» »

100 W žarnice

100 W žarnice

chelsea boy ::

Zakaj na enih od 100 W žarnicah piše da niso priporočljive za osvetljevanje v hiši, da so samo za posebne priložnosti ? :D

oiwedfhjweif ::

Zato, ker če imaš 100W žarilno nitko, lahko osvetljuješ živino v štali, če imaš 100W LED reflektor, pa stožice.

V kolikor želiš nadaljno debato, definiraj 100W žarnico.

chelsea boy ::

žarilno nitko

Assass1n ::

Da se lahko prodajajo. Drugače so prepovedane, če pa piše da niso primerne za "vsak dan" se pa lahko.
še ko je na tv-ju moder ekran me `pr src stisne

chelsea boy ::

zakaj prepovedane. Pa so primerne za sobe in kuhinje... ? :D

Assass1n ::

še ko je na tv-ju moder ekran me `pr src stisne

oiwedfhjweif ::

chelsea boy je izjavil:

zakaj prepovedane. Pa so primerne za sobe in kuhinje... ? :D

Ker je zastarela tehnologija. Da bi nekdo dandanes namerno kupil navadno žarnico z žarilno nitko, mora biti ali finančno nerazgledan, ali pa enostavno imeti fetiš na zastarele zadeve.

Je žarnica primerna za stanovanjski objekt? Da. Je smiselno? Ne. Enostavno kupiš za ~4€ 13W LED 3300K bučko in si vizuelno in emocionalno na ekvivalentnem. Koliko manj energije potrošiš, mislim da razlaga ni potrebna.

Edini še smiseln primer rabe žarnilne nitke, je test ozemljitve objekta, pa še tam je 60W dovolj.

Miha 333 ::

No, za neko shrambo ali stopnišče, kjer gori minuto na dan, je še vedno idealna.

Cervantes ::

Jaz imam 2x100W osvetlitev na werkponku.
Nothing beats it!:))

oiwedfhjweif ::

Jaz imam 400W reflektor in si pozimi pečem čevape.

mat xxl ::

Pa še prostore zraven ogreješ za mimogrede ;).

specing ::

oiwedfhjweif je izjavil:

chelsea boy je izjavil:

zakaj prepovedane. Pa so primerne za sobe in kuhinje... ? :D

Ker je zastarela tehnologija. Da bi nekdo dandanes namerno kupil navadno žarnico z žarilno nitko, mora biti ali finančno nerazgledan, ali pa enostavno imeti fetiš na zastarele zadeve.

Je žarnica primerna za stanovanjski objekt? Da. Je smiselno? Ne. Enostavno kupiš za ~4€ 13W LED 3300K bučko in si vizuelno in emocionalno na ekvivalentnem. Koliko manj energije potrošiš, mislim da razlaga ni potrebna.

Edini še smiseln primer rabe žarnilne nitke, je test ozemljitve objekta, pa še tam je 60W dovolj.


Ni ekvivalentno, preberi si malo o CRI. Šele pred enim mesecem je postalo mogoče v navadni trgovini kupiti LED sijalke, ki so dovolj dobra aproksimacija starim sijalkam, da sem začel prehod iz 60-100W sijal na nitko. Glede energije pa mislim da ni potrebno razlagati, kako je moj vid več vreden od tistih par evrov na mesec.

Miha 333 ::

Ne pozabite, da je navadna žarnica pred prepovedjo stala 30 centov. Da razliko v ceni prineseš notri, moraš svetiti kar nekaj let. Poleg tega navadne žarnice kot odpadek z ekološkega vidika niso problematične.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miha 333 ()

Furbo ::

chelsea boy je izjavil:

Zakaj na enih od 100 W žarnicah piše da niso priporočljive za osvetljevanje v hiši, da so samo za posebne priložnosti ? :D

Ker jih zviti trgovci ne prodajajo kot žarnice, ampak kot električne grelnike. :)
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

janezvalva ::

ne gre pozabiti, da so žarnice z žarilno nitko, z varnostnega vidika, edine primerne za osvetljevanje strojev s hitrim osciliranjem. npr stružnice, razni kardani, itd.

dexterboy ::

S čem se gre tole človeštvo ukvarjati. Če se zatakne že pri žarnicah, bi prosil nekoga, da napiše, kakšna je pravilna "nastavitev" vezalk na pohodniških čevljih, da ne bom v nasprotju z zakonom...
Ko ne gre več, ko se ustavi, RESET Vas spet v ritem spravi.

tikitoki ::

oiwedfhjweif je izjavil:

chelsea boy je izjavil:

zakaj prepovedane. Pa so primerne za sobe in kuhinje... ? :D

Ker je zastarela tehnologija. Da bi nekdo dandanes namerno kupil navadno žarnico z žarilno nitko, mora biti ali finančno nerazgledan, ali pa enostavno imeti fetiš na zastarele zadeve.

