» »

Vzajemni skladi n-tič

Vzajemni skladi n-tič

Temo vidijo: vsi
««
23 / 33
»»

Ascendor ::

Vinalho je izjavil:


Zdej ugibati kdaj bo kaj šlo gor ali dol je igra na srečo. Ampak, da pa recimo bližje penziji prestavis večji del, ki je v skladih z delnicami, v sklade z obveznicami pa morda ni tako slabo, saj naj te skladi manj skakali


Če pri mladih letih začneš z vlaganjem že preteče doba 20ih let za tvoje investicije in komot prestaviš brez davka, kar bojo pa obveznice naredile "dobička" pa že preživiš.

Sam pa načeloma prej kot 5 let pred penzijo ne mislim imeti nič obveznic.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Ascendor ()

pingme ::

S takšnim napačnim računanjem kot ga je napisal energetik, bi nekdo še verjel, da če se je tečaj povečal za 4000% v 40 letih, da je bil povprečni letni donos 100%, ampak je bil žal manj kot 10% :))
Zato je na dolgi rok teh 2% zelo veliko - če bi skladi namesto 2% upravljalske provizije zase vzeli 25% dobička (torej četrtino ... se ti to še vedno zdi malo!?), bi bilo vse skupaj dejansko ceneje in bolje, bi vsaj vedel, da res "aktivno" upravljajo sredstva v maksimiziranje donosa, ne pa za osebno korist ("other people's money"), ker če bo minus, ne dobijo nič.
Tako pa - naredijo minus ali plus ... jih plačuješ.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: pingme ()

CoreySteel ::

20 let vlaganja 100€ na mesec s 6% letnim donosom in 0,2% vs 2% stroškov:
Twitter: @CoreySteel_

energetik ::

pingme je izjavil:

S takšnim napačnim računanjem kot ga je napisal energetik, bi nekdo še verjel, da če se je tečaj povečal za 4000% v 40 letih, da je bil povprečni letni donos 100%, ampak je bil žal manj kot 10% :))
Pa kakšnim napačnim računanjem, OK morda sem narobe uporabil izraz donos, ampak mislil sem na to, da pač vsako leto VEP naraste ~10%.
Primer Generali Prvi: VEP danes = 11,6€
VEP 5 let nazaj = 7,3€
To je 59% več in samo to sem hotel reči, da če to po letih razdeliš, je vsako leto VEP zlezla gor dobrih 11%.

Je pa res da ne vem točno kako zaračunajo upravljalsko provizijo, ki je pri tem skladu 0,92% v 1 letu. Predvideval sem da se za te % zmanjša vep v tistem letu.

Lonsarg ::

NE SMEŠ kar enakomerno po letih razdelit no, dajmo nehat s tem, ker številka ki jo na ta način dobiš ne pove nič. Čeprav je res pri majhnih % in majhnem številu let lahko čisto ok približek, v več letih postane faktor 2 in več napačna. Obrestno obrestni račun je edini pravi, ker edino ta upošteva tudi dobiček. VSE številke objavljene kjerkoli, ki iz daljšega obdobja gibanja vrednosti pretvoriji v letne/mesečne številke so obrestno-obrestne.

Brez skrbi, da ti upravljalsko provizijo zaracunajo tudi na dobiček, torej vsako let več in ne zgolj na glavnico ;) 1% upravljalska provizija pomeni pri 150 enotah 1.5 enote na leto, medtem ko je na začetku pri 100 enotah zgolj 1 enoto provizijo.

1% je še recimo maksimum za preživet(če je res to edini strošek), čeprav meni bi že tega bilo škoda.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Lonsarg ()

energetik ::

Saj pravim, da ne vem na kaj izračunajo provizijo, ker je že skrita v VEP.

Tečajnice za sklade podajajo VEP po dnevih in pa odstotek za zadnje leto, zadnje 3 leta, 5... Ni treba nobenega obrestno obrestnega računa.

Zgodovina sprememb…

bluefish ::

V ozadju je še vedno obrestno-obrestni račun, katerega poznavanje ti pride prav, če delaš primerjave izkupička po določenem obdobju z upoštevanjem stroškov ipd.

Poleg tega je tista tečajnica uporabna za izračun vrednosti 1 točke. Ob mesečnem vlaganju pogori.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: bluefish ()

Vinalho ::

Hvala Corey za graf.
Torej v 20 letih bi vložil 24000€ in imel bi 38000€. A je to najboljša varianta?-verjetno ne, ampak ni pa tako slaba kot vsi tu pljuvate. Nihče pa ne pride ven z nekimi dobrimi možnostmi. Predvidevam, da ste na začetku vsi nekaj poskušali v skladih in ko je šel graf malo dol izplačevali, potem pa so bili razni davki in minusi, sedaj pa se ponavljate vsakič, ko je možnost kako je to slabo. Če konstantno vlagaš in se ne predaš čustvom, boš imel na koncu verjetno več kot si do takrat vplačal.

