» »

Vaša obrestna mera za stanovanjski kredit?

Vaša obrestna mera za stanovanjski kredit?

««
21 / 24
»»

Lonsarg ::

Za taka vprašanja se seveda ne sprašuje zavarovalnic. Zavarovati se je smiselno za znesek ki je nujen za normalno finančno stanje v primeru da se zgodi kaj hudega. Lahko je to 0EUR, lahko je to pol nepremičnine lahko je pa to za 3 nepremičnine. Vrednost kredita in/ali nepremičnine sta tu precej nepomembna, važna je celostna slika.

Za nekoga je normalno finančno stanje to da v primeru nezgode pokriješ kredit, za drugega pa je da pokriješ še 20 let preživljanja otroka zraven, to je čisto subjektivna stvar. Pa če se zavarujete je tko da je invalidnost večji strošek kot smrt, tak da je zavarovanje za primer invalidnosti celo bolj potrebno kot življensko, ne glede na kredit. Kredit recimo da zgolj zviša potrebo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

GregiB ::

Lonsarg je izjavil:

Za taka vprašanja se seveda ne sprašuje zavarovalnic. Zavarovati se je smiselno za znesek ki je nujen za normalno finančno stanje v primeru da se zgodi kaj hudega. Lahko je to 0EUR, lahko je to pol nepremičnine lahko je pa to za 3 nepremičnine. Vrednost kredita in/ali nepremičnine sta tu precej nepomembna, važna je celostna slika.

Za nekoga je normalno finančno stanje to da v primeru nezgode pokriješ kredit, za drugega pa je da pokriješ še 20 let preživljanja otroka zraven, to je čisto subjektivna stvar. Pa če se zavarujete je tko da je invalidnost večji strošek kot smrt, tak da je zavarovanje za primer invalidnosti celo bolj potrebno kot življensko, ne glede na kredit. Kredit recimo da zgolj zviša potrebo.


Naj malo popravim tole... po 958. členu obligacijskega zakona seveda zavarovanec sme imeti isto stvar zavarovano za isti škodni primer pri večih zavarovalnicah. A v primeru škodnega primera mora na zahtevku zavarovalnici navesti, ali je stvar zavarovana še kje drugje, vse zavarovalnice skupaj pa so dolžne poravnati nastalo škodo. Ne vsaka zase... in to v razmerju zavarovalne vsote od seštevka vseh zavarovalnih vsot... Ne moreš prejeti zavarovalnine za 5 bajt, če ti zgori "samo" ena...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Mato989 ::

GregiB je izjavil:

Lonsarg je izjavil:

Za taka vprašanja se seveda ne sprašuje zavarovalnic. Zavarovati se je smiselno za znesek ki je nujen za normalno finančno stanje v primeru da se zgodi kaj hudega. Lahko je to 0EUR, lahko je to pol nepremičnine lahko je pa to za 3 nepremičnine. Vrednost kredita in/ali nepremičnine sta tu precej nepomembna, važna je celostna slika.

Za nekoga je normalno finančno stanje to da v primeru nezgode pokriješ kredit, za drugega pa je da pokriješ še 20 let preživljanja otroka zraven, to je čisto subjektivna stvar. Pa če se zavarujete je tko da je invalidnost večji strošek kot smrt, tak da je zavarovanje za primer invalidnosti celo bolj potrebno kot življensko, ne glede na kredit. Kredit recimo da zgolj zviša potrebo.


Naj malo popravim tole... po 958. členu obligacijskega zakona seveda zavarovanec sme imeti isto stvar zavarovano za isti škodni primer pri večih zavarovalnicah. A v primeru škodnega primera mora na zahtevku zavarovalnici navesti, ali je stvar zavarovana še kje drugje, vse zavarovalnice skupaj pa so dolžne poravnati nastalo škodo. Ne vsaka zase... in to v razmerju zavarovalne vsote od seštevka vseh zavarovalnih vsot... Ne moreš prejeti zavarovalnine za 5 bajt, če ti zgori "samo" ena...


Kar je glupo zakaj ne, če lahko plačuješ 5x zavarovanje bi morala tudi zavarovalnica 5x izplačat... to je še en način lupljenja
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

LeQuack ::

Primarni namen zavarovalnice je služenje denarja. Šele nekje na 10. mestu ali nižje je zavarovanje stvari.
Quack !

Mato989 ::

LeQuack je izjavil:

Primarni namen zavarovalnice je služenje denarja. Šele nekje na 10. mestu ali nižje je zavarovanje stvari.


Primarni namen zavarovanja je da dobiš povrnjeno škodo... če nekaj zavaruješ 5x pričakuješ 5x premijo in 5x povrnitev škode... to je edino normalno

Če plačuješ 5x premijo in ti dovolijo samo 1x povrnitev potem naj tudi prepovejo 5x plačevanje premije
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

Pat_MaGroin ::

In kaj je potem point zavarovati na 5 zavarovalnicah, če potem one skupaj odplačajo? Zveni super nesmiselno to ponujat sploh.

Zgodovina sprememb…

OneYellow ::

Zadnji znan primer je bil odrezana roka. Če se ne motim, bi tam dobili od vsake zavarovalnice tako kot so zavarovali (če bi bili seveda uspešni).

