» »

Stanovanjski kredit

Stanovanjski kredit

««
39 / 47
»»

billy ::

Mato989 je izjavil:

billy je izjavil:

Mato989 je izjavil:

billy je izjavil:

Prostor, kjer bivaš, ni življenjski minimum?


Za lastit si ga ne... vprašaj se če bi umrl če tega prostora ne bi imel, in če odgovoriš da potem obrazloži zakaj brezdomci ne umrejo takoj ko nimajo nepremičnine.


Brezdomec je neko merilo za minimalni življenjski standard?

Pa plača minimalna pri nas je skoraj 900€...to ni malo denarja.


Kaj je minimalno? Tolko da ne umreš, in da ne dežuje po tebi glih... minimalno pomeni PREŽIVETJE za mene...


In za preživetje potrebuješ 900 mesečno? Kak te zgleda to preživetje? Hugo boss srajca nova vsak mesec ter kosilo zunaj?

kriptobog ::

billy je izjavil:

Prostor, kjer bivaš, ni življenjski minimum?


Prostor najames. Z minimalno placo bos lahko recimo placal 300e za najem, ne bos pa moral placati obroka kredita za nakup lastne nepremicnine.

billy je izjavil:

Mato989 je izjavil:

billy je izjavil:

Mato989 je izjavil:

billy je izjavil:

Prostor, kjer bivaš, ni življenjski minimum?


Za lastit si ga ne... vprašaj se če bi umrl če tega prostora ne bi imel, in če odgovoriš da potem obrazloži zakaj brezdomci ne umrejo takoj ko nimajo nepremičnine.


Brezdomec je neko merilo za minimalni življenjski standard?

Pa plača minimalna pri nas je skoraj 900€...to ni malo denarja.


Kaj je minimalno? Tolko da ne umreš, in da ne dežuje po tebi glih... minimalno pomeni PREŽIVETJE za mene...


In za preživetje potrebuješ 900 mesečno? Kak te zgleda to preživetje? Hugo boss srajca nova vsak mesec ter kosilo zunaj?


Ce si na minimalki verjetno nimas sluzbe, kjer bi potreboval vsak dan oblecti srajco.Taki ljudje imajo v garderobi eno srajco za posebne priloznosti. Ali pa se to ne.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kriptobog ()

billy ::

kriptobog je izjavil:

billy je izjavil:

Prostor, kjer bivaš, ni življenjski minimum?


Prostor najames. Z minimalno placo bos lahko recimo placal 300e za najem, ne bos pa moral placati obroka kredita za nakup lastne nepremicnine.


Saj to je to, o čem govorim. Ker takšno nepremičnino bi lahko tudi kupil, ampak je ne moreš zaradi pogojev.

Nekdo bi rekel, zakaj me to sploh zanima, ampak tu tiči tudi razlog za tako visoke najemnine in spet težji pogoji za osamosvojitev "mladeži".

Mato989 ::

billy je izjavil:

kriptobog je izjavil:

billy je izjavil:

Prostor, kjer bivaš, ni življenjski minimum?


Prostor najames. Z minimalno placo bos lahko recimo placal 300e za najem, ne bos pa moral placati obroka kredita za nakup lastne nepremicnine.


Saj to je to, o čem govorim. Ker takšno nepremičnino bi lahko tudi kupil, ampak je ne moreš zaradi pogojev.

Nekdo bi rekel, zakaj me to sploh zanima, ampak tu tiči tudi razlog za tako visoke najemnine in spet težji pogoji za osamosvojitev "mladeži".


Ja ampak je ne bi mogel kupit v tem je point... ker tudi če bi dobil v najboljšem primeru 60k kredita na 30 let (pa ga ne bi bilo bi bližje 30k) ne bi dobil tega stanovanja za 35k...

Pravi odgovor je to da za minimalca če si samski RENTAŠ sobo skupaj z 2-3 ljudmi... to je tisto minimalno kar nekdo na minimalcu ki je sam "rabi"
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

kriptobog ::

billy je izjavil:

kriptobog je izjavil:

billy je izjavil:

Prostor, kjer bivaš, ni življenjski minimum?


Prostor najames. Z minimalno placo bos lahko recimo placal 300e za najem, ne bos pa moral placati obroka kredita za nakup lastne nepremicnine.


Saj to je to, o čem govorim. Ker takšno nepremičnino bi lahko tudi kupil, ampak je ne moreš zaradi pogojev.

Nekdo bi rekel, zakaj me to sploh zanima, ampak tu tiči tudi razlog za tako visoke najemnine in spet težji pogoji za osamosvojitev "mladeži".


Katero ze? Vrtno lopo mogoce. Pa tudi ce dobi neko luknjo za 30k. Vse porabi za kredit. Kaj pa vzdrzevanje? V najemu za vzdrzevanje skrbi lastnik. Ali bi pac fehtali potem za poipravila in obnove? Ala delovna akcija oddaja?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kriptobog ()

maticb492 ::

No jaz sem za 60k kredita plačeval obrok 304EUR :)) Stanovanje je bilo pa 75k, danes je verjetno vredno 120-130k.