Dodal bi morda še nek star pregovor za kak eToro. Roba, ki je dobra, se ne rabi sama hvalit. Pa ko so tako cenovno ugodni od kje jim toliko denarja za oglaševanje in gospoda Baldwina na vsakem YouTube videu :)

CoreySteel ::

Vinalho je izjavil:

sedaj pa se ponavljate vsakič, ko je možnost kako je to slabo


To si pa tako napisal, kot da je to slaba stvar? Namesto da bi bil hvaležen, da so eni uporabniki pripravljeni s tabo delit informacije, ki ti lahko prišparajo na tisoče in tisoče evrov. Pa to sploh ni pretiravanje.
Prišel si po informacije na forum, dobil si jih, zdaj pa z njimi operiraj kot veš in znaš :)
Twitter: @CoreySteel_

hunter01 ::

Vinalho je izjavil:

Hvala Corey za graf.
Torej v 20 letih bi vložil 24000EUR in imel bi 38000EUR. A je to najboljša varianta?-verjetno ne, ampak ni pa tako slaba kot vsi tu pljuvate.


Poigraj se s tem kalkulatorjem:
https://americanfundsretirement.retire....

Dolgoletno sp500 povprečje mislim, da se giblje okrog 12% donosa na leto? 100EUR na mesec in 12% na 20 let pride BISTVENO več kot 38000 - uporabi kalkulator, bos presenečen mogoče. Kakšno bo dejansko povprečje v prihodnjih 20 letih, ti pa noben ne more zagotoviti.

Edit: popravek - long term naj bi bil 9.5%
https://ycharts.com/indicators/sp_500_t....

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: hunter01 ()

belimato ::

Vinalho je izjavil:

Hvala Corey za graf.
Torej v 20 letih bi vložil 24000€ in imel bi 38000€. A je to najboljša varianta?-verjetno ne, ampak ni pa tako slaba kot vsi tu pljuvate.


Zdaj pa zraven še izračunaj koliko bi plačal pri Interactive Brokers, ki je po tvoje nedostopen investitorjem, ker ima mesečno 10€ stroškov :))

CoreySteel ::

hunter01 je izjavil:


Edit: popravek - long term naj bi bil 9.5%
https://ycharts.com/indicators/sp_500_t....


Ja, jaz si računam s 6%, da so malo bolj "realne" cifre :)
Twitter: @CoreySteel_

Furbo ::

Meh, jaz bi počakal na neizogibni zlom teh napumpanih cen in potem kupil dno.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

Vinalho ::

Kako to, da recimo nimajo tega 10$ feeja za računa nad 100k. Bi verjetno privabili več ljudi, za nekoga, ki ima +100k pa tistih 10$ tudi ne bi bil tak problem, kot za nekoga, ki bi morda začel s 50

belimato je izjavil:

Vinalho je izjavil:

Hvala Corey za graf.
Torej v 20 letih bi vložil 24000€ in imel bi 38000€. A je to najboljša varianta?-verjetno ne, ampak ni pa tako slaba kot vsi tu pljuvate.


Zdaj pa zraven še izračunaj koliko bi plačal pri Interactive Brokers, ki je po tvoje nedostopen investitorjem, ker ima mesečno 10€ stroškov :))


koliko bi plačal, pa poglejva :)

vlagal 50e mesečno in letno vlozil 600e. od tega bi vzel IB mi 120e, kar je 20%. ojej, zdaj se pa tiste 3% od naših skladov ne sliši tok slabo

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Vinalho ()

Badwolff ::

Furbo je izjavil:

Meh, jaz bi počakal na neizogibni zlom teh napumpanih cen in potem kupil dno.


Zlom se dogaja.

Vinalho ::

Furbo je izjavil:

Meh, jaz bi počakal na neizogibni zlom teh napumpanih cen in potem kupil dno.


kdor čaka, dočaka :)
samo tisto, kar bi ti čakal niti ne veš kako izgleda oz v kakem razponu bo. prej boš pa ze za vnuki letal z 200e penzije

CoreySteel ::

Vinalho je izjavil:


koliko bi plačal, pa poglejva :)

vlagal 50e mesečno in letno vlozil 600e. od tega bi vzel IB mi 120e, kar je 20%. ojej, zdaj se pa tiste 3% od naših skladov ne sliši tok slabo


Mal si se zajebal :))
8% donos, 20 let, 50€ na mesec, 3% provizije sklada = 8548€ stroškov, 19.902€ portoflio
8% donos, 20 let, 50€ na mesec, 0,2% provizije in $10 na mesec za IB = 5251€ stroškov, 23.199€ portfolio

