» »

Kako vzpostaviti omrežje z več ruterji in enim modemom?

Kako vzpostaviti omrežje z več ruterji in enim modemom?

1
2
»

SeMiNeSanja ::

Invictus je izjavil:

OK, nisem bral vsega ...

Opcije so:

1. Zamenjaj ISPja. Ni tako slaba ideja, če imaš možnost. Sklepam da si na koaksialnem kablu?

2. Če se morajo škatle v obeh stanovanjih videti, ukini končna routerja. Saj rabiš samo switch. Kupi 8 portni switch in prodaj routerja.

Potem pa ostane brez WiFi-ja :|

Invictus ::

Potem naj pa router uporabi kot switch. Konec debate.

Izklopiš DHCP in vklopiš uplink kabel v LAN port.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

AC_DC ::

Router 2 in 3 priklopi v lan port, na obeh izklopi dhcp server, vklopljen naj bo samo na router1.

Ali ga izklopiš na router1 , router 2 in 3 priklopiš v lan port ter na obeh vklopiš dhcp server.
router2 sem LAN določil na 192.168.2.1 ... potem naj dhcp server dela od 192.168.2.100 dalje
router3 sem LAN določil na 192.168.3.1 ... potem naj dhcp server dela od 192.168.3.100 dalje


Če hočeš imeti trojni nat (ni absolutno nobene potrebe po tem), potem moraš za default gateway vpisati za router 2 in 3
ip routerja 1 (192.168.1.1).


+ ne vem, zakaj se jajcaš z 3com WL-527 kot glavnim routerjem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: AC_DC ()

SeMiNeSanja ::

Invictus je izjavil:

Potem naj pa router uporabi kot switch. Konec debate.

Izklopiš DHCP in vklopiš uplink kabel v LAN port.

To sem mu že prvotno nanizal, pa je hotel (zlo)rabiti še en dodatni (WAN) port...

Samo upam, da se OP zdaj ni čisto izgubil v vseh teh variantah.
Če veš, kaj delaš, je vse čisto enostavno. Če se ti pa kaj preveč ne sanja, potem pa imaš hitro lahko kakšen problem.

AC_DC ::

Saj ne ve točno, kaj dela.

SeMiNeSanja ::

AC_DC je izjavil:

Saj ne ve točno, kaj dela.

Ampak če ne bo probal, se tudi ne bo nikoli naučil. Tako da se naj kar malo matra ;((

AC_DC ::

Drug fw, vlan, 5 minut dela.
Trojni nat, uff, to bo še zanimivo.

david_g ::

Res je, za nekoga 5 min za drugega lahko 5 dni - pri kakšni drugi stvari je pa lahko ravno obratno ;-) Točno tako, vaja dela mojstra in tudi to mi bo ratal brez skrbi. Mi je že kaj dosti težjega.

Skratka ta vezava izključno prek LAN portov mi je sedaj razumljiva (to sem že sam prej predlagal, ker sem tudi že na podoben način reševal zadeve). Moja napaka je bila pri nastavitvah za DHPC (imel sem vključeno na vseh treh, očitno ne bi smel).

Ampak mene matra ta druga varianta prek WAN porta, ker pač se rad matram in na routerju 3 rabim glih ta en port, pa še nekaj novega se bom naučil ;-) Torej spodaj vprašanja, glede gargoyle firmware... še nikoli nisem upgradel firmware na routerju...

david_g ::

boolsheat je izjavil:

Jaz tudi mislim, da je boljše narediti LAN, če želiš dostopati do naprav za obema ruterjema. Če pa bi rad ločeno omrežje potem je pa v redu tako kot je.

Za WAN porte se pa jaz ne bi sekiral, na tega TP Linka lahko, daš OpenWrt in WAN port nastaviš, da se uporablja kot navaden LAN. Mogoče že DD-WRT to omogoča.

