» »

Soncna elektrarna

Soncna elektrarna

1
2
3

WaterBoy ::

Ko ugasne šoštanj in krško bomo pa v temi in na hladnem :)

telexdell ::

Glej @fikus- ob večini SE je poleg naveden tudi kraj, kje stoji. Če pogledaš kakšen dnevni diagram lahko iz njega tudi vidiš, ali je obrnjena povsem na jug ali mogoče zamaknjena na vzhod/zahod. Te podatke potem daj v drugo orodje pa primerjaj oboje. Mogoče boš presenečen nad rezultati?
Zakaj ni več SE? Mogoče zaradi nevednosti, strahu, napačnih informacij...Je pa spodbudno, da jih je vsako leto več. Letos so jih v prvi polovici leta naredili več, kot v vsem letu 2017. In trend kaže še nadaljnjo rast. Očitno vedno več ljudi postaja bedakov, kateri se spuščajo v neznane vode, kjer vse odpoveduje, je drago, nepredvidljivo in se nikakor ne izplača. Bi mar brali tebe, belega kita...
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

telexdell ::

WaterBoy je izjavil:

Ko ugasne šoštanj in krško bomo pa v temi in na hladnem :)

Če ne bomo do takrat končali HE na Savi, Muri, Soči in drugih vodotokih ter izkoristili razpoložljivo energijo vetra, geotermalno energijo, energijo Sonca, biomaso, bioplin... bomo zagotovo v temi. Če pa se bomo še hoteli ogrevati in voziti z EV pa bomo potrebovali še novo JE.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

fikus_ ::

"Letos so jih v prvi polovici leta naredili več, kot v vsem letu 2017. In trend kaže še nadaljnjo rast. Očitno vedno več ljudi postaja bedakov, kateri se spuščajo v neznane vode, kjer vse odpoveduje, je drago, nepredvidljivo in se nikakor ne izplača"

Sedaj so SE razmeroma "poceni", ker je denar poceni! Dajanje kreditov z zajamčenim vračilom kreditodajalcu se splača! Npr. Petrolova varianta.

Invictus ::

Mislim, super paket.

Namontiraš SE in dražje plačuješ mesečno položnico.

Kje je tukaj logika ?!?!?!?!
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

borut_p ::

No sej pocasi bomo pogruntal da se ne splaca pa se okoljski polom so. Torej ... bz

fikus_ ::

"Namontiraš SE in dražje plačuješ mesečno položnico."

Nekaj let še odplačuješ "kredit" za SE. Potem imaš elektriko skoraj zastonj! Vsak si mora narediti kalkulacijo, od kdaj naprej je elektrika "zastonj"!

Invictus ::

Skoraj zastonj?

Na položnici je ponavadi 50% fiksnih stroškov, ki se jih z SE ne znebiš.

Tisti izračuni so malo tako, tako... Malo morgen...

Seveda sončna elektrarna ne zahteva vzdrževanja. Sploh na 30 let...

Kdo bo lezel na streho pozimi, ko bo sneg? Jeseni, ko pade listje gor?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

fikus_ ::

Saj že skoz celo temo pišem, da se vrag skriva v malenkostih, ki v praksi niso tako male! Pač trgovci ti prodajajo goloba na strehi, v resnici pa dobiš vrabca! Če pa vzameš še kredit so pa itak zmagali! Win-win za njih.

Še enkrat, če bi bile SE res tako "dobičkonosne" kot nekateri trdijo v tukaj, bi jih bilo veliko več! Ne samo v SLO, na svetu, finančni mogotci i jih gradili kot gobe po dežju! Ampak ne, poiščejo male ljudi, jim dajo kredit in potem kasirajo!

Verjetno se komu izide po X letih, novogradnja, toplotna črpalka, vse na elektriko + SE na strehi.

telexdell ::

Invictus je izjavil:

Skoraj zastonj?

Na položnici je ponavadi 50% fiksnih stroškov, ki se jih z SE ne znebiš.

Tisti izračuni so malo tako, tako... Malo morgen...

Seveda sončna elektrarna ne zahteva vzdrževanja. Sploh na 30 let...

Kdo bo lezel na streho pozimi, ko bo sneg? Jeseni, ko pade listje gor?

Če ti na sočno elektrarno pada listje potem si jo očitno postavil v senco pod drevesa. Pa če ti fiksni stroški predstavljajo 50% položnice za elektriko se ti postavitev SE tudi ne izplača. Letna poraba elektrike tam 1000 kWh pomeni SE največ 1kWp in bi zanjo bila povračilna doba sigurno 20+let:D
Vzdrževanje SE obsega občasno pregled spojev kablov in čiščenje panelov. Če imaš dve levi roki lahko za to vsake 2..3 leta najameš firmo za tam 60..100 €.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

fikus_ ::

Malo morgen, ti bo ena firma šla na streho za 100 eur!

Nekaj mesecev nazaj servis male čistilne naprave diagnostika + nalaganje nove verzije SW (ker je stara verzija zamrzovala) 150€ delo + potni stroški! Dela 0,5 ure na tleh.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: fikus_ ()

c3p0 ::

Invictus je izjavil:


Kdo bo lezel na streho pozimi, ko bo sneg? Jeseni, ko pade listje gor?