Mogoče boš počasi uvidel, kolk se ta provizija ne samo sliši slabo, ampak je slaba ;)
Twitter: @CoreySteel_

user4683 ::

Vinalho je izjavil:


koliko bi plačal, pa poglejva :)

vlagal 50e mesečno in letno vlozil 600e. od tega bi vzel IB mi 120e, kar je 20%. ojej, zdaj se pa tiste 3% od naših skladov ne sliši tok slabo

Pa poglejmo. Recimo, da 30 let vlagaš v nekaj, kar ima na obeh platformah donos 10% bruto letno.
Mesečni vložek je 50eur:
A) 2% letno upravljalske provizije, 0eur/mesec fiksnih stroškov: Po 30 letih imaš 68k
B) 0% letno upravljalske provizije, 10eur/mesec fee: Izkupiček po 30 letih 79k

Če je mesečni vložek 100eur, vse ostalo isto:
A) 136k
B) 177k

Če je mesečni vložek 200eur:
A) 272k
B) 375k (oz še več, ker sem računal 10eur/mesec stroškov tudi, ko imaš portfelj že nad 100k)

Badwolff ::

Kako je pa s stroški etfjev, na IB jih nosiš sam in jih je potrebno prišteti. Kaj pa na drugi varianti? Isto Al so že všteti v ta 2-3%?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Badwolff ()

energetik ::

Badwolff je izjavil:

Kako je pa s stroški etfjev, na IB jih nosiš sam in jih je potrebno prišteti. Kaj pa na drugi varianti? Isto Al so že všteti v ta 2-3%?
Pri kateri 2. varianti, vzajemcih? Tam je že vse vračunano v VEP, ki je ustrezno nižja kot bi lahko bila.
Edino kar je še ostalega stroška, so vstopni pri enkratnih vplačilih, pa še tisto se lahko počaka na kakšno akcijo, in prideš notri lahko z 1-1,5%.

Sicer pa zdaj vidim, da je npr. Prvi izbor od Generalija nekaj boljši kot ostali, to je sklad skladov in ima precej nižjo upravljalsko kot ostali, 0,9%.

martincek1 ::

Badwolff je izjavil:

Kako je pa s stroški etfjev, na IB jih nosiš sam in jih je potrebno prišteti. Kaj pa na drugi varianti? Isto Al so že všteti v ta 2-3%?


Captrader (IB reseller): 0.2% na vplačilo (nad 2k), plus 0.22%TER za en ETF, ki ga kupujem. To je to. Nekak se ti 2-3% skladi ne izzidejo :)

Krenforum ::

Pozdravljeni,

če lahko dodam dve zadevi, ki vam bodo v pomoč pri odločanju. Tisti, ki gledate sklade v KIIDu (ključni dokument sklada) imate zapisano CSP (celotni strošek poslovanja), ki vključuje upravljavsko provizijo in vse druge stroške, ki doletijo sklad (transakcije, ležarine). Je strošek, ki se vsak dan odbije od vrednosti preden se izračuna VEP. VEP je po stroških (razen izstopnih v kolikor so). Ena izmed največjih prednosti skladov je, da lahko vplačuješ 30 EUR na mesec in se investira skoraj vse (po vstopnih stroških). Medtem ko pri ETFjih stane delnica SPX recimo, ki ga kupujem 330 EUR, se pravi morš počakat par mesecev, da naberes za eno delnico. Kar pa spet ni tako slabo, jaz delam tako na 3-4 mesece nakažem na IB kar mi ostane in kupim.

Pri ETFjih je potrebno gledati TER, ter mu prišteti stroške tvojega brokerja. Pri IB to pomeni inactivity fee 10 EUR na mesec in strošek nakupa okol 1 EUR. Pri Captraderju to pomeni nič feeja (trenutno), če imaš gor 2k in ene 2 EUR stroška za nakup.

Pa preden se izgubite v računanju stroškov vam predlagam še, da vedno primerjate primerljive zadeve in pa v evrih. Se pravi, če gledate SPX, morate gledati sklad, ki vlaga v ZDA, treba bit pošten. Če tudi sklad vzame 2 % na leto pa doseže boljše rezultate, kot primerljiv ETF, mu jih z veseljem dam, žal jih ne doseže. Tako, da tisti, ki imate trenutno na voljo 30 EUR so skladi še vedno dobra izbira, niso najbolj ugodna, ampak dokler nimate par jurčkov primerna. Razen, če greste preko Revoluta ali Trading212. Jaz ne grem, ker sem videl njihove probleme v živo.

CoreySteel ::

Krenforum je izjavil:

Pri IB to pomeni inactivity fee 10 EUR na mesec in strošek nakupa okol 1 EUR.


