» »

Leto dni kasneje: bitcoin -84 odstotkov

Leto dni kasneje: bitcoin -84 odstotkov

Bloomberg - Pred natanko letom dni je bitcoin za hip presegel 20.000 dolarjev, kar se je optimističnim napovednim navkljub izkazalo kot prelomnica. Dasi smo slišali smele napovedi, kako je meja le nebo, vrednost 100.000 pa le vprašanje mesecev, je šlo v letu 2018 v nasprotno smer. Leto dni pozneje je situacija simetrično obrnjena; bitcoin vse od vrha še nikoli ni bil niže. Danes se plazi okrog 3200 dolarjev ali 84 odstotkov niže kot pred natanko letom dni.

Krvavi celoten trg kriptovalut. Njegova tržna kapitalizacija se je skrčila na 100 milijard dolarjev, pred letom dni pa je znašala zajetnih 590 milijard dolarjev. To seveda ne pomeni, da se je zgodba za vse končala slabo. Današnjih 3200 dolarjev za bitcoin je še vedno več, kot je bil bitcoin vreden kadarkoli pred avgustom 2017. Kdor je kupoval pred tremi leti, je še vedno poosmeril svojo investicijo, povsem na začetku pa je bil bitcoin vreden manj kot dolar. Toda kar je nekdo pridobil, je moral kdo izgubiti - kdor je bitcoin in druge kriptovalute dokupoval konec lanskega leta ali kadarkoli letos, je verjetno izgubil veliko.

S tem je kriptopok leta 2018 uradno premagal pok mehurčka dot-com leta 2000, ko je indeks izgubil 78 odstotkov. Tedaj smo do dna potrebovali 942 dni, to po pa smo že v 365 dneh padec krepko presegli. Po definiciji indeksi ne umrejo - vanje so vključena podjetja, ki poslujejo in kotirajo. Propadla sproti čistijo, kar seveda delničarjem čisto nič ne pomaga. Pri kriptovalutah nimamo tega zagotovila - morda se vrnejo te iste, morda gledamo njihove zadnje vzdihljaje - in vse kar obstaja vmes.

Spraševati se, kaj je šlo narobe, je napačno. Model ni bil vzdržen, saj meteorski rasti vedno sledi korekcija. Predvsem pa so kriptovalute nekaj časa kršile temeljno zakonitost gospodarstva: vsi ne morejo obogateti na enak način. Kriptovalute so dale številne milijonarje. Tudi pri nas jih ne manjka. Nekateri še vedno trdijo, da se trg moti in da je poštena vrednost kriptovalut višja od trenutne tržne, a vsem lastnikom to bolj malo pomaga. Glavni problem je, da bitcoin, ki je princ kriptovalut in po katerega gibanju se zgledujejo vse ostale, ni upravičil velikih pričakovanj. Sistem ne more nadomestiti niti kartičnih plačil po vsem svetu, kaj šele celotnega finančnega ustroja. S tem je povezan pragmatičen razlog. Četudi je veriženje blokov revolucionarna tehnologija, ni prav nobenega razloga, da bi bitcoin postal plačilno sredstvo prihodnosti. To je lahko katerakoli kriptovaluta, bržkone kakšna z večjo propustnostjo (bitcoin ima omejeno število transakcij na in sekundo) in manj potratna.

S tem pridemo do rudarjenja. S padanjem vrednosti bitcoina se zmanjšuje tudi njegova privlačnost za rudarje, saj se nagrade delijo. Več ljudi ko rudari, nižje so pričakovani vrednosti nagrade. Če cena pada hitreje kot število rudarjev, je dejansko rudarjenje čedalje manj profitabilno, saj morajo rudarji pokrivati tako obratovalne stroške kakor amortizacijo. Vse do letošnjega oktobra se je hash rate povečeval, od tedaj pa pada in je že skoraj polovico nižji. Podobno velja tudi za druge kriptovalute, ki se rudarijo. V zadnjem četrtletju so se rudarji predali, česar se najbolj veselijo igralci iger, saj cene grafičnih kartic končno padajo na znosne ravni. Lani so jih rudarji podžgali in pognali v višave.

Če bi morali iskati razloge ali vsaj povode za padec, bi lahko našteli še nekaj tehničnih: slaba publiciteta, pomanjkanje širšega razmaha, težave z drobljenjem kriptovalut (forks), unovčevanje dobičkov, psihologija itd. Ne smemo pa pozabiti, da so raziskave pokazale, da imajo večino bitcoinov zgodnji uporabniki. Manipulacija cen se je že dogajala, raziskave pa kažejo, da je bila lanska rast tudi manipulacija. In to ne prva, saj smo enako zgodbo spremljali že pred petimi leti.

