» »

Vzajemni skladi n-tič

Vzajemni skladi n-tič

Temo vidijo: vsi
««
22 / 33
»»

martincek1 ::

Jaz ne zaupam nikomur, ki uporablja 'god' v svojem imenu.

Zgodovina sprememb…

gruntfürmich ::

gruntfürmich je izjavil:

jst se že prijavljam na godbex. da bom letal naokoli in prosijačil za odkup me ne mika...

Infostream d.o.o.
Tehnološki park 24, Ljubljana, Slovenia
386(0)69 755 497
info@godbex.com

imajo to samo slovenci ?

sem se prijavil in izgleda kot da je to začetek. prodajo ima trenutno samo moro gor. ni mednarodno in povezano z večjim trgom.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

sloxl8 ::

Furbo je izjavil:

Ob nakupu hočeš reči. Davka na dobiček ni.

Ja, napaka, se opravičujem.

Steinkauz ::

Iščem nek stabilni ETF, da bi imel v stilu obveznic za določen % naložb.
Gledam
https://www.justetf.com/en/etf-profile....
vs
https://www.justetf.com/en/etf-profile....

Zdej Xtrackers ima precej manjši fee 0.15% proti 0.25% iShares. Tudi kapital ima Xtrackers x2.
iShares je irska, Xtrackers pa Luxembourg.

Ali je v Sloveniji kak razlika glede davkov med enim in drugim? Neki mam v spominu, da je neka fora pri irski in zakaj majo vsi tam registrirano.

Al priporočate kirga druzga? More bit na volju na interactive brokers.

RoccoC ::

oba sta accumulating tako da davčno ni razlike

Ascendor ::

RoccoC je izjavil:

oba sta accumulating tako da davčno ni razlike

Verjetno v tem primeru res (verjetno, ampak zares ne vem), drugače pa je razlika lahko, v kolikor bi vlagala v ameriške delnice in bi te izplačevale dividende.
Luxemburg namreč nima sporazuma o dvojnem obdavčenju z ZDA in zato ZDA vzame 30% pri dividendah, Irska pa ima in zato vzame le 15%.
To pomeni, da sklad domiciliran na Irskem vsako leto akumulira 15% več dividend, kot sklad v Luksemburgu.

RoccoC ::

Ja pa ne vlagata v ameriške delnice ampak v obveznice evropskih držav. Če te še zmeraj mede, daj charta vrednosti na max in ju primerjaj.

CarRino ::

A to kaj poznate so me danes klicali, če bi kaj vložil,....
https://xpartners.com/sl/

CarRino ::

Vidim da je že nekaj tem odprtih, če vam ni odveč bi lahko kdo na hitro dal kakšen nasvet kam vložiti.
Recimo, da vložim 5.000 €, ter da bi vsak mesec nekam vložil 100-200€, ker trenuto imam večino € na TRR.
Kripot valute nekaj že imam.
ETF,Tradin212?
A je z dodatno pokojninsko zavarovanje še aktualno?
Hvala za informacije.

redtech ::

Preden dajete v ETF "boljši performans z nizkimi fee-jem"

ETF - kako deluje


Vedno večji riziko


Če greste gledati portfolio ETF-ov boste videli, da to ni nek sofisticiran produkt, zato tudi je poceni.
Sestava ETF-ov je podobna izbiri kot, če bi vas na cesti vprašal katera tuja imena firm poznate na pamet, no to je v 80% ETF-ov.

George Gammon, nisem še srečal bolj razumljivega predavatelja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: redtech ()

zebra2 ::

redtech je izjavil:

Preden dajete v ETF "boljši performans z nizkimi fee-jem"

ETF - kako deluje


Če greste gledati portfolio ETF-ov boste videli, da to ni nek sofisticiran produkt, zato tudi je poceni.
Sestava ETF-ov je podobna izbiri kot, če bi vas na cesti vprašal katera tuja imena firm poznate na pamet, no to je v 80% ETF-ov.


Bi držalo, če bi obstajali samo index fundi in ne bi bilo aktivnih vlagateljev - ne bi bilo price discoveryja. V primeru na videu je samo en aktiven farmer Joe, za smiselno primerjavo bi moralo biti tudi na tisoče bolj ali manj uspešnih aktivnih farmerjev, ki bi med sabo tekomovali v kupovanju/prodajanju kmetij.

Poleg tega video namiguje, da ETF "izkrivlja" cene različnih kmetij, ker kupi ne glede na ceno. Ni res, total market ETF bo (po definiciji) kupil natančno v takih razmerjih, kot jih je določil "aktiven" farmer Joe. Total market ETF torej nikakor ne škodi price discoveryju, samo kopira kolektivno alokacijo trga. Danes index fundi predstavljajo cca 5% globalnega volumna trgovanja.