Ta 1 EUR se ti odšteje, tako da plačaš 9 € feeja + 1 € potem.
Twitter: @CoreySteel_

energetik ::

Dajte se še malce razpisat, kako je z varnostjo pri različnih online brokerjih, s tem mislim npr. na propad firme (potem nedosegljivost na tel., mejl), za koliko se jamči če se, dedovanje ipd.
Kot sem že napisal, imam zaenkrat v slo skladih predvsem zaradi takih zadev.

strawman ::

energetik je izjavil:

Dajte se še malce razpisat, kako je z varnostjo pri različnih online brokerjih, s tem mislim npr. na propad firme (potem nedosegljivost na tel., mejl), za koliko se jamči če se, dedovanje ipd.
Kot sem že napisal, imam zaenkrat v slo skladih predvsem zaradi takih zadev.


Jaz se pri vlaganju preko tujih brokerjev zanašam na to, da v primeru propada brokerja zelo verjetno "bazo strank" kupi nek drug broker in s tem omogoči lažji prehod na drugo storitev. Za brokerja, ki kupi uporabnike je to precej poceni zmaga.
Vrednostni papirji so pri resnih brokerjih v tvoji lasti, brokerji jih le hranijo zate. Praksa pri nekaterih je tudi, da se vrednostni papirji hranijo v hčerinski firmi, ki v primeru bankrota matične preživi.
Zajamčeni denar je odvisen od države / brokerja / tipa računa, na internetu najdeš cifre vse od 20k€ do 500k€.
Sicer naj bi imel pri večini brokerjev neko časovno obdobje, kjer lahko svoje investicije likvidiraš / preneseš drugam, ampak kot si napisal nikoli ne veš, kdaj ti preprosto nehajo odgovarjati in je edino kar ti ostane pravna pot.

libreus ::

Krenforum je izjavil:

Razen, če greste preko Revoluta ali Trading212. Jaz ne grem, ker sem videl njihove probleme v živo.

Kaj si točno imel v mislih?

Vinalho ::

No, pa da še jaz objavim svoje izračune. Če sem kje narobne številke vzel me prosim popravite

A) Vlagal bi preko Interactive Brokers, 50€ mesečno, vendar ker so stroški mesečni 10€, bi to pomenilo, da vlagam samo 40€:
- 30 let bo doba varčevanja-mesečno
- 9.5% bo obrestna mera
V 30 letih bi tako prišel do 71850€, pri vloženih 14400€ in 3600€ mesečnih stroškov + (še kak fee verjetno)

B) Vlagal bi preko Generali(da so podatki realno, gledam sklad ki ima provizijo upravljanja 0.85%), 50€ mesečno
- 30 let bo doba varčevanja-mesečno
- 8.5% bo obrestna mera (1% manj sem zaokrožil tiste stroške upravljanja)
V 30 letih bi tako prišel do 74528€, pri vloženih 18000€
-----------------------------------------------------------
Rad bi dodal res, da ker pri IB ne moreš kar reči da boš varčeval s 40€, ker moraš plačati tako ceno kot jo ima ETF in, če bi varčeval "pol leta", da zbereš dovolj za nakup, obstaja možnost, da zamudiš obdobje, ko je bila rast višja in na koncu morda niti ne boš prišel do povprečne obrestne mere. Nočem nič vzet IBju, so super, ampak morda šele ko imaš na voljo 12k ali več, ker takrat bodo stroški 1% ali manj.

Morda še tole: do 25 let IB računa samo 3$ na mesec namesto 10$, tako da če je kdo že pri 18 bolj pameten ima lahko prvih 7 let manjše stroške. Sam na žalost sem se kar malce kasneje začel zavedati pomembnosti vlaganja :)

Krenforum ::

CoreySteel: je res, ne me lovit za en evro :)

Vinalho: zadeva katere ne računaš je, da se bo tudi tebi mesečni prihodek dvignil in boš imel več kot 30 EUR na mesec na voljo. Takrat boš pa hitro na točki, kjer se ti bolj splačal IB. Si upam trditi, da boš zelo dobro zadel tudi če boš vsake 3 mesece kupil X enot naslednjih 30 let in ne ravno vsak mesec...

