» »

Postavitev domacega omrezja in deljenje internet povezave

Postavitev domacega omrezja in deljenje internet povezave

««
34 / 36
»»

Borut15 ::

Borut15 ::

Res vas prosim, da pomagate kaj kupiti. Sem gledal na Mimovrste od TP link, že od cca. 25€ in naprej... Kje je keč?

Daniel ::

Če ti hitrost ni nekaj pretirano pomembna je popolnoma vseeno kaj boš kupil. Pač ne kupuj neke zastarele opreme tipa WRT54G pa bo. Tudi tale na zadnji povezavi bo čisto ok, če nisi zahteven uporabnik. Priklopiš na kabel, nastaviš ustrezne IPje, SSID in geslo in to je to.

Če rabiš pa kakšne večje hitrosti bo pa treba malo bolj odpreti denarnico. Recimo Unifi AP AC Lite.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Daniel ()

Borut15 ::

Nabavil sem Tp link Router, ga z UTP povezal na glavni router (vezava žičk 568A), nastavil na AP, a internet ne dela...
Port na AP je internet, na glavnem routerju pa pac eden od lan portov.
Kaj delam narobe?

Daniel ::

Preklopi kabel v LAN port in izklopi DHCP strežnik.

nerro32 ::

Vprašanje - kaj se zgodi, če ISPjev modem povežeš s svojim routerjem, na katerem kabel vstaviš v LAN port in ne v WAN? Sem pri nekomu opazil, da ima tako vezano in mu vse dela normalno. Kakšne so prednosti oz. slabosti take vezave? Sam nisem izobražen v tej smeri, sem pa firbčen :))

Daniel ::

Odvisno od tega kateri ISP in kako je konfiguriran modem. Lahko dobiš dvojni NAT, lahko dobiš zunanje IPje na LAN portih routerja, če izklopiš DHCP. Če ne veš kaj delaš pa najverjetneje zmešnjavo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Daniel ()

Borut15 ::

Torej na obeh straneh v lan port? Sem probal, isto.Static IP, DHCP disabled.
[img]http://shrani.si/f/x/TH/5xo3y16/screens...
[img]http://shrani.si/f/1w/gL/dpmoVaR/screen...
[img]http://shrani.si/f/3Z/z5/2Dx5eC9w/scree...
[img]http://shrani.si/f/3k/r0/2CKrktZU/scree...






Static IP, dhcp disanled. Na obeh straneh v lan portu, ne dela.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Borut15 ()

Borut15 ::



Ne znam slike prlepit, v glavnem ne dela.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Borut15 ()

nerro32 ::

Daniel je izjavil:

Odvisno od tega kateri ISP in kako je konfiguriran modem. Lahko dobiš dvojni NAT, lahko dobiš zunanje IPje na LAN portih routerja, če izklopiš DHCP. Če ne veš kaj delaš pa najverjetneje zmešnjavo.


Klasičen paket, DSL linija 10/1, ISP A1, Ubee modem, dinamični ip, ipv4. Na modemu je wireless onemogočen, ta router pa deluje kot AP. DHCP server na routerju enabled. Tako da router skrbi za wireless, ostalo preko kablov gre na modem.
Torej zakaj bi bilo to dobro, prednosti/slabosti take konfiguracije v primerjavi s standardnim priklopom na WAN? Če manjka še kak pomemben podatek, se lahko pozanimam.

Daniel ::

Borut15 je izjavil:

Torej na obeh straneh v lan port? Sem probal, isto.Static IP, DHCP disabled.






Static IP, dhcp disanled. Na obeh straneh v lan portu, ne dela.



Na routerju, ki ga boš uporabil kot AP nastavi IP iz ranga osnovnega routerja (čeprav načeloma dela, tudi če ni v istem rangu) in izklopi DHCP na LANU ter. AP priklopi na osnovni router po sistemu LAN - LAN. Mora delati.

nerro32 je izjavil:

Daniel je izjavil:

Odvisno od tega kateri ISP in kako je konfiguriran modem. Lahko dobiš dvojni NAT, lahko dobiš zunanje IPje na LAN portih routerja, če izklopiš DHCP. Če ne veš kaj delaš pa najverjetneje zmešnjavo.


Klasičen paket, DSL linija 10/1, ISP A1, Ubee modem, dinamični ip, ipv4. Na modemu je wireless onemogočen, ta router pa deluje kot AP. DHCP server na routerju enabled. Tako da router skrbi za wireless, ostalo preko kablov gre na modem.
Torej zakaj bi bilo to dobro, prednosti/slabosti take konfiguracije v primerjavi s standardnim priklopom na WAN? Če manjka še kak pomemben podatek, se lahko pozanimam.