Večna debata, čez 5 let boom spet tu, čez 10 let spet.

Če napišem spet na kratko: kapitalizmu se mora prilagoditi oseba, ne pa obratno. Šparanje v nedogled in ziheraški lajf nima smisla. Tako, kot je nekdo prej napisal, cikel se bo ponovil in čez 10 let bojo spet vsi jokali, zakaj niso kupili 10 let nazaj.

Finančna izobrazba je tudi to, da razumeš kaj pomeni low interest rate, in da znaš hedge-at risk, da se takrat splača vzet kredit, ne pa čakat.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: maticb492 ()

Mato989 ::

maticb492 je izjavil:

No jaz sem za 60k kredita plačeval obrok 304EUR :)) Stanovanje je bilo pa 75k, danes je verjetno vredno 120-130k.

Večna debata, čez 5 let boom spet tu, čez 10 let spet.

Če napišem spet na kratko: kapitalizmu se mora prilagoditi oseba, ne pa obratno. Šparanje v nedogled in ziheraški lajf nima smisla. Tako, kot je nekdo prej napisal, cikel se bo ponovil in čez 10 let bojo spet vsi jokali, zakaj niso kupili 10 let nazaj.


Ja samo ko si ti plačeval obrok 304EUR in si vzel kredit ni bil minimalc 1.205 EUR bruto kajne?

Drugače pa ja... čez 10 let bo folk jamral zakaj ni kupil jutri, ker bodo cene 35% višje od danes ali pa 55% kdo bi vedel. Dvomim pa da bodo 55% nižje
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

maticb492 ::

Mato989 je izjavil:


Ja samo ko si ti plačeval obrok 304EUR in si vzel kredit ni bil minimalc 1.205 EUR bruto kajne?


Nimam pojma koliko je bil minimalec leta 2019, mislim da ene 200€manj kot danes?

Na minimalcu sem bil samo kot študent, nikoli kasneje.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Mato989 ::

Minimalna plača 2019 je bila 886 BRUTO...
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

billy ::

Vsak, ki sedaj plačuje najemnino, plačuje več za mesečni najem, kot bi za "isto" nepremičnino dal obrok, če bi jo lahko odkupil.

Ker drugače ne bi ljudje kupovali in oddajali nepreminčnin...to je biznis za marsikoga. Redki so tisti, ki podedujejo, ter potem oddajajo, ker pač ne vedo kaj bi.

maticb492 ::

billy je izjavil:

Vsak, ki sedaj plačuje najemnino, plačuje več za mesečni najem, kot bi za "isto" nepremičnino dal obrok, če bi jo lahko odkupil.

Ker drugače ne bi ljudje kupovali in oddajali nepreminčnin...to je biznis za marsikoga. Redki so tisti, ki podedujejo, ter potem oddajajo, ker pač ne vedo kaj bi.


Ni res, mogoče za garsonjere do 2-sobne, pri večjih stanovanjih je pa najem v večini primerov ceneje.

Sploh pa recimo neko 2-sobno stanovanje za 120 jurjev je danes kredit like what, 800€ na mesec? To je veliko več kot je najemnina za takšno stanovanje (pišem za MB)
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

kriptobog ::

billy je izjavil:

Vsak, ki sedaj plačuje najemnino, plačuje več za mesečni najem, kot bi za "isto" nepremičnino dal obrok, če bi jo lahko odkupil.

Ker drugače ne bi ljudje kupovali in oddajali nepreminčnin...to je biznis za marsikoga. Redki so tisti, ki podedujejo, ter potem oddajajo, ker pač ne vedo kaj bi.


Takih je zelo malo. In se vedno nimas resenega vzdrzevanja, ce bi slucajno kupil z minimalko. KDor kupi po trenutnih cenah, je tudi najemnina temu primerno velika. Oddaja se podedovane, odlacane nepremicnine in tiste, ki so jih kupili ko so bile cene veliko ugodnejse.

billy ::

Na blef vletim ne nepremičnine.net in:

https://www.nepremicnine.net/oglasi-odd...

400€ mesečni najem. Zdaj bote rekli, da je to vredno več, kot 80-90k ?

kriptobog ::

billy je izjavil:

Na blef vletim ne nepremičnine.net in:

https://www.nepremicnine.net/oglasi-odd...

400EUR mesečni najem. Zdaj bote rekli, da je to vredno več, kot 80-90k ?


Sem ti rekel, da je takih malo. Vredno je toliko za kolikor se proda. Ta se ocitno ne prodaja, ampak oddaja. Bos lastnika prisilil, da ti proda? Zato, ker z minimalko pac ne mores kupiti drugega in drazjega, ki je na trgu?

Pa tudi sicer. Ce bi prodal za 90k. Obrok imas preko 400eur. Nizji je, ko upostevas 20% lastne udelezbe, ki je pa nekdo ki je na minimalki verjetno nima.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: kriptobog ()

maticb492 ::

billy je izjavil:

Na blef vletim ne nepremičnine.net in:

https://www.nepremicnine.net/oglasi-odd...

