» »

Sončna elektrarna?

Sončna elektrarna?

««
«
1 / 6
»»

looser ::

1. Vi imate? Mi se očitno poigravamo z mislijo...
2. Se izplača?
3. Streha - kako obrnjena in kakšne velikosti?
3a. Je primer SV-V, JZ-Z, dvo-kapna, kakšne 150-200m2 ustrezen?
4. Koliko znaša investicija?
5. Kolikšni so stroški vzdrževanja, zavarovanja itn.?
6. Po koliko časa se investicija izplača?
  • zaklenil: BigWhale ()

Magic1 ::

Splače se v super idealnih okoliščinah. Torej sončno bolj obsijanih delih Slovenije, obrnjeno proti jugu, brez kakšnih ovir, ki delajo senco, nobenih dadatnih stroških čez par let (torej brez okvar) in seveda primerno visoki porabi ter da bo država še v prihodnje omogočala brezplačni netmarketing (oziroma imaš faktor 1 za 1). Če je vse da, potem boš verjetno priplaval na nulo po 10-15 letih.
Magic

looser ::

Ja, hm, bolj detajlno potrebujem...
Najboljše kar čisto zaresno kalkulacijo...
Sem pa sicer poslal povpraševanje na eno firmo (in ne bo edina), ki se ukvarja s temi zadevami.
Tule sem vprašal zato, da vidim bolj konkretne izkušnje s tem.
Glede na to, da je slo-tech, zna pa mogoče zanimati še koga...

Magic1 ::

Če prav sklepam, imaš streho bolj na zahod, kot na jug obrnjeno. Torej iz tega vidika izgubiš kakšno 1/4-1/2 pridelave (odvisno od kota strehe in okolice). Jaz pravim, da se ti že samo iz tega razloga ne splača. Je pa cool.
Magic

starfotr ::

https://www.soncnipaketi.si/media/uploa...
https://dk.um.si/IzpisGradiva.php?id=44...

http://pv.fe.uni-lj.si/
http://slo-pv.fe.uni-lj.si/

Sicer ti je pa magic vse povedal. Če bi rad bolj podrobne podatke, si naredi izračune. Moraš vedeti, da trgovci bodo vedno obrnili tako, da se bo izplačalo, da bodo oni prodali.

looser ::

Ja, orientacija je po spominu, najbrž res ni čisto accurate...
Na google maps je bolj SV-JZ, pri čemer je SV stran večja...
Sam res ne izgleda preveč obetavno glede na sončevo pot :(
Bom preveril še s kompasom in potem dopišem :-)
Firma pa bo prišla in povedala svoje...

Ampak, pošteno povedano, če res pride 10k€, sem pripravljen plačati že za cool factor, četudi je izkoristek 50%...
In za to, da se mladina začne malo zavedati sveta okoli sebe, ne pa samo računalnike in to :-)

starfotr ::

Potem raje investiraj v kako streho, ki bo dejansko dala večje izkoristke.

Mladina bo pa imela več od tega, če jih boš peljal po svetu, za začetek na fakse, kjer bodo videli tehniko, pa muzeje, firme, vse te ustanove imajo poletne tabore, delavnice... Potem pa itak še v tujino, kjer so res kul zadeve.

S PV jim samo dokažeš, kako zelo nepravičen je sistem. Ti poleti oddajaš v omrežje, ko je povsod dovolj elektrike, pozimi, ko je pa potreba po energentih največja, pa srkaš, kot pijavka in za premog nič ne plačaš. In kako zelo butasti so paneli, ker če bi obstajalo samo to, bi pozimi lahko samo gledal ... v temo.

looser ::

starfotr je izjavil:

Potem raje investiraj v kako streho, ki bo dejansko dala večje izkoristke.

Ok, tisto o pedagogiki dajmo izpustit v tej temi, ampak kako je to mišljeno - investiraj v kako streho?
PV strešnike ali kaj?
Ali neko dodatno konstrukcijo za optimalno izkoriščenost?

starfotr ::

Najdeš streho, ki ima idealno pozicijo in nanj namestiš elektrarno.

