» »

Stanovanjski kredit

Stanovanjski kredit

««
20 / 46
»»

kriptobog ::

sandmat je izjavil:

Fiksna obrestna mera je fiksna. Če ni fiksna, potem je variabilna :D


Nekatere banke so imele v pogodbi nek clen, da jo lahko dvignejo ob hudih spremembah monetarne politike. Ne vem kaj na to porece kako sodisce, ce pride do tega. Ima kdo tako neumnost v pogodbi?

sandmat ::

Vsi poznamo anekdote o tem, pogodbe s takimi cleni pa se nihce ni nasel do sedaj in jo objavil na s-t

OZZY ::

kriptobog je izjavil:

sandmat je izjavil:

Fiksna obrestna mera je fiksna. Če ni fiksna, potem je variabilna :D


Nekatere banke so imele v pogodbi nek clen, da jo lahko dvignejo ob hudih spremembah monetarne politike. Ne vem kaj na to porece kako sodisce, ce pride do tega. Ima kdo tako neumnost v pogodbi?


Take pogodbe za fiksne OM so obstajale in sem imel tudi možnost to videti pri 2x strankah (če se prav spomnim je bila banka SKB -nisem 100%), ko so želeli kredit z nižjo OM.
Go with the flow.

Lonsarg ::

Obstajale so do cirka 10 let nazaj al nekaj takega, ko so to prepovedali z zakonom. Torej ti ki imajo ta clen bodo pocasi vecino ze odplacali.

jabe ::

Tisti, kinimajo ta clen, so imeli pogodbe z obtestno mero 3%+. Ali so odplačali, ce so imeli pa se veliko do konca, so pa upam da reprogramirali.

jure3000 ::

Pred priblizno 4 leti, ko sem jemal kredit, je imela ena izmed bank v templatu za kredit to:



Seveda sem raje vzel kredit pri drugi banki, kjer v pogodbi ni bilo nobenega sumljivega clena.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jure3000 ()

Ganon ::

svecka ::

jure3000 je izjavil:

Pred priblizno 4 leti, ko sem jemal kredit, je imela ena izmed bank v templatu za kredit to:



Seveda sem raje vzel kredit pri drugi banki, kjer v pogodbi ni bilo nobenega sumljivega clena.


Jaz se tudi spomnim, da je banka imela ta člen. Tudi nekdo tukaj je to omenjal. Seveda, pa je vprašanje, če bi ta člen zdržal na sodišču, saj velja načelo enakovrednosti pri sklepanju pogodb, tako da ne more biti ena stranka v veliki prednosti, druga pa zaradi iste prednosti je lahko samo oškodovana. Npr pri zavarovanju življenjskem kreditojemalcem ,( katero je bilo plačano v enkratnem znesku), ki nočejo vrniti niti eura nazaj ob predčasnem poplačilu kredita. Sem tako zmagal nad zavarovalnico in dobil ves denar od zavarovalne premije nazaj in še več lahko rečem.

hp98 ::

Če kupuješ stanovanje na stanovanjski kredit ali (poleg tega, da je stanovanje etažirano v ZK) je dovolj, da blok ima GD? Ali mora imeti tudi UD, če je nad 20 let star blok?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: hp98 ()

Twixz ::

Ker sem bil prepričan, da bom dobil za stalno službo (ustni dogovor) in se tega niso držali, sem zdej še eno leto vezan na določen čas.
Alternativnega načrta nisem imel, regres sem dobil za celo leto, s tem bom pokril omet in estrih. Inštalacije, okna, vrata in strop (knauf) sem naredil sproti z malce pomoči hitrega kredita.

Ocenjujem, da rabim še cca. 25.000€ - 30.000€ (zdaj glede na cene mogoče še kak evro več ali manj (nekaj se govori da gre les dol - laminat/vinil dol? :D)). V planu je tudi nakup avta v roku treh let (zdajle je najbolj butast čas za nakup avtomobila, gledam pa do max 15.000€).