Če nisi vešč OpenWrt-ja namesti Gargoyle, je tako enostaven, da bolj ne gre:
http://www.gargoyle-router.com/download...
Wan Ethernet Port: Bridge To LAN


Torej
1) grem v nastavitve SYSTEM TOOLS -> FIRMWARE UPGRADE -> FILE BROWSE in UPGRADE... je to to?
2) kateri .bin file točno na tej strani http://www.gargoyle-router.com/download... ? A je to "končni" file ali je to image, tako da ga moram mountat z deamon tools recimo in kakšne druge file potem izbrat v nastavitvah pri routerju?
3) potem v novem FW torej CONNECTION -> BASIC -> DEVICE CONFIGURATION -> CONFIGURE DEVICE AS -> WIRELESS BRIDGE/REPEATER -> WAN ETHERNET PORT -> BRIDGE TO LAN

Dodatno za točko 2):
**imam črne barve tp-link wr1043nd - sodeč po tej strani od firmware drugega ponudnika https://wiki.openwrt.org/toh/tp-link/tl... verzija 2 ali 3, ki pa sta v bistvu enaki ("Same HW as v2.x" "The hardware of the v3 is identical to the v2.", neke zlo majhne razlike samo v firmware, če prav razumem je bil 2.1 v testni in so samo v firmware preimenoval poimenovanje verzije, skratka nepomembno - so pa posebej FW za vsako verzijo?!)
**Kaj točno izberem pri kriterijih : FIRMWARE IMAGE (to zihr), arhtecture ... (to pojma nimam), branch... (to verjetno 1.8, ki ima "stable" oznako) in verzijo 18.1
** potem so pa vedno 2 bin datoteki, ki mata v opisu tl-wr1043nd za verzijo v2: ...factory.bin in ...sysupgrade.bin - če prav razumem je prvi to kar že imam na routerju, drugi pa je ta od gargoyle varianta, kjer lahko WAN port spremenim v LAN port?
** kaj to pomeni "WARNING: Do not attempt to preserve settings when upgrading from.. to... "???

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: david_g ()

david_g ::

Vidim, da ni glih tako kot sem mislil, glede ... factory.bin in ...sysupgrade.bin:

Download Factory image if you want to install OpenWrt on router with OEM firmware.
Download Upgrade image if you already have OpenWrt installed.


Se pravi moram ... factory.bin in šele kasneje ... sysupgrade.bin (če je sploh potrebno?).

Ker vidim, da se spoznate vas še tole vprašam pri openwrt:

Ne kapiram kaj je to branch => Stable (chaos calmer) ali Trunk (designated driver). Katero bi moral izbrat? Je to isto kot zgoraj stable/experimental?

V nastavitvah routerja sem našel: "Hardware Version: WR1043 v2 00000000" -> torej imam verzijo 2?

Cela znanost hehehe

Daniel ::

Vzameš factory.bin. Če boš kdaj kasneje nadgrajeval na novejšo verzijo pa vzameš sysupgrade.bin.
Uporabi stable verzijo, trunk je trenutna verzija v aktivnem razvoju, stable pa prejšnja, stabilna. Delata sicer obe a je stable kot že ime kaže bolj stabilna.

Imaš verzijo v2 ja.

Bodi zelo previden pri izbiranju datoteke in raje 2x preveri preden nameščaš, drugače bo kar nekaj več dela s popravljanjem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Daniel ()

Daniel ::

Pa še na to kar si napisal zgoraj:

WARNING: Do not attempt to preserve settings when upgrading from.. to... To pomeni, da tam ko je pri posodabljanju kljukica, če želiš, da ohrani nastavitve, tisto kljukico odstraniš.

Gargoyle je pravzaprav zgolj drugi vmesnik za OpenWRT. Še ena od možnosti je Luci, ki je nameščen na navadnem OpenWRT firmwaru. Tam si pač moraš pakete, ki jih rabiš dodatno namestiti.

.bin je končni image file, ki ga namestiš na router.

boolsheat ::

Drži se Gargoyla, je veliko bolj simpl kot Luci.

Daniel ::

No ja, odvisno od uporabnika :)

david_g ::

Thx.

