» »

Postavitev domacega omrezja in deljenje internet povezave

Postavitev domacega omrezja in deljenje internet povezave

««
2 / 36
»»

PaJo ::

Glede opreme mas torej vse, za tvoje potrebe ne rabis staticnega ip-ja. Edino vedet moras to, da ko ne bo server prizgan, nihce od racunlnikov ne bo mogel na internet. Ce zelis kako drugace imet zadevo speljano povej, ker obstaja se resitev da se vsak od clientov poveze sam na internet, ne preko serverja. V tem primeru pa sploh ne mores imet staticnega ip-j, ker vsaka od povezanih masin namrec dobi svoj dinamicni ip.
Ne se preveč sekirat, rajši uživat:)

segi ::

Pajo>> Sam sem mislil prvo kupit router, pa sem poklapan ugotovil, da to cenovno ne znese.:'( Torej mi je ostala še ta varianta, katero sem zgoraj opisal.
Namen jo imam narediti jutri, tako, da...staj turned...

Drugače pa v bistvu se bo internet potreboval samo za plačila in nekakšno poslovanje, takrat pa bo server itak vkloplen že zaradi računovodskega programa... Nič dolvleke.

Hvala vsem, ki ste mi pomagali, tudi tebi Pajo! Se priporočam..
---------------------------------------------
Segi podobo na ogled postavi,
ker bolj resnico ljubi kakor hvalo,
zad skrit vsevprek posluša, kaj zijalo
neumno, kaj umetni od nje pravi
----------------------------------------------

PaJo ::

Ni blema, pa kar se tice tvoje povezave bo preko serverja kar cool, ker bos imel eneo centralno tocko, ker bos rabil skbet za varnost, se pravi dober firewall in mogoce se kaki skner mailov pa ti je zadeva kar dobra zascita, pa seved redni popravki windowsov:D
Ne se preveč sekirat, rajši uživat:)

segi ::

Pajo>> Še nekaj me mantra (kot ponavadi). Bom najprej razložil problem in situacijo. Server se bo po delovnem času izklapljal. Delavci pa ga bodo vklopili v bistvu vsak deloven dan znova. Ker jim ne zaupam gesla od serverja, jim pustim samo, da oni pridejo do "Login-on" in nato se s svojimi računali prijavljajo v server, kar pomeni, da ljudje sploh ne morejo šarit po disku...
Ker pa je potrebno ADSl ob vsakem izklopu vedno znova vklopit oz. povezat, me zanima, kako bi ti rešil ta problem??

Kako ga ljudje sploh imajo rešenega??

Ali naj jim skopiram bližnjico na namizje in se potem povežejo?? ali kako??

Že vnaprej vsem tnx...:8)
---------------------------------------------
Segi podobo na ogled postavi,
ker bolj resnico ljubi kakor hvalo,
zad skrit vsevprek posluša, kaj zijalo
neumno, kaj umetni od nje pravi
----------------------------------------------

ali3n ::

bližnjico skopiraj v Startup; nastavi da si zapomne ADSL geslo... tako se bo vsak računalnik avtomatsko prijavil v ADSL ob zagonu.
- "Rozi vidm." "S psom!"
- "A vidš, to je pa že delirij... preveč piješ! Dec nemarn..."

segi ::

Ali3n>>sem bral tisti tvoj post, pa imam sam čisto drugače vse..bom že..
Ali obstajajo kakšna navodila, za win 98 kot drugi računalnik??
---------------------------------------------
Segi podobo na ogled postavi,
ker bolj resnico ljubi kakor hvalo,
zad skrit vsevprek posluša, kaj zijalo
neumno, kaj umetni od nje pravi
----------------------------------------------

segi ::

ali je mogoče gateway=prehod??:D
Slovenski winsi...:\
---------------------------------------------
Segi podobo na ogled postavi,
ker bolj resnico ljubi kakor hvalo,
zad skrit vsevprek posluša, kaj zijalo
neumno, kaj umetni od nje pravi
----------------------------------------------

ali3n ::

segi - probi še tukile mal pobrskat: http://www.practicallynetworked.com oz ics_troubleshoot.htm ;
- "Rozi vidm." "S psom!"
- "A vidš, to je pa že delirij... preveč piješ! Dec nemarn..."

