» »

Delo v tujini nasveti

Delo v tujini nasveti

1 2
3
4

Ramon dekers ::

Nope, potem ti davek ki si ga plačal v tisti državi ne priznajo v Sloveniji in ti zaračunajo dohodnino od celotnega dohodka, ne glede na to kaj plačuješ v tujini.


Haha in jaz komaj čakam, da plačam še naše davke. Jup, odjava stalnega prebivališča. Sicer pa glede na to koliko slovencev gre v tujino, bi morali imeti mi pravo malo policijo za iskanje kršiteljev, saj jih ogromno ne pozna postopkov, kaj šele da bi si želeli plačevati naše davke.
Drugače pa hvala za obrazložitev.

Zgodovina sprememb…

fantasycamp ::

Ramon dekers je izjavil:

Nope, potem ti davek ki si ga plačal v tisti državi ne priznajo v Sloveniji in ti zaračunajo dohodnino od celotnega dohodka, ne glede na to kaj plačuješ v tujini.


Haha in jaz komaj čakam, da plačam še naše davke. Jup, odjava stalnega prebivališča. Sicer pa glede na to koliko slovencev gre v tujino, bi morali imeti mi pravo malo policijo za iskanje kršiteljev, saj jih ogromno ne pozna postopkov, kaj šele da bi si želeli plačevati naše davke.
Drugače pa hvala za obrazložitev.


Slovenija je iz Eu držav tista s katere gre najmanj ljudi delat v tujino...

nejcek74 ::

Bodi vesel, da nisi drzavljan ZDA, tam ne mores postati davcni nerezident. Drugace pa, glede davkov ti je napisal Lakotnik:
- drzavi imata sporazum o izogibanju dvojne obdavcitve: v drzavi kjer delas placujes davke, zdaj ce si rezident v drugi drzavi moras tam doplacati morebitno razliko davkov (ce ima ta pac tam visjo). Drzavi imata naceloma tudi sporazume o sporocanju podatkov.
- drzavi nimata sporazuma: v drzavi kjer delas placujes davke, v drzavi kjer si rezident se enkrat placas davke :) ker je Slovenija pljunek v morju, verejtno nima podpisanih sporazumov o sporocanju podatkov. Se enkrat si vesel, da nisi drzavljan ZDA, ki je izsila te sporazume prakticno od vseh.

Glede uradnikov, ja zal je tako, da ti bodo v sloveniji dostikrat dajali napacna navodila.

Pri odvetnku sem samo podpisal bianco poblastila za zastopanje. Tega ni terba overavljat. Ampak kot sem zapisal, gre za prijatelje.

Ramon dekers ::

Pa to pomeni če imata državi podpisan sporazum o izogibanju dvojne obdavčitve, da država v kateri delaš avtomatsko sporoči to tvoji matični državi.

St235 ::

Načeloma ja.

MJ603 ::

Kako pa ti določijo koliko moraš doplačati?

Npr. v tujini dobiš 5kEUR bruto od tega plačaš 1kEUR davka, kar pomeni da je tvoja plača 4kEUR neto.

V sloveniji pa plačaš:
-bruto: 5000EUR
-prispevki za zdravstvo: 300EUR
-prispevki za pokojnino: 700EUR
-davek/dohodnina: 1200EUR
-neto: 2800EUR

Koliko bo doplačal če bi bil rezident Slovenije? 200EUR ali 1200EUR kot je razlika med neto?

LP Uroš

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: MJ603 ()

Isotropic ::

ja kje v tujini? v švici mogoče, kjer moras itak sam potem vplacevat v pokojninske sklade ipd.?
alpa v ameriki mogoče?

avstrija mesecna placa/ 13 placa/ 14 placa/ skupno letno
za prvo izbiro in brez olajsav (otroci, prevoz)

Brutto	                5.000,00 EUR	5.000,00 EUR	5.000,00 EUR	70.000,00 EUR
Sozialversicherung	802,31 EUR	853,50 EUR	662,32 EUR	11.143,54 EUR
Lohnsteuer	        1.303,87 EUR	211,59 EUR	260,26 EUR	16.118,29 EUR
Netto	                2.893,82 EUR	3.934,91 EUR	4.077,42 EUR	42.738,17 EUR

Zgodovina sprememb…

St235 ::

MJ603 je izjavil:

Kako pa ti določijo koliko moraš doplačati?

Npr. v tujini dobiš 5kEUR bruto od tega plačaš 1kEUR davka, kar pomeni da je tvoja plača 4kEUR neto.

V sloveniji pa plačaš:
-bruto: 5000EUR
-prispevki za zdravstvo: 300EUR
-prispevki za pokojnino: 700EUR
-davek/dohodnina: 1200EUR
-neto: 2800EUR

Koliko bo doplačal če bi bil rezident Slovenije? 200EUR ali 1200EUR kot je razlika med neto?

LP Uroš


Mešaš stvari. Ti imaš plačo ki je bruto XY, od tega tudi v tujini plačaš kup prispevkov in na koncu še dohodnino. Prispevkov za zdravstvo in pokojnino v Sloveniji ne plačuješ, če jih plačuješ v tujini. Je pa res da potem (Pri EU so izjeme) pri nas nimaš zdravstvenega/socialnega varstva.

