» »

Noži (kuhinjski, ne katane)

Noži (kuhinjski, ne katane)

«
1
2

tt1024 ::

Noži v kuhinji so se skrhali, slabo režejo,...

Ali se splača to brusiti, ali kaj se priporoča za nakup? Se pravi rabi se nek standarden set nožev, ne nekaj najdražjega, ne najcenejši pofl. Če imate izkušnje, kaj je dobro, kje kupiti?

Hvala!

FireSnake ::

Si pregledal stare teme na tej strani?

klik
Poglej in se nasmej: vicmaher.si

Heavy ::

Vsak nož se da nabrusiti. Preden kupiš nove (budget kuhinjski victorinox je 20€+) se splača brus kupiti in nekajkrat skozi potegniti.

Imam tega: https://slovarms.si/si/lovska-oprema/br...
#TeamFelix

harvey ::

tt1024 je izjavil:

Noži v kuhinji so se skrhali, slabo režejo,...

Ali se splača to brusiti, ali kaj se priporoča za nakup? Se pravi rabi se nek standarden set nožev, ne nekaj najdražjega, ne najcenejši pofl. Če imate izkušnje, kaj je dobro, kje kupiti?

Hvala!

Seveda se splača. Ne boš verjel, da obstaja celo poklic - brusilec, ki se ukvarja samo s tem. Če imaš kakšnega v bližini ti za nekaj EUR to nabrusi brez težav.

Drugače pa si imel pred časom na OMV nek set kuharski nožev. Za domačo uporabo povsem zadošča, če pa želiš kaj bolj eksotičnega v denarju pa seveda omejitev navzgor ni.:)
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

FiReFTW ::

A niso keramični boljši?

koyotee ::

FiReFTW je izjavil:

A niso keramični boljši?


V čem? Pokanju?
Rear DVD collector!
JTD power!
Coming soon: bigger E-penis & new internet friendzzz!

Dr_M ::

Keramicni res niso za po tleh metat.
The reason why most of society hates conservatives and
loves liberals is because conservatives hurt you with
the truth and liberals comfort you with lies.

TheBlueOne ::

Pravkar imam namen kupit kuhinjski noz iz Kitajske, jeklo ali AUS-8 ali AUS-10 ali pa 440c. Nozi stanejo nekje do 50€. Za brusenje pa sem nasel nekaj zanimivega in sicer:

https://www.amazon.de/gp/product/B01EBP...

Kar se tice keramicnih nozev pa se nisem slisal za resnega kuharja, ki bi jih uporabljal. So bolj igracka kot orodje, ker je razmerje trdota in fleksibilnost neoptimalno za kuhanje. Ljudje se ze pogosto izogibajo trdih jekel, ker so prekrhka, kaj sele keramike.

MonoPattern ::

Keramične uporabljajo za rezat ribo za suši, tudi zato ker se nanje ne prime vonj ribe. Za kaj drugega pa je boljši jeklen nož.

TheBlueOne ::

MonoPattern je izjavil:

Keramične uporabljajo za rezat ribo za suši, tudi zato ker se nanje ne prime vonj ribe. Za kaj drugega pa je boljši jeklen nož.


Za susi se uporabljajo posebni susi nozi, ki imajo za sabo posebno tradicijo. Posebej sushi nozi so zelo tanki in bruseni pod zelo nizkim kotom, ce se ne motim 12 stopinj, kar bi naredilo keramiko izjemno krhko.

</head> ::

Če boš kupoval nože samo nasvet: Jebeš komplete oziroma sete.
V kuhinji rabiš dva noža.

Velik nož:
Recimo: https://www.amazon.de/Global-G-48-Santo...
Ceneje: https://www.amazon.de/Victorinox-K%C3%B...
Mali nož za vse ostalo:
Recimo: https://www.amazon.de/WMF-K%C3%BCchenme...

Zraven pogojno še nož za kruh.

Pri setih ponavadi dobiš vsaj 3 nože, katerih nikoli ne boš uporabljal. Za razliko v ceni si raje en dober nož kupiš.

</head> ::

No tole je recimo en smiseln set:
https://www.amazon.de/W%C3%BCsthof-9675...

