» »

Delo v tujini nasveti

Delo v tujini nasveti

1 2 3
4
»

m0LN4r ::

Odpiram temo znova.

Jaz in moja sva redno zaposlena v DE, ker se misliva najprej porocit in sele na to odjavit davcno rezidentstvo me zanima sledece. Porocila se bova cez 14 dni, pa sva mislila hkrati odjavit prebivalisce. Je to mozno?

Ali mora bit na poroki v SLO na osebnem dokumentu slovenski naslov ?

Ali je mozno odjaviti davcno rezidenstvo, brez odjave stalnega prebivalisca?
Lahko oddam vlogo za odjavo davcnega rez. in recimo odjavo stalnega prebivalisca pozneje?

V kolikor mi ne odobrijo prvic, a lahko vlogo oddam spet ponovno?

Malo ce mi kdo pojasni kako bi blo najbolj enostano vseskupaj.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: m0LN4r ()

scipascapa ::

Tudi jaz se poigravat z idejo iti v AUT/DE, malo me je strah ampak bo treba ta korak. m0LN4r imaš kaj za rojake?

Kok je štartna plača v AUT/DE? Sem slišal nekje 1000-1100€? Dobiš v obeh državah še 13 in 14 ali samo AUT? Hvala.

PandaFlow2 ::

Ali je mozno odjaviti davcno rezidenstvo, brez odjave stalnega prebivalisca?


Ne moreš, na žalost.

otago ::

Na obrazcu fursa je odjava stalnega prebivalisca pogoj za davcno nerezidentstvo. Po internetu pa najdes zapise, da se da. Bi rekel da je odvisno od posamezne enote, delavca.

PandaFlow2 ::

ZDoh-2:
Zavezanec je rezident Slovenije v kateremkoli času v davčnem letu, če v tem času izpolnjuje katerega od naslednjih pogojev:
1. ima uradno prijavljeno stalno prebivališče v Sloveniji;

m0LN4r ::

scipascapa je izjavil:

Tudi jaz se poigravat z idejo iti v AUT/DE, malo me je strah ampak bo treba ta korak. m0LN4r imaš kaj za rojake?

Kok je štartna plača v AUT/DE? Sem slišal nekje 1000-1100€? Dobiš v obeh državah še 13 in 14 ali samo AUT? Hvala.

Tle v okoliskih lidlih je akcija ista kot lani:
http://www.lidl.de/de/faire-entlohnung/...
Pred parkingom in na blagajnah so table da iscejo nove delavce. Zacetna placa, ki jo na povezavi pise se vedno velja. To je z nadurami vred 1400€/mesec NETTO !
Soseda poljakinja dela v industriji dobi 1500€ NETO, dva starejsa rusa isto soseda dobita 1950 NETO, ker sta porocena. Delata v tovarni za filtre pakirat.
Eni tujci znajo nemsko, eni pa niti ne. Odvisno od foha. Bivsi sosed vozi vilicarja pri bmw za 1700 NETO, njegova nemscina je na nivoju 5-6 razreda osnovne sole.
Moja je arhitekta, 40% delavcev v biroju ne zna nemsko.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

St235 ::

Ali je mozno odjaviti davcno rezidenstvo, brez odjave stalnega prebivalisca?

Izjemno težko. Mogoče boš imel srečo ampak večinoma je to kar črtno bel pogoj.

Lahko oddam vlogo za odjavo davcnega rez. in recimo odjavo stalnega prebivalisca pozneje?

Izjemno velika verjetnost je, da ti bodo zavrnili odjavo.

Jaz in moja sva redno zaposlena v DE, ker se misliva najprej porocit in sele na to odjavit davcno rezidentstvo me zanima sledece. Porocila se bova cez 14 dni, pa sva mislila hkrati odjavit prebivalisce. Je to mozno?

Možno, dokler bosta oba skupaj odjavila prebivališče in hkrati uveljavljana odjavo rezidenstva bo ok. če bo eden glje ostal v sloveniji bo proka velik problem pri odjavi davčnega rezidenstva.

V kolikor mi ne odobrijo prvic, a lahko vlogo oddam spet ponovno?

Lahko, če se kaj spremeni.

Malo ce mi kdo pojasni kako bi blo najbolj enostano vseskupaj.

Najbolj enostavno je, da ukineta v sloveniji popolnoma vse. telefone, TRR, bivališče, avto itd...

