» »

Vaša obrestna mera za stanovanjski kredit?

Vaša obrestna mera za stanovanjski kredit?

««
11 / 24
»»

dellg ::

Ali ni upoštevanje negativnega euriborja obvezno, kot je navedeno v linku:

https://www.dnevnik.si/1042957642

Točno ta banka ga še vedno ne upošteva, opažam, da večina ostalih (razen Unicredit) tudi ne.

jabe ::

To so bile stare pogodbe, ko negativni euribor niti v zamisli še ni bil. In potem ko je šel v minus, je sparkasse kar določil, da ga ne bo upošteval. Tega v pogodbi ni bilo. Zdaj pa je.

Mato989 ::

Meni ga nkbm uposteva
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

mAXTER ::

Negativni euribor se upošteva pri vseh kreditnih pogodbah sklenjenih pred letom 2015. Po tem letu se negativni euribor šteje enako kot da je nični. Zato se nekomu odšteva spet drugemu ne.

svecka ::

Sodbe EU pravijo drugače. Prav tako neupoštevanja negativnega euribora postavlja eno stranko v slabši položaj.

Mato989 ::

mAXTER je izjavil:

Negativni euribor se upošteva pri vseh kreditnih pogodbah sklenjenih pred letom 2015. Po tem letu se negativni euribor šteje enako kot da je nični. Zato se nekomu odšteva spet drugemu ne.


Jaz mam kredit NKBM iz 2019 in mi upoštevajo negativni euribor...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

WhiteAngel ::

Jaz imam kredit iz 2017 in se mi negativni euribor ne upošteva (že od samega začetka). Ne vem, kaj točno zdaj ta sodba zgoraj pomeni? Da mi mora SPK vrniti razliko vseh negativnih vrednosti euriborja za nazaj? Ne bi se branil ... to bi bil kar lep kupček ... in konec za banko. Verjetno bodo šli z vsemi odvetniškimi topovi, da do tega ne pride.

Edit: Eh, sem še enkrat prebral sodbo. Ta velja samo za tiste kreditne pogodbe, ki nimajo notri klavzule v primeru negativnega euriborja. Jaz jo že imam.

Zgodovina sprememb…

gansta ::

Imda kdo info iz prve roke če se kaj res aktivno dogaja pri obrestnih merah od JAN22 naprej? SLišal sem da gredo fiksne mere počasi navzgor, npr. pred 2-3 mesec komot 1.55 na 20 let za 200k€+, danes cca 1.85-1.9%, naj bi bilo pa še slabše?

Je res kaj na tem?

Lonsarg ::

Iz prve roke ne, ampak spremljanje trga mi kaže da obrestne mere hodijo cirka 0.05% vsak mesec gor. Ni naenkrat in bum, ampak se bo zadeva vztrajno in počasi dvigovala kako leto ali pa celo dve, težko napovedat kje se bo ustalila.

Skratka vzeti kredit sedaj namesto čez eno leto zna biti konkretno ceneje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Shegevara ::

Meni je gospod na nlb-ju zaupal, da januarja lahko vzamem 1,6% FOM, februarja ne več. Koliko bodo šle gor pa nisem vprašal.

gansta ::

Shegevara je izjavil:

Meni je gospod na nlb-ju zaupal, da januarja lahko vzamem 1,6% FOM, februarja ne več. Koliko bodo šle gor pa nisem vprašal.


Cca koliko let in €?

Shegevara ::

20 let, 60k

gansta ::

Aha, baje za taksne manjse zneske se gre, za vecje 200k€+ pa naj bi bilo po novem 1.75% min s fiksno na 20 let?!?

pwn3rrr ::

Lonsarg je izjavil:

Unicredit upošteva negativno, se vidi že na spletnem kalkulatorju. Ampak v zameno ima pa v osnovi slabši (večji) pribitek, tako da je pomoje zarad tega slabša opcija.

Res je, ne takoj zagrabit, če katera banka upošteva negativni EURIBOR, ker ima na račun tega višji pribitek. Pri trenutni situaciji si s tem nekoliko na boljšem, ampak boste na slabšem, če se bo EURIBOR začel približevat ničli ali šel v +.