Je žarnica primerna za stanovanjski objekt? Da. Je smiselno? Ne. Enostavno kupiš za ~4€ 13W LED 3300K bučko in si vizuelno in emocionalno na ekvivalentnem. Koliko manj energije potrošiš, mislim da razlaga ni potrebna.

Edini še smiseln primer rabe žarnilne nitke, je test ozemljitve objekta, pa še tam je 60W dovolj.


Seveda. To, da ima stara tehnologija drugacen spekter sevanja, ki nekaterim bolj sede, je vseeno. Mislim ,da si sam svojo nerazgledanost pokazal.

GupeM ::

Furbo ::

dexterboy je izjavil:

S čem se gre tole človeštvo ukvarjati. Če se zatakne že pri žarnicah, bi prosil nekoga, da napiše, kakšna je pravilna "nastavitev" vezalk na pohodniških čevljih, da ne bom v nasprotju z zakonom...

Ti bi se šel verjetno ukvarjati z nečem, kar se tiče zelo majhnega procenta ljudi, ne pa z nečem, kar rabi prav vsak?
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

darksamurai ::

Stare žarnice v resnici res več pokurijo, vseeno pa ti lahko nova žarnica nabije višji račun za elektriko: link

Zmajc ::

Osebno mi barvna temperatura klasičnih žarnic DOSTI bolj paše kot novodobne.

fujtajksel ::

janezvalva je izjavil:

ne gre pozabiti, da so žarnice z žarilno nitko, z varnostnega vidika, edine primerne za osvetljevanje strojev s hitrim osciliranjem. npr stružnice, razni kardani, itd.


Ni tako enostavno. Žarnice na nitko tudi utripajo s frekvenco 100 Hz. "Varčne" CCFL so sicer v principu neonke, ampak delajo na precej višji frekvenci in znajo bit manj problematične. LED pa nekatere utripajo manj (če imajo dober usmernik in ne uporabljajo pulznoširinske modulacije), druge bolj.

fikus_ ::

"Žarnice na nitko tudi utripajo s frekvenco 100 Hz."

V teoriji res, v praksi pa daleč od tega da bi opazil! Se nitka ne segreva/ohlaja toliko.

GupeM ::

To utripanje se bolj opazi pri svetlobi, ki jo oddaja monitor. Če igram kitaro pred računalnikom, se včasih vibriranje strun vidi zelo čudno. Tudi, če je prižgana kakšna luč, ali ob šibki sončni svetlobi.

nekikr ::

darksamurai je izjavil:

Stare žarnice v resnici res več pokurijo, vseeno pa ti lahko nova žarnica nabije višji račun za elektriko: link

Zadnjič sem na ebayu naročil 8kom dimmable led. Poceni so bile, 85€ s poštnino. Ko sem jih zmontiral in se za trenutek zamislil, sem bil pa pravi osel. Klasične, ki se zatemnijo veliko bolje in z manj problemi bi stale 4€. Za 81€ dobiš pa precej elektrike. Šparat je treba, pa naj stane kar hoče!

fikus_ ::

Nekikr, tebi je vsaj potem potegnilo, enim nikoli. :D

oiwedfhjweif ::

tikitoki je izjavil:

Seveda. To, da ima stara tehnologija drugacen spekter sevanja, ki nekaterim bolj sede, je vseeno. Mislim ,da si sam svojo nerazgledanost pokazal.

Misliš napačno. Če nevednemu menjaš navadno žarnico za ekvivalentno LED, ne bo opazil razlike. Dokazano že večkrat v javnih zgradbah (bloki, študentski/dijaški domovi, bencinske črpalke, pisarne, trgovine, etc.). Placebo je jeba.

P.S. za nove oz. adaptirane javne zgradbe je v specifikaciji samo še LED tehnologija.

nekikr je izjavil:

Zadnjič sem na ebayu naročil 8kom dimmable led. Poceni so bile, 85€ s poštnino. Ko sem jih
zmontiral in se za trenutek zamislil, sem bil pa pravi osel. Klasične, ki se zatemnijo veliko bolje in z manj problemi bi stale 4€. Za 81€ dobiš pa precej elektrike. Šparat je treba, pa naj stane kar hoče!

Ohranjajmo debato na nivoju...