7982884e ::

softverski inzenir, ki tukaj kasira 1500 neto ... koliko bi imel neto na enaki poziciji v nemciji in koliko se mu to splaca?
se nekaj, kaksne so razlike v placah med vzhodno (berlin) in zahodno nemcijo?

pegasus ::

Vzhodna nemčija ima plače nekje take kot mi. Ja, tudi nemci jamrajo :)
Zahodna malo bolje, odvisno kje pristaneš in kako se zmeniš.

Invictus ::

7982884e je izjavil:

softverski inzenir, ki tukaj kasira 1500 neto ... koliko bi imel neto na enaki poziciji v nemciji in koliko se mu to splaca?
se nekaj, kaksne so razlike v placah med vzhodno (berlin) in zahodno nemcijo?

Probaj dobiti službo preko agencije kot freelancer.

So tarife precej večje...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

c0dehunter ::

Ravno dobil ponudbo za za 3,6 ali 12 mesečne projekte kot on-site contractor preko agencije. Delo poteka v Nemčiji, Nizozemska, Skandinavija, Irska. Tarifa baje okoli 40€ bruto/h.
I do not agree with what you have to say,
but I'll defend to the death your right to say it.

Invictus ::

Pazi na to, če je ponudba all-inclusive ali so stroški posebej plačani. Oz. ti krijejo bivanje plus potovanja.

40 EUR/h je danes nekako začetna tarifa freelancerjev, pač odvisno od področja.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

c0dehunter ::

Pri tej konkretni ponudbi si stroške in stanovanje plačaš sam. Tarifa je prilagojena prvi oceni znanja, t.j. 2,3 leta izkušenj. To potem znese nekako 4k neto na mesec, kar mislim da ni tako slabo, če odšteješ total stroške recimo 2k, pa ti potem 2k ostane.
I do not agree with what you have to say,
but I'll defend to the death your right to say it.

Zgodovina sprememb…

Invictus ::

Boš pač šparal na hotelih :D. Uporabi airbnb in najdi bivališče blizu službe. Tam, kjer ti ponujajo delo, je javni prevoz drag. Na airbnb marsikdo ponuja količinski popust.

Ne hodi v najem, ker je to predrago za manj kot eno leto... Poskusi se zmenit, da ti oni plačajo stanovanje.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

c0dehunter ::

Aja, pride AirBnb na koncu ceneje? Sem zmeraj mislil, da se bolj splača vzeti short term rent :) BTW, si dal to skozi, ali si še v tem?
I do not agree with what you have to say,
but I'll defend to the death your right to say it.

Invictus ::

Moraš pogledat in preračunat. Poglej tudi booking.com. Znaš dobiti včasih kake ugodne ponudbe, samo je dobro da se registriraš gor.

Short term renta ti ne da nihče, ali pa je obsceno drag. Poleg tega je ponavadi 3 mesečna varščina skoraj pravilo. Pa še neradi oddajajo tujcem. Da ne govorim o tem da ima vsaka država svoja pravila o najemniških stanovanjih. Ga lahko dobiš brez pohištva :).

Seveda je tudi odvisno ali boš vmes hodil domov ali ne. Letalo je zdaj poceni. Sam najti je treba pravi termin...

Ja, sem bil in sem še v tem. Vedno mi je stranka uredila stanovanje. Samo da zdaj skoraj nič ne potujem... 1x na mesec, ali še to ne... Že skoraj premalo :D. Se navadiš na to kot na drogo...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

c0dehunter ::

Hvala za nasvete, bo prišlo prav.
I do not agree with what you have to say,
but I'll defend to the death your right to say it.

interceptor ::

zdravo. Imam sledeči problem. V Nemčijo sem odšel delat 18.6.2014. zaposlitev sem si našel pri Zaposlitveni agenciji Boetronic (nemška agencija).delam pa pri BMW-ju. S 18.6.2014 mi je tudi v nemčiji začelo teči pokojninsko, zdravstveno zavarovanje (v sloveniji sem ga prekinil). dobil sem tudi svojo davčno številko, po kateri sem obdavčen v Nemčiji. z Slovenijo nisem imel nič več.V nemčiji sem imel tudi začasno prebivališče (stalnega mi niso dovolili, ker sem živel v samskem domu) . Stalno prebivališče v Sloveniji sem odjavil 1.12.2015, takoj ko sem našel svojo stanovanje in sem mislil, da je to tudi dovolj. zdaj mi je pa rekel kolega, da moram na DURS poslati tudi vprašalnik o rezidenstvu. Ima kdo podobno izkušnjo? Ali je kdo moral plačati davek za nazaj, pa čeprav ni imel nič več s Slovenijo? Hvala za odgovor.

