» »

Pricakovano placilo - delo v tujini (NEM)

Pricakovano placilo - delo v tujini (NEM)

cyrone ::

Po neuspešnem iskanju dela v Sloveniji sem pretty much obupal nad situacijo in začel iskati delo v tujini. V Avstriji je predpisana minimalna plača oz. imajo precej dobre kolektivne pogodbe za razna inženirska dela. In se da precej hitro razbrati, kaj bi naj bil nek minimalec za začetnika v stroki.

Me zanima vaše mnenje. Ni se smiselno podcenjevat, hkrati pa ne morem dati domače tarife za izkušen kader. Delo v severni Nemčiji, začetnik gradbenik/geodezija/vodar, uni diploma, raznovrstne študentske delovne izkušnje, znanje nemščine b1/b2, ang c1/c2. Gre za delo v večjem podjetju (consulting, inženiring, izvedba večjih projektov), projekti po celi evropi.

Razmišljal sem cca. 2000 bruto. Za gradbenega tehnika-vajenca je minimalc cca. 1800-2000 bruto, inženirji začetniki 2300, izkušeni inženirji pa nekako do 5500 bruto. Če ti zlaufa se v nekaj letih tudi plača zviša oz. če ne zviša, imaš z izkušnjami možnost najti boljšega delodajalca geografsko tebi bolj željeno.

Razmišljam tudi o vidiku oddaljenosti. V grazu 2000 bruto (+) je kul, ker si hkrati dovolj blizu doma, starši, prijatelji, praznovanja. Neka severna Nemčija pa pomeni, da bodo stiki omejeni. Kako ovrednotiti, če sploh. Ker tam si zaradi denarja in omogočenja boljše prihodnosti.

Kakšen predlog, se lahko odgovori na vprašanje o plačilu brez številke? Nekako v stilu: "Sem začetnik, veliko se imam za naučiti. Pripravljen sem delati za obdobje nekaj mesecev za manj denarja, dokler ne bom samostojno opravljal dela... Pričakoval bi plačilo, ki bi krilo življenske stroške in smiselnost oddaljenosti od družine."?
  • spremenilo: cyrone ()

Invictus ::

Ko bo iskal službo, se izogibaj zadnjega stavka v tvojem stilu. Ker je popolna bedarija. V bistvu gre za eno veliko ritolizništvo idealnega hlapca.

CV na eni strani plus priloge. Konec. Začni pošiljati.

Sever Nemčije je kul (Hamburg), ker je tam celo dosti Slovencev, ki imajo željo po druženju. Poleg tega je blizu morje (ni mrzlo, smo se kopali konec maja...).

Višine plače ti ne morem napovedati, ker si o svojih znanjih povedal točno NIČ, meni je pa crknila kristalna krogla. Ampak v končni fazi je to stvar dogovora.

Ne pozabi odjave davčnega rezidentstva, če boš šel.

Kolegi? Pozabi na njih, če boš šel ven. Oz. te bodo oni pozabili. Starši? Kaj si star 10 let?
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

solatko ::

Če si v gradbeništvu, moraš tako ali tako pričakovati delovanje povsod tam, kjer ima podjetje delo.
Imam družinskega prijatelja iz NL, ki je najmanj svoje delovne dobe preživel doma, bil pa je po celem svetu, največ v Avstraliji in Novi zelandiji, pa v južni Ameriki, torej daleč stran od domačih (celo familije), je pa zato bil njegov letni dohodek krepko preko 100k€.

Veliko denarja in delo v pisarni no goo tudi v še tako razviti državi.

Za stike imaš pač Skype, letni dopust,.... prijatelje pa itak dobiš tam, kjer delaš, če nisi ravno samotar.
Delo krepa človeka

anko ::

@Solatko - "veliko denarja in delo v pisarni no go"? Tja, odvisno od področja dela. SAP Consulting, nivo senior consultant so cifre okoli 100K bruto letno. Pri čemer SC sploh ni težko dosegljiv. Potem gre pa samo navzgor kar se plače tiče.

