» »

Plače - Slovenija vs EU

Plače - Slovenija vs EU

1
2
3

Fizikalko ::

Sej se hecaš...

username ::

Ne, ne hecam se. Čisto resno mislim.
I've got a solution for the rainforest: napalm the lot. (Jeremy Clarkson)

Fizikalko ::

Argumentiraj.

Matty ::

username... kot sem ze rekel, zal nimam neke tabele, kjer bi lahko prikazal raven cen v drzavah. Indeks ravni cen v SLoveniji znasa okoli 70, medtem ko v Belgiji priblizno 110. Kar pomeni, da ti cirka 625 EUR neto (ce preracunas) kot dobis pri minimumu v Belgiji kupi precej manj kot pa isti znesek v Sloveniji...

Belgijo pa dajem kot primer zato, ker sem tam prezivel lep cas, in vem kako je drago zivljenje tam... Vglavnem, kot sem napisal, sem hotel rect, da je z minimumom tezko zivet tako tam kot v Sloveniji!!! Podatkov o obdavcenju nekoliko visjih plac zal nimam, res pa je da je obdavcenje progresivno, in da ima Slovenija najvisje place med najbolj obdavcenimi v Evropi (res pa je tudi, da so najvisje place v Sloveniji le srednje visoke place v nekaterih evropskih drzavah)

Se glede socialne drzave... pa bodimo kot so ZDA, kjer so davki nizji in je sociala na podnu... To pomeni, konec relativno poceni zdravstva, brezplacnih sol, pokojnin, ...

Sicer pa je v slovenski ustavi napisano nacelo socialne drzave, saj drugi clen opredeljuje slovenijo kot socialno drzavo! Drzava mora prevzeti dejavno socialnovarstveno vlogo, in obstajajo neke temeljne socialne pravice, ki jih zagotavljajo ustrezne dolocbe... npr. svoboda dela, pravica do socialne varnosti, pravica do zdravstvenega varstva, pravice invalidov, ... In po mojem mnenju je tako tudi prav!

Zanimiva je npr. Danska (pa ne da bi zivel tam - je premrzlo). Imajo najvisje davke v Evropi (DDV 25%, nore davke na avtomobile). Zanimivo je, da je tam pomoc BREZPOSELNIM visja kot pa minimalna placa... In to precej. Solstvo je tudi brezplacno, ... Po drugi strani pa Anglija. Imam nekaj kolegov, ki so stari okoli 30 let, in bodo se nekaj let odplacevali svoje dolgove za studij na univerzi... (pa niso bili na super univerzah, pa so dolgovi znasali krepko cez 10.000 funtov - starsi pac niso oz. niso bili sposobni prispevati zraven). Res pa je, da ce si sposoben, lahko potem v 10-20 letih prides do sluzbe, ki ti prinasa 500.000 funtov na leto...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Matty ()

Daedalus ::

>Zanimiva je npr. Danska (pa ne da bi zivel tam - je premrzlo). Imajo najvisje davke v Evropi (DDV 25%, nore davke na avtomobile). Zanimivo je, da je tam pomoc BREZPOSELNIM visja kot pa minimalna placa... In to precej. Solstvo je tudi brezplacno, ... Po drugi strani pa Anglija. Imam nekaj kolegov, ki so stari okoli 30 let, in bodo se nekaj let odplacevali svoje dolgove za studij na univerzi... (pa niso bili na super univerzah)

Danska ima osnovno davčno stopnjo za avtomobile 105%, najvišja pa je 180%... tako pravijo članki, ki jih najde google.
Enkrat sem gledal malo cene za Audi A4 in je na Danskem cena še enkrat višja kot pri nas.
Kar se pa Anglije tiče - majo res zelo drago visoko šolstvo, evo enega cenika. Sicer nisem čisto prepričan, če je "pravi", samo za orientacijo bo kr OK...
Man is condemned to be free; because once thrown into the world,
he is responsible for everything he does.
[J.P.Sartre]

username ::

Indeks ravni cen v SLoveniji znasa okoli 70, medtem ko v Belgiji priblizno 110. Kar pomeni, da ti cirka 625 EUR neto (ce preracunas) kot dobis pri minimumu v Belgiji kupi precej manj kot pa isti znesek v Sloveniji
no te številke omogočajo neko primerjavo. Bi bilo pa še zanimivo pogledat kolikšen delež ljudi v SLO prejema minimalca in koliko v BE. Še bolj zanimiva pa bi bila celotna slika razporeditve dohodkov.

Se glede socialne drzave... pa bodimo kot so ZDA, kjer so davki nizji in je sociala na podnu

1. sociala v ZDA ni na podnu.
2. sociale v ZDA večina ljudi itak ne potrebuje, ker lahko z lastnim delom zasluži za spodobno življenje.