Libreus: ko je N26 prišla na trg je ponujala vlaganje v ETFje, pol leta kasneje, so to preprosto vrgli iz aplikacije in zaprli za nove stranke (n26 Invest se je imenoval). Kar se tiče trading212 kolikor mi je znano še do nedolgo nazaj nisi mogel narediti pdf izvoza prejetih dividend, ki ga potrebuješ recimo kot prilogo davčni. Kolega je lani trejdal teslo na partial sharih, so mu jo del prodali in vodili kot cash inflow in ne kot prodaja delnice. Dej se ti pol z davčno zmeni.. Podobno kot N26 Degiro, spremenil pogoje, kar naenkrat ni bil več na voljo slovencem, potem ga je prevzel Flatex. Mlad sem, rad imam aplikacije vseh vrst, samo tam kjer imam prihranke pa vseeno želim dobrega brokerja, če tudi stane. Tudi support je pomemben, kako hitro se ti kdo javi, ko kaj vprašaš. Pa sem dosedaj imel nekaj zadev: Brokerjet, Degiro, IB, NLB broker, skladi

CoreySteel ::

Cifre niso točne, so pa "na približno".
Pri IB-ju nisi vzel TERa nekega ETF-ja. Naprimer 0,2%.
Pri Generaliju ni vstopnih stroškov? Na prvi strani me samo vabijo s 50% manj v marcu :)

Pa kot že rečeno. Vedno je boljše začet, kot pa sploh ne.


Krenforum je izjavil:

CoreySteel: je res, ne me lovit za en evro :)

Zato ker se prepucavamo za vsak evro stroškov, je potem pomembno :P

Krenforum je izjavil:

Podobno kot N26 Degiro, spremenil pogoje, kar naenkrat ni bil več na voljo slovencem, potem ga je prevzel Flatex.


Za Degiro je "kriva" slovenska zakonodaja, ne pa ker bi oni pogoje spreminjal.
Twitter: @CoreySteel_

Zgodovina sprememb…

Vinalho ::

Glede obeh, ki ju jaz omenjam: Generali in Triglav kolikor sem prebral vse dokumente je tako;

Generali
-če vlagaš samo v sklade mesečno brez nekega načrta so vstopni stroški
-pri teh skladih so upravljani stroški od 0,85% pa do slabih 3%
-vstopnih stroškov pa ni pri 3 varčevalnih načrtih, ki jih oni ponujajo(5,6,7% donos)
-imajo možnost, da si tudi sam sestaviš portfolio, ampak tam na žalost so pa vstopni stroški enaki kot pri enkratnih vplačilih (2 ali 3% pri vplačilu do 1999,99€)

Triglav
-enako so vstopni stroški pri enkratnih vplačilih
-pri varčevalnem načrtu so vstopni stroški polovični (so pa 3 različne možnosti, kjer če varčuješ določeno število let ti vstopne stroške podarijo v obliki sklada)
-upravljani stroški so okoli 2.5% kar je več kot najnižji od Generali
-nimajo pa možnosti, da si sam sestaviš mešanico skladov, imajo pa sami več ponudbe kot Generali
-------------------

Še nekaj sem se spomnil, popravite me, če se motim, vendar pri prvi "prodaji" vrednostnih papirjev ti ni potrebno plačati davka oz. nekaj v tej smeri, sem ravno letos izpolnjeval in zasledil

pingme ::

Tole "upravljani stroški 0,85%" si spet narobe razlagate pri Generali Prvi izbor :D
Generali Prvi izbor kupuje druge sklade (verjetno ETF-ja), ki imajo prav tako upravljalsko provizijo, torej je teh 0,85% zgolj ekstra.

Kaj če še jaz ustanovim svoj sklad, ki bi računal le 0,50% upravljalsko provizijo, ta sklad pa ne bi delal prav nič drugega kot kupoval Generali Prvi izbor, ki kupuje ETF-je, ki imajo v lasti delnice.
A sem potem najcenejši ali najdražji? :))

pingme ::

Sicer pa lahko takoj vidiš razliko brez teh provizij - Generali Prvi izbor ima primerjalni indeks MSCI AC World.
5 letni donos indeksa je 73.86%.
5 letni donos iShares MSCI World ETF EUR je 71.54%.
5 letni donos Generali Prvi izbor pa 61.07%.

Upam, da je to dovolj očitna razlika, da ne gre le za 0,85%. Zgoraj je le pet let, pri daljšem obdobju so razlike seveda še bistveno bolj občutne.

energetik ::

Ja, v Prvem izboru so ETF-ji. Kako, saj pravite, da imajo ETFji zanemarljivo upravljalsko, potem teh 0,85% ni daleč od resnice oz. je potem dejansko nekih 0,9-1% skupne provizije.

Po drugi strani, a je važno? Pogledaš letne donose za ETF, sklade, karkoli in vzameš tisto, kar ti je še ustreza. Lahko tudi ETF izbereš tak, ali pa ob nepravme času vložiš, pa ti bo prinesel manj kot sklad.

Pa bom še enkrat napisal, seveda bodo primerljivi ETF na dolgi rok prinesli več, ampak jaz zaenkrat tem tujim online brokerjem ne zaupam preveč. Pri kripto je drugače, tam nabaviš kojne in si lahko preneseš v svoj wallet in si neodvisen od borze.