V slovensko davčno napoved prijaviš vse kot da si zaslužil pri nas (bruto plača, plačani prispevki, že plačana dohodnina). DURS potem izračuna koliko bi moral plačat, če bi vse to zaslužil pri nas. Potem se pa pogleda koliko si že plačal dohodnine v tujini in če je to manj kot bi moral pri nas ti zaračunajo razliko.

Teoretično v zgornjem primeru (torej ko nisi v tujini plačal nič prispevkov) bi Slovenska davkarija upoštevala,da služiš 5000 bruto in bi ti od tega izračunala dohodnino po naši standardih. Torej 24x5000 je 125.000EUR. Od tega se odšteje splošna oljšava 3.000EUR (priblino, da so lepše številke za računat) in je tvoja davčna osnova 122.000EUR. Prih 8k je obdavčeno 16% (1280EUR), drugih 8k je po 27% (2180EUR), preostalih 106000 pa po 41% (43460 EUR).

Slovenija bi torej pričakovala da si plačaš okol 47.000EUR dohodnine. Ker ima slovenijo z to državo dogovor o izogibanju dvojnega obdavčevanja, se upošteva da si 12.000EURže plačal in moraš plačat še 35.000EUR.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Invictus ::

@Ramoin

Če greš samo za 3 mesece v tujino, potem se nima smisla ukvarjati z birokracijo.

Sploh če ne boš redno zaposlen.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

MJ603 ::

@Isotropic

To je izračun za Švico?
Torej bruto je 70kEUR, neto 42kEUR. Prispevkov za socialo in zdravstvo je potemtakem v Švici plačanih 28kEUR. Na mesečni ravni:
Bruto: 5800EUR
Prispevki in davki: 2300EUR
Neto: 3500EUR

V Slo bi s 5800EUR bruto plačal:
Bruto: 5800EUR
Prispevki in davki: 2700EUR
Neto: 3100EUR

Torej v Švici sem plačal za 400EUR mesečno premalo prispevkov in davkov. Torej doplačilo bi bilo 4800EUR/leto. Pravilni izračun?

@Lakotnik29

Se pravi oni ne bodo odšteli prispevkov, ker jih pač nisem plačal, ampak bodo za davčno osnovo vzeli 5kEUR.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: MJ603 ()

St235 ::

Če prispevkov nisi plačal potem ti jih ne bodo priznali.

Glede izračuna za švico: Razlika v prispevkih je irelavantna. Teh si pač plačal kolikor si jih, če so v švici nižji kot bi bili pri nas bo pač tvoja davčna osnova višja.

Najlažje greš na spletno stran: http://edavki.durs.si/OpenPortal/Common...

odpreš obrazec za 2012, vneseš notri koliko si zaslužil v zadnjem letu, koliko si dal za prispevke in koliko za dohodnino v tujini. Potem daš informativni izračun in boš dobil ven koliko bi moral plačat dohodnine če bi to zaslužil v RS. Ptem pogledaš če je ta številka višja ali nižja od dohodnine, ki si jo plačal v Švici.

rajc123 ::

rajc123 je izjavil:

lp mene tudi zanima kako bi dobil delo kje izven slovenije kakšna avstrija ali nemčija lahko pa tudi kje drugje končano pa imam smer Elektrikar-energetik IV stopnja zdaj bi šel še na tečaj nemškega jezika ker vidim da je obvezen za delo v avstriji in nemčiji hvala za pomoč in predloge.


up :D

Ramon dekers ::

odpreš obrazec za 2012, vneseš notri koliko si zaslužil v zadnjem letu, koliko si dal za prispevke in koliko za dohodnino v tujini. Potem daš informativni izračun in boš dobil ven koliko bi moral plačat dohodnine če bi to zaslužil v RS. Ptem pogledaš če je ta številka višja ali nižja od dohodnine, ki si jo plačal v Švici.


Ne glede na to ali ima država sporazum o dvojnem izogibanju davkov? Ok poglejmo sledeči izračun:


Bruto: 5800EUR
Prispevki in davki: 2300EUR
Neto: 3500EUR

V Slo bi s 5800EUR bruto plačal:
Bruto: 5800EUR
Prispevki in davki: 2700EUR
Neto: 3100EUR

Če torej dvojnega sporazuma ni plačaš davščino na osnovi 5800EUR (bruto) in ti od tega zneska trga država Slovenija davek, prispevke verjetno ne.

Če greš samo za 3 mesece v tujino, potem se nima smisla ukvarjati z birokracijo.


Za 3 mesece se mi ne splača nikamor.

Zgodovina sprememb…

St235 ::

Ne glede na to ali ima država sporazum o dvojnem izogibanju davkov?


Ramon: Tole si spregledal en moj post prej: Slovenija bi torej pričakovala da si plačaš okol 47.000EUR dohodnine. Ker ima slovenijo z to državo dogovor o izogibanju dvojnega obdavčevanja, se upošteva da si 12.000EURže plačal in moraš plačat še 35.000EUR.

S švico, ki je primer zgoraj tak sporazum namreč imamo.

Če pa sporazuma ni potem pa gre zadeva tako kot si napisal. Edino prispevke ti vseeno priznajo, če predložiš dokazila. Ker prispevki kaj dosti z dvojnim obdavčevanjem ali dohodnino.