Raje imam solidno službo in ustrezno plačo, pa da mi ne poberejo vsega davki. Pa da potem sam odločam o svojem zdravstvenem zavarovanju in vseh ostalih zadevah, saj bi si jih v takem primeru lahko komot privoščil.

Tako pa slišim da ljudje pri nas plačujejo obvezno zdravstveno zavarovanje več (tudi do dvakrat toliko) denarja kot bi plačevali za prostovoljno zavarovanje v ZDA (s tem da so tam plače nekajkrat višje, prav tako pa po drugi strani tudi nivo storitev za zavarovance).
I've got a solution for the rainforest: napalm the lot. (Jeremy Clarkson)

BigWhale ::

> Tako pa slišim da ljudje pri nas plačujejo obvezno zdravstveno
> zavarovanje več (tudi do dvakrat toliko) denarja kot bi plačevali za
> prostovoljno zavarovanje v ZDA (s tem da so tam plače nekajkrat višje,
> prav tako pa po drugi strani tudi nivo storitev za zavarovance).

Tole bos pa moral podkrepit. In to krepko.

username ::

Tole bos pa moral podkrepit. In to krepko.
sem moral malo pobrskat nazaj ampak sem našel. upam da bo dovolj zgovorno:

izkušnje človeka, ki je delal v ZDA in pri nas - klikni!
I've got a solution for the rainforest: napalm the lot. (Jeremy Clarkson)

BigWhale ::

Pri nas so prispevki za zavarovanje 6.63% place...

Ko sem se jaz zanimal ali se mi splaca delat v ameriki ali ne, sem prisel do zakljucka, da se ne splaca. Ostal bi na istem s to razliko, da te lahko tam odpustijo veliko prej kot pri nas, da te lahko lastnik stanovanja ven vrze ko se zmisli, da so stanovanja svinjsko draga in da za tisto precej visoko najemnino dobis eno luknjo... :) Slabso kot pri nas :P

username ::

Pri nas so prispevki za zavarovanje 6.63% place
kakšen argument je pa to? če ti človek (v mojem linku) napiše da je treba plačat 1500 dolarjev na leto, je to to in procenti od plače so tukaj irelevantni.
V glavnem to pomeni 300.000 SIT na leto. kdor je zaposlen in je dobil podatke za izpolnitev napovedi za dohodnino, pa je lahko sam preveril, koliko je dal lani v celem letu za zdravstveni prispevek. Tudi če je imel plačo bolj švoh, je sigurno za ZZZS šlo vsaj 500.000 SIT. Ne mi pol o nekih procentih*. Kljub slabšim plačam dajemo za zavarovanje več, kvaliteta je pa v podnu. Jebeš tako socialno državo.

Če pa ti nisi zbral volje, da bi šel v tujino, je pa to tvoja osebna stvar. A si mogoče že bil kdaj tam in ali si si mogoče na lastne oči ogledal tisto "luknjo" od stanovanja? me samo zanima, čeprav ti verjamem. ampak ne zameri da sem malo previden, ker večina ljudi radi klobasajo neresnice, ne da bi zadeve preverili.

*ja po 2 minutah sem se odločil da bom malo omilil zgornji stavek, čeprav bo moj argument še boljši: vendarle imaš prav, ko omenjaš procente. namreč spodobna plača v USA za ljudi s faksom je okoli 100.000 USD, torej pomeni 1500 USD približno 1,5%. Pri nas pa 6,63%. Kaj si torej pravzaprav hotel povedati? What's wrong with this picture?
I've got a solution for the rainforest: napalm the lot. (Jeremy Clarkson)

Phil ::

Zanimivo je, da je tam pomoc BREZPOSELNIM visja kot pa minimalna placa... In to precej.
A si siguren za tole. Ne verjamem da bi takole spodbujali lenobo. Kdo bi potem sploh opravljal najnižje plačane službe?
LP

BigWhale ::

Samo povedal sem koliksen je procent pri nas... Nevem kaj te tle moti? V Ameriki je sociala cisto okej dokler imas denar. Ko pades pod neko mejo si gres lahko sam slepic operirat. Dobesedno. Na urgenci te bodo ven zabrisal, pa se rekli ti bodo, da kri za sabo pobrisi, ker si jim tla umazal...

Po malo manj kot treh tednih dela v Ameriki sem se odlocil, da se ne splaca tam ostat. In verjemi mi, raziskava je bila kar temeljita...