Mato989 ::

Pat_MaGroin je izjavil:

In kaj je potem point zavarovati na 5 zavarovalnicah, če potem one skupaj odplačajo? Zveni super nesmiselno to ponujat sploh.


Seveda glih zato pravim... dovoljuje se plačevanje 5x ne pa 5x izplačila... če plačaš 5x premijo bi moral dobit 5x izplačilo, kaj zavarovalnice in državo briga da je to 5x preveč... ko plačuješ 5x pa ni 5x preveč?

OneYellow je izjavil:

Zadnji znan primer je bil odrezana roka. Če se ne motim, bi tam dobili od vsake zavarovalnice tako kot so zavarovali (če bi bili seveda uspešni).


Ne to je velika razlika... nekaj je da si NALAŠČ odrežeš roko (ali nekaj) da dobiš zavarovalnino, drugo pa je da pač čisto legitimno 5x skleneš premijo in bajto zruši potres

Eno je kaznivo dejanje drugo pa čisto naravna nesreča, in če si 5x zavaroval ni nobenega razloga (razen državne sleparije ki to zavarovalnicam omogoča da te odjebejo) da ne bi dobil 5x povrnjeno škodo... Razen če ti na sodišču dokažejo da si ti naredil to nalašč (nesrečo ki prinese uveljavljanje zavarovanja)

Če jaz grem k zavarovalnici A se dogovorim za premijo 100EUR na mesec oni pa mi garantirajo 1 mil če mi potres zruši bajto, nato pa grem k zavarovalnici B in se dogovorim za isto zadevo in mi bajto poruši potres, mi naj pač vsaka zavarovalnica izplača to kar sem zavaroval...

Će sem pa jaz naredil potres in mi na sodišču to dokažejo pa mi naj plačajo seveda 0
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

OneYellow ::

Saj pravim, če ne bi šlo za kaznivo dejanje in bi bila dejansko nesreča, mislim da bi brez problema dobili od vseh zavarovalnic zavarovalnino, kolikor zavarovanj so že imeli. Vsaj tako je bilo razbrat iz medijev.

Sicer pa sej za penzijo si tut omejen navzgor z izplačilom, nisi pa s plačilom prispevka. Marsikaj ni fer.

Mato989 ::

OneYellow je izjavil:

Saj pravim, če ne bi šlo za kaznivo dejanje in bi bila dejansko nesreča, mislim da bi brez problema dobili od vseh zavarovalnic zavarovalnino, kolikor zavarovanj so že imeli. Vsaj tako je bilo razbrat iz medijev.

Sicer pa sej za penzijo si tut omejen navzgor z izplačilom, nisi pa s plačilom prispevka. Marsikaj ni fer.



Komentiral sem tole:

Naj malo popravim tole... po 958. členu obligacijskega zakona seveda zavarovanec sme imeti isto stvar zavarovano za isti škodni primer pri večih zavarovalnicah. A v primeru škodnega primera mora na zahtevku zavarovalnici navesti, ali je stvar zavarovana še kje drugje, vse zavarovalnice skupaj pa so dolžne poravnati nastalo škodo. Ne vsaka zase... in to v razmerju zavarovalne vsote od seštevka vseh zavarovalnih vsot... Ne moreš prejeti zavarovalnine za 5 bajt, če ti zgori "samo" ena...


Če to drži potem tvoja izjava NE DRŽI...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

OneYellow ::

Sem šel pogledat ta člen... Odvisno od okoliščin, je pa res, da nikoli ne boš dobil več kot znaša škoda. Vprašanje pa je, kakšna je razlika med premoženjskimi zavarovanji (zavarovanje hiše, kjer sta vrednost in škoda lažje ugotovljiva) in med nezgodnimi zavarovanji.


(1) Če je kakšna stvar zavarovana pri dveh ali več zavarovalnicah pred isto nevarnostjo, za isti interes in isti čas, tako da seštevek zavarovalnih vsot ne presega njene vrednosti (večkratno zavarovanje), odgovarja vsaka zavarovalnica za popolno izpolnitev obveznosti, nastalih iz pogodbe, ki jo je ona sklenila.

(2) Če pa seštevek zavarovalnih vsot presega vrednost zavarovane stvari (dvojno zavarovanje), vendar zavarovalec pri tem ni ravnal nepošteno, so vsa ta zavarovanja veljavna in ima vsaka zavarovalnica pravico do dogovorjene premije za zavarovalno dobo, ki je v teku, zavarovanec pa pravico zahtevati od vsake posamezne zavarovalnice zavarovalnino po z njo sklenjeni pogodbi, toda skupaj ne več kot znaša škoda.

Mato989 ::

OneYellow je izjavil:

Sem šel pogledat ta člen... Odvisno od okoliščin, je pa res, da nikoli ne boš dobil več kot znaša škoda. Vprašanje pa je, kakšna je razlika med premoženjskimi zavarovanji (zavarovanje hiše, kjer sta vrednost in škoda lažje ugotovljiva) in med nezgodnimi zavarovanji.