Wüsthof ima zdaj neke budget zadeve, ki so odlične, samo zgledajo malo cenejše. :)

https://www.amazon.de/W%C3%BCsthof-20-K...

NikolormousB ::

Se popolnoma strinjam. 2 noža sta za večino opravil povsem dovolj.

Tudi jaz priporočam Victorinox kuhinjske nože, ki so poceni in se obnesejo fenomenalno, tudi v primerjavi s 5x, 10x dražjimi. Jaz uporabljam skoraj izključno victorinox chefs knife, japonc za 200+ eur pa mi stoji v predalu.

Sicer se da pa vsak nož nabrusiti. Razlika je le v tem, koliko časa bo ostal oster. Pred vsako uporabo se ga splača parkrat potegniti po palici za "brušenje" (honing steel, ne vem kak je pravilen slovenski izraz). S tem noža sicer ne brusiš ampak samo poravnaš rob in ga ohranjaš v top kondiciji. Brusi se pa nože na cca. 1 leto (neka normalna uporaba), če ne delaš ravno grdo z njimi.

DeeJay ::

Da ti noži ostanejo ostri dlje jih:
- ne drgneš z rezilom po podlagi levo-desno (recimo če hočeš iz dile postrgat stvari dol v posodo, nož obrneš na glavo in s tem postrgaš)
- ne pomivaš v pomivalnem stroju!!
- ne uporabljaš za odpiranje raznih pločevink
- ne režeš po kamniti podlagi
- ne sekaš/režeš kosti ali podobnih trdih zadev (za to imaš namenske zadeve)

Brusiš jih z brusnimi kamni, ali pa neseš na osterrob.si in ti jih tam nabrusijo po 3€ na nož (kokr se spomnim).

Sam uporabljam japonske nože Chroma Type-301 že 5 let. Brusim jih 2x letno.

NikolormousB ::

- ne pomivaš v pomivalnem stroju!!


Ker?

tomy5 ::

Ker otopijo, simpl ne ;-)

NikolormousB ::

Fora je, da ne otopijo :) Razen, če jih daš vmes med pribor ali z rezilom ob kakšno posodo, da nož potem razmetava ob njo.

HyperKiller ::

Poslušaj </head> in DeeJay.

Glas za Victorinox (in Swibo).
Potrebuješ en velik nož in en mali nož "za jabolka".

Moja navada: takoj ko nož odreže, ga splaknem. Na koncu obrišem in v predal, kjer ima svoj "privat parking".
Moje pravilo: rezilo se sme dotaknit samo hrane in deske.

Nasvet od poklicnega kuharja iz prevozov: Čebula in paradižnik sta zelo kisla. Takoj očistit.

Ob izbiri pazi, da je rezilo nižje od vsega ostalega - torej da se ti prsti ne zaletavajo v desko.
Pri Microsoftu uspešno izrezujejo varnostne luknje.

Zgodovina sprememb…

noraguta ::

NikolormousB je izjavil:

Se popolnoma strinjam. 2 noža sta za večino opravil povsem dovolj.

Tudi jaz priporočam Victorinox kuhinjske nože, ki so poceni in se obnesejo fenomenalno, tudi v primerjavi s 5x, 10x dražjimi. Jaz uporabljam skoraj izključno victorinox chefs knife, japonc za 200+ eur pa mi stoji v predalu.

Sicer se da pa vsak nož nabrusiti. Razlika je le v tem, koliko časa bo ostal oster. Pred vsako uporabo se ga splača parkrat potegniti po palici za "brušenje" (honing steel, ne vem kak je pravilen slovenski izraz). S tem noža sicer ne brusiš ampak samo poravnaš rob in ga ohranjaš v top kondiciji. Brusi se pa nože na cca. 1 leto (neka normalna uporaba), če ne delaš ravno grdo z njimi.