@OP - 2000 bruto mesečno je relativno malo. Sicer je tako nizka plača tudi primerno nizko obdavčena, ampak stroški življenja, pri čemer mislim predvsem najemnine, niso tako nizki. Poleg tega moraš obvezno še paziti na potencialno davčno rezidentstvo v Sloveniji. Če lahko dokažeš, da "centra ekonomskih in življenjskih interesov" (na kratko familije) nimaš v Sloveniji, potem se moraš čimprej izviti iz krempljev FURSa.

Invictus ::

anko je izjavil:

@Solatko - "veliko denarja in delo v pisarni no go"? Tja, odvisno od področja dela. SAP Consulting, nivo senior consultant so cifre okoli 100K bruto letno. Pri čemer SC sploh ni težko dosegljiv. Potem gre pa samo navzgor kar se plače tiče.

Pojma nimaš.

Ravno SAP svetovalci potujejo da je kar noro. Tudi njihove plače niso 100k plus. Freelancerji ja, redno zaposleni ne. Ampak za freelancerstvo moraš biti top-of-the-shit...

Vsi zahodnjaki vedo, če službeno ne potuješ, potem je plača slaba.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

anko ::

Imam pojem. :D Celo zelo veliko. Vsakodnevno sem obkrožen z najmanj 20imi. Nekateri freelancerji, nekateri redno zaposleni pri firmi, ki ponuja svetovanje.
Potujejo, res je. Ampak odvisno od projekta. Če je projekt globalen so ogromno naokoli, v "mojem" primeru pa zaenkrat malo manj. Vsaj kar se mednarodnih poti tiče, bo se pa v kratkem spremenilo.
Moj "reply" na Solatkota je bil v smislu, da lahko v pisarni zaslužiš veliko denarja, ne na "terenu" in ne, da ni službenih potovanj. Nesporazum oz. nejasno izražanje.
Večina svetovalcev s katerimi delam je t.i. wochenpendler-jev. Pridejo v ponedeljek, grejo običajno v četrtek pozno popoldan in potem v petek delajo remote.

Plače so pa v tem rangu. Že v podjetju ima senior consultant (ne nujno SAP) 80-100K letno (plus služben avto, seveda). Executive consultant pa kar nekaj več.

Tudi fama, da moraš biti za freelancerstvo "top-of-the-shit" ni ravno resnična. Nekateri svetovalci so res super, nekateri se pa šlepajo :D. Tako freelancerji, kot redno zaposleni pri svetovalni firmi. Ampak načeloma po 2-3 projektih prideš kar fino not v zadeve...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: anko ()

harmony ::

1400€ neto v Avstriji = 750€ v Sloveniji...ce ti tak lajf ustreza, bos hitro dobil kaj.

Invictus ::

anko je izjavil:


Večina svetovalcev s katerimi delam je t.i. wochenpendler-jev. Pridejo v ponedeljek, grejo običajno v četrtek pozno popoldan in potem v petek delajo remote.

Ja, tako se ponavadi dela. Jebi ga. Odvisno od firme.

anko je izjavil:


Plače so pa v tem rangu. Že v podjetju ima senior consultant (ne nujno SAP) 80-100K letno (plus služben avto, seveda). Executive consultant pa kar nekaj več.

To so tisti, ki so redno zaposleni v SAP svetovalnem podjetju. Ampak dnevna tarifa za takega delavca je čez 1000 EUR/dan. Plus stroški ponavadi. Freelancerji pač ne dosegajo takih tarif, je pa vse njihovo minus ponavadi provizija agencij. Zelo malo pogodb freelancerji sklenejo direktno s stranko.

anko je izjavil:


Tudi fama, da moraš biti za freelancerstvo "top-of-the-shit" ni ravno resnična. Nekateri svetovalci so res super, nekateri se pa šlepajo :D. Tako freelancerji, kot redno zaposleni pri svetovalni firmi. Ampak načeloma po 2-3 projektih prideš kar fino not v zadeve...