(1) Če je kakšna stvar zavarovana pri dveh ali več zavarovalnicah pred isto nevarnostjo, za isti interes in isti čas, tako da seštevek zavarovalnih vsot ne presega njene vrednosti (večkratno zavarovanje), odgovarja vsaka zavarovalnica za popolno izpolnitev obveznosti, nastalih iz pogodbe, ki jo je ona sklenila.

(2) Če pa seštevek zavarovalnih vsot presega vrednost zavarovane stvari (dvojno zavarovanje), vendar zavarovalec pri tem ni ravnal nepošteno, so vsa ta zavarovanja veljavna in ima vsaka zavarovalnica pravico do dogovorjene premije za zavarovalno dobo, ki je v teku, zavarovanec pa pravico zahtevati od vsake posamezne zavarovalnice zavarovalnino po z njo sklenjeni pogodbi, toda skupaj ne več kot znaša škoda.


No in saj to govorim... Če zavaruješ na neko vrednost to ne bi smejo bit omejitev... saj zavarovalnice nič ne omejuje da mi reče ne... Torej če jaz zavarujem stanovanje na 100k proti potresu, vredno je pa 80k, in ga potres uniči naj dobim 100k...

Če pa 2x zavarujem stanovanje za 100k pa pač naj dobim 200k, saj zato pa plačujem 2x premijo..... Če ne pa naj tudi omejijo plačevanje 2x premije.

Čisto enako kot če jaz zavarujem sebe za invalidnost 2x po 100k, če bom invalid pričakujem 2x po 100k...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

GregiB ::

Mato989 je izjavil:

No in saj to govorim... Če zavaruješ na neko vrednost to ne bi smejo bit omejitev... saj zavarovalnice nič ne omejuje da mi reče ne... Torej če jaz zavarujem stanovanje na 100k proti potresu, vredno je pa 80k, in ga potres uniči naj dobim 100k...

Če pa 2x zavarujem stanovanje za 100k pa pač naj dobim 200k, saj zato pa plačujem 2x premijo..... Če ne pa naj tudi omejijo plačevanje 2x premije.


Ni glih tko... Zavarovalnice nudijo zavarovanje za NASTALO škodo do neke vrednosti. Torej, če skleneš zavarovanje hiše "na 100K" to pomeni, da ti je zavarovlanica dolžna pokriti vso nastalo škodo (predmet odbitnih franšiz, seveda) do skupne vrednosti 100K. Torej, če je nastala škoda 80K €, dobiš 80K €, če pa je 150K € pa 100K € (manj morebitna odbitna franšiza)

Če pa imaš sklenjeni 2 zavarovanji, pri obeh zavarovalnicah "na 100K €", v primeru, da je škoda 80K €, dobiš od vsake 40K €, če je škode 150K €, pa od vsake 75K €... Če pa je škode 300K €, pa od vsake po 100K €...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Mato989 ::

GregiB je izjavil:

Mato989 je izjavil:

No in saj to govorim... Če zavaruješ na neko vrednost to ne bi smejo bit omejitev... saj zavarovalnice nič ne omejuje da mi reče ne... Torej če jaz zavarujem stanovanje na 100k proti potresu, vredno je pa 80k, in ga potres uniči naj dobim 100k...

Če pa 2x zavarujem stanovanje za 100k pa pač naj dobim 200k, saj zato pa plačujem 2x premijo..... Če ne pa naj tudi omejijo plačevanje 2x premije.


Ni glih tko... Zavarovalnice nudijo zavarovanje za NASTALO škodo do neke vrednosti. Torej, če skleneš zavarovanje hiše "na 100K" to pomeni, da ti je zavarovlanica dolžna pokriti vso nastalo škodo (predmet odbitnih franšiz, seveda) do skupne vrednosti 100K. Torej, če je nastala škoda 80K €, dobiš 80K €, če pa je 150K € pa 100K € (manj morebitna odbitna franšiza)

Če pa imaš sklenjeni 2 zavarovanji, pri obeh zavarovalnicah "na 100K €", v primeru, da je škoda 80K €, dobiš od vsake 40K €, če je škode 150K €, pa od vsake 75K €... Če pa je škode 300K €, pa od vsake po 100K €...


Saj to je glih problem... zavarovalnice bi morali z zakonom prisilit da nudijo zavarovanje za zavarovano vrednost... ker na trenuten način prihaja do problema ocenjevanja nastale škode... Kdo recimo izračuna kakšna je dejanska nastala škoda za OSEBO? Ker če meni pogori bajta in oni ocenijo da je vredna 125k in to izplačajo to ni nujno, ker kaj pa posredna škoda? Ker sem bil v najemu dokler ne dobim drugega bivališča?
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

GregiB ::

Mato989 je izjavil:

kaj pa posredna škoda? Ker sem bil v najemu dokler ne dobim drugega bivališča?
Jaz imam to "škodo" zavarovano... torej stroške namestitve do poravnave ali odprave škode... Lej, ne vem, kaj bi rad povedal... Zavaruješ se lahko pred nastalo škodo. Kaj vse ti smatraš, kot nastalo škodo, se lahko pogovoriš z zavarovalniškim agentom... Ne moreš pa za nastalo škodo iks € dobit 5 x iks € odškodnine...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Mato989 ::

GregiB je izjavil:

Mato989 je izjavil:

kaj pa posredna škoda? Ker sem bil v najemu dokler ne dobim drugega bivališča?
Jaz imam to "škodo" zavarovano... torej stroške namestitve do poravnave ali odprave škode... Lej, ne vem, kaj bi rad povedal... Zavaruješ se lahko pred nastalo škodo. Kaj vse ti smatraš, kot nastalo škodo, se lahko pogovoriš z zavarovalniškim agentom... Ne moreš pa za nastalo škodo iks € dobit 5 x iks € odškodnine...