V praksi je zadeva relativno enostavna.
Najprej greš v tujino, najdeš stanovanje in službo. Potem pa se ukvarjaš z slovensko davčno. Glede na to da se da 90% stvari rešit online je to vse prej kot problem. Tisto kar se ne da pa brez težav rešiš z pooblaščencem.

Na področju davčne zakonodaje imamo vpeljan inštrument samoprijave, ki ti v taki situaciji koristi. Torej najprej ti vse zadeve urediš in začneš prejemat dohohodek ,potem se ukvarjaš z zakonodajnim vidikom. Kljub temu, da si teoretično v prekršku, ti samoprijava omogoča, da zadevo razrešiš brez sankcij.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Isotropic ::

za avstrijo je bilo mišljeno

JayKay ::

pozabi tisti sporazum. davek na dohodnine je v slo med najvisjimi v evropi, tako da bos v vsakem [primeru placal davek. pridobi odlocbo o davcnem nerezidentstvu v RSLO in pika

St235 ::

Kaj je popolnoma pavšalna ocena malo tako po čez, ker se tako lepše sliši.

Vsak, ki ima več kot 2 možganski celici naj si naredi izračun pa bo videl kako in kaj. Ja pogosto je najboljše odjavit davčno rezidentstvo, samo ni pa to nujno edina in najenostavnejša rešitev.

Za ljudi, ki delajo v sosednjih državah pa obstaja celo posebna davna olajšava, ki izniči potrebo po odjavi davčnega rezidentstva.

Invictus ::

Če greš začasno delat v tujino, se po moje najbolj splača odpreti normiran s.p.

Lepo ti tečejo leta, zdravstveno si zavarovan, pa še precej denarja lahko ven potegneš iz tega.

Seveda, če tvoj tuji zaposlovalec to hoče.

Ampak pri začasnem delu jim je ponavadi vseeno. Razen v Švici ... Tam se moraš kar lepo zaposliti in tam plačevati davke.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

nejcek74 ::

Mislis ce gres zacasno delat v EU in ne zasluzis prav dosti? Drugace jaz ne vidim kako bi bilo to mozno ali kako bi se to splacalo. Vsaka drzava bo zelela, da placujes davke v njej.

Uranij ::

Naj še jaz povem svojo zgodbo.

Trenutno stanje je tako. Zaposlen za v Švici v IT od marca. Programiram v C# in C. Plača (kar je za tujca v IT minimum) 78k CHF ali 65k eur. Nerezidenstvo urejam sedaj. Po vseh davkih in zdravstvenem zavarovanju ter potnih stroških v službo ostane še okrog 3500€, za samo najemnino pa plačam še okrog 800€. V Sloveniji sem imel, sicer kratek čas, plače 1700 €, ko sem bil pa še študent sem pa lahko tudi nekaj tisoč evrov na mesec zaslužil, odvisno koliko sem delal.

Pred nekaj leti sem se odločil oditi v eno od afriških dežel delati v turizmu. Tam sem spoznal partnerko, ki je iz Švice in po nekaj letih in dosti razmišljanja preselil k njej. Prej sem se še vrnil v Slovenijo, končal diplomo na FRI-ju in se za kratek čas zaposlil, predvsem zaradi referenc. V Švici sem iskal nato službo okrog 5 mesecev. Zaradi pomanjkljivih izkušenj v IT industriji + pomanjkanje znanja nemščine, sem bil za Švicarje popolnoma nezanimiv. Vpisal sem se na tečaj nemščine, zraven sem se pa še nekaj ur na dan samostojno učil. V tem času sem se s slovenskim delodajalcem zmenil da lahko delam tudi od doma, torej iz Švice, le 2x na mesec sem moral priti domov. V Švici sem napisal nekje 300-500 prošenj, vse so bile individualne. Šele ko sem naredil B2 izpit iz nemščine so se možnosti začele odpirati.

Življenje v Švici? Če bi bil sam ali bi šel s partnerko narazen bi se v trenutku vrnil v Slovenijo, še raje pa v Afriko. Življenje tukaj je kot na tirnicah. Lahko greš naprej, včasih celo malo nazaj, levo in desno lahko pa samo gledaš. V primeru da kdo iztiri ga 1x poskusijo postaviti nazaj na tire, nato pa odpikajo. Meni samemu manjka tukaj spontanosti in sproščenosti. Ljudje so pozorni na vsako malenkost, vsako odstopanje takoj obsodijo. To je verjetno eden od razlogov da tukaj ljudje toliko potujejo in si tam dajejo duška. Ne predstavljam si da bi v Švici ostal do penzije in upam, da se bojo zadeve v Sloveniji toliko izboljšale, da bi si oba s partnerko lahko našla tam službo.Sicer pa kot zanimivost; Največ priseljencev v Švico je Nemcev. Čeprav gre menda Nemčiji blazno dobro se mesečno priseljujejo skoraj horde Nemcev, ki delajo za minimalna plačila (pa tudi Portugalci, Španci in Italijani).

Čez delodajalca se sicer ne morem pritoževat, ker je korekten in prijazen, plača je redna in celo pred rokom.

Za selitev sem porabil in iskanje službe sem porabil okrog 10k evrov. Nekaj sem imel našparanega, nekaj mi je pa založila partnerka, kateri sedaj vračam.

JayKay ::

St235 je izjavil:

Kaj je popolnoma pavšalna ocena malo tako po čez, ker se tako lepše sliši.