Torej imaš dva DHCP strežnika v enem omrežju v takem primeru, če na Innboxu ni onemogočen.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Daniel ()

Borut15 ::

Ok hvala. Kaj to pomeni v istem rangu?

TOP ::

Borut15 je izjavil:

Nabavil sem Tp link Router, ga z UTP povezal na glavni router (vezava žičk 568A), nastavil na AP, a internet ne dela...
Port na AP je internet, na glavnem routerju pa pac eden od lan portov.
Kaj delam narobe?

Če si delal vezavo 568A glej da imaš use,ker standard se uporablja vezavo B

Daniel ::

Borut15 je izjavil:

Ok hvala. Kaj to pomeni v istem rangu?


V istem podomrežju. Recimo 192.168.1.1-254

Sumski ::

Pozdravljeni,

V postavitvi domačih omrežij nisem ravno domač in bi vprašal za nasvete / napotke pri postavitvi omrežja.

Torej situacija je taka, da imamo do hiše optiko 350/100, ta internet bi rad čim bolje spravil naprej do naprav v domu v oziru na omejitve, ki jih imam v hiši (hiša ni nova, do nekaterih sob je UTP kabel, do drugih ni in niti ni v planu, da bi bil v kratkem speljan). Za predstavo sem narisal eno amatersko shemo naprav v hiši (prekinjena črta je wi-fi povezava, polna črta preko UPT kabla).

 Shema povezav domačega omrežja

Shema povezav domačega omrežja



Kakšnih hudih zahtev za večino naprav ni, razen za Laptop v 1. nadstropju, ta se uporablja za delo in mora biti internetna povezava najboljša kar je lahko (veliko video-konferenc, precej pretočnih vsebin). Za ostale naprave je povsem OK, če imajo nek normalen wi-fi dostop do interneta.
Oba routerja sta obstoječa in kar precej dotrajana, v pritličju sicer deluje zadovoljivo, v 1. nadstropju pa iz specifikacij (model Buffalo WZR-HP-G450H) sicer razberem, da preko LANa omogoča gigabitno povezavo, vendar ne vem ali ne znam nastavit, vendar preko UTP kabla mi speedtest pokaže max 98 Mb/s.

Moja vprašanja:
- Ali je povezava elementov OK ali bi moral kaj spremeniti / optimizirati?
- Ali je za router kakšna posebna nastavitev, "spusti čez" gigabit LAN ali bi to moral narediti samodejno (sprašujem za router v 1. nadstropju). Ali je samo router prešvoh?
- DHCP server - kaj to sploh je, na katerih napravah ga je dobro imeti vklopljenega, kje izklopljenega (oz. kako nastaviti, da bo optimalno)?

Hvala za potrpežljivost do neznalca in vaše odgovore!

Voluharr ::

Nekako tvoje slike ne odpre.

Da imaš samo 100 Mbps je verjetno kriv slab konektor ali napačna vezava kabla, saj router po specifikacijah omogoča 1 Gbps tudi na WANnu, vendar verjetno ne bo šlo do polne hitrosti.
Poglej kje v verigi se zatakne.
Backup, VPS, kolokacija: https://reavisys.si

Sumski ::

Meni odpre normalno, tudi v incognito - https://ibb.co/7W3h6mc - morda bo sedaj odprlo.

Lp,

Sumski ::

Sedaj sem za foro priklopil laptop na kabel, ki bi drugače vštekal v router (vhodni internet) in dobim dobre rezultate (https://www.speedtest.net/result/106673..., tako da pomoje mora biti nekaj na nastavitvah routerja (ok, lahko bi bilo tudi v kablu, ki gre iz routerja potem v komp - tega trenutno ne morem testirati, ker nimam drugega frej kabla).

sbawe64 ::

Rešujem kabelski net pri znancu, je normalno da če se priklopim na modem z lan kablom rj-45, da javi Win os da kabel ni zaznan ?
Ko taisti kabel priklopim v router se lahko povežem nanj.

Drugače je povezava:
modem - (wan port) router (lan porti 1-4) - pc.
2020 is new 1984
Corona World order

RockyS ::

Kateri 5 portni switch priporočate ?

Router/model je od Telemacha in žal je prevelik da bi ga spravil v telekomunikacijsko omarico, zato bom tja dal switch, modem bo pa pač nekje drugje skrit.