Matty ::

cman... to je res... in to tudi meni ni cisto jasno... vsaj v moji balkanski miselnosti ne...

kot mi je na enem sestanku razlozil en danec je je fora drugje... miselnost je tam drugacna... kao biti nezaposlen se tam "ne spodobi", in te tradicionalna druzba izobci. Zato mnogi raje izberejo minimalno placo kot pa tak status... Seveda pa taka miselnost ne velja za ne-dance... in danska je tudi ena izmed najbolj "nacionalisticnih" skupnosti v Evropi, in tujcem se je tam izredno tezko integrirati oz. sploh dobiti delo... najnizje placane sluzbe pa povecini itak opravljajo tujci, ki ob izgubi dela seveda avtomaticno ne dobijo podpore za brezposelnost... Seveda je to diskriminacija. In ta "pomoc za brezposelne" je bila tudi eden izmed glavnih razlogov, da so uvedli prehodno obdobje za delavce iz drzav kandidatk...

username...
"Raje imam solidno službo in ustrezno plačo, pa da mi ne poberejo vsega davki. Pa da potem sam odločam o svojem zdravstvenem zavarovanju in vseh ostalih zadevah, saj bi si jih v takem primeru lahko komot privoščil."

Mislim, sta Irska in VB pravi drzavi zate...

Brane2 ::

Tisti procent za ZZZS pri nas je treba jemati zelo pogojno. To pa zato, ker tu cesar izvaja trike, kot jih vidis vsako nedeljo na avtosejmu, ko dripec s trem skatlicami od vzigalic in papirno krogllico sprejema stave- in seveda vedno odide z denarjem cepcev v zepu.

Cesar zaracunava ta davek iz bruto place in na placo. Seveda delodajalec ne more placat samo enega. Sedaj tega ne morem pogledat a mislim, da je tisti na placo precej visji (celo stvar imam v Exel tabeli na WIn particiji, tole pa pisem v Gentooju).

Kolikor pomnim, gre za 8,x % iz place in 15.x % na placo. Tako da ima cesar tu ogromno wiggle rooma za laganje pri primerjanju statistik.

Kaksna je dejanjska razlika med prispevki iz in na BOD ? Pojma nimam. Obesijo te za jajca ce ne placas prvih ali drugih...

Mercier ::

Ampak v gnilem ameriškem kapitalizmu te z davki udarijo, ko že nekaj imaš. Oni znajo premoženje obdavčit.
Pri nas, v socialni državi, pa ima nekaj starčkov praktično vse premoženje, seveda praktično neobdavčeno. Mladi, ki si premoženje šele ustvarjamo, pa pridno plačujemo.

Ne poznam nobenega, ki se je vrnil iz USA.

Kar se pa zdravstva tiče...kakorkoli se odločite, vedno se odločite, da bi nekaj v zdravstvo vlagali. Toliko, kot te lahko stane, sačuvaj bože, en trajno okvarjen notranji organ, toliko ne moreš sam zaslužit. Nekaj tu mora bit kolektivno.

Barakuda1 ::

Ne poznam nobenega, ki se je vrnil iz USA.


Hja, to še ne pomeni, da jih ni.

Zelo malo se govori (posebaj sedaj, ko to ni "politično primerno") tudi o izjemno močni (tako števično kot tudi politično) ameriški oporečniški iseljenski diaspori.

V Pragi jih je po nekaterih ocenah trenutno v Evropi največ.
So dobro organizirani, izdajajo svoje časopise in publikacije in niso ravno navdušeni nad stanjem v svoji domovini.

Pa da ne bo pomot. Gre za ljudi, ki so v svojem bistvo veliki patrioti, pretežno visokoizobraženi, podjetniki in podobno.

Največ kritik z njihove strani, pa leti ravno na preveliko družbeno in socialno razslojevanje. Menijo da bo to na dolgi rok predstavljalo za ZDA enega od največjih problemov.

Drugače povedano. ZDA imajo še kako veliko in močno migracijo - ampak v begu iz ZDA in ne samo v ZDA ;)

Očitno se nekaterim intelektualcem zdi Evropa (tudi s svojo socialno politiko) na dolgi rok, perspektivnejša od ZDA.

..............

ko omenjaš procente. namreč spodobna plača v USA za ljudi s faksom je okoli 100.000 USD, torej pomeni 1500 USD približno 1,5%. Pri nas pa 6,63%. Kaj si torej pravzaprav hotel povedati? What's wrong with this picture?



Spodobna plača fakultetno izobraženega američana ni niti približno 100.000 USD $. Tako visoka plača je izjemno visoka plača, ki jo doseže le nekdo, ki ima srečo, da je zaposlen v dobrostoječi multinacionalki, povrhu vsega pa takšno plačo dobi šele po nekaj letih (4-5). Za koga so rezervirana ta delovna mesta pa tudi ni nobena velika skrivnost.

Povprečno spodobna plača fakultetno izobraženega američana pa se giblje nekje med 45 – 55.000 USD $ (letno - za kolikor se tudi sicer praviloma sklepa pogodba). Zlo na okroglo, približno toliko EUR.

Navedena plača je jasno BRUTO plača.