Kaboom ::

Da ne boš iskal druge strehe... Opcija B:
hiši na južni vogal pritrdiš konstrukcijo, ki ima 30° naklon panelov in ki se s pomočjo motorja tekom dneva obračajo proti soncu. S sledenjem pridobiš nekje 30%. Ker se drži bajte je pridobivanje soglasja in gradbenega dovoljenja lažje. Pod pogojem seveda, da ti danes in v 20 letih na tej višini okoliške zgradbe / drevesa ne mečejo sence na panele...
Če se zatakne - pritisni močneje. Če se zlomi - bil je skrajni čas za nakup novega.

kekeck ::

Kaj pa samooskrba + omrežje.
Moj primer, doma imamo pisarno kjer stalno čez dan delajo trije računalniki, luči,... kar skupaj znese ca. 1kW stalne porabe + hladilnik, skrinja, ...
Razmisljam o ca. 2kW sončni elektrarni z inverterjem Axpert in nekaj malega akumulatorjev, BREZ net meteringa.
Prosim za mnenja.

Kaboom ::

 naprimer o tem sem prej pisal

naprimer o tem sem prej pisal



@kekeck - samooskrba je OK, če jo res potrebuješ, ko nimaš na voljo omrežja. Ali pa če rabiš UPS sistem, ki se malo napolni tudi ko par dni ni elektrike v omrežju... Če imaš v isti bajti par vtičnic, ki so na sonce in par, ki so na omrežju si delaš samo preglavice... Torej če proizvajaš 2kW in porabljaš samo 1kW, kam daš preostali 1kW? Baterije so polne v x urah - poleti opoldan si že žvižgaš in paneli tudi.
Če se zatakne - pritisni močneje. Če se zlomi - bil je skrajni čas za nakup novega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Kaboom ()

Magic1 ::

Tole je za mogoče 1kW. Zadevo boš močno preplačal v tako malem obsegu. Normalno se za hiše postavlja 5-10kW.
Magic

Kaboom ::

Na moji fotki? Je 2.2kW ... in na hiše v net meteringu se postavlja toliko, da letno proizvedejo enako kot porabijo.
Če se zatakne - pritisni močneje. Če se zlomi - bil je skrajni čas za nakup novega.

Magic1 ::

Hmm, to je pa potem ogromna zadeva. Skoraj 4x4 m jadro. Me zanima kako to preživi 100km/h+ sunke vetra. Drugače pa dvomim, da je 2.2kW zadosti za kakršnokoli normalno hišo(razen če je vse na kakšen drug energent). Pa kot sem že rekel, manjša zadeva ni propocionalno cenejša, torej je še težje ekonomsko upravičljiva.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

Kaboom ::

...drugače pa tukaj kalkulator: http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/...
si lahko vsak preračuna koliko kW rabi, da pokrije svojo porabo... Ker namreč so vprašanja, če se splača, kolikšna je investicija, nakloni, stroški, amortizacija,... odgovori vsi odvisni od lokacije in porabe.

@Magic1 - na lokaciji je bil v desetih letih merjenja letos zabeležen sunek 82km/h ... jadro še stoji
Če se zatakne - pritisni močneje. Če se zlomi - bil je skrajni čas za nakup novega.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Kaboom ()

starfotr ::

Pojdite si ogledat jadra, kako jih zjebe veter. Od Domžal, proti Kamniku v Srednjih Jaršah je ob cesti ena kmetija, kjer ima vse zjebana ta jadra.

Pa še prostor si uničiš s tem. Bolje imeti posajena drevesa, kot to sranje od PV.


Na koncu pridemo do tega, da PV jr fail, pa naj na faksu in na firmah, ki se ukvarjajo s tem še tako govorijo, kako je to super.

Zelena tehnologija mora biti tako dobra in poceni, da ne rabi subvencij za svoje delovanje. Tudi netmetering je subvencija, huda subvencija.

Magic1 ::

Kaboom nam je malo utopijo predstavljal. Govoril je sledilni verziji in hkrati prikazoval ogromno jadro. Tista verzija zgoraj je kar fiksna, ni šans da imaš sledljivo 4x4m jadro (brez astronomske cene). Je treba kar vse parametre upoštevat, ne samo tiste ki ti odgovarjajo.
Magic

Kaboom ::

Magic1 je izjavil:

Kaboom nam je malo utopijo predstavljal. Govoril je sledilni verziji in hkrati prikazoval ogromno jadro. Tista verzija zgoraj je kar fiksna, ni šans da imaš sledljivo 4x4m jadro (brez astronomske cene). Je treba kar vse parametre upoštevat, ne samo tiste ki ti odgovarjajo.