Bianco ::

Kako se vam zdi ponudba za stanovanjski kredit pri NKBM, in sicer za 15 let, znesek 53000 eur preko zavarovalnice, fiksna obrestna mera 2,0% ? Sicer so mi ponudili hipotekarnega s fiksno 1,75%, ampak sem bolj za zavarovalnico.

borut_p ::

Jaz imam ponudbo variabila 1.2, fiksni 1.6 - 50ke za 5 let

gansta ::

borut_p je izjavil:

Jaz imam ponudbo variabila 1.2, fiksni 1.6 - 50ke za 5 let


To bi moralo iti še krepko navzdol. Saj se cca 100k€ na 240mesecev trenutno daje po cca 1.45-1.55%, ponekod pa še manj.

borut_p ::

obrestna mera niti ni tako pomembna pri neh nizkih zneskih - ampak odobritev, notar, cenitev, zavarovanje ... - prinese še skoraj 1x toliko stroška kot obresti

maticb492 ::

Obrestne mere nima smisla pisat brez konteksta. En dobi 1.6, za nekoga je pa prvi kredit in je lahko vesel da dobi 2.0

Jaz sem dobil 1.95 fiksno na 20 let, preko 100k znesek, ampak za 2 stanovanja, kolega pa 2.05 ker je njegov prvi kredit. Čisto odvisno od zneska cenitve nepremičnine, verjetno tudi dohodkov in kreditne ocene...
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: maticb492 ()

Invictus ::

Moja je trenutno 1,32%, EURIBOR, spremenljiva obrestna mera...

Je šla dol iz 1,56% v dveh letih...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

dellg ::

maticb492 je izjavil:

Obrestne mere nima smisla pisat brez konteksta. En dobi 1.6, za nekoga je pa prvi kredit in je lahko vesel da dobi 2.0

Jaz sem dobil 1.95 fiksno na 20 let, preko 100k znesek, ampak za 2 stanovanja, kolega pa 2.05 ker je njegov prvi kredit. Čisto odvisno od zneska cenitve nepremičnine, verjetno tudi dohodkov in kreditne ocene...


Zakaj bi nekdo dobil manj, ker je njegov prvi kredit?
Ali ni bolje, da nima drugih kreditov ter ima nižjo starost, če želi dolgoročni kredit?

Shegevara ::

dellg je izjavil:

maticb492 je izjavil:

Obrestne mere nima smisla pisat brez konteksta. En dobi 1.6, za nekoga je pa prvi kredit in je lahko vesel da dobi 2.0

Jaz sem dobil 1.95 fiksno na 20 let, preko 100k znesek, ampak za 2 stanovanja, kolega pa 2.05 ker je njegov prvi kredit. Čisto odvisno od zneska cenitve nepremičnine, verjetno tudi dohodkov in kreditne ocene...


Zakaj bi nekdo dobil manj, ker je njegov prvi kredit?
Ali ni bolje, da nima drugih kreditov ter ima nižjo starost, če želi dolgoročni kredit?


Maš dva 40-letnika. Eden je že redno odplačal en 10-letni kredit, drugi ga jemlje prvič. Jaz kot banka, bi bil ocenil prvega kot malenkost manj riskantnega.

Je pa res, da trenutno imajo banke višek likvidnosti tako da se vsaj trenutno ne branijo banke ne enega ne drugega.

sbawe64 ::

"S povprečno pokojnino absolutno ne morejo do kreditov, večina mladih upokojencev je kreditno nesposobnih. Vsi, ki bodo po novem do 67 odstotkov bruto minimalne plače (816 evrov neto, op. a.), bognedaj da imajo otroke, za vsakega mora na računu ostati 237 evrov, bodo kreditno nesposobni.


Ne moreš pri banki za petodstotno obrestno mero najeti posojila za obnovo strehe, lahko pa denar po 15-odstotni obrestni meri dobiš pri d. o. o., ki je nihče ne nadzoruje.




https://www.zurnal24.si/slovenija/sef-n...

