» »

Staranje

Staranje

«
1
2 3

Grey ::

Odpiram to temo zato, ker me zanima vaše mnenje o spreminjanju genske zasnove tako, da se prenehamo starati. Kako bi potem vse to uredili, da ne bi prišlo do prepopulacije Zemlje? Kake slabosti in prednosti vidite v tem?

Jaz osebno menim da bi bilo to super. Kaj vse bi lahko vidu in doživu :)) . Prov neverjetno bi blo.

Sci-Fi ::

Po eni strani bi bilo tako kot si ti rekel super, in sploh kul,
po drugi pa spt ne saj bi se življenja nekoč naveličal, kot nekateri ki imajo vsega preveč.

To je odvisno samo od tebe. Če si samoinciativen potem prvo. To je tudi pri meni priljubljena misel.
Glede prpopulacije zemle pa: Kaj ni zemlja samo eden izmed planetov? Pa še mal bolj napredno razmišljanje; Kaj se vesolje ne širi neprestano (to nam daje pač več prostora).
:)
Glede širjenja vesolja je mišljeno zgolj v šali, saj bi nam prehitro zmanjkalo snovi, da bi sploh okusili rob.
:)
Sci-Fi is the best way to dream

asPeteR ::

Clovek je tako zasnovan, da umre. Vse bolezni, vse napake to potrjujejo. Namrec ce ne bi bilo vseh teh bolezni in anomalij bi clovek BREZ genske spremembe zivel 100+ in to vsi povrsti. Sedaj pa je svetvno povprecje mocno blizje polovici te vrednosti. Skrata to potrjujejo redke izjeme.

Ce se bo kdaj kej spremenilo na bolje bo to verjetno v nano eri. Takrat bodo nanorobotki sproti popravljaji poskodovane celice - posledica - ocitna posledica konec bolezni in staranja.

Samo. Do takrat bo se preteklo mnogo vode in mnogo ljudi bo se umrlo.
http://blog.stegnar.com

Sci-Fi ::

Ja sam ko bo pa to enkrat v splošni praksi bo pa iz moje strani človek, ki bo to zamisel udejanil prejel vse čestitke. Upam, da se bo ta stvar vsaj nekoliko spremenila že za časa mojega zivljenja in bivanja na tem svetu.
Sci-Fi is the best way to dream

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Sci-Fi ()

noraguta ::

a nano robotki bodo popravljali celice? hmmm ta ideja se mi zdi malo podobna tisti o kontroli vremena.

Alec999 ::

"Kako bi potem vse to uredili, da ne bi prišlo do prepopulacije Zemlje?"
- omejitev sposobnosti razmnozevanja od 45 leta naprej
- plus kolonizacija vesolja

snow ::

> omejitev sposobnosti razmnozevanja od 45 leta naprej

Nekaj takega je že tak al tak? :))
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

DMouse ::

noraguta: za to idejo so ZDA porabile že 2 miljardi USD, EU pa eno. Ni tako zelo znanstvena fantastika kot se ti mogoče zdi na prvi pogled.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: DMouse ()

Aspirinix ::

Narava v vseh sistemih sama skrbi za ravnovesje vrst. Z znanostjo smo tako ali tako naredili kaos, ker že tako živimo dlje kot so to pred nami.
Zanimivo bi bilo podaljšati življenje ampak sem principielno proti, ker bo zmeda še večja kot je zdaj.
Računajte kako se lahko zveča število ljudi brez da bi se pri tem zvečalo število virov hrane. Potem imamo podnebne spremembe, ki so posledice naraščanja števila ljudi.
Jaz nisem za to, vendr mogoče eksperimentalno treba preverit kaj vse se da tle naredit.

noraguta ::

hrbrimisek 0 ni nemogoce pravijo(mogoce je pa res).
samo najprej se je treba vprasat kaj se da naredit kaj vse vemo o celicah(zaenkrat precej malo baje(nebi pa vedel iz prve roke)). potem pa bi lahko sele manipulirali stem. podobno so za kontrolo vremena zmetali celo precej vec.nakar so ugotovili ,da bi bilo najprej dobro vedeti kaksno sploh bo vreme. in zapravili se nekajkrat vec za to. Vremenska napoved je pa kakersna je. Trudijo se nekoc morda bo kaksen preboj, ampak trditev ,da so nanorobotni resitev je za enkrat se precej bosa.