@Magic1 - samo malo da preverim, če si slučajno zašvasal... ne. še vedno je sledilni sistem in ti še vedno govoriš iz riti. to so bile zadnje besede namenjene tebi.

za kogarkoli, ki ga zanima: sistem je torej 7x 325W Panasonic HIT paneli, 25 let garancije na 80% efektivno moč. fiksni naklon. z uporabo linearnega motorja sledi soncu. Paneli so nekje 1W = 1€, motor s krmiljenjem = €400. Dober razsmernik je cca €800. Konstrukcijo in beton se baje da nabavit v zadrugi...*

Oddaljeno nimam dostop na razsmernik, da bi pogledal točnih podatkov letošnje proizvodnje. Gledam pa podatke iz dvosmernega elektro števca (kjer se hišna poraba že sproti odšteje, lokalno porabi, na tisti fazi kjer se oddaja v omrežje) in proizvodnja kar sledi tistim podatkom iz kalkulatora na katerega sem prej linkal. Sistem proizvaja približno 3.400kWh letno. Utopija.

*ne prodajam / ne montiram
Če se zatakne - pritisni močneje. Če se zlomi - bil je skrajni čas za nakup novega.

Magic1 ::

Kaj si tako skrivnosten, izgleda imaš vse podatke. Povej ceno celega sistema in vseh stroškov ter pogodbo, oziroma zavarovnje, ki ti krije zadevo ob vetru, ki bo presegel 100km/h. Ne mi s kosovnico, ker ti ne bo nihče priklopil na omrežje, če bo Janez sam popoldan zvezal na fuš. Jaz bi se kar tresel pri vsakem neurju z 3.3x4m velikem jadru na premičnem vodilu, če bi bil rizik na meni.
Bomo hitro izračunali, po koliko letih boš na nuli(če bo stvar preživela toliko časa).
Drugače pa super, da imamo nekoga, ki bo stvar celo lahko realno predstavil (če bo seveda fer). Ponavadi so sami "teoretiki", ki še osnovnih izračunov ne naredijo, a hvalijo na vse pretege, seveda pa najdejo 1000 razlogov zakaj sami ne nabavijo SE.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

Smrekar1 ::

Magic1 je izjavil:

Splače se v super idealnih okoliščinah. Torej sončno bolj obsijanih delih Slovenije, obrnjeno proti jugu, brez kakšnih ovir, ki delajo senco, nobenih dadatnih stroških čez par let (torej brez okvar) in seveda primerno visoki porabi ter da bo država še v prihodnje omogočala brezplačni netmarketing (oziroma imaš faktor 1 za 1). Če je vse da, potem boš verjetno priplaval na nulo po 10-15 letih.


V takem primeru boš na nuli po ~5 letih, te investicije se praviloma odplačajo v 7-8 letih.

Magic1 ::

Itak. Jaz porabim okoli 6000kWh letno (rabim torej 5-6kW idealno postavljene SE). To je okoli 600€ v ceni elektrike in omrežnine, torej okoli 6k€ v 10 letih. Kakšno SE dobim za 6k€?
In treba se se zavedat, če SE ni idealno postavljena, se hitro izgubi do 50% (kot, usmerjenost, hrib, višje stavbe, drevesa).
Magic

c3p0 ::

Nima vsak pogojev za idealno postavljeno SE. Kvalitetno jadro te bi hitro stalo več kot sama SE, verjetno se nikoli prav ne pokrije.

Magic1 ::

Ah kje, folk te bo prepričeval, da motor stane 400€ in to je to... Tako kot pri ogrevanju, ko te vprašajo če naj način ogrevanja sledi zunanji temperaturi in ti tist software zaračunajo 2k€. Tam rabijo le dodatno temperaturno sondo, pri SE s sledenjem maš pa popolnoma različno zasnovo ogrodja poleg elektronike.
Magic

looser ::

smo imeli razgovor, malo (20% mogoče) so me na elastiko, da lahko zadeva producira (estimation, not evaluation) na našem primeru, jasno, poleti glede na velikost in orientacijo strehe, čez 10-12kW (menda ene 8-10 let breakeven-period), kar pomeni, skoraj vso zahtevano moč na priključku, višek gre pa menda v omrežje, tako so mi rekli, če so lagali mene, jaz lažem vam... koliko pa ta šment proizvaja energije POZIMI?? resno sprašujem...

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: looser ()

Smrekar1 ::

Magic1 je izjavil:

Itak. Jaz porabim okoli 6000kWh letno (rabim torej 5-6kW idealno postavljene SE). To je okoli 600€ v ceni elektrike in omrežnine, torej okoli 6k€ v 10 letih. Kakšno SE dobim za 6k€?