Nihče. Sneg spolzi v par dnevih dol. Listja nimaš, ali pa si pozicijo SE krepko zgrešil.

Invictus ::

c3p0 je izjavil:

Invictus je izjavil:


Kdo bo lezel na streho pozimi, ko bo sneg? Jeseni, ko pade listje gor?


Nihče. Sneg spolzi v par dnevih dol. Listja nimaš, ali pa si pozicijo SE krepko zgrešil.

2 cm snega še. Če ga pa pade 30 cm, pa SE opravlja funkcijo snegolova ;).
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

telexdell ::

fikus_ je izjavil:

Malo morgen, ti bo ena firma šla na streho za 100 eur!

Nekaj mesecev nazaj servis male čistilne naprave diagnostika + nalaganje nove verzije SW (ker je stara verzija zamrzovala) 150€ delo + potni stroški! Dela 0,5 ure na tleh.

Preden nadaljuješ z neumnostmi ti svetujem da si prebereš zapis zveze potrošnikov Slovenije na temo sončnih elektrarn. Pa ne rečt, da ZPS zagovarja interese trgovcev in zavaja nas potrošnike.

Invictus je izjavil:

c3p0 je izjavil:

Invictus je izjavil:


Kdo bo lezel na streho pozimi, ko bo sneg? Jeseni, ko pade listje gor?


Nihče. Sneg spolzi v par dnevih dol. Listja nimaš, ali pa si pozicijo SE krepko zgrešil.

2 cm snega še. Če ga pa pade 30 cm, pa SE opravlja funkcijo snegolova ;).

Pozimi (dec-feb) SE proizvede največ 20% celoletne proizvodnje. Četudi bi bila 30 cm snega pokrita neprekinjeno od 1.12 pa vse do 28.2 to ne bi bila neka katastrofa in zaradi tega pozimi ni potrebe plezati po strehi.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Zgodovina sprememb…

borut_p ::

Se pravi je to tak prihranek, da 20% nima veze .. bravo.

Zapis ZPS se fokusira samo na direkten strosek/prihranek, izhaja pa iz stevilk elektro ponudnikov in ne predstavlja resnega clanka, saj le povzema javno oglasevano. Ko bodo pa naredili dejanski test, potem pa bo zadeva za prebrat.

Invictus ::

Kaj pa kuhana žaba ve :)).

ZPS je pa tako ali tako privat organizacija, ki ji je cilj dobiček...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

fikus_ ::

Telex, ti kar trosi neumnosti! Ko boš imel SE, pa piši naprej!

ZPS je privat firma, ki se napaja predvsem iz našega denarja, teste skriva kot kača noge, dela jih pa na podlagi papirjev ponudnikov/trgovcev ali pa prevaja kakšne Nemške!

telexdell ::

borut_p je izjavil:

Se pravi je to tak prihranek, da 20% nima veze .. bravo.

Zapis ZPS se fokusira samo na direkten strosek/prihranek, izhaja pa iz stevilk elektro ponudnikov in ne predstavlja resnega clanka, saj le povzema javno oglasevano. Ko bodo pa naredili dejanski test, potem pa bo zadeva za prebrat.

Ni poanta v "nima veze" ampak je poanta v tem, da primerjaš strošek čiščenja snega s strehe in koliko energije boš s tem dobil.
Če hočeš realen test, potem moraš testirati delovanje SE tam 30 let, kolikor je njena pričakovana življenjska doba>:D>:D Drugače pa so v članku zajeti vsi vidiki- od postavitve, preko vzdrževanja do zavarovanja, tako da si vsak lahko ustvari neko sliko. Če pa si apriori proti pa te itak ne prepriča noben argument.

fikus_ je izjavil:

Telex, ti kar trosi neumnosti! Ko boš imel SE, pa piši naprej!

ZPS je privat firma, ki se napaja predvsem iz našega denarja, teste skriva kot kača noge, dela jih pa na podlagi papirjev ponudnikov/trgovcev ali pa prevaja kakšne Nemške!

In kako ti veš ali jaz imam ali jaz nimam SE? Imaš kristalno kroglo in preko nje vidiš svet?>:D>:D
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Zgodovina sprememb…

fikus_ ::

Ne rabim kristalne kugle!

borut_p ::

telexdell je izjavil:

borut_p je izjavil:

Se pravi je to tak prihranek, da 20% nima veze .. bravo.

Zapis ZPS se fokusira samo na direkten strosek/prihranek, izhaja pa iz stevilk elektro ponudnikov in ne predstavlja resnega clanka, saj le povzema javno oglasevano. Ko bodo pa naredili dejanski test, potem pa bo zadeva za prebrat.

Ni poanta v "nima veze" ampak je poanta v tem, da primerjaš strošek čiščenja snega s strehe in koliko energije boš s tem dobil.
Če hočeš realen test, potem moraš testirati delovanje SE tam 30 let, kolikor je njena pričakovana življenjska doba>:D>:D Drugače pa so v članku zajeti vsi vidiki- od postavitve, preko vzdrževanja do zavarovanja, tako da si vsak lahko ustvari neko sliko. Če pa si apriori proti pa te itak ne prepriča noben argument.

fikus_ je izjavil:

Telex, ti kar trosi neumnosti! Ko boš imel SE, pa piši naprej!