(Nizka) rodnost, lastne stanovanje...
2020 is new 1984
Corona World order

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: sbawe64 ()

pwn3rrr ::

Tudi jaz prvič slišim, da prvi kredit karkoli vpliva na OM. Okej, mogoče lahko vpliva edino v primeru, da si že imel kredit na isti banki in si ga že odplačal in s tabo niso imeli problemov, ampak je še precej drugih dejavnikov, kateri so definitivno bolj pomembni.

Osnova za uspešno pogajanje:

- dobra plača in zaposlitev za nedoločen čas
- čim višja samoudeležba (če imaš prihranjeno 50% od ocenjene vrednosti nepremičnine je precej bolje, kot pa 20%)

Stvari, ki poslabšajo zadevo:

- drugi krediti/lizingi
- vzdrževani družinski člani/otroci
- višja starost

To je to, ostale stvari so zanemarljive. Potem je pa vse odvisno od kreditojemalca - koliko se mu da skakat po bankah in pogajat.

maticb492 ::

pwn3rrr je izjavil:

..
To je to, ostale stvari so zanemarljive. Potem je pa vse odvisno od kreditojemalca - koliko se mu da skakat po bankah in pogajat.


Seveda vse vpliva, samo to sem hotel napisat da je veliko odvisno od osebe, ki vzema kredit. In prvi kredit definitivno vpliva na to, tako kot vse napisano.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: maticb492 ()

Invictus ::

Seveda je važno, če si že kakkredit prej redno odplačeval.

Vse to gradi tvojo boniteto.

Mal si preberite, kaj vse Nemci pobriajo za boniteto (SCHUFFA), pa vam bo jasno kam gre vse skupaj tudi v Sloveniji.

https://www.meineschufa.de/de/schufa-bo...

Saj na bankah niso idioti...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

olnt ::

Morda kdo ve, ali pri najemu kredita ti lahko upoštevajo tudi druge vzrževane druž. člane?

Lani je bila mami brezposelna in sem jo uveljavljala kot vzrževan druž. člana pri dohodnini. Sedaj ima penzijo, ki presega minimalca oz. je ne morem več uveljavljati. Če vzamem kredit letos, bi se morda zgodile kake omejitve?

matobeli ::

ja jih upoštevajo, enako kot otroke. Ampak se šteje tisti trenutek ko rabiš kredit, tko da če trenutno ni vzdrževan član bodo morda edino želeli kakšno dokazilo da ni več vzdrževana.

Milivanili ::

Živijo,

mene zanima ali je pogojevanje kredita s sklenitvijo življenjskega zavarovanja res normalno? Dve nepremičnini pod hipoteko za nakup ene izmed teh dveh + življenjsko zavarovanje pri eni banki cca. 65 eur/ mesec pri drugi 20 eur/mesec?

Lonsarg ::

Zivljenako zavarovanje ni z namenom "da gre skozi", zivliensko zavarovanje ti ponudijo v zameno za nizjo obrestno mero, ker pac na tebi zasluzijo z zavarovanjem.

Meni se je bolj splacalo zavrniti zavarovanje in v zameno dobiti 0.2% slabsi kredit in nato skleniti zavarovanje drugje za tretjino cene.

maticb492 ::

Milivanili je izjavil:

Živijo,

mene zanima ali je pogojevanje kredita s sklenitvijo življenjskega zavarovanja res normalno? Dve nepremičnini pod hipoteko za nakup ene izmed teh dveh + življenjsko zavarovanje pri eni banki cca. 65 eur/ mesec pri drugi 20 eur/mesec?


Kakšna zavarovanja to ponujajo wtf? Jaz imam življensko zavarovanje za kredit 90€ na leto!
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

kriptobog ::

Verjetno nalozbeno :))

permit ::

Ali ni tako, da te naložbe tebi ostanejo, saj si lahko po nekem času izplačaš vrednost? Vsaj na NLB Vita je tako, če se prav spomnim.

Mato989 ::

Ko sem jaz jemal kredit 38k mi niso niti omenili nobenga zavarovanja da bi kaj moral met... to je samo nateg.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

kriptobog ::

Vcasih so pogojevali celo odobritev kredita s tem in so nehali ker je slo za nedovoljeno prakso. Sedaj pac pogojujejo visino obrestne mere s tem

gansta ::

Primerjate jabolke s hruškami....