Razmišljam tudi v smeri da uredim za silo (kuhinja/spalnica/kopalnica), ostalo pa kasneje (dnevna/otroška/terasa/igralnica).
Trenutno sem na NLB, prihodek mesečno 1300-1500€ (s potnimi in malico). Plačuje se preživnina za 1 otroka (150€ mesečno (ustni dogovor, uradno je 60€, če to kaj pomeni)).

Gregor P ::

Upam, da imaš te ustne dogovore dobro dokumentirane.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

Twixz ::

Gregor P je izjavil:

Upam, da imaš te ustne dogovore dobro dokumentirane.


Čeprav sem mislil v štartu da je to nekaj slabega, si mislim da je dobro. Vsaj za plačo se lahko spogajam še :D

Ampak ja, rad bi šel na svoje, vloženega že cca. 10.000€. Unicredit ima 4% obrestne na potrošniški kredit. Nagibam se k 25.000€ na 7 let (obrok cca. 350€ na mesec, kar bi pomoje šlo skozi). cca. 2500 je še regres in božičnica, baje se to šteje v kredit?

Ker mam občutek, da če bom čakal se bo zgodilo naslednje:
~ cene bodo šle gor.
~ obresti kreditov bodo šle gor.

redtech ::

Visoke cene so zdravilo za visoke cene.

CNBC
Mortgage demand falls to the lowest level in 22 years amid rising rates and slowing home sales

Če bodo šle obresti gor, gre povpraševanje po kreditih dol skupaj s cenami nepremičnin, ker folk namesto sedanjih 300k kredita dobi samo še 230k (primer).

maticb492 ::

Twixz je izjavil:


Ampak ja, rad bi šel na svoje, vloženega že cca. 10.000€. Unicredit ima 4% obrestne na potrošniški kredit. Nagibam se k 25.000€ na 7 let (obrok cca. 350€ na mesec, kar bi pomoje šlo skozi). cca. 2500 je še regres in božičnica, baje se to šteje v kredit?
.


Seveda se šteje, malica in prevoz tudi štejejo.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

OZZY ::

maticb492 je izjavil:

Twixz je izjavil:


Ampak ja, rad bi šel na svoje, vloženega že cca. 10.000€. Unicredit ima 4% obrestne na potrošniški kredit. Nagibam se k 25.000€ na 7 let (obrok cca. 350€ na mesec, kar bi pomoje šlo skozi). cca. 2500 je še regres in božičnica, baje se to šteje v kredit?
.


Seveda se šteje, malica in prevoz tudi štejejo.


Nekatere banke upotševajo malico in prevoz samo do določene vsote. KO sem spraševal na NLB so rekli, da upotevajo M+P samo do 100 eur.
Go with the flow.

hp98 ::

hp98 je izjavil:

Če kupuješ stanovanje na stanovanjski kredit ali (poleg tega, da je stanovanje etažirano v ZK) je dovolj, da blok ima GD? Ali mora imeti tudi UD, če je nad 20 let star blok?


Na enih bankah dobil info, da ne rabijo UD za starejša stanovanja. So pri komu to zahtevali?

RockyS ::

hp98 je izjavil:

hp98 je izjavil:

Če kupuješ stanovanje na stanovanjski kredit ali (poleg tega, da je stanovanje etažirano v ZK) je dovolj, da blok ima GD? Ali mora imeti tudi UD, če je nad 20 let star blok?


Na enih bankah dobil info, da ne rabijo UD za starejša stanovanja. So pri komu to zahtevali?


Dve leti nazaj je nkbm zahtevala.

jure3000 je izjavil:

Pred priblizno 4 leti, ko sem jemal kredit, je imela ena izmed bank v templatu za kredit to:



Seveda sem raje vzel kredit pri drugi banki, kjer v pogodbi ni bilo nobenega sumljivega clena.


Good luck s tem členom :)

Ni to 24 mesečna vezava pri telekomu, kjer ti dajo 30 dni da prekrineš brez stroškov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RockyS ()

pwn3rrr ::

RockyS je izjavil:

hp98 je izjavil:

hp98 je izjavil:

Če kupuješ stanovanje na stanovanjski kredit ali (poleg tega, da je stanovanje etažirano v ZK) je dovolj, da blok ima GD? Ali mora imeti tudi UD, če je nad 20 let star blok?