Sci-Fi ::

Glede pomankanja hrane pa takih stvari.
Ko bo ta stvar prišla ven, si je vsekakor ne bo mogel privoščiti kdorkoli. Prav tako nas ne bo zaščitila pred boleznimi in nesrečami. Tako, da js tukaj kakega hudega problema ne vidim. Hrane ne primanjkovalo nič bolj kot je zdaj.
Pa ko smo že ravno pri tem tudi dandanes nam ne primankuje hrane, le na nepravih mestih je je preveč.
Sci-Fi is the best way to dream

Grey ::

Js mislm da bojo odpravili proces staranja preko reprogramiranja genov, tako kokr že zdej raziskujejo. Gen za staranje so že odkrili, zdej manjkajo samo še eksperimenti in mislim da tehnologija, ki bi omogočila vstavitev gena.
Glede problemov pa mislim takole:
- tisti, ki se odločijo za nesmrtnost naj ne bi imeli otrok oz. največ 1ega
- hrane ne bi primankovalo, ker se ne bi množili tako zelo hitro in prihodnost prinaša nove tehnologije, s katerimi laho delamo hrani, ki je neodvisna od narave
- vesoljsko potovanje--->iskanje novih planetov, primernih za naselitev
- nanorobotki bi bili uporabni samo v smislu superiornega imunskega sistema(kr ql)

Prednosti:
- imam ves ljubi čas, da se poglobim v skrivnosti vesolja, fizike in odkrivanja drugih civilizacij
- vedno izgledaš mlad
- lahko se naučiš veliko stvari medtem ko živiš
- spremljaš razvoj naše civilizacije

Slabosti:
- če slučajno pride do vesoljske vojne v prihodnosti in če so vsi ljudje nestarajoči, potemtakem je lahko uničenje človeštva čisto preprosto
- ne moreš imeti otrok---->s tem se nekateri ne bi strinjali
- nekateri bi se zdolgočasili

Mogoče sem še kej pozabu naštet...

Thomas ::

Kaj bi s tole klasično nesmrtnostjo, če so pa nesreče še vedno možne?

To je kvečjemu rešitev, ki kupi nekaj časa, da pridemo do uploadanja.

Tudi se mi zdi "iskanje planetov primernih za življenje" velika neumnost in nič drugega. Namreč lažje je Jupiter razbiti v tisoč Zemelj, kot poiskati drugo Zemljo.

Je pa neumno tudi delati Zemlje, kjer je večina snovi koristna samo za gravitacijo. Boljš vsako potem razbiti v 1000 votlih Zemelj. Gravitacijo pa nadomestiti z magnetizmom.

Če bi že šli to (neoptimalno) pot.

Forget it! Uploading je edino smiselen.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

HeMan ::

Ze veckrat sm vidu thomas da o nekem uploadanju pises, mi poves kaj s tem mislis? :)

DMouse ::

Namig: poišči temo PROTOKOL

Thomas ::

To je da greš v C program živet, ki se izvaja na eni nepojmljivo močni mašini, katera ostane pa v tem svetu. :)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

noraguta ::

jek digitalno, kako dovgocasno

Thomas ::

Digitalno z recimo 100X večjo resolucijo kot je "tukaj v analognem"?

Sej se že zdej izvajaš na eni mašini. Na živali iz rodu človečnjakov, ki se je zevoluirala s tvojim programom vred.

Potem pa zreš ven v svet in v svet idej. Če bi bil telepat (techno, se razume, ker "običajna" telepatija je bluz) bi pa gledal še v druge programe neposredno.

Ko si uploadan maš vse te možnosti granted.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Mamaplata ::

Torej bi konec koncev res lahko prišel v "nebesa" po smrti.

Thomas ::

Tako je.

Se pa temu ni preveč čuditi. Ljudje so si to pač "od vedno" najbolj želeli in po tem hrepeneli. Zato ne bi bilo zelo nenavadno, če bi si to željo tudi uresničili.

Če so si potešili željo za letanjem, ki je precej manjša ...