Če torej nisi tisti srečnik, ki se je šolal izključno s sredstvi staršev, moraš v prvih 8 do 10 letih vračati še kredite za izobraževanje, ki včasih dosegajo kar 1/3 plače, ti v ZDA ni ravno z rožcami postlano.

BigWhale ::

Ce imas placo $50.000 letno in zivis v Wyomingu ali pa Nebraski recimo, ti je lahko lepo...

V Californiji ali pa New Yorku si ga pa najebal ;>

Barakuda1 ::

Ma saj v tem je ravno štos.

Plače okoli 40 - 50.000 USD $ so zgolj statistični povpreček.
Pri tem je potrebno upoštevati, da gre za bruto plače, tako da ti ostane v žepu kar precej manj zelencev.

No, temu je potrebno dodati še nekaj nekaj stvari, o katerih se kar molči, pa čeprav niso ravno zanemarljive.

Da bi imel takšno plačo, je potrebno poleg ustrezne izobrazbe, da imaš tudi ustrezen položaj v hirarhiji delodajalca. (družbeni status)
To za sabo potegne tudi to, da si preprosto ne moreš več privoščiti, da boš vozil katerikoli avto, da boš stanoval v katerikoli četrti, da boš jedel v katerikoli restavraciji itd.

Slog življenja, ki se v takem primeru terja od tebe (če hočeš v perspektivi napredovati po družbeni in zaposlitveni lestvici), pa ima seveda tudi svojo ceno, izraženo predvsem v zelencih.

Ko se preračunaš, boš videl da zadeve niso tako preproste.
Torej se ni ravno za čuditi, da izobraženi evropejci že dolgo več ne hrepenijo po ameriki kot obljubljeni deželi, medtem ko je obraten trend zmeraj bolj prisoten.

In tko za razmislek. Amerika svoj trenutni potencijal med drugim gradi tudi na "uvozu možganov" predvsem iz evroazijskega bazena. Ko bodo tudi oni pričeli gledati na Evropo kot novo destinacijo priložnosti (potrebno bo da jih evropa tudi miselno sprejme in se osvobodi rasnih in ksenofobičnih predsodkov), se kaj lahko zgodi, da se bodo temelji ameriške miselnosti in gospodarstva krepko zamajali.

Thomas ::

Jah ne vem, no. Tipček v Financah je povedal kako je. Mu verjamem 90+% da je res tako.

Tko da ni kej dosti filozofirat tukaj. Se duvat, kako smo mi na tem področju boljši, je smešno. Oziroma je srhljivo zaradi (podedovane od komunistov) podobnosti s Severnimi Korejci, ki se sekirajo zaradi Ameriške brezposelnosti. Aja, sej res - ali pa Slovenskega sekiranja zaradi brezposelnosti v Ameriki. Ali pa zaradi gospodarske krize v Ameriki so se naši novinarji tudi precej žalostili in jokali po TV in časopisih. In to v času, ko smo mi doživljali strašne uspehe, gospodarsko rast smo imeli za pol Ameriške ...

Hehe ... Tudi operacije izvijanja, da je njihova puma ponekod ogrožena - je brezpredmetno.

Socializem je smešna bolezen. Svoje simptome opažaš pri drugih, ki so v kapitalizmu in v primeri s tabo čisto zdravi.
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

BigWhale ::

Thomas, a meni pa ne verjames? :P

cryptozaver ::

Za obvezno ZZ 500.000/leto? Pri nas? To je vec kot 40 KSIT/mesec. Ne bi se strinjal. Niti nadstandardno zavarovanje ne stane tolk LINK!

Zgodovina sprememb…

MadMicka ::

Treba je še upoštevat, kakšen procent ljudi živi na robu revščine in koliko jih je na vrhu. Če ima manjšina skoraj vse, drugi pa nič, je lahko povprečje še vedno ok, samo zadeva ni takšna, kot bi morala biti v sodobni državi.

username ::

Mislim, sta Irska in VB pravi drzavi zate...
a tako. no, ni važno, bi bilo bolj fino da še SLO postane podobna takim. ne, ne mislim se seliti, raje kar tukaj izboljšajmo zadeve. se ne pustim pošiljati "u Graz ili Filadelfiju" če veš kaj s tem mislim.

Toliko, kot te lahko stane, sačuvaj bože, en trajno okvarjen notranji organ, toliko ne moreš sam zaslužit.
seveda, prav imaš. zato pa je zavarovanje.

Amerika svoj trenutni potencijal med drugim gradi tudi na "uvozu možganov" predvsem iz evroazijskega bazena.
that's what you keep telling yourself. Trouble is, that simply ain't the truth. sorry

Za obvezno ZZ 500.000/leto? Pri nas? To je vec kot 40 KSIT/mesec. Ne bi se strinjal.
če sam nimaš redne zaposlitve, prosi mamo/očeta/strica.., da ti pokaže plačilni listek. najbolj se pa to vidi na tistem izpisku ki ga pošiljajo v začetku leta za izpolnitev dohodninske napovedi. kdor ima čez 150.000 sit NETO mesečne plače, verjetno na leto plačuje čez 500.000.

nadstandardno zavarovanje, ki ga omenjaš, je pa nekaj drugega.