Ben Felix je tvojemu videu odgovoril že preden je nastal, priporočam ogled :) Predstavljenih je tudi nekaj argumentov, kako lahko index fundi celo izboljšajo price discovery.



edit: šokiran sem, da tvoj razumljiv predatavelj prodaja plačljiv stock picking tečaj :D /s

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: zebra2 ()

Furbo ::

gruntfürmich je izjavil:

jst se že prijavljam na godbex. da bom letal naokoli in prosijačil za odkup me ne mika...

Infostream d.o.o.
Tehnološki park 24, Ljubljana, Slovenia
386(0)69 755 497
info@godbex.com

imajo to samo slovenci ?

Veliko ljudi kupuje papir namesto fizike, zato so pa cene tam kjer so, ko ima lahko ena unča zlata ali srebra po 50 lastnikov.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

redtech ::

Furbo je izjavil:

gruntfürmich je izjavil:

jst se že prijavljam na godbex. da bom letal naokoli in prosijačil za odkup me ne mika...

Infostream d.o.o.
Tehnološki park 24, Ljubljana, Slovenia
386(0)69 755 497
info@godbex.com

imajo to samo slovenci ?

Veliko ljudi kupuje papir namesto fizike, zato so pa cene tam kjer so, ko ima lahko ena unča zlata ali srebra po 50 lastnikov.


Če kupujete kovine in potrebujete likvidnost, SPOT price, alokacijo sploh v primeru platine, ki je niza dobiti je najboljša opcija bullionvault.com

gruntfürmich ::

pa ti jo pošljejo, ali je samo za preprodajo?
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Furbo ::

Jaz vedno pogledam pogoje, tam pride resnica na plano.

Withdrawing Gold, Silver and Platinum
The vast majority of users keep their metal safely in the vault. When they sell, they receive cash in their BullionVault account which can then be withdrawn back to their bank account.

But you can also withdraw the metal. The fees vary according to the circumstances:

Gold
Where you cannot reasonably be paid safely by bank transfer we reduce our fee to just 1%, plus transport and insurance costs, regardless of the size of your withdrawal.
Where the normal bank transfer could be used, but you elect a physical withdrawal, there are 3 options:
For whole, standard 400 oz gold bars the cost is 2.5% plus insured shipping.
Smaller standard 100g bars cost about 3-5% - depending on the location they are going to. This includes shipping and insurance.
We also allow withdrawal of non-standard amounts (e.g. smaller bars) but these cost 7.5% as we have to buy these products in to meet your request. The minimum withdrawal is 50g.
Silver
We only support withdrawal of whole 1,000 oz bars of silver bullion. The fee is 10%.

Platinum
We only support withdrawal of whole kilograms of platinum. The fee is 10%.

BullionVault gold, silver and platinum are all VAT (sales tax) free - for as long as they are held in our vaults. Upon physical withdrawal gold remains exempt, but 20% VAT then applies on silver and platinum.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

AaBoy ::

Imam nekaj denarja na strani in ga hočem "pol" pasivno investirati. Malo sem gledal in nekak se mi zdi da so ETF-i nenak najbolj primerni za mene.

V mislih sem imel tako sestavo:

Meni se zdi smisleno primešati Core MSCI World tudi MSCI World Momentum, saj bi s tem en del naložbe bol investiral v podjetja, ki delujejo dobro v zadnjem obdobju, s tem ne rabim individualno uravnati z delnicami.
iShares Core MSCI World UCITS ETF USD (Acc) 30%
Xtrackers MSCI World Momentum Factor UCITS ETF 1C 20%

Malo bi še premešal Azijskega trga.
iShares Core MSCI Emerging Markets IMI UCITS ETF (Acc) 20%

Evrope primankuje pri World in EM in bi se dodal Europe Small Cap, ker Large/Medium sta v neki meri že prisotna v World. Edino kaj me moti je, da je ETF od Xtrackers voden v USD. Gledal sem se iShares MSCI EMU Small Cap UCITS ETF (Acc), kateri računa za vodenje 0,58%. Sedaj pa ne vem ali je bolje imeti cenejšega v USD ali dražjega v EURO.

Eden od teh dveh bi bil 15%:
iShares MSCI EMU Small Cap UCITS ETF (Acc)
Xtrackers MSCI Europe Small Cap UCITS ETF 1C


Tukaj pa je spekulacija na čisto energijo, predvsem ker bodo ZDA bolj spodbujala investicije v tem segmentu.
iShares Global Clean Energy UCITS ETF 15%

Tako sestavo sem si nekako predstavljal. Cilj je bil, da noben ne bi izplačeval, vendar nisem našel zamenjave za Clean Energy. Če ima kateri kaki komentar bi bil zelo veseli, saj s tem nimam toliko izkušenj.

Steinkauz ::

Računej da boš imel z Distributing dodatno delo s furs, ker ti sklad izplačuje dividende.