Zate ravno prav veliko.

http://www.petrol.si/za-dom/izdelki/pet...

Primer 3.

In treba se se zavedat, če SE ni idealno postavljena, se hitro izgubi do 50% (kot, usmerjenost, hrib, višje stavbe, drevesa).


Če izgubiš 50% se še vedno finančno izplača, samo po malo več letih. Po 30 letih jo moraš zamenjati, ampak strošek zna biti manjši kot jo je bil v začetku zgraditi, saj imaš nekaj infrastrukture že narejene.

Plus seveda so tu še spodbude. Te so lahko v obliki subvencije za elektrarno, lahko tudi v obliki davka na fosilna goriva.

Kaboom ::

looser je izjavil:

smo imeli razgovor, malo (20% mogoče) so me na elastiko, da lahko zadeva producira (estimation, not evaluation) na našem primeru, jasno, poleti glede na velikost in orientacijo strehe, čez 10-12kW (menda ene 8-10 let breakeven-period), kar pomeni, skoraj vso zahtevano moč na priključku, višek gre pa menda v omrežje, tako so mi rekli, če so lagali mene, jaz lažem vam... koliko pa ta šment proizvaja energije POZIMI?? resno sprašujem...

katera zadeva to looser? so ti uspeli povedat skupno nazivno moč panelov, ki bi jih zmontirali?
vnesi podatke tukaj http://re.jrc.ec.europa.eu/pvgis/apps4/... in si sam preračunaj koliko kWh (!!!) bo producirala v celotnem letu v povprečju. V tabeli boš tudi videl koliko kWh bo producirala za vsak mesec posebej. Vneseš orientacijo in naklon strehe.
seštej porabljene kWh iz svojih položnic za prejšnja leta in najdi povprečje. Spreminjaj kWp v obrazcu in najdi točno koliko moraš imet zmontirano za svoj primer ... lahko narediš sam preden se komu pustiš gumirat.
Če se zatakne - pritisni močneje. Če se zlomi - bil je skrajni čas za nakup novega.

starfotr ::

looser je izjavil:

smo imeli razgovor, malo (20% mogoče) so me na elastiko, da lahko zadeva producira (estimation, not evaluation) na našem primeru, jasno, poleti glede na velikost in orientacijo strehe, čez 10-12kW (menda ene 8-10 let breakeven-period), kar pomeni, skoraj vso zahtevano moč na priključku, višek gre pa menda v omrežje, tako so mi rekli, če so lagali mene, jaz lažem vam... koliko pa ta šment proizvaja energije POZIMI?? resno sprašujem...


Goglaj netmetering. In pozimi je proizvodnja iz PV 0. Saj to ve vsaka opica. Če so paneli pod snegom ali ponoči, imaš ravno tako proizvodnjo 0. A je težko malo logično razmišljat?

looser ::

Starfotr, prav, vendar sem sam dobil oceno nekje 20-30% poletne produkcije, saj paneli niso vso zimo zasneženi, lahko pa tudi pomagaš sam. Kolikor opažam, si ti hud nasprotnik sončnih elektrarn. Vzeto na znanje.

Unknown_001 ::

Bolj se ti splača montirat kolektorje za ogrevat sanitarno vodo. Ampak to je zgolj moje skromno mnenje.
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Kaboom ::

Sistem s "peak power" močjo 5.5kW v geometričnem središču Slovenije letno proizvede 6.000kWh.
Kar nekaj kWh tudi pozimi:
Latitude:	46°7'11" North, 
Longitude:	14°48'55" East
Nominal power of the PV system: 5.5kWp
Inclination of modules: 34deg. Fixed.
Orientation (azimuth)  of modules: 174deg. Fixed.

Month	Ed			Em		Hd			Hm
1		7.59		235		1.65		51.2
2		13.10		366		2.83		79.3
3		17.80		553		4.07		126
4		20.20		606		4.76		143
5		22.70		705		5.43		168
6		23.30		700		5.70		171
7		24.70		766		6.06		188
8		22.60		702		5.58		173
9		18.70		560		4.40		132
10		12.90		399		2.97		92.0
11		7.47		224		1.68		50.3
12		5.93		184		1.30		40.2

YearAvg	16.40		500		3.88		118
Total				6000				1410

Ed: Average daily electricity production from the given system  (kWh)
Em: Average monthly electricity production from the given system  (kWh)
Hd: Average daily sum of global irradiation per square meter received by the modules of the given system  (kWh/m2)
Hm: Average sum of global irradiation per square meter received by the modules of the given system  (kWh/m2)

