» »

Selitev znotraj EU

Selitev znotraj EU

mrbungleoo9 ::

Pozdravljeni,

namreč, zanima me, kakšna je procedura (in birokracija predvsem) pri selitvi v Avstrijo ali v katerokoli drugo državo članico EU, če si tujec s stalnim prebivališčem v Sloveniji? Si enakovreden državljanom EU ali pa še moram čakati dve leti do državljanstva ? Hvala vam vnaprej in pardon, če sem temo vmestil v napačen oddelek :D

jype ::

V večini članic EU samo na policiji ali upravni enoti ali ekvivalentni organizaciji prijaviš začasno prebivališče, razen v primeru, da se hočeš odseliti iz Slovenije (če se ne, potem še vedno tam plačuješ davke) - v tem primeru moraš pa v Sloveniji odjavit prebivališče in v tuji državi urediti papirje za stalno prebivališče (v večini normalnih držav, kakršne so Švica, Nemčija, Francija, Švedska ali Avstrija, je to trivialno).

Ne, Švica ni članica EU, a je podpisnica vseh sporazumov, ki urejajo prosto gibanje ljudi po EU, tako da trenutno nimaš težav, če se lahko sam preživljaš in/ali imaš zagotovljeno delovno mesto.

Invictus ::

Če se že seliš drugam, je najbolj pomembna odjava davčnega rezidentstva.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: JCD ()

mrbungleoo9 ::

Ahh odlično, boljše kot sem pričakoval. Potem je postopek oz. proces selitve enak kot pri državljanu EU (osebno pa imam še vedno državljanstvo tretje države, le stalno prebivališče je v Sloveniji)?
Mimogrede, zelo všeč mi je tale vaša uporaba besede ''normalnih'' haha .. Hvala :)

oyoy69 ::

mislim, da za državljane 3. držav zadeva kljub izkazanemu statusu ni tako enostavna kot za državljane eu.
državljan tretje države, ki ima v drugi državi članici eu dovoljenje za stalno bivanje oz. status rezidenta za daljši čas, lahko v drugi državi članici eu biva brez dovoljenja za prebivanje 90 dni od dneva vstopa v državo oziroma do poteka veljavnosti dovoljenja, če je ta krajša. za bivanje daljše od 90 dni mora pravočasno zaprositi za izdajo enotnega dovoljenja zaradi zaposlitve ali dela, samozaposlitve, opravljanja sezonskega dela ali za dnevnega delovnega migranta oziroma dovoljenja za začasno prebivanje (48. člen zakona o tujcih ztuj-2).

mrbungleoo9 ::

Se mi je zdelo, da je tako .. Potem mi edino preostane da počakam še to leto pa pol in bo finito .. Hvala na odgovorih :D

oyoy69 ::

mogoče bi bilo smiselno na upravni enoti preveriti, koliko je zakompliciran ta postopek pri nas oz. se obrneš na diplomatsko konzularno predstavništvo države, v kateri si nameraval bivati in jih povprašaš za podrobnosti.

jype ::

Aha, ti nisi tujec iz ene druge EU države, ampak državljan države, ki ni v EU?

mrbungleoo9 ::

Tako je, imam le stalno vizo v Sloveniji (oz. vizo na daljši čas oz. stalno prebivališče) :D

Invictus ::

A ni pravilo, ko ima vizo ene države EU, lahko potem prosto počneš po celi EU, kar ti je pač dovoljeno na vizi?

Delovna viza za Slovenijo naj bi veljala tudi za Nemčijo in ostale ?!?!?! Saj je bilo nekaj po časopisih...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

oyoy69 ::

to pa ne bo držalo. v časopisih je tudi pisalo, da lahko po schengenu potujemo brez dokumentov, kar seveda ni res in smo lahko zaradi tega oglobljeni.
tudi ni za metati v isti koš eu in schengenskega območja. primer - državljan tretje države, ki je na območju schengena vizni obveznik, ima v državi članici eu, ki ni v schengenskem prostoru (recimo hrvaška), dovoljenja za prebivanje, pa kljub temu ne more vstopiti v schengenski prostor brez schengenskega vizuma (izjema so družinski člani državljanov eu, za katere pod določenimi pogoji veljajo manj stroga pravila).
je pa res, da lahko državljani tretjih držav, ki imajo na območju ene od držav podpisnic oz. pogodbenic schengenskega sporazuma urejen status, ki ga praviloma izkazujejo v obliki dovoljenja za prebivanje, v času, ko je dovoljenje veljavno, olajšano oz. praktično neomejeno tranzitirajo ostale članice pogodbenice sch. sporazuma in v njih ostanejo do 90 dni.

mrbungleoo9 ::

Drži pa še vedno, da če si državljan Slovenije ali katerekoli države, ki je članica EU, potem lahko greš in edino, kar moraš storiti v novi državi je to, da prijaviš novo stalno prebivališče, a ne ?

jype ::

mrbungleoo9> Drži pa še vedno, da če si državljan Slovenije ali katerekoli države, ki je članica EU, potem lahko greš in edino, kar moraš storiti v novi državi je to, da prijaviš novo stalno prebivališče, a ne ?