Zgodovina sprememb…

tikitoki ::

oiwedfhjweif je izjavil:

tikitoki je izjavil:

Seveda. To, da ima stara tehnologija drugacen spekter sevanja, ki nekaterim bolj sede, je vseeno. Mislim ,da si sam svojo nerazgledanost pokazal.

Misliš napačno. Če nevednemu menjaš navadno žarnico za ekvivalentno LED, ne bo opazil razlike. Dokazano že večkrat v javnih zgradbah (bloki, študentski/dijaški domovi, bencinske črpalke, pisarne, trgovine, etc.). Placebo je jeba.

P.S. za nove oz. adaptirane javne zgradbe je v specifikaciji samo še LED tehnologija.

nekikr je izjavil:

Zadnjič sem na ebayu naročil 8kom dimmable led. Poceni so bile, 85€ s poštnino. Ko sem jih
zmontiral in se za trenutek zamislil, sem bil pa pravi osel. Klasične, ki se zatemnijo veliko bolje in z manj problemi bi stale 4€. Za 81€ dobiš pa precej elektrike. Šparat je treba, pa naj stane kar hoče!

Ohranjajmo debato na nivoju...


Seveda. Sej je znan spekter, da ni enak, je dejstvo. Mene osebno motijo hladne LEDice in nisem edini.

fujtajksel ::

nekikr je izjavil:


Zadnjič sem na ebayu naročil 8kom dimmable led. Poceni so bile, 85€ s poštnino. Ko sem jih zmontiral in se za trenutek zamislil, sem bil pa pravi osel. Klasične, ki se zatemnijo veliko bolje in z manj problemi bi stale 4€. Za 81€ dobiš pa precej elektrike. Šparat je treba, pa naj stane kar hoče!


Z dimmerji in LED je križ, da so stari dimmerji narejeni za navadne žarnice (ohmska bremena) in pogosto z LED ki so uradno dimmable zadeva ne deluje dobro. Zoprno je še to, da so novodobni dimmerji za LED tipično dražji, še vedno prodajajo tudi cenejše stare. Če imaš na istem starem dimmerju več žarnic vzporedno, pogosto pomaga obvoz, da pustiš eno žarnico navadno. Dimmable LED žarnice se zadnje čase za razmeroma razumen denar dobi v Ikei. Je pa res, šparanje včasih ni poceni ;)

No vsaj toliko so zadeve medtem napredovale da ni več tak problem najt LED nadomestka ki vsaj sveti tolk kot so stare 100W, čeprav jih še vedno ne najdeš v vsaki štacuni, so večje in če že so pogosto niso ta zatemnilne. Znajo pa imet problem z življenjsko dobo, če so zaprte tako da ni konvekcijskega hlajenja.

fujtajksel ::

tikitoki je izjavil:


Seveda. Sej je znan spekter, da ni enak, je dejstvo. Mene osebno motijo hladne LEDice in nisem edini.


Hja 2700K je včasih težko najt in včasih se zlažejo, bolj pogosto kot "tople" prodajajo 3000K. Je pa nova "industrijska" LED moda celo bolj rumena.
CRI je še ekstra zadeva zraven, tipično pri LED ca 80 tj na nivoju neonk. Semtertja kakšne za razumen denar 85 ali 87, poglej dokumentacijo v Ikei.

matobeli ::

jao, med tem pa hofer fura dimmable, Ra >90, 12W, 2700K za 7eur. brez zatemnitvene funkcije pa so 5eur, dva kosa (10W).

Nazadnje sem vzel tako ki se sama zatemni če zaporedoma večkrat prižgeš/ugasneš luč, tudi 7eur.

Zdej pa hitro računat kolk se še vedno splača met stare žarnice.
pa ne pozabit poleti prištet strošek hlajenja in pozimi odštet za gretje.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: matobeli ()

specing ::

matobeli je izjavil:

jao, med tem pa hofer fura dimmable, Ra >90, 12W, 2700K za 7eur. brez zatemnitvene funkcije pa so 5eur, dva kosa (10W).

Nazadnje sem vzel tako ki se sama zatemni če zaporedoma večkrat prižgeš/ugasneš luč, tudi 7eur.

Zdej pa hitro računat kolk se še vedno splača met stare žarnice.
pa ne pozabit poleti prištet strošek hlajenja in pozimi odštet za gretje.


Ra > 95%, je res lepa svetloba.

matobeli ::

pardon, sem še enkrat pogledal embalažo, >95 so te iz hofra.