Za konec še pogled v zgodovino. Bitcoin je imel v preteklosti že nekaj izrazitih padcev. Aprila 2013 je izgubil 83 odstotkov, od novembra 2013 do januarja 2015 pa kar 87 odstotkov, nešteto je bilo še manjših zdrsov. Razlika je le v tem, da je sedaj udeleženih bistveno več ljudi.

87 komentarjev

«
1
2

gustek_si ::

Velik pok mehurčka. :))

euagrus ::

Slaba publiciteta my ass.

https://www.cnbc.com/2017/12/11/bitcoin...

Glaven krivec za padec so goljufi, ki so napihovali vrednost, da so s tem povecevali svoj zasluzek, hkrati pa skubili naivce.

Najbolj pomemben nauk pa je, da so se vsi zgrazali nad pokvarjenostjo bank, borznikov ipd., ko pa je prisla na voljo ljudskim masam dosegljiva alternativa, so se mase zacele obnasati enako. To precej pove o vecini prebivalcev tega planeta. Tako o njihovem intelektu (ga ni) in o njihovi pokvarjenosti.

Mogoce pa ne bi bilo tako slabo, da izumremo.
In regione caecorum rex est luscus.
Ker me je nekaj slotechovcev sprasevalo:
https://github.com/cullum/dank-selfhosted

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: euagrus ()

Egidij88 ::

Eni so lepo govorili, da bo počilo. Kripto pametnjakoviči pa so odgovarjali prvim, da nimajo pojma kako kripto deluje. :))

Stari maček ::

Vsaka debata je odveč. Kriptovalute pač nimajo realne osnove (kot dolgo več ne tudi vsa ostala plačilna sredstva) in to je to. Pozabimo bedake, ki kurijo štrom za rudarjenje.

GrX ::

Točno to sem napovedoval, pa so me crpyto strokovnjaki vedno napadli, češ da nimam pojma in da bo šla cena minimalno do 100.000€.. Japajade...

Kakršnakoli podobnost je zgolj naključje...

jype ::

Pozabil si, da si to napovedoval že leta 2013.

49106 ::

GrX je izjavil:

Točno to sem napovedoval, pa so me crpyto strokovnjaki vedno napadli, češ da nimam pojma in da bo šla cena minimalno do 100.000€.. Japajade...

Kakršnakoli podobnost je zgolj naključje...



Qcube ::

Prav všeč mi je da je toliko slabih novic. Torej bomo kmalu v despair fazi bubble grafa. Kar tako naprej.

49106 ::

Blockchain je v članku omenjen celo enkrat, POS niti enkrat. Ceno, ki je v članku omenjena n krat, mi zna povedati tudi vaška frizerka.

SimplyMiha ::

Če bi vaška frizerka znala povedati ceno, ne bi bila vaška frizerka, pač pa vaška milijonarka.

gustek_si ::

Da ne bo samo negativnih komentarjev. "Virtualni rudarji" so naredili tudi lep dobiček za podjetji NVIDIA in AMD in to bo verjetno tudi kaj pripomoglo k hitrejšemu razvoju teh dveh podjetij. Elektro distributerji so pravtako zelo hvaležni in bodo lahko izplačali lepe božičnice. Polna Bolha poceni grafičnih kartic za božič. Kaj hočeš lepšega? Pod smrečico 4 grafične kartice za ceno ene. Vedno treba pogledat na stvar pozitivno.

SimplyMiha ::

Cena elektrike pa se je nedvomno dvignila za vse. Ali kdo ve, kje bi se dalo najti graf gibanja cene elektrike tako pri nas kot po vsej Evropi?

Tr0n ::

Let it all burn down! ;((

globoko grlo ::

Kriptovalute pač nimajo realne osnove

Ravno toliko kot papirnat d'nar!
Gigabyte B460M DS3H | I5 - 10400F | 16GB | 6700XT | P2 m.2 500GB

SimplyMiha ::

"Papirnat d'nar" ima še praktično vrednost. V sili tudi kot toaletni papir.

gustek_si ::

Finta je v tem da se za kriptom skriva ogromno goljufov in goljufije je lažje prikriti. V bankah pa se večina goljufij razišče in se kaznuje vpletene z zaporom, kaznijo in odvzemom premoženja pridobljenega na protizakonit način. To se mi zdi tudi pošteno.

49106 ::

SimplyMiha je izjavil:

Če bi vaška frizerka znala povedati ceno, ne bi bila vaška frizerka, pač pa vaška milijonarka.