Nč ne honaš, ampak štrajhaš. Oziroma gladiš. Victorinix pa swibo fajn imaš pa še f dicke. Brusiš sproti ker po enem letu uporbe... Tudi v kuhinji nimaš roke. Na tri mesce pa je. Pa še zdaleč jaz h ni lahko brusit. So pa vsi rosfraj. Super za meso. Kaki skalpeli pač niso.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

HyperKiller ::

Res, nerjavni materiali niso najboljši za rezila. So pa najboljši za kuhinjske nože.
Spet po drugi strani, tudi skalpeli so rostfraj.
Pri Microsoftu uspešno izrezujejo varnostne luknje.

noraguta ::

Najlažje je nabrusit visoko oglično jeklo. Ga je pa treba potem vzdrževat in hranit. Ampak pretiravanje s šlajfštajni je ratal že nek fetiš.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

tomy5 ::

NikolormousB je izjavil:

Fora je, da ne otopijo :) Razen, če jih daš vmes med pribor ali z rezilom ob kakšno posodo, da nož potem razmetava ob njo.


Ne zaradi razmetavanja, itak ne razmetava ničesar v stroju.
Zaradi tablet in agresivnih čistil in tudi zaradi vodnega kamna.
Praviloma se nož samo obriše in takoj osuši, ampak vsak po svoje kot želi ...

noraguta ::

Vse kar se uporablja utopi. Lahko imaš pa stilski vedno nabrušen nož v kladici.
Pust' ot pobyedy k pobyedye vyedyot!

tomy5 ::

Ja je res, ampak lahko v 2 mesecih, lahko pa po 5 letih, ... odvisno od uporabnika.

Magic1 ::

Vsak nož se tekom uporabe obrabi(otopi). Trši počasneje (dražji, težje se jih nabrusi), mehkejši hitreje. Vsakega pa lahko isto ostro nabrusiš, sam mehki zna takoj izgubit večino ostrine. Sam sem zadovoljen z svojim 18cm Victorinixom debeline malo čez 1mm. Veliko nožev, sploh dražji, so blazno debeli.
Magic

NikolormousB ::

tomy5 je izjavil:

NikolormousB je izjavil:

Fora je, da ne otopijo :) Razen, če jih daš vmes med pribor ali z rezilom ob kakšno posodo, da nož potem razmetava ob njo.


Ne zaradi razmetavanja, itak ne razmetava ničesar v stroju.
Zaradi tablet in agresivnih čistil in tudi zaradi vodnega kamna.
Praviloma se nož samo obriše in takoj osuši, ampak vsak po svoje kot želi ...


To je mit, ki je bil večkrat ovržen. Malo detergenta in tople vode nima vpliva na jeklen rob noža.

So pa vsi rosfraj. Super za meso. Kaki skalpeli pač niso.


Dovolj ostri, da z lastno težo režejo paradižnik, papriko in podobno.

Zgodovina sprememb…

#000000 ::

NikolormousB je izjavil:

Fora je, da ne otopijo :) Razen, če jih daš vmes med pribor ali z rezilom ob kakšno posodo, da nož potem razmetava ob njo.



Otopijo in to trenutno, res pa je da če jih kasneje dobro ohladiš pred rezanjem so spet ostri, fizika, raztezanje in krčenje materijalov.

Jest ko se brijem, imam vedno v umivalniku (zgleda čudno) ampak pomaga, vedno celo vrečko ledenih kock, ter malo mrzle vode, v tem izpiram ročko s kero se brijem oz rezila, nima veze ka super duper gilette imaš, čim ga pod toplo vodo spereš je dejansko enakovreden skrhani britvici.

Enako nože vzžem v skrinjo za 10 min, potem režem šnicle, režeš kot profesor, brusim po potrebi, mam pa nože oz dva, enkrat kupil v avstriji in nabrusu že ničkolkokrat, naveden brusni kamen (plošča) in neko prozorno olje (ne rumeno) anmapk čisto transperentno, je blo zraven, dela tok das em si skor prst odrezu ne dolg nazaj.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: #000000 ()

</head> ::

noraguta je izjavil:

Nč ne honaš, ampak štrajhaš. Oziroma gladiš.

Vse te tri besede pomenijo isto.

Veliko nožev, sploh dražji, so blazno debeli.


Daleč od tega. Pa trše jeklo ni nujno boljše.

Meni je zabavno, ko folk onanira nad damaščanskim jeklom. Eni niso sposobni dojet, da je te dni to samo še estetska vrednost in da je povprečno nemško jeklo boljše od damaščanskega.