To je res. Mal nerodno sem se izrazil. Delal z vsem možnim. Za freelancerja je pomembno da je boljši od ostalih. Kako dober je, v bistvu niti ni važno :)). Sam sem tenutno dobil delo v Nemčiji, ker pač znam nemško. To je prevladalo nad vsem. pa imam tudi lepe reference. Sem pač "top-of-the-shit" :D.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

anko ::

Invictus je izjavil:


anko je izjavil:


Plače so pa v tem rangu. Že v podjetju ima senior consultant (ne nujno SAP) 80-100K letno (plus služben avto, seveda). Executive consultant pa kar nekaj več.

To so tisti, ki so redno zaposleni v SAP svetovalnem podjetju. Ampak dnevna tarifa za takega delavca je čez 1000 EUR/dan. Plus stroški ponavadi. Freelancerji pač ne dosegajo takih tarif, je pa vse njihovo minus ponavadi provizija agencij. Zelo malo pogodb freelancerji sklenejo direktno s stranko.

Imaš kar prave informacije :D Edino pri "v podjetju" nisem mislil svetovalne firme, katerekoli izmed večih, ki imajo pogodbo z nami, ampak "naše" podjetje.


Invictus je izjavil:


Sam sem tenutno dobil delo v Nemčiji, ker pač znam nemško. To je prevladalo nad vsem. pa imam tudi lepe reference. Sem pač "top-of-the-shit" :D.

To je pa Nemcem sploh pomembno 100 na uro. :D Znanje nemščine je tudi meni pomagalo pri pridobivanju službe. Ampak sem kljub temu "nahecal" delodajalca, da mi je plačal še en 1:1 tečaj nemščine :)

Si tudi fizično v Nemčiji ali delaš remote? V kateri regiji, če ni skrivnost?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: anko ()

chort ::

Cyrone, bravo, podpiram!

Za začetek, na faksu sva se ogromno naučila. Po par letih poslovnih stikov s tujimi geodeti lahko trdim da vsaj 30% več kot znajo diplomanti ostalih geodetskih šol po EU (US ne bom omenjal ker so na nivoju srednje šole). Predvsem se ne omejuj z nazivom delovnega mesta, koristen boš kjerkoli se dela s prostorskimi podatki. Vsi tisti GISi, višje geodezije in podobna sranja se na koncu pokažejo za precej uporabne :)

Kot je rekel Invicuts, CV na eno A4 stran. Pa ne začni z prenizko plačo, ker jo bo potem težje višat, sploh če boš redno zaposlen. Če boš šel kot jaz v freelance vode (kar se ti v navezavi z našim normiranim s.p. precej splača, 4% obdavčitve na dohodke, plus nekaj prispevkov), potem lahko na dan računaš precej več - 200-300€ na dan ni nedosegljivo, v offshore survey-u lahko komot pomnožiš z 2 ali 3.

Skratka, za pod 2000€ na mesec neto ne bi šel nikamor ven. Niti v Avstrijo.

Invictus ::

anko je izjavil:


Si tudi fizično v Nemčiji ali delaš remote? V kateri regiji, če ni skrivnost?

V Nemčiji sem fizično enkrat na mesec za 3 dni. Delam pa takrat v Frankfurtu.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

harmony ::

chort je izjavil:


Skratka, za pod 2000€ na mesec neto ne bi šel nikamor ven. Niti v Avstrijo.

No ja moras racunati se 13 in 14 placo v Avstriji. Tako, da v Avstriji se kar splaca 2 jurcka met. Zagotovo bolje kot v Sloveniji 1200-1300€ neto.

So pa place nekega sistemca cirka od 1750€ pa dalje. Ce imas ful izkusenj, ce si "top sit", potem mas tud 3 jurja lahko. Tu govorim kot neka redna zaposlitev.

iKst ::

Odpri firmo v Sloveniji in začni delat za različne izvajalce. Redna zaposlitev za eno podjetje je stvar preteklosti.

Glede na to, da na začetku ciljaš na relativno nizke številke, ne bi smel biti problem. Tistih par jurjev za osnovno plačo in pokrivanje stroškov bi moral narediti že čisto po nesreči. Dobra stvar je, da navzgor ni omejitve.