Če ima manjšina skoraj vse, drugi pa nič, je lahko povprečje še vedno ok
no ampak v Ameriki ni tako, ni treba skrbeti. dohodek najrevnejših res stagnira, a se njihov delež v populaciji manjša. veča se delež nižjega srednjega in tudi višjega srednjega sloja. manjšina Američanov ima res nedoumljivo bogastvo, toda velika večina prav tako živi vedno bolje. občutno bolje.

kaj imate raje: da ima vaš sosed 10x več denarja od vas, pa vi še vedno zelo dobro živite, ALI da oba stradata?
I've got a solution for the rainforest: napalm the lot. (Jeremy Clarkson)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: username ()

Brane2 ::


Kolikor pomnim, gre za 8,x % iz place in 15.x % na placo. Tako da ima cesar tu ogromno wiggle rooma za laganje pri primerjanju statistik.


Lazem. Sem sel glihkar preverit in gre za 6.56% iz place in za 6.56% na placo, bruto seveda. Tisto, kar sem prej navedel, je bil ZPIZ (pokojninsko zavarovanje)

cryptozaver ::

če sam nimaš redne zaposlitve, prosi mamo/očeta/strica.., da ti pokaže plačilni listek. najbolj se pa to vidi na tistem izpisku ki ga pošiljajo v začetku leta za izpolnitev dohodninske napovedi. kdor ima čez 150.000 sit NETO mesečne plače, verjetno na leto plačuje čez 500.000?????

Imam precej prek 150.000 sit na mesec. Mesecno placujem neki cez 4 jurje za PZZ. Zdej nevem a govorimo o razlicnih stvareh a zvimo v nekih drugih svetovih???

Brane2 ::

Cesa ne razumes ? Za zdravstvo (ZZZS) gre 2x po 6,56% procenta bruto place.

Za placo 150.000 bruto je to 9.840 iz place in naslednjih 9.840,00 SIT na placo.

Pri taki bruto placi placas ti v enem letu 12x9.840 SIT= 118.080 SIT za ZZZS, naslednjih 118.800 SIT pa delodajalec.

krneki ::

Nekje sm našel en pildek in na njem piše 650k bruto (360k neto), od tega gre 40k za ZZ in 100k za ZPIZ.

Barakuda1 ::

Tle res ni kaj posebnega za razumet. Branetov podatek in izračun sta povsem korektna in točna.

Tisto o čemer bi se pri teh številkah sploh lahko pogovarjali je, ali to za proklamirani standard zdravstvenih storitev zadošča ali ne. Vendar je to neka povsem druga tema, tko se mi vsaj zdi.

Brane2 ::

krneki:

Priblizno ustreza, jurja gor ali dol.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Brane2 ()

BigWhale ::

Zaradi takih ljudi, ki ne vedo stvari, bi jaz vsem dal bruto place, pa naj sami placujejo prispevke... qrc... ;>

Brane2 ::

BIgWhale:

In profitirale bi samo gostilne. 3/4 folka bi porabilo ta denar za alkoholno vlazenje v gostilni, potem (cez pardeset let) bi pa sli cesarju jokat, da hocjo pokojnino... :D

Barakuda1 ::

In ne samo to. Ko bi jim alko dodobra načel jetra, bi hotli še mal majn kot nadstandrdno zdravstveno oskrbo >:D

username ::

Mesecno placujem neki cez 4 jurje za PZZ. Zdej nevem a govorimo o razlicnih stvareh
ja, očitno govorimo o različnih stvareh. tiste dobre 4 jurje so za prostovoljno zdravstveno zavarovanje. ocenjujem da pri tvoji plači daješ vsak mesec najmanj 50.000 sit za prispevke (aja prej nisem pomislil da plačujemo poleg zdravstvenega zavarovanja še za ZPIZ, približno pol-pol). Torej plačuješ obvezni prispevek za ZZZS cca 12x50.000 / 2 = 300.000 na leto (pa smo pri 1500 dolarjih:D ).