PVGIS (c) European Communities, 2001-2012

Paneli imajo zaradi nižjih temperatur pozimi dejansko višji izkoristek. Seveda pa dobijo manj sonca...
Če se zatakne - pritisni močneje. Če se zlomi - bil je skrajni čas za nakup novega.

starfotr ::

looser je izjavil:

Starfotr, prav, vendar sem sam dobil oceno nekje 20-30% poletne produkcije, saj paneli niso vso zimo zasneženi, lahko pa tudi pomagaš sam. Kolikor opažam, si ti hud nasprotnik sončnih elektrarn. Vzeto na znanje.


Glej, če si boš zmontiral PV, boš skoraj 100 % kupil tudi toplotno črpalko za ogrevanje. Kaj je boljšega, kot zastonj ogrevanje.

Torej, takrat, ko je potreba po energiji največja, takrat boš ti najmanj generiral. Že tako je sezona največje porabe pozimi in ne poleti, kot si mnogi predstavljajo. Mnogi mislijo, da je poleti priblem klima, ki jo ima vsak. Ne, problem je pozimi, ker si vsak greje rit z elektriko.

PV vnaša tehnične problem z razdrobljenosto virov, poleg tega je nepravično do ostalih uporabnikov, ki nimajo PV ma strehi. Torej PV ruši pravično obračunavanje. Za vsak vat inštalirane PV elektrarne, mora biti zadaj vat nuklerne ali termo elektrarne. Torej, nobenega, res nobenega pametnega razloga ni za PV. To plačujrmo vsi, skozi subvencije, nimamo pa vsi nekaj od tega. To je porblem in zaradi tega finančmega modela sem zelo proti. Če bi ti koristil PV v svojo korist, torej, da bi bil navajen, da bi sredi dneva doma porabil največ eletrike, in ne bi bil priklopljen na elektriko omrežje, glej super. Vendar takrat ko je vrh generiranja, si ti v službi. Čr bi porabljeno energijo iz omrežja plačal, kot jo jaz in vsi ostali, glej, super. Uzivaj v njej. Na živce mi gredo subvencije za to sranje, torej finančne (višja odkupna cena ali netmetering, subvencije za nakup). Ker to plačam tudi jaz, mastite se pa lastniki PV.

Sedaj imamo navado, da peremo perilo in posodo ponoči in med vikedi. Pač nožja tarifa. Ti bi moral prati, takrat, ko imaš najvišjo proizvodnjo, torej, navade bi moral kompletno spremeniti. Problem je sistem pri nas. Jaz bi naredil tako, da, če bi imel PV, da ne bi bilo netmetringa na tak način, pač pa bi bila odkupna cena nikakva, nakupna iz omrežja pa visoka, da bi te stimuliralo, da bi čim več proizvedenega tudi porabil. To bi bilo smiselno, ne pa obstoječ sistem.

Kaboom ::

starfotr - ti bi kaznoval ljudi, ki s svojim denarjem razbremenjujejo omrežje? Saj se verjetno zavedaš, da proizvedena elektrika na eni hiši ne pride ven iz ulice do transformatorja? Da jo porabijo sosedje, ki pa so doma. Mogoče upokojenci, mogoče ima sosed delavnico, ipd... Upravljalec omrežja se odloči kje in kako velika bo dovoljena vsaka nova elektrarna. Torej oni gospodarijo z elektriko kot znajo. K sreči ni prepuščeno gostilniški debati.

Si v rantu sicer zapisal "To plačujrmo vsi, skozi subvencije, nimamo pa vsi nekaj od tega." - prav in narobe.
-vsi plačajo to subvencijo. Tudi tisti, ki imajo samooskrbo (netmetering). Mesečna položnica je pri 0kWh porabe približno €20 - odvisno od priklopne moči. Plačajo OVE prispevek!
-od solarne energije nimamo VSI nekaj od tega? Res? 41g (solar) vs 820g (TEŠ6) CO2/kWh. Škoda da ni izbire kateri dež dežuje nad tvojo bajto in po tvoji hrani. Mogoče bi takrat ti lahko nehal plačevat OVE prispevek.
Če se zatakne - pritisni močneje. Če se zlomi - bil je skrajni čas za nakup novega.