Kako frizerka postane miljonarka na podlagi informacije BTC=$3148?

gruntfürmich ::

tether 4.
kdaj bo padel ethereum?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

gruntfürmich ::

moram kar nižat cene za špekulativne nakupe BTC in ETH če pride kakšen extra dump...
gredo kar hitro dol
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Qcube ::

Jaz pričakujem dno 2000-2300 btc, 50-60$ eth.

Vazelin ::

Qcube je izjavil:

Jaz pričakujem dno 2000-2300 btc, 50-60$ eth.

Če gre BTC na 2 jurja, gre eter na 8$:))

gruntfürmich je izjavil:

tether 4.
kdaj bo padel ethereum?

Jaz imam feeling, da bo vsak čas padlo tudi po kriplu. Stelar se je dolgo držal ampak gre sedaj konkretno dol. Isto čaka xrp.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vazelin ()

gustek_si ::

Jaz pričakujem prve štrike ko pade BTC pod 1000$. Tu začne bolet tudi zgodnje vlagatelje.

jype ::

Saj lahko že zdaj začneš ploskat, ni ti treba čakat do takrat.

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: smoke ()

gruntfürmich ::

gustek_si je izjavil:

Jaz pričakujem prve štrike ko pade BTC pod 1000$. Tu začne bolet tudi zgodnje vlagatelje.

zgodnje od kdaj?
danes zjutraj? letos? ali zgodnje ala prva 3 leta do 2012?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

gustek_si ::

Pametni, ki so šli notri po tistem poku 2013 in so vpili HODL decembra 2017 in še čakajo na 300k za BTC. Uff, to pa bo skelelo.

jype ::

gustek_si je izjavil:

po tistem poku 2013
Tisti, ki so kupovali po $200, bodo žalovali za 500% donosom v petih letih? Meni se ne zdi švoh.

gustek_si ::

Ne vem zakaj ti potem programiraš in se mečeš na trepalnice. Za tehnološki napredek? Blefer. Pohlep te vodi po poti skozi življenje. Vsi smo mi isti, Jurčk.
Če ne bi preprodajal NEBL ali XRP ali kaj si preprodajal, bi ti mogoče še verjel da si pristen...

Zgodovina sprememb…

Glugy ::

Verjetno bo čez en let spet začel Bitcoin zmerno rast ko bodo ljudje mal pozabil na Bitcoin fiasko zadnjega leta ( vsaj če gledaš nanj kot naložbo ) .
Dvomim pa da bo šel v take višave.

jype ::

gustek_si je izjavil:

Vsi smo mi isti, Jurčk.
Ne drugih po sebi sodit, no.

gustek_si je izjavil:

Ne vem zakaj ti potem programiraš
Ker je fino.

gustek_si je izjavil:

Pohlep te vodi po poti skozi življenje.
Če bi me res, potem bi tudi jaz počel neumnosti, tako kot jih vsi, ki so isti.

gustek_si ::

Fino je programirat, zanimivo je cele dneve po forumih pisat, pri preprodaji kriptovalut zaslušek ni pomemben itd.
A se ti ne zdi da ti malo prodajaš buče tu po internetih? Pač odločit se je treba katero pot furaš in povedat nekaj takega:

Programiram ker bi rad prvi naredil produkt na kakeckojnovem omrežju kjer sem skoraj edini razvijalec in bi morda dosti zaslužil ali postal prepoznaven kot Bilzerian ali bi bil bolj vpliven ali bolj spoštovan v družbi kot sedaj. Ali ker je fino? :)):)):))

jype ::

gustek_si je izjavil:

Programiram ker bi rad prvi naredil produkt na kakeckojnovem omrežju kjer sem skoraj edini razvijalec in bi morda dosti zaslužil ali postal prepoznaven kot Bilzerian ali bi bil bolj vpliven ali bolj spoštovan v družbi kot sedaj. Ali ker je fino?
Če bi želel biti slaven, bi monetiziral youtube kanal z adrenalinskimi video posnetki ali pa gradil luksuzne avtomobile za slaboumneže s preveč denarja. Programiral za slavo zagotovo ne bi: Za Blizeriana sem prvič slišal od tebe, tako da očitno ni tako slaven kot so Knuth, Dijsktra ali celo Kodre, Blizerian in njegovi privrženci pa itak ne poznate nobenega od teh.

Najverjetnejša se mi zdi teorija, da ti zgolj rad konzumiraš govno, ki ti ga servira potrošniška družba in se ne ukvarjaš z vprašanji, ki zanimajo tiste od nas, ki nismo intelektualno nezadostni, potem pa svoje ideje projiciraš na nas.