Invictus ::

"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Kezman91 ::

Doma imam Mikrotik 951-2n in je glede na optiko 100/10 že čas, da nabavim kaj boljšega. Poleg tega pa imam namen v dnevni sobi priključiti NAS in TV.
Kaj predlagate ... Router prestavit v štrom omarico in v dnevno postavit nek AP ali samo kupiti nov router?

mtosev ::

Verjetno je tole pravo mesto za moje vprašanje. Imam archer c5 v4 router in gor je priklopljen usb. Imam konfigurirano kot media server. Na win 10 kompu ga vidim in lahko gledam stuff, imam tudi xbox one s in tam mi ga ne najde. Grem v app movies & tv in pod media servers je prazno. Kakšna ideja?
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mtosev ()

vaščan ::

Sumski je izjavil:

Rešujem kabelski net pri znancu, je normalno da če se priklopim na modem z lan kablom rj-45, da javi Win os da kabel ni zaznan ?
Ko taisti kabel priklopim v router se lahko povežem nanj.

Lahko da je port na modemu zanič

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: vaščan ()

Blaz90 ::

Eno vprašanje. Če mi Telemach spremeni Cisco modem v bridge mode, ostane aktiven samo port1 (če prav razumem). To ni problem, bom že uporabil svoj switch.

Kaj pa telefonski priključek, a ostane aktiven?

 Cisco

Cisco

Gapi ::

Bridge mode velja samo za internet. Tako da telefon ti ostane aktiven. In zakaj na sliki zgleda telefonski priključek kot rj45. Vem da rj11 lahko zatlačiš v rj 45. Gre tuki za VOIP telefonijo ali analogno telefonijo?
No person is rich enough,to buy back his past.

Blaz90 ::

Gre za analogni telefon, katerega še uporablja babi.

Sliko sem pa vzel iz PDF manual-a. Je pa dejansko priklopljen RJ11 kabel za telefon.

mtosev ::

mtosev je izjavil:

Verjetno je tole pravo mesto za moje vprašanje. Imam archer c5 v4 router in gor je priklopljen usb. Imam konfigurirano kot media server. Na win 10 kompu ga vidim in lahko gledam stuff, imam tudi xbox one s in tam mi ga ne najde. Grem v app movies & tv in pod media servers je prazno. Kakšna ideja?

Zanimivo. Sem probal dostopati prek lg smart tvja in tam ga vidi in tudi deluje, xbox pa ga še vedno ne vidi.
Core i9 10900X, ASUS Prime X299 Edition 30, 32GB 4x8 3600Mhz G.skill, CM H500M,
ASUS ROG Strix RTX 2080 Super, Samsung 970 PRO, UltraSharp UP3017, Win 11 Pro
moj oče darko 1960-2016, moj labradorec max 2002-2013

Kurzweil ::

Zanima me vaše mnenje in predlogi. Na vikendu, ki je na temni strani lune... imam za internet Hofer wifi paket, Hot2Go... to je tisto čudo z 200Gb prenosa... kjer dobiš SIM kartico, MODEM in 200Gb dobropisa.

Modem izgleda kot iz Kinder jajčke in nima porta za UTP kabel, plata na računalniku, ki je MSI X570 pa nima wifija...

Torej me zanima, kaj predlagate... naj kupin nek wifi dongle v obliki USB ključa, ali PCIe wifi kartico... ne bi deval preko 10-20EUR... zanimajo pa me izkušnje, ker berem precej po netu razne reviewe in pogosto te kartice in dongli dropajo linije in povzročajo takšne ali drugačne nevšečnosti.

Kaj si lastite, kaj predlagate, kaj bi bila najboljša rešitev... modem od Hot2Go je lahko praktično kjer želim, ker pa je najboljši signel seveda ob oknu/balkonu pa je to oddaljeno +-2m od računalnika...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Kurzweil ()

Spajky ::

Jest sem lani na bolhi za 50 ali 60e nabavil https://www.handshake.co.za/2018/huawei... ... Tisti jajčk, ki ga dobiš v onem Hot2Go je IMHO bolj za hec (občasno prenosno uporabo s prenosnikom).
Mam povezano z Lan kablom na komp-stacionarc (za bekap 2.dostop).
"Bluzim na forumu, torej sem !" (še živ ) ...

novak-t ::

Kurzweil je izjavil:

Zanima me vaše mnenje in predlogi. Na vikendu, ki je na temni strani lune... imam za internet Hofer wifi paket, Hot2Go... to je tisto čudo z 200Gb prenosa... kjer dobiš SIM kartico, MODEM in 200Gb dobropisa.

Modem izgleda kot iz Kinder jajčke in nima porta za UTP kabel, plata na računalniku, ki je MSI X570 pa nima wifija...