Torej dal bom ta FW (stable, isti router, v2) : gargoyle_1.8.1-ar71xx-generic-tl-wr1043nd-v2-squashfs-factory.bin
Opcijsko kasneje: gargoyle_1.8.1-ar71xx-generic-tl-wr1043nd-v2-squashfs-sysupgrade.bin

Samo še tole vprašanje;-) A lahko potem nazaj dam na tovarniški Firmware, če bi bilo kaj narobe, da ne bi delovalo?

Sodeč po nastavitvah v mojem routerju in na TP-link webpage-u gre verjetno za isti FM, ki je obkrožen na fotki? Gledam, če je slučajno možno, da bi samo upgrade naredil od TP-linka FW in da bi ta imel možnost spremembe WAN porta v LAN port...

 Moj router

Moj router



 Tp link Firmware

Tp link Firmware



PS: a tole so pa driverji, ki se inštalirajo direktno na računalnik? http://www.tp-link.com/en/download/TL-W...

AC_DC ::

Beri gargoyle faq &forum:
https://www.gargoyle-router.com/wiki/do...
https://www.gargoyle-router.com/phpbb/i...


Samo še tole vprašanje;-) A lahko potem nazaj dam na tovarniški Firmware, če bi bilo kaj narobe, da ne bi delovalo?

google:
tl wr1043nd back to original firmware

PS: a tole so pa driverji, ki se inštalirajo direktno na računalnik?

Utility
TL-WR1043ND_V2_USB Printer Controller_Utility_140613, TL-WR1043ND_V2_Easy Setup Assistant

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: AC_DC ()

Daniel ::

Ne rabiš nobenih driverjev za računalnik.

Daniel ::

Za vrnitev na original firmware pa beri tole:
https://wiki.openwrt.org/toh/tp-link/tl...

david_g ::

Thx za odgovore. E, zdaj mi je jasno v čem je fora, ko določam IP in kdaj je to isto omrežje in kdaj podomrežja... Če bo še kdo rabil:

1)nadgradnja Firmware tp-link wifi router => http://www.tp-link.com/en/faq-688.html
2)konfiguracija tp-link wifi router kot brezžična dostopna točka => http://www.tp-link.com/en/FAQ-417.html

Upam samo, da bo tudi printer in disk delal na temu FW brez problemov. No če pa bodo problemi bomo pa reševali vojaka Ryana... ups vrnitev na stari FW od tp-linka hahahha

AC_DC je izjavil:



+ ne vem, zakaj se jajcaš z 3com WL-527 kot glavnim routerjem.


Saj je razvidno iz konteksta ;-) Slab wifi ima, ki ga pa rabim v obeh stanovanjih... plus tega najslabši router in ne morem met printer ali disk prikloplen na podstrešju. No lahko bi imel, ni pa ravno funkcionalno. Fajn bi pa bilo, da pogruntam kako nares usb kabel recimo iz utp kabla... že nova naloga hehhe

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: david_g ()

Daniel ::

Od tega 3Com-a je najbrž še najslabši TpLink boljša izbira. In zakaj bi moralo biti to na podstrešju? Saj lahko potegneš kabel v stanovanje, pa imaš tam glavni router.

david_g ::

Daniel je izjavil:

Od tega 3Com-a je najbrž še najslabši TpLink boljša izbira. In zakaj bi moralo biti to na podstrešju? Saj lahko potegneš kabel v stanovanje, pa imaš tam glavni router.


Mah fora je v lokaciji teh dveh routerjev, totalno na različnih straneh obeh stanovanj (stanovanji nista po štukih, obe stanovanji imata dva štuka, sta "eden do drugega"). Telemech da samo en javni IP, njihov modem je na podstrešju... zaporedna vezava ne pride v poštev ob trenutnih lokacijah routerjev.

Ja vem ta 3com je slab (to je bolj za silo, toliko da sem se naučil vse skupaj). Zanima me, če postane ozko grlo pri net povezavi 16/1 (wifi je izklopljen, gre se samo za to, da imam wifi signal dober v obeh stanovanjih in lan porte v obeh stanovanjih) ?