Govora je o življenskem zavarovanju za primer smrti, katerega banke želijo da vzameš v zameno, da ti zmanjšajo obrestno mero. Vendar tukaj ni enako, če govorimo o 100k€ kredita ali pa 200k€, pa tudi ne ali si kadilec ali nisi, kot tudi razlika v starosti.

Dodatno pa je poleg še parameter zavarovalnice, tako da lahko pride za isto kritje padajoča premija vplačevanje npr. 13 let, zavarovanje 20, pa je cena pri enem 70€ pri drugem pa 25€...to si pa mora vsak sam izračunati kaj se mu kot paket izplača.

kuglvinkl ::

maticb492 je izjavil:

Milivanili je izjavil:

Živijo,

mene zanima ali je pogojevanje kredita s sklenitvijo življenjskega zavarovanja res normalno? Dve nepremičnini pod hipoteko za nakup ene izmed teh dveh + življenjsko zavarovanje pri eni banki cca. 65 eur/ mesec pri drugi 20 eur/mesec?


Kakšna zavarovanja to ponujajo wtf? Jaz imam življensko zavarovanje za kredit 90€ na leto!


Hej Matic, kaj imaš to? Kakšen link?
Your focus determines your reallity

maticb492 ::

kuglvinkl je izjavil:


Hej Matic, kaj imaš to? Kakšen link?


Lahko dam številko agenta na ZS, mama mi je dala številko pred leti, in zdaj ga samo pokličem pa vse zrihta, on je klical "mojo" bankirko in vse tam uredil.

Grawe zavarovalnica. Kolikor vidim tega tipa ne reklamirajo na spletni strani.

Je pa to poseben tip zavarovanja za kredit, kot je nekdo že zgoraj omenjal. Torej vrednost se zmanjšuje glede na vrednost glavnice. Začnem pri vrednosti kredita potem se pa vsako leto zmanjša za vrednost odplačane glavnice (torej ponudbo naredijo posebej za tvoj specifičen kredit in obrestno mero. Zavarovanje je za 20 let, plačeval bom pa samo 13 mislim da.

Je pa to seveda samo primer smrti, ni renta, ni bolezni itd.

So pa tudi na banki hoteli da se zavarujem pri njhi, če ne je doplačilo 1%. Sem se pa zmenil da naredimo samo premoženjsko zavarovanje stanovanja (na DH je naredila konkurenčno pondubo preko SAVE), za življensko sem se pa zmenil da lahko preko agenta zunanjo, pa so rekli da je tako ok.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

maticb492 ::

Sem našel:

https://www.grawe.si/kredit/

Samo ni online kalkulatorja, tako da ne pomaga.

Je pa odvisno od vsega ja, bi verjetno moral omenit da sem mlajši od 30 in ne kadim, kar je baje res lahko konkretna razlika.

Koz zanimivost: pri zavarovanju so me vprašali tudi če sem cepljen ali prebolel COVID hehe.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Blumper ::

Yo
Pravkar se menim za kredit. NLB banka, pravi pa tako. Imam maks. 450 euru obroka, fixna 1.85 na 20 let,89k krede. Se mi zdi nekam malo.
Če grem pa v variabilno, banka računa predvidevanje dviga euribora in ne morem uzet kredit na maks obroka.
Sedaj delamo računico, kako bi prišel na vsaj 100k kredita.

velikBrokoli ::

Zvišaj plačo, super simple.

l0g1t3ch ::

Vprašaj za CHF kredit. >:D:))

maticb492 ::

Vzami na 25 let?
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

kriptobog ::

Blumper je izjavil:

Yo
Pravkar se menim za kredit. NLB banka, pravi pa tako. Imam maks. 450 euru obroka, fixna 1.85 na 20 let,89k krede. Se mi zdi nekam malo.
Če grem pa v variabilno, banka računa predvidevanje dviga euribora in ne morem uzet kredit na maks obroka.
Sedaj delamo računico, kako bi prišel na vsaj 100k kredita.


Višja plača ali daljše obdobje. Druge nimaš.