AaBoy ::

To mi je znano in sem pripravljen vzeti v zakup

redtech ::

gruntfürmich je izjavil:

pa ti jo pošljejo, ali je samo za preprodajo?


https://www.bullionvault.com/help/tarif...

V skrajni sili lahko vzameš delivery, vendar plačaš premium. Bullionvault primarno ni mišljen za delivery, bolj za trgovanje ali hold.
Kar meni pride zelo prav je, da lahko trguješ razmerja GSR (gold : silver ratio), PSR (platinum : silver ratio)...

Mogoče kot slabost izpostavim minimalni strošek računa 4€/mesec zlato, 8€/mesec srebro, 8€/mesec platina. Če držiš vse 3 kovine to pomeni 20€/mesec, zato moraš imeti nekaj kapitala notri, da stroški niso previsoki.

gruntfürmich ::

jah, potem zaloga oz fizična prisotnost znova temelji samo na zaupanju.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Furbo ::

No kot vse ostalo digitalno, to je za dnevne trejderje, fiziko pa ne bi imel notri.

Ko kakšne od teh kovin ne bo za dobiti, boš dobil izplačilo po borzi in to bo to. Razkorak med ceno fizike in borze je pa že zdaj kar velik, ob kakšnih izjemnih dogodkih bo pa še večji.

Če se tega zavedaš in je plan zaslužiti z igranjem razmerij itd, potem pa ok. Čeprav so potem verjetno spet kakšni cenejši načini za trgovanje s tem.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

redtech ::

Fantje ne digitalno, alokacija, kovina je na lagerju :D

BullionVault is the world's largest online investment gold service taking care of $3 billion for more than 90,000 users.

Loomis International, Malca-Amit and Brink's are independent professional bullion market vault operators and LBMA security transport companies. They have been selected by BullionVault to look after BullionVault gold, silver and platinum.

Are Loomis International, Malca-Amit or Brink's associated with BullionVault ?

No. Loomis International, Malca-Amit and Brink's are service providers to BullionVault and BullionVault is their customer. The management and the capital of the businesses are entirely separate and independent of each other.

Can you prove my bullion is in the vault ?

Yes. Our vault operators send us bar lists evidencing what they hold in the vault for BullionVault. These lists detail the individual bars in our section of the vaults, and their assayed gold, silver or platinum content.

Every business day we publish these bar lists on the BullionVault website, and we also publish our custody lists daily - but with alias names which users can recognise for themselves while they remain completely useless and meaningless to everyone else.

Badwolff ::

Eno vprašanje
Prijavil sem se na eToro, po enem nasvetu,morda napaka,ampak nizki stroški...
Kako vidim,kateri ETFji so bazirani v Evropi in kako vidim, koliko imajo stroškov? Seto glede drugje,ali lahko kar tam.

redtech ::

Čisto vredu samo, da imaš nizke stroške.

https://justetf.com/de-en/find-etf.html

Glej tiste, ki imajo UCITS in Acc (dividende se reinvestirajo).

Badwolff ::

To sem že delal, ampak nekako jih relativno malo najdeš potem tudi na etoro.
Še eno mal off topic vprašanje. Če kopiras nekoga, ki trada, pa naredi recimo 40 transakcij na teden (kar jih ima večina bolj aktivnih), a potem moraš vsako posebej vnest na furs ali samo skupno?

J.McLane ::

Vnesti moraš samo prodaje, ampak da daš na avtomatizem trejdanje po nekom drugem pa moraš biti kar konkretno čez les.
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo da Vinci

Badwolff ::

Isto kot če daš v sklad ali imaš svojega brokerja?

Meee ::

AaBoy je izjavil:



Tukaj pa je spekulacija na čisto energijo, predvsem ker bodo ZDA bolj spodbujala investicije v tem segmentu.
iShares Global Clean Energy UCITS ETF 15%

Tako sestavo sem si nekako predstavljal. Cilj je bil, da noben ne bi izplačeval, vendar nisem našel zamenjave za Clean Energy. Če ima kateri kaki komentar bi bil zelo veseli, saj s tem nimam toliko izkušenj.


Jaz sem našel L&G Clean Energy UCITS ETF, vendar je zadeva čisto nova pa še kolebam, če bi vlagal: https://www.justetf.com/en/etf-profile....

Meni tudi iShares Global Clean Energy UCITS ETF deluje zelo zelo ok, ampak distributing ETF je pri meni no-go..

MooM ::

Zdravo. Izpolnjujem vlogo za kapitalske dobičke in bi potreboval pomoč.

