» »

Stanovanjski kredit

Stanovanjski kredit

««
16 / 46
»»

Twixz ::

velikBrokoli je izjavil:

Twixz je izjavil:

Koliko sploh potrebuješ?


Inštalacije, izolacija in stene narejene. Okna in balkonska vrata menjal lani.

Zdaj odvisno. Najraje bi vse naenkrat naredil. Imam 85 m2 neto bivalne površine, 5 sob + hodnik.

- Omet in estrihi cca. 2.000EUR,
- Vinil (cca. 25EUR m2 (recimo nek nadpovprečni)) + letve, podloga = slabe 3000EUR. (odštejemo kopalnico),
- Vgradne žarnice, itd. = 2.000EUR (radiatorje že imam),
- Kopalnica = 3000EUR (Merkur kopalnice, izris),
- Kuhinja + jedilnica = cca. 6000EUR (?) (GA+ kuhinje izris, z aparati Bosch) - mogoče Rutar ceneje?,
- Dnevna = 2000EUR,
- "Kabinet" = max. 1000EUR,
- Otroška soba = 1500EUR.

In smo na 20.500EUR :)
Računam pa da bi vzel okoli 25, mogoče kakega jurja manj.

Na kakšno plačo? Koliko lastnih sredstev?


Na plačo 1400 s potnimi in malico (25 delovnih dni povprečno). Sobote delam večino (4 ure, da dobim potne in malico).
Lastnih sredstev cca. 1000€. Mi pa ostane na mesec 200€ če res luksuzno živim. Ostane mi lahko tudi do 500€ če se malo v roke vzamem :) (v planu je našparat 3 jurje do marca).


Resno vprašanje, za kaj porabiš 1200 eur na mesec? Se mi zdi veliko, pa nisem skopuh.


Za brezveznosti. Nabere se, približno vem kje lahko premzam ampak ja. Je ogromno 1200 na mesec.

jabe ::

Domnevam, da je teh 1200 samo zase, pa da človek se pri starših živi ta čas. Z otroci na svojem, je čarolija skozi priti z jurja dvesto.

Mato989 ::

jabe je izjavil:

Domnevam, da je teh 1200 samo zase, pa da človek se pri starših živi ta čas. Z otroci na svojem, je čarolija skozi priti z jurja dvesto.



Zakaj jaz pridem na svojem sam skozi z kreditom za 900 in prihranim 450e mesecno
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

jabe ::

Saj si še citiral zakaj... Kater del ti ni jasen?

Twixz ::

jabe je izjavil:

Domnevam, da je teh 1200 samo zase, pa da človek se pri starših živi ta čas. Z otroci na svojem, je čarolija skozi priti z jurja dvesto.


Ni point kje živim, isto plačujem stroške. Point je da ne znam z denarjem včasih.

IL_DIAVOLO ::

Ce brez kredita skuris 80% dohodkov, kako boš prezivel s kreditom?
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

Likalnik ::

tudi jaz sem bil tak...vse sem zapravil...ko imaš kredit si pa primoran kredit plačati in potem pride na vrsto še vse ostalo....pač nekako prideš skozi mesec tudi, če imaš kredit.

to je podobno kot, če bi rekel ne bom imel otroka ker vse dohodke zase porabim...kako bom šele otroka preživljal...pa vsi vemo, da na koncu se najde tudi za otroka....kakšne stvari si ne privoščiš za katere se tudi zavedaš ne, da jih nisi kupil.

na koncu je pač tako, da ti je prioriteta hiša/otrok...in vse narediš...brez slabe vesti, da lahko si to željo tudi uresničiš

zmanjšaš impulzivni nakup v trgovini, manj gostiln in pijačk, manj oblek (pač ne manj samo ne še četrt par čevljev..če so vsi trije pari še super..samo malo stari), malo privarčuješ pri dopustu...zakaj Havai, če je uredi tudi Hrvaška (vsaj na začetku)...mobitel, avto...zakaj nov Audi..če lahko par let star Megan

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Likalnik ()

Twixz ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

Ce brez kredita skuris 80% dohodkov, kako boš prezivel s kreditom?