Invictus ::

iKst je izjavil:

Odpri firmo v Sloveniji in začni delat za različne izvajalce. Redna zaposlitev za eno podjetje je stvar preteklosti.

Mogoče v Sloveniji. V tujini imajo dovolj outsourcanja. Spet zaposlujejo, sploh v VB. Freelancerji in zunanji pridejo v poštev samo za posebna znanja.

Še najmanj imajo pa radi one-man-bande z večimi strankami. Taki delajo/mo samo za eno pol delovni čas.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

iKst ::

Ne govorim o tem, kaj imajo rada podjetja, ampak kaj je dobro za posameznika. Podjetje seveda želi imeti kader, ki je vezan na njih, po možnosti pretirano zapufan za avto in stanovanje, da ne razmišlja preveč o odpovedi.

Za posameznika je pa lahko precej boljše, če je fleksibilen, ni odvisen od enega revenue streama. Pa ni ti treba razmišljati o selitvi na sever Nemčije, kvečjemu parkrat na leto letiš tja, če imaš gor biznis.

Invictus ::

iKst je izjavil:

Za posameznika je pa lahko precej boljše, če je fleksibilen, ni odvisen od enega revenue streama. Pa ni ti treba razmišljati o selitvi na sever Nemčije, kvečjemu parkrat na leto letiš tja, če imaš gor biznis.

Nemci imajo radi, če delavec sedi pri njih. NNekako niso navdušeni nad remote delom, sploh če nekoga ne poznajo.

In ta kvazi neodvisnost je bolj tako, tako. Ne moreš za 5 strank delati 8 ur/dan. Te najdejo prej ali slej...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

iKst ::

Pač ne delaš za nemce, če jim ne paše. Naj si najdejo nekoga, ki ga bodo plačali premalo za to da bo 8 ur sedel pri njih v pisarni. Ti pa tačas živiš in delaš v prelepi Sloveniji, kjer je dovolj posla za tistih par jurjev na mesec (tudi za precej več, odvisno od tvojih apetitov).

In ta kvazi neodvisnost je bolj tako, tako. Ne moreš za 5 strank delati 8 ur/dan. Te najdejo prej ali slej...


Čaki, a ti bi delal za 5 strank 8 ur na dan? A nima dan samo 24 ur? Pa zakaj bi sploh delal 8 ur na dan. Sam si malo višje napisal, da one man bandi delate kvečjemu 4 ure na dan.


Nevem, kakor komu paše. Jaz osebno nimam nobene želje po seljenju v tujino, daleč od vsega kar poznam, tudi OP ima očitno podobne težave, zato sem mu predlagal alternativo, s katero lahko ostane v Sloveniji, pa vseeno zasluži nekaj denarja.

Invictus ::

iKst je izjavil:


In ta kvazi neodvisnost je bolj tako, tako. Ne moreš za 5 strank delati 8 ur/dan. Te najdejo prej ali slej...


Čaki, a ti bi delal za 5 strank 8 ur na dan? A nima dan samo 24 ur? Pa zakaj bi sploh delal 8 ur na dan. Sam si malo višje napisal, da one man bandi delate kvečjemu 4 ure na dan.

Očiten crkot sarkazem detektorja...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

harmony ::

iKst je izjavil:


Nevem, kakor komu paše. Jaz osebno nimam nobene želje po seljenju v tujino, daleč od vsega kar poznam, tudi OP ima očitno podobne težave, zato sem mu predlagal alternativo, s katero lahko ostane v Sloveniji, pa vseeno zasluži nekaj denarja.


Pa saj ni vse v denarju. V Slo sem imel dokaj vredu placo, pa sem vseeno spokal stran.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Pustil bom šiht (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10624908 (13200) Steinkauz
»

Ocena urne postavke (strani: 1 2 )

Oddelek: Programiranje
7717225 (14141) Invictus
»

Koliko dobri programerji iscejo delo (strani: 1 2 )

Oddelek: Programiranje
6516760 (13126) htertz
»

Freelance programiranje - prihodki (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7124770 (20319) krofeta

Več podobnih tem