Imam 2 popisna lista za leto 2020. Prodal sem Triglav sklad Preudarni s cca. 100€ plusa ter IWDA ETF (ISHARES CORE MSCI WORLD) s cca 1000€ minusa. Zanima me, kaj izbrati v naslednjih primerih; ali pustim vse prazno, kot je po defaultu:
- Prenos izgube po tretjem odstavku 97. člena ZDoh-2
- Odsvojitev deleža, ki je bil v tujini pridobljen z zamenjavo deleža skladno z Direktivo 90/434/EGS
- Uveljavljanje oprostitve po 5. točki drugega odstavka 96. člena ZDoh-2

Naslednje polje je po defaultu obkljukano v primeru prodaje, je to OK:
- Pravilo iz drugega odstavka v povezavi s petim odstavkom 97. člena ZDoh-2

Ko naredim informativni izračun, mi javi plačilo davka na račun plusa pri prodaji Triglav skladov, medtem ko minusa pri prodaji IWDA ETF ne upošteva. To mi je malo čudno.

Hvala za pomoč.

GizmoX ::

Najverjetneje pustiš tako, kot je privzeto (oz. pojdi prebrat ta 2 člena v ZDoh-2, kaj so te kljukice - morda pa je kaj, kar se tiče ravno tvojega primera ¯\_(ツ)_/¯ )

Pravilo iz drugega odstavka v povezavi s petim odstavkom 97. člena ZDoh-2:
Kadar je razlika med vrednostjo kapitala ob odsvojitvi in vrednostjo kapitala v času pridobitve negativna (izguba), se lahko v letu, za katero se odmerja dohodnina, za navedeno izgubo zmanjšuje pozitivna davčna osnova za dobiček iz kapitala po tem poglavju, vendar ne več, kot znaša pozitivna davčna osnova.
To privzeto kljukico v bistvu hočeš - da zaradi izgube pri enem ne plačaš dohodnine od dobička pri drugem.

Jaz sem zasimuliral in mi deluje pravilno - več izgube od dobička, se pravi 0 davka.

Saj to oddajaš Doh-KDVP?
udirač => uni. dipl. inž. rač.

Vinalho ::

Zdravo družba,

mene pa zanima glede vzajemnih skladov, glede na to, da vsi pišete, da se ne izplača, ker so veliki vstopni, izstopni in stroški obratovanja.
Kolikor sem jaz gledal, vsaj za dve firmi na slovenskem trgu(Generali Investments in Triglav Skladi), če se odločiš za vplačevanje mesečno in narediš načrt, pri Generali ni vstopnih stroškov, kot tudi ne izstopnih. So pa stroški obratovanja, okoli 2%, odvisno od sklada. Pri Triglavu pa, če varčuješ več kot 20 let, se ti vstopni stroški povrnejo v obliki deleža enega sklada. So pa drugače tudi nižji vstopni za polovico. Stroški obratovanja so pa tudi nekje 2.5%.

Mogoče za nekoga, ki s tem šele začenja in, ker imajo pri obeh družbah minimalni depozit 30€ je to veliko bolj ugodno kot, če si pri Interactive Brokers, kjer ima mesečno 10€ stroškov, plus minimalni depozit je 100€. S tem potem odpade za nekoga, ki ima mogoče 100€ viška, da večkrat mesečno vplača s tem pa res zajame dobre dneve, kot pravijo da večina naraščaja se zgodi v 40 dneh.

Da ne govorim tudi o registraciji, ki je veliko lažja in hitrejša kot za druge spletne ponudnike.

belimato ::

Vinalho je izjavil:

Zdravo družba,
Mogoče za nekoga, ki s tem šele začenja in, ker imajo pri obeh družbah minimalni depozit 30€ je to veliko bolj ugodno kot, če si pri Interactive Brokers, kjer ima mesečno 10€ stroškov, plus minimalni depozit je 100€. S tem potem odpade za nekoga, ki ima mogoče 100€ viška, da večkrat mesečno vplača s tem pa res zajame dobre dneve, kot pravijo da večina naraščaja se zgodi v 40 dneh.


Za nekoga, ki šele začenja ima tudi bolj ugodne opcije (trading212, captrader, etoro? vrjetno še kaj - ne spremljam preveč), če že argumentiraš nize stroške, zakaj ne primerjaš s cenovno ugodnejšimi brokerji?


Vinalho je izjavil:


Stroški obratovanja so pa tudi nekje 2.5%...
je to veliko bolj ugodno kot, če si pri Interactive Brokers, kjer ima mesečno 10€ stroškov


Torej, če ignoriramo vse razen upravljalske provizije - ko dosežeš 5000 se ti že bolj izplača biti na IB? :| Moj bog, te vzajemni skladi so še večji disaster kot sem si mislil.

Vinalho ::

belimato je izjavil:

Vinalho je izjavil:

Zdravo družba,
Mogoče za nekoga, ki s tem šele začenja in, ker imajo pri obeh družbah minimalni depozit 30€ je to veliko bolj ugodno kot, če si pri Interactive Brokers, kjer ima mesečno 10€ stroškov, plus minimalni depozit je 100€. S tem potem odpade za nekoga, ki ima mogoče 100€ viška, da večkrat mesečno vplača s tem pa res zajame dobre dneve, kot pravijo da večina naraščaja se zgodi v 40 dneh.