Ne, če prijaviš stalno prebivališče, moraš bivšega odjavit. Dela s papirji je načeloma le malenkost več.

mrbungleoo9> Tako je, imam le stalno vizo v Sloveniji (oz. vizo na daljši čas oz. stalno prebivališče) :D

Pojma nimam, kakšne pravice izhajajo iz tega, sorry.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

harmony ::

Ostani v Sloveniji, je zelo lepo.

mrbungleoo9 ::

@jype:Ja, se razume, da je treba staro odjavit' :D
Izgleda, da bo treba kar na UE direktno :)
@harmony: Že 6 let sem tle in je neprecenljivo, ampak eh .. ko naučim še ostalih 4-5 jezikov in ko se prilagodim ostalim kulturam kot tej tukaj, se vrnem hah ..

Ales ::

Ja, tvoj primer je drugačen od večine. Ko boš zvedel napiši še sem, kaj si ugotovil...

oyoy69 ::

mrbungleoo9 je izjavil:

Drži pa še vedno, da če si državljan Slovenije ali katerekoli države, ki je članica EU, potem lahko greš in edino, kar moraš storiti v novi državi je to, da prijaviš novo stalno prebivališče, a ne ?

za državljane eu velja, da imajo po pravu eu pravico do svobode gibanja na celotnem območju eu. to pomeni pravico do gibanja in zadrževanja v katerikoli državi eu. za zadrževanje (bivanje) v drugi državi eu, daljše od 90 dni, lahko posamezne države zahtevajo "prijavo" takšnega bivanja na pristojnem uradu. v ta namen lahko zahtevajo predložitev veljavnega osebnega dokumenta, potrdila o ustreznem zdravstvenem zavarovanju in dokazila o zadostnih sredtvih za preživljanje.

Red_Mamba ::

dolgorocno je najbolje da v Slovenistanu dobis drzavljanstvo potem pa lahko gres po celi EU
[st.slika https://img.shields.io/badge/Slo-Tech-green.svg test]
Linkedin >> http://goo.gl/839Aua
Mamba's Crypto & ICO's: https://t.me/joinchat/AAAAAExTkO4P4UDy0fIZdg

jype ::

V Sloveniji moraš bit ~8 let ali se tam poročit oziroma živet z izvenzakonskim partnerjem s slovenskim državljanstvom, se mi zdi.

Če si že 6 let tam, potem je to zdaj najhitrejša opcija, ki jo v EU imaš. Slovensko obvladaš precej bolje kot marsikateri nacionalist na tem forumu, tako da ne bi smel imeti težav s pridobivanjem potrdil.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

flbroker ::

kakih 8 let, po vsej EU (in vec ali manj svetu) je isto, 5 let do drzavljanstva ali 3 ce se porocis s staroselcem. imam prijatelja v slo ki se je porocil z bosanko pa je po 3 letih naredila tistih izpit in dobila slovensko drzavljanstvo

jype ::

Na Švedskem je 4, v Švici je pa 8. Ja, v večini držav je 5, ampak v Sloveniji zakon omenja (ali pa je do pred razmeroma kratkim omenjal) 10 let, od tega vsaj zadnjih 5 neprekinjeno.

mrbungleoo9 ::

Je pa res tudi, da državljanstvo Slovenije pridobiš tudi tako, da končaš vsaj visokošolski študij tukaj in sicer se čakalna doba ''skrajša'' z 10 let na 7,5 let. 10 let pa traja pridobitev državljanstva s t.i. ''čisto naturalizacijo''.
@jype: Hvala za lepe besede. Sej sem po letu pa pol prebivanja v Sloveniji že šel na Cankarjevo tekmovanje iz slovenščine (regionalno), tako da ta udeležba verjetno potrjuje tvoj zaključek :D

Samson ::

Ravno danes urejal papirje in odjavil prebivalisce v nasi drzavi. V At sem ze prijavljen. Sedaj se ubadam se da zbezam skupaj papirje za davcno rezidenstvo, kar pa se mi zdi da bo teska glede na pogovore z prijatelji. In pa po zadnjih informacijah avstrijci posljejo na zavod ljudi iz slovenije v slovenijo. Iz hrvaske pa na hrvasko. Zakaj? Ne vem. Informatorji tudi ne :)
condom.com not found - load pregnant.bat - done :O)


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo

Tujci v Sloveniji

Oddelek: Loža
3511720 (1613) Pinzl
»

Davčno svetovanje - delo/selitev v tujino (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
12130387 (15023) SmeskoSnezak
»

tujec v slo. in iskanje službe

Oddelek: Loža
194759 (3379) jonnyo
»

EU državljanstvo

Oddelek: Loža
82985 (2768) Meizu
»

Zakon o izbrisanih (strani: 1 2 3 47 8 9 10 )

Oddelek: Problemi človeštva
46726315 (20520) majcenf

Več podobnih tem