ZPS je privat firma, ki se napaja predvsem iz našega denarja, teste skriva kot kača noge, dela jih pa na podlagi papirjev ponudnikov/trgovcev ali pa prevaja kakšne Nemške!

In kako ti veš ali jaz imam ali jaz nimam SE? Imaš kristalno kroglo in preko nje vidiš svet?>:D>:D


Načeloma sem proti ja … ker me ne prepričajo reklamni letaki. Enako je bilo govora o TČ kako so čudež tehnologije in kako bo toplota poceni. Pa se je potem izkazalo koliko porodnih krčev je, kakšni so stroški če gre kaj narobe z njo. Na dolgi rok je še vedno plinska kondenzacijska peč najboljš.
Cena elektrike bo rasla, cena plina (ko bo tale ruski kanal narejen), bo padla. Za domač projekt me prepričujejo boga in pol - še vedno ne vem kaj bomo zmontirali. Panelov pa sigurno ne, saj imam ravno streho, katera bi bila predraga za pripraviti na SE.
Torej … v nekem idealnem pogoju, se SE mogoče izplača, vendar je vse temelječ na nekih obljubah, na nekih predpostavkah, da se bo cena obržala, da bo strošek ostal enak itd … Za večino uporabnikov pa se ne izplača. Okoljsko so zelo vprašljivi itd. In kot taki, kot neka zdrava alternativa elektrarnam ne morejo zaživeti

urosh ::

@borut: postavitev 11kw elektrarne je zaradi ravne strehe 300€ drazja. Vsaj v mojem predracunu. Zanemarljiv strosek.
Plin imas mogoce ti poceni, ker imas plinovod. No, jaz ga nimam. Z drvami se jebal ne bom. Kaj mi torej drugo predlagas kot toplotno crpalko? In se to v novogradnji s talnim gretjem?
Ne biti prevec pameten in vsega posplosevati na TVOJO lokacijo in TVOJE moznosti. Pri nas je ze drugace, kot si mogoce opazil iz mojega zapisa. Seveda te nihce ne sili, da naredil SE. Jaz jo bom. Enkrat februarja-marca. In ja, toliko elektrike strosim, da lahko delam najvecjo trenutno mozno. Zakaj? Ker imam pac recimo nadzorne kamere, alarm, informacijsko sredisce itd in to mi samo to kuri 150-200w konstantno. Se sekiram? Ne, se ne. Bom prisparal? Ja, bom. Investicija se povrne po 10 letih (njihov izracun 8 let), ce dela 20, se zmagal. Garancija pa je 83% po 30 letih. Sem se bolj zmagal? SEM! Ti pac ne rabis.

jest10 ::

telexdell je izjavil:


In kako ti veš ali jaz imam ali jaz nimam SE? Imaš kristalno kroglo in preko nje vidiš svet?>:D>:D

Nimaš. Si celo že priznal

Petrol Slo ::

bastadu je izjavil:

2500 kWh/leto je res zelo malo, AFAIK povprečno gospodinjstvo bi naj porabilo nekje 4000-5000kWh/leto, če se ogrevaš pa je lahko hitro x2, ali še več ...
Če je imel položnico 100€/mesec le ta porabi ca. 9000 kWh/leto, da to pokriješ rabiš ca. 8 kWp elektrarno, kot praviš bi po odplačilu plačeval še ca. 40€ elektrike mesečno, kar pomeni da ima verjetno dejansko moč elektrarne okoli 6kWp. Investicije v FV elektrarne so okvirno ca. 1000€/kWp, torej za 6kWp okoli 6k€, glede na to da je Petrol velik igralec jih verjetno investicija stane okoli 5k€. Razlika med 140 in 40€ je 100€, 7 let x 100€ je 8400€. Torej Petrol v 7 letih v žep pospravi vsaj 3,5k€ ? Precej dobičkonosno za Petrol :))


Spoštovani,

postavitev sončne elektrarne za samooskrbo je vsekakor zanimiva ter ekonomsko smiselna naložba, v luči trajnostnih rešitev energetske oskrbe pa praktično nujno, kar prepoznava čedalje več trajnostno ozaveščenih investitorjev.

Pri Petrolu nudimo izgradnjo naprave za samooskrbo na ključ, kar pomeni, da uredimo celotno projektno dokumentacijo, poskrbimo za zbiranje vse preostale potrebne dokumentacije, zagotovimo kakovostno in preverjeno blago evropskih proizvajalcev ter zagotovimo strokovno montažo naših izkušenih izvajalcev. Za finančni del celotne investicije pa uporabnikom nudimo tudi Petrol financiranja, brez pologa in brez obresti. Naložbo pa tudi ustrezno zavarujemo ter vzpostavimo nadzor za njeno nemoteno delovanje.

Za več informacij ter podroben izračun donosnosti ter povrnitve naložbe vas vabimo, da se oglasite v našem Energetskem centru v ljubljanskem BTC, kjer vam bodo naši izkušeni svetovalci poiskali rešitev po meri.