Seveda pa lahko plačaš za zavarovanje 5x premijo xD
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

matobeli ::

Nisi zavarovan večkrat, ampak za več. Sej ti je bilo razloženo...

Ghost7 ::

Zakaj se ne pozanimate pri zastopnikih? Ampak tule sekate en večje buče kot drug?

Obstajajo:
ŽIVLJENSKA
ZDRAVSTVENA
PREMOŽENJSKA
zavarovanja.

Pri vsakem veljajo čisto druga pravila.

Zastopnik mora biti poučen in vam je dolžan vse te "robne" primere pojasnit. Če ne lahko vrne licenco (ki jo iz mojih lastnih izkušenj, ni tako lahko naredit, ubistvu je kr fejst zaheban).
Če ne ve, se pa mora pozanimat.
https://www.bitstamp.net/ref/OM6lA9mwoeRO5Rba/

GregiB ::

EURIbor še kar raste in raste... Od spočetja je bil 6m na nivoju današnjega le 38 mesecev (os skupno 24 let)
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

pivo ::

se pravi, če grem v gradnjo hiše in (seveda) potrebujem kredit, se splača še počakati in upati, da bodo obrestne mere padle? Ker trenutno (skoraj 5%) so nenormalno visoke. Na 20 let preplačaš kredit za polovico...
žiulenje ni potica...pa tut testu za štrudl ne

velikBrokoli ::

Obrestne mere so okoli 3.8%. To je, zgodovinsko gledano, popolnoma normalna obrestna mera. Kar se je dogajalo med covidom ni bilo normalno..

kamiKaZaA ::

Če bo komu lažje. Leta 2008, če si vzel hipotekarni kredit na 30 let si ga preplačal za +60%. Lahko si vzel in kasneje reprogramiral, ko je bila obrestna mera nižja ali pa si še dalje živel v najemu...

velikBrokoli ::

Kredit vzameš, ko ga potrebuješ in imaš dovolj sredstev. Špekulirati o višini obrestne mere je v primeru nakupa stanovanja (za lastno rabo, ne investicijo) neumno.

Sicer pa lahko vedno vzameš spremenljivo obrestno mero, če misliš, da bodo OM padle. Jaz mislim, da smo daleč od kakršnegakoli padca..

Šimpanz ::

Jazsem zavaroval bajto in sem imel še staro zavarovanje do konca aprila, pa sem novo hotel skleniti novo z začetkom maja. Agenet pa je neki pobrkal in hotel skleniti zavarovanje z začetkom marca. Ko sem ga vprašal če mi naprimer potres podre bajto v aprilu ali dobim potem odškodnino za dve bajti ker imam dve zavarovanji pa je rekel da ne, ampak samo odškodnino v vrednosti hiše. Se pravi zavarovalnici bi se med sabo zmenile, kako si razdeliti povračilo za hišo. Nepravično glede na to da bi pobrali dve premije, ampak tako pač je.

pivo ::

trenutno je na vseh slovenskih bankah najnižja SKB z 4.3% fiksno, ostale 4.5%...
drži kar sem napisal prej, v 20 letih pri teh obrestih preplačaš kredit za TOČNO 50%...bolano.
žiulenje ni potica...pa tut testu za štrudl ne

velikBrokoli ::

Jaz sem včeraj podpisal kredit za 3.9% fiksno obrestno mero pri NLB, znesek 270k na 20 let.

Ne nabijaj, tudi druge banke brez problema na 3.8% pridejo (DH) :))

pivo ::

ok se pravi, če prideš z glihanjem na 3.9% ga preplačaš v 20 letih koliko? 40%?
Se pravi če si vzel 270k boš vrnil cca 380k? se ti ne zdi to (110k) ogromno??

p.s. ne nabijam ampak gledam uradne podatke na njihovih straneh pravkar, super, da se da potem dejansko dogovoriti za malce nižjo obrestno mero...
žiulenje ni potica...pa tut testu za štrudl ne

velikBrokoli ::

Tisti spletni kalkulatorji vedno nekoliko višjo obrestno mero izpišejo. 3.8% je bila meni ponujena najnižja OM, vendar sem se potem odločil za NLB 3.9%, ker so mi šli bolj na roko za parcelo + montažno hišo, drugje bi potreboval dva kredita in dve cenitvi, bi me na koncu več stalo in 2x več birokracije.