Za nekoga, ki šele začenja ima tudi bolj ugodne opcije (trading212, captrader, etoro? vrjetno še kaj - ne spremljam preveč), če že argumentiraš nize stroške, zakaj ne primerjaš s cenovno ugodnejšimi brokerji?


Vinalho je izjavil:


Stroški obratovanja so pa tudi nekje 2.5%...
je to veliko bolj ugodno kot, če si pri Interactive Brokers, kjer ima mesečno 10€ stroškov


Torej, če ignoriramo vse razen upravljalske provizije - ko dosežeš 5000 se ti že bolj izplača biti na IB? :| Moj bog, te vzajemni skladi so še večji disaster kot sem si mislil.


Ker mogoče rabiš pri določenih brokerjih minimalni deposit. Captrader recimo 2000€, torej mogoče še enkrat preberi kaj sem napisal, ker če nekdo želi s 100€, je to kar malo daleč od 2000€?

energetik ::

belimato je izjavil:

Vinalho je izjavil:

Zdravo družba,
Mogoče za nekoga, ki s tem šele začenja in, ker imajo pri obeh družbah minimalni depozit 30EUR je to veliko bolj ugodno kot, če si pri Interactive Brokers, kjer ima mesečno 10EUR stroškov, plus minimalni depozit je 100EUR. S tem potem odpade za nekoga, ki ima mogoče 100EUR viška, da večkrat mesečno vplača s tem pa res zajame dobre dneve, kot pravijo da večina naraščaja se zgodi v 40 dneh.


Za nekoga, ki šele začenja ima tudi bolj ugodne opcije (trading212, captrader, etoro? vrjetno še kaj - ne spremljam preveč), če že argumentiraš nize stroške, zakaj ne primerjaš s cenovno ugodnejšimi brokerji?


Vinalho je izjavil:


Stroški obratovanja so pa tudi nekje 2.5%...
je to veliko bolj ugodno kot, če si pri Interactive Brokers, kjer ima mesečno 10EUR stroškov


Torej, če ignoriramo vse razen upravljalske provizije - ko dosežeš 5000 se ti že bolj izplača biti na IB? :| Moj bog, te vzajemni skladi so še večji disaster kot sem si mislil.
Lej, nezanemarljiv faktor pri vse skupaj je tudi varnost; ali bolj zaupaš neki firmi brez fizičnega officea v UK ali upravljalski firmi v SLO, ki ima tukaj N-pisarn, ob morebitnem propadu po splošnih pogojih upravljanje njenih skladov prevzame druga SLO družba ali banka, ob dedovanju se dostavi zgolj sklep dedovanja ipd.

Ja, vzajemci imajo stroške, pa vendar kot rečeno ni taka katastrofa, če se npr. odločiš za mesečno vplačevanje, stroškov ni, je samo tistih 1-2% letnih upravljalskih. Ja, pri ETH dobiš nekaj več, ampak tako grozno pa spet ni. Sploh ko na dobiček še pribiješ naš davek, ki pa je katastrofa.

Ne vem no, da bi jaz nakazoval v neko tujo firmo oz. od tam v ETFje, potem raje vložim v BTC in si ga potegnem na cold wallet, pa nisem odvisen od nobenega.
Tako da jaz imam del svojih sredstev tudi v SLO vzajemcih. Počasi pa večam tudi delež v BTC.

Zgodovina sprememb…

CoreySteel ::

Kaj pa ostala dva, ki ju je omenil? :)

Drugače je pa vedno bolje začeti, kot pa sploh ne, pa četudi plačuješ 2,5% provizije (kar je sicer nora cifra :))) Tako da če se koleba, ali češ začeti ali ne, pa te pač "enostavnost" Generalija in Triglava prepriča, pojdi v to.
Twitter: @CoreySteel_

Tody ::

2 ali 3 procenta ti vzamejo neglede na to kaj naredijo. Potem te štrafa še država in sklad ti prnese med 4-6 % (tako oni). Torej je tvoj prihodek povečan za 1 ali 2 % da o inflaciji ne govorimo.

Vinalho ::

Po 20 letih ne rabiš državi nič dat. Po drugi strani imaš prehajanje med skladi zastonj, kar pomeni, da lahko nekdo, ki je mlad vlaga v veliko bolj riskanten sklad kot nekdo pri 50.(če kdo kaj bere, je pametno imet v dividendah toliko kolikor je starost tistega, ki vlaga. torej z leti čedalje več, ker nimamo več toliko časa da čakam, da si sklad opomore).