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

noraguta ::

mnja analognih sistemov ne mores po nobenem principu primerjat z digitalnimi.
Ze pri simulaciji vremena vse odpove ob zelo skoromnem stevilu merilnih tock in z omejeno natancnostjo.
tudi ce to povecamo smo navzdol omejeni z heisenbergom.
pa ce se to zanemarimo pridemo ,na koncu do tega da je vsak digitalni element pravzaprav poseben primer analognega(tranzistorji , elektronke,...).

snow ::

..če gremo še navzdol pridemo do Planckove dolžine :\
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

noraguta ::

snow :~)))))

Thomas ::

Seveda, svet je digitalen.

Mi pa izkoriščamo 0.00000....1% njegove resolucije, ko gledamo naokoli. S tipom pa še manj.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Sci-Fi ::

se čist strinjam, da se da digitalno zelo dobro izkoristiti za 'uploadanje'.
Prav tako mi je ta rešitev prpopulacije zelo všeč, le dočakati jo še moramo.
To zna pa še zelo dolgo trajati, tako, da imamo do takrat lahko tudi druge 'rezervne' načrte, ki bi vsaj začasno rešili nekoč nastalo situacijo.
Sci-Fi is the best way to dream

noraguta ::

svet je analogen. in izkoriscamo ga v celoti.saj v njem zivimo. digitalno je sicer ql(za prestevanje ovc, vrcev olja in podobno) je precej omejeno.

do dolocene mere lahko celo poizkusas simulirat analogno , vendar s predpostavko ,da ne moti nesovpadanje simulacije z realnostjo.

Thomas ::

> svet je analogen.

Pod Planckovo razdaljo ne moreš. Svet je digitalen.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

noraguta ::

stvari ki opstajajo spodaj vplivajo na to kaj se dogaja onkraj. nezmoznost opazovanja ne impicira neodstoja(ne dogajanja).

Thomas ::

Zate je v vsakem kubičnem mm neskončno informacije?

Kako to, da ne opažamo milijarde in bilijone različni elementarnih delcev, če je pa to vse tako raznoliko kot trdiš ti?

Svet je končnokompleksen.

Google for Seth LLoyd!

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

kopernik ::

ah, vsi govorite o uploadingu, transhumanizmu, manipulaciji genov, itd... jaz bi bil zelo zadovoljen, če bi tudi kakšne manj "napredne" stvari priskakljale v vsakdanje življenje. Npr. video telefonija, "auto-pilot" v avtomobilu, broadband v vsaki hiši, webTV namesto običajne Tv, itd..

noraguta ::

kopernik se strinjam.dodal bi se pivo po 50 sit.

Odin ::

vse ob svojem času fanta!

Poslušajta modrost moje babice;)

Sci-Fi ::

pa saj te preproste stvari bodo tako vsak čas tukaj in že povečini obstajajo, zato se moramo ozreti tudi naprej in razmišljati, kaj bo sledilo tem stvare. Le tako se razvoj dejansko ohranja in ne nazaduje.

Na podlagi mojega poznavanja fizike in raznih teorij o zgradbi vesolja, pa se tudi jaz zaenkrat, dokler ne bo dokazano nasprotno, strinjam s Tomasom in gospodom Planckom, ki nam je dal najkrajšo razdaljo.
Žakaj je ne bi uporabili in je povezali z našim 'digitalnim', saj navsezadnje. če ne bo delalo še zmeraj lahko popravimo.

Pa da me ne boste narobe razumeli, tudi jaz se zelo veselim 'bližnje' prihodnosi, ampak. še bolj se veselim 'daljne' prihodnosti.
Mi je skoraj žal, da se nisem rodil nekoliko kasneje, ampak tako je pač prišlo.

Pač samo moje mnenje.
Sci-Fi is the best way to dream

Keni ::

Gen za staranje so že odkrili

Gena za staranje niso odkrili in ga tudi nikoli ne bodo. Ga ni:) Je že res, da bi lahko na primer z aktivacijo genov za telomeraze v normalnih somatskih celicah preprečili krajšanje telomernih regij, a to še zdaleč ne bi bilo to. Staranje je kompleksen proces, ki nikakor ni monogensko določen; poleg genske zasnove nanj vplivajo še mnogi drugi okoljski dejavniki.
Kvečjemu bo v prihodnosti mogoče podaljševanje povprečne življenjske dobe na račun zdravljenja bolezni, ki sedaj zahtevajo precej mladih življenj. Nesmrtnosti v tej obliki bivanja zelo verjetno ne bomo dosegli nikoli.
Obstajajo pa mnoge težava že z današnjo stopnjo rasti prebivalstva, zato je bolje razmišljati o reševanju teh:)

radi se imejte, pa bo:))

Sci-Fi ::

Ne vem če so vsi to ravno razumeli, zato predlagam nekoliko bolj nizko nivojsko razlago, če se da.