Če ne bi bilo fino, potem Linux ne bi bil najbolj razširjen operacijski sistem na planetu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

PrihajaNodi ::

GrX je izjavil:

Točno to sem napovedoval, pa so me crpyto strokovnjaki vedno napadli, češ da nimam pojma in da bo šla cena minimalno do 100.000€.. Japajade...

Kakršnakoli podobnost je zgolj naključje...


Samo moment, zakaj nisi vkljucil se grafov zlata. Sedaj je cas za nakupe. Delas obratno od mnozic.

jype ::

PrihajaNodi je izjavil:

Samo moment, zakaj nisi vkljucil se grafov zlata.
Ali pa grafa bitcoina z začetka leta 2014?

Vazelin ::

Bilzerian, ne Blizerian. Jaz sem tudi dolgo mislil, da je Blizerian. Ampak je Bilzerian

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vazelin ()

PrihajaNodi ::

Vazelin zakaj si neuporaben?

jype ::

Vazelin je izjavil:

Bilzerian, ne Blizerian. Jaz sem tudi dolgo mislil, da je Blizerian. Ampak je Bilzerian
Whatever. Njegov doprinos k napredku je negativen.

bvt ::

Glugy je izjavil:

Verjetno bo čez en let spet začel Bitcoin zmerno rast ko bodo ljudje mal pozabil na Bitcoin fiasko zadnjega leta ( vsaj če gledaš nanj kot naložbo ) .
Dvomim pa da bo šel v take višave.

Marsikdo je dvomil, da bo kdaj prilezel do 1000$ kaj sele do 20.000$!

PrihajaNodi ::

jype je izjavil:

Vazelin je izjavil:

Bilzerian, ne Blizerian. Jaz sem tudi dolgo mislil, da je Blizerian. Ampak je Bilzerian
Whatever. Njegov doprinos k napredku je negativen.


Izjava na slo techu je vredna vec kot overjena pogodba.

jype ::

PrihajaNodi je izjavil:

Izjava na slo techu je vredna vec kot overjena pogodba.
Če jo lahko citiraš, ja.

bvt ::

-84%, -87%, -83%, -90%
Naravni ciklus. Zgodovina se ponavlja.

PrihajaNodi ::

bvt je izjavil:

-84%, -87%, -83%, -90%
Naravni ciklus. Zgodovina se ponavlja.


Dvomim, da bodo se taksni peaki.

bvt ::

Kaj imam jaz od vasih dvomov. Nic. Pri 20.000 ste vsi dvomili, da bo bitcoin padel na 5000 kaj sele na 3000.

PrihajaNodi ::

Cakamo se vecje padce.

bvt ::

Robot vas bo spet zajebal. Ne boste ujeli dna, ker bo pump hiter kot blisk.

jype ::

bvt je izjavil:

Pri 20.000 ste vsi dvomili, da bo bitcoin padel na 5000 kaj sele na 3000.
Pri 2000 smo vsi dvomili, da bo šlo višje, ampak takrat nam nisi verjel.

PrihajaNodi ::

bvt je izjavil:

Robot vas bo spet zajebal. Ne boste ujeli dna, ker bo pump hiter kot blisk.


Pumpov je konec za par let.

bvt ::

jype je izjavil:

bvt je izjavil:

Pri 20.000 ste vsi dvomili, da bo bitcoin padel na 5000 kaj sele na 3000.
Pri 2000 smo vsi dvomili, da bo šlo višje, ampak takrat nam nisi verjel.

Ne izmisljuj si.

PrihajaNodi je izjavil:

bvt je izjavil:

Robot vas bo spet zajebal. Ne boste ujeli dna, ker bo pump hiter kot blisk.


Pumpov je konec za par let.

Ko boste najmanj pricakovali se bo zgodilo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: bvt ()

PrihajaNodi ::

Cakajte, cakajte saj Poloniex je bil kupljen od Goldman saxa...institucije so se kako notri.

bvt ::

So notri od zacetka leta in shortajo.
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Velika razprodaja na trgu kriptovalut (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Novice / Kriptovalute
312111524 (84372) Saul Goodman
»

Rudarji bitcoina počasi obupujejo (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Kriptovalute
13137799 (28796) Qcube
»

Bitcoin najnižje v zadnjem letu (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Kriptovalute
10726684 (20095) A. Smith
»

Kar gre gor, mora tudi dol: ether (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Kriptovalute
7137785 (31889) Hair

Več podobnih tem