Lahko pa da plačuješ še precej več, nisi povedal točno koliko imaš plače, sem vzel izhodišče malo nad 150.000. IMHO si ne zaslužiš več kot 100 jurjev, če niti tega ne veš, kakšne davke in prispevke plačuješ>:D . Sram te bodi.
I've got a solution for the rainforest: napalm the lot. (Jeremy Clarkson)

Olajuwon ::

Jaz bi dodal še ene par glede ZDA. Tu se govori, kako četudi si univerzitetno izobražen, kao dobiš mali drobiž za plače. Kar dejansko ni res. Vem osebno, da za moj poklic, dobiš v povprečju 80.000 dolarjev. Prej je nekdo govoru, da kao davki poberejo 1/3 plače... Kdor to govori ne pozna razmere v ZDA. Tam imajo tako politiko, da davki ti poberejo zelo malo... samo potem za vsako figo moraš ti plačat. Naprimer zdravstvo moraš sam si plačat in ti ni avtomatično zagotovljena, zato tudi je veliko folka v ZDA (40.000.000 miljonov) brez zdravstvenega zavarovanja. Ok ni vse postlano z rožicami... Samo z univerzitetno izobrazbo, malo iznajstljivosti in nekaj sreče dobiš tolko denarja, ki ga tu v sloveniji lahko samo sanjaš. Pa še ena anekdota: Moji profesorji na faxu, pravijo kako v ZDA Univerzitetni profesorji računajo podjetjem za razna posvetovanja lahko tudi 5000 dolarjev/na uro... Če je kje pri nas taka tarifa mi povejte...
Bolj pomembno je obstajati, kakor biti opazen.

Olajuwon ::

Pa še to: Moja sestra je bla pred nekaj leti v Houstonu..., kje je kot študentka medicine bla na Heart Institute in mi je povedala, da tam kirurgi z daljšim stažem dobivajo tudi po 500.000 dolarjev (in več) na leto. Pri nas priznan (svetovno) kirurg (srčni) Kolkočovnik dobiva 520.000 sit na mesec....
Bolj pomembno je obstajati, kakor biti opazen.

Barakuda1 ::

No, ker nisi edini, ki karkoli ve o ZDA, bi morda ne bilo napak, da bi bil bolj specifičen.

Dejstvo namreč je, da se plače univerzitetno izobraženega kadra v ZDA zelo razlikujejo.

Daleč pred vsemi so medicinci. Njihove plače ne le da dosegajo 80.000 $ pač pa jih nemalokrat presegajo.
Sledijo jim pravniki in ekonomisti, nato so nekje z njimi vštric arhitekti itd. Za vse njih pa še zmeraj velja, da takšne plače ne dosegajo povsod, pač pa le pri uveljavljenih in prestižnih delodajalcih.

Poleg teh, takoimenovanih sanjskih poklicev pa je še pleada univerzitetno izobraženega kadra, katerega plače se giblejo celo nekje med 36 in 45.000 USD $.

Kar se pa tiče honorarjev naših profeosrjev za svetovanje, pa ti lahko zagotovim, da nekateri naši profesorji prav nič ne zaostajajo. A nič ne spremljaš najnovejših afer glede avtorskih honorarjev naših profesorjev. ;)

Olajuwon ::

Barakuda: Veš, da ta riba je neumna?:D Ne sej ti dam prav... Samo po mojem mnenju v ZDA so plače vseeno kr dosti višje kot pri nas (govorim o izobraženem folku). V končni fazi če pomisliš da zaslužiš 80 čukov dolarjev na leto je to skoraj milijon pa pol tolarjev na mesec. Na tem nivoju se giblje povprečna plača enega gradbenega inženirja, pri nas gradbeni inženirji dobijo tam nekje cca 500 čukov na mesec (povprečno). Poleg tega stroški življenja (če izovzamemo zdravje in sociala) niso kaj dosti večji v ZDA kot pri nas. Že bencin naprimer pri njih je, če se ne motim en galon 100 sit.. Zdaj nevem točno kolko je to litrov. Pa o računalnikih in drugih stvareh niti ni potrebno omenjat. Tako, da mislim, da neki tle se razpisovat kako Američani nimajo za mrzel burek, se mi zdi malo neumno - to ne cilja na barakudo...
Bolj pomembno je obstajati, kakor biti opazen.

Barakuda1 ::

Olajuwon

Ko sem delal primerjavo, nisem imel v mislih primerjave plač med ZDA in SLO (to lahko vidiš iz prejšnjih prispevkov)
Predvsem sem opozarjal na razmerja plač med ZDA in članicami EU (predvsem industrijsko razvitejšimi)
Ta razlika ni tako velika, poleg tega pa se permanentno manjša.
K temu sem dodal še to, da je socialna komponenta v EU mnogo moćneje izražena kot v ZDA, ter na podlagi tega zaključeval, da pravzaprav za evropske izobražence Amerika pač ni več obljubljena dežela, kot je to bila morda še pred 100 leti.
Migracijski tokovi (predvsem izobražencev) so se dogoročno pričeli kot kaže gibati v smeri Evrope. Takšen trend pa lahko ima tudi za ZDA resne politične, predvsem pa gospodarske posledice. Predvsem o tem sem polemiziral.