Vsak, ki ima več kot 2 možganski celici naj si naredi izračun pa bo videl kako in kaj. Ja pogosto je najboljše odjavit davčno rezidentstvo, samo ni pa to nujno edina in najenostavnejša rešitev.

Za ljudi, ki delajo v sosednjih državah pa obstaja celo posebna davna olajšava, ki izniči potrebo po odjavi davčnega rezidentstva.


iz prve roke ti lahko povem da je davcna pri samoprijavi dohodka in "odbitem" placanema davku v tujini zelela 500evrov za 6 mesecev dohodka :(

Invictus ::

en link za vse ki boste delali v tujini ....

http://blitz.blog.siol.net/2013/02/23/d...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Isotropic ::

St235 je izjavil:


Za ljudi, ki delajo v sosednjih državah pa obstaja celo posebna davna olajšava, ki izniči potrebo po odjavi davčnega rezidentstva.

mislim, da je bila ukinjena pred kratkim

Ramon dekers ::

Invictus je izjavil:

en link za vse ki boste delali v tujini ....

http://blitz.blog.siol.net/2013/02/23/d...



Torej bolje da pustiš kot je oziroma enostavno najboljša rešitev odjava stalnega prebivališča.
Naša davčna je itak nesposobna.

Zgodovina sprememb…

Ramon dekers ::

http://www.sta-lj.com/forum/q/zapisi/29...

Evo tu je tudi par nasvetov.

Invictus ::

Zgleda res ...

Odjava stalnega bivališča.

Prijava nazaj tako ali tako ne predstavlja problemov, če imaš nepremičnino.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

St235 ::

Isotropic je izjavil:

St235 je izjavil:


Za ljudi, ki delajo v sosednjih državah pa obstaja celo posebna davna olajšava, ki izniči potrebo po odjavi davčnega rezidentstva.

mislim, da je bila ukinjena pred kratkim


2012 je bil in za 2013 ni nič rečeno, naj bi ga ukinili. kaj bo v prihodnje pa pojma nimam.

JayKay je izjavil:

St235 je izjavil:

Kaj je popolnoma pavšalna ocena malo tako po čez, ker se tako lepše sliši.

Vsak, ki ima več kot 2 možganski celici naj si naredi izračun pa bo videl kako in kaj. Ja pogosto je najboljše odjavit davčno rezidentstvo, samo ni pa to nujno edina in najenostavnejša rešitev.

Za ljudi, ki delajo v sosednjih državah pa obstaja celo posebna davna olajšava, ki izniči potrebo po odjavi davčnega rezidentstva.


iz prve roke ti lahko povem da je davcna pri samoprijavi dohodka in "odbitem" placanema davku v tujini zelela 500evrov za 6 mesecev dohodka :(


Kar naj bi pomenilo kaj?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

JayKay ::

da je odjava stalnega prebivalisca (v kolikor ne dobis pozitivne odlocbe s stalnim prebivaliscem v rslo) financno najboljsa resitev

St235 ::

Kot sem ti že napisal, kakor za koga. Upoštevat je treba morebitno olajšavo za čezmejnega migranta in pa cost benefit pri zdravstvenem zavarovanju. Če ti zavarovanje an primer ne krije ginekologa/zobarja potem kmalu plačaš več kot je razlika v davku.

JayKay ::

se pravi da govoris o tistih ki delajo v sosednjih drzavah, mainly aut?

St235 ::

Nope, o vseh ki delajo v državah iz katerih se vsaj enkrat tedensko vračajo v Slovenijo, oziroma bolje rečeno, ki lahko dokažejo DURS, da se vsaj enkrat tedensko vračajo v slovenijo. Kar sem moral jaz urejat je bilo konkretno za Belgijo.

Ramon dekers ::

Nope, o vseh ki delajo v državah iz katerih se vsaj enkrat tedensko vračajo v Slovenijo, oziroma bolje rečeno, ki lahko dokažejo DURS, da se vsaj enkrat tedensko vračajo v slovenijo. Kar sem moral jaz urejat je bilo konkretno za Belgijo.


Za EU. definitivno ni pametna poteza odjava stalnega prebivališča, se strinjamo tukaj. Če pa se gre za oceanijo, Kanado, Zda, pa hej, dvojnega davka človek res ne more plačevati, ker mu nič ne bi ostalo!

Sicer pa takole:

Oseba, ki ima prijavljeno stalno prebivališče v Sloveniji, velja za davčne namene za rezidenta Slovenije, ne glede na to, ali je državljan Slovenije ali ne. Davčni rezident je torej lahko oseba, ki je državljan Slovenije, in tudi tujec, če ima prijavljeno stalno prebivališče v Sloveniji.


Davčnega rezidenstva kot kaže ne morem odjaviti brez odjave stalnega prebivališča.

Pa še en oksimoron:

Obveznost prijave in odjave stalnega prebivališča in prijave spremembe naslova pri pristojnem organu upravni enoti je predpisana z Zakonom o prijavi prebivališča (Uradni list RS, št. 9/01). Odjava stalnega prebivališča je obvezna za vse osebe, ki se nameravajo za stalno odseliti z območja Slovenije. Stalno prebivališče je treba odjaviti pred odselitvijo, ob odjavi pa mora oseba navesti tudi točen naslov v tujini.