In prosim saj malo resnosti pri odgovorih, odgovori v smislu, soseda rekla kazala so brez veze, ker nikomur nič ne pomagajo. npr. da ti država vzame, povej kdaj država vzame, ne sam država vzame. če misli nekdo redno vplačevat v sklad +20 let, kar je tudi pogoj za varčevalni načrt (kar vpliva tudi na 0% vstopne stroške), z redno pa mislim po mojem mnenju kdor koli ima namen vsaj 100€+, da to vsoto razdeli na 3 ali tudi več enakih delov(minimum je 30€). ker spet, če kdo kaj bere ve, da je malo dejanskih dni, ki povzročijo visoko rast, se jih pa ne izplača zamuditi.

Plačilo davka
Na podlagi napovedi izda davčni organ odločbo o višini odmerjene dohodnine od dobička iz kapitala do 30. aprila. Rok za plačilo davka je 30 dni od dneva vročitve odločbe. Dobički iz kapitala se ne vključujejo v letno dohodninsko osnovo. Davčna osnova od dobička iz kapitala je razlika med vrednostjo kapitala ob odsvojitvi in vrednostjo kapitala ob pridobitvi. Stopnja davka znaša 27,5 % (za leto 2019 in prej po 25 %), znižuje pa se vsakih pet let imetništva kapitala - na 20 % (za leto 2019 in prej po 15 %), 15 % (za leto 2019 in prej po 10 %) in 10 % (za leto 2019 in prej po 5 %), pri čemer se dohodnine ne plača po 20 letih imetništva.

Nabavna vrednost kapitala ob pridobitvi se poveča za 1 % normiranih stroškov, prav tako se vrednost kapitala ob odsvojitvi zmanjša za 1 % normiranih stroškov (velja za leta 2019 in prej).

Kadar je razlika med vrednostjo kapitala ob odsvojitvi in vrednostjo kapitala ob pridobitvi pozitivna, se končna davčna osnova ugotovi kot razlika, zmanjšana za normirane stroške, povezane s pridobitvijo in odsvojitvijo kapitala. Normirani stroški, povezani s pridobitvijo in odsvojitvijo kapitala, se priznajo v višini, ki se določi kot seštevek 1 % od nabavne vrednosti kapitala in 1 % od vrednosti kapitala ob odsvojitvi. Normirani stroški, povezani s pridobitvijo in odsvojitvijo kapitala, se priznajo največ v višini, ki ne sme preseči nižjega od:

seštevka 1 % od nabavne vrednosti kapitala in 1 % od vrednosti kapitala ob odsvojitvi, ali
pozitivne razlike med vrednostjo kapitala ob odsvojitvi in vrednostjo kapitala ob pridobitvi.


Torej, nikakor ne pravim, da so aktivni vzajemni skladi(nekdo jih upravlja) boljši od nekih spletnih brokerjev, ker spet, če kdo bere je resnica taka, da slepa opica ima nekako enako uspešnost kot te ,ki upravljajo s skladom, so pa redke izjeme. Tako, da kdor ima možnost uporabljati neko tujo stvar, ki je resnično preizkušena in uveljavljena naj to uporablja in naj bo hvaležen. Vsekakor pa nimajo vsi dovolj začetnega kapitala, za neke visoke nakupe ali pa da morajo mesečno nakazati 500€, za te je pa vsekakor bolje, da začnejo v nekem vzajemnem skladu, ki ga vodi upravljalec in kjer so mogoči manjši vložki. Ker compound interest je ravno to, začeti čimprej in vztrajati skozi vse vzpone in padce.

Tudi ko se omenja inflacija, pa dejmo mal realno pogledat. Ne zanikam inflacije, ampak te nebuloze kok kavic lahko danes kupim pa koliko jih bom lahko čez 30 let z istim denarjem....Brezveze. Nekatere stvari postajajo cenejše kot so kdajkoli bile, druge pa se res na žalost dražijo. So lahko naši stari starši kupili letalsko vozovnico za 10€? Ne. So pa lahko zgradili oz kupili hišo ceneje kot jo lahko mi.

Torej realno, tudi če ljudje dajejo denar samo v nogavice s tem ni nič narobe. So pa neke investicije, ki so veliko donosnejše od teh vlaganj v sklade. Recimo izolacija hiše, stanovanja. Ste kdaj razmišljali koliko denarja bi prišparali pri mesečnih stroških?

lep dan

energetik ::

Tody je izjavil:

2 ali 3 procenta ti vzamejo neglede na to kaj naredijo. Potem te štrafa še država in sklad ti prnese med 4-6 % (tako oni). Torej je tvoj prihodek povečan za 1 ali 2 % da o inflaciji ne govorimo.