Na enih bankah dobil info, da ne rabijo UD za starejša stanovanja. So pri komu to zahtevali?


Dve leti nazaj je nkbm zahtevala.

Čisto odvisno od banke, načeloma ga za nakup starejšega stanovanja ne zahtevajo in zadostuje GD, vsaj pri blokih je tako, če so bile pa kakšne hiše "predelane" v večstanovanjske zgradbe, je pa druga pesem. Se je za pozanimati direktno na banki.

RockyS je izjavil:

jure3000 je izjavil:

Pred priblizno 4 leti, ko sem jemal kredit, je imela ena izmed bank v templatu za kredit to:



Seveda sem raje vzel kredit pri drugi banki, kjer v pogodbi ni bilo nobenega sumljivega clena.


Good luck s tem členom :)

Ni to 24 mesečna vezava pri telekomu, kjer ti dajo 30 dni da prekrineš brez stroškov.

Pred približno dvemi leti, so mi 4 večje banke pisno zagotovile, da teh klavzul nimajo v pogodbi, tako da je to že pasé, je bilo pa pri določenih bankah res aktualno nekaj let nazaj.

Twixz ::

OZZY je izjavil:

maticb492 je izjavil:

Twixz je izjavil:


Ampak ja, rad bi šel na svoje, vloženega že cca. 10.000€. Unicredit ima 4% obrestne na potrošniški kredit. Nagibam se k 25.000€ na 7 let (obrok cca. 350€ na mesec, kar bi pomoje šlo skozi). cca. 2500 je še regres in božičnica, baje se to šteje v kredit?
.


Seveda se šteje, malica in prevoz tudi štejejo.


Nekatere banke upotševajo malico in prevoz samo do določene vsote. KO sem spraševal na NLB so rekli, da upotevajo M+P samo do 100 eur.


Jaz pa 1000 km mesečno službeno... :D

gansta ::

Ima kdo podatek iz prve roke, po koliko je sedaj "ugoden" kredit, npr. fiksna, 20let, 200k€ ?
Februarja je bilo še 1.55% zelo dober "deal".

billy ::

Recimo da nekdo potrebuje stanovanje za cca 10 let.

A se bolj splača it v najem (in pač požreti najemnino) ali pa se splača vzeti kredit za 25+ let in potem nepremičnino prodati?
Pri tako dolgem kreditu bodo tudi obresti, ki jih ne bo malo, tako da če bi na koncu prodal za isti denar, kot kupil, bi zaradi obresti verjetno imel večjo izgubo, kot če bi ves da čas živel v najemu?

PS, pozabimo razliko med lastno lastnino in pa težavami z najemodajalci, gledam čisto iz vidika najemnina vs obresti.

Invictus ::

Za prvo nepremičnino se vedno splača zapufat.

Ko jo odplačaš, je tvoja in jo lahko prodaš.

Najetega stanovanja ne moreš.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

billy ::

Ni prva nepremičnina, zato je tudi doba "bivanja" relativno kratka.

Niti ni cilj je odplačati, zato tudi tako dolgi kredit.

maticb492 ::

billy je izjavil:

Recimo da nekdo potrebuje stanovanje za cca 10 let.

A se bolj splača it v najem (in pač požreti najemnino) ali pa se splača vzeti kredit za 25+ let in potem nepremičnino prodati?
Pri tako dolgem kreditu bodo tudi obresti, ki jih ne bo malo, tako da če bi na koncu prodal za isti denar, kot kupil, bi zaradi obresti verjetno imel večjo izgubo, kot če bi ves da čas živel v najemu?

PS, pozabimo razliko med lastno lastnino in pa težavami z najemodajalci, gledam čisto iz vidika najemnina vs obresti.


What? Saj ne boš plačal 25 let obresti lol, kako da fak ti to računaš? Obresti plačaš vsak mesec ob obroku, čez 10 let ko boš prodal nepremičnino (predčasno odplačal kredit) ne boš plačal 15 let "porencialnih" obresti..

