» »

Kdaj se splača SP

Kdaj se splača SP

oblak44 ::

Zanima me koliko prihodkov mesečno bi potreboval da se splača odpreti sp? Je za to potrebno 500€, 1000€,2000 ali več tisoč € da se sploh splača? V primeru da nisi zaposlen in si študent

Pa še nekaj, če prodajaš preko spleta, večinoma kupcem v Ameriki, potem njim ni treba računati davka ali kako?

korenje3 ::

>0€ dobiška od prihodkov se izplača. torej ko izplačaš vse plače, vse stroške in če ti ostane več kot 0, se izplača.
i9-12900k; 32GB DDR5-6000 CL36; Nvidia RTX 3080 ti;
Gigabyte Aorus z690 master; Be Quiet Dark Power 12 1000W

cekr ::

Jest na takšno vprašanje vedno odgovorim:
neto promet pod 1500€/mesec moraš imet, da hodiš skozi.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

sodnicaN ::

pozabili ste upoštevati še verjetnosti da te dobijo in tega če je tvoj posel sploh v osnovi zakonit

Zgodovina sprememb…

  • predlagal izbris: knesz ()

Invictus ::

Za jurja bruto na mesec se že splača odpreti s.p. Navadnega, ne normiranega. Seveda če nimaš potem večjih stroškov,.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

cekr ::

Mogoče za premostitev neke krize 1k€ še gre.
Dalnoročno pa se s takšnimi ciframi ne igrat, da ne boš v penziji socialni problem.
Zavedat se moraš, da brez, da storiš karkoli, imaš takoj vsaj 500€ fiksnih stroškov(zdravstvo,PIZ,knjigovodstvo,...).
Upoštevat moraš tudi, da je potrebno sem pa tja kupit kakšno opremo(npr. računalnik...), potni stroški,...
A misliš, da je res fajn živeti z manj kot 500€?
Nenazadnje je pa še glavni problem tok denarja. Imaš stalen priliv ali zelo niha.
Jest se osebno pod 2k€/mesec neto prometa ne bi sploh spustil v to.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

Invictus ::

Ni nek luksuz, ampak se da.

Koliko ljudi bo v penziji problematičnih ker so zdaj na minimalcu?

Kakih 500 EUR stroškov? Obvezni prispevki so 320 EUR, dodatno zdravstveno zavarovanje je nekih 30, knjigovodstvo lahko delaš sam v Excelu. Če zaslužiš jurja, nimaš veliko dela.

Oprema? Pač odvisno od dela. Nekateri ne rabijo računalnika za 2000 EUR, na katerem lahko še pol igrajo igrice.

Ne, ni fajn živeti z manj kot 500 EUR. Še manj fino je pa živeti z 0 EUR.

Skratka, če lahko zaslužiš na letnem nivoju 12k EUR, se s.p. po mojem splača.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

iKst ::

500€ je bistveno več kot 0€. Če si študent in imaš to za štipendijo, je čisto OK.

Pa ja, prispevki niso 500€ ampak 341€ letos. Poleg tega lahko prvo leto dobiš subvencijo oz. delno oprostitev plačila prispevkov, tako, da te s tem bonusom prvo leto pridejo prispevki 235€.

Od 1000€ prihodkov torej plačaš 235€ prispevkov in 40€ akontacije za davek od dobička iz dejavnosti (če imaš normiranca). Ostane 725, kar je čisto spodobna štipendija.

Poleg tega, človeku verjetno ni v interesu celo življenje ostati na teh prihodkih. Če imaš podjetje ali s.p. lahko razvijaš posel in mogoče kdaj rata kaj večjega. Če nimaš, si nekoliko bolj omejen pri tem.

oblak44 ::

Ja sm študent.