Zgodovina sprememb…

marska83 ::

energetik je izjavil:

Ja, v Prvem izboru so ETF-ji. Kako, saj pravite, da imajo ETFji zanemarljivo upravljalsko, potem teh 0,85% ni daleč od resnice oz. je potem dejansko nekih 0,9-1% skupne provizije.

Po drugi strani, a je važno? Pogledaš letne donose za ETF, sklade, karkoli in vzameš tisto, kar ti je še ustreza. Lahko tudi ETF izbereš tak, ali pa ob nepravme času vložiš, pa ti bo prinesel manj kot sklad.

Pa bom še enkrat napisal, seveda bodo primerljivi ETF na dolgi rok prinesli več, ampak jaz zaenkrat tem tujim online brokerjem ne zaupam preveč. Pri kripto je drugače, tam nabaviš kojne in si lahko preneseš v svoj wallet in si neodvisen od borze.


ETF lahko kupiš tudi preko slovenskih brokerjev, če ne zaupaš online brokerjem (BKS broker npr...)

energetik ::

Kakšni so pa kaj pri SLO brokerjih stroški, fiksni, nakupni/prodajni itd?
Sem šel gledat cenik Ilirike, pa je notri toliko cenikov, da se človek ne znajde več...
Torej npr. da se odpre račun, pa vsake par mesecev nabavi kaj ETF.

pingme ::

Jaz imam Iliriko za SLO delnice in IBKR za tuje delnice.
Trgovalni račun na Iliriki je sicer poceni (22,75€ je letno nadomestilo za Ilirika.online), ampak stroški nakupa, prodaje in predvsem vzdrževanja so pa zelo, zelo visoki in ja, znajti se iz cenika in ugotoviti kaj vse pride zraven pri nakupu in kaj še vsako leto dodatno ... nemogoče - lahko jim pa pišeš in postaviš konkretno vprašanje in ti naredijo Izračun.

belimato ::

pingme je izjavil:

Tole "upravljani stroški 0,85%" si spet narobe razlagate pri Generali Prvi izbor :D
Generali Prvi izbor kupuje druge sklade (verjetno ETF-ja), ki imajo prav tako upravljalsko provizijo, torej je teh 0,85% zgolj ekstra.

Kaj če še jaz ustanovim svoj sklad, ki bi računal le 0,50% upravljalsko provizijo, ta sklad pa ne bi delal prav nič drugega kot kupoval Generali Prvi izbor, ki kupuje ETF-je, ki imajo v lasti delnice.
A sem potem najcenejši ali najdražji? :))


In na slo-tech se bodo našlo nekaj naključnih ljudi, ki te bo promoviralo kot ugodna alternativa :)). Seveda, če verjameš da so ti promovatorji naključni, če ne pa povečaš uporavljalsko na 0.6% in daš še meni 0.1% - te z veseljem pohvalim 8-).

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: belimato ()

libreus ::

Sam sem začel na novo vlagati v:
-iShares MSCI ACWI
-iShares MSCI World Small Cap

Sem mi zdi kar precej dobra kombinacija glede na kapitalizacijo in razpršenost.

Lani sem začel, ampak se kasneje otresel tematskih ETF-jev.

bobby ::

Kolk je zabavno vse tole brat,.. :)
Ce eksplicitno ne odgovorim osebam PNG ali PR,..I dont care about your opinion.

martincek1 ::

Kaj naj rečem bobby, očitno si star :) Upam, da imaš dovolj srebrnikov v kleti.

Carjou ::

Ker bi rad začel vlagati še nekam drugam ne samo v kripto, se odločam med Generali prvi izbor in IBKR delnice. Nimam izkušen ne z enim in ne z drugim, zato me zanima nekaj stvari.

Torej, če kupujem Prvi izbor 1x na mesec npr. 200€ vedno plačam 2% vstophin stroškov in še potem vodenje 0.85% (samo enkart, ali enkrat letno?). Dokler samo kupujem ne potrebujem javiti Fursu čisto nič, ampak le takrat, ko prodam in oni na podlagi časa izračunajo procent, ki ga moram plačati? Računajo pa za vsakih vloženih 200€ posebaj?

Ker sem še mlad, bi pa raje malo bolj tvegal in sem si naredil IBKR račun. Imam idejo, da bi kupoval samo Apple delnico 200€ na mesec, dlje časa in si v primeru, da pade nižal ceno nakupa. Kolikor sem bral bi bilo najbolje začeti z 2k€, da bi bil fee 10$ (-3$ ker se nisem 26), bi pa z tem tvegal, da bi vse kupil po neki ceni in bi bilo v primeru padca težje nižati ceno nakupa. Je bolje 200€ mesečno in pač plačaš 1 leto 20$ fee mesečno?
Potem pa Furs, moram Fursu javiti tudi, ko delnice kupim ali samo takrat, ko prodam in 1x letno, da sem dobil dividende od Appla? Če bi delnice držal 20 let nebi potreboval plačati nobenega davka v Sloveniji. Ker pa je delnica Ameriška bi moral tam kaj plačati po 20 letih ali bi že vse zrihtal IBKR?