Ni možno, da bojo obresti več kot najemnina, ker je ponavadi cel obrok kredita podoben najemnini, obresti so pa cca. 1/3 obroka.

EDIT: Torej ti lahko vzameš kredit, 100 000 EUR, z 1% obresti fiksna obresta (lažji izračun), pogodbena kazen za predčasno odplačilo je 1%, po 12. mesecu odplačaš, prej si plačal 1% ~= 1000EUR, predčasno odplačilo te pride 990EUR (1% od 99000EUR), skupaj si plačal banki 1990EUR obresti, ne pa 25 let obresti...

Če je spremenljiva obrestan mera te kazni 1% ni, predčasno odplačilo se ne obračuna nič razen vrednost glavnice.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

OneYellow ::

V začetku odplačevanja je obrok kredita sestavljen iz večjega dela obresti kot kasneje. Oz. v začetku odplačevanja plačuješ več obresti kot kasneje, zato se ponavadi proti koncu odplačevanja kredita niti ne splača toliko predčasno odplačat, ker ne boš nekaj blazno prišparal na obrestih.

maticb492 ::

Ja, ampak razlika preostanka 15 let (njegov teoretičen primer) je ogromna.

Stroški predčasnega odplačila kredita so odvisni od vrste samega kredita, ki ga je posameznik najel ter tudi obdobja v katerem je bil kredit najet, razlagajo pri NKBM. Po novem zakonu o potrošniških kreditih, ki je stopil v veljavo avgusta 2010, plačajo stroške predčasnega celotnega oziroma delnega poplačila kredita le posojilojemalci, ki so najeli kredit s fiksno obrestno mero po 7. avgustu 2010, znesek predčasnega odplačila kredita pa presega 10 tisoč evrov. Nadomestilo ne sme presegati enega odstotka zneska predčasno odplačane glavnice, če se odplača kredit več kot eno leto pred dospelostjo in pol odstotka, če se ga odplača eno leto ali manj do poteka kredita. Posojilojemalci, ki so najeli kredite s spremenljivo obrestno mero po 7. avgustu 2010, stroškov predčasnega poplačila kredita ni. Po besedah Steinmana iz Unicredita je tovrstnih kreditov (s spremenljivo obrestno mero) dejansko tudi največ.


Za tiste, ki ste ostali v 90ih hehe :D
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

OneYellow ::

Ja ja seveda, razlika še vedno bo, ker ne bo niti na polovici. Samo toliko v vednost, da niso obresti enakomerno razdeljene.

Okapi ::

Stroški kredita so vedno bistveno nižji od najemnine, taki da se finančno gledano vedno splača kupiti in prodati, tudi če samo za par let.

billy ::

Okapi je izjavil:

Stroški kredita so vedno bistveno nižji od najemnine, taki da se finančno gledano vedno splača kupiti in prodati, tudi če samo za par let.


Hvala.

@maticb492, ravno zaradi tega sem vprašal, ker se pač predčasno izplača kredit in niso potem celotne obresti, drugače bi itak izračunal direktno, ampak ker so na začetku obroki sestavljeni iz večjega dela obresti in potem šele glavnica (banke niso nore in se na tak način zavarujejo), pač račun ni več enostaven.

user4683 ::

billy je izjavil:

Okapi je izjavil:

Stroški kredita so vedno bistveno nižji od najemnine, taki da se finančno gledano vedno splača kupiti in prodati, tudi če samo za par let.


Hvala.

@maticb492, ravno zaradi tega sem vprašal, ker se pač predčasno izplača kredit in niso potem celotne obresti, drugače bi itak izračunal direktno, ampak ker so na začetku obroki sestavljeni iz večjega dela obresti in potem šele glavnica (banke niso nore in se na tak način zavarujejo), pač račun ni več enostaven.