V primeru dodatnih vprašanj pa se na nas vedno lahko obrnete preko sistema Povej Petrolu.

Boštjan Štruc
Razvoj in upravljanje prodajnih kanalov
Petrol d.d., Ljubljana

jabe ::

Ne pozabiti da je treba še kar nekaj grebenih del zraven, ki nikjer niso všteta. Če se gre za novogradnjo, to ne predstavlja nobene ovire, drugače je pa lahko povsem druga zgodba...

Kar se pa tiče plina vs TČ... Razlika v sami porabi kwh za ogrevanje ne vem kaka je, ampak če moram za omreznino letno plačati več kot placam za elektriko za ogrevanje (to pa nekako moram imeti in strošek omrežnine ni zaradi kurilnice), potem ms bo težko prepričati o smotrnosti...

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: jabe ()

telexdell ::

jest10 je izjavil:

telexdell je izjavil:


In kako ti veš ali jaz imam ali jaz nimam SE? Imaš kristalno kroglo in preko nje vidiš svet?>:D>:D

Nimaš. Si celo že priznal

A da sem? Bejž no bejž... Mi lahko linkaš do povezave, kjer sem nekaj priznal (sicer ne vem, a sem priznal, da jo imam ali sem priznal, da je nimam)?
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

borut_p ::

urosh je izjavil:

@borut: postavitev 11kw elektrarne je zaradi ravne strehe 300€ drazja. Vsaj v mojem predracunu. Zanemarljiv strosek.
Plin imas mogoce ti poceni, ker imas plinovod. No, jaz ga nimam. Z drvami se jebal ne bom. Kaj mi torej drugo predlagas kot toplotno crpalko? In se to v novogradnji s talnim gretjem?
Ne biti prevec pameten in vsega posplosevati na TVOJO lokacijo in TVOJE moznosti. Pri nas je ze drugace, kot si mogoce opazil iz mojega zapisa. Seveda te nihce ne sili, da naredil SE. Jaz jo bom. Enkrat februarja-marca. In ja, toliko elektrike strosim, da lahko delam najvecjo trenutno mozno. Zakaj? Ker imam pac recimo nadzorne kamere, alarm, informacijsko sredisce itd in to mi samo to kuri 150-200w konstantno. Se sekiram? Ne, se ne. Bom prisparal? Ja, bom. Investicija se povrne po 10 letih (njihov izracun 8 let), ce dela 20, se zmagal. Garancija pa je 83% po 30 letih. Sem se bolj zmagal? SEM! Ti pac ne rabis.


Enako leti potem za vse zagovornike. Ker imajo ‘dobro’ izkusnjo, sedaj to prodajajo kot suho zlato vsem in se smejijo tistim, ki tega ne prepoznajo, ker se nim enostavno ne splaca. 300eur doplacila - zanimivo. Pri meni bi bilo sigurno vec, saj imam razpone plosce ze tako visoke in bi dodatna obtezba na streho pomenila dodatne nosilce, ki pa ne stanejo malo - verjetno 3-5k€. Se mislis da se splaca? Plin imam ob hisi - in kaj zdaj? Se vedno bom sel verjetno na TČ, saj me bo prisla prvotna investicija ceneje kot v plin.

Tako da ... malo se ugrizni v jezik, ker vsi moji komentarji letijo ravno na posplosevalce, ki sami niso sposobni videti dlje od svojega nosu.

telexdell ::

borut_p je izjavil:


Načeloma sem proti ja … ker me ne prepričajo reklamni letaki. Enako je bilo govora o TČ kako so čudež tehnologije in kako bo toplota poceni. Pa se je potem izkazalo koliko porodnih krčev je, kakšni so stroški če gre kaj narobe z njo. Na dolgi rok je še vedno plinska kondenzacijska peč najboljš.
Cena elektrike bo rasla, cena plina (ko bo tale ruski kanal narejen), bo padla. Za domač projekt me prepričujejo boga in pol - še vedno ne vem kaj bomo zmontirali. Panelov pa sigurno ne, saj imam ravno streho, katera bi bila predraga za pripraviti na SE.
Torej … v nekem idealnem pogoju, se SE mogoče izplača, vendar je vse temelječ na nekih obljubah, na nekih predpostavkah, da se bo cena obržala, da bo strošek ostal enak itd … Za večino uporabnikov pa se ne izplača. Okoljsko so zelo vprašljivi itd. In kot taki, kot neka zdrava alternativa elektrarnam ne morejo zaživeti