In tko mimgrede. Glede na splošn standard in cene v SLO, bi težko rekel, da gre tudi slovenskim izobražencem tko hudo, da nimajo niti za mrzel burek, Pravzaprav jim niti ne gre tko zelo slabo, če smo zlo pošteni. Posebaj ne, če so pripravljeni toliko časa in intelektualnega potencijala vložiti v delo, kot ga vlagajo kot "najemniška" delovna sila v ZDA.

BigWhale ::

> Pri nas priznan (svetovno) kirurg (srčni) Kolkočovnik dobiva
> 520.000 sit na mesec....

Tole je preprosto povedano laz. Pa ce se ti na glavo postavis. Zdravniki, ko zacnejo delati imajo place nekje okrog 200-250 jurjev mesecno brez dodatkov.

Povprecna placa zdravnikov, takih navadnih zdravnikov, ki ze nekaj casa delajo, so okrog 500k. Tisti, ki imajo specializacijo in ze nekaj delovne dobe, pridejo na milijonu. Neto place, ne bruto.

Zdravniki dobivajo posebne dodatke za dezurstva in za mali milijon ostalih stvari. Ce dobi nek zdravnik 15. ko je placa na racun nakazano 2mio SIT ni to prav nic cudnega.

Jaz sicer pravim, raje zdravnikom, kot pa poslancem ali pa ljudem na javnih zavodih. Zalostno je edino to, da se najdejo zdravniki, ki so dezurni po 36ur skupaj... Pa, da jamrajo, da imajo premajhne place, ker tisti, ki dobi 500k na mesec in jamra, da ima premalo.... ... ma zarjavel metek je predober zanj... :)

Olajuwon ::

bigwhale: Jaz mam sestrico, ki je dohtarca... in verjemi, da v zdravstvu v Sloveniji ni takih masnih dnarcev, kakor si zamišlja vsak povprečen Slovenec. To o dveh maljonih je čisto pretiravanje. En naš družinski prijatelj, ki je primarji enega od oddelkov v Mariborski bolnišnici, dobi tam 500 - 700 čuko, odvisno od dežurstev... Ni malo denarja, samo v ZDA, so te številke masno večje...
Bolj pomembno je obstajati, kakor biti opazen.

MadMax ::

Olajuwon:
Ok, v ZDA so dohtarji neprimerno bolje plačani kot pri nas.
Zdaj pa mi povej za en primer v SLO, ko je pacient (zaradi prevelike brazgotine po operaciji) spravil dohtarja ob večmesečni (večletni) zaslužek.
V ZDA pa je to skoraj vsakodnevno, ali ne?
Stvari so preproste, le ljudje smo neverjetni mojstri, da jih zakompliciramo.

BigWhale ::

Olaj,

Khm... A se ti zavedas kaj si napisal? Kaj pa so mastni denarji? Pa ti ves, da so stiri clanske druzine, ki prezivijo mesec z deset krat manj denarja kot tale primarij?

Hm, ne zarjavel metek, ampak 90k place in v podnajemniska stanovanja za 250EUR na mesec + stroski, bi jih zmetal... Rajo prenazrto in razvajeno... ;>


PS: MadMax, ponavadi se gre tudi za licenco...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: BigWhale ()

Barakuda1 ::

Zdaj pa mi povej za en primer v SLO, ko je pacient (zaradi prevelike brazgotine po operaciji) spravil dohtarja ob večmesečni (večletni) zaslužek.

V ZDA pa je to skoraj vsakodnevno, ali ne?


:\

No, ni ravno tko pogosto kot se morda komu zdi na podlagi žajfastih nadaljevank. Stvarnost je vseen malce drugačna. Res je da je v ZDA več tovrstnih tožb, ampak je tud število prebivalcev bistveno večje.
Pa tudi oškodnine (v stvarnosti) ne dosegajo tako vratolomnih številk, kot tiste v filmih.

.......

To o dveh maljonih je čisto pretiravanje. En naš družinski prijatelj, ki je primarji enega od oddelkov v Mariborski bolnišnici, dobi tam 500 - 700 čuko, odvisno od dežurstev.


To, o dveh miljonih niti ni tako hudo pretiravanje. Nenazadnje tud če pogledam bruto plačo primarija, ki ga ti navajaš je ta očitno tam okol 1.600 -1.700.000,oo SIT.
Pa tudi sicer prihodki zdravnikov niso tako nizki kot se v javnosti meni. K njihovim prihodkom je potrebno dodati še avtorske honorarje, ki jih dobivajo za raziskave itd.
Naš sistem pač ni direktno primerljiv s sistemom ZDA. Raziskave, ki jih naprimer opravljajo na onkološkem inštitutu v LJ zdravniki v času svojega rednega dela (ti prihodki, ustvarjeni v rednem delovnem času, namreč niso prikazani kot plače) pač v ZDA ne bi bile deležne še dodatnega honorarja v obliki avtorskih honorarjev in podobno.