Banke se ne potrebujejo nic posebej zavarovati, ampak tako deluje matematika. Obresti so vseskozi enake (vsak mesec placas 1/12 letne obrestne mere x glavnica), samo glavnica je pac na zacetku vecja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: user4683 ()

maticb492 ::

billy je izjavil:


@maticb492, ravno zaradi tega sem vprašal, ker se pač predčasno izplača kredit in niso potem celotne obresti, drugače bi itak izračunal direktno, ampak ker so na začetku obroki sestavljeni iz večjega dela obresti in potem šele glavnica (banke niso nore in se na tak način zavarujejo), pač račun ni več enostaven.



Ni to več tako kot je bilo včasih, da si na začetku odplačeval samo obresti (vem da so mi starši razlagali da je bilo nekaj takšnega včasih). Izračun je direkten in preprost, vsaj jaz nisem še slišal da bi v zadnjih letih katerakoli banka imela drugačen sistem. Plačaš točno toliko obresti na točno tisto glavnico, ki je bila tisti mesec. Vedno si pa dolžan samo glavnico. Nikoli pa ni en obrok v celoti samo obresti ali kaj takega. Razlika je ponavadi zato ker ima kak mesec 31 dni, drug 30, pa je to par evrov več obresti lahko kak mesec, kot je potem naslednji.

Torej ni "večji del obresti", ampak je to posledica tega, da si na začetku dolžan toliko več glavnice.. ne morejo si pa banka namislit da bi ona imela prvo leto od 500 obroka 400EURza obresti pa samo 100EURza glavnico ali kaj si ti mislil?
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

OneYellow ::

Ima ZPS na svoji strani dober kalkulator z amortizacijskim načrtom, ki prikaže to. Sem vzel za primer 100k glavnice, 3% fiksna OM, 300 anuitet. Prva izračunana anuiteta je 474,21 EUR od katere predstavljajo obresti 250 EUR. Npr. pri 200. anuiteti bodo obresti predstavljale samo še dobrih 100 EUR.

Mato989 ::

OneYellow je izjavil:

Ima ZPS na svoji strani dober kalkulator z amortizacijskim načrtom, ki prikaže to. Sem vzel za primer 100k glavnice, 3% fiksna OM, 300 anuitet. Prva izračunana anuiteta je 474,21 EUR od katere predstavljajo obresti 250 EUR. Npr. pri 200. anuiteti bodo obresti predstavljale samo še dobrih 100 EUR.


Saj to je ok... Nekoč si pa lahko prvih 40 anuitet plačeval samo obresti pol pa samo glavnico... tisto je bil pa scam.

Zdaj ti pa pač tega ne smejo več naredit.

Ja če imaš fiksen OM 3% to pač pomeni da plačaš vsak mesec 3% od glavnice obresti v višini 1/12

Se pravi če vzameš 100k kredita na 3% FOM letni je to 3k obresti prvo leto (če bi bilo letno) 1/12 je pa pač 3k deljeno 12 in toliko je v prvi anuiteti obresti vsak mesec to seveda pada, ker odplačuješ zraven glavnico.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

maticb492 ::

Mato989 je izjavil:

Saj to je ok... Nekoč si pa lahko prvih 40 anuitet plačeval samo obresti pol pa samo glavnico... tisto je bil pa scam.


Ja, saj to mislim, da imajo nekateri še kar v glavi idejo, da je še zdaj tako :)
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

permit ::

Ali obstaja možnost oz. banka, ki lahko ponudi kredit za znesek do 50.000 €, kjer ne rabiš banki kazati dokumentacije nepremičnine (ki ni urejena), ki jo v večjem delu plačaš z gotovino?

Kredit bi le pokril tisto, kar ti zmanjka (manj kot pol kupnine).
Vem, da je bolje, da prodajalec uredi dokumentacijo, ampak kaj če se mu mudi s prodajo in bi pač znižal ceno.