St235 ::

Dohodnino plačuješ do dne, ko si davčni rezident. Če želiš davčno rezidentsovo odjaviti moraš to pisno zahtevat. Zahtevek lahko vložiš za eno leto nazaj. Šele, ko dobiš odločbo, da nisi več davčni rezident prenehaš s plačevanjem dohodnine. Do takrat si dolžan poskrbet, da ima FRUS pravilno izpolnjeno napoved dohodnine in da je morebitna razlika v dohodnini plačana.

Glede na to da smo danes 27.12.2016 lahko zahtevaš odjavo davčnega rezidentstva z recimo 1.1.2016, kar bolj kot ne soupada z tvojo odjavo stalnega prebivališča. Dokler si imel stalno bivališče bi bilo praktično nemogoče odjavit davčno rezidentstvo. Pod pogojem, da v Sloveniji nimaš nepremičnin, družine ali kakšnih drugih jasnih socialnih ali ekonomskih interesov ti bo FURS davčno rezidentsvo tudi odjavil.

Za leti 2014 in 2015 pa si dolžan poročat o dohodkih v tujini in plačat razliko v davku. V nasprotnem primeru si v prekršku in v kolikor bo FURS kršitev obravnav boš poleg dohodnine plačal tudi kazen. Dodatno si v po vsej verjetnosti v prekršku, ker FURS nisi predhodno prijavil načrtovanih dohodkov iz tujine in nisi prijavil TRR.

FTad ::

St235 je izjavil:


Za leti 2014 in 2015 pa si dolžan poročat o dohodkih v tujini in plačat razliko v davku. V nasprotnem primeru si v prekršku in v kolikor bo FURS kršitev obravnav boš poleg dohodnine plačal tudi kazen. Dodatno si v po vsej verjetnosti v prekršku, ker FURS nisi predhodno prijavil načrtovanih dohodkov iz tujine in nisi prijavil TRR.


se pravi bo moral plačati razliko v davku za obe leti + kazen?

interceptor ::

V sloveniji nimam ničesar. Ne nepremičnine, ne družine, niti ne punce ali bilo kakih interesov. za leto 2016 lahko zahtevam odjavo davčnega rezidenstva. Kaj pa lahko storim za leto in pol prej, ko sem že delal v nemčiji? Znanec je priložil nekakša potrdila z nemške davčne uprave. In je bilo potem ok. Tako mi je saj rekel. in tudi slovenska davčna uprava mi je zatrdila če vlogo pošljem sam (tudi za nazaj) ni nobene kazni. Sam jaz jim ne verjamem. Rad bi pa to uredil.

konspirator ::

Kljub temu si še vedno davčni rezident R SLO.
http://blog.balantic.si/post/7197189345...

Furs lahko zahteva plačilo razlike med obema dohodninskima lestvicama SLO/DE za obe leti 2014/15.
--

Zgodovina sprememb…

Invictus ::

interceptor je izjavil:

V sloveniji nimam ničesar. Ne nepremičnine, ne družine, niti ne punce ali bilo kakih interesov. za leto 2016 lahko zahtevam odjavo davčnega rezidenstva. Kaj pa lahko storim za leto in pol prej, ko sem že delal v nemčiji? Znanec je priložil nekakša potrdila z nemške davčne uprave. In je bilo potem ok. Tako mi je saj rekel. in tudi slovenska davčna uprava mi je zatrdila če vlogo pošljem sam (tudi za nazaj) ni nobene kazni. Sam jaz jim ne verjamem. Rad bi pa to uredil.

Evo, še FURS ti je rekel, da ne bo kazni. Hitro na najbližjo upravo po papirje in jih izpolni. Zraven pridobi še vsa namška dokazila in akcija.

Kaj bi še rad ?!?!?!?!
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

St235 ::

FTad je izjavil:

St235 je izjavil:


Za leti 2014 in 2015 pa si dolžan poročat o dohodkih v tujini in plačat razliko v davku. V nasprotnem primeru si v prekršku in v kolikor bo FURS kršitev obravnav boš poleg dohodnine plačal tudi kazen. Dodatno si v po vsej verjetnosti v prekršku, ker FURS nisi predhodno prijavil načrtovanih dohodkov iz tujine in nisi prijavil TRR.


se pravi bo moral plačati razliko v davku za obe leti + kazen?