Matri[X] ::

Ko teče tema o sharanju inet povezave.
Zanima me kako naredim to stvar z adsljem na linuxu. Doma sicer imam router, vendar je preslab za moje zahteve. ADSL je ppp0, mrežna za localca eth0, za dsl pa eth1. Prek localne mreže hočem dostopati preko linux PCja. Poleg tega pa hočem še port forwarding za ene 20 portov, podporo IPv6 routingu na pope, blokado določenih ICMP paketkov, blokado port scanerjev.... Večino se da poštimat z iptables več pa ne vem ker sm nov v linuxu. Hvala.

Gandalfar ::

hudo, dej odpri eno novo temo, ker imam obcutek da je ta problem tolk kompleksen, da bomo rabl neki poskusov preden bo tole tebi delovalo.. :]

YuLcE ::

Hi!

Jaz mam pa en problem! Doma imam dva racunalnika (ki pa cez vikende gostita se veliko drugih) ze lep cas v mrezi z switchem, ki pa nima Uplinka. V kratkem dobim ADSL, pa me zanima, ce priklopim ADSL na ta switch, ce bo delal, oz. kaksno resitev predlagate.

Vsekakor switch mora ostati;!!!
Predvsem me zanima, ali lahko ADSL priklopim na ta switch ali ne??!?!?

Ag.Smith ::

Za priklop ADSL modema na switch uporabi cross kabel.

AnDr3j ::

Kaj pa če mam kablski net? Je možna uporaba huba? Slišal sem, da ne, ker je samo en IP. Hub sem sicer že kupil takrat, kasneje pa izvedel za to.

Je slučajno možno delit povezavo prek HUB-a ce imam kabl net?

LP

tha_Kalis ::

a je kje kak vodič za postavitev omrežja in connection sharing v winxp? sem probal na isti način kot v 98 vendar ne dela niti omrežje:'( adsl je povezan z računalnikom(win xp media center), potem pa gre iz tega compa še en kabel v drugi comp(win xp pro). sem nastavil tcpje, dnsje in drugo vendar niti ne pinga drugega compa. kot da ne bi bila vredu povezana. ledice na mrežnih pa svetijo.

CaqKa ::

svetijo al utripajo? upam da imaš crossover kabel.

bravura ::

Meni pa bi rabila samo ena "kmečka" razlaga razlike med hubom, switchem in routerjem....
In katero od teh 3 bi potreboval za na ADSL(študentski paket) priklopit 8 računalnikov.

shock ::

bravura: hub/switch podobna zadeva samo switch je boljši. Router pa je kot nek mini pc ki deli povezavo na več pcejev. Kupi 8 portni router ali si narediš en linux router in dodaš še zraven en 8portni switch

segi ::

Torej:
Če 8 računal človek prikopi na router imajo vsi ti računalniki internet in lahko med seboj delajo v mreži?? Torej ne potrebuje switcha??
Kako pa je potrebno potem takem nastavit IP (statični ali dinamični)??
ali je potrebno med fiksen IP??

to me samo zanima, ker bom sedaj tudi jaz kupil router pa morajo imet pisarne internet in še delat morajo preko mreže zaradi računovodskega programa...

Hvala za opis...mislim, da bo odgovor pomagal tudi osebku zgoraj...:)
---------------------------------------------
Segi podobo na ogled postavi,
ker bolj resnico ljubi kakor hvalo,
zad skrit vsevprek posluša, kaj zijalo
neumno, kaj umetni od nje pravi
----------------------------------------------

sash ::

Če imaš (boš kupil) router ki ima že integriran Swich/HUB pol ne rabiš dodatnega Swich/HUB in bo vsak komp neodvisno od drugega dostopal do neta, pravtako ti bo lokana mreža laufala brez problema. V kolikor pa boš nabavil router brez "razdelilnega dela" pa potrebuješ dodatno komponento - Swich/HUB.