A ko pa iz eToro dvigneš in si preneseš na TRR, pa ni davka? Inflacija ti enako niža tudi pri ETFjih.
Na hitr primer, npr. vržeš zdaj 1k€ v Generali Prvi izbor, akcija 1% vstopnih. Denimo da je 10% letni donos (tu notri je že skrita provizija). Po 5 letih in 27,5% davka ven dobiš cca. 1349€.
Isto vržeš v nek podobni ETF, ki nima vstopnih in 12% letno (torej 2% manj provizije letno). Po 5 letih in davku dobiš ven 1435€. Neki je razlike, ni pa tako katastrofalno, kot se piše.
Aja, tudi pri vzajemcih lahko brezplačno premikaš med podskladi in npr. na višku pred dipom preneseš vse v denarni podsklad, ki zgublja morda 0,5% letno v kriznem času. V dipu spet preneseš na delniške sklade in na tak način načeloma trguješ.

GizmoX ::

1.000€, 1% vstopnih, 5 let 10%, 27,5% davka = 1.431€ (zaslužil 431€)
1.000€, 0% vstopnih, 5 let 12%, 27,5% davka = 1.553€ (zaslužil 553€, oz. 431€+122€, oz. 24% več)

Ampak... to je scenarij za optimiste. Ne gre vedno vse 10-12%.
Če vzameš bolj realnih 7%:
1.000€, 1% vstopnih, 5 let 5%, 27,5% davka = 1.191€ (zaslužil 191€)
1.000€, 0% vstopnih, 5 let 7%, 27,5% davka = 1.292€ (zaslužil 292€, oz. 191€+101€, oz. 53% več)

Samo kot vaja, kako hudo veliko vpliva tistih nekaj procentov (upraviteljskih) gor ali dol ...
udirač => uni. dipl. inž. rač.

energetik ::

Malo opiši, kako si ti dobil drugačne cifre kot jaz.
Npr. za vzajemca: 1.000EUR, 1% vstopnih, 5 let 10%, 27,5% davka:
1000/1,01 = 990EUR
990 + 5*10% = 1485EUR
Davek = 27,5%*495=136EUR
Na TRR=1349EUR

Nisem nikoli trdil, da niso ETF ugodnejši, ampak o ostalih zadevah (varnost, dedovanje, enostavnost, postopnost vlaganja). Vsakemu ustreza nekaj drugega.

Zgodovina sprememb…

CoreySteel ::

energetik je izjavil:


Aja, tudi pri vzajemcih lahko brezplačno premikaš med podskladi in npr. na višku pred dipom preneseš vse v denarni podsklad, ki zgublja morda 0,5% letno v kriznem času. V dipu spet preneseš na delniške sklade in na tak način načeloma trguješ.


To "brezplačno" prestavljanje v podskladih se vedno smatra kot ena od taglavnih pozitivnih zadev vzajemnih skladov, a to je bolj kot ne mina. Velika večina, ki vlaga v vzajemne sklade, ne bo zadevala dipe ipd bohpomagaj. To da jim daš možnost prestavljanja naredijo več škode, kot pa koristi.
Twitter: @CoreySteel_

energetik ::

To je pač odvisno od osebe.
Jaz sem si za svoje sklade našel približne ekvivalente na Tradingview in imam sedaj na voljo vsa orodja za tehnično analizo. Npr. Generali Rastko je načeloma skoraj enak DAX indeksu...

Ascendor ::

Vinalho je izjavil:

Po 20 letih ne rabiš državi nič dat. Po drugi strani imaš prehajanje med skladi zastonj, kar pomeni, da lahko nekdo, ki je mlad vlaga v veliko bolj riskanten sklad kot nekdo pri 50.(če kdo kaj bere, je pametno imet v dividendah toliko kolikor je starost tistega, ki vlaga. torej z leti čedalje več, ker nimamo več toliko časa da čakam, da si sklad opomore).


Tole mi pove, da ti bore malo bereš ali pa razumeš. Pa brez zamere.

user4683 ::

energetik je izjavil:

Malo opiši, kako si ti dobil drugačne cifre kot jaz.
Npr. za vzajemca: 1.000EUR, 1% vstopnih, 5 let 10%, 27,5% davka:
1000/1,01 = 990EUR
990 + 5*10% = 1485EUR
...

Tako, da je pravilno uporabil obrestno obrestni izračun.

10% letnih obresti za dobo 5 let je cca 61%
12% letnih obresti za dobo 5 let pa cca 76%

energetik ::

Zakaj obrestno obrestni, saj to ni depozit, da se bodo vsako leto pripisovale obresti k glavnici. Tukaj imaš od nakupa isto št. enot, vrednost enote vsako leto naraste 10%, torej je v 5letih VEP 1,5x višja.

Zgodovina sprememb…

Vinalho ::

Ascendor je izjavil:

Vinalho je izjavil:

Po 20 letih ne rabiš državi nič dat. Po drugi strani imaš prehajanje med skladi zastonj, kar pomeni, da lahko nekdo, ki je mlad vlaga v veliko bolj riskanten sklad kot nekdo pri 50.(če kdo kaj bere, je pametno imet v dividendah toliko kolikor je starost tistega, ki vlaga. torej z leti čedalje več, ker nimamo več toliko časa da čakam, da si sklad opomore).