Saj ne skurim 80% dohodkov, pravim da sem se malo "razpustil" po dvigu plače. Kamot mi ostane 500€ na mesec.
In tudi nisem tak, da plačujem explicitno samo preživnino. Otroku namenim tudi kak evro za žepnino :D
Avto isto crkuje na obroke, ker je star (zato v planu menjava avta), čeprav sem imel po besedah na tem forumu s svojim avtom res smolo.

zmanjšaš impulzivni nakup v trgovini, manj gostiln in pijačk, manj oblek (pač ne manj samo ne še četrt par čevljev..če so vsi trije pari še super..samo malo stari), malo privarčuješ pri dopustu...zakaj Havai, če je uredi tudi Hrvaška (vsaj na začetku)...mobitel, avto...zakaj nov Audi..če lahko par let star Megan


Trgovina v petek vsak teden. Noben drug dan. In kupovati explicitno kar je na spisku.
Telefon iz P Pro serije od Huaweija prešaltal na Xiaomi ki je 12€ na mesec.
Avto je pa v planu Seat. Ni Audi, ni pa Reno :D

Okapi ::

Likalnik je izjavil:

tudi jaz sem bil tak...vse sem zapravil...ko imaš kredit si pa primoran kredit plačati in potem pride na vrsto še vse ostalo....pač nekako prideš skozi mesec tudi, če imaš kredit.
Točno tako. Posojilo je najboljša spodbuda za varčevanje.

kriptobog ::

Okapi je izjavil:

Likalnik je izjavil:

tudi jaz sem bil tak...vse sem zapravil...ko imaš kredit si pa primoran kredit plačati in potem pride na vrsto še vse ostalo....pač nekako prideš skozi mesec tudi, če imaš kredit.
Točno tako. Posojilo je najboljša spodbuda za varčevanje.


Če ni discipline se pač tako prisiliš in polniš žepe bankam. Če disciplina je, potem pa v veliko primerih niti kredita ne potrebuješ.

Okapi ::

Če lahko med varčevanjem živiš brez stroškov za bivanje, potem se splača varčevati. Sicer pa je (veliko) ceneje vzeti posojilo in polniti žepe bankam, kot plačevati najemnino in polniti žepe lastnikom stanovanj.

Invictus ::

Ali pa prenašati tečno mamo/taščo, včasih tudi očeta/tasta...

To samo kaže kako se je folk pripravljen podrediti za malo udobja in lenobe...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

kriptobog ::

Okapi je izjavil:

Če lahko med varčevanjem živiš brez stroškov za bivanje, potem se splača varčevati. Sicer pa je (veliko) ceneje vzeti posojilo in polniti žepe bankam, kot plačevati najemnino in polniti žepe lastnikom stanovanj.


OP očitno lahko varčuje.
Če zaradi vseh storškov ne moreš varčevati, pač iščeš rešitve drugje, če je interes. Ali pa začneš jamrati kako je vse v k.... in kako se nič ne da.

Twixz ::

Invictus je izjavil:

Ali pa prenašati tečno mamo/taščo, včasih tudi očeta/tasta...

To samo kaže kako se je folk pripravljen podrediti za malo udobja in lenobe...


Ali to ali pa plačevat 300€ na mesec nekomu da si lahko na toplem. Pa nikoli ne bo tisto kar plačuješ tvoje.

Jaz bi kupil stanovanje če bi ga lahko, tako pa banke komplicirajo za 25.000€ kredita. Kje je šele 80.000€ :D

vnetidebater ::

Invictus je izjavil:

Ali pa prenašati tečno mamo/taščo, včasih tudi očeta/tasta...

To samo kaže kako se je folk pripravljen podrediti za malo udobja in lenobe...


to je vse fajn, dokler se ne zajebeš in začneš vlagat v tisto nepremičnino kjer ztačasno živiš. Pri starših se hitro zgodi da obnoviš kakšno kaščo ali klet in vložiš 10.000 ali več EUR da se uredi ločeno kuhinjo, kopalnico........nevem kaj eš vse.

Tisto hitro lahko rata jama brez dna.

Twixz je izjavil:

Invictus je izjavil:

Ali pa prenašati tečno mamo/taščo, včasih tudi očeta/tasta...

To samo kaže kako se je folk pripravljen podrediti za malo udobja in lenobe...


Ali to ali pa plačevat 300EUR na mesec nekomu da si lahko na toplem. Pa nikoli ne bo tisto kar plačuješ tvoje.

Jaz bi kupil stanovanje če bi ga lahko, tako pa banke komplicirajo za 25.000EUR kredita. Kje je šele 80.000EUR :D


običajno je bolje plačat 300-400 EUR za najemnino (če dobiš stanovanje s pohištvom). Predvsem tudi zato da postaneš 100% samostojen in točno vidiš koliko mesečnih stroškov imaš za preživetje....ko boš kupil svojo nepremičnino bodo stroški mesečnih položnic in hrane ostali praktično enaki.

Seveda se moraš držati načela da je najem začasen in da moraš v 3-5 letih kupiti potem svojo nepremičnino.


je pa to vse odvisno od kraja bivanja. Ponekod pač...ni najemniških stanovanj, sploh po kakšnih vaseh. Tam pač moraš ostati pri starših dokler nimaš dovolj denarja da kaj kupiš.

Zgodovina sprememb…

IL_DIAVOLO ::

Twixz je izjavil:

Invictus je izjavil:

Ali pa prenašati tečno mamo/taščo, včasih tudi očeta/tasta...

To samo kaže kako se je folk pripravljen podrediti za malo udobja in lenobe...


Ali to ali pa plačevat 300€ na mesec nekomu da si lahko na toplem. Pa nikoli ne bo tisto kar plačuješ tvoje.

Jaz bi kupil stanovanje če bi ga lahko, tako pa banke komplicirajo za 25.000€ kredita. Kje je šele 80.000€ :D


Potem noben ne bi bil na svojem, ce bi gledli kaj se bolj splača. Zasebnost pac poseka vse prioritete.
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

Twixz ::

je pa to vse odvisno od kraja bivanja. Ponekod pač...ni najemniških stanovanj, sploh po kakšnih vaseh. Tam pač moraš ostati pri starših dokler nimaš dovolj denarja da kaj kupiš.


Opažam, da je vedno več preseljevanja na vasi, torej moški k ženi in njenim staršem ali obratno.

Potem noben ne bi bil na svojem, ce bi gledli kaj se bolj splača. Zasebnost pac poseka vse prioritete.


Ja sej si na svojem če imaš mansardo v bajti kjer živijo tvoji starši. Vsaj tako je praksa pri nas na podeželju/vasi.

kriptobog ::

Twixz je izjavil:

Invictus je izjavil:

Ali pa prenašati tečno mamo/taščo, včasih tudi očeta/tasta...

To samo kaže kako se je folk pripravljen podrediti za malo udobja in lenobe...


Ali to ali pa plačevat 300€ na mesec nekomu da si lahko na toplem. Pa nikoli ne bo tisto kar plačuješ tvoje.

Jaz bi kupil stanovanje če bi ga lahko, tako pa banke komplicirajo za 25.000€ kredita. Kje je šele 80.000€ :D


Banke nič ne zakomplicirajo. Banke imajo preproste pogoje in sploh zdaj z veseljem delijo kredite. Zadevo zakompliciraš ti s svojo plačo.

Twixz je izjavil:

je pa to vse odvisno od kraja bivanja. Ponekod pač...ni najemniških stanovanj, sploh po kakšnih vaseh. Tam pač moraš ostati pri starših dokler nimaš dovolj denarja da kaj kupiš.


Opažam, da je vedno več preseljevanja na vasi, torej moški k ženi in njenim staršem ali obratno.

Potem noben ne bi bil na svojem, ce bi gledli kaj se bolj splača. Zasebnost pac poseka vse prioritete.


Ja sej si na svojem če imaš mansardo v bajti kjer živijo tvoji starši. Vsaj tako je praksa pri nas na podeželju/vasi.


Ma to je na pol na svojem. Stare moraš imeti toliko stran, da se jim ne da peš na obisk.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kriptobog ()

jabe ::

To niso na svojem. Je pa boljs kot nič, dokler se uredi vsak svoj vhod, ko moraš vsak ven iti da greš k drugemu na obisk. Jaz bi v tem primeru zahtevala, da se etažno uredi, vse od bajte do okolice. Vse ostalo je recept za težave in frustracije. Hiša ne more imeti dveh gospodarjev.

Twixz ::

jabe je izjavil:

To niso na svojem. Je pa boljs kot nič, dokler se uredi vsak svoj vhod, ko moraš vsak ven iti da greš k drugemu na obisk. Jaz bi v tem primeru zahtevala, da se etažno uredi, vse od bajte do okolice. Vse ostalo je recept za težave in frustracije. Hiša ne more imeti dveh gospodarjev.


Vhod je prva stvar, ki sem jo naredil za mansardo. Še preden sem sploh čistit začel navlako :D

redtech ::

Euribor v minus, krediti pa se že dražijo. Ekonomija za plebse :), banke so potrošniške navili že skoraj na 5% + Euribor, pripravljajo se vislice...

IL_DIAVOLO ::

Twixz je izjavil:

je pa to vse odvisno od kraja bivanja. Ponekod pač...ni najemniških stanovanj, sploh po kakšnih vaseh. Tam pač moraš ostati pri starših dokler nimaš dovolj denarja da kaj kupiš.


Opažam, da je vedno več preseljevanja na vasi, torej moški k ženi in njenim staršem ali obratno.

Potem noben ne bi bil na svojem, ce bi gledli kaj se bolj splača. Zasebnost pac poseka vse prioritete.


Ja sej si na svojem če imaš mansardo v bajti kjer živijo tvoji starši. Vsaj tako je praksa pri nas na podeželju/vasi.


Nikoli ni isto. Oni bi nekaj delali, ti pa lutal okoli. Tega na svojem ni, zaklenes vrata, nobenemu nic, samo gres.
Con il Milan nel cuore!
https://www.youtube.com/watch?v=fS58IQczWWE&ab_channel=MariusMotora
Forza ragazzi!

kriptobog ::

redtech je izjavil:

Euribor v minus, krediti pa se že dražijo. Ekonomija za plebse :), banke so potrošniške navili že skoraj na 5% + Euribor, pripravljajo se vislice...


Res? Nazadnje ko sem preverjal so cenejši, kot lani... Drugače pa ja. Kdor zdaj vzame dolgoročni kredit z euriborjem je res neumen.

Invictus ::

Twixz je izjavil:


Ja sej si na svojem če imaš mansardo v bajti kjer živijo tvoji starši. Vsaj tako je praksa pri nas na podeželju/vasi.

Poglej v ZK, če je res tvoje... bi rekel, da ni...

redtech je izjavil:

Euribor v minus, krediti pa se že dražijo. Ekonomija za plebse :), banke so potrošniške navili že skoraj na 5% + Euribor, pripravljajo se vislice...

V boljših časih so bili potrošniški 10%... Ne mešaj s hipotekarnimi.

Potrošniški so tisti, ki bankam prinašajo denar...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

redtech ::

Veš kaj delajo s hipotekarnimi, ponudijo kombinacijo 20 let s fiksno in potem 10 let s spremenljivo.

Tudi hipotekarni z nizko obrestno mero niso nedolžni za ekonomijo, napihujejo balonček :)

RockyS ::

kriptobog je izjavil:

redtech je izjavil:

Euribor v minus, krediti pa se že dražijo. Ekonomija za plebse :), banke so potrošniške navili že skoraj na 5% + Euribor, pripravljajo se vislice...


Res? Nazadnje ko sem preverjal so cenejši, kot lani... Drugače pa ja. Kdor zdaj vzame dolgoročni kredit z euriborjem je res neumen.


Zakaj? Od kje ti informacije, da se bodo krediti kaj kmalu podražili? Tega ni še nikjer na vidiku. Je par objav iz kroga ljudi blizu "feda" ampak odkar spremljam trg še niti enkrat niso zadeli napovedi.
In zaenkrat kaže, da letos in drugo leto nekih večjih premikov ni za pričakovati.
Da pa spremeniš iz spremenljive v fiksno OM pa tud ni nek strošek in se računica tveganja kar hitro izide. Je pa res, da mnogo ljudi vzame kredit in potem ne spremlja vec OM tako da ne spreminjajo svojih kreditov. Kar je super za banke.

kriptobog ::

RockyS je izjavil:

kriptobog je izjavil:

redtech je izjavil:

Euribor v minus, krediti pa se že dražijo. Ekonomija za plebse :), banke so potrošniške navili že skoraj na 5% + Euribor, pripravljajo se vislice...


Res? Nazadnje ko sem preverjal so cenejši, kot lani... Drugače pa ja. Kdor zdaj vzame dolgoročni kredit z euriborjem je res neumen.


Zakaj? Od kje ti informacije, da se bodo krediti kaj kmalu podražili? Tega ni še nikjer na vidiku. Je par objav iz kroga ljudi blizu "feda" ampak odkar spremljam trg še niti enkrat niso zadeli napovedi.
In zaenkrat kaže, da letos in drugo leto nekih večjih premikov ni za pričakovati.
Da pa spremeniš iz spremenljive v fiksno OM pa tud ni nek strošek in se računica tveganja kar hitro izide. Je pa res, da mnogo ljudi vzame kredit in potem ne spremlja vec OM tako da ne spreminjajo svojih kreditov. Kar je super za banke.


Kaj misliš zakaj? Govorim o dolgoročnem kreditu, ne pa kredi na 10 let... Folk jemlje 20+ let s spremenljivo obrestno mero. V tem času bo pa skoraj zagotovo dvig.
Zaenkrat imamo še presežek likvidnosti, zato držijo nizke obrestne mere. Ne bo pa tako v nedogled. Itak pa z dvigom obresntih mer sledijo večji problemi, kot pa dvig obroka povprečnemu Janezu.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kriptobog ()

Mato989 ::

Jaz v naslednjih 5 letih ne vidim sprememb v OMih... če pa bodo bo pa kot pravi kriptobog hujši problemi kot dvig anuitete za 5 ali 10%...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

RockyS ::

kriptobog je izjavil:

RockyS je izjavil:

kriptobog je izjavil:

redtech je izjavil:

Euribor v minus, krediti pa se že dražijo. Ekonomija za plebse :), banke so potrošniške navili že skoraj na 5% + Euribor, pripravljajo se vislice...


Res? Nazadnje ko sem preverjal so cenejši, kot lani... Drugače pa ja. Kdor zdaj vzame dolgoročni kredit z euriborjem je res neumen.


Zakaj? Od kje ti informacije, da se bodo krediti kaj kmalu podražili? Tega ni še nikjer na vidiku. Je par objav iz kroga ljudi blizu "feda" ampak odkar spremljam trg še niti enkrat niso zadeli napovedi.
In zaenkrat kaže, da letos in drugo leto nekih večjih premikov ni za pričakovati.
Da pa spremeniš iz spremenljive v fiksno OM pa tud ni nek strošek in se računica tveganja kar hitro izide. Je pa res, da mnogo ljudi vzame kredit in potem ne spremlja vec OM tako da ne spreminjajo svojih kreditov. Kar je super za banke.


Kaj misliš zakaj? Govorim o dolgoročnem kreditu, ne pa kredi na 10 let... Folk jemlje 20+ let s spremenljivo obrestno mero. V tem času bo pa skoraj zagotovo dvig.
Zaenkrat imamo še presežek likvidnosti, zato držijo nizke obrestne mere. Ne bo pa tako v nedogled. Itak pa z dvigom obresntih mer sledijo večji problemi, kot pa dvig obroka povprečnemu Janezu.


Več kot očitno ne razumeš. Kaj ima veze dolgoročnost kredita? OM lahko spremeniš kadarkoli (seveda pod določenimi pogoji). In če sedaj vzameš spremenljivo, ki jo po parih letih (moraš) zamenjaš za ugodnejšo varianto (fiksno) si profitiral. Tudi na 10,20,30 letnem kreditu.

jabe ::

Ko bo Euribor sel tok gor, da spremenljiva ne bo vec tako ugodna kot danes, tudi fix ne bodo več po 1,8. Pa če bodo šle te OM gor, zanjo iti hitreje kot plače. Marsikdo ne bo več kreditno sposoben, kar pomeni da bo plačeval vedno večjo anuiteto glede na plačo. za novo kredo, kjer greš čez vse korake, kot da bi prvič jemal, pa ne bo več kreditno sposoben.

Med tem pa... Dolgoročni krediti so danes po 1,8. To ga inflacija je. Anuiteta skos enaka. Res ne vem, zakaj bi se šel kdo špekuliranje s tem, če jemlje na 20 let ali vec.

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: jabe ()

Mato989 ::

jabe je izjavil:

Ko bo Euribor sel tok gor, da spremenljiva ne bo vec tako ugodna kot danes, tudi fix ne bodo več po 1,8. Pa če bodo šle te OM gor, zanjo iti hitreje kot plače. Marsikdo ne bo več kreditno sposoben, kar pomeni da bo plačeval vedno večjo anuiteto glede na plačo. za novo kredo, kjer greš čez vse korake, kot da bi prvič jemal, pa ne bo več kreditno sposoben.

Med tem pa... Dolgoročni krediti so danes po 1,8. To ga inflacija je. Anuiteta skos enaka. Res ne vem, zakaj bi se šel kdo špekuliranje s tem, če jemlje na 20 let ali vec.



Za 30 načeloma ne dobiš fiksne...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

genesiss ::

Trenutno ga dobis (unicredit, NLB)

RockyS ::

jabe je izjavil:

Ko bo Euribor sel tok gor, da spremenljiva ne bo vec tako ugodna kot danes, tudi fix ne bodo več po 1,8. Pa če bodo šle te OM gor, zanjo iti hitreje kot plače. Marsikdo ne bo več kreditno sposoben, kar pomeni da bo plačeval vedno večjo anuiteto glede na plačo. za novo kredo, kjer greš čez vse korake, kot da bi prvič jemal, pa ne bo več kreditno sposoben.

Med tem pa... Dolgoročni krediti so danes po 1,8. To ga inflacija je. Anuiteta skos enaka. Res ne vem, zakaj bi se šel kdo špekuliranje s tem, če jemlje na 20 let ali vec.


In v tem primeru je to prednost 6 mesečnega euribora. Če bi slučajno šlo tako hitro vse k vragu.
Seveda fiksna OM ne bo vec 1.8 ampak dejstvo je, da euribor potem, ko bo enkrat rastel, še dolgo ne bo šel nazaj na zgodovinsko nizko raven. Zato pač v tistem trenutku vzameš fiksno OM, ki bo slej ali prej boljša kot euribor (v primeru da se OM spremenijo navzgor). In tukaj je vsa računica.

Seveda, to govorimo za jemanje kreditov sedaj, v bližnji preteklosti in prihodnosti. Ne pa kaj se bo izplačalo čez 5 let.

genesiss je izjavil:

Trenutno ga dobis (unicredit, NLB)


Odvisno od % lastnega vložka. Na 80-20 ne dobiš fiksne za takšno obdobje. Če pa že, pa ne 1.8.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RockyS ()

jabe ::

Ko bo Euribor rastel in bo clovek začel gruntat o fix obrestno meri, ki je bila takrat, ko je jemal kredo 1,8%,ter se odpravil na banko, bo ugotovil, da fix obrestna mera ni nič več 1,8. Da je bržkone spremenljiva v tistem trenutku še vedno cenejša, ampak se zna sicer premikati višje. Pa bo pomislil, da morebiti bi radi sigurnosti, ker gre vse skupaj v neko čudno smer raje vseeno imel fix. In bo rekel ok, pa dajmo poplačati pa vse stroške še enkrat, ker čez en cajt bodo šle OK spet vse gor (tako spremenljive kot fix) pa bo šel na banko, pammu bodo rekli, da če ni porajtal, da plača njemu ni šla tok gor, da bi si lahko nov kredit privoščil. Za starega nobeden ne bo nič rekel, ampak novega ne more dobiti...

Saj folk lahko špekulira, apeliram pa samo na tiste, ki dolgoročno jemljejo spremenljive OM, da niso zakreditirani do grla, ampak z luftom. Da si take kikse lahko privoščijo, če do njih morebiti pride.

Recimo 8 let nazaj ko sem jemala svoj prvi kredit, je bila spremenljiva OM 2,6%+Euribor, euribor pa 0,5 ali neki tacga. Fix niso ponujali, če si silil, pa je bila 5-6,5%, odvisno od banke.

RockyS ::

To da se zakreditiraš do grla je itak najpogostejša težava. Smo že prej obdelali kako je z malico in potnimi, pa ljudje še kar vključujejo to dvoje + žepnino od 90 letne babice. Ko babica umre pa zmanjka tisti del. Svašta se ljudje spomnijo.

Za spremembo OM pa ni potrebnega poplačila kredita. Stroški spremembe pa so odvisni od banke, nkbm mislim da ima 120€ + popravek v ZK.

jabe ::

Za spremembo OM, kadar se samo niza pribitek ni treba. Sprememba iz spremenljive v fix ali obratno je pa kar treba... To rečeno, tudi sprememba pribitka ni nobena obveza banke, kamot ne ugodi. Nobena banka ne bo šla v svoj minus, če ji ni treba. OM bodo šle gor, a banka bo pa z aneksom nižala že tako nižje pri obstoječem kreditu?

Lonsarg ::

To da boš "kasneje spremenil v fix če gre euribor gor" ni izvedljivo. Zadeva leze postopoma in v vsakem posameznem trenutku ni fix manjš. Tako da ne pride nikoli do tistega trenutka "zdaj se mi splača sprement". Zakaj bi naprimer šel na fix, ko bo fiksna 4% spremeljiva pa 3%, bos ja raje ostal na ugodnejši sprejemljivi in upal da ne gre še višje.

Je tudi za omenit da v običnih časih je razlika med sprejemljivo in fiksno 1 do 1.5%. Trenutno pa je razlika zgolj 0.5% in to je IMO premajhna razlika da bi upravičila dodatno tveganje če je na 15 let ali več.

Mato989 ::

Lonsarg je izjavil:

To da boš "kasneje spremenil v fix če gre euribor gor" ni izvedljivo. Zadeva leze postopoma in v vsakem posameznem trenutku ni fix manjš. Tako da ne pride nikoli do tistega trenutka "zdaj se mi splača sprement". Zakaj bi naprimer šel na fix, ko bo fiksna 4% spremeljiva pa 3%, bos ja raje ostal na ugodnejši sprejemljivi in upal da ne gre še višje.

Je tudi za omenit da v običnih časih je razlika med sprejemljivo in fiksno 1 do 1.5%. Trenutno pa je razlika zgolj 0.5% in to je IMO premajhna razlika da bi upravičila dodatno tveganje če je na 15 let ali več.



Bullshit jaz mam zdaj za popšlačat kredit spremenljivo... pa nočem zaenkrat... če bo pa začelo rast pa poplačam in je.
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Lonsarg ::

O kakem poplačevanju to, to je popolnoma ločena debata. Mi tle debatiramo o dolgoročnih 15+ let kreditih in o spreminjanju tipa kredita kasneje, torej za primere kjer ni denarja da bi kar poplačal.

Mato989 ::

Lonsarg je izjavil:

O kakem poplačevanju to, to je popolnoma ločena debata. Mi tle debatiramo o dolgoročnih 15+ let kreditih in o spreminjanju tipa kredita kasneje, torej za primere kjer ni denarja da bi kar poplačal.



Ja ampak jaz mam spremenljivo na 30 let sicer anuiteto 130 na mesec ampak mam v cryptu cca. 50k, in raje trenutno držim crypto, če bo pa začel euribor it gor bom pa skeširal in zaprl kredit...

O tem govorim...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Lonsarg ::

V takem primeru seveda vse štima, ti imaš pravzaprav tveganje spremeljive obrestne mere "zahedgano" preko vložka v kripto in možnosti poplačila, če se kdaj računica tko izzide. Ne v celoti ampak delno, za tak primer bi tudi jaz vzel spremljivo.

Ampak to ni situacija o kateri je bilo govora, govorili smo o situaciji kjer kredit predstavlja znaten del prihodka/premoženja, torej 99% vseh stanovanjskih kreditov v real world. In za teh 99% velja vse kar sem napisal.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Spajky ::

Mislim, da utegne bit zelo naporno za one s krediti in če se ekonomija spet sesuje kot zgleda, da se kmalu utegne ... in bo nezaposlenost bistveno narasla, ker se jo trenutno z ukrepi PKP umetno drži na dol. Zdej pa naj vsak pomisli zase, kaj se mu utegne zgodit, če ostane brez službe in bit zapufan !
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

Jerry000 ::

Jah, brez kredita pa težko danes ko ma folk take prenapihnjene astronomske cene

RockyS ::

Spajky je izjavil:

Mislim, da utegne bit zelo naporno za one s krediti in če se ekonomija spet sesuje kot zgleda, da se kmalu utegne ... in bo nezaposlenost bistveno narasla, ker se jo trenutno z ukrepi PKP umetno drži na dol. Zdej pa naj vsak pomisli zase, kaj se mu utegne zgodit, če ostane brez službe in bit zapufan !


Aha, tak kot za one 2009 ? In tak kot za tiste 2020 in tiste cez 10 let?

Torej kdaj po tvoje vzeti kredit? Verjetno nikoli.

Če imaš urejene finance se da preziveti tudi s parimi meseci brezposelnosti. Potem pa delat za tekoci trak, pobirat jabolka ali smeti... Vse za prezivetje.
Seveda pa so ob vsaki krizi, tudi laniz banke nudile moratorij na kredite. brezposelni osebi, ki čaka na sanjsko službo pa je itak že 100€ kredita preveč.

Twixz ::

Spajky je izjavil:

Mislim, da utegne bit zelo naporno za one s krediti in če se ekonomija spet sesuje kot zgleda, da se kmalu utegne ... in bo nezaposlenost bistveno narasla, ker se jo trenutno z ukrepi PKP umetno drži na dol. Zdej pa naj vsak pomisli zase, kaj se mu utegne zgodit, če ostane brez službe in bit zapufan !


Če si res smotan pa osamljen te kredit pokopa. Drugače te ne more.

Mislim, mene ne more ker ga niti ne dobim :D

WhiteAngel ::

kriptobog je izjavil:


Kaj misliš zakaj? Govorim o dolgoročnem kreditu, ne pa kredi na 10 let... Folk jemlje 20+ let s spremenljivo obrestno mero. V tem času bo pa skoraj zagotovo dvig.
Zaenkrat imamo še presežek likvidnosti, zato držijo nizke obrestne mere. Ne bo pa tako v nedogled. Itak pa z dvigom obresntih mer sledijo večji problemi, kot pa dvig obroka povprečnemu Janezu.


V tem času boš imel že kar nekaj glavnice odplačane in dvig OM verjetno ne bo tako veliko vplival več na obrok (npr. če gre iz 2% na 4%, ne bo obrok zdaj 2x večji). Sicer pa centralne banke ne znajo drugega, kot tiskati denar in zniževati OM. Z roko v roki z vladami in zadolževanjem. Nihče ne ve, kako se zgodba konča.

redtech ::

Peter Schiff je v zadnjem podcastu izpostavil, da so pred 2008 obrestno mero zvišali do 5%, do 2018 so jo lahko samo še na 3% in se je pričelo lomiti, če sledimo temu vzorcu se bo sedaj lomilo že pri 1,5% dvigu.

Sedaj sploh ne morejo več dvigniti obrestne mere brez pogroma trgov in bodo nadaljevali s trenutno politiko? Ali je še kakšna alternativa?

RockyS ::

Ja, vztrajati in se pretvarjati, tako kot preostali svet (zda, kitajska,rusija)

kriptobog ::

RockyS je izjavil:

kriptobog je izjavil:

RockyS je izjavil:

kriptobog je izjavil:

redtech je izjavil:

Euribor v minus, krediti pa se že dražijo. Ekonomija za plebse :), banke so potrošniške navili že skoraj na 5% + Euribor, pripravljajo se vislice...


Res? Nazadnje ko sem preverjal so cenejši, kot lani... Drugače pa ja. Kdor zdaj vzame dolgoročni kredit z euriborjem je res neumen.


Zakaj? Od kje ti informacije, da se bodo krediti kaj kmalu podražili? Tega ni še nikjer na vidiku. Je par objav iz kroga ljudi blizu "feda" ampak odkar spremljam trg še niti enkrat niso zadeli napovedi.
In zaenkrat kaže, da letos in drugo leto nekih večjih premikov ni za pričakovati.
Da pa spremeniš iz spremenljive v fiksno OM pa tud ni nek strošek in se računica tveganja kar hitro izide. Je pa res, da mnogo ljudi vzame kredit in potem ne spremlja vec OM tako da ne spreminjajo svojih kreditov. Kar je super za banke.


Kaj misliš zakaj? Govorim o dolgoročnem kreditu, ne pa kredi na 10 let... Folk jemlje 20+ let s spremenljivo obrestno mero. V tem času bo pa skoraj zagotovo dvig.
Zaenkrat imamo še presežek likvidnosti, zato držijo nizke obrestne mere. Ne bo pa tako v nedogled. Itak pa z dvigom obresntih mer sledijo večji problemi, kot pa dvig obroka povprečnemu Janezu.


Več kot očitno ne razumeš. Kaj ima veze dolgoročnost kredita? OM lahko spremeniš kadarkoli (seveda pod določenimi pogoji). In če sedaj vzameš spremenljivo, ki jo po parih letih (moraš) zamenjaš za ugodnejšo varianto (fiksno) si profitiral. Tudi na 10,20,30 letnem kreditu.


Če jo zamenjaš pravi čas. Večina bo o menjavi razmišljala ko bodo začeli dvigati obrestne mere. Takrat pa tudi fiksna ne bo več ugodna za nove kredite.

Lonsarg ::

Na koncu bodo anredili nekaj vmes.

Dvignili premalo da bo kljub temu opazna inflacija, ampak hkrati dvignili ravno dovolj da bo ekonomija desetletja stagnirala.
««
16 / 46
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vaša obrestna mera za stanovanjski kredit? (strani: 1 2 3 421 22 23 24 )

Oddelek: Loža
1167196360 (18486) celje
»

Vzeti stanovanjski kredit s fiksno ali spremenljivo obrestno mero? (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
29465835 (12183) Lonsarg
»

Stanovanjski kredit in katero obresto mero? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6019735 (11398) gansta
»

Nakup stanovanja howto manual (odločanje, krediti, obrestne mere, zanke, napake)

Oddelek: Loža
4713307 (6071) Invictus
»

Kredit za stanovanje (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7416480 (14016) 3p

Več podobnih tem