>radi se imejte, pa bo:))

Pa ne preveč, ko pol boste povzročili samo še dodatne probleme. ;)
Sicer pa tako veste kaj narediti, da jih ne boste povročal pa se ravno tako imeli radi
:)
Sci-Fi is the best way to dream

noraguta ::

mnja kasnej se rodit :~>>>>. kaj razpades pa je itak se vse reciklira.

mnja mislim da je ze sroedinger lepo povedal,kar je bilo za povedat okrok plancka. velovna funkcija je resljiva le za zelo majhen del pogojev.

Thomas ::

> velovna funkcija je resljiva le za zelo majhen del pogojev.

A je vseh možnih pogojev mar neskončno?

Nikakor.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

noraguta ::

A je vseh možnih pogojev mar neskončno?
Nikakor.


ne samo analiticno resljivih je zanemarljivo malo.

Keni ::

Pravim, da je staranje dosti bolj zapleteno, da bi lahko njegov učinek preprečili.
Tisto s telomerazami pa je nekako takole: Na koncu vsakega človeškega kromosoma so področja ponavljajočih se zapisov. Ti ponavljajoči zapisi (telomere) ne kodirajo ničesar, so pa pomembni, ker varujejo konce naših kromosomov. Težava je v tem, da se pri vsaki delitvi celice ti ponavljajoči zapisi malo skrajšajo. Ko dosežejo minimalno dolžino, se celica ne more več deliti. Telomere so torej kot meter za to, kako dolgo se lahko celice delijo. Nekatere celice (rakaste, spolne zarodne, ...) imajo aktiviran encim telomerazo, ki preprečuje krajšanje teh zapisov.
Zato pravim, da bi lahko z aktivacijo tega encima v ostalih telesnih celicah preprečili enega od mehanizmov staranja celic.
Druga zgodba pa je, da bi to verjetno pomenilo več škode kot koristi:=)

snow ::

Zakaj to? To niti ni tako druga zgodba, saj ko debatiramo o staranju in preprečavanju le tega, je dobro vedeti dobre in slabe lastnosti zmožnosti preprečevanja procesa staranja.
Random mutation plus nonrandom cumulative natural selection - Richard Dawkins

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: snow ()

DMouse ::

Gena za staranje niso odkrili in ga tudi nikoli ne bodo. Ga ni:) Je že res, da bi lahko na primer z aktivacijo genov za telomeraze v normalnih somatskih celicah preprečili krajšanje telomernih regij, a to še zdaleč ne bi bilo to. Staranje je kompleksen proces, ki nikakor ni monogensko določen; poleg genske zasnove nanj vplivajo še mnogi drugi okoljski dejavniki.


Gen za staranje so že odkrili, vendar ne pri človeku. Tudi če bi bili skoraj prepričani da je določeni gen pravi, bi morali počakat vsaj 40 let da bi se prepričali (in vse to delati skrivaj ker so taki poskusi prepovedani).
Gen so odkrili s preizkušanjem na nekih črvih ki imajo življenjsko dobo približno en teden. S "poškodovanjem" določenih genov (ali delov gena, se ne spoznam na biologijo) so njihovo življenjsko dobo podaljšali najprej na nekaj tednov, nato na več mesecev. Črv, ki je imel spremenjen gen, je imel življenjsko krivuljo enakomerno razpotegnjeno, v primerjavi z nespremenjenim črvom je njegova mladost trajala dalj časa, kar je zelo pomembno (če hočemo živeti 300 let menda ne želimo tistih dodatnih 220 let preživeti v domu za ostarele in nemočne).
Znanstvenica je na ta način dokazala, da imajo celice v svojem genskem zapisu nekako shranjeno starost, od oploditve naprej. Res je da se ljudje precej razlikujemo od črvov, a kljub temu lahko z gotovostjo rečemo da tak gen obstaja tudi pri nas. Vprašanje pa je, če in kdaj si bomo na tak način začeli podaljševati življenja. Mogoče se bomo pa prej uploadali, ane Thomas :D.