Kazen ni nujna, dokler izvede samoprijavo, torej sporoči podatke preden FURS začne postopek zoper njega ne bo kazni.

interceptor je izjavil:

V sloveniji nimam ničesar. Ne nepremičnine, ne družine, niti ne punce ali bilo kakih interesov. za leto 2016 lahko zahtevam odjavo davčnega rezidenstva. Kaj pa lahko storim za leto in pol prej, ko sem že delal v nemčiji? Znanec je priložil nekakša potrdila z nemške davčne uprave. In je bilo potem ok. Tako mi je saj rekel. in tudi slovenska davčna uprava mi je zatrdila če vlogo pošljem sam (tudi za nazaj) ni nobene kazni. Sam jaz jim ne verjamem. Rad bi pa to uredil.


Temu se reče samoprijava. Kazni ne bo, v kolikor FURS še ni začel postopka zoper tebe (velika verjetnost).

V bistvu moraš poročat o svojih prihodkih v tujini, na podlagi le teh bo FURS izdal odločbo o dohodnini. Zoper to odločbo lahko vložiš ugovor v katerem uveljavljaš tako stroške, kot že plačano dohodnino v Nemčiji. FURS ti izda novo odločbo, kjer se izračuna razlika med tem kaj bi moral plačat pri nas in tem kaj si plačal v Nemčiji. Če je plačanega dovolj potem ni doplačila.

Tukaj najdeš obrazec, ki bi ga moral poslati na FURS, ko si začel delat v tujini. http://www.fu.gov.si/davki_in_druge_daj...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

interceptor ::

Najlepša hvala za odgovor.

red4576 ::

par vprasanj za "slo-tech pravnike", v zvezi odjave davnega rezidenstva za cas opravljanja projekta v tujini (4-6 mesecev)

a) Ali je odjava oz. zamrznitev tako obveznega kot tudi dopolnilnega zdravstvenega zavarovanja predpogoj za odjavo davcnega rezidenstva?

Sem googlal na to temo in nikjer ne najdem definiranih pogojev za odjavo davcnega rezidenstva. Obstajajo le neka priporocila, katerih upostevanje omogoca "vecjo moznost" odobritve odjave, vendar pa brez nekih cold factov. Celotna zadeva mi deluje zelo netransparentno.

V interesu mi je, da obeh zdr. zavarovanj ne bi odjavil, kljub temu da imam zdr. zav. urejeno v tujini. Razlog je namrec v tem, da odjava/zamrznitev zdr. zav. ob ponovnem rekativiranju zahteva cakalno dobo (3 meseci), kar bi mi lahko povzrocilo problem v primeru nepredvidene vrnitve v slo (predcasno dokoncanje projekta), ker bi bil lahko nekaj casa nezavarovan

b) Ali je mogoce odjaviti obvezno in dopolnilno zavarovanje na daljavo?

Mi ni v interesu, da bi se samo zaradi tega (po nepotrebnem) vracal v SLO.

hvala

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: red4576 ()

Okapi ::

Če greš samo za nekaj mesecev v tujino davčnega rezidentstva sploh ne moreš odjavit, oziroma se ti tudi splača ne, tudi če je teoretično možno.

red4576 ::

Okapi je izjavil:

Če greš samo za nekaj mesecev v tujino davčnega rezidentstva sploh ne moreš odjavit, oziroma se ti tudi splača ne, tudi če je teoretično možno.


Predpostavimo, da gre za min 6 mesecno delo - v najslabsem primeru koncam v nekaj mesecih, vendar pa obstaja moznost podaljsanja oz. pridobitve pogodbe za nedolocen cas, torej je dosti open-ended zadeva.

Pa tudi za nekaj mesecno delo se mi zelo izplaca odjavit davcno rezidenstvo.

zee ::

Davčne rezidence ne moreš odjaviti, če si izven Slovenije manj kot šest mesecev na leto.
zee
Linux: Be Root, Windows: Re Boot
Giant Amazon and Google Compute Cloud in the Sky.

Invictus ::

Če se nimaš namena preselit, je bolje imeti normiran s.p.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

red4576 ::

zee je izjavil:

Davčne rezidence ne moreš odjaviti, če si izven Slovenije manj kot šest mesecev na leto.