Ja, seveda bom kredit toliko preplačal, mogoče bom še kaj dodatno predčasno plačal, da si malce znižam znesek. Ampak kaj je pa alternativa, da sedaj 3-5 let šparam za tistih 270k, potem pa takrat kupim parcelo in zgradim hišo? To bom čez 7 let notri, vmes grejo pa cene lahko ponovno gor :))

Kredit je dober vzvod za nepremičnine, ga pa seveda plačaš z obrestmi. Lahko pa čakaš in šparaš, vmes ti inflacija odžira prihranke, cene nepremičnin grejo pa v tem času gor. Kaj si s tem dosegel?

Zgodovina sprememb…

maticb492 ::

pivo je izjavil:

ok se pravi, če prideš z glihanjem na 3.9% ga preplačaš v 20 letih koliko? 40%?
Se pravi če si vzel 270k boš vrnil cca 380k? se ti ne zdi to (110k) ogromno??



Čez 20 let bo njegova nepremičnina vredna veliko več kot 380k (oz bo vrednost zrasla več kot 110k)... Pa še vmes bo verjetno kako povišico dobu, obrok bo pa tudi čez 15 let isti.

Ne vem, kaj dafak bi pa ti rad imel lol. To kar smo imeli pred/med korono z < 2% obrestna mera je bilo ekstremno nizko in ni bilo normalno.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: maticb492 ()

GregiB ::

velikBrokoli je izjavil:

Jaz sem včeraj podpisal kredit za 3.9% fiksno obrestno mero pri NLB, znesek 270k na 20 let.


Čestitam... torej ti je uspelo banko, ki na svojih spletnih straneh propagira fiksno EOM na 4,58% za kredit na 20 let, prepričati, da ti da kredit, ki je nižji za 0,8 odstotne točke (2.160€ popusta v prvem letu odplačevanja), nižji celo, kot EURIbor... bravo...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

maticb492 ::

Fiksne so danes nižje od spremenljivih.. tudi na spletnih kalkulatorjih

DH spletni kalkulator kaže 4,2% fiksno in pa 1,3% pribitka na euribor oz. 5,07% za spremenljivo.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: maticb492 ()

pivo ::

maticb492 je izjavil:

pivo je izjavil:

ok se pravi, če prideš z glihanjem na 3.9% ga preplačaš v 20 letih koliko? 40%?
Se pravi če si vzel 270k boš vrnil cca 380k? se ti ne zdi to (110k) ogromno??



Čez 20 let bo njegova nepremičnina vredna veliko več kot 380k (oz bo vrednost zrasla več kot 110k)... Pa še vmes bo verjetno kako povišico dobu, obrok bo pa tudi čez 15 let isti.

Ne vem, kaj dafak bi pa ti rad imel lol. To kar smo imeli pred/med korono z < 2% obrestna mera je bilo ekstremno nizko in ni bilo normalno.


ja, to bi rad, kar nekaj znancev je takrat vzelo kredite za 1.8% in posledično preplačali kredit v 20 letih za cca 15%, ne pa da si banke vzemajo 50% obresti in konretno služijo na naš način. Zakaj tisto ni bilo "normalno"? ker je trajalo zelo malo časa?
Jaz bi rekel, da je še to preveč...
žiulenje ni potica...pa tut testu za štrudl ne

maticb492 ::

pivo je izjavil:


ja, to bi rad, kar nekaj znancev je takrat vzelo kredite za 1.8% in posledično preplačali kredit v 20 letih za cca 15%, ne pa da si banke vzemajo 50% obresti in konretno služijo na naš način. Zakaj tisto ni bilo "normalno"? ker je trajalo zelo malo časa?
Jaz bi rekel, da je še to preveč...


Jaz imam kredit za 1.95% fiksno

Si pač zamudil, tako kot si zamudil Bitcoin kupit za par centov pred 10 leti. Jebiga.

Statistično gledano ni bilo normalno, ker še nikoli niso bile obreti tako nizke. Zato ni pametno čakat na ponovitev takšnih obrestnih mer, ker boš vmes izgubil na inflaciji (če se sploh še k daj ponovi v naslednjem desetletju oz. neki normalni dobi)
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: maticb492 ()

pivo ::

maticb492 je izjavil:

pivo je izjavil:


ja, to bi rad, kar nekaj znancev je takrat vzelo kredite za 1.8% in posledično preplačali kredit v 20 letih za cca 15%, ne pa da si banke vzemajo 50% obresti in konretno služijo na naš način. Zakaj tisto ni bilo "normalno"? ker je trajalo zelo malo časa?
Jaz bi rekel, da je še to preveč...


Jaz imam kredit za 1.95%

Si pač zamudil, tako kot si zamudil Bitcoin kupit za par centov pred 10 leti. Jebiga.

Statistično gledano ni bilo normalno, ker še nikoli niso bile obreti tako nizke. Zato ni pametno čakat na ponovitev takšnih obrestnih mer, ker boš vmes izgubil na inflaciji.