Ostaja pa sicer res nesporno dejstvo, da imajo kljub vsemu pri nas zdravniki še zmeraj v povprečju bistveno nižje prihodke kot njihovi kolegi v ZDA. Ampak zaradi tega tudi pod razno ne žive nič slabše od svojih kolegov. V to sem pa tudi prepričan

pingec ::

bigwhale pa dost zdravnikovm dela tud dodatno popoldne v zasebnih bolnišnicah, amnulantah itd pa tam tud dost dodatno zaslužijo
Normalnost je povprečje nenormalnih ljudi.

Caligula ::

Big Whale, tole zadnjo si mal prevec socialisticno useku.

Sposoben pa koristen folk je treba placat! Treba!
Ce ne ni nc. Nc ne funkcinira.

V razvtem svetu doktorju raj sami hiso postavjo kokr da tvega, da si s kladvmo prst poskoduje pa da pol ne more operirat recmo.

To, da morjo ene druzine s tok mal zvet je zalostno in sramotno ampak to ne spremeni dejstva, da tud dohtorji (kvalitetni) niso dost placani. Sej ucitli,.. tud ne.

Sam tisto 4clansko familijo bos na dolgi rok najlazji resu, ce te sposobne,..dobr placas. K te spravjo stvari v zagon, razvoj, rast,.. pol je pa dela dost tud za ocete pa mame v takih druzinah.

username ::

Sam tisto 4clansko familijo bos na dolgi rok najlazji resu, ce te sposobne,..dobr placas. K te spravjo stvari v zagon, razvoj, rast,.. pol je pa dela dost tud za ocete pa mame v takih druzinah.
caligula, očitno si na moji strani:) . če hočeš ta sposobne dobro plačat, jim je treba manj davkov in drugih zadev vzet. z drugimi besedami, zmanjšat obseg socialne pomoči (ki pomeni jemanje sposobnim preko davkov in dajanje manj sposobnim preko socialnih pomoči in davčnih olajšav).
I've got a solution for the rainforest: napalm the lot. (Jeremy Clarkson)

username ::

(modrovanje o plačah v ZDA):
Za vse njih pa še zmeraj velja, da takšne plače ne dosegajo povsod, pač pa le pri uveljavljenih in prestižnih delodajalcih.
seveda, določene firme plačujejo bolje, določene slabše. kdor je dober, dobi službo v boljši firmi, kdor je slabši, pa v povprečni.

pred par leti sem vprašal skupino ameriških študentov (so obiskali FDV), kakšno plačo pričakujejo prvo leto po končani uneiverzi. so rekli, da kot začetniki cca 50 tisoč USD prvo leto, nekateri so upali na več. niso bili medicinci, tudi mislim da ne s kake hudo prestižne univerze (itak, če so šli obiskat FDV :D )
I've got a solution for the rainforest: napalm the lot. (Jeremy Clarkson)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: username ()

BigWhale ::

> Big Whale, tole zadnjo si mal prevec socialisticno useku.

> Sposoben pa koristen folk je treba placat! Treba!
> Ce ne ni nc. Nc ne funkcinira.


S tem se povsem strinjam, ampak, da gre nekdo ob takem denarju jamrat je pa traparija. Zato bi uvedel tak vzgojni ukrep, da bi ljudje znali cenit to kar imajo :) Pa da bi nehal jamrat...

Caligula ::

He he, da bi ljudje znali cenit kar imajo :D Kolk takih pa poznas?

Razen Americani. Pol jih ceni Busha :D Face.

Sej s progresivnim obdavcenjem ni nic narobe sam to je bolj izvajat z obdavcevanjem luksuza. Ker to ne spremeni njegovega namena oz ni v njegovem nasprotju pa se dejansko tako obdavcis preseratorje in folk, ki prostovoljno zato placa vec.

username ::

obdavcis preseratorje
hja tole mi pa ni kul. če nekdo zasluži denar zakonito, je njegova stvar, kako ga potroši. to ne sme nikogar brigati.

če si nekdo kupi jahto za par milijonov evrov, to ni moja stvar. če je slučajno denar pridobil nepošteno (kar je ponavadi nezaveden očitek ljudi do "preseratorjev"), se je pa tega problema treba lotiti tam.
I've got a solution for the rainforest: napalm the lot. (Jeremy Clarkson)
1
2
3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kako do bogastva? (obdavčitev v slo) (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11422062 (19013) NikolormousB
»

V Tarči so našli rešitev za naše zdravstvo (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13028560 (23923) MrStein
»

Življenje in delo v Švici

Oddelek: Loža
4440663 (16804) klemen888
»

Finančna izguba bolnišnic in zdravje nas (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
566970 (5536) Oki
»

Wikileaksov žvižgač Rudolf Elmer dokončno izpuščen iz pripora

Oddelek: Novice / NWO
205717 (4286) McMallar

Več podobnih tem