni recimo se mi ni splačalo iz 2,3% FOM iti na 1,5% FOM...pač na koncu bi bilo enako kot imam sedaj...celo 1000EUR bi preplačal....zato pa sem šel 4 x na banko...ker nisem mogel verjeti, da je ta izračun pravi.

RockyS je izjavil:

Likalnik je izjavil:

nimaš tako slabo...jaz imam OM 2,3% ampak je fiksna...v zadnjem obdobju sem šel 3krat oziroma 4krat na banko...tako na inteso kot GB...pa bolj kot smo računal in obračal številke se mi skupaj z dodatnimi stroški zaprtja kredita, cenilca, notarja, odprtja kredita...ni splačalo spreminjati kredita.

je pa odvisno od vsakega posameznika in vsak kredit je zase.

sama obrestna mera ti ne naredi velike razlike...za veliko razliko naredi kombinacija obrestne mere + doba odplačevanja...če to dvoje pokombiniraš skupaj potem mogoče še kaj lahko prišparaš


Težava pri FOM je to, da banke nabijejo stroške predčasnega poplačila, ponavadi je to 1% od preostanka kredita.
Če nimaš FOM potem ni nobenih stroškov zaprtja poslovanja.
So pa stroški na novi banki, cenitev, notar itd. Plus da ponavadi izsiljujejo boljšo OM z dodatnimi forami aka zavarovanje, dražji paket...


Preden se naredi prenos poslovanja je res potrebno natančno izračunati vse stroške.



ja 1% ti računajo predčasnega plačila kredita....niti ni tako hudo..(oziroma max 10kEUR na leto)..recimo na 50kEUR je to 500EUR...ampak tudi to je potrebno upoštevati ko menjaš OM....ampak to ni razlog, da bi zaradi tega raje vzel variabilno kot fiksno...če že na začetku vem, da bo malo možnosti, da bom kredit predčasno odplačal...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Likalnik ()

Djole ::

Ni nujno, jaz na nkbm nimam stroškov predčasnega odplačila kredita s fiksno obrestno mero, imam pa 1.75 na 15 let, je pa res kot ste omenili, da je potrebno vse upoštevati, sem imel ponudbe z nižjimi obrestnimi pa na koncu višji skupni znesek. Prav tako ni v pogodbi nikjer napisano, da se lahko obrestna mera spremeni.

sandmat ::

RockyS je izjavil:


Težava pri FOM je to, da banke nabijejo stroške predčasnega poplačila, ponavadi je to 1% od preostanka kredita.


Ne nujno. Recimo NLB tega v pogodbi ni imel, unicredit pa.

Bizkit45 ::

1,35% FOM 20let 127k, brez dodatnih zavarovanj ipd. Nekako se bo z inflacijo sam poplačal (mal heca). Bolj se mi zdi da je problem plača v teh časih..če se ta ne premika na gor, pomeni da greš fejst na dol, glede na kupno moč.

RockyS ::

Katera banka? In kdaj si vzel?

Bizkit45 ::

gre za kredit za zaposlene na banki. vzel pa lansko leto oktobra.

Invictus ::

sandmat je izjavil:

RockyS je izjavil:


Težava pri FOM je to, da banke nabijejo stroške predčasnega poplačila, ponavadi je to 1% od preostanka kredita.


Ne nujno. Recimo NLB tega v pogodbi ni imel, unicredit pa.

Stroški predčasnega odplačila nastanejo samo pri kreditih s fiksno obrestno mero in zneskih nad 10k letno.

Če imaš spremenljivo, stroška predčasnega odplačila ni.

Rešila to zakonodaja tam leta 2019, če se prav spomnim...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Djole ::

Invictus je izjavil:

sandmat je izjavil:

RockyS je izjavil:


Težava pri FOM je to, da banke nabijejo stroške predčasnega poplačila, ponavadi je to 1% od preostanka kredita.


Ne nujno. Recimo NLB tega v pogodbi ni imel, unicredit pa.

Stroški predčasnega odplačila nastanejo samo pri kreditih s fiksno obrestno mero in zneskih nad 10k letno.

Če imaš spremenljivo, stroška predčasnega odplačila ni.

Rešila to zakonodaja tam leta 2019, če se prav spomnim...


Kredit od aprila marca 2021 80k€ fiksna obrestna mera, brez stroskov predcasnega poplacila.

Lonsarg ::

1% strosek je itak zanemarljiv, to je ekvivalent tega da 6 mesecev kasneje odplacas. Pa se to pride v upostev v nekem robnem pogoju ki ga dokaj malo ljudi koristi.

Tak da ne razumem zakaj se sploh pogovarjamo o takem non-faktorju. Tak detajl res nima veze ko se odlocas kredit vzet.

kuglvinkl ::

Odvisno, ce sevti vmes popravi placa, pa bi rad prej vrnil ali imel buffer za x let.