1.95%...mater vola, škoda ker leto/dve nazaj še nisem bil v poziciji za gradnjo hiše...
pri tako velikem znesku se ta razlika 2% pozna ogromno!

maš res za bitcoin ja...če bi vedel bi ne bi bil zdaj kjer sem ;)
žiulenje ni potica...pa tut testu za štrudl ne

kamiKaZaA ::

maticb492 je izjavil:


Čez 20 let bo njegova nepremičnina vredna veliko več kot 380k (oz bo vrednost zrasla več kot 110k)... Pa še vmes bo verjetno kako povišico dobu, obrok bo pa tudi čez 15 let isti.

Točno to. Inflacija dviguje cene, nekaj si v tem času tudi dvigneš plačo, če nisi tiho in gnjaviš za povišico in čez 10 let je recimo nepremičnina vrednejša za +15% do +30% in imaš višjo plačo, isti obrok in dosti lažje dihaš kot pa da šparaš naslednjih in takrat vzameš kredit v upanju, da bo cena nepremičnine ista in da bodo obresti nižje. Slednje je napaka, če se v to spustiš.

Obrestne mere so tu nekje iste kot so bile pred 15.-20. leti nazaj. Potrebuješ nepremičnino? Vzameš danes hipotekarni kredit četudi na koncu preplačaš za +40% ali +50% ali čez 30 let za +60%. Si naredil dober biznis, ker čez 15 let bo ta nepremičnina nekje blizu x2 kot si dal za njo, plača pa bo tudi nekje vsaj x2, obrok pa isti.

GregiB ::

maticb492 je izjavil:

Čez 20 let bo njegova nepremičnina vredna veliko več kot 380k
verjetno... bi pa vseeno vprašal, a čem to utemeljuješ, oz. koliko smatraš, da je neto sedanja vrednost 380K€ v 2043? Case-Shillerjev indeks za ameriški housing market je namreč precej, precej nad nivojem housing bubble busta iz 2008...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

velikBrokoli ::

GregiB je izjavil:

velikBrokoli je izjavil:

Jaz sem včeraj podpisal kredit za 3.9% fiksno obrestno mero pri NLB, znesek 270k na 20 let.


Čestitam... torej ti je uspelo banko, ki na svojih spletnih straneh propagira fiksno EOM na 4,58% za kredit na 20 let, prepričati, da ti da kredit, ki je nižji za 0,8 odstotne točke (2.160EUR popusta v prvem letu odplačevanja), nižji celo, kot EURIbor... bravo...


Ne vem, a je tvoj post mišljen sarkastično? :)) Niti se nisem ogromno pogajal, že v osnovi mi je referentka povedala, da se fiksne obrestne mere gibljejo od 3.8% do 4.5%, vse je odvisno od posameznega primera in če vzameš še kakšno dodatno zadevo. Jaz sem vzel le življenjsko zavarovanje, ki pa je imelo podobno ceno kot pri drugih zavarovalnicah. Ostale storitve (razna varčevanja, skladi, nezgodno zavarovanje v tujini) so bile pa predrage (in neuporabne) in jih nisem vzel.

Zgodovina sprememb…

kamiKaZaA ::

pivo je izjavil:

maticb492 je izjavil:

pivo je izjavil:


ja, to bi rad, kar nekaj znancev je takrat vzelo kredite za 1.8% in posledično preplačali kredit v 20 letih za cca 15%, ne pa da si banke vzemajo 50% obresti in konretno služijo na naš način. Zakaj tisto ni bilo "normalno"? ker je trajalo zelo malo časa?
Jaz bi rekel, da je še to preveč...


Jaz imam kredit za 1.95%

Si pač zamudil, tako kot si zamudil Bitcoin kupit za par centov pred 10 leti. Jebiga.

Statistično gledano ni bilo normalno, ker še nikoli niso bile obreti tako nizke. Zato ni pametno čakat na ponovitev takšnih obrestnih mer, ker boš vmes izgubil na inflaciji.


1.95%...mater vola, škoda ker leto/dve nazaj še nisem bil v poziciji za gradnjo hiše...
pri tako velikem znesku se ta razlika 2% pozna ogromno!

maš res za bitcoin ja...če bi vedel bi ne bi bil zdaj kjer sem ;)

Kolega je vzel leta 2022 kredit na 20 let s fiksno 1,95% in bo na koncu preplačal za zelo blizu +30%. Tako da ne vem od kje tebi samo +15% preplačila?

maticb492 ::

pivo je izjavil:

1.95%...mater vola, škoda ker leto/dve nazaj še nisem bil v poziciji za gradnjo hiše...
pri tako velikem znesku se ta razlika 2% pozna ogromno!

maš res za bitcoin ja...če bi vedel bi ne bi bil zdaj kjer sem ;)


V ZDA so mortgage rate-i dandanes 6-7%... tako da to ti hočemo povedat, da nima smisla špekulirat za primarno nepremičnino (to se dela na investicijskih), ker ne veš, če bo čez 2-3 leta nekdo na forum napisal, kako srečen je lahko @velikBrokoli, da ima samo 3.9%, ker bo takrat, ne vem, 5.5%

kamiKaZaA je izjavil:


Kolega je vzel leta 2022 kredit na 20 let s fiksno 1,95% in bo na koncu preplačal za zelo blizu +30%. Tako da ne vem od kje tebi samo +15% preplačila?