Magic1 ::

Se lepo kaže v Nemčiji, kako SE "razbremenjujejo" omrežje. Sem jaz že večkrat rekel, da solar še nekako funkcionira v manjšem obsegu. V večjem obsegu pa nujno rabiš hranilnike (uporabne tehnologije še nimamo, sploh za daljša časovna obdobja).
Magic

starfotr ::

Korupcija v TEŠ je rak rana slovenskih politikov in energetskega sistema. Dejstvo je, da rabimo TEŠ in tudi NEK in NEK2. Če bi vložili vse te silne denarje v PV, še vedno ne bi imeli zadosti energije, takrat, ko jo rabimo.

Tudi lepo se vidi, da Danci plačujejo, da tujci rabijo njihovo energijo iz veternic. PLAČUJEJO, ne da dobijo plačano.

Ali je omrežje res razbremenjeno? Smisel razbremenitve bi bil, da se ga razbremeni, ko je največja obremenitev, a ne? Ali razmišljam narobe? Ne. Če bi želeli, da ni treba investirati v nove daljnovode, to bi bil napredek. Dokler pa rabimo nove daljnovode, pa ni to nobena razbremenitev, kvečjemu anomalija v omrežju. In elektro nima nič besede pri tem. Ti lahko postaviš na enem delu mesta n elektrarn, in za vse boš dobil subvencijo, elektro mora samo požreti to, da priklopiš na njihovo omrežje. In lahko jim delaš sranje. Ali več ljudi dela sranje.

Vidi se, da nimate pojma o teh zadevah, da se zadeve z novimi gradniki in viri v omrežju drastično spremenijo.

Magic1 ::

Sej ni problema, se bo naredilo dodatno omrežje, shrambe za dnevne špice in pojača vso trenutno klasiko(saj bomo pozimi rabili še več elektrike čez čas). Vse se da, sam ne vem kdo bo plačal.
Magic

Smrekar1 ::

Magic1 je izjavil:

Se lepo kaže v Nemčiji, kako SE "razbremenjujejo" omrežje. Sem jaz že večkrat rekel, da solar še nekako funkcionira v manjšem obsegu. V večjem obsegu pa nujno rabiš hranilnike (uporabne tehnologije še nimamo, sploh za daljša časovna obdobja).


Črpalne HE so za to čisto OK. Nekaj let nazaj so razvili tudi katalizator, ki iz CO2 in vode v enem koraku proizvaja etanol. To bi bilo čisto uporabno, etanol je precej manj nevaren od nafte in ima spodobno energijsko gostoto (~2/3 nafte).

Tehnologija je oz. se jo da razviti v roku morda desetletja. Dodaj zraven še termosolarne elektrarne in imamo več ali manj vse.

Magic1 ::

Katera tehnologija bo omogočala shranjevanje večje količine elektrike?!? Ogromne črpalne in baterijske shrambe so drage in kvečemu za dnevne potrebe. Da ne govorimo, da prinašajo dodatne 20-30% izgube. A ti bi kar etanol delal, mogoče lahko tudi vodik... zakaj se tega ne dela v večjem obsegu? Ker je izkoristek slab.
Magic

Smrekar1 ::

Magic1 je izjavil:

Katera tehnologija bo omogočala shranjevanje večje količine elektrike?!?


Naštel sem ti tri. Nobena ne skladišči elektrike, ampak zakaj bi moral elektriko skladiščiti kot elektriko mi tudi ni najbolj jasno.

A ti bi kar etanol delal, mogoče lahko tudi vodik...


Ker skladiščenje in transport etanola nista nič težja od skladiščenja in transportna nafte. Vodik je tu precej problematičen.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smrekar1 ()

Magic1 ::

Napisal si le to, da nimaš pojma. Hranjenje v baterijah ima to prednost, da je manj izgub. Baterije imajo 10-20% izgub, hidro ima okoli 30% izgub.
Iz česa boš pa etanol delal? Elektrika je samo za destilacijo. A bomo koruzo sadil za etanol namesto hrane???
Magic

Unknown_001 ::

Magic1 je izjavil:

Katera tehnologija bo omogočala shranjevanje večje količine elektrike?!? Ogromne črpalne in baterijske shrambe so drage in kvečemu za dnevne potrebe. Da ne govorimo, da prinašajo dodatne 20-30% izgube. A ti bi kar etanol delal, mogoče lahko tudi vodik... zakaj se tega ne dela v večjem obsegu? Ker je izkoristek slab.