Torej me zanima, kaj predlagate... naj kupin nek wifi dongle v obliki USB ključa, ali PCIe wifi kartico... ne bi deval preko 10-20EUR... zanimajo pa me izkušnje, ker berem precej po netu razne reviewe in pogosto te kartice in dongli dropajo linije in povzročajo takšne ali drugačne nevšečnosti.

Kaj si lastite, kaj predlagate, kaj bi bila najboljša rešitev... modem od Hot2Go je lahko praktično kjer želim, ker pa je najboljši signel seveda ob oknu/balkonu pa je to oddaljeno +-2m od računalnika...

Samo vklopiš v usb, pa imaš internet na računalniku. Ga ne rabiš preko wifi povezat. Edino vprašanje je, kakšen signal boš imel pri računalniku. Jaz sem to uporabljal, dokler sem bil v najemu. Modem sem imel priklopljen preko usb na računalnik, televizija mi je pa na wifi bila povezana.

-ninja-91- ::

Imam en hecen problem: danes mi je crknil glavni router v hiši, zato sem iz omare privlekel rezervnega in ga ponastavil na tovarniše nastavitve. Ethernet kabel iz mikrotik LTE modema sem nato priključil na WAN vhod (kot je bilo to na prejšnjem), vendar nikakor nisem mogel dobiti dostopa do interneta. Po nasvetu kolega sem nato na glavnem routerju onemogočil dhcp ter kabel iz modema vtaknil v enega od štirih izhodov. Zadeva se je čudežno postavila (modem ima zgleda dhcp že ves čas omogočen v območju 192.168.88.10-254), mi pa ni jasno zakaj zadeva deluje: IP naslov modema je 192.168.88.1, statični IP naslovi treh domačih routerjev pa so bili nastavljeni na 192.168.1.1, 192.168.1.3 ter 192.168.1.4, pri čemer je do danes bil glavni router tisti, ki je po omrežju dodeljeval naslove. Sedaj kljub delujočemu internetu ne morem dostopati do nobenega od routerjev na katere sem povezan, ker je IP naslov prenosnika 192.168.88.252, torej imam zdaj vsa poimenovanja v območju 88.yy namest 1.yy. Kako preveriti kakšni so naslovi preostalih routerjev, da ne bo potrebno vseh factory resetirati ter jim ročno nastavljati IPjev v ranga 192.168.88.yy?

mihagr ::

čisto enostavno, na vsakega od usmerjevalnikov se priključuš direktno s kablom (seveda na pc-ju s katerim se priklapljaš moraš imeti DHCP), ko je povezava vspostavljena greš v cmd pa ipconfig in izveš.

CyberDuck ::

Da še tu zatežim ? Pomoč pri opremi lahko kdo pomaga/svetuje?

Invictus ::

-ninja-91- je izjavil:

Imam en hecen problem: danes mi je crknil glavni router v hiši, zato sem iz omare privlekel rezervnega in ga ponastavil na tovarniše nastavitve. Ethernet kabel iz mikrotik LTE modema sem nato priključil na WAN vhod (kot je bilo to na prejšnjem), vendar nikakor nisem mogel dobiti dostopa do interneta. Po nasvetu kolega sem nato na glavnem routerju onemogočil dhcp ter kabel iz modema vtaknil v enega od štirih izhodov. Zadeva se je čudežno postavila (modem ima zgleda dhcp že ves čas omogočen v območju 192.168.88.10-254), mi pa ni jasno zakaj zadeva deluje: IP naslov modema je 192.168.88.1, statični IP naslovi treh domačih routerjev pa so bili nastavljeni na 192.168.1.1, 192.168.1.3 ter 192.168.1.4, pri čemer je do danes bil glavni router tisti, ki je po omrežju dodeljeval naslove. Sedaj kljub delujočemu internetu ne morem dostopati do nobenega od routerjev na katere sem povezan, ker je IP naslov prenosnika 192.168.88.252, torej imam zdaj vsa poimenovanja v območju 88.yy namest 1.yy. Kako preveriti kakšni so naslovi preostalih routerjev, da ne bo potrebno vseh factory resetirati ter jim ročno nastavljati IPjev v ranga 192.168.88.yy?

Preveč DHCP serverjev imaš v hiši in routerje uporabljaš kot switche...