Je pa zanimivo, da so apriori proti SE vsi, kateri nimajo pogojev, da bi si postavili lastno SE. Pač po načelu- kaj če meni crkneta dve kravi, le da sosedu vsaj ena.
Najprej trdiš, da si proti TČ, ker bo cena elektrike rasla v drugi povedi pa si proti SE ker ne veš, če se bo cena obdržala. Če bo elektrika dražja, se bo SE še bolj splačala a ne?
Južni tok kar sanjaj. Še naši vnuki ga ne bodo dočakali. Je pa zares možno, da bo cena ploina rasla počasneje od cene elektrike a bo zato rasel prispevek za CO2 kar bo suma sumarum precej dražje od elektrike.
Sem se pa 15 let ogreval na zemlejski plin in kondenzacijski kotel ni božanstvo, katero postaviš v kot in ga potem le častiš, ko te greje. Vsako leto potrebuje dimnikarja kar nanese tam 30 EUR. Vsake toliko ti odpove kakšna vžigna tuljava kar nanese 200 EUR. Pol so tu ventili in je zopet 300 EUR. Ti useka obtočna črpalka pa si ob pol jurja (je posebna-namenska in ja zato lahko poljubno draga)... Ob tem pa je še kWh iz plin za tam 30% dražja, kot iz elektrike preko TČ. Želim ti dolgo in brez okvar delovanje plinskega kotla, rezultat boš pa sam videl čez 10+let.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

Zgodovina sprememb…

borut_p ::

telexdell je izjavil:

borut_p je izjavil:


Načeloma sem proti ja … ker me ne prepričajo reklamni letaki. Enako je bilo govora o TČ kako so čudež tehnologije in kako bo toplota poceni. Pa se je potem izkazalo koliko porodnih krčev je, kakšni so stroški če gre kaj narobe z njo. Na dolgi rok je še vedno plinska kondenzacijska peč najboljš.
Cena elektrike bo rasla, cena plina (ko bo tale ruski kanal narejen), bo padla. Za domač projekt me prepričujejo boga in pol - še vedno ne vem kaj bomo zmontirali. Panelov pa sigurno ne, saj imam ravno streho, katera bi bila predraga za pripraviti na SE.
Torej … v nekem idealnem pogoju, se SE mogoče izplača, vendar je vse temelječ na nekih obljubah, na nekih predpostavkah, da se bo cena obržala, da bo strošek ostal enak itd … Za večino uporabnikov pa se ne izplača. Okoljsko so zelo vprašljivi itd. In kot taki, kot neka zdrava alternativa elektrarnam ne morejo zaživeti

Je pa zanimivo, da so apriori proti SE vsi, kateri nimajo pogojev, da bi si postavili lastno SE. Pač po načelu- kaj če meni crkneta dve kravi, le da sosedu vsaj ena.
Najprej trdiš, da si proti TČ, ker bo cena elektrike rasla v drugi povedi pa si proti SE ker ne veš, če se bo cena obdržala. Če bo elektrika dražja, se bo SE še bolj splačala a ne?
Južni tok kar sanjaj. Še naši vnuki ga ne bodo dočakali. Je pa zares možno, da bo cena ploina rasla počasneje od cene elektrike a bo zato rasel prispevek za CO2 kar bo suma sumarum precej dražje od elektrike.
Sem se pa 15 let ogreval na zemlejski plin in kondenzacijski kotel ni božanstvo, katero postaviš v kot in ga potem le častiš, ko te greje. Vsako leto potrebuje dimnikarja kar nanese tam 30 €. Vsake toliko ti odpove kakšna vžigna tuljava kar nanese 200 €. Pol so tu ventili in je zopet 300 €. Ti useka obtočna črpalka pa si ob pol jurja (je posebna-namenska in ja zato lahko poljubno draga)... Ob tem pa je še kWh iz plin za tam 30% dražja, kot iz elektrike preko TČ. Želim ti dolgo in brez okvar delovanje TČ, rezultat boš pa sam videl čez 10+let.


Imam plinski kotel, dela 10let bp. Sem pa kuhinjo loceno povezal in se vziga samo za gretje in kopalnico. Lanski servis je pokazal, da je zadeva se v dobri kondiciji. Ce crkne, jo menjam, strosek 1,5k€. Za TČ verjamem, da se bo cez 3 leta (ko bom rabil za nov projekt), zadeva ze izkristalizirala katera je najbolj vzdrzljiva. Drugace lahko se vedno dam na plin.
Preberi se moj naslednji post. Glede na ravno streho, jo lahko postavim, vendar je zadeva nerentabila ze od starta. In to ne poanta mojih postov. Ljudje morajo gledati na stvari kriticno in z vseh zornih kotov - kaj njim odgovarja in ne kaj sosedu oz da bojo boljsi od soseda. Reklamnik pa te nateg... na suho, samo da se tam pojavis.

telexdell ::

Vsekakor je debata koristna. A le, če temelji na dejstvih in na argumentih in preverljivih dejstvih. Ne napačni podatki ali strašenje o nevarnosti, škodljivosti... brez podatkov kaj je v panelu nevarno in kaj je škodljivo pa potem to še po možnosti primerjati z ostalimi relativno primerljivimi dobrinami (TV, mobilni telefon, računalnilk...) tudi ni najbolj produktivno.
Če bereš moje poste nikogar ne prepričujem naj si postavi ali ne postavi lastno SE. Oglašam se zgolj na poste, kateri bi lahko koga spravili v zmoto tako glede cene, stroškov, trajnosti SE kot tudi....
Kako se pa potem kdo odloči -nenazadnje, vsak služi svoj denar in je sam odgovoren za svoja dejanja.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

BigWhale ::

urosh je izjavil:

Ne biti prevec pameten in vsega posplosevati na TVOJO lokacijo in TVOJE moznosti.