Recimo da je prihodkov 1500Eur/mesec in recimo stroškov 400Eur(stroškov za storitev). Če bi vštel vse dajatve, racunovodstvo, itd. , koliko približno bi na koncu lahko dal v žep?

sodnicaN je izjavil:

pozabili ste upoštevati še verjetnosti da te dobijo in tega če je tvoj posel sploh v osnovi zakonit


Kaj je tu mišljeno, da te dobijo? Da je nezakonito, ali kako? Potem verjetno nebi spja odpiral

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: oblak44 ()

mihec87 ::

Za prodajo oz podjetje rabiš imet nekaj(s.p.,d.o.o itd..) če ne imaš vse skupaj na črno...

sodnicaN je izjavil:

pozabili ste upoštevati še verjetnosti da te dobijo in tega če je tvoj posel sploh v osnovi zakonit


Od kje si potegnila nezakonite posle?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mihec87 ()

oblak44 ::

Vem da rabiš sp to samo hipoteticno sprasujemo kolk rabis da se sploh splaca

iKst ::

Recimo da je prihodkov 1500Eur/mesec in recimo stroškov 400Eur(stroškov za storitev). Če bi vštel vse dajatve, racunovodstvo, itd. , koliko približno bi na koncu lahko dal v žep?


Prihodki: 1500€
Stroški: 400€
Prispevki: 235€ (s subvencijo, če prvič odpiraš s.p. Samo 1. leto)
Akontacija davka: 60€ (normirani s.p.)
----------------------
Ostane: 805€

Ker v realnosti gre narobe vse, kar lahko gre narobe, računaš še 100€ na mesec viška za nepredvidene stroške. Torej, dobrih 700€ daš v žep.

oblak44 ::

iKst je izjavil:

Recimo da je prihodkov 1500Eur/mesec in recimo stroškov 400Eur(stroškov za storitev). Če bi vštel vse dajatve, racunovodstvo, itd. , koliko približno bi na koncu lahko dal v žep?


Prihodki: 1500€
Stroški: 400€
Prispevki: 235€ (s subvencijo, če prvič odpiraš s.p. Samo 1. leto)
Akontacija davka: 60€ (normirani s.p.)
----------------------
Ostane: 805€

Ker v realnosti gre narobe vse, kar lahko gre narobe, računaš še 100€ na mesec viška za nepredvidene stroške. Torej, dobrih 700€ daš v žep.


Hvala, kako pa je glede davka, napisal si 60E. A ni 22% od vsake prodaje ali nekako tako?

Invictus ::

Ne tlači skupaj davke od prodaje in obdavčitev s.p.

Mal naštudiraj kaj je kaj ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

iKst ::

22% znaša DDV. Če nisi DDV zavezanec, DDVja ne zaračunaš. Hkrati tudi ne moreš poračunati DDVja od stvari, ki jih kupiš "na firmo".

DDV zavezanec lahko postaneš prostovoljno kadarkoli, oz. obvezno, ko presežeš 50.000€ prihodkov v tekočem letu. Glede na to, da računaš na 18k prihodkov letno, ti za DDV zaenkrat ni treba skrbeti.


60€ je pa akontacija davka od dobička iz dejavnosti (po domače, dohodnina za espeje), če se odločiš za s.p. z normiranimi stroški. Pri tej obliki ti gre 80% prihodkov avtomatično v stroške, kar ostane pa je obdavčeno z 20%. Pod črto to pride 4% na celoten promet oz. 1500 * 0,04 = 60€.

Normirani s.p. je ena od varjant. Drugače lahko obračunavaš tudi dejanske stroške, ampak, če imaš pri 1500€ prihodkov 400€ dejanskih stroškov se ti normirani s.p. IMHO bolj splača.

oblak44 ::

Invictus je izjavil:

Ne tlači skupaj davke od prodaje in obdavčitev s.p.

Mal naštudiraj kaj je kaj ...


Ja sej nameravam.. Ubistvoma me trnut o samo zanima koliko je za v žep ce bi uposteval dAvke in to, a potem je tista stevilka 700e natancna ali bi bilo nizje ce bi uposteval davek ob prodaji?