Sem pa ugotovil, da wifi deluje bolje po upgrade firmware na najnovejšega tovarniškega - tako bi lahko odstranil ta 3 com. Morda bi celo na podstrešju imel en router tp-link direkt povezan do modema in bi pokril wifi eno stanovanje 1, potem pa iz njega povezava do switcha v stanovanju 1, ki bo na mestu tega predvidenega routerja 1 in drugi router 2 tp link pa ostane v mojem stanovanju 2.

AC_DC ::

Podstrešje:
https://t-2.rula.net/viewtopic.php?f=7&...
Svetujem, da če se le da, modeme in opremo ne montirate na podstrešju, zlasti na krajih kjer velikokrat pride do prenapetosti zaradi strele.
Pravtako, če se le da ne vlecite utp kablov čez podstrejse v druge prostore, ker ko pride do naelektrenosti ozračja, UTP kabel to "pobira" in potem imamo skurjene tv vmesnike, switche, modeme in lahko vse kar je povezanao z UTP kabli.


Si pogledal deklarirano temperaturno območje delovanja routerja ? Ponavadi je med 0 in 40C, poleti bo gor sigurno več.



Operating Temperature: 0C~40C
Operating Humidity: 10%~90% non-condensing

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: AC_DC ()

david_g ::

Daniel je izjavil:

Za vrnitev na original firmware pa beri tole:
https://wiki.openwrt.org/toh/tp-link/tl...


Sem našel stripped firmware, da ne bi počel tega sam.

Vidim,da se lahko vse naredi prek web browserja, samo ni mi jasno kaj naj bi pomenila "varna varianta" in kam naj bi vpisoval to: "sysupgrade /tmp/tplink.bin"? Pa kaj naj bi pomenilo komuniciranje z routerjem preko ssh (če flashanje zašteka)?

AC_DC je izjavil:

Podstrešje:
https://t-2.rula.net/viewtopic.php?f=7&...
Svetujem, da če se le da, modeme in opremo ne montirate na podstrešju, zlasti na krajih kjer velikokrat pride do prenapetosti zaradi strele.
Pravtako, če se le da ne vlecite utp kablov čez podstrejse v druge prostore, ker ko pride do naelektrenosti ozračja, UTP kabel to "pobira" in potem imamo skurjene tv vmesnike, switche, modeme in lahko vse kar je povezanao z UTP kabli.


Si pogledal deklarirano temperaturno območje delovanja routerja ? Ponavadi je med 0 in 40C, poleti bo gor sigurno več.



Operating Temperature: 0C~40C
Operating Humidity: 10%~90% non-condensing


Nova streha, zračni sloj... veliko bolje kot prej... prej je bilo neznosno, sedaj je pa "vroče" še vedno, a daleč od prej. Modem recimo dela brez problemov. Vem glede teh opozoril, samo drugače pač ni šlo oziroma ne gre. Ne bom preštemaval zaradi teh kablov. Saj praktično vse je narejeno, samo še to se reši in čao.

Raje poglej te moje poste in še kaj svetuj ;-)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: david_g ()

boolsheat ::

Zakaj bi zdaj nazaj na TP Link fw šel?

david_g ::

boolsheat je izjavil:

Zakaj bi zdaj nazaj na TP Link fw šel?


Saj nisem šel. Napisal sem v primeru, da ne bi delalo - torej da znam tudi nazaj it na stari FW, če kaj zašteka. Pač te stvari niso 100%, tko kot nobena druga ne. Še originalni FW zna delat probleme (meni sicer ne in super laufa, samo vidim po forumih, da je pri enih čisti polom). Berem malo zadeve in vidim, da je lahko recimo problem zmanjšanje hitrosti preko wifi, ko upgrajdaš FW na kakšen opensource FW in podobno... Saj ni problem zdaj 3 Mbps manj, samo če prepolovi pa ni glih fajn. To sedaj karikiram.

Daj prosim, če se ti da odgovori na moja vprašanja zgoraj v mojem zadnjem postu, da ne odkrivam tople vode, ker tukaj veste o teh stavreh precej več kot jaz.