Kdo jebemti pa lahko za sigurno ve, da bo dobil permanentno vizo ali celo državljanstvo v tujini, da si uustvari prihodnost. Najprej ti dajo začasno vizo od tu naprej pa lahko štartaš dalje.


Še en oksimoron

Prav tako mora oseba prijaviti tudi začasni odhod z območja Slovenije, ki traja več kakor tri mesece. Tudi ob prijavi začasnega odhoda mora oseba navesti naslov začasnega prebivališča v tujini. Posameznik, ki odpotuje z območja Slovenije za več kakor tri mesece in je svoj odhod prijavil pristojnemu organu, preden je odpotoval, mora, če se vrne v Slovenijo za več kakor 60 dni ali zaradi stalnega prebivanja v Sloveniji, pristojnemu organu prijaviti svojo vrnitev v osmih dneh po prihodu. Posameznik, ki v skladu z navedenim prijavi začasni odhod z območja Slovenije, ohrani stalno prebivališče v Sloveniji.


Ve kdo kje lahko dobim podatke o prekrških, če tega balasta ne urediš, ker v mojem primeru gre za državo na drugem koncu sveta...

Zgodovina sprememb…

Ramon dekers ::

Že mašel

Z globo od 210 do 1.200 eurov se kaznuje za prekršek posameznik, če: 20


ne predloži ali ne predloži v roku, določenem Zakonom o davčni službi, davčnemu uradu prijave za vpis v davčni register (drugi, tretji in četrti odstavek 43. člena);


ne obvesti davčnega urada o spremembah podatkov, ki jih vsebuje prijava za vpis v davčni register, v roku, določenem v Zakonu o davčni službi (47. člen ZDS-1).

Davčni prekrški v zvezi z opravljanjem dejavnosti - 52. člen ZDS-1 ter 9. in 10. točka 397. člena ZDavP-221
Z globo od 1.600 do 25.100 eurov se kaznuje za prekršek pravna oseba ali samostojni podjetnik posameznik in druga fizična oseba, ki opravlja dejavnost, če: 21


ne predloži ali ne predloži v roku, določenem z Zakonom o davčni službi, davčnemu organu prijave za vpis v davčni register (drugi in četrti odstavek 44. člena in drugi odstavek 45. člena ZDS-1);


ne predloži ali ne predloži v roku, določenem z Zakonom o davčni službi, davčnemu organu podatkov iz tretjega odstavka 44. člena in tretjega odstavka 45. člena ZDS-1;


ne obvesti davčnega urada o spremembah podatkov, ki jih vsebuje prijava za vpis v davčni register, v roku, določenem z Zakonom o davčni službi (47. člen ZDS-1);


ne navede davčne številke na davčni napovedi in obračunu davka (34. člen ZDavP-2);


v nasprotju z Zakonom o davčnem postopku izplača dohodek fizični osebi, ki ni predložila svoje davčne številke, oziroma ne zagotovi potrebnih podatkov o nerezidentu (drugi in šesti odstavek 35. člena ZDavP-2).

Z globo od 420 do 4.100 eurov se za prekršek kaznuje tudi odgovorna oseba pravne osebe ali odgovorna oseba samostojnega podjetnika posameznika.



Če je tole maksimalna kazen, ne bom urejal ničesar, naj smatraja kot prekršek, če se slučajno vrnem v Slovenijo:D

Sicer nisem 100% da je zadeva takšna kot je ker se mi zdi znesek dokaj nizek, glede na to, da je nekdo zaradi pol leta neprijave plačal 600€.

St235 ::

To so prekrški ki se redko dejansko sankcionirajo. Sploh če upoštevaš da znotraj EU ni nadzora nad ljudmi pri prehodih meje.

Kazen je pa 200-1200€, kar pomeni, da je 610 € čisto v teh merilih. Kazen je pač za nespoštovanje te zahteve. Tako ni velike razlike al zamudiš s prijavo za tri dni al pa 10 let.

Obveznost prijave in odjave stalnega prebivališča in prijave spremembe naslova pri pristojnem organu upravni enoti je predpisana z Zakonom o prijavi prebivališča (Uradni list RS, št. 9/01). Odjava stalnega prebivališča je obvezna za vse osebe, ki se nameravajo za stalno odseliti z območja Slovenije. Stalno prebivališče je treba odjaviti pred odselitvijo, ob odjavi pa mora oseba navesti tudi točen naslov v tujini.


Kdo jebemti pa lahko za sigurno ve, da bo dobil permanentno vizo ali celo državljanstvo v tujini, da si uustvari prihodnost. Najprej ti dajo začasno vizo od tu naprej pa lahko štartaš dalje.


to se nanaša na tiste, ki se nameravajo za stalno odselit. Če imaš samo začasno vizo in ne veš ali boš dobil stalno, potem bolj težko govoriš o temu, da se nameravaš za stalno izselit.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Ramon dekers ::

to se nanaša na tiste, ki se nameravajo za stalno odselit. Če imaš samo začasno vizo in ne veš ali boš dobil stalno, potem bolj težko govoriš o temu, da se nameravaš za stalno izselit.


Res je, ampak potem me dvojno obdavčijo, kar pomeni, da bi s tem zneskom težko živel tam. Torej raje počakam kako bodo zadeve potekale in kasneje vložim vlogo za odjavo stalnega prebivališča. V vsakem primeru pa kazen ni tako visoka.

St235 ::

Si preveril, če obstaja pogodba o izogibanju dvojnemu obdavčevanju?