Glede IP-je lahko imaš interno statične ali dinamične (nekaj daljši zagon kompa), in enako velja za zunanji ip (ki ti ga dodeli tvoj ISP) ki je pravtako lahko dinamičen (ADSL) ali statičen (Kabl, ADSL).
--------------------
Think different...
TOROiD Group

ledenimoz ::

Imam naslednji problem: imam 2 racunalnika na racunalniku 1 mam gor XPje na racunalniku 2 linuxe red hat 8.0 in hocem postavit server ker imam ADSL... zdej pa imam ze 3 mrezne 2 mam v racunalniku 2 (v linuxu) eno pa v racunalniku 1 (Win XP) zdej pa kako naj to povezem??!??!???!? Gandalfar kot sem videl imas ti vEliK pojem o tem in bi te prosil ce mi razlozis kaj naj naredim v racunalniku 1 (Win XP) in kaj v racunalniku 2 (linuxi)...
Btw: Nimam kaksnega koli rooterja ipd.. samo kabel med karticama.

Gandalfar ::

svejk ::

jaz sem podoben problemcek resil z hubom, se mi zdi da se ga da dobit ze za kake 5k sit, pa nimas problemov vsaj ne s konfiguriranjem mreznih kartic. poizkusi

ledenimoz ::

Gandalfar da vem za to stran a ni Win XP pa ni lepo razlozeno. a ti neves razlozit... hmm z hubom svejk pa kaj ko ga kupim sam saltam z modema (ADSL) v racunalnik 1 pa iz racunalnika 1 v hub pa pol iz huba v racunalnika 2 ? pa svejk ti mas tk kot jaz racunalnik 1 je (linux rh 8.0) racunalnik 2 (Win XP)
th3 b1tch3z 0wn y4

svejk ::

no jaz mam tkole 2x masina na eni nalozeno xp ona je skoz zalavfana. ta druga ma pa xp in red hat 80, ta pa je samo ko jo rabim. zadeva je silno enostavna v hub vstekas adsl pa obe masini pa je. nastavis une cifre pa bi mogl delat.

ledenimoz ::

hmm ja sj to je easy a nimam vec kesa da bi se kupoval hub.. ;) Ker pa vem da gre to kr tk brez huba, pa ce ima mogoce kdo isti primer in ve to bi ga prosil ce mi lahko razjasni zadevo.. ;)
th3 b1tch3z 0wn y4

Gandalfar ::

ledenimoz: jzt sem ti dal navodila kako narest, da je linux router.. navodila kako narest da so winsi router imas pa cisto na prvi strani tega threada..

ledenimoz ::

aaa Gandalfar jst hocem met linux router! sam brez routerja sam tk da bo imel 2 kartici not linux ;).. tko da kje mas to napisano?!
th3 b1tch3z 0wn y4

Zgodovina sprememb…

Gandalfar ::

v HOWTOju, ki sem ti ga dal par postov visje

pingec ::

jst pa mam en problem sm kupu switch pa nanj priklopu crossover kabel ter še dva računalnika pa se mi prvi poveže, drugi pa ne.
A ve kdo zakaj k se mi zdi res čudn namreč switch zazna vse tri kable.

segi ::

ne zmeš imet crossover kabel na switch.
Crossover je samo za neposredno povezavo med dvema mrežnima karticama.:D
---------------------------------------------
Segi podobo na ogled postavi,
ker bolj resnico ljubi kakor hvalo,
zad skrit vsevprek posluša, kaj zijalo
neumno, kaj umetni od nje pravi
----------------------------------------------

Ag.Smith ::

Ni res. Če priklopiš na switch recimo ADSL modem potem rabis cross kabel.

segi ::

Govorim o primeru, ki ga je zanima. Seveda, samo pol mora switch imeti tudi up-link.
---------------------------------------------
Segi podobo na ogled postavi,
ker bolj resnico ljubi kakor hvalo,
zad skrit vsevprek posluša, kaj zijalo
neumno, kaj umetni od nje pravi
----------------------------------------------