Torej ta del:
"Vidim,da se lahko vse naredi prek web browserja, samo ni mi jasno kaj naj bi pomenila "varna varianta" in kam naj bi vpisoval to: "sysupgrade /tmp/tplink.bin"? Pa kaj naj bi pomenilo komuniciranje z routerjem preko ssh (če flashanje zašteka)?"

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: david_g ()

david_g ::

+ ali 3com-Wl-537 predstavlja ozko grlo glede prenosa podatkov? (wifi bo izklopljen, ga ne rabim in je itak dost slabši glede hitrosti prenosa, samo kako je pa z LAN/WAN porti? gledam manual in naj bi bilo enako le gigabitni port ni - "Four LAN Status LEDs Green (100 Mbps link)" "Cable/DSL Status LED Green (100 Mbps link)")

Se pravi, če bi recimo vzel telemachov paket 120/10 tole ni OK. Za mojo povezavo 16/1 je pa to čist ok. Imam prav?

Daniel ::

Varna varianta je vnaprej pripravljen fimrware, ki ima odstranjenih prvih nekaj bytov, da se ga da normalno flashati na OpenWRT če se želiš vrniti na tovarniški firmware (kot tam piše ne smeš flashati firmwara, ki ima v imenu besedo BOOT, ker ti boš sesul router).

Moral boš malce več brati na OpenWRT straneh :)

Sysupgrade postopek je postopek nadgradnje pri novejših verzijah OpenWRT, torej najprej firmware preneseš na router (po možnosti v /tmp mapo) in nato izvedeš ta ukaz. Firmware lahko preneseš direktno iz spletne strani z ukazom "wget" ali pa preko SCP iz računalnika.

Na Windows lahko uporabiš program WINSCP za prenašanje firmwara in ostalega urejanja, za izvajanje ukazov (nadgradnja ipd.) pa je bolj praktičen Putty (terminal vmesnik). Sam uporabljam oboje.

Pri tem WL-537 je že vprašanje koliko ima sploh WAN -> LAN hitrost, ker obstaja zaradi starosti routerja velika možnost, da ti ne bi šlo niti do 50 Mbit, kaj šele do 100. Vprašanje je tudi, kako se bo zadeva obanašala pri P2P, ali bo tako obremenjena, da ti ne bo niti odpiralo spletnih strani, ali bo delalo normalno.

david_g ::

ThX. Vsakič malo preberem in vsakič mi je več jasno :-D

Sem malo preračunal in ugotovil, da ta 3com router ni dober niti za 16/1 povezavo, ker je govora o Byte-ih. Tudi, če teoretično dela 100Mb/s je to 12,5 MB/S. Jaz pa imam torej 16 MB/S in torej torrente ne bo vleklo tako kot bi lahko. O jebemti...

Vsa ta štorija samo zaradi politike dodeljevanja enega javnega IP... bedno. Ja kako bo pa pri pametnih hišah, ko imaš ful enih naprav, ful enih kablov... pa bi recimo mel rad kaj ločeno... ne vse na enem IP... hmmmmm

Invictus ::

Dražji router reši večino problemov.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Daniel ::

Narobe si izračunal.

16 Mbit ti je v praksi tam nekje 1,8 MB v teoriji pa 1,9.

http://www.ibeast.com/content/tools/ban...

Za 16 MB/s bi teoretično rabil internet s hitrostjo 128 Mbit.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Daniel ()

david_g ::

Pa sem res zamočil. MB na telemachovi strani v bistvu pomeni Mb...

Hvala vsem za pomoč.

AC_DC ::

david_g je izjavil:

ThX. Vsakič malo preberem in vsakič mi je več jasno :-D

Sem malo preračunal in ugotovil, da ta 3com router ni dober niti za 16/1 povezavo, ker je govora o Byte-ih. Tudi, če teoretično dela 100Mb/s je to 12,5 MB/S. Jaz pa imam torej 16 MB/S in torej torrente ne bo vleklo tako kot bi lahko. O jebemti...