Ce je pod 6 meseci misljeno kot imeti status residenta v tuji drzavi za najmanj 6 mesecev na leto, potem ne bi smelo biti problema. Pac 4 mesece furas projekt, residenstvo pa odjavis 2 meseca kasneje.Ce je pa misljeno kot vsaj 6 mesecev zaposlitvenega statusa (skupno na leto), ki je razviden iz datumov navedenih v pogodbah, potem je pa to druga storija.

Invictus je izjavil:

Če se nimaš namena preselit, je bolje imeti normiran s.p.


V nekaterih drzavah delodajalci bolj kot ne hocejo, da delas direktno za njih in tako izstavljanje racunov odpade.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: red4576 ()

Invictus ::

red4576 je izjavil:


V nekaterih drzavah delodajalci bolj kot ne hocejo, da delas direktno za njih in tako izstavljanje racunov odpade.

Ja, na žalost je to spet trend zadnje čase...

V tem primeru pač plačaš davke tam, potem pa to neseš na naš FURS in doplačaš razliko, če je potrebno.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

DSmidgy ::

A lahko povesta, katere države imata v mislih, ko pravita, da podjetja želijo direktno zaposlovati.
Kako pa je z agencijskim delom? Ker tu sem jaz dobil občutek, da je bistveno več ponudbe del, kot pa je izvajalcev.

Invictus ::

Cela zahodna Evropa...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

otago ::

@red4567
b.)Zdravstveno lahko odjavis preko emaila, ali preko navadne poste posljes nekaksno potrdilo(izpis tujega zavarovanja). S potrdilom odjave osnovnega zdravstvenega lahko preko emaila, snail mail odjavis dodatno zdravstveno. Uveljavljsas lahko preplacilo zavarovanja (tisti cas, ko si imel ze v tujini zavarovanje) za nazaj.

mmcmmc ::

Prosim za objasnitev:

Ali ob prijavi na delo v Avstriji mora nujno biti pridana kopija diplome/spričevala ali pa lahko samo pustim napisano v CVju?

shintaro ::

m0LN4r je izjavil:

scipascapa je izjavil:

Tudi jaz se poigravat z idejo iti v AUT/DE, malo me je strah ampak bo treba ta korak. m0LN4r imaš kaj za rojake?

Kok je štartna plača v AUT/DE? Sem slišal nekje 1000-1100EUR? Dobiš v obeh državah še 13 in 14 ali samo AUT? Hvala.

Tle v okoliskih lidlih je akcija ista kot lani:
http://www.lidl.de/de/faire-entlohnung/...
Pred parkingom in na blagajnah so table da iscejo nove delavce. Zacetna placa, ki jo na povezavi pise se vedno velja. To je z nadurami vred 1400EUR/mesec NETTO !
Soseda poljakinja dela v industriji dobi 1500EUR NETO, dva starejsa rusa isto soseda dobita 1950 NETO, ker sta porocena. Delata v tovarni za filtre pakirat.
Eni tujci znajo nemsko, eni pa niti ne. Odvisno od foha. Bivsi sosed vozi vilicarja pri bmw za 1700 NETO, njegova nemscina je na nivoju 5-6 razreda osnovne sole.
Moja je arhitekta, 40% delavcev v biroju ne zna nemsko.


Ja če živi v Sloveniji oz. nima najemnine za plačat. Je seveda to na papirju zelo mamljivo brat!!

Realnost pa, ko odplačaš stroške kot so hrana in najemnina itd., nisi neki v groznem plusu kot če bi bil v sloveniji, še posebej ne s temi plačami k si objavil. Za tistih nekaj 100 eur pa ne bom zapuščal domovine.

Nekateri pa tudi se ne selijo samo zaradi financ. Če pa se seliš zaradi financ, je pa tako.

Seveda če ti služiš več ko 3.000 je to druga zgodba. Ampak povprečen forumaš tukaj lahko te cifre samo sanja

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: shintaro ()

DOOM_er ::

Pozdravljeni, mene pa zanima če kdo izmed vas dela ali pa pozna koga ki dela in živi v Šanghaju? Imam namreč možnost dobiti precej dober projekt, ki bi me za 2 3 leta priklenil na Kitajsko.
Robots will steal your job. But that's OK
1 2 3
4
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Davki in potovalni nacin zivljenja (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9219133 (6283) karafeka
»

Davčno svetovanje - delo/selitev v tujino (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12130395 (15031) SmeskoSnezak
»

Odjava stalnega naslova in pa davcnega rezidenstva - iz tujine

Oddelek: Loža
194566 (4013) Kaboom
»

Delo v Avstriji (Graz) (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6226951 (17902) sampi

Več podobnih tem