400EUR mesečni najem. Zdaj bote rekli, da je to vredno več, kot 80-90k ?


25% je davek, torej dobi ven 300EUR, plačati mora vse vzdrževanje, upravnika (dele, ki jih ne plača najemnik, rezervni sklad ipd), pa si nekje na 250EUR (upravnik je sigurno 50EUR z rezervnim skladom - to mora po zakonu plačati lastnik), potem imaš vzdrževanje na oko 2x mesečni najemnini na leto = 800EUR / 12 = 66EUR = 190EUR je na koncu izkupiček iz najemnine (na predpostavki da sploh nima kredita za stanovanje)

Če vzameš to na kredit, je 60k kredita okoli 400EUR + zavaraovanje + kritje upravnika + vzdrževanje in je strošek hitro 600-700EUR skupaj še z elektriko in vodo.


Tako da ja, tole se oddaja zato, ker je bilo kupljeno po konkretno nižjih cenah.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: maticb492 ()

tony1 ::

Popolnoma prenovljeno, lastnik je pa tako zarukan, da pri prenovi kopalnice ni šel menjat še talnih ploščic v kopalnici (in zato niti svinčenih odtokov ne)...

GregiB ::

billy je izjavil:

300€ mesečne najemnine te pride kvečjemu kakšna garsonjera. Tam 2+ sobna so pa pri 500€ +

Vsaj v MB. V LJ je verjetno še huje.


Lej, sem naredil eno tako res butl kalkulacijo "za idiote"... Pozabi inflacijo, apreciacijo stanovanja, zvišanje plače idr. Vzemiva stanje:

Stanovanje 70m2, Lokacija obrobje Ljubljane
Cena nakupa: 3.000€/m2 = 210.000€ + 3% stroški nakupa (davek, notar, cenilec etc.) + 1% letni stroški lastništva = 218.400

Cena najema: 10€/m2 = 700€ / mesec

Prišparana sredstva = 20.000€

Pri 4% letni obrestni meri za stanovanjski kredit na 30. let je mesečna anuiteta za 198.400€ = 947€ / mesec (torej 247€ več, kot najemnina)
Teh 20.000€ in 247€/mesec vlagaš v delnice s 7% letnim donosom (S&P500 dolgoletno povprečje).

Po 30 letih imaš na eni strani nepremičnino in -61.000€ stroškov lastništva. Seveda se zdaj poraja vprašanje, kolikšna je tržna vrednost tega stanovanja.

Na drugi strani imaš v roki 438.000€ in si še vedno brez nepremičnine.

A sad znaj.... Ali apreciacija nepremičnine opravičuje nakup, ali gre zaradi inflacije najemina hitreje gor, kot tvoja plača in možnost investiranja... itd, itd.
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

maticb492 ::

Pri nas je cap rate premajhen, da bi se splačalo investirat v stanovanja za oddajo po 4%+ obrestni meri (še posebej po Ljubljanskih cenah).

Jaz sem praktično na nuli z 1.95% obrestno mero, profitiram na mesec ne nič, samo kredit mi odplačujejo najemniki.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: maticb492 ()

billy ::

GregiB je izjavil:

billy je izjavil:

300€ mesečne najemnine te pride kvečjemu kakšna garsonjera. Tam 2+ sobna so pa pri 500€ +

Vsaj v MB. V LJ je verjetno še huje.


Lej, sem naredil eno tako res butl kalkulacijo "za idiote"... Pozabi inflacijo, apreciacijo stanovanja, zvišanje plače idr. Vzemiva stanje:

Stanovanje 70m2, Lokacija obrobje Ljubljane
Cena nakupa: 3.000€/m2 = 210.000€ + 3% stroški nakupa (davek, notar, cenilec etc.) + 1% letni stroški lastništva = 218.400

Cena najema: 10€/m2 = 700€ / mesec

Prišparana sredstva = 20.000€

Pri 4% letni obrestni meri za stanovanjski kredit na 30. let je mesečna anuiteta za 198.400€ = 947€ / mesec (torej 247€ več, kot najemnina)
Teh 20.000€ in 247€/mesec vlagaš v delnice s 7% letnim donosom (S&P500 dolgoletno povprečje).

Po 30 letih imaš na eni strani nepremičnino in -61.000€ stroškov lastništva. Seveda se zdaj poraja vprašanje, kolikšna je tržna vrednost tega stanovanja.

Na drugi strani imaš v roki 438.000€ in si še vedno brez nepremičnine.

A sad znaj.... Ali apreciacija nepremičnine opravičuje nakup, ali gre zaradi inflacije najemina hitreje gor, kot tvoja plača in možnost investiranja... itd, itd.


Hm hm...za razmislit, kako pa naj v ta izračun dodamo višanje/nižanje OM in pa višanje najemnine?