Pa se ti je malo zasralo...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

novak-t ::

Zdravo,
sem nabavil komponente, za postavitev domačega omrežja. Imam takole:

    modem: tehnicolor tc7210
    router: ubiquiti er-x
    switch: tp link TL-G108E
    ap: ubiquiti UAP-AC-LR

sedaj sem pa tam, kjer je vse skupaj potrebno nastaviti. sedaj dela mi vse, tudi wifi sem postavil. Sedaj pa imam vprašanja:
- pc, tiskalnik in tv, to kar je trenutno fiksnega, nastavim na static ip ali ne?
- dhcp pustim na modemu ali prestavim na router?
- modem v bridge mode? sicer ne najdem, kako bi to naredil, verjetno moram prositi na t2?
- Tv pustim direktno na modem, ali ga prestavim na router? če imam prav v spominu, bi moral nekaj narediti, da bi potem delala iptv? kako je potem z povezavo z home lan, glede dostopov do datotek, itd?
- Želel bi guest wifi, ter posebej hidden ssid guest wifi, z dostopom do tiskalnika (če je mogoče). Kaj moram vse narediti?
- kaj priporočate za dostop do tiskalnika od zunaj? rešitev zame, ter rešitev za taščo? google cloud print je bila ideala, sedaj pa ne vem kaj naj, da nebi rabil imeti jaz prižgan pc (tiskalnik je na mreži), pa da nebi bilo preveč komplicirano...
- Trenutno še nebi nabavljal NAS, pa imam na svojem pc mapo, kjer so filmi in serije, dodano v skupno rabo. Kako naj uporabim to mapo na android tv, da bi lahko direktno gledal na tv-ju? ne gre drugače, kot da na pc lavfam plex / kodi server?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: novak-t ()

IcyFox ::

novak-t je izjavil:

Zdravo,
sem nabavil komponente, za postavitev domačega omrežja. Imam takole:

    modem: tehnicolor tc7210
    router: ubiquiti er-x
    switch: tp link TL-G108E
    ap: ubiquiti UAP-AC-LR

sedaj sem pa tam, kjer je vse skupaj potrebno nastaviti. sedaj dela mi vse, tudi wifi sem postavil. Sedaj pa imam vprašanja:
- pc, tiskalnik in tv, to kar je trenutno fiksnega, nastavim na static ip ali ne?
- dhcp pustim na modemu ali prestavim na router?
- modem v bridge mode? sicer ne najdem, kako bi to naredil, verjetno moram prositi na t2?
- Tv pustim direktno na modem, ali ga prestavim na router? če imam prav v spominu, bi moral nekaj narediti, da bi potem delala iptv? kako je potem z povezavo z home lan, glede dostopov do datotek, itd?
- Želel bi guest wifi, ter posebej hidden ssid guest wifi, z dostopom do tiskalnika (če je mogoče). Kaj moram vse narediti?
- kaj priporočate za dostop do tiskalnika od zunaj? rešitev zame, ter rešitev za taščo? google cloud print je bila ideala, sedaj pa ne vem kaj naj, da nebi rabil imeti jaz prižgan pc (tiskalnik je na mreži), pa da nebi bilo preveč komplicirano...
- Trenutno še nebi nabavljal NAS, pa imam na svojem pc mapo, kjer so filmi in serije, dodano v skupno rabo. Kako naj uporabim to mapo na android tv, da bi lahko direktno gledal na tv-ju? ne gre drugače, kot da na pc lavfam plex / kodi server?

Na par od teh vprašanj ti lahko odgovorim:
1.) Tiskalnik ima smisel nastaviti kot fiksen (da ti ga naprave ne bodo zmeraj znova iskale), za PC in TV ne vidim razloga razen če na PCju poganjaš neke serverje ki to zahtevajo
2.) DHCP lahko pustiš na modemu, razen če bi rad neke dodatne featurje (QoS, bandwith limiting) ki jih modem morebiti ne omogoča. 3) V tem primeru boš moral modem nastaviti na bridge, da ne bo konfliktov pri dodeljevanju naslovov med modemom in routerjem. Za to moraš v večini primerov poklicati ISP-ja
4.) Če se prav spomnim mora biti za IPTV televizor povezan na modem, ampak v primeru da modem postaviš v bridge itak router deluje v vlogi modema. Nisem pa čisto prepričan, tu je mogoče najboljše da vprašaš na T2 kako imajo urejeno
Zadnje vprašanje.) Načeloma lahko uporabljaš tudi Windows DLNA media server (media sharing), ampak je iz izkušenj Plex precej bolj elegantna rešitev (predvsem če imaš namen dostopati do datotek iz mobilnih naprav)

SeMiNeSanja ::

IcyFox je izjavil:


Na par od teh vprašanj ti lahko odgovorim:
1.) Tiskalnik ima smisel nastaviti kot fiksen (da ti ga naprave ne bodo zmeraj znova iskale), za PC in TV ne vidim razloga razen če na PCju poganjaš neke serverje ki to zahtevajo
2.) DHCP lahko pustiš na modemu, razen če bi rad neke dodatne featurje (QoS, bandwith limiting) ki jih modem morebiti ne omogoča. 3) V tem primeru boš moral modem nastaviti na bridge, da ne bo konfliktov pri dodeljevanju naslovov med modemom in routerjem. Za to moraš v večini primerov poklicati ISP-ja
4.) Če se prav spomnim mora biti za IPTV televizor povezan na modem, ampak v primeru da modem postaviš v bridge itak router deluje v vlogi modema. Nisem pa čisto prepričan, tu je mogoče najboljše da vprašaš na T2 kako imajo urejeno
Zadnje vprašanje.) Načeloma lahko uporabljaš tudi Windows DLNA media server (media sharing), ampak je iz izkušenj Plex precej bolj elegantna rešitev (predvsem če imaš namen dostopati do datotek iz mobilnih naprav)

To pa ne bo ravno najbolj optimalno!

Če imaš lasten router, je priporočljivo ISP-jevega prestaviti v Bridge mode. Je pa OP nekaj omenjal T-2. Tu lahko veljajo malenkost drugačna pravila - odvisno od routerja, ki ti ga je ISP postavil.
Npr. moj ISP router doma ima tako Bridge, kot tudi Routed porte! Skratka, ISP na njemu lahko nastavi vsak port posebej, kako naj se obnaša.
Torej pokličeš tehnično podporo, poveš, da si nabavil lastni router in da bi ga rad priklopil na Bridge port, če ti lahko povedo / nastavijo ustrezni port.
Dejansko je tako, da podpornik že na osnovi MAC naslova 'sluti' na kateri port si priklopil svoj router in ti točno ta port ustrezno nastavi.

Ko je tvoj router enkrat priključen na Bridge port, druge naprave, ki so morda priključene na ostalih portih ISP routerja, ne morejo več komunicirati z napravami, ki so priključene na lastnem routerju, zato je najbolje, da se jih prestavi na lastni router.

Ko je lastni router enkrat priključen na Bridge port, izključno on lahko podeljuje IP naslove napravam, ki se nahajajo za njim.

Glede tega, katerim napravam podeljevati dinamične ali statične naslove, bo vsakdo imel neko svojo teorijo.
Jaz zagovarjam načelo, da naj imajo dinamične naslove vse naprave, ki se selijo med različnimi omrežji (prenosniki, mobiteli,...). Tako na teh napravah odpade ročno rekonfiguriranje, če jih prenašamo med omrežji.
Kljub temu pa se izdatno poslužujem DHCP rezervacij, tako da tudi te mobilne naprave vsakič dobijo dodeljen isti naslov.

Naprave, ki so 'statične narave' (npr. TV) in naprave, ki imajo značaj 'strežnika' pa imam raje statično konfigurirane - poleg tega, da jim za isti naslov podelim tudi DHCP rezervacijo.

To pa morda ne bo možno na kakšnih bolj low-end routerjih. Sem že videl routerje, ki so dovoljevali max. 10 zapisov v tabeli z DHCP rezervacijami, tako da se moraš odločiti, kaj je bolj pomembno, da prejme 'statični' naslov podeljen s strani routerja, pri katerih napravah pa zadošča, če zgolj lokalno vpišeš statični naslov. Vsekakor imajo prednost prenosniki, da se jih vpiše v DHCP rezervacije...

Dobra stran doslednega vodenja DHCP rezervacij - tudi za naprave, ki si jim sicer ročno nastavil statični naslov, je v pregledu uporabljenih naslovov, ki si ga tako gradiš. Imaš lepo na enem mestu vso inventuro naprav in naslovov, ki si jim jih dodelil. A kot že rečeno, mnogi low-end routerji ne premorejo tabele, ki bi obsegala 20+ napravm kolikor jih danes najdemo že v marsikaterem gospodinjstvu.

TV ponavadi povežeš na SVOJ router. Na ISP router povežeš IPTV STB - če imaš tega. Če uporabljaš IPTV aplikacijo na TV, potem zadeva dela preko lastnega routerja.
Če na lokalnem omrežju poganjaš kakšen DLNA strežnik, potem mora biti TV povezan na lokalno omrežje (lastni router), sicer se TV in strežnik ne bosta vidla.
Jaz nisem ravno nek ekspert za DLNA strežnike. Sam uporabljam "Universal Media Server", da na TV predvajam video datoteke, ki se nahajajo na računalniku. Plex si nisem nikoli nameščal, tako da ne morem komentirati ali je boljši/slabši/enostavnejši/zmoglivejši.
Mene predvsem moti, da moj LG TV, ki je eden malo bolj zgodnih 'pametnih' TV-jev s UMS strežnika ne vleče podnapisov (na drugem računalniku preko npr. VLC, jih lepo kaže, tako da očitno ni 'kriv' UMS). Ima pa to po drugi strani prednost, da se malo bolj potrudiš razumeti, kaj se pogovarjajo v angleščini,.... Problem je le, ko naletiš na odlomke v Japonščini in podobnih jezikih, s katerimi si ne moreš pomagati...