OneYellow ::

To bo šlo samo v primeru, da ne bo hipoteke na nepremičnini. Torej pri stanovanjskih kreditih, ki bodisi niso zavarovani (običajno samo do nekih 30k, vem da nekatere banke sicer nudijo tudi do 50k, ampak verjetno bolj za VIP) bodisi so zavarovani drugače, npr. s poroki. Čim je hipoteka banka preveri pravno stanje nepremičnine. Morda pa poskusiš s 30k stanovanjskega kredita, ki ne bo zavarovan, in 20k potrošniškega katerega porabiš za "obnovo" nepremičnine (namreč potrošniških ne dajejo za nakup, lahko pa za obnovo).

epps1337 ::

Že dalj časa ni nihče objavil aktualne OM. Jaz sem konec julija pri NKBM dobil 2,6% za 50k€, 10 let. Namenski - 30% v denarju, 70% namensko. Zavarovano preko zavarovalnice, mislim da strošek cca 1080€.

Naj prosim še kdo objavi, temu naj bi bila ta tema namenjena.

gansta ::

Pri sparkasse so ukinili fiksno OM.

WhiteAngel ::

To, kar nekateri omenjate, da "obresti niso enakomerno porazdeljene tekom odplačevanja", si malo narobe razlagate. Ti za vsak dan najetega kredita plačaš obresti na glavnico na koncu meseca + poplačilo dela glavnice do dogovorjene mesečne anuitete. Zato je odvisno, koliko ima mesec dni - če jih ima 31, bo nekoliko več obresti kot za februar. Na začetku je glavnica visoka in plačaš več obresti, proti koncu odplačevanja je glavnice manj in plačaš manj obresti - ampak govorim v absolutnih številkah. Obrestna mera na glavnico je ves čas enaka in ni nobene "bančne magije" zadaj in ostalih bankirskih for.

Mato989 ::

WhiteAngel je izjavil:

To, kar nekateri omenjate, da "obresti niso enakomerno porazdeljene tekom odplačevanja", si malo narobe razlagate. Ti za vsak dan najetega kredita plačaš obresti na glavnico na koncu meseca + poplačilo dela glavnice do dogovorjene mesečne anuitete. Zato je odvisno, koliko ima mesec dni - če jih ima 31, bo nekoliko več obresti kot za februar. Na začetku je glavnica visoka in plačaš več obresti, proti koncu odplačevanja je glavnice manj in plačaš manj obresti - ampak govorim v absolutnih številkah. Obrestna mera na glavnico je ves čas enaka in ni nobene "bančne magije" zadaj in ostalih bankirskih for.



Seveda ni ampak prvi mesec odplacevanja placas procentualno vec obresti kot predzadnji obrok... O tem je bilo govora
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Gregor P ::

... da samo nekdo je/bi lahko napačno razumel, da nas banke še vedno nateguje tako kot nekoč, da si na začetku odplačeval le obresti, glavnica ti je pa ostajala - kar so nato zakonsko prepovedali.
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).

WhiteAngel ::

Mato989 je izjavil:

WhiteAngel je izjavil:

To, kar nekateri omenjate, da "obresti niso enakomerno porazdeljene tekom odplačevanja", si malo narobe razlagate. Ti za vsak dan najetega kredita plačaš obresti na glavnico na koncu meseca + poplačilo dela glavnice do dogovorjene mesečne anuitete. Zato je odvisno, koliko ima mesec dni - če jih ima 31, bo nekoliko več obresti kot za februar. Na začetku je glavnica visoka in plačaš več obresti, proti koncu odplačevanja je glavnice manj in plačaš manj obresti - ampak govorim v absolutnih številkah. Obrestna mera na glavnico je ves čas enaka in ni nobene "bančne magije" zadaj in ostalih bankirskih for.



Seveda ni ampak prvi mesec odplacevanja placas procentualno vec obresti kot predzadnji obrok... O tem je bilo govora


Hočeš reči, da je delež mesečnega obroka, ki ga daš za obresti na začetku večji, kot proti koncu odplačevanja? Seveda, saj si tudi več kredita dolžan. Vedno boš plačeval x% od preostanka glavnice, kjer je x pri fiksni obr. meri isti.

Mato989 ::

Imo bi bilo bolj prav da placujemo fiksno glavnico in procent kolikor pac je in se niza tako bi vsak mesec imeli obrok malenkost nizji
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

bemfa ::

Ne bi bil malenkost nižji. Primer: 180.000eur, 30 let, OM 2,4%, prvi mesec: 360€ obresti in 500€ glavnice, torej obrok 860€. Obrok bi padal vsak mesec za 1€, zadnji mesec bi bil 501€.