Ramon dekers ::

Ne, oceanija je nima. Sem preveril, sigurno. Žal.

gogo01 ::

Pozdravljeni,

moj probelm pa je malo drugačen. Po izobrazbi sem profesor nemškega jezika in tehnike. Že skoraj dve leti iščem zaposlitev v Avstriji na področju logistike, prodaje in podobnega pa dobivam le negativne odgovore. Kakšen nasvet mogoče?

Invictus ::

Če iščeš službo za fakultetno izobrazbo, lahko kar pozabiš. Bi moral delati kak tehnično-naravoslovni faks.

Drugače se pa prijavi za službo, ki ustreza tvoji srednješolski izobrazbi.

Družboslovcev je žal povsod dosti. Pa veliko sreče ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Okapi ::

Kakšen nasvet mogoče?
Začni pisati prošnje/prijave v nemščini za druge. 50 evrov na prošnjo in si preskrbljen. Samo ne smeš na glas razlagati, da tvoje lastne prijave niso bile uspešne.>:D

Lahko tudi narediš tečaj osnov nemščine za tiste, ki bi radi delali v Avstriji. Tudi tu bi moral imeti dovolj dela.

O.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Okapi ()

IAESTE ::

Za tiste, ki iščete službo v tujini na področju naravoslovja in tehnike priporočam, da obiščete Online Career Fair. Gor je ogromno IT-podjetij (Dell, Microsoft,Opentext,...) pa tudi iz ostalih branž so. Vsako podjetje ima na svoji ''stojnici'' predstavitev podjetja in objavljena delovna mesta (z vsemi zahtevami in bruto plačo). Imaš pa tud možnost komuniciranja z njihovimi predstavniki preko chat funkcije. Lahko pa tudi uploadaš svoj CV in te oni kontaktirajo, če si jim zanimiv.

Primerno za vse, ki bi radi šli v tujino, da vidite kje ste, kot tudi za tiste, ki bi samo malo pofirbcali :)

Link: www.onlinecareerfair.eu

nejcek74 ::

kopiram, ker je nekdo lepo skupaj spravil, pa mogoce komu pomaga. Napisano je za Svico, vendar vecinavelja na splosno

ODJAVA DAVČNEGA REZIDENSTVA V SLOVENIJI

I. SPLOŠNO

- izkušnje med davčnimi uradi v Sloveniji so različne, eni zahtevajo samo ključna dokazila, nekateri še dodatna pojasnila
- odločitev je stvar posameznika, dokument je namenjen medsebojnemu obveščanju
- spodaj je predstavljena zakonodaja in postopek odjave davčnega rezidenstva v Sloveniji
- davčno rezidenstvo se odjavlja za nazaj, torej ko ste že v tuji državi (saj prej ni mogoče zbrati potrebnih dokazil)

II. PRESOJANJE DAVČNEGA REZIDENTSTVA

Po zakonu o dohodnini se najprej presoja, ali je oseba davčni rezident Slovenije.
V 6. členu ZDoh-1 je določeno, da je zavezanec rezident Slovenije v kateremkoli času v davčnem letu, če v tem času izpolnjuje katerega od naslednjih pogojev:
1. ima uradno prijavljeno stalno prebivališče v Sloveniji;
2. prebiva izven Slovenije zaradi zaposlitve v diplomatskem predstavništvu, konzulatu, mednarodni misiji Republike Slovenije ali misiji Republike Slovenije pri Evropski komisiji, kot javni uslužbenec z diplomatskim ali konzularnim statusom, ali je zakonec ali vzdrževani družinski član takšnega javnega uslužbenca in prebiva s to osebo;
3. je bil rezident Slovenije v kateremkoli obdobju preteklega ali tekočega leta in prebiva izven Slovenije zaradi zaposlitve:
o v diplomatskem predstavništvu, konzulatu, mednarodni misiji Republike Slovenije ali misiji Republike Slovenije pri Evropski komisiji, kot javni uslužbenec v tehnični ali administrativni funkciji, brez diplomatskega ali konzularnega statusa;
o kot javni uslužbenec ali funkcionar v državnem organu ali organu lokalne skupnosti, in to v državi, ki na podlagi vzajemnosti takšnega uslužbenca nima za svojega rezidenta;
o kot uslužbenec v institucijah Evropskih skupnosti, v Evropski centralni banki, Evropskem monetarnem institutu ali Evropski investicijskih banki ali je zakonec, ki ni zaposlen in ne opravlja dejavnosti, ali vzdrževan otrok takšnega uslužbenca in prebiva s to osebo;
4. ima svoje običajno prebivališče ali središče svojih osebnih in ekonomskih interesov v Sloveniji ali
5. je v kateremkoli času v davčnem letu navzoč v Sloveniji skupaj več kakor 183 dni.

Pomemben je še tudi 7. člen ZDoh-1.

Torej, če oseba izpolnjuje enega izmed zgornjih kriterijev se presoja davčno rezidenstvo v skladu s 4. členom konvencije o izogibanju dvojnega obdavčenja med Švico in Slovenijo. V Sloveniji pa je navadno postopek presojanja enak tudi, če oseba ne izpolnjuje nobenega izmed zgornjih kriterijev, čeprav to najverjetneje ni najbolj po zakonu.