Je sploh IBKR najbolša opcija za nakup le Appla? Ali je na IBKR kakšen Index fund ali pa ETF, ki je cenejši od Prvi izbor. Najraje bi naprej kupoval le kripto, ampak vidim, da če enkrat zamudiš z delnicami, mora biti kasneje vložek dosti večji. Pa še kripto kupujem po 10x cenah in si višam ceno nakupa.

Lp

martincek1 ::

V enem največjih bull marketov si se osredotočil samo na najbolj tvegane naložbe (bitcoin, single stock), kar ni preveč pametno :D Sploh, če je to 100% tvojega investing portfelja. Poleg tega sta BTC kot AAPL v isti branži, bognedaj da še delaš v kakšnem IT podjetju.

Normalno kupuj BTC tako kot do zdaj (glede na to, da kot praviš, si mlad in bi rad malce bolj tvegal), ostalo pa raje investiraj v kakšen sklad, da zmanjšaš tveganje. Zavedaj se, da 2% vstopnih stroškov je ogromno, jaz plačujem 0.2% pri večjih vložkih. Tudi ti boš verjetno z napredovanjem kariere več vlagal, dajat 2% + 0.85% Generaliju je nateg (mogoče je še kakšen strošek tu zraven). IMO

metalc ::

Če bi rad redno vsak mesec nekaj vplačal v slo. vzajemni sklad, se splača preveriti pogoje za varčevalni načrt. Dobil boš nižje vstopne provizije ali morda celo brez njih, se pa moraš pozanimati glede minimalne dobe varčevanja, kako je, če se ti okoliščine spremenijo (izguba službe ipd.) in ne moreš več redno vplačevati, če ti slučajno ne uturijo kakšnih provizij, kjer jih sicer ni, npr. ob izplačilu ali menjavi v drug podsklad...

Upravljalske provizije se ne plačuje direktno, npr. da ti pošljejo položnico. Nekajkrat na leto si iz skupnega premoženja sklada vzamejo nek določen %. To se pozna, da je donos nekoliko nižji od sicer ustvarjenega.

FURS: enako velja tako za enote vzajemnega sklada kot delnice pri tujih brokerjih. Dokler samo kupuješ, ne prijavljaš ničesar. Šele ko nekaj prodaš, januarja ali februarja naslednje leto v popisnem listu popišeš tako podatke o tej prodaji kot tudi tiste nakupe istega vrednstnega papirja, ki si jih po metodi FIFO "uničil". Pri slovenskih ponudnikih, ki poznajo našo davčno zakonodajo, se ti s tem niti ni treba kaj dosti ukvarjati. Že ob prodaji načeloma dobiš izpisek, kjer so navedeni tudi "uničeni" nakupi, ob začetku naslednjega leta pa ti še morajo poslati ustrezne podatke, največkrat kar v obliki ustrezno izpolnjenega popisnega lista, ki ga ali direkt priložiš napovedi ali pretipkaš v eDavke. Še več, nekje do srede februarja svoje kontrolne podatke pošljejo tudi FURSu in se pojavijo nekje v eDavkih. Ti moraš samo pogledati, če vse štima, in to dokončno oddati. Tuji ponudniki seveda nimajo pojma o naših davkih. Tam si dolžan sam voditi evidenco, kdaj in po koliko si kaj kupil oz. prodal, lepo zbirati potrdila o teh transakcijah ter nato, ko pride čas, iz teh podatkov sam naklepati ustrezne popisne liste.

Tuje dividende se napovejo v ločeni napovedi za vsako leto, ko si jih dobil. Če so ti kje že odbili gtuje davke in bi jih rad uveljavljal na podlagi mednarodnih pogodb z državo izplačevalca, je pomembno, da pridobiš čimbolj kvalitetna potrdila, ki dokazujejo, da si res plačal toliko in toliko davka ravno tisti državi.

Carjou ::

Hvala za odgovora. Torej je najboljše, da kupim na IBKR naprimer SPY etf in plačam tistih 10$ fee-ja mesečno, da bo tako tveganje čim manjše, namesto samo eno delnico. In nimam z Fursem čisto nič razen vsako leto dividende in takrat ko prodam etf-je. Za kripto me ne skrbi nimam v BTC nič sem pa do jajc v ADA in VET, zato pa bi raje še kam drugam dajal denar kot pa v kripto.

energetik ::

Lahko ti povem za Generali sklade, ker imam nekaj vloženega. Vstopne plačaš vsakič, ko kaj vložiš notri, izstopnih ni. Če pa vzameš varčevalni načrt, ni ne vstopnih ne izstopnih, če vlagaš vsaj 5let. Vendar pri načrtu lahko vlagaš le nekih 400€ mesečno.