CaqKa ::

segi kak da ne če pa mam jaz tak nareto? pa štiri mašine preko crossover gor...
king kaj če pingaš se vidita mašini? če ne potem probaj naštelat na obeh isto workgroupo

segi ::

jaz pa na switch nimam cross over pa mi dela OK.:\
---------------------------------------------
Segi podobo na ogled postavi,
ker bolj resnico ljubi kakor hvalo,
zad skrit vsevprek posluša, kaj zijalo
neumno, kaj umetni od nje pravi
----------------------------------------------

pingec ::

no se opravicujem ker nisem povedal da mam adsl pa sem dal crossover kabel ki gre z adsl modema v switch pol pa sem v switch priklopu 1. in 2. racunalnik
pa se mi 1. poveze, drugi pa ne, uporabu pa sem isto geslo pri obeh.
pa se to o pinganju ne vem natancno kako se to dela oz. kaj moram pingat da bom vidu 2. mašino

hvala za odgovore


LP king

gregc ::

Mam dve masini na obeh win xp, povezani v mrezo ter deljeno adsl povezavo. Zanima me kaj je bolje za drugo masino: da ji dodelim ip addres ali da ga dobi sama ( obtain ip addres automaticaly )?

PaJo ::

king: To da se ti ena masina poveze druga pa ne je malo cdno, obe bi namrec morale delovat popolnoma brez problema. Tak da poglej ce imas na dugi masini kaksno curno nasatavitev.

gregc:druga masina lahko dobi ip avtomaticno, samo so potem zmeraj kaksni problemi z mreznimi povezavami in tako naprej, tako da je najboljse da ji dodelis fixni ip, recimo ce imas na prvi masini ICS potem daj tej drugi masini tale ip:192.168.0.2, kod prehod in dns pa 192.168.0.1 in bi stvar moral spilat kod sus:D
Ne se preveč sekirat, rajši uživat:)

~Panter~ ::

Ti ji kr določ en IP. POmoje drgač ni velik razlike, sam mislm da ti bo hitrej v winse pršlo če boš meu določen IP na mašini. Lahko pa tud da se motim :\

Mene pa zanima kuko je pri študentskem paketu ADSL, kolk se jih lahko naenkrat poveže na ADSL. A je tako kt pri paketu za fizične uporabnike da se lahko 4 naenkrat povežejo, a sta lahko samo 2? Ker zaenkrat mam ICS naštiman, pa mi ni preveč ušeč da mi skoz mašina laufa. Pa še to, a lahko SiOL kej zateži če bi nam ratal da bi se 4 povezal? Sicer mamo router sam ga morem še nakak skonfugurirat da bo eMula delal normaln >:D ne znam še nekak najbol portov odpirat :8)
Pogum ni odsotnost strahu, je le sodba, da je nekaj drugega pomembneje od strahu

PaJo ::

Tudi na studenstskem paketu delujejo 4 povezave, no najvec kar sem probal so bile 3 pa je delalo normlno, tako da bi 4 po moje tudi morale:D
Nima pa ti siol kaj tezit ce se 4x povezes, tak si vsi delite pasovno sirino med sabo in to siol ne stane parav nic vec, kot pa da imas ti samo eno aktivno povezavo:D
Kar se pa tice routerja, pa se bos ze moral malo igrat, ampak nobena zadeva ni tako hudo tezka, da se je ne bi dalo opravit>:D
Ne se preveč sekirat, rajši uživat:)

~Panter~ ::

NO hvala,sej predvsem je mojga soseda skrbelo da ne bomo pol dobil kakšne "čudne" račune na dom >:D pa sem mu jest takoj reku da jih ne bi smel. Rajš preverm tkole.
To vem da ni nč tako težko da se ne bi dal uštimat, sam sem biu kr mal razočaran k sem dal IP od moje mašine na dmz zone, se prav da bi mogu bit odprt za vse, pa sem še zmerej dobivou low ID na eMuli. Se bo treba še enkrat mal igrat. Pa najnovejš firmware je tud gor. Router je pa D linkov DL614+ Če pa koga zanima kuko se stvar nastavlja, je pa tuki link DL614+
Pogum ni odsotnost strahu, je le sodba, da je nekaj drugega pomembneje od strahu

gregc ::

To z ip naslovi sem postimal, zdej je pa tuki se en problem. Upload mi namrec ne deluje. Poskusal sem poslat datoteko preko messengerja pa ne gre... :(
plus... (zdej pa ze tezim...) Se to. Mrezo imam povezano v half duplexu (100 Mbit). Lahko deluje v Full duplex nacinu???

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gregc