Invictus ::

Za 18k in prodajo se ne splača imeti normiranega s.p.

Poleg tega ti pri navadnem pride zraven še splošna olajšava okoli 6k.

S stroški pa hitro znižaš dobiček na neko pozitivno nulo.

Sam 18k prometa na leto za prodajo je hudičevo majhen promet. Za popoldanca O.K. Ampak malo si izračunaj koliko marže boš imel, kar je v bistvu tvoj dohodek. Saj tvoj prodajani izdelek ne pride s ceno nič noter.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Invictus ()

iKst ::

Saj je napisal, 400€ stroškov, 1500€ prihodkov.

Mogoče bi se dalo na kak drug način iztisniti še kak euro ven, ampak na račun komplikacij z računovodstvom. Razlike so pod črto majhne, IMHO premajhne, da bi se splačalo izgubljati čas. Zelo lepa stran normiranca je ta, da praktično ni komplikacij z računovostvom, enkrat letno daš narediti tisti obračun, pa je.

cekr ::

Ne se igrat z računovodstvom. Če nisi 100%, kaj delaš, in če veš, da se nimaš časa, niti volje zafrkavat s številkami, je bolje, da si dobiš nekoga, ki bo za te zadeve skrbel uradno. Ščitil ti bo hrbet, če bo kaj narobe. Če je kaj narobe, se računovodja in davkarija najprej sami zmenijo. Živimo v državi, kjer se stalno vrši neke davčne reforme in se moraš res vprašat, če je to vredno npr. 80EUR.
Sinclair ZX Spectrum [Zilog Z80A - 3.5 MHz, 48kB, dvojni kasetofon,
TV-OUT, radirke, Sinclair-Basic], Sinclair ZX-81 [Z80A, 3.25MHZ, 1kB]

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: cekr ()

MadMicka ::

Za ta znesek se ne splača normiran s.p.

Se pravi, 1.400 prometa (brez DDV) - 400 stroškov - 330 prispevkov pride 700*12=8.400 EUR.

Splošna davčna olajšava znaša 6.500, se pravi je dohodnine dobrih 300 EUR (8.400-6.500)*0,16)

Normiranec bi pa plačal 616 EUR (1.400*11*0,04).

Seveda računovodstvo mora voditi sam, če bi plačeval še računovodjo, je pa že bolje normiranec. Je pa tako,
da če bi bil naveden s.p., bi pač prikazal še več stroškov kot 400 EUR.

iKst ::

Ja, če se greš davčne utaje in nabijaš stroške s fiktivnimi potnimi stroški, lahko pri teh zneskih enostavno prideš na 0. Ampak, a je res treba takoj tuhtat, kako boš za par 100€ nategnil državo?

Ne se igrat z računovodstvom. Če nisi 100%, kaj delaš, in če veš, da se nimaš časa, niti volje zafrkavat s številkami, je bolje, da si dobiš nekoga, ki bo za te zadeve skrbel uradno.


Boljše je, ampak pri normirancu ni ravno potrebno, ker je zadeva res basic. Lahko si pa dobiš koga, ki ti konec leta odda poročilo pa mogoče vsake toliko vmes pogleda stanje. Ampak to je par 10€ na mesec, lahko vštejemo v tisti fond za nepredvidene stroške.

Invictus ::

Če nekdo ni sposoben vodit računovodstva za normiran s.p., se naj v prvi vrsti vpraša ali se je sploh sposoben iti posel.

Tako preprosto kot to že dolgo ni bilo.

Maksimalno trije obrazci na mesec (PODO-OPSVZ, DDV-O, VIES-KP) plus konec leta seštevek računov ter vnos v Silvester Fineus, ki kreira XML za DDD-DDD.

Ti obrazci pokrijejo tako DDV zavezance, kot tudi če posluješ znotraj EU.