GregiB ::

billy je izjavil:

Vsak, ki sedaj plačuje najemnino, plačuje več za mesečni najem, kot bi za "isto" nepremičnino dal obrok, če bi jo lahko odkupil.

Nikoli in nikdar, in dajte si to mantro zbit iz glave... Letne najemnine se v Sloveniji gibljejo nekje 3-4% tržne vrednosti najemnine. To je približno enako kot povprečna obrestna mera za najem kredita, kje je šele plačilo glavnice.

billy je izjavil:

Ker drugače ne bi ljudje kupovali in oddajali nepreminčnin...

Pozabljaš bistvo... ljudje ne kupujejo nepremičnin za namene oddajanja s (samo) kreditom ampak s kapitalom z namenom plemenitenja. Zdaj, lahko kupijo vse na ca$h ali pač najamejo toliko kredita, kot jim najkmodajalec plačuje najemnino, ostalo skeširajo...

billy je izjavil:


Hm hm...za razmislit, kako pa naj v ta izračun dodamo višanje/nižanje OM in pa višanje najemnine?

Saj si prebral, kar sem napisal... nisi? Obrestna mera je povprečna, kar se tiče apreciacije nepremičnine, inflacije in višanja najemnine, pa tudi najdeš v sestavku...
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: GregiB ()

urli ::

billy je izjavil:

Vsak, ki sedaj plačuje najemnino, plačuje več za mesečni najem, kot bi za "isto" nepremičnino dal obrok, če bi jo lahko odkupil.


To seveda ni res, vsaj v večini primerov ne. Pa saj imaš spletne kalkulatorje obroka kredita, imaš cene stanovanj in približno višino najemnine. Odštej še davek, obrabo, okvirne stroške lastništva in boš dobil rezulat. Te tvoje napačne pavšalne ocene iz riti privlečene nobenega ne zanimajo.

Baja ::

billy je izjavil:

Na blef vletim ne nepremičnine.net in:

https://www.nepremicnine.net/oglasi-odd...

400€ mesečni najem. Zdaj bote rekli, da je to vredno več, kot 80-90k ?


fak, 400e/mes za 27m2 ?!? tolko nekje me bo kredit priso za ~200m2 bajto v prekmurju. letnik verjetno približno isti kak tale blok, notri pa glih tako prenovljeno in opremljeno. aja, pa 1500m2 parcele.

Lonsarg ::

Tista racunica s tem da ti kao ostane na mesec nekaj denarja ekstra v primeru najemnine napravm kreditu ima en velik lapsus ki vse obrne na glavo

Obrok kredita ja priblizno enak 30 let, najemnina pa v 30 letih VSAJ faktor 2 naraste.

Skratka ja ostane ti na zacetku, morda celo 5-10 let, zadnjih 20 let pa potem kar lepo vec na mesec placujes ce si v najemu kot ce si kredit vzel na zacetku. Skratka povprecno si mesecno pri najemu kar lepo v minusu, ne v plusu. Edini minus kredita je torej zacetni vlozek, tak da realno lahko le na zacetni vlozek racunas plemenitenje z vlaganjem. Racunica se v tem primeru izzide konkretno v prid kreditu, tudi pri povprecni 4% obrestni meri in 7% dobicku na vlaganje. Kaj sele ce je nizja obrestna in nizji dobicek na vlaganje.

Racunice za oddajanje so sicer malo drugacne, ampak za lastno nepremicnino je pa racunica jasna.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

maticb492 ::

https://www.24ur.com/novice/gospodarstv...

Svet Evropske centralne banke nadaljuje pot zaostrovanja denarne politike. Svet ECB je danes glavne obrestne mere v evrskem območju tako dvignil šestič zapored. Kljub zadnjim pretresom na finančnih trgih jih je skladno z napovedmi zvišal za 0,5 odstotne točke.
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: maticb492 ()

GregiB ::

Baja je izjavil:

fak, 400e/mes za 27m2 ?!? tolko nekje me bo kredit priso za ~200m2 bajto v prekmurju. letnik verjetno približno isti kak tale blok, notri pa glih tako prenovljeno in opremljeno. aja, pa 1500m2 parcele.


Kaj res? Sem šel na Nepremičnine.net gledat... Za 85.000€ dobiš lahko rangu 180-200m2 v Prekmurju zbiraš glih med tremi podrtijami... Sicer pa je to tako, kot bi Avstrijec primerjal Dunajsko 2. ali 3. cono s hišo v Cmureku
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Mato989 ::

billy je izjavil:

Na blef vletim ne nepremičnine.net in:

https://www.nepremicnine.net/oglasi-odd...

400€ mesečni najem. Zdaj bote rekli, da je to vredno več, kot 80-90k ?