Keni ::

Eh, veš kaj, nism hotu predolgega replaya napisat; sicer pa je bilo s škodo mišljeno predvsem dejstvo, da je replikativna senilnost (kot rečemo stanju celice, ko se njene telomere skrajšajo na kritično dolžino) tudi zelo koristen proces in je nujen zaradi ohranjanja nizke stopnje mutacij; finta mnogih rakastih celic je ravno v tem, da se lahko neomejeno delijo ...
Grem igrat Diablo II :))

Thomas ::

Hrabri,

Se kar strinjam s tabo.

Keni,

Če eden pravi, da se ne da, potem ali ne zna, ali pa noče.

No, vsaj če ni tisto v nasprotju z naravnimi zakoni. In pomlajevanje celic ni v nasprotju z nobenim naravnim zakonom. Čeprav bi nekateri medinci radi, da se to verjame.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Keni ::

Hm, js temu ne bi verjel; to, da so črvu podaljšali življenje ni zelo neverjetno, težje pa verjamam, da bi imeli vsi organizmi na enem mestu v genomu določeno življenjsko dobo. Večina življenj se konča zaradi bolezni ali nesreč - ne umre se kar tako. Sploh pa sem bolj konzervativen glede prihodnosti genetike, čeprav se tudi sam malo ukvarjam s tem.
Zastrašujoče je na primer dejstvo, da so uspeli pred kratkim narediti umetno jajčno celico (sicer ne človeško). Poskusi na naravnih j.c. so npr. v Nemčiji prepovedani, poskusi z umetnimi pa ne in bog ve, kaj se bo iz tega razvilo:I

Zato pa, radi se imejte (bolš naravna kot umetna :=)

Thomas ::

Kaj če bi ti poguglu mau za C. elegansom - preden sploh kaj trdiš tukajle?

:\
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

Thomas ::

> Zastrašujoče je na primer dejstvo, da so uspeli pred kratkim narediti umetno jajčno celico

Zastrašujoče je, da so enmu s flajštrom kolen zaflikal, da mu ni vsa kri iztekla. Al pa vsaj več, kot mu jo je.

Prestrašeni od napredka vseh dežel - zresnite se!

:))
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

DMouse ::

Aja, še to. Za tiste ki bi se radi počasneje postarali, lahko to do neke mere dosežete tako da zelo malo jeste. Vsi veste (posebno pa ženske) kaj se zgodi če človek poje več kalorij kot jih porabi, malo pa jih ve, kaj se zgodi če jih poje manj (ne mislim dobesedno). Celice se na (občutno) pomanjkanje energije odzovejo tako (poleg hujšanja), da gredo v "standby", procesi, ki se dogajajo na celičnem nivoju se upočasnijo, sem spada tudi "štetje časa". Znanstveniki so ugotovili, da se da na ta način življenjsko dobo podaljšati do 30%. Sedaj se morate samo še odločiti, ali raje siti preživite 100 let, ali ste raje lačni in živite 130 let :\

kopernik ::

ozrite se okrog sebe. Kaj vidite?

Umrli bomo kot naše "stare mame" in nikakor drugače. Tako je to. Ne rečem pa, da fantaziranje ni zanimivo.

Thomas ::

Tvoja stara mama tudi ni nikoli letela na Luno!

Da iz tega sklepaš da se ne da - je naivno.

:)
Man muss immer generalisieren - Carl Jacobi

kopernik ::

saj jaz tudi nisem nikoli letel na Luno. To je tisto, kar sem prej mislil npr. z videotelefonijo. Kaj mi pomaga, če v laboratorijih podaljšujejo življenje enega črva? Eno je teorija in razglabljanja znanstvenikov, drugo pa je kar lahko kupi, doživi vsak posameznik. Med enim in drugim so leta razlike. Pri stvareh kot npr. nanotehnologija pa desetletja ali še več.
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Zakaj se celice starajo

Oddelek: Znanost in tehnologija
4311319 (8845) Yosh
»

Odkriti tavajoči planeti brez svoje zvezde (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
9215909 (12234) Bor H
»

Raziskave "zdravila za nesmrtnost" (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
16620493 (17025) .:joco:.
»

Entropija se veča SKOZI evolucijo.

Oddelek: Znanost in tehnologija
243629 (2780) sprasujem
»

Neumrljivi organizmi (strani: 1 2 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
807024 (4930) Thomas

Več podobnih tem