Mednarodno pogodbo o izogibanju dvojnega obdavčenja med Slovenijo in Švico najdemo na tej povezavi http://www.uradni-list.si/1/objava.jsp?.... Zadnje spremembe so bile sprejete marca 2013 in se nahajajo na tej povezavi http://goo.gl/vW6Bw1.

III. ODJAVA DAVČNEGA REZIDENSTVA

Obrazec za odjavo davčnega rezidenstva se nahaja na povezavi
http://www.durs.gov.si/si/fizicne_osebe... , kjer izberemo
VPRAŠALNIK: Ugotovitev rezidentskega statusa - odhod iz Republike Slovenije

Pri odjavi je največji poudarek na pridobitvi dokumenta s strani švicarskega davčnega urada, kjer mora biti naveden ključen stavek: Oseba XY je v skladu s 4. členom konvencije o izogibanju dvojnega obdavčenja med Švico in Slovenijo davčni rezident Švice.

4. člen v konvenciji pravi, da je oseba davčni rezident tiste države, v kateri izpolnjuje nekatere pogoje – glavni so: stalno bivališče, osebni interesi, ekonomski interesi, pomembno je tudi bivanje v državi več kot 183 dni.

Za primer, če oseba pride v Švico septembra 2013, je po zakonu v letu 2013 davčni rezident Slovenije in davčni rezident Švice od leta 2014 dalje. Razlog je v tem, da je bilo v letu 2013 bivanje v Sloveniji več kot 183 dni. Če pa pride v Švico aprila 2013, pa lahko odjavi davčno rezidenstvo že z letom 2013.

Velikokrat je govora o stalnem bivališču, na katerem se v preteklosti ni dajalo poudarek. Če ima oseba recimo stalno bivališče v Sloveniji, vse ostalo pa v Švici, potem se skladno s konvencijo presoja davčni rezident katere države je. V primeru, da pa odjavi tudi stalno bivališče v Sloveniji, in v Sloveniji hkrati nima osebnih interesov, to pomeni družine, in je v švici več kot 183 dni pa zadosti osnovnim pogojem. Navodilo za odjavo stalnega bivališča je v IV. poglavju. V primeru lastništva nepremičnine se več informacij najde v razlagi davčne uprave na njihovi spletni strani, povezava je prilepljena v V. poglavju.

Glede družine je pomembno, da se celotna družina presoja skupaj. Če torej živi eden izmed zakoncev v Sloveniji, potem zakonec v Švici žal ne more odjaviti davčnega rezidenstva v Sloveniji. Za odjavo naj bi bila celotna družina skupaj v Švici.

Na obrazcu za odjavo je najbolje navesti leto odjave “z letom 201X in za stalno”. Dolgoročen namen je eden izmed kriterijev presojanja.

Na pristojni slovenski davčni urad je potrebno poslati:
- izpolnjen vprašalnik Ugotovitev rezidentskega statusa – odhod iz RS,
- potrdilo o davčnem rezidenstvu Švice z zgoraj omenjenim ključnim stavkom,
- dokazilo o odjavi stalnega bivališča iz RS (včasih ni bil nujen pogoj, trenutno dajejo velik poudarek nanj in pripomore k lažji odjavi davčnega rezidenstva),
- kopijo potnega lista z novim naslovom (v primeru družine, je potrebno predložiti kopije tudi za družinske člane),
- najemno pogodbo oziroma potrdilo od lastnika za sobivanje,
- nekateri uradi zahtevajo celo pogodbo o zaposlitvi.

Za lažjo odjavo je še možno priložiti:
- potrdilo o prekinitvi obveznega in dodatnega zdravstvenega zavarovanja v Slovenji,
- kopijo uvoza oziroma lastništva avtomobila v Švici,
- kopijo švicarskega vozniškega dovoljenja,
- kopijo kartice zdravstvenega zavarovanja v Švici, itd.

Bančni račun v Sloveniji se lahko obdrži, vendar ga je potrebno spremeniti v račun nerezidenta. Tako je po pravilih, samo mislim, da lahko ostane tudi navadni račun.

Davčnemu uradu se lahko priloži tudi dopis v katerem se lahko navede tudi elektronski naslov. Tako vas lahko kontaktirajo za morebitne dodatne priloge preko maila.

IV. ODJAVA STALNEGA PREBIVALIŠČA

Stalno bivališče se lahko odjavi elektronsko s spletnim certifikatom na povezavi
http://e-uprava.gov.si/e-uprava/dogodki...
in potem se dobi dokazilo o odjavi po pošti. Uredi se lahko tudi osebno na upravni enoti.

Po zakonu bi se moral vpisati nov naslov v potni list v roku enega meseca. To se lahko ureja na upravni enoti, hitri vpis traja 3 dni in je brezplačen. Za to je možno tudi nekoga pooblastiti. Mislim, da se lahko uredi vpis tudi preko veleposlaništva.
V. UPORABNE POVEZAVE

http://www.durs.gov.si/si/delovna_podro...

http://www.durs.gov.si/si/delovna_podro...

http://www.durs.gov.si/si/delovna_podro...

DamP ::

Pozdravljeni!

Ali kdo pozna primer, ko se je kdo za stalno izselil iz in pridobil nerezidenstvo, kljub temu da ima iz bivšega razmerja otroke za katere plačuje preživnino? Je to sploh mogoče ali bo DURS davil takega človeka do smrti?