Bolj je vazno sicer se strinjam eom.
Your focus determines your reallity

jabe ::

Lonsarg je izjavil:

1% strosek je itak zanemarljiv, to je ekvivalent tega da 6 mesecev kasneje odplacas. Pa se to pride v upostev v nekem robnem pogoju ki ga dokaj malo ljudi koristi.

Tak da ne razumem zakaj se sploh pogovarjamo o takem non-faktorju. Tak detajl res nima veze ko se odlocas kredit vzet.



Hno ja, jaz raje ne bi placala tistega jurja in pol. Da ji cisti nonfaktor, se ocitno zavedajo tudi na banki, ker niti slucajno ob sklepanju pogodbe niso hoteli nic slisati, da bi to ven dali.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: jabe ()

sandmat ::

Invictus je izjavil:

sandmat je izjavil:

RockyS je izjavil:


Težava pri FOM je to, da banke nabijejo stroške predčasnega poplačila, ponavadi je to 1% od preostanka kredita.


Ne nujno. Recimo NLB tega v pogodbi ni imel, unicredit pa.

Stroški predčasnega odplačila nastanejo samo pri kreditih s fiksno obrestno mero in zneskih nad 10k letno.

Če imaš spremenljivo, stroška predčasnega odplačila ni.

Rešila to zakonodaja tam leta 2019, če se prav spomnim...


Če tega v pogodbi za FOM kredit ni, pač ni. Četudi bi si EOM kreditojemalci to želeli :) Še celo pisno sem vprašal in ni bilo nobene omejitve pri NLB.

Lonsarg ::

Ja očitno se je spremenilo to, včasih je bila praksa da pri fiksni vsi ta člen nori dajejo.

jabe je izjavil:

Lonsarg je izjavil:

1% strosek je itak zanemarljiv, to je ekvivalent tega da 6 mesecev kasneje odplacas. Pa se to pride v upostev v nekem robnem pogoju ki ga dokaj malo ljudi koristi.

Tak da ne razumem zakaj se sploh pogovarjamo o takem non-faktorju. Tak detajl res nima veze ko se odlocas kredit vzet.

Hno ja, jaz raje ne bi placala tistega jurja in pol. Da ji cisti nonfaktor, se ocitno zavedajo tudi na banki, ker niti slucajno ob sklepanju pogodbe niso hoteli nic slisati, da bi to ven dali.
Ta 1% ni non-faktor primarno ker bi bil znesek zanemarljiv (no čeprav dejansko je precej majhna cifra gledano na celotno obrest ki daš banki), ampak predvsem ker 99% ljudi nikoli tega zneska sploh ne plača. Ta 1% pride v upoštev zgolj v primeru reprogramiranja ali polnega predčasnega odplačila (do 10k na leto odplačila ne sproži tega 1%). Večino ljudi ne enega ne drugega nikoli ne naredi. Skratka vnaprej pri sklepanju kredita upoštevat nek strošek, ki ga boš morda dal če boš morda reprogramiral v prihodnosti je hudo nesmiselno. Če ima neka banka 0.05% bolšo obrestno mero pa v zameno ta člen notri je to vseeno boljša ponudba.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

maticb492 ::

1% je strošek tega kar odplačaš (ne pa 1% celotnega kredita), če nakažeš gor 10 jurjev, je 1% 100€... Tako da če imaš samo še 15k kredita čez nekaj let, je storšek tega 150€, tako da je praktično non-faktor, ker ko se odločiš predčasno odplačat ti je verjetno vseeno za tak znesek.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

jabe ::

Kot receno, banka se o tem ni pogajala sploh. O marsicem se je, o tem pa ne. Vsaj z menoj ne. Obresti so bile takrat bistveno bolj neugodne. Moj plan, ki jim ga nisem prav natancno razlagala, je bil delno poplačati kredo vsako leto in ja, tudo preko 10k€. Ocitno ni tok nenavadno, ker ce se ne bi dogajalo in pricakovalo ne bi imelo smisla nepopuscati na tej tocki.
««
12 / 24
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Stanovanjski kredit (strani: 1 2 3 443 44 45 46 )

Oddelek: Loža
2273384709 (949) Gregor P
»

Vzeti stanovanjski kredit s fiksno ali spremenljivo obrestno mero? (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
29465943 (12291) Lonsarg
»

Stanovanjski kredit in katero obresto mero? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6019793 (11456) gansta
»

Nakup stanovanja howto manual (odločanje, krediti, obrestne mere, zanke, napake)

Oddelek: Loža
4713314 (6078) Invictus
»

Stanovanjski kredit kje najugodnejša obrestna mera? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5911771 (9144) Invictus

Več podobnih tem