Ali ima ta ki najema 20 postov lastnega kesa v tej sekundi na trr ker ce nima ne more kupit kot pravis ti tudi ce mu kredit v preostanku odobrimo
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

maticb492 ::

Mja, vsi majo 20% ready za downpayment, zraven pa iPhona na 24 obrokov :))
X670 Gaming X, R9 7900X, 64GB, EVGA RTX 3090 XC3, HX1000

GregiB ::

Lonsarg je izjavil:

Tista racunica s tem da ti kao ostane na mesec nekaj denarja ekstra v primeru najemnine napravm kreditu ima en velik lapsus ki vse obrne na glavo

Obrok kredita ja priblizno enak 30 let, najemnina pa v 30 letih VSAJ faktor 2 naraste.


Se popolnoma strinjam in imaš seveda prav, sem tako tudi napisal v sestavku. Nakup nepremičnine v večini primerov je absolutno "preffered choice", a zadevo poenostavljat na nivo obrok kredita = mesečna najemnina je precej debulozno in kriviti zgolj omejitve pri kreditiranju za stanje lastništva nepremičnin v rodni grüdi, ki je glede na ostali svet sicer rekordno, tudi.

Sicer pa npr. za američane pri odločanju Buy / Rent večinoma velja pravilo 5%. Dokler je letni strošek najemanja nižji od 5% tržne vrednosti nepremičnine, se splača najem, sicer nakup. Pogoji seveda za nas niso enaki, zgolj ponazoritev, da je razlika več plastna
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

Mato989 ::

Lonsarg je izjavil:

Tista racunica s tem da ti kao ostane na mesec nekaj denarja ekstra v primeru najemnine napravm kreditu ima en velik lapsus ki vse obrne na glavo

Obrok kredita ja priblizno enak 30 let, najemnina pa v 30 letih VSAJ faktor 2 naraste.

Skratka ja ostane ti na zacetku, morda celo 5-10 let, zadnjih 20 let pa potem kar lepo vec na mesec placujes ce si v najemu kot ce si kredit vzel na zacetku. Skratka povprecno si mesecno pri najemu kar lepo v minusu, ne v plusu. Edini minus kredita je torej zacetni vlozek, tak da realno lahko le na zacetni vlozek racunas plemenitenje z vlaganjem. Racunica se v tem primeru izzide konkretno v prid kreditu, tudi pri povprecni 4% obrestni meri in 7% dobicku na vlaganje. Kaj sele ce je nizja obrestna in nizji dobicek na vlaganje.

Racunice za oddajanje so sicer malo drugacne, ampak za lastno nepremicnino je pa racunica jasna.



Nikakor ni avtomatsko v prid kreditu...

1. za nakup moraš met najmanj 20% lastnih sredstev (realno cca 25% ker moraš še kaj spremenit takoj po nakupu ali dokupit)
2. za nakup če imaš minimalca (če odmislimo da ne dobiš kredita) pomeni to da lahko vzamemo samo FIKSNO OM... ker variabilna bi minimalkarje totalno zaklala zdaj v tem zadnjem letu recimo...
3. Pri fiksni OM tudi če predpostavimo da je mogoča na 30 let, bi bila tako visoka (cca 6%+) da bi dejansko dobi kredita ranga 30-35k z 900 EUR plače na TRR (ja to je minimalc + 130 malice)

Torej ostane vprašanje:

1. Ali ima oseba z minimalcem o kateri govorimo v povprečju na računu vsaj 20-30k
2. Ali oseba ki hoče kupit je pripravljena plačevat obrok 300+ EUR/mesec za kredita cca 35k naslednjih 30 let?
3. Ali taka oseba sploh dobi za 30k + 35k kredita to stanovanje v katerem živi (torej za 65k?) Dvomim
4. Ali bo taka oseba sposobna vzdrževat to stanovanje
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Lonsarg ::

To sta dve ločeni debati, eno je a je možno dobit kredit, nekaj čisto drugega pa kaj je bolj ugodno.

To da je kredit bolj ugoden dolgoročno gledano a hkrati omejen na bolj premožne je seveda zelo nemoralno. Pa to ne pomeni nujno da je treba dajat kredite revnim. Lahko izboljšamo trg, da se bo razlika med najemnino in kreditom povečala, zato da tisti na najemu ne bodo več na slabšem. Povečanje ponudbe je tista stvar ki lahko to naredi.

Meni bi dejansko bilo veliko bolj normalno da je lastništvo luksuz (ker dejansko jaz osebno bi bil pripravljen plačat ekstra za lastništvo namesto najem) in da je najemnina cenejša. To da je trenutno najemnina dražji luksuz pa je absurd. Da je oboje tam-tam je najverjetneje še najbolj prav.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

Baja ::

GregiB je izjavil:

Baja je izjavil:

fak, 400e/mes za 27m2 ?!? tolko nekje me bo kredit priso za ~200m2 bajto v prekmurju. letnik verjetno približno isti kak tale blok, notri pa glih tako prenovljeno in opremljeno. aja, pa 1500m2 parcele.