Imam pa tudi eno >80 in je res gnila.

nekikr ::

fujtajksel je izjavil:

nekikr je izjavil:


Zadnjič sem na ebayu naročil 8kom dimmable led. Poceni so bile, 85€ s poštnino. Ko sem jih zmontiral in se za trenutek zamislil, sem bil pa pravi osel. Klasične, ki se zatemnijo veliko bolje in z manj problemi bi stale 4€. Za 81€ dobiš pa precej elektrike. Šparat je treba, pa naj stane kar hoče!


Z dimmerji in LED je križ, da so stari dimmerji narejeni za navadne žarnice (ohmska bremena) in pogosto z LED ki so uradno dimmable zadeva ne deluje dobro. Zoprno je še to, da so novodobni dimmerji za LED tipično dražji, še vedno prodajajo tudi cenejše stare. Če imaš na istem starem dimmerju več žarnic vzporedno, pogosto pomaga obvoz, da pustiš eno žarnico navadno. Dimmable LED žarnice se zadnje čase za razmeroma razumen denar dobi v Ikei. Je pa res, šparanje včasih ni poceni ;)

No vsaj toliko so zadeve medtem napredovale da ni več tak problem najt LED nadomestka ki vsaj sveti tolk kot so stare 100W, čeprav jih še vedno ne najdeš v vsaki štacuni, so večje in če že so pogosto niso ta zatemnilne. Znajo pa imet problem z življenjsko dobo, če so zaprte tako da ni konvekcijskega hlajenja.

Imam latest and gratest pametno inštalacijo, novogradnjo in najboljše LED žarnice. Zatemnijo v spektru med 30-100% in po korakih, na oko bi rekel da po 20%. Pri 30% se sliši brnenje, pri 50% skoraj da ne več. S tem, da sem gledal katere naj bi bile najboljše. Z osmimi žarnicami za skupno 4€ tega problema ne bi bilo.
Poleg tega pa seveda vsi lažejo s svetilnostjo. Na embalaži že piše, da je 3W enako 45W klasični žarnici. Ampak vsak, ki ima kakšno staro žarnico pri roki, lahko zelo hitro pogleda, da to niti slučajno ni res. V fitnesu imam 8 x 7,5W (kar naj bi bilo enakovredno 8 x 75W z žarilno nitko), pa lahko rečem, da bi bili 2 klasični 100W precej močnejši. Da o ostalih LED lučeh, teh tankih, vgradnih, ne govorim. Po dve taki in dve taki sta v vsaki otroški, na več stikal, seveda, da ni presvetlo vedno, ampak bi bila ena klasična 100W žarnica kar tam-tam. Poraba je sigurno manjša, nikakor pa ne toliko kot piše na embalaži. Če daš zraven še ceno, ki je vsaj 10x dražja od klasičnih, potem je tale LED en velik nateg. Res vse v duhu, da je treba šparat, pa naj stane kar hoče.

Da ne začnem o novem sesalcu, ki je narejen po novi direktivi in ima samo 750W moči, na embalaži je 10x napisano na veliko, da je to isto kot prej 1500W. Ampak prejšnji, 1600W, je bil, glej ga zlomka, vsaj še enkrat močnejši. Grrrrr :)

matobeli ::

Če so te trgovci nategnili se nehaj pritoževat da je tehnologija slaba. To da ti slovenski trgovec proda kitajsko sranje za x10 ceno tiste iz ebaya je resen problem, odpravit se ga da samo z ozaveščanjem kupcev.

Sploh se je to dogajalo 5 let nazaj ko še ni bilo ledic čisto povsod in se je ljudem dalo svašta prodat, trgovci pa so bili dostikrat še manj izobraženi od kupca.

10W je cca 75W, 12W je cca 100W ekvivalent, pa še to sem hudo optimističen.

Je pa velika možnost da pride do dejanskega natega. Ledica je lahko 10W po dizajnu, ampak če daš gor hladilnik in napajalnik za 7W to seveda ne bo nikoli 10W. (testirano 1st hand)

Je res da se špara zavoljo šparanja, ampak razsvetljava je še najbolj smiselni del vsega.
Idiotizem je najbolj opažen pri amparatih ki delajo z vodo. Da ti pomivalc porabi 15l namesti 20l je isto sranje.

Špara se tam kjer je prihranek občutno večji zaradi drugačne tehnologije. Npr toplotna/klima namesto električno radiatorjev.