CAES
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

HomeEdition ::

Zanimiv članek na to temo;
https://www.delo.si/sobotna-priloga/dlj...

Unknown_001 ::

Zakaj ne zmanjševati porabe?
Wie nennt man einen Moderator mit der Hälfte des Gehirnis ?

Begabt

Magic1 ::

Sej zmanjšujemo porabo, kar pa ne pomeni, da se zmanjšuje poraba elektrike. Včasih se je porabilo za 10000kWh nafte za ogrevanje, danes ogrevam večjo površino na elektriko za 3000kWh. Seveda je bila poraba elektrike včasih 3500kWh, danes z ogrevanjem nanese 6500kWh. Torej je poraba elektrike skoraj dvakrat višja, poraba celotne energije pa manj kot polovična. Sej je podobno povsod v gospodinjstvu, luksuz imamo mnogo večji, porabnikov je tudi mnogo več, a večina porabi mnogo manj. Torej gre trend zelo v smeri zmanjševanja porabe, vendar večji luksuz izniči zmanjšanje porabe. Seveda se lahko gremo ekofašiste in zmanjšamo porabo na račun udobja. Najbolje, da gremo nazaj v luknje, da bo poraba na nuli.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

zmaugy ::

starfotr je izjavil:

looser je izjavil:

Starfotr, prav, vendar sem sam dobil oceno nekje 20-30% poletne produkcije, saj paneli niso vso zimo zasneženi, lahko pa tudi pomagaš sam. Kolikor opažam, si ti hud nasprotnik sončnih elektrarn. Vzeto na znanje.


Glej, če si boš zmontiral PV, boš skoraj 100 % kupil tudi toplotno črpalko za ogrevanje. Kaj je boljšega, kot zastonj ogrevanje.

Torej, takrat, ko je potreba po energiji največja, takrat boš ti najmanj generiral. Že tako je sezona največje porabe pozimi in ne poleti, kot si mnogi predstavljajo. Mnogi mislijo, da je poleti priblem klima, ki jo ima vsak. Ne, problem je pozimi, ker si vsak greje rit z elektriko.

PV vnaša tehnične problem z razdrobljenosto virov, poleg tega je nepravično do ostalih uporabnikov, ki nimajo PV ma strehi. Torej PV ruši pravično obračunavanje. Za vsak vat inštalirane PV elektrarne, mora biti zadaj vat nuklerne ali termo elektrarne. Torej, nobenega, res nobenega pametnega razloga ni za PV. To plačujrmo vsi, skozi subvencije, nimamo pa vsi nekaj od tega. To je porblem in zaradi tega finančmega modela sem zelo proti. Če bi ti koristil PV v svojo korist, torej, da bi bil navajen, da bi sredi dneva doma porabil največ eletrike, in ne bi bil priklopljen na elektriko omrežje, glej super. Vendar takrat ko je vrh generiranja, si ti v službi. Čr bi porabljeno energijo iz omrežja plačal, kot jo jaz in vsi ostali, glej, super. Uzivaj v njej. Na živce mi gredo subvencije za to sranje, torej finančne (višja odkupna cena ali netmetering, subvencije za nakup). Ker to plačam tudi jaz, mastite se pa lastniki PV.

Sedaj imamo navado, da peremo perilo in posodo ponoči in med vikedi. Pač nožja tarifa. Ti bi moral prati, takrat, ko imaš najvišjo proizvodnjo, torej, navade bi moral kompletno spremeniti. Problem je sistem pri nas. Jaz bi naredil tako, da, če bi imel PV, da ne bi bilo netmetringa na tak način, pač pa bi bila odkupna cena nikakva, nakupna iz omrežja pa visoka, da bi te stimuliralo, da bi čim več proizvedenega tudi porabil. To bi bilo smiselno, ne pa obstoječ sistem.


Če daš v miks en električni avto in kakšno baterijo, bi rekel da se pogled lahko spremeni.

starfotr ::

Kakšen pogled se spremeni?

To, da se porabab zmanjšuje je pač malo za lase privlečno. Tudi, če je včasih šlo 3000 l kurilca ali ekvivalent drv ali preomoga je to bilo še vedno bolje, kot sedaj, ko uporabljamo elektriko za ogrevanje.

Elektrika je najdražji vir energije. Vse kar smo včasih uporabljali je bilo bokje. To je tako, kot bi rekel, da bomo pa sedaj, namesto jekla, uporabiki neko bolj žlahtno kovino, čeprav bo na koncu bolje, kao. Ne bo, tega, kar je žlahtnejše, imamo manj, pa četudi uporabljamo manj, še vedno uporabljamo.