Vsa ta štorija samo zaradi politike dodeljevanja enega javnega IP... bedno. Ja kako bo pa pri pametnih hišah, ko imaš ful enih naprav, ful enih kablov... pa bi recimo mel rad kaj ločeno... ne vse na enem IP... hmmmmm

100 mbit zmore 3com v lan -> lan kar zmore praktično vsak router
, 100 mbit wan -> lan je druga zgodba.


david_g je izjavil:

Pa sem res zamočil. MB na telemachovi strani v bistvu pomeni Mb...

Hvala vsem za pomoč.

V mega bitih imajo napisano hitrost
1 bajt = 8 bitov

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: AC_DC ()

david_g ::

AC_DC je izjavil:


100 mbit wan -> lan je druga zgodba.


Kako pa zdaj to??? Kateri podatek to pove, če gledam spec?

Zdaj malo testiram in mi ena stvar deluje nelogično. Recimo grem na speedtest in ni logično, da isti ruouter pri liniji 16/1 za kabel cat6 potegne skoraj teoretičnih 16/1 (dejansko 15,6), na cat5 pa maks 10/1 (dejansko 9,6)... konkretno wr1043nd v3???

SeMiNeSanja ::

Mogoče imaš narobe zvezan kabel, pa vleče samo 10Mbps?

david_g ::

SeMiNeSanja je izjavil:

Mogoče imaš narobe zvezan kabel, pa vleče samo 10Mbps?


Ma če bi bil narobe zvezan pol sploh vlekel ne bi po moje? Evo poskusil na cat5 in celo 3com vleče več... nekaj drugega je.

Daniel ::

Če vmes menjaš samo kabel, vse ostalo pa je isto potem ni ravno verjetno, da je težava v routerju.

david_g ::

Daniel je izjavil:

Če vmes menjaš samo kabel, vse ostalo pa je isto potem ni ravno verjetno, da je težava v routerju.


Kabel dela ali ne dela, malo čudno da bi delal 3/4 hmmm Kot da bi router sam preklopil med 10 in 100 mbps glede na to kater kabel dam notri.

Nema veze, to bom že zrihtal. Samo kot zanimivost. Hvala vsem za odgovore.

fpopla87 ::

Jaz imam podoben problem zato si bom sposodil temo :)

V praksi povezujemo več stanovanjsko hišo (5 enot) preko 1 naročnine na A1 in si delimo povezavo.

Torej imamo 1x A1 router/modem s 4 izhodnimi porti za 5 ločenih stan enot (IP routerje tukaj je 192.168.1.254):

-1. port povezan v D-Link (8 portni switch)
-2, 3, 4 port povezani direktno no TV

Iz zgornjega 8 portnega switcha grejo 3 UTP ven v 3 druge switche D-Link (5 portne):
- prvi switch naprej povezuje naprave (PC) direktno in pa 1 LynSis wifi route
- drugi switch naprej povezuje naprave (PC) direktno in pa 1 TP-Link wifi router
- tretji switch naprej povezuje samo 1 Tenda wifi router

Problem je seveda nastavitev wifi routerjev na koncu, da se ne bodo medseboj tepli.

Ali pri vseh izklopim DHCP server (in kabl vklopim v Lan porte) ter jim uredim skupno zaporedno številko 192.168.2.1 ali morajo biti tudi ip na routerjih zaporedni (npr prvi ima 2.1, drugi 2.2.,...)?

Hvala

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: fpopla87 ()
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

Postavitev domacega omrezja in deljenje internet povezave (strani: 1 2 3 433 34 35 36 )

Oddelek: Omrežja in internet
1766544791 (87) PrimozR
»

Kateri router? (strani: 1 2 3 4123 124 125 126 )

Oddelek: Kaj kupiti
62881177436 (3511) Daniel
»

TP-Link TL-WR1043ND (strani: 1 2 3 414 15 16 17 )

Oddelek: Omrežja in internet
813166388 (31281) hojnikb
»

Siol box + router

Oddelek: Omrežja in internet
255361 (3702) Daniel
»

problem innbox-router-udpxy?

Oddelek: Omrežja in internet
484408 (3610) Daniel

Več podobnih tem