Praviš, da bi rad omogočil tašči, da tiska na tvoj tiskalnik? Kje pa je ta tvoja tašča locirana? 'Nekje drugje'? Osebno bi najprej pomislil na VPN povezavo, kar oddaljenega uporabnika 'prestavi' na lastno omrežje in lahko tiska, kot če bi bil lokalno priključen.
Se pa bojim, da bo tukaj težava vzpostaviti VPN popvezavo - najbrž tisti lastni router ne omogoča VPN povezovanja? V tem primeru bi dejansko bil optimalen nekakšen 'Cloud Print' - vendar boš potreboval takega, ki ga 'obvlada' tvoj tiskalnik. Nekateri tipi tiskalnikov imajo tovrstne možnosti. Če jih tvoj nima, potem boš potreboval 'nekaj', kar bo stalno prižgano in igralo vlogo print serverja. Morda dobra točka, ki jo preveri ob morebitnem nakupu NAS-a -če izbrani model 'obvladuje' vlogo print serverja.
Drugače pa realno gledano - tašča najbrž ne tiska romanov ob 4h zjutraj? Verjetno natisne 2-3 strani enkrat tekom dneva in se lahko prilagodi uram, ko imaš prižgan računalnik? Pa če ni prižgan, še zmeri lahko pokliče in zaprosi, če lahko prižgeš. Najbrž se to ne bo dogajalo bolj pogosto, kot 1x/teden, če ne celo mesec?
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

MrStein ::

Zakaj bi sploh nekdo iz druge lokacije tiskal na tvoj printer?

SeMiNeSanja je izjavil:


Dobra stran doslednega vodenja DHCP rezervacij - tudi za naprave, ki si jim sicer ročno nastavil statični naslov, je v pregledu uporabljenih naslovov, ki si ga tako gradiš. Imaš lepo na enem mestu vso inventuro naprav in naslovov, ki si jim jih dodelil. A kot že rečeno, mnogi low-end routerji ne premorejo tabele, ki bi obsegala 20+ napravm kolikor jih danes najdemo že v marsikaterem gospodinjstvu.

Kot komentar:

1. Imeti naslove (DHCP rezervacije) na enem mestu je vsekakor pametno. Sploh, ker na napravi ne rabiš potem nič čarati, če se mu ponastavijo nastavitve, če reinštaliraš OS in podobno.

2. Zakaj bi ("povprečno") gospodinjstvo rabilo 20+ rezervacij?
Če že, si lahko privošči malo boljši kot "low-end router"
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: MrStein ()

SeMiNeSanja ::

MrStein je izjavil:


2. Zakaj bi ("povprečno") gospodinjstvo rabilo 20+ rezervacij?
Če že, si lahko privošči malo boljši kot "low-end router"

Odvisno kako definiraš 'povprečno gospodinjstvo'.

Če sta to dva penzionista, potem se niti z rezervacijami ne rabiš ukvarjati.

Če pa je to 5-članska moderna družina z najstniki, mobiteli, stacionarnimi računalniki, prenosniki, tablicami, tiskalniki, mobiteli, pametnimi televizorji, Accesspointi, kakšno kamero in bog ne daj še razno drugo IoT kramo... no potem ti spisek DHCP rezervacij zna kar precej poskočiti!
Moja domača lista rezervacij ima 48 zapisov! Priznam da je daljša od kakšnega 'povprečnega gospodinjstva'(pa tudi kakšen zapis ni več aktualen, pa ga še nisem brisal...), nikakor pa ni ekstremna! Najdi kakšno 'pametno hišo' pa si tam poglej, koliko enih naprav pride obešenih na omrežje. Če ima vsaka žarnica in vsaka roleta svoj naslov...
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

Zgodovina sprememb…

MrStein ::

Nisi odgovoril, zakaj te naprave potrebujejo rezervacijo.
AP še ja...
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Tidule ::

Osebno imam pri IOT dhcp rezervacije zato ker brez tega v Home Assitantu hitro kaj pade, ce so ipji dinamicn.

Alternativa bi bili stacionarni IP ampak mi je osebno lazje, da to urejam na enem mestu.

Dodaten argument je tudi to, da mi to omogoca boljso vizualizacijo, ker mi ze sam ip pove za kak tip naprave ali prostor gre.