Saj to je problem, ker vsi posplosujejo. Trditi, da je solarna elektrarna za vsakogar in da se vsem izplaca, je neumno.

BigWhale ::

telexdell je izjavil:

Je pa zanimivo, da so apriori proti SE vsi, kateri nimajo pogojev, da bi si postavili lastno SE. Pač po načelu- kaj če meni crkneta dve kravi, le da sosedu vsaj ena.


Al pa ce bi nehal posplosevati, a? Moji pogoji za SE so vprasljivi in nekaj kalkulacij je pokazalo, da se mi zadeva izplaca samo na zelo dolgi rok. Tistemu, ki se izplaca prej, go for it. Samo ne prepricevati vseh kako so SE za vse in da so tisti, ki je ne naredijo neumni.

telexdell je izjavil:

Sem se pa 15 let ogreval na zemlejski plin in kondenzacijski kotel ni božanstvo, katero postaviš v kot in ga potem le častiš, ko te greje. Vsako leto potrebuje dimnikarja kar nanese tam 30 EUR. Vsake toliko ti odpove kakšna vžigna tuljava kar nanese 200 EUR.


Daj ne pretiravaj. :) Jaz sem dal za plinsko pec v petnajstih letih cca 200 EUR. Dve hisi naprej, novogradnja stara dobro leto in pol, so ze trikrat servisirali toplotno crpalko. Posplosevanje samo na primerih, ki jih poznas, je neumno.

telexdell ::

BigWhale je izjavil:


Al pa ce bi nehal posplosevati, a? Moji pogoji za SE so vprasljivi in nekaj kalkulacij je pokazalo, da se mi zadeva izplaca samo na zelo dolgi rok. Tistemu, ki se izplaca prej, go for it. Samo ne prepricevati vseh kako so SE za vse in da so tisti, ki je ne naredijo neumni.


Le kaj posplošujem? Nametal si takšne številke (porabiš 6000 kWh, gradil bi pa 11 kWp SE ali fiksni strošek na položnici je 30€ ali...) da se po njih niti v neki vukojebini, kjer kilometre daleč ni električnega omrežja ne bi splačalo postaviti SE ampak bi bilo ceneje vsak dan voziti napolnjene akumulatorje od prvega soseda, kateri je še na gridu, da bi lahko v vokojebini pisal po forumih.In oglasil sem se na te neumne cifre, ne pa da bi ti solil pamet, da si postavi SE.

Daj ne pretiravaj. :) Jaz sem dal za plinsko pec v petnajstih letih cca 200 EUR. Dve hisi naprej, novogradnja stara dobro leto in pol, so ze trikrat servisirali toplotno crpalko. Posplosevanje samo na primerih, ki jih poznas, je neumno.

Si navedel sebe in soseda pol pa drugim očitaš, da posplošujejo le na primerih, katere poznajo je pa malce smešno. Se ti ne zdi?
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

c3p0 ::

BigWhale je izjavil:


Saj to je problem, ker vsi posplosujejo. Trditi, da je solarna elektrarna za vsakogar in da se vsem izplaca, je neumno.


Pa trdi to kdo? Pravilno orientirana streha je osnova, s tem da idealno ne rabi biti. 5-10% manj pridelave bo večina spregledala.

Če se ne motim, SE tudi ne more biti neomejeno na en trafo. Ko jih bo dovolj, elektro tam ne bo več izdajal soglasij, kaj pa potem?

jest10 ::

telexdell je izjavil:

jest10 je izjavil:

telexdell je izjavil:


In kako ti veš ali jaz imam ali jaz nimam SE? Imaš kristalno kroglo in preko nje vidiš svet?>:D>:D

Nimaš. Si celo že priznal

A da sem? Bejž no bejž... Mi lahko linkaš do povezave, kjer sem nekaj priznal (sicer ne vem, a sem priznal, da jo imam ali sem priznal, da je nimam)?


kar sam si najdi

Gavran ::

c3p0 je izjavil:

Invictus je izjavil:


Kdo bo lezel na streho pozimi, ko bo sneg? Jeseni, ko pade listje gor?


Nihče. Sneg spolzi v par dnevih dol. Listja nimaš, ali pa si pozicijo SE krepko zgrešil.


 Lepota panelov

Lepota panelov

Bodimo strpni do virusov. Tudi virusi gripe, prehlada in AIDSa morajo živeti.

BigWhale ::

telexdell je izjavil:

Le kaj posplošujem?


Emmm? Nekaj postov nazaj poglej, no ...

telexdell je izjavil:

Je pa zanimivo, da so apriori proti SE vsi, kateri nimajo pogojev, da bi si postavili lastno SE. Pač po načelu- kaj če meni crkneta dve kravi, le da sosedu vsaj ena.


A res ne vidis posplosevanja tukaj? Jaz nisem NIKJER rekel, da sem kar generalno proti SE in da so izguba in da naj komurkoli karkoli crkne. Hoces solarno elekrarno? Ti bo prinesla dobicek? Go for it!

telexdell je izjavil:


Nametal si takšne številke (porabiš 6000 kWh, gradil bi pa 11 kWp SE ali fiksni strošek na položnici je 30€ ali...)