Mato989 ::

bemfa je izjavil:

Ne bi bil malenkost nižji. Primer: 180.000eur, 30 let, OM 2,4%, prvi mesec: 360€ obresti in 500€ glavnice, torej obrok 860€. Obrok bi padal vsak mesec za 1€, zadnji mesec bi bil 501€.


Ja samo zračunal koliko bi plačal obresti po moji logiki koliko pa po oni, ko je fiksna anuiteta... tebe najbolj banka odere prvih par let kredita... zato ker plačuješ obresti na 99% glavnice (90, 95 itd...) odplačuješ pa manjši del glavnice kot zadnjih 5, 6, 7 oz 25% let.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

bemfa ::

Če bi si lahko privoščil 860€ obroka, bi vzel tak znesek na 20 let. Pri kreditu se v osnovi izhaja iz max. kolikor si lahko privoščiš na mesec. In najbolj optimalno je, da vsak mesec plačaš svoj maximum.

Twixz ::

bemfa je izjavil:

Če bi si lahko privoščil 860€ obroka, bi vzel tak znesek na 20 let. Pri kreditu se v osnovi izhaja iz max. kolikor si lahko privoščiš na mesec. In najbolj optimalno je, da vsak mesec plačaš svoj maximum.


Ja samo, banke imajo svojo razlago koliko si sposoben, drugo je pa dejansko res koliko si sposoben plačat kredita.
Ker npr. da mi na banki reče, da mi stanovanjskega kredita ne more dat 30k, lahko mi pa da osebnega 30k se mi zdi butasto do amena.

bemfa ::

Res je, "max. kolikor si lahko privoščiš na mesec" in to kar ti banka zračuna da si "kreditno sposoben" so različni pojmi. Za zgornji primer sicer nepomembno.

johnnyyy ::

bemfa je izjavil:

Če bi si lahko privoščil 860€ obroka, bi vzel tak znesek na 20 let. Pri kreditu se v osnovi izhaja iz max. kolikor si lahko privoščiš na mesec. In najbolj optimalno je, da vsak mesec plačaš svoj maximum.

Ne, tega ne narediš, še posebej, če kupiš nepremičnino v kateri boš bival. Namreč lastna nepremičnina je mrtev kapital, ki ti nič ne prinaša. In v primeru, da ostaneš brez službe, pride do kakšnih sprememb na trgu (višja inflacija) lahko hitro postaneš nelikviden oz. ti zmanjka denarja. In potem lahko posaneš kar hitro ujet. Zato je najbolje, da kupiš nekaj kar je dovolj veliko za tvoje potrebe in ti financ ne sesuje toliko, da ti konec meseca nič ne ostane. Ker višek alhko še vedno investiraš naprej in iščeš druge prilike.

svecka ::

folk vendo vzeme kredit do max, potem pa joka ko je na bolniški in dobi samo 80% od osnove...brze prevoza, brez malice (kar ne bi smel upoštevati pri kreditu na bankah). Potem pa še računaj tekoče stroške in hrano na mesec in folk dobesedno postane bankrot v nekaj mesecih. Še posebej pa bodo v prihodnosti tenko piskali tisti z spremenljivo obrestno mero. Lahko kmlau obrok zraste za 50, 75 eur več.

Nič ne razmišlja folk z glavo.
««
20 / 46
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vaša obrestna mera za stanovanjski kredit? (strani: 1 2 3 421 22 23 24 )

Oddelek: Loža
1167194289 (16415) celje
»

Vzeti stanovanjski kredit s fiksno ali spremenljivo obrestno mero? (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
29465192 (11540) Lonsarg
»

Stanovanjski kredit in katero obresto mero? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6019564 (11227) gansta
»

Nakup stanovanja howto manual (odločanje, krediti, obrestne mere, zanke, napake)

Oddelek: Loža
4713242 (6006) Invictus
»

Kredit za stanovanje (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7416266 (13802) 3p

Več podobnih tem