Se pa strinjam, da se nož po uporabi splakne in da se ga ne pere v pomivalcu - previsoke temperature in preveč agresivna pralna stredstva.

Tilen ::

Previsoka temperatura za jeklo?
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

</head> ::

Ja.

Tilen ::

Kaj se dogaja takega z jeklom pri 75 stopinjah?
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

shotalick ::

</head> je izjavil:

Če boš kupoval nože samo nasvet: Jebeš komplete oziroma sete.
V kuhinji rabiš dva noža.

Velik nož:
Recimo: https://www.amazon.de/Global-G-48-Santo...
Ceneje: https://www.amazon.de/Victorinox-K%C3%B...
Mali nož za vse ostalo:
Recimo: https://www.amazon.de/WMF-K%C3%BCchenme...

Zraven pogojno še nož za kruh.

Pri setih ponavadi dobiš vsaj 3 nože, katerih nikoli ne boš uporabljal. Za razliko v ceni si raje en dober nož kupiš.


Točno tako. Vse kar je več nožev samo napoto v predalih dela. Sem pa v nakupu novega...velikega.

JanezH ::

</head> ::

Kot ves čas ponavljamo: V tem setu so vsaj štirje noži, ki jih ne boš nikoli uporabil.
Poleg tega je to kitajska roba in ne veš kaj dobiš. Damaščanski vzorec je naprintan na rezilo z graviranjem. Piše, da je jeklo VG10, pa ni.

Raje kupi set, ki ima tri nože. Bo zadostovalo, pa manj denarja boš stran vrgel, če so slabi.

JanezH ::

Več setov imajo, gledal sem tega s 3 noži za $22:
https://ae01.alicdn.com/kf/HTB1aOQARwHq...


Pa brusni kamen:
https://www.amazon.co.uk/Sharpening-Whe...

Tole sem še pogledal:

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: JanezH ()

dope1337 ::

Si bom se jz sposodil temo.

V starejsih postih (1+ leto nazaj) ste debatirali, da clovk v kuhinji potrebuje samo 2 noza. Recimo, da je swibo zame. Katera 2 iz TEGA nabora bi potreboval?

P.S. Recimo, da me barva rocajev ne moti. Sem pa odprt za alternative, vendar ne bi prevec kompliciral, ker nisem najbolj zahteven uporabnik na svetu.

Hvala ze vnaprej
"Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree
it will live its whole life believing that it is stupid."
-Albert Einstein

jype ::

Katana ni nož.

dope1337 ::

Po ponovnem pregledu, bom najverjetneje vzel WÜSTHOF 3-Piece Gourmet 9675 na amazonu, ki je ze bil predlagan iz strani /head pred casom. Se najboljsi p/p pomoje...

Ce se ima kdo kak pametnejsi predlog, bi se priporocal.
"Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree
it will live its whole life believing that it is stupid."
-Albert Einstein

JanezH ::

Link?

</head> ::

Tole je link:https://www.amazon.de/W%C3%BCsthof-9675...

Pomojem dobra izbira. Pri tistih swibo nožih je problem, da so vsi mesarski, v kuhinji se pa večino časa čebula reže :)
Za mesarske potrebe so pa Swibo idealni.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: </head> ()

</head> ::

Odličen video ki se malo bolj poglobljeno loti nožev:


Še en video od njega:


Opozorilo: Relativno drag šport. :)

dope1337 ::

Ekola, sm jih glih narocu prek Amazona.

82,5€ s postnino vred. Nimam prime.

Ce koga firbec matra, lahko porocam po 8.1.2020. Nisem pa niti priblizno vesc, kaj je dober/slab noz xD
"Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree
it will live its whole life believing that it is stupid."
-Albert Einstein

bluefish ::

Tule bi bilo cca. 70 € s poštnino: https://www.knivesandtools.com/en/pt/-w...

dope1337 ::

bluefish je izjavil:

Tule bi bilo cca. 70 € s poštnino: https://www.knivesandtools.com/en/pt/-w...