In seveda je treba iti po certifikat na upravno enoto, kar pa je sodeč po pisanje nekaterih tukaj prav travmatična izkušnja. Ker se morajo osebno tam zglasiti in težijo da se tega ne da online. Za kar seveda obstaja povsem dober razlog.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Dzhimen ::

Lp,

vem da je teh vprašanj glede s.p.-jev tule ogromno. Prebral sem jih veliko, ampak nekako ne najdem pravega odgovora na mojo dilemo.

Enkrat po novem letu bi šel za 2-3 mesece delat v tujino za podjetje iz Slovenije, pri katerem sem opravljal prakso in kasneje tudi nekaj delal prek študenta. Če bi bil plačan preko študentskega servisa, bi bil moj neto okoli 4000€ na mesec (podjetje plača v tem primeru 6680€). Na podjetju so mi omenili, da bi se mi morda splačalo za to delo odpreti s.p. in da bi tako imel malo več zaslužka. Če gledamo samo strošek podjetja, torej 6680€ na mesec, in za obdobje najmanj 2 meseca, torej 13360€, koliko od tega bi dobil jaz, če bi bil plačan preko s.p.-ja namesto prek študenta? Lahko, da bo delo trajalo 3 mesece, pa tudi kje drugje bom najbrž tekom naslednjega študijskega leta delal, ampak razmišljam o minimalnem primeru.

1) Ali je za take potrebe s.p. sploh smiselno odpreti, je to redna praksa?
2) Lahko s.p. odprem za recimo 11 mesecev, ga nato zaprem in grem nadaljevat študij na podiplomca?
3) Na spletu sem našel, da so prispevki za prvo leto s.p.-ja 235€/mesec. A to drži?

Možnost imam imeti status študenta, odpreti s.p., ali je še kakšna tretja možnost? Za vse informacije, nasvete, izkušnje vam bom hvaležen.

p.s.: Če vprašanje zveni butasto se vnaprej opravičujem, glede s.p.-jev nimam pojma o pojmu, tako da je vsaka informacija dobrodošla.

Hvala in Lp!

Invictus ::

1. Je smiselno.
2. Lahko. Sam ne vem, kako kje potem s statusom.
3. Če ga odpiraš prvič. Prvo leto je popust 50%, drugo 30%. Ampak samo za zdravstveno (ali pokojninsko) zavarovanje. Ne za oba.

Ni druge opcije. Če boš po tujini zaprl s.p., odpri normiranca. Na mesec ti bo ostalo 6680 - 4% davka - 235 prispevkov.Izračunaj si sam. Pa še računovodje ne rabiš...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Goody ::

Pa pohiti, ker nova finančna ministrica razmišlja o ukinitvi normiranca - smo verjetno demoni po njeno (http://www.24ur.com/novice/slovenija/no...

Invictus ::

Pred 2018 ne.

Zato dobro zaslužite naslednje leto ;).

To bo najslabši finančni minister sploh...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Lonsarg ::

Glede statusa;
Status študenta je neodvisen od zaposlitve, komot imaš oboje hkrati. Edina razlika je, da ti v primeru zaposlitve(zaposleni študent) določene ugodnosti ne pripadajo. Za ziher vem da studentska prehrana ter studentski delo, morda je še kaj drugega.

Dzhimen ::

No, da poenostavim mojo dilemo...

Firma mi plača 13360EUR bruto za dva meseca dela. Če bi bil plačan preko študenta bi ven dobil 8000 neto. Ali obstaja kakšna alternativna rešitev, da jaz ta denar prejmem in da dobim čim večji neto? Pride tu tale normirani sp v poštev? Mogoče kakšna druga opcija?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Dzhimen ()

[SkA] ::

Goody je izjavil:

Pa pohiti, ker nova finančna ministrica razmišlja o ukinitvi normiranca - smo verjetno demoni po njeno (http://www.24ur.com/novice/slovenija/no...