Ter seveda tudi to, da za stevilne zadeve (virtualke, posamezne servise) uporabljam reverse proxy in je vazno, da so vedno na istem ip.

Potem sem pac zacel uporabljat logiko, da imam prakticno vse "stalne" naprave na rezervacijah.

Kaksen pa bi bil argument da naj tega ne vi delal? Klientu je v bistvu vseeno ali mu router na dhcp zahtevek odgovori z random ali z v naprej dolocenim ipjem.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Tidule ()

yoco ::

Živjo! A mi lahko kakšen znalec routerjev pove, kateri od dveh je "boljši"?
https://www.mimovrste.com/usmerjevalnik...
https://www.mimovrste.com/usmerjevalnik...

Rad bi zamenjal stari Asus RT-N66U router!

kakomrezo ::

Prosim za nasvet, kako sestaviti mrežo, da dosežem prikazano povezljivost/vidnost naprav.

 varA

varA



 varB

varB



Rad bi torej, da se med seboj vidijo naprave v zelenem oblaku in med seboj naprave v oranžnem oblaku. Le ni nujno, da USMERJEVALNIK 2 vidi naprave v zelenem oblaku, je pa zaželeno, da USMERJEVALNIK 1 vidi USMERJEVALNIK 2. Oranžen oblak je tako samostojno omrežje, ki izkorišča povezavo z zelenim omrežjem samo za dostop do interneta.

Vsaka od omrežnih naprav (usmerjevalnika in stikali) bo na drugem kraju in bodo imele tudi vsaka svoj WiFi omrežje (razen STIKALA 1, ki nima WiFi); med sabo bodo povezane z UTP.

Ali za želeno povezljivost obstaja še kakšna bolj primerna konfiguracija od teh dveh? Če ne, katera od obeh je bolj primerna?

MrStein ::

Ruter bi rad "testiral", kako prenaša obremenitve (veliko klientov, veliko prometa, torrent in p2p ...).

Obstajajo kaki namenski tool-i ali zgolj ročno poženem kup torrentov na vsakem klientu?
Vsaj za ipad bi nekaj rabil, ker torrent tam ne gre kar tako.
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

bsslo ::

Na Huawei modemu/usmerjevalniku, ki mi ga zagotavlja Telemach, bi rad konfiguriral Wifi za goste. Modem/usmerjevalnik deluje neka huda žverca - model je HG8247W5.
Našel sem kje ustvariti now Wlan in kako nastaviti secondary DHCP server. A ne vidim kje nastaviti v katerem mrežnem segmentu naj se nahaja. Rad bi ga izoliral od preostalega omrežja.

V nastavitvah drugega DHCP segmenta, imam naslednje opcije:
Option 60: MSFT 5.0
Option 43:
Primary DNS Server:
Secondary DNS Server:

Kako torej nastaviti guest wlan na tem routerju?

Vanadium ::

Da si malo sposodim temo me zanima če mogoče kdo ve, ali so na eduroam blokirane VPN povezave? Sam imam na laptopu naštiman wireguard do domačega routerja (dostop do NAS) in nikakor ne spravim prometa skozi preko eduroam povezave, preko mobilne točke gre b.p. (na faksu v računalniški učilnici je izredno slab mobitel signal tako, da to odpade). Sej mi ni življenskega pomena delujoča vpn povezava, vendar mi izredno poenostavi prenašanje končnih verzij vaj ipd med domačim računalnikom in laptopom kjer je NAS kot centralna hramba.

Daniel ::

Poskusi z OpenVPN port 1194 UDP. Možno, da kaj blokirajo. Ali še bolje, poskusi uporabiti Zerotier.

Tidule ::

Oziroma si zadevo spelji skozi 443, ki zagotovo ni blokiran.

Vanadium ::

No že to da sem usposobil wireguard je bil vrhunski podvig, kako pa ga naj spravim na 443? Z OpenVPN se mi glih ni za ukvarjat... tale zerotier pa mi zgleda zanimiv...
««
34 / 36
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

[Router] Kako forwardirat oz. odpret porte (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Omrežja in internet
372329126 (29582) ignats
»

Kako vzpostaviti omrežje z več ruterji in enim modemom? (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
8725608 (6474) fpopla87
»

Sinope 568+ kot router (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Omrežja in internet
11951165 (22915) simone
»

Po zamenjavi modema internet preko wirelesa ne dela (zelo zanimiv problem) (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
5622311 (21227) MTB
»

Novi SIOL-ovi "komunikacijski prehodi" (gateway-i) SAGEM F@st™3344 (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Omrežja in internet
15543311 (18851) imallears

Več podobnih tem