Preplačilo je cca. 20% na takšnem kreditu. Pri meni je ~22% skupaj z stroški.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: maticb492 ()

GregiB ::

maticb492 je izjavil:

Fiksne so danes nižje od spremenljivih.. tudi na spletnih kalkulatorjih
Ko so medbančne obrestne mere nizke, je fiks višji kot sprejemljiv zato, da se banka zavaruje pred višanjem, ko so visoke, ponuja nižjo fiksno, da je konkurenčna... ampak da pa se pri drugi banki zapufa za 3,9% oz. lahko viške sredstev na trgu drugi banki ponudi za 3,9%, potrošniku da pa fiks 3,8%... to pa je za v anale...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Lonsarg ::

pivo je izjavil:

ok se pravi, če prideš z glihanjem na 3.9% ga preplačaš v 20 letih koliko? 40%?
Se pravi če si vzel 270k boš vrnil cca 380k? se ti ne zdi to (110k) ogromno??
Treba je to gledat v kontekstu inflacije. Če zadevo preplačaš 40% ampak tudi vrednost nepremičnine v 20 letih naraste 40% potem je efektivno preplačilo 0%. Skratka ne zanima te obrestna mera, zanima te razlika obrestne mere in inflacije v dobi odplačevanja kredita, ta je lahko pozitivna negativna ali pa pač ravno nekje 0.

Volatilnost trga je sicer nefer ker ni za vse enako (ampak saj je cel lajf tak), ampak spet ni take razlike. Tudi med najslabše in najboljše glede stanovanjskih kreditov je pač ene 30% razlike. No izjema so krediti v švicarskih franki, tisti so bili konkretno slabši, tam imajo ljudje tudi 100%+ preplačila :)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Mato989 ::

pivo je izjavil:

maticb492 je izjavil:

pivo je izjavil:

ok se pravi, če prideš z glihanjem na 3.9% ga preplačaš v 20 letih koliko? 40%?
Se pravi če si vzel 270k boš vrnil cca 380k? se ti ne zdi to (110k) ogromno??



Čez 20 let bo njegova nepremičnina vredna veliko več kot 380k (oz bo vrednost zrasla več kot 110k)... Pa še vmes bo verjetno kako povišico dobu, obrok bo pa tudi čez 15 let isti.

Ne vem, kaj dafak bi pa ti rad imel lol. To kar smo imeli pred/med korono z < 2% obrestna mera je bilo ekstremno nizko in ni bilo normalno.


ja, to bi rad, kar nekaj znancev je takrat vzelo kredite za 1.8% in posledično preplačali kredit v 20 letih za cca 15%, ne pa da si banke vzemajo 50% obresti in konretno služijo na naš način. Zakaj tisto ni bilo "normalno"? ker je trajalo zelo malo časa?
Jaz bi rekel, da je še to preveč...


Vprašaj se tako

Če bi ti imel zdaj na TRRju 250k, za koliko obrestne mere bi posodil ta denar meni? za 1% ali bi hotel bližje 5%?
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

pivo ::

Mato989 je izjavil:

pivo je izjavil:

maticb492 je izjavil:

pivo je izjavil:

ok se pravi, če prideš z glihanjem na 3.9% ga preplačaš v 20 letih koliko? 40%?
Se pravi če si vzel 270k boš vrnil cca 380k? se ti ne zdi to (110k) ogromno??



Čez 20 let bo njegova nepremičnina vredna veliko več kot 380k (oz bo vrednost zrasla več kot 110k)... Pa še vmes bo verjetno kako povišico dobu, obrok bo pa tudi čez 15 let isti.

Ne vem, kaj dafak bi pa ti rad imel lol. To kar smo imeli pred/med korono z < 2% obrestna mera je bilo ekstremno nizko in ni bilo normalno.


ja, to bi rad, kar nekaj znancev je takrat vzelo kredite za 1.8% in posledično preplačali kredit v 20 letih za cca 15%, ne pa da si banke vzemajo 50% obresti in konretno služijo na naš način. Zakaj tisto ni bilo "normalno"? ker je trajalo zelo malo časa?
Jaz bi rekel, da je še to preveč...


Vprašaj se tako

Če bi ti imel zdaj na TRRju 250k, za koliko obrestne mere bi posodil ta denar meni? za 1% ali bi hotel bližje 5%?


Mato, nekaj je posoja denarja fizična oseba fizični osebi...čisto nekaj drugega pa je banka, katera ima zaledje ter bistveno večjo količino denarja, iz katerega potem (z našimi oderuškimi obrestmi) kujejo še večje količine denarja...
Žal to ne moreš primerjat. Banke so (nujno) zlo in na penis mi gre, da nas tako "lupijo".

Ja, vem, "kaj pa je alternativa" bo nekdo porekel, če greš v gradnjo in nisi otrok bogatiš staršev nisem siguren, kaj je pravilen odgovor. Skoraj da ni alternative, kot pa da globoko vdahneš ter podpišeš 50% preplačilo.
žiulenje ni potica...pa tut testu za štrudl ne

maticb492 ::

Naš monetarni sistem je inflacijski, in ja, je veliko slabosti, in v časih inflacije, kot je danes, imajo premožni veliko prednost. Že jaz imam ogromno prednost, pred nekomu, ki nima nepremičnine ali bo letos diplomiral in iskal šele prvo službo.