Lep pozdrav,
Damjan

mk766321 ::

Da ne odpiram nove teme me zanima sledeče:
Delodajalec me misli napotit na delov avstrijo. Zataknilo se je pri plači, saj mi hoče dati plačo kot jo imam tule(zaposlen VI. stopnja)+dnevnice
Jaz sem ne strinjam, saj bi tam delal bistveno bolj odgovorno delo(nadomeščanje direktorja informatike).
Zasledil sem, da mi mora delodaljalec dati tako plačo kot je v tujini predpisana za to delovno mesto, drugače krši zakon. Nikjer nisem našel te potrditve, če drži.

Torej, lahko vstrajam pri tem, da mi morajo dati "avstrijsko plačo" ali si lahko oni kar določijo koliko me bodo plačali?

Gandalfar ::

Pri odgovornosti CIO nivoja se pomojem itak individualno pogajas o visini kompenzacije. Drugace pa, ce se ti zdi da te premalo placa si lepo po par mesecih dela v tujini lepo tam zrihtas delo po lokalnih placah.

Marat ::

Mene zanima se nekaj glede placevanja davkov za delo v tujini. Kolikor razumem, ce si v tujini manj kot 180 dni v koledarskem letu, moras placati za dohodek v tujini tudi davek v Sloveniji (razliko). Kar je malo bedno, ker v tujini imas lahko tudi veliko visje stroske zivljenja in ti ne ostane dovolj, da bi to razliko doplacal...

Anyway, zanima me, kako lahko DURS sploh izve za tvoje delo v tujini? Vem da obstaja sporocanje podatkov med EU davcnimi upravami, ampak si predstavljam da ti podatki ne kar tako prosto skacejo okoli. Ali mora DURS posebej zaprositi za podatke, ali jih tuja davcna sluzba samoinciativno poslje DURS-u? Ima kdo kaksne izkusnje s tem?

Invictus ::

Marat je izjavil:

Mene zanima se nekaj glede placevanja davkov za delo v tujini. Kolikor razumem, ce si v tujini manj kot 180 dni v koledarskem letu, moras placati za dohodek v tujini tudi davek v Sloveniji (razliko). Kar je malo bedno, ker v tujini imas lahko tudi veliko visje stroske zivljenja in ti ne ostane dovolj, da bi to razliko doplacal...

Hint ... Življenje v tujini ni nič ražje, če ne šteješ najema stanovanja. Ostale stvari so še cenejše.

Marat je izjavil:


Anyway, zanima me, kako lahko DURS sploh izve za tvoje delo v tujini? Vem da obstaja sporocanje podatkov med EU davcnimi upravami, ampak si predstavljam da ti podatki ne kar tako prosto skacejo okoli. Ali mora DURS posebej zaprositi za podatke, ali jih tuja davcna sluzba samoinciativno poslje DURS-u? Ima kdo kaksne izkusnje s tem?

Davčni uradi si izmenjujejo podatke ...

Tudi banke. Tu je malo odvisno od države, ampak je to to.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Okapi ::

Ostale stvari so še cenejše.
Kakor kje. Pojdi enkratv ZDA k okulistu ali zobozdravniku, in poročaj. Ali v Angliji v restavracijo na večerjo.

O.

St235 ::

Mene zanima se nekaj glede placevanja davkov za delo v tujini. Kolikor razumem, ce si v tujini manj kot 180 dni v koledarskem letu, moras placati za dohodek v tujini tudi davek v Sloveniji (razliko). Kar je malo bedno, ker v tujini imas lahko tudi veliko visje stroske zivljenja in ti ne ostane dovolj, da bi to razliko doplacal...


popolnoma vseeno je koliko dni si v tujini. Dokler si davčni rezident moraš prijavljat vse dohodke, ki jih dobiš. In od teh dohodkov plačevat dohodino. V kolikor ima slovenija z državo kjer delaš sklenjen sporazum o odpravljanju dvojnega obdavčevanja potem lahko uveljavljaš v tujini priznan davek. Ravno tako lahko znižuješ davčno osnovo s stroški prevoza na delovno mesto in malico. Od razlike nato doplačaš dohodnino.

Invictus ::

Če delaš več kot 180 dni v tujini, in si se tudi preselil gor, se splača odjaviti davčno rezidentstvo.

Najhuje je, da se nekje v tujini redno zaposliš in ne odjaviš davčlnega rezidentstva. Načeloma te naš FURS ne bo takoj našel (imam frende, ki so v Nemčiji že nekaj let, pa se niso odjavili), ampak nikoli ne veš. Če te najdejo, boš plačal vse za nazaj, plus kazen. Sicer to lahko narediš za eno leto nazaj.

Pri tem se ti splača najti koga ki je to že počel, poleg tega pa malo izkoristiit veze. Se da zadevo kar precej pospešiti.

Če pa delaš samo občasno v tujini, je pa najbolje imeti podjetje ali s.p.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()
1 2
3
4


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Davki in potovalni nacin zivljenja (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9218967 (6117) karafeka
»

Davčno svetovanje - delo/selitev v tujino (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12130065 (14701) SmeskoSnezak
»

Odjava stalnega naslova in pa davcnega rezidenstva - iz tujine

Oddelek: Loža
194531 (3978) Kaboom
»

Delo v Avstriji (Graz) (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6226799 (17750) sampi

Več podobnih tem