Tnx za hint. Ce se kdaj vidimo, mas pijaco v dobrem :D
"Everybody is a genius. But if you judge a fish by its ability to climb a tree
it will live its whole life believing that it is stupid."
-Albert Einstein

Tac20 ::

Keramični so zelo OK, dokler so novi, sčasoma postanejo skrhani, zelo so občutljivi na trke ob trde podlage in jih na koncu lahko jahaš, ker ne režejo nič, nabrusit pa jih ni tako enostavno kot nože iz kovine.

Najbolj priporočan poceni kuhinjsko nož, ki je dober za "vse" je victornix fibrox 20 cm imajo ga tudi na knivesandtools pa verjetno še kje:

https://www.knivesandtools.com/en/pt/-v...

Da se ga dobiti tudi za okoli 25€. Nož je zelo ok, se ga tudi dobro nabrusit. Ampak ostrine ne drži dolgo, če veliko režeš se posebej pa če se ga odlaga v pomivalnik na dno posode itd.

Če te zanima še kaj pa vprašaj.

Imam še par ostalih nožev, več vrst brusnih kamnov itd.

Map ::

Jaz sem si letos privoščil japonski nož, in ker nisem hotel preveč denarja "stran vržt" sem vzel praktično enega cenejših nožev, za 80EUR. 175 milimetrov visokoogljičnega jekla, kar pomeni, da ga je enostavno nabrusit in dolgo drži ostrino, ampak lahko tudi zarjavi, če ne paziš.

Ko sem ta nož prvič prijel v roke, sem bil najprej presenečen, kako tanek in lahek je(2x do 3x lažji kot ostali, ki jih imamo doma). Ostrina pa taka, da so vsi ostali noži en smeh. Ni mi žal niti centa, ker je res užitek z njim delat, uporabljam ga pa 90% časa. Želel bi si samo že kak petty nož za lupljenje in sekljanje, in debo za bolj robustno rabo. Trije kvalitetni noži in maš vse pokrito.

Sem se pa tudi lepo navadil, da nož po vsaki uporabi splaknem in obrišem, nikoli ne odleži na pultu umazan ali moker. Po upoabi ga vedno pospravim v predal. Vsake toliko ga nabrusim s kamni in premažem rezilo in ročaj z oljem.

Še ena zelo dobra lastnost japonskih nožev(razen par izjem), da imajo rezilo nižje od ročaja, zato lahko izkoristiš celotno rezilo. Pri evropskih nožih(spet, obstajajo izjeme) pa prej zadaneš z ročajem oz. prsti ob desko, kot pa da z zadnjim delom rezila prerežeš korenček.

Če bi mi bilo škoda toliko denarja za nož, bi pa sigurno vzel kakega Swibota, ker vem, da so prav tako super noži.

Tac20 ::

Map je izjavil:

Želel bi si samo že kak petty nož za lupljenje in sekljanje, in debo za bolj robustno rabo. Trije kvalitetni noži in maš vse pokrito.


Se strinja, gyuto, deba in petty pa imas pokrito vse.

Andre ::

Pogosto se priporoča Victorinox nože.
V kateri fizični trgovini jih lahko najdem in poizkusim v roki?

KAVINSKY ::

Skoraj vsaka trgovina jih ima (Mercator tehnika, Merkur, Agrotrgovine...). Prodajajo se pod Swibo imenom (rumeni ročaj). Občasno je rezilo od Wengerja, ampak to je poddružnica od Victorinox. Sproti poglej še Fiskars nože.

FireSnake ::

Andre je izjavil:

Pogosto se priporoča Victorinox nože.
V kateri fizični trgovini jih lahko najdem in poizkusim v roki?


Prav tako v trgovini Mesarček (ne vem iz katerega konca si).
V Mesarčku imajo tudi male zložljive švicarje.

Jaz imam samo še Viktorinox in en štrajher.
Poglej in se nasmej: vicmaher.si
«
1
2


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kateri brusni kamen za brušenje nožev? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
11639709 (10927) gruntfürmich
»

Kuhinjski noz iz Kitajske Ali...

Oddelek: Loža
294961 (2132) AgiZ
»

Kako skrbite za ostre nože? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7812182 (9708) BorutO
»

Kvalitetni noži (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5424692 (17893) krneki0001
»

Solingen noži (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7130246 (16797) Okapi

Več podobnih tem