/rantoff

nekikr ::

Osram in Philips lažeta točno toliko kot Inled s kitajskim uvozom. Vem, ker nisem kupoval poceni žarnic, točno zaradi slabe kvalitete no name brandov sem vzel firmo (večina je Osram). Razen tistih vgradnih ploskih, kjer pa težje izbiraš. Pri teh zadnjih z ebaya, ki sem jih naročil, ker naj bi bile super duper mega špon, je na embalaži kaj trojna "laž". Prvo piše koliko navadnih W naj bi to bilo, potem piše, koliko lumnov naj bi bilo in nato še koliko "vidnih" lumnov naj bi bilo. Prihranek je sigurno, a le pri tistih žarnicah, ki svetijo vsak dan veliko časa. Pri vseh ostalih je to brezveze.

Se strinjam s tem o porabi vode, za sesalec sem tudi napisal. Trenutno je ekomafija na bojnem pohodu in če je nekaj 10% bolj eko, pa čeprav zato 50% manj učinkovito, bodo to pač uzakonili. Daš pa v svojem extra AAA+++ pralnem stroju na predpranje, intenzivno čiščenje in extra izpiranje, pa prideš na isti rezultat in isto porabo kot prej pri navadnem, ne-eko programu :)

HotBurek ::

So žarnice na žarilno nitko (te "navadne" za po hiši) še sploh v prodaji? Če so, kje?
root@debian:/# iptraf-ng
fatal: This program requires a screen size of at least 80 columns by 24 lines
Please resize your window

jest10 ::

matobeli je izjavil:

jao, med tem pa hofer fura dimmable, Ra >90, 12W, 2700K za 7eur. brez zatemnitvene funkcije pa so 5eur, dva kosa (10W).

Nazadnje sem vzel tako ki se sama zatemni če zaporedoma večkrat prižgeš/ugasneš luč, tudi 7eur.

Zdej pa hitro računat kolk se še vedno splača met stare žarnice.

Glede na dokaj hitro crkovanje Hofer LEDic niso glih super nakup.

Furbo ::

HotBurek je izjavil:

So žarnice na žarilno nitko (te "navadne" za po hiši) še sploh v prodaji? Če so, kje?

Menda jih veselo kupujejo na hrvaškem, pri nas se pa najde halogen..
http://www.internetnatrgovina.com/halog...
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

SimplyMiha ::

HotBurek je izjavil:

So žarnice na žarilno nitko (te "navadne" za po hiši) še sploh v prodaji? Če so, kje?

Tiho bodi in kupi LEDice, da se bomo lahko vozili z električnimi avti.

matobeli ::

jest10 je izjavil:


Glede na dokaj hitro crkovanje Hofer LEDic niso glih super nakup.


Res? Nisem nikjer zasledil. No možno je da res, ni to ravno osram ali philips. Mam par njih kakšno dobro leto pa ni bilo težav, zdej sem nabavil še nekaj komadov.

Imaš pa vsaj 3 leta garancije in če ti crkne ti vrnejo denar.

Mehmed ::

oiwedfhjweif je izjavil:

Enostavno kupiš za ~4€ 13W LED 3300K bučko in si vizuelno in emocionalno na ekvivalentnem. Koliko manj energije potrošiš, mislim da razlaga ni potrebna.


Dokler nimas plafonjer na stropu kjer bodo zarnice vodoravno. Tam je druga zgodba.

Furbo ::

Daš pa zato lahko vanjo '100W' led žarnico, medtem ko so sicer navadno omejene na 60W ali celo manj.

Jaz sem s poceni kitajskim E27 Y razdelilcem zbasal 2 ledici v eno, sveti kot pri norcih. :)
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

jest10 ::

matobeli je izjavil:

jest10 je izjavil:


Glede na dokaj hitro crkovanje Hofer LEDic niso glih super nakup.


Res? Nisem nikjer zasledil. No možno je da res, ni to ravno osram ali philips. Mam par njih kakšno dobro leto pa ni bilo težav, zdej sem nabavil še nekaj komadov.

Nič kaj bolj niso vzdržljive, kot obične žarnice. Ne crkne napajanje, ampak se skuhajo LEDice. Jih pač ne moreš zapreti v popolnoma plastično ohišje, ter pričakovati, da bodo delale v nedogled.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Bliža se konec halogenskih žarnic (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
14427436 (21439) bMozart
»

se še dobi navadne žarnice? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
8624096 (8862) čuhalev
»

različne žarnice na istem lustru

Oddelek: Elektrotehnika in elektronika
458465 (7426) IL_DIAVOLO
»

Žarnice s celotnim spektrom svetlobe? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9842350 (40196) jebiveter2
»

Gospodinjske žarnice (strani: 1 2 3 49 10 11 12 )

Oddelek: Loža
594121239 (90163) BigWhale

Več podobnih tem