Porabim v bistvu skoraj 7000kWh na leto. Ce zraven racunam se polnjenje EVja, ki se bo na racunih sicer poznalo minimalno (~15 EUR), bo pa dvignilo porabo za 3000-4000 kWh letno. Zato bi bilo postavljanje manj kot 11kWh precej nesmiselno. In ce popravim celotno kalkulacijo pridem na povrnitev investicije po vec kot 15 letih. Pod pogojem, da nikoli nic ne crkne, da mi ne bo treba dat karkoli za vzdrzevanje in da ostane net metering zastavljen kot je sedaj. Cim se katera izmed teh reci spremeni se podrejo vse kalkulacije.

telexdell je izjavil:


Si navedel sebe in soseda pol pa drugim očitaš, da posplošujejo le na primerih, katere poznajo je pa malce smešno. Se ti ne zdi?

:)) Sebe in soseda sem navedel samo zato, da ti pokazem kako absurdno je taksno navajanje. Moja omejena izkusnja ne pokaze realne slike, tako kot jo tvoja omejena izkusnja ne pokaze. To je confirmation bias.

In to je problem tudi v temi o EVjih, recimo. Ne iskat informacij, ki potrjujejo vase trditve, dejte iskat informacije, ki jih izpodbijajo.

PS: Zakaj ne SE zdaj v tem trenutku? Zato, ker bo cez 5 let verjetno ta kalkulacija toliko bolj ugodna, da se bo investicija povrnila prej kot v desetih letih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

c3p0 ::

Gavran je izjavil:


 Lepota panelov

Lepota panelov



Dobro zumirano, 0.1% manjši izkoristek? :)

telexdell ::

jest10 je izjavil:

telexdell je izjavil:

jest10 je izjavil:

telexdell je izjavil:


In kako ti veš ali jaz imam ali jaz nimam SE? Imaš kristalno kroglo in preko nje vidiš svet?>:D>:D

Nimaš. Si celo že priznal

A da sem? Bejž no bejž... Mi lahko linkaš do povezave, kjer sem nekaj priznal (sicer ne vem, a sem priznal, da jo imam ali sem priznal, da je nimam)?


kar sam si najdi

To je podobno, kot da bi jaz najprej trdil, da imaš sebe za bedaka ob tvojem nestrinjanju pa bi ti dejal, da sam najdi potrditev.
Popolnoma bedasto!
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

telexdell ::

BigWhale je izjavil:


Porabim v bistvu skoraj 7000kWh na leto. Ce zraven racunam se polnjenje EVja, ki se bo na racunih sicer poznalo minimalno (~15 EUR), bo pa dvignilo porabo za 3000-4000 kWh letno. Zato bi bilo postavljanje manj kot 11kWh precej nesmiselno. In ce popravim celotno kalkulacijo pridem na povrnitev investicije po vec kot 15 letih. Pod pogojem, da nikoli nic ne crkne, da mi ne bo treba dat karkoli za vzdrzevanje in da ostane net metering zastavljen kot je sedaj. Cim se katera izmed teh reci spremeni se podrejo vse kalkulacije.

Če postavljaš 11 kW SE potem moraš računati na tam 13.000 kWh letno. Ta energija pa bi te ob razmerju VT:MT 50:50 stala tam 1440 € po rednem ceniku in 1350€ po kakšnem akcijskem. Če gledaš ponudbe Gen-i in Petrola ti po odbiti subvenciji pride kWp SE tam 1200 €. Torej je amortizacija prej 8 kot pa 15 let.
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

jabe ::

Ja pa jade. Ko enkrat nekomu rečeš, ki mora za svojimi izračuni stati, pa kar naenkrat najbrž ne bo toliko učinkovito ker bla bla bla, preveč ptičev ki serjejo in izkoristek ne bo optimalen (beri, če je količkaj pošten, bo priznal da so tiste ocene toliko vredne kot poraba avtov v prospekti in bo dejansko povedal koliko naj človek pričakuje v neki situaciji). In potem je cena z že odbito subvencijo, ne da se pol se malo odbija in prides na 15let.

Pa se vedno moraš vsa gradbena dela sam narediti oziroma to ni v ceni. Marsikaj ni v ceni "SE na ključ". Ko bo ROI pod 10 let, potem gre pa tudi pri nas na streho. Na vsake 2 leti dam delati ponudbe, da vidim kaj se je naredilo v vezi s paneli in njih učinkovitostjo (koliko jih rabim za koliko) ter ceno investicije.

c3p0 ::

BigWhale je izjavil:


PS: Zakaj ne SE zdaj v tem trenutku? Zato, ker bo cez 5 let verjetno ta kalkulacija toliko bolj ugodna, da se bo investicija povrnila prej kot v desetih letih.


Mogoče bo, mogoče ne. Cena elektrike bo gotovo šla gor, to je edina konstanta tukaj. Tudi tehnologija bo napredovala, ampak s tako miselnostjo lahko čakaš do smrti.

jest10 ::

telexdell je izjavil:

jest10 je izjavil:

telexdell je izjavil:

jest10 je izjavil:

telexdell je izjavil:


In kako ti veš ali jaz imam ali jaz nimam SE? Imaš kristalno kroglo in preko nje vidiš svet?>:D>:D

Nimaš. Si celo že priznal

A da sem? Bejž no bejž... Mi lahko linkaš do povezave, kjer sem nekaj priznal (sicer ne vem, a sem priznal, da jo imam ali sem priznal, da je nimam)?


kar sam si najdi

To je podobno, kot da bi jaz najprej trdil, da imaš sebe za bedaka ob tvojem nestrinjanju pa bi ti dejal, da sam najdi potrditev.
Popolnoma bedasto!