EU je pač podlegla nekim lobijem, mislijo, da bomo s subvencijami za TČ, subvencijami za PV in EV ter ukinitvijo žarnic, rešila problem naraščanja porabe, rešila problem proizvidnje in hrambe, rešila problem ogrevanja in seveda, voziki se bomo zeleno. Vse te spodbude so en fail.

TČ je strel v koleno, vsi so to montirajo zadnje čase. Ker je v easy in poceni. PV je na srečo zamrlo, netmetering je sicer spet spodbudil to, vendar ne ve takem obsegu. EV jih je oa tudi malo, tako, da klub subvencijam, so mnogi spregledali, da so bokj#a vozila na plin. Vsaj stroškovno gledano. Z ukinitvijo žarnic, bomo pa rešiki svet. Ena sama TČ naredi za celo naselje porabe žarnic, ah, bedaki podkupljivi. E

zmaugy ::

Električni avtomobili neizogibno prevzemajo trg. Če lahko vse trenutne viške elektrike spraviš v baterijo/električno vozilo, se mi zdi da pomisleki glede odkupa viškov odpadejo.
Nobene logike ni v fotovoltaiki v povezavi s TČ, to itak imaš prav.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zmaugy ()

Reycis ::

Neizogibno prevzemajo trg heh. Električno vozilo na baterije ima smisel samo za mikro vozila. Tovorni promet ne bo nikoli šel na baterije.

Magic1 ::

starfotr je izjavil:

Kakšen pogled se spremeni?

To, da se porabab zmanjšuje je pač malo za lase privlečno. Tudi, če je včasih šlo 3000 l kurilca ali ekvivalent drv ali preomoga je to bilo še vedno bolje, kot sedaj, ko uporabljamo elektriko za ogrevanje.

Elektrika je najdražji vir energije. Vse kar smo včasih uporabljali je bilo bokje. To je tako, kot bi rekel, da bomo pa sedaj, namesto jekla, uporabiki neko bolj žlahtno kovino, čeprav bo na koncu bolje, kao. Ne bo, tega, kar je žlahtnejše, imamo manj, pa četudi uporabljamo manj, še vedno uporabljamo.

EU je pač podlegla nekim lobijem, mislijo, da bomo s subvencijami za TČ, subvencijami za PV in EV ter ukinitvijo žarnic, rešila problem naraščanja porabe, rešila problem proizvidnje in hrambe, rešila problem ogrevanja in seveda, voziki se bomo zeleno. Vse te spodbude so en fail.

TČ je strel v koleno, vsi so to montirajo zadnje čase. Ker je v easy in poceni. PV je na srečo zamrlo, netmetering je sicer spet spodbudil to, vendar ne ve takem obsegu. EV jih je oa tudi malo, tako, da klub subvencijam, so mnogi spregledali, da so bokj#a vozila na plin. Vsaj stroškovno gledano. Z ukinitvijo žarnic, bomo pa rešiki svet. Ena sama TČ naredi za celo naselje porabe žarnic, ah, bedaki podkupljivi. E

Ali si ti res prepričan, da je poraba 3000l(30000kWh) nafte bolje od porabe 10000kWh elektrike?!? Reči sosedom, da ti speljejo vse dimnike v tvoje stanovanje. Se mi zdi, da moraš malo razmislit, kaj pomeni ogromno majhnih kurišč na kvaliteto zraka.
Magic

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Magic1 ()

zmaugy ::

Reycis je izjavil:

Neizogibno prevzemajo trg heh. Električno vozilo na baterije ima smisel samo za mikro vozila. Tovorni promet ne bo nikoli šel na baterije.

Tovorni promet bo šel na železnice, drobna dostava na električna vozila, Osebni avtomobili - v desetih letih bojo takšne na bencin nove vozili samo še vaški posebneži.
««
«
1 / 6
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Fotovoltaika je udarila ob zid - Od 1. marca ne priklapljajo novih fotovoltaik (strani: 1 2 3 429 30 31 32 )

Oddelek: Loža
1587139318 (25042) gaoZjQP
»

Soncna elektrarna (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10328227 (25778) Kaboom
»

Elektrika in avto in to (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
677211 (5992) looser
»

Solarna energija:ali se splača investirat?

Oddelek: Znanost in tehnologija
4713940 (11537) bili_39a

Več podobnih tem