» »

Delo v tujini

Delo v tujini

Janko97 ::

Pozdravljeni!

Trenutno zaklucujem dodiplomski studij na Fakulteti za strojnistvo v Ljubljani, VSS program. Ima kdo kaksne izkusnje z iskanjem dela v tujini v strojniski panogi oz. mehatoniki. Predvsem imam v mislih nemcija, avstrija, svica malo manj me vlecejo severne drzave(svedska, norveska, finska...). Kaksne so place napram Sloveniji in nasploh zivljenje ter stroski.

LP

TheBlueOne ::

Avstrija ima super razmerje med placo in stroski.
Trgovine kakor Lidl, Hofer, Spar so tam tam z nasimi, obstajajo tudi drazje.
Najemnine na Koroskem so tam tam s Slovenskimi v vecjih mestih, drugje visje, ampak so visje tudi place.
Na tvojem podrocju se dosti isce. Naredi profile na karriere.at, linkedin-u in xing-u. Poskrbi da tocno poves kaj si zelis. Sluzbe lahko isces poleg na karierre.at tudi na willhaben.at, kjer najdes tudi nepremicnine za v najem.
Kot strojnik VSS racunaj, da bos zacel pri kaksne 1800€ 14x na leto in v petih letih prisel na kaksne 2500€ 14x na leto, ce si talentiran in zagnan.

Place, ki so po zakonu citirane pri oglasih so minimalne po kolektivni pogodbi in dalec nizje od realnost.

Pa vso sreco... :)

N4m31355 ::

te place so bruto al neto?

nejcek74 ::

Glej, višina plače je v glavnem precej v sorazmerju:

višina plače / kvaliteta življenja / stroški / zahtevnost delo

Ne delaj si kalkulacije, tam bom prišpraral 800EUR / mesec, motivacija selitve ti naj bo nabiranje znanja in izkušenj, da boš čim večkrat v življenju lahko izbral najboljše razmerje.
Za Švico sem si jaz naračunal da 3x višja neto plača pomeni enak standard življenja kot v Sloveniji.
Btw, po zaključku študija računaj na to da boš dobil pripravniško plačo, ki je nekje 1/3 redne najnižje plače za to delovno mesto. Recimo v švici je to okoli 1.800 frankov bruto (cca 1.500 neto) za pozicije s končanim faksom. Sliši se veliko, ampak s tako plačo komaj furaš "študentsko življenje". Torej soba v skupnem stanovanju etc. Pripravništvo traja od 3-18 mescev odvisno od firme in tebe. Pogosto pomeni da moraš menjat službo, ker te prvotni delodajalec poskuša čimbolj izžeti.
Čimprej greš, prej se boš lahko tržil za kaj več. :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: nejcek74 ()

Isotropic ::

eh, dvomim, da so pogosti internshipi, ki trajajo 18 mesecev. večinoma so po 3-6 mesecev, če je zraven še mag. naloga.
tudi dvomim, da te resne firme izžemajo (brez možnosti zaposlitve tam po končanem), bi hitro prišle na slab glas na univerzi. mogoče kakšne manjše.

nejček, koliko je pa bolj zahtevno delo tam v primerjavi s slovenijo?

Zgodovina sprememb…

St753 ::

nejcek74 je izjavil:

Glej, višina plače je v glavnem precej v sorazmerju:

višina plače / kvaliteta življenja / stroški / zahtevnost delo

Ne delaj si kalkulacije, tam bom prišpraral 800EUR / mesec, motivacija selitve ti naj bo nabiranje znanja in izkušenj, da boš čim večkrat v življenju lahko izbral najboljše razmerje.
Za Švico sem si jaz naračunal da 3x višja neto plača pomeni enak standard življenja kot v Sloveniji.
Btw, po zaključku študija računaj na to da boš dobil pripravniško plačo, ki je nekje 1/3 redne najnižje plače za to delovno mesto. Recimo v švici je to okoli 1.800 frankov bruto (cca 1.500 neto) za pozicije s končanim faksom. Sliši se veliko, ampak s tako plačo komaj furaš "študentsko življenje". Torej soba v skupnem stanovanju etc. Pripravništvo traja od 3-18 mescev odvisno od firme in tebe. Pogosto pomeni da moraš menjat službo, ker te prvotni delodajalec poskuša čimbolj izžeti.
Čimprej greš, prej se boš lahko tržil za kaj več. :)

Iz kje si pa ti te stevilke potegnil?

TheBlueOne ::

N4m31355 je izjavil:

te place so bruto al neto?