Iz kje si pa to razbral? Do sedaj je bilo s strani FURS in nove finančne ministrice izjavljeno bolj, da je neučinkovit (kar si jaz sicer razlagam, da jih moti premalo pobranega davka, kar je sicer kontradiktorno s spremembami v zadnjih dveh letih, ko so povečali iz 70% na 80% priznanih stroškov) in da ga bodo izboljšali (kar si jaz sicer razlagam, da bodo poizkusili najti način, da poberejo več davka, a hkrati naredijo sistem bolj zanimiv za širši krog espejev). Pri tem je bilo dostikrat v isti sapi omenjeno tudi, da je % takih, ki se odločijo za pavšalno obdavčitev še vedno relativno mejhen, ker pa hkrati poenostavili birokracijo, te ukrepi ne dosega željenega števila espejev in podjetji. Res pa je, da bodo zraven preučevali tudi vpliv na trg dela - po drugi strani pa, so se zlorabe za te namene dogajale že prej in so bile v porastu še pred uvedbo pavšalne obdavčitve.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: [SkA] ()

Lonsarg ::

Dzhimen je izjavil:

No, da poenostavim mojo dilemo...

Firma mi plača 13360EUR bruto za dva meseca dela. Če bi bil plačan preko študenta bi ven dobil 8000 neto. Ali obstaja kakšna alternativna rešitev, da jaz ta denar prejmem in da dobim čim večji neto? Pride tu tale normirani sp v poštev? Mogoče kakšna druga opcija?


Tole je zakon, dobil boš 10 mescev delovne dobe v dveh mesecih, ker je delovna doba za studentsko delo odvisna od plačila in ne ur. Ne išči alternative:)

Seveda je omejitev maks 12 mesecev delovne dobe v enem letu, tak da če tudi ostale mesece delaš ti to ne koristi toliko...

Invictus ::

Dzhimen je izjavil:

No, da poenostavim mojo dilemo...

Firma mi plača 13360EUR bruto za dva meseca dela. Če bi bil plačan preko študenta bi ven dobil 8000 neto. Ali obstaja kakšna alternativna rešitev, da jaz ta denar prejmem in da dobim čim večji neto? Pride tu tale normirani sp v poštev? Mogoče kakšna druga opcija?

Pa kaj tebi ni jasno po mojih izračunih?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Dzhimen ::

A potem če imam sp odprt celo leto in delam v najslabšem primeru samo 2 meseca, bom torej za prispevke dal v celem letu 235*12 = 2820€. In če je strošek firme za moja dva meseca dela 13360€, dobim jaz od tega 13360 - 4% = 12825,6€?

Torej bottom line je: od 13360€ odbijem 4%, pridem na 12825,6€ in od tega še odštejem prispevke za celo leto je moj neto 10005,6€.
Preko študenta je strošek firme 13360€, na napotnici bi bilo 9464.25€ in moj neto bi bil na koncu 7997.29€.

Ali računam prav? Je možno, da je 2000€ razlike?

Lonsarg ::

Pri študentu si upošteval splošno ter študentsko olajšavo?

Lonsarg ::

V bistvu nisi sploh dohodnine računal, ampak saj če dobiš samo 8000€ na leto mislm da se lih izogneš, drugače bi te pa še to koštalo.. Skratka ni več neki poceni študentsko delo:)

Dzhimen ::

Torej drži, da je strošek podjetja 13360€ in jaz dobim 12825€? Potem vpoštevam pri računanju samo še prispevke in dohodnino in je to to, ali je še kakšen faktor?

In pa za najmanj koliko časa moram odpreti sp? Lahko odprem samo za dva ali tri mesece, kolikor bom pač delal?

Ice-Heki ::

Lahko odpreš samo za dva meseca. Lahko odpreš tudi samo za 1 dan :) Samo ne vzemi potem dodatnih subvencij, če ti jih slučajno kdo ponudi.