Tole mi pove, da ti bore malo bereš ali pa razumeš. Pa brez zamere.


Hvala za opozorilo, mišljeno je bilo obveznice.

CoreySteel je izjavil:

energetik je izjavil:


Aja, tudi pri vzajemcih lahko brezplačno premikaš med podskladi in npr. na višku pred dipom preneseš vse v denarni podsklad, ki zgublja morda 0,5% letno v kriznem času. V dipu spet preneseš na delniške sklade in na tak način načeloma trguješ.


To "brezplačno" prestavljanje v podskladih se vedno smatra kot ena od taglavnih pozitivnih zadev vzajemnih skladov, a to je bolj kot ne mina. Velika večina, ki vlaga v vzajemne sklade, ne bo zadevala dipe ipd bohpomagaj. To da jim daš možnost prestavljanja naredijo več škode, kot pa koristi.



Zdej ugibati kdaj bo kaj šlo gor ali dol je igra na srečo. Ampak, da pa recimo bližje penziji prestavis večji del, ki je v skladih z delnicami, v sklade z obveznicami pa morda ni tako slabo, saj naj te skladi manj skakali

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Vinalho ()

user4683 ::

energetik je izjavil:

Zakaj obrestno obrestni, saj to ni depozit, da se bodo vsako leto pripisovale obresti k glavnici. Tukaj imaš od nakupa isto št. enot, vrednost enote vsako leto naraste 10%, torej je v 5letih VEP 1,5x višja.

Očitno bo treba razčistiti še precej osnov predno se bomo lahko kregali kaj se bolj splača. Za začetek to, kaj točno je "donos".

Pri tvojem primeru (100->150 rast v 5 letih) letni donos NI bil 10% letno, ampak 8.5%.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: user4683 ()

energetik ::

Očitno se ne strinjamo glede terminologije, ampak pri tečajnicah za vzajemce imaš pač letno, 3-letno, 5-letno... spremembo vrednosti enote premoženja. Torej če se vrednost vsako leto povprečno poveča za 10%, se v 5. letih za 50%.
Seveda lahko izračunaš tudi letne ekvivalentne obresti (1,5^1/5 - 1), ampak ne vem zakaj bi to počel. Imaš N-enot premoženja, čez 5 let so vredne v tem primeru N * 1,5.

Zgodovina sprememb…

CoreySteel ::

Vinalho je izjavil:


Zdej ugibati kdaj bo kaj šlo gor ali dol je igra na srečo. Ampak, da pa recimo bližje penziji prestavis večji del, ki je v skladih z delnicami, v sklade z obveznicami pa morda ni tako slabo, saj naj te skladi manj skakali


Ali pa pač kupuješ spotoma, tako kot vsi predlagajo. Ni to zdaj nekaj kar ne bi mogel pri ETF-jih :)
Twitter: @CoreySteel_

user4683 ::

energetik je izjavil:

Očitno se ne strinjamo glede terminologije, ampak pri tečajnicah za vzajemce imaš pač letno, 3-letno, 5-letno... spremembo vrednosti enote premoženja. Torej če se vrednost vsako leto povprečno poveča za 10%, se v 5. letih za 50%.
Seveda lahko izračunaš tudi letne ekvivalentne obresti (1,5^1/5 - 1), ampak ne vem zakaj bi to počel. Imaš N-enot premoženja, čez 5 let so vredne v tem primeru N * 1,5.

To ni "nestrinjanje glede terminologije" ampak nerazumevanje oziroma napačna raba termina "donos". Donos je to, kar opisujem jaz in je beseda, ki jo tudi na straneh skladov vidiš napisano vsaj 20x.

In še enkrat, 10% letni donos, ali pa 10% povprečno letno povečanje NI isto temu kar ti opisuješ (100, 110, 120, 130, 140, 150). Med 150 in 140 je donos samo 7%.

Ker če imaš N enot, ki so čez 5 let vredne N*1.5 tvoj letni donos NI bil 10%, to je vse kar ti hočem dopovedati.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: user4683 ()
««
22 / 33
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Izbira on-line brokerja (strani: 1 2 3 413 14 15 16 )

Oddelek: Loža
752179242 (2461) onka
»

Kje kupiti svetovne delnice in kako je z imetništvom?

Oddelek: Loža
172538 (638) JankoR
»

Degiro online broker (in alternative) - ima kdo izkušnje? (strani: 1 2 3 48 9 10 11 )

Oddelek: Loža
547143418 (8121) Thomxy
»

Optimizacija portfelja

Oddelek: Loža
222403 (1144) Skull_
»

Davek na akumulirane ETF-je (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5513357 (9209) zelenizmaj

Več podobnih tem