Neto

Invictus ::

nejcek74 je izjavil:

Glej, višina plače je v glavnem precej v sorazmerju:

višina plače / kvaliteta življenja / stroški / zahtevnost delo

Ne delaj si kalkulacije, tam bom prišpraral 800EUR / mesec, motivacija selitve ti naj bo nabiranje znanja in izkušenj, da boš čim večkrat v življenju lahko izbral najboljše razmerje.
Za Švico sem si jaz naračunal da 3x višja neto plača pomeni enak standard življenja kot v Sloveniji.
Btw, po zaključku študija računaj na to da boš dobil pripravniško plačo, ki je nekje 1/3 redne najnižje plače za to delovno mesto. Recimo v švici je to okoli 1.800 frankov bruto (cca 1.500 neto) za pozicije s končanim faksom. Sliši se veliko, ampak s tako plačo komaj furaš "študentsko življenje". Torej soba v skupnem stanovanju etc. Pripravništvo traja od 3-18 mescev odvisno od firme in tebe. Pogosto pomeni da moraš menjat službo, ker te prvotni delodajalec poskuša čimbolj izžeti.
Čimprej greš, prej se boš lahko tržil za kaj več. :)

Minimalna plača (teoretična, ker zakonske nimajo), je trenutno v Švici tam 4500 - 5000 frankov. Toliko dobi čistilka.

Letne plače za nekoga z diplomo se začnejo pri 78.000 CHF letno, za doktorat pa 120.000 letno. Za začetnika.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

nejcek74 ::

Glej, vse informacije imam iz prve roke in govorimo o iskalcu zaposlitve:
- zaposlen sem v Svici (tu ze vec kot 5 let)
- delam v podjetju kjer imamo zaposlene pripravnike
"Minimalna placa", je nekje okoli 3.500 CHF, res je, nimajo splosne minimalne, je pa naceloma predpisano po panogah.
Par mojih znancev tu so firme lepo nategovale in jih v upanju na izboljsanje razmer drzali na pripravniški placi 1.800 CHF precej dalj kot eno leto, naceloma ker so imeli L vizo.
btw. tujec, ki isce zaposlitev se ponavadi mora zadovoljiti z 10%-20% nizjo placo kot svicar. Cisto druga pesem je, ce imas tocno tisto znanje, ki ga oni iscejo. Ampak po koncanem faksu, ce nisi doktorant tocno pravega profila, tega nimas. Pa tudi tovrstni doktoranti se dostikrat drzijo na precej nizjih placah, kot jih ti omenjas, prvih nekaj let. Poznam kar nekaj Slovencev, ki delajo (so delali) tako v financah kot v farmaciji, so prisli sem z doktoratom in so zaceli tam nekje pri okoli 6.000 CHF mesecno / brutto. Res so v 3-4 letih vecinoma to stevilko podvojili, samo vseeno gre za panoge z najvisjimi placami.
Precej prinesejo ze nizje vodstvene funkcije, npr izkusen mizar ima od oka tudi tam 5-6 tisoc, delovodja pa skoraj 2x toliko.
Kapitalizem, jebat ga, dokler nimas networka in vedo da lahko pobegnes 1,2,3 si tezko zmisljujes.

lahko si tu malo racunas, samo ne pretiravaj z vodstvenimi funkcijami, ker naredijo veliko razliko:
https://www.gate.bfs.admin.ch/salarium/...

Delo se meni niti najman ne zdi tezko, je pa urnik precej raztegnjen na pram slovenskemu, 42.5 ur na teden, to je 8.5 na dan plus najmanj 1 obvezna ura za kosilo, skupaj torej 9.5. Dopusta je 20 dni. Vse kar je vec, si moras izborit. Pogosto je da se folk zaposli 80%-90% ali pa da si namesto visje place izpogajas kak teden dopusta vec.

TheBlueOne ::

nejcek74, pa si zadovoljen z zivljenjem v Svici? Se nisem srecal koga, ki se je tam pocutil udobno, niti tisti, ki so se selili iz Nemcije.

St753 ::

Zakaj jim je pa neudobno?

DOOM_er ::

Od kolegov ki živijo tam vsi stokajo zaradi delavnika in pomanjkanja časa za družino.
Robots will steal your job. But that's OK

Invictus ::

Večina ljudi, ki se seli v tujino, pogreša balkansko ležernost, tako v privat lifu kot v službi.

Ajde, v službi je zadeva moteča, ampak v privat lifu pa ni.

Švicarji so zelo zategli, imajo praktično vsi vzhodnjaki probleme s tem... Vsaj kar jih jaz poznam...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

TheBlueOne ::

Nimajo problemov samo vzhodnjaku, poznam tudi nemce. Avstrija je za moj okus lahko zelo kamot, Nemcija pravtako, vsekakor bols kot kar slisim iz Slovenije, kjer so menda neplacane nadure in pripravljenost do neke mere normativ. Kje se vidi ta famozna balkanska lezernost?

nejcek74 ::

par stvari me moti, so me pa motile tudi stvari v Sloveniji, pom povedal precej grobo, tako da ne se preveč zapet
- kmetavzarstvo in zaplankanost
- slaba in zelo draga hrana, tako v gostilnah kot v trgovinah. Ok, tudi nizozemska kuhinja ne zanič, ampak se jim vsaj ne zdi da je to pa najboljša stvar samo zato ker je lokalna.
To dvoje mam lahk otudi na gorenjskem :D
- kmečki urnik, s kurami vstat, s kurami spat.
Btw delam V Luzernu, ki je kot aglomeracija velikosti Maribora, daje pa občutek.