Dzhimen ::

Se pravi odprem SP za dva meseca, plačam skupaj 235*2=470€ prispevkov, nato ga zaprem. In vmes dobim dvakrat plačano po 6413€, skupaj 12826€. In če mi hoče podjetje nakazat tako, da jaz dobim teh 12826€ neto, je strošek podjetja 13360€?

Se pravi državi gre 470€ od prispevkov in 534€ (4%), skupaj 1000€ in potem ostane samo še dohodnina ali še kaj drugega?

d4vid ::

Zdravo,

lahko npr. jaz uporabljam za s.p. računalnik, ki je bil kupljen preden sem ustanovil s.p., kupljen pa je bil rabljen, od fizične osebe (torej brez računa)?

Ali pa tako, imam račun, pisan na mene, za matično in ohišje, za ostalo pa ne.
Seveda bi gor dal še Linux da ne bi slučajno bil v prekršku.

Seveda je vse še v zamisli, nismo še blizu s.p.-ja...

Kako pa je npr. z uporabo Windows with Bing za s.p., nadgrajen na W10 Home?
Main PC: Asus PN50 | AMD Ryzen 5 4500U | 16 GB RAM | 256 GB SSD
PC2: HP Z400 | Intel Xeon L5630 | 6 GB RAM | 120 GB SSD
Laptop: HP Elitebook 840G1 | Intel i5 | 8 GB RAM | 256 GB SSD

Miha 333 ::

Dzhimen je izjavil:

Se pravi odprem SP za dva meseca, plačam skupaj 235*2=470€ prispevkov, nato ga zaprem. In vmes dobim dvakrat plačano po 6413€, skupaj 12826€. In če mi hoče podjetje nakazat tako, da jaz dobim teh 12826€ neto, je strošek podjetja 13360€?

Se pravi državi gre 470€ od prispevkov in 534€ (4%), skupaj 1000€ in potem ostane samo še dohodnina ali še kaj drugega?

Samo opomba glede subvencij, če sedaj s.p. odpiraš prvič in tudi če subvencije prispevkov ne boš koristil, je naslednjič, ko (če) boš odpiral s.p., ne boš mogel. Velja namreč samo ob prvem vpisu v register.

d4vid je izjavil:


lahko npr. jaz uporabljam za s.p. računalnik, ki je bil kupljen preden sem ustanovil s.p., kupljen pa je bil rabljen, od fizične osebe (torej brez računa)?

Da, sredstva pridobljena pred pričetkom opravljanja dejavnosti, lahko prenašaš v podjetje. Vse piše v Slovenskih računovodskih standardih (SRS). Upošteva se sedanja realna tržna vrednost kot osnova za amortizacijo (če gre za osnovna sredstva).

d4vid je izjavil:


Kako pa je npr. z uporabo Windows with Bing za s.p., nadgrajen na W10 Home?

Če je licenca povsem legalna (to pomeni, da si licenčno pokrit z upoštevanjem vseh licenčnih pogojev), ni problema, lahko je Home.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Miha 333 ()

oblak44 ::

Lonsarg je izjavil:

Glede statusa;
Status študenta je neodvisen od zaposlitve, komot imaš oboje hkrati. Edina razlika je, da ti v primeru zaposlitve(zaposleni študent) določene ugodnosti ne pripadajo. Za ziher vem da studentska prehrana ter studentski delo, morda je še kaj drugega.


Ve kdo mogoče kaj ti NE pripada oziroma če izgubiš zavarovanje, ki je nekako sicer največji strošek?


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Freelance, samozaposlitev, s.p.

Oddelek: Loža
296229 (4835) Elsanna
»

Odprtje s.p.

Oddelek: Loža
4615912 (9128) Gama
»

A je s.p. pravi odgovor za moj posel? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7824016 (21617) Mavrik
»

informacije glede ustanovitve podjetja (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10619307 (16844) wind

Več podobnih tem