Lonsarg ::

Komot vzameš na 25 let in pač enkrat na leto ko ti ostane denar predčasno dodatno odplačaš, da potem v praksi plačuješ 20 let.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

ginekk ::

kriptobog je izjavil:

Vcasih so pogojevali celo odobritev kredita s tem in so nehali ker je slo za nedovoljeno prakso. Sedaj pac pogojujejo visino obrestne mere s tem


Da, ker ni več dovoljeno po zakonu. Lahko pa ti dajo življensko zavarovanje v ločeni pogodbi v paketu in potem v tem paketu kreditno pogodbo z nižjim pribitkom kot normalno.

Citiram:

46. člen
(vezava kreditne pogodbe za nepremičnino)
(1) Vezava kreditne pogodbe za nepremičnino s sklenitvijo pogodbe o pomožni storitvi ni dovoljena.


http://www.pisrs.si/Pis.web/pregledPred...

EDIT: dejansko lahko to pogodbo o zavarovanju potem prekineš brez direktnega vpliva na kreditno (definirano po zakonu ni vezave). Bodo pa verjetno penali za prekinitev zavarovalne pogodbe.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: ginekk ()

M-XXXX ::

Kakšne imate pogoje za POTROŠNIŠKI kredit?
Iščem s sprejemljivo obrestno mero (zaradi brezplačnega predčasnega poplačila), cca 20k, vzet bo najbrž na cca 3-5 let, poplačan verjetno letos v jesen.

maticb492 ::

M-XXXX je izjavil:

Kakšne imate pogoje za POTROŠNIŠKI kredit?
Iščem s sprejemljivo obrestno mero (zaradi brezplačnega predčasnega poplačila), cca 20k, vzet bo najbrž na cca 3-5 let, poplačan verjetno letos v jesen.



Kolikor vem je tudi ob spremenljivi obrestni meri pogodbena kazen (1%) ob predčasnem poplačilu v manj kot 1 letu (ker si napisal jeseni). Je pa verjetno od banke in dolžini kredita odvisno, samo napišem da boš pozoren :)
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: maticb492 ()

M-XXXX ::

Kolikor vem je tudi ob spremenljivi obrestni meri pogodbena kazen (1%) ob predčasnem poplačilu v manj kot 1 letu (ker si napisal jeseni). Je pa verjetno od banke odvisno, samo napišem da boš pozoren :)

Hm, pa sem omenil da bo najbrž letos poplačano pa mi nič ni to omenila. Se pozanimam, hvala.

maticb492 ::

Hm, zdaj še sam nisem siguren več, če je sploh res kar sem napisal, imam v glavi da je meni to rekla, ampak očitno ni res:

Višina nadomestil, ki vam jih kreditodajalec sme zaračunati za predčasno odplačilo kredita, je zakonsko omejena. Pri kreditih s spremenljivo obrestno mero je predčasno odplačilo kredita za kreditojemalca brezplačno, pri kreditih s fiksno obrestno mero pa vam lahko dajalec kredita zaračuna nadomestilo. Zakon določa, da slednje ne sme biti večje od enega (1) odstotka vrednosti predčasno odplačane glavnice, če je do načrtovanega odplačila kredita ostalo še več kot eno leto (npr. če je vrednost glavnice, ki ste jo odplačali 10.000 evrov, nadomestilo ne sme presegati 100 evrov) oz. ne več kot 0,5 odstotka, če je do odplačila ostalo leto ali manj.


No v vsakem primeru ne bo hudega če samo vprašaš in potrdi :)
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000
««
11 / 24
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Stanovanjski kredit (strani: 1 2 3 443 44 45 46 )

Oddelek: Loža
2254376744 (3345) OZZY
»

Vzeti stanovanjski kredit s fiksno ali spremenljivo obrestno mero? (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
29465197 (11545) Lonsarg
»

Stanovanjski kredit in katero obresto mero? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6019567 (11230) gansta
»

Nakup stanovanja howto manual (odločanje, krediti, obrestne mere, zanke, napake)

Oddelek: Loža
4713242 (6006) Invictus
»

Stanovanjski kredit kje najugodnejša obrestna mera? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5911622 (8995) Invictus

Več podobnih tem