Dolgi delovni urnik, kot sem rekel, zelo malo Švicarskih parov delajo oba 100%,
- klasične družine delajo mož 100% žena, nič ali pač nek biznis, da ji ni preveč dolgčas
- moderne družine, vsak po 60% do 80%
- 100% delamo predvsem gastarbajterji

Btw. švicarski pristop k delu je precej drugačen v Švici, kot pa se oni prestavlajo v svetu. To priznajo tudi sami švicarji. Prodajajo se kot inovativni, tehnološki in dinamični, delo v Švici pa poteka precej tradicionalno in počasi. Telefon in papirna pošta so še vedno nepogrešljivi pri poslovanju. Btw, sem arhitekt.

BCSman ::

Ali se je kdo tukaj z izkušnjami iz tujine morda kasneje zaposlil v javni upravi/uradu, kjer zahtevajo dokazilo, da je za določeno delo bila potrebna določena stopnja izobrazbe? Kaj, če v tujini takšnega dokumenta sploh ne poznajo in niti v pogodbi o zaposlitvi ni napisana potrebna stopnje izobrazbe? Kako dokazat?

Ales ::

Kako vezo ima prejšnja zaposlitev v tujini s stopnjo pridobljene izobrazbe?

Izobrazbo imaš tako, kot pač imaš, kar si končal si končal. Tudi če si v tujini delal na delovnem mestu, kjer izobrazba ni bila zahtevana, pri nas pa za podobno delovno mesto je, ti je pa nimaš, ti ta prejšnja služba prav nič ne pomaga.

BCSman ::

Problem je obraten. Potrebno izobrazbo imam, nimam pa dokazil, da je za prejšnje delovno mesto bila potrebna ta stopnja izobrazbe.

kloko ::

Situacija je povsem enostavna: očitno je razpis za delovno mesto napisan tako, da bo izbran NEKDO, ki takšno potrdilo ima...

L.p., Kloko

TheBlueOne ::

BCSman je izjavil:

Ali se je kdo tukaj z izkušnjami iz tujine morda kasneje zaposlil v javni upravi/uradu, kjer zahtevajo dokazilo, da je za določeno delo bila potrebna določena stopnja izobrazbe? Kaj, če v tujini takšnega dokumenta sploh ne poznajo in niti v pogodbi o zaposlitvi ni napisana potrebna stopnje izobrazbe? Kako dokazat?


V Avstriji je naceloma treba diplomo nostrificirat. Je pa za vsako diplomo drugace, se posebej, ce primerjas nov in star sistem. Zadeva nekaj stane, ker pregledajo, ce priblizno ustreza kriterijem, ni pa hudo.

Jaz se s tem nisem ukvarjal, moja tudi ne, pa dela v RND v farmaciji.

Kar se tice uporabit kot dokaz prejsnji razpis ne bo slo, ker vsaj v Avstriji kandidati skoraj nikoli ne dosezejo vseh pricakovanj, kje je pomanjkanje diplome zelo hitro kompromis.

Zgodovina sprememb…

rhitekt ::

nejcek74 je izjavil:

par stvari me moti, so me pa motile tudi stvari v Sloveniji, pom povedal precej grobo, tako da ne se preveč zapet
- kmetavzarstvo in zaplankanost
- slaba in zelo draga hrana, tako v gostilnah kot v trgovinah. Ok, tudi nizozemska kuhinja ne zanič, ampak se jim vsaj ne zdi da je to pa najboljša stvar samo zato ker je lokalna.
To dvoje mam lahk otudi na gorenjskem :D
- kmečki urnik, s kurami vstat, s kurami spat.
Btw delam V Luzernu, ki je kot aglomeracija velikosti Maribora, daje pa občutek.

Dolgi delovni urnik, kot sem rekel, zelo malo Švicarskih parov delajo oba 100%,
- klasične družine delajo mož 100% žena, nič ali pač nek biznis, da ji ni preveč dolgčas
- moderne družine, vsak po 60% do 80%
- 100% delamo predvsem gastarbajterji

Btw. švicarski pristop k delu je precej drugačen v Švici, kot pa se oni prestavlajo v svetu. To priznajo tudi sami švicarji. Prodajajo se kot inovativni, tehnološki in dinamični, delo v Švici pa poteka precej tradicionalno in počasi. Telefon in papirna pošta so še vedno nepogrešljivi pri poslovanju. Btw, sem arhitekt.



Kakšne pa so plače in delo za arhitekte v primerjavi z drugimi poklici v Švici? Sam sem študent arhitekture in me zanima selitev v Švico čim prej po študiju.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Delo v tujini nasveti (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
18749808 (19944) DOOM_er

Kakšna je vaša plača? (strani: 1 2 3 410 11 12 13 )

Oddelek: Loža
620172568 (119041) chort
»

Življenje in delo v Švici

Oddelek: Loža
4440663 (16804) klemen888
»

Plače - Slovenija vs EU (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Problemi človeštva
12712447 (6484) Barakuda1

Več podobnih tem