Popolnoma bedasto je, da bom jaz sedaj gledal po celi temi in iskal tvoje priznanje, ki ga boš potem itak "spregledal" ali pa zanikal.
Lej pač s tujim lulkom šariš po koprivah, sam pa si ne upaš postaviti SE

telexdell ::

jest10 je izjavil:


Popolnoma bedasto je, da bom jaz sedaj gledal po celi temi in iskal tvoje priznanje, ki ga boš potem itak "spregledal" ali pa zanikal.
Lej pač s tujim lulkom šariš po koprivah, sam pa si ne upaš postaviti SE

Če nekaj eksplicitno trdiš potem najbrž to lahko tudi dokažeš. Malo neumno je pričakovati, da bodo drugi dokazovali tvoje izmišljotine a ne?
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

telexdell ::

jabe je izjavil:

Ja pa jade. Ko enkrat nekomu rečeš, ki mora za svojimi izračuni stati, pa kar naenkrat najbrž ne bo toliko učinkovito ker bla bla bla, preveč ptičev ki serjejo in izkoristek ne bo optimalen (beri, če je količkaj pošten, bo priznal da so tiste ocene toliko vredne kot poraba avtov v prospekti in bo dejansko povedal koliko naj človek pričakuje v neki situaciji). In potem je cena z že odbito subvencijo, ne da se pol se malo odbija in prides na 15let.

Pa se vedno moraš vsa gradbena dela sam narediti oziroma to ni v ceni. Marsikaj ni v ceni "SE na ključ". Ko bo ROI pod 10 let, potem gre pa tudi pri nas na streho. Na vsake 2 leti dam delati ponudbe, da vidim kaj se je naredilo v vezi s paneli in njih učinkovitostjo (koliko jih rabim za koliko) ter ceno investicije.

Če je tako zate, to ne pomeni da so gornje številke izmišljene. Večja kot je SE relativno cenejši je kWp. Če imaš moderno NEH hišo v kateri porabiš malo energije potem je povratna doba zares 15+ let. Če pa imaš klasično hiši, kjer je poraba energije večja, pa se investicija povrne tudi prej kot v 10 letih. Niso končne cene dajo pa lahko nek občutek cen

Glede proizvodnje 11 kW pa poglej 11 kW elektrarno na osnovni šoli
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

jabe ::

Imam 10500kwh/leto. 11kw SE bi bila po oceni ponudnikov na meji.

Tisto stran poznam na pamet. Imaš tudi tole:
https://monitoringpublic.solaredge.com/...

Eni mislite, da drugi iščemo razloge proti, ampak jaz iščem razloge za. Pa kakor obrnem se nismo tu...

telexdell ::

Če imaš donos pod 1000 kWh/kWp potem očitno nimaš južne lege z naklonom strehe okrog 35°. Ne moreš pa zaradi svoje situacije trditi, da je pri vseh ostalih enako kot velja zate.
Sem delal izračune za svojo hišo, pa bi bil donos tam 1000 kWh/kWp zaradi alpske doline in 2000+ m gor na zahodni strani pa kljub temu operiram s številkami okrog 1200 kWh/kWp, katere se dosegajo na optimalnih legah. Vsak pa za svojo lego ve, koliko odstopa od optimalne, koliko je senc zaradi horizonta, koliko je megle, ...
Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš.

ziga1990 ::



kaj pa kaj takega8-)
Ryzen 1700, 16gb RAM, GTX1070, NH-D15, Bequiet Darkbase pro 900

jabe ::

Vse kar ni na strehi stanovanjske hiše se dela z 22% DDV. Najbrž je to tudi razlog, da povečini tole gledaš na bajtah, ne stalah pa garažah ali pa takole na travniku. Tega imam tudi dovolj. Brez senc lega kakršna češ... Se ne izide...

starfotr ::

https://www.google.com/maps/@46.1550446...!3m6!1e1!3m4!1sjpzfjD_2RgkgIAC4tigjKA!2e0!7i13312!8i6656

Tule si lahko ogledate, kaj nastane iz PV. Sploh teh "rožic". In še danes je tako.

starfotr ::

Ne vem, zakaj noče pokazat street view-a na prejšnjem linku. Prilagam sliko.
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Bojler z el.grelcem + kolektor

Oddelek: Loža
4610403 (368) bigruno

Sončna elektrarna? (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
27858581 (28971) BigWhale
»

Domača fotovoltaika

Oddelek: Znanost in tehnologija
327291 (5647) Stari maček
»

Solarna energija:ali se splača investirat?

Oddelek: Znanost in tehnologija
4714005 (11602) bili_39a
»

return on investment za solarne elektrarne

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
224460 (3998) Zheegec

Več podobnih tem