Kaj je alternativa? Alternativa so korenite spremembe sistema, ampak lahko se spustiš v teorije zarote in sanjaš o neki socialistični utopiji (ali kakršnikoli drugi), ali se pač "naučiš" kako deluje sistem in igraš isto igro, kot ostali. Ker če se upreš samo ti, nima smisla, če vsi ostali še vedno igrajo "igro".

Moraš se "odcepit" od koncepta, da je denar nekaj fiksnega, ker ni, danes je manj vreden, kot bo. že to, da razumeš in se zavedaš kako deluje sistem, je daleč nad razumevanjem povprečne osebe.

Če pa se že hočeš it teorije zarote in prestavljanje krivde, potem pa to ni referentka na banki, ali celo direktor neke slovenske banke, ampak celoten Evrosistem z Evropsko centralno banko. Ekonomija je kompleksna stvar in ni preproste rešitve, večinoma so samo "obliži na rane", ki ne naredijo nič na dolgi rok.

Sem šel off topic, ampak ja, o tem lahko debatiramo v nedogled.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

LeQuack ::

Vprašanje je samo, kaj Slovenija nudim mladim? Zakaj bi ostali tu in plačevali davke? Dajte napisat par dobrih razlogov, probajte prodati Slovensko državo enemu mlademu ki se ravno prvič zaposluje.
Quack !

kamiKaZaA ::

LeQuack je izjavil:

Vprašanje je samo, kaj Slovenija nudim mladim? Zakaj bi ostali tu in plačevali davke? Dajte napisat par dobrih razlogov, probajte prodati Slovensko državo enemu mlademu ki se ravno prvič zaposluje.

Slabosti: država te preveč lupi pri plači, kakor tudi pri investicijah.

Prednosti: dokaj varna država, s parimi urami vožnje si na morju ali v gorah ali hribih ob jezeru ali v metropoli. Solidni standard si lahko privoščiš že z delavsko plačo, če je le ta malenskot višja od minimalne in če ne živiš sredi LJ. Vse kar pa več zaslužiš pa je samo bonus.

matobeli ::

Če nimaš lastne nepremičnine moraš kar lepo v najem po zlatarskih cenah ali pa bit obsojen na vukojebine.

Mladi so pa sila neradi v vukojebinah.

Ganon ::

LeQuack je izjavil:

Vprašanje je samo, kaj Slovenija nudim mladim? Zakaj bi ostali tu in plačevali davke? Dajte napisat par dobrih razlogov, probajte prodati Slovensko državo enemu mlademu ki se ravno prvič zaposluje.


Ogromno. Ampak ti, dežurni pljuvač po lastni državi, tega ne boš nikoli uvidel.

Mato989 ::

LeQuack je izjavil:

Vprašanje je samo, kaj Slovenija nudim mladim? Zakaj bi ostali tu in plačevali davke? Dajte napisat par dobrih razlogov, probajte prodati Slovensko državo enemu mlademu ki se ravno prvič zaposluje.



Ne vem verjetno bi tisti ki je umrl v bombnih napadih alah akbarjev nasel kaksen razlog ali posiljena zenska od migrantov welcome drzavic itd

matobeli je izjavil:

Če nimaš lastne nepremičnine moraš kar lepo v najem po zlatarskih cenah ali pa bit obsojen na vukojebine.

Mladi so pa sila neradi v vukojebinah.



Seveda ampak problem je da je nas sistem nastavljen tako

Dokler nisi lastnik fajne nepremicnine odplacane si jebena stranka pol si pa gospod
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

LeQuack ::

Ganon je izjavil:

LeQuack je izjavil:

Vprašanje je samo, kaj Slovenija nudim mladim? Zakaj bi ostali tu in plačevali davke? Dajte napisat par dobrih razlogov, probajte prodati Slovensko državo enemu mlademu ki se ravno prvič zaposluje.


Ogromno. Ampak ti, dežurni pljuvač po lastni državi, tega ne boš nikoli uvidel.


Saj jaz bi raje, da ostanejo tu. Ampak jim moramo narediti tako okolje, da bodo hoteli ostati, konkurenčno. Kar pomeni tudi dosegljiva streha nad glavo, ki ne pomeni odrekanja 50 let. Niso več časi ko si lahko zaprl meje in niso smel ljudje ven.
Quack !

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: LeQuack ()
««
21 / 24
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Stanovanjski kredit (strani: 1 2 3 443 44 45 46 )

Oddelek: Loža
2273384697 (937) Gregor P
»

Vzeti stanovanjski kredit s fiksno ali spremenljivo obrestno mero? (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
29465937 (12285) Lonsarg
»

Stanovanjski kredit in katero obresto mero? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6019793 (11456) gansta
»

Nakup stanovanja howto manual (odločanje, krediti, obrestne mere, zanke, napake)

Oddelek: Loža
4713314 (6078) Invictus
»

Stanovanjski kredit kje najugodnejša obrestna mera? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5911770 (9143) Invictus

Več podobnih tem