Upravljalskih ne vidiš, ker so že vračunani v VEP. Torej imaš samo vstopne stroške in nato davek, drugih skritih stroškov ni. Davek se zmanjšuje z leti kot pri vseh naložbah. Plačaš ga seveda šele ko kaj prodaš. Znotraj Generali krovnega sklada lahko brez davka in brez stroškov poljubno prestavljaš med podskladi preverjeno, sem že precej prestavljal npr. med Bondom in Rastkom.
Če veš, da bo šel delniški trg v rdeče, vse prestaviš v denarni sklad, kjer vrednost praktično miruje, nato v dipu spet vržeš v delniške podsklade.

CoreySteel ::

Glede na to, da boš začel vlagati relativno "veliko" denarja, ti priporočam, da prebereš vseh 23 strani v tej temi. Mogoče je materiala res dosti, par ur boš moral temu posvetit, izvedel boš pa res vse kar rabiš.
Twitter: @CoreySteel_

Carjou ::

Hvala za odgovore.

Carjou ::

Sem gledal ETF-je na IBKR pa na vsakega, ko kliknem napiše, da retail stranke ne morejo kupiti tega etfja. V katere etfje pa vi investirate na IBKR ali kot retail stranka sploh nemoreš kupiti?

CoreySteel ::

Kupuješ verjetno ameriške, ki jih Evropejci ne moremo kupovat.
Teli so za nas: https://www.justetf.com/en/

Res ti predlagam, da greš čez to temo. Ne vem zakaj ne bi šel, če želiš vlagati svoj težko prigaran denar :)
Twitter: @CoreySteel_

tomaz_1980 ::

Carjou je izjavil:

Ker bi rad začel vlagati še nekam drugam ne samo v kripto, se odločam med Generali prvi izbor in IBKR delnice. Nimam izkušen ne z enim in ne z drugim, zato me zanima nekaj stvari.

Torej, če kupujem Prvi izbor 1x na mesec npr. 200€ vedno plačam 2% vstophin stroškov in še potem vodenje 0.85% (samo enkart, ali enkrat letno?). Dokler samo kupujem ne potrebujem javiti Fursu čisto nič, ampak le takrat, ko prodam in oni na podlagi časa izračunajo procent, ki ga moram plačati? Računajo pa za vsakih vloženih 200€ posebaj?

Ker sem še mlad, bi pa raje malo bolj tvegal in sem si naredil IBKR račun. Imam idejo, da bi kupoval samo Apple delnico 200€ na mesec, dlje časa in si v primeru, da pade nižal ceno nakupa. Kolikor sem bral bi bilo najbolje začeti z 2k€, da bi bil fee 10$ (-3$ ker se nisem 26), bi pa z tem tvegal, da bi vse kupil po neki ceni in bi bilo v primeru padca težje nižati ceno nakupa. Je bolje 200€ mesečno in pač plačaš 1 leto 20$ fee mesečno?
Potem pa Furs, moram Fursu javiti tudi, ko delnice kupim ali samo takrat, ko prodam in 1x letno, da sem dobil dividende od Appla? Če bi delnice držal 20 let nebi potreboval plačati nobenega davka v Sloveniji. Ker pa je delnica Ameriška bi moral tam kaj plačati po 20 letih ali bi že vse zrihtal IBKR?

Je sploh IBKR najbolša opcija za nakup le Appla? Ali je na IBKR kakšen Index fund ali pa ETF, ki je cenejši od Prvi izbor. Najraje bi naprej kupoval le kripto, ampak vidim, da če enkrat zamudiš z delnicami, mora biti kasneje vložek dosti večji. Pa še kripto kupujem po 10x cenah in si višam ceno nakupa.

Lp

Če boš imel dosti mesečnih transakcij, je Captrader cenejši kot IBKR direktno.
««
23 / 33
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izbira on-line brokerja (strani: 1 2 3 413 14 15 16 )

Oddelek: Loža
752179215 (2434) onka
»

Kje kupiti svetovne delnice in kako je z imetništvom?

Oddelek: Loža
172538 (638) JankoR
»

Degiro online broker (in alternative) - ima kdo izkušnje? (strani: 1 2 3 48 9 10 11 )

Oddelek: Loža
547143401 (8104) Thomxy
»

Optimizacija portfelja

Oddelek: Loža
222403 (1144) Skull_
»

Davek na akumulirane ETF-je (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5513356 (9208) zelenizmaj

Več podobnih tem