Kaj res? Sem šel na Nepremičnine.net gledat... Za 85.000€ dobiš lahko rangu 180-200m2 v Prekmurju zbiraš glih med tremi podrtijami... Sicer pa je to tako, kot bi Avstrijec primerjal Dunajsko 2. ali 3. cono s hišo v Cmureku


ni več oglasa gor. je bil samo slab teden, po prvih ogledih so ga umaknili, ker je blo preveč interesentov. drugače pa je blo bolj 110k.

Mato989 ::

Lonsarg je izjavil:

To sta dve ločeni debati, eno je a je možno dobit kredit, nekaj čisto drugega pa kaj je bolj ugodno.

To da je kredit bolj ugoden dolgoročno gledano a hkrati omejen na bolj premožne je seveda zelo nemoralno. Pa to ne pomeni nujno da je treba dajat kredite revnim. Lahko izboljšamo trg, da se bo razlika med najemnino in kreditom povečala, zato da tisti na najemu ne bodo več na slabšem. Povečanje ponudbe je tista stvar ki lahko to naredi.

Meni bi dejansko bilo veliko bolj normalno da je lastništvo luksuz (ker dejansko jaz osebno bi bil pripravljen plačat ekstra za lastništvo namesto najem) in da je najemnina cenejša. To da je trenutno najemnina dražji luksuz pa je absurd. Da je oboje tam-tam je najverjetneje še najbolj prav.


Ne nista, ker se povezujeta... Če on ne more bit lastnik ker ne dosega kapitala potrebnega za lastni vložek, potem je debata brezpredmetna KER nima pogojev za nakup in je torej njemu najbolj ugoden najem, ker drugo ne zmore...

Kredit je omejen na sposobne... ni nujno da sta dva enako premožna tudi enako sposobna se zakreditirat... ker lahko da en ni sposoben prihranit 20% vložka za nakup nepremičnine ob enaki plači kot drug...

To da je kredit bolj ugoden dolgoročno gledano a hkrati omejen na bolj premožne je seveda zelo nemoralno. Pa to ne pomeni nujno da je treba dajat kredite revnim. Lahko izboljšamo trg, da se bo razlika med najemnino in kreditom povečala, zato da tisti na najemu ne bodo več na slabšem. Povečanje ponudbe je tista stvar ki lahko to naredi.


Če bi bilo to zmeraj res, potem noben ki je vzel kredit ne bi failal...

Meni bi dejansko bilo veliko bolj normalno da je lastništvo luksuz (ker dejansko jaz osebno bi bil pripravljen plačat ekstra za lastništvo namesto najem) in da je najemnina cenejša. To da je trenutno najemnina dražji luksuz pa je absurd. Da je oboje tam-tam je najverjetneje še najbolj prav.


Saj lastništvo je luksuz????? Kako da ni, saj za lastništvo moraš bit bolj sposoben večih zadev od 20% vložka, do višine prihodka itd... To vse dokazuje da je lastništvo defakto luksuz
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

Malidelničar ::

Zanimivo, tega pogleda v Sloveniji še nikoli nisem zasledil: Kontra mnenje temu, da se plačevanje najema NIKOLI ne splača, ker ni nič tvoje in zato vzameš takoj ko je možno kredit in kupiš.

Meni so VSI stalno govorili: "Ma kaj plačuješ najem, zakaj ne vzameš kredita?!?!?"
Pa sem rekel, da bom enkrat kupil, ampak morava z mojo našparati za polog, da sicer gledava ampak bo še trajalo, pa oni prbijejo "Ma kaj čakaš, če boš čakal ne boš nikoli imel nič!"
Pa rečem, ne ne sej bova, aktivno spremljava trg, ampak imava v planu čez 1-2 leti pa oni spet nazaj: "Ma neeeee, vzameš pač toliko večji kredit in čim prej kupiš!!!! Kaj čakaš?!?!"

Recimo v Mojih Financah so opisovali pred 2 mesecema trend, ki se širi pri določenih ljudeh, ki so finančno pismeni, da si najem stanovanja/hiše financirajo iz naložb, ki dolgoročno rastejo (kljub pretresom kot bo morda letos ali pa je bil marca 2020).
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

LeQuack ::

maticb492 je izjavil:

https://www.24ur.com/novice/gospodarstv...

Svet Evropske centralne banke nadaljuje pot zaostrovanja denarne politike. Svet ECB je danes glavne obrestne mere v evrskem območju tako dvignil šestič zapored. Kljub zadnjim pretresom na finančnih trgih jih je skladno z napovedmi zvišal za 0,5 odstotne točke.


Ob teh obrestnih merah se kredit več ne splača, to je najbrž vsakomur jasno.
Quack !

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: LeQuack ()

Lonsarg ::

Mato989 je izjavil:

Saj lastništvo je luksuz????? Kako da ni, saj za lastništvo moraš bit bolj sposoben večih zadev od 20% vložka, do višine prihodka itd... To vse dokazuje da je lastništvo defakto luksuz
Odvisno od definicije za luksuz. Po moji definiciji ne more bit nekaj luksuz če plačaš MANJ dolgoročno.

D3m ::

V bistvu je prav, da si par lastita svojo stanovanje.

To "zahodno" razmišljanje o najemu se mi zdi slabo.
|HP EliteBook|R5 6650U|

Mato989 ::

Lonsarg je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Saj lastništvo je luksuz????? Kako da ni, saj za lastništvo moraš bit bolj sposoben večih zadev od 20% vložka, do višine prihodka itd... To vse dokazuje da je lastništvo defakto luksuz
Odvisno od definicije za luksuz. Po moji definiciji ne more bit nekaj luksuz če plačaš MANJ dolgoročno.


Obicajno je luksuz tisto kar je tezje dosegljivo ce primerjamo 2 stvari kot je v tem primeru seveda to ne velja v vseh primerih kot je recimo to da so cigareti luksuz ceprav ga je lazje dosect kot recimo nakup avta ki je marsikdaj nuja

Mato989 je izjavil:

Lonsarg je izjavil:

Mato989 je izjavil:

Saj lastništvo je luksuz????? Kako da ni, saj za lastništvo moraš bit bolj sposoben večih zadev od 20% vložka, do višine prihodka itd... To vse dokazuje da je lastništvo defakto luksuz
Odvisno od definicije za luksuz. Po moji definiciji ne more bit nekaj luksuz če plačaš MANJ dolgoročno.


Obicajno je luksuz tisto kar je tezje dosegljivo ce primerjamo 2 stvari kot je v tem primeru seveda to ne velja v vseh primerih kot je recimo to da so cigareti luksuz ceprav ga je lazje dosect kot recimo nakup avta ki je marsikdaj nuja


Po tej tvpji logiki torej bazen doma ni luksuz ceprav ce zracunava verjetno v 30 ali 40 letih placas manj za bazen kot ce vsak dan kupis karto za terme kajne
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Mato989 ()

billy ::

Po konstantnem padcu celo pod 3%, zadnje dva dni spet leze euribor gor...očitno se še trend ne bo obrnil dol.

Utk ::

Malidelničar je izjavil:


Recimo v Mojih Financah so opisovali pred 2 mesecema trend, ki se širi pri določenih ljudeh, ki so finančno pismeni, da si najem stanovanja/hiše financirajo iz naložb, ki dolgoročno rastejo (kljub pretresom kot bo morda letos ali pa je bil marca 2020).

Tist članek sem prebral in je larifari. Najprej moraš imet za kaj takega kar nekaj našparanega. Potem moraš imet dobre živce v letih ko stvar ne raste, najemnino je pa treba vseeno plačat. Za ta portfelj ti nihče ne bo posodil denarja, za stanovanje ti pa bo. Itd. Ja, ko imaš ti 1 mio na strani, se lahko igraš, pa kaj bo bo. Zavestno našparat 100-150 jurjev od neke povprečne plače ali pa še kaj čez, potem pa it v to...srečno.

Malidelničar ::

Utk je izjavil:

Malidelničar je izjavil:


Recimo v Mojih Financah so opisovali pred 2 mesecema trend, ki se širi pri določenih ljudeh, ki so finančno pismeni, da si najem stanovanja/hiše financirajo iz naložb, ki dolgoročno rastejo (kljub pretresom kot bo morda letos ali pa je bil marca 2020).

Tist članek sem prebral in je larifari. Najprej moraš imet za kaj takega kar nekaj našparanega. Potem moraš imet dobre živce v letih ko stvar ne raste, najemnino je pa treba vseeno plačat. Za ta portfelj ti nihče ne bo posodil denarja, za stanovanje ti pa bo. Itd. Ja, ko imaš ti 1 mio na strani, se lahko igraš, pa kaj bo bo. Zavestno našparat 100-150 jurjev od neke povprečne plače ali pa še kaj čez, potem pa it v to...srečno.


No seveda se pa strinjam, da to je samo za res finančno pismene in tiste, ki imajo za slovenske razmere odprte finančne možnosti.

Kolikšno višino kredita kot del % kupnine nepremičnine bi vi sedaj priporočali ob teh OM, ki se približujejo 5%?
V tujini je bil včasih % pologa, ki so ga banke sprejele krepko manjši od 10% (mislim, da je Sven Carlin razlagal za Nizozemsko kjer je živel in kjer imajo zelo liberalno zakonodajo kar se pologov in kreditov za nakup nepremičnin tiče).
V Sloveniji je bil zakonsko določen minimum 20%.
Priporočalo se je vsaj 30%.
Osebno sem šel na 50%.
Folk dela ponavadi med 20-25%. Ampak to je bilo zadnjih 10 let in OM okoli nule.

Kaj pa danes, mora folk planirat polog za nepremičnino bližje 50%? Vaše mnenje? Ali je tu večji faktor zavarovanja nižji obrok kredita, torej iskanje nižjih cen nepremičnin (se pravi vse tam 300-400k EUR odpade)?
Don't invest like a Joe. Invest like a Simon.

Mato989 ::

Sam sem dal pologa 50%...

Ampak fora je v tem, da pologa je dobro dat čimveč, sploh če jemlješ spremenljivo ki smo videli kaj se dogaja z njo... še dobro da sem takrat dal 50% pologa, če ne bi zdaj "jokal" :)

To kar pa pišeš, to pa je pač skoraj neizvedljivo za večino glede investicij ki odplačujejo bajto
Če sem pomagal, se priporočam za uporabo linka!
KUCOIN EXCHANGE link: https://www.kucoin.com/#/?r=E3I9Ij
BINANCE EXCHANGE link: https://www.binance.com/?ref=10161115

Utk ::

No seveda se pa strinjam, da to je samo za res finančno pismene in tiste, ki imajo za slovenske razmere odprte finančne možnosti.

Jaz temu ne bi reku finančno pismeni, ampak zaenkrat srečni. Če vzamemo 10 ljudi, ki se grejo to, bo nekaterim uspelo preživet nekaj let in se bojo znašli v Financah, nekaj jih bo pa popušilo in bojo tiho ždeli v luknji.

billy ::

GregiB je izjavil:


Teh 20.000€ in 247€/mesec vlagaš v delnice s 7% letnim donosom (S&P500 dolgoletno povprečje).


S&P500 ?

GregiB ::

billy je izjavil:

GregiB je izjavil:


Teh 20.000€ in 247€/mesec vlagaš v delnice s 7% letnim donosom (S&P500 dolgoletno povprečje).
S&P500 ?


Why not?

The average annualized return since adopting 500 stocks into the index in 1957 through Dec. 31, 2022, is 10.15%.

Edino tolk moraš pazit, da dejansko slediš portfelju, lahko pa vlagaš v S&P500 Index fund
You're not stuck in traffic.... You are the traffic!

x3ca ::

Ce se maksimalno zakreditiras za nakup prve nepremicnine in bi potem rad cez par let nabavil vecjo nepremicnino ali lahko spet vzames kredit pri banki (ceprav nisi vec kreditno sposoben)in se zmenis, da bos pri prodaji prve nepremicnine odplacal ta prvi kredit? A je kak drug nacin, kako se to ureja?

Zgodovina sprememb…

  • spremenila: x3ca ()

Lonsarg ::

Sem se pozanimal za tak primer pa so mi pri dveh bankah ponudili moznost da z novim kreditom odplacam prvega in nov kredit zacasno zavarujem z obema nepremicninama, ko trenutno prodam pa se delno odplaca kredit.

Ampak glede maksimalne mesecne kreditne sposobnosti pa se vedno veljajo obicna pravila, kljub temu da je zacasno si kreditno sposoben kolikor si sposoben (no lahko malenkost dvignejo ce je sluzba dobra, ampak to je ze locena debata).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

mikko ::

Zdravo,
Ali kdo morda ve koliko % lastne udelezbe potrebujes pri kreditu za nakup parcele (stavbno zemljisce)?
Katera banka po vasih izkusnjah najmanj komplicira in omogoca najvisji % kredita glede na vrednost parcele?

velikBrokoli ::

mikko je izjavil:

Zdravo,
Ali kdo morda ve koliko % lastne udelezbe potrebujes pri kreditu za nakup parcele (stavbno zemljisce)?
Katera banka po vasih izkusnjah najmanj komplicira in omogoca najvisji % kredita glede na vrednost parcele?


20% bo tipično potrebnih lastnih sredstev skoraj pri vseh bankah.

Pri NLB mi je cenilec ocenil ceno parcele na enako ceno kot je bila dejanska pri prodaji. Sem se malce s cenilci pogovarjal in pravijo, da pri parcelah ni ogromno odstopanja.

Zgodovina sprememb…

mikko ::

Torej je za nakup parcele enako kot pri nakuput parcele s hiso?
Danes sem slisal, naj bi bilo drugace, od 50% do 60% (torej med 40-50 % lastne udelezbe), morda pri kaksni banki dobis 70% (30% lastne udelezbe).

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mikko ()

velikBrokoli ::

Pejt na banke in vprašaj. Ne vem zakaj samo sprašuješ naokoli.. zapelješ se do banke, prineseš dokumentacijo za izračun kreditne sposobnosti in dobiš odgovor. Verjetno z višjo plačo lažje dobiš več kredita z manj udeležbe, ampak po mojih izkušnjah so skoraj povsod zahtevali vsaj 20%.
««
39 / 47
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vaša obrestna mera za stanovanjski kredit? (strani: 1 2 3 421 22 23 24 )

Oddelek: Loža
1167197847 (19973) celje
»

Vzeti stanovanjski kredit s fiksno ali spremenljivo obrestno mero? (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
29466746 (13094) Lonsarg
»

Stanovanjski kredit in katero obresto mero? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6019947 (11610) gansta
»

Nakup stanovanja howto manual (odločanje, krediti, obrestne mere, zanke, napake)

Oddelek: Loža
4713418 (6182) Invictus
»

Kredit za stanovanje (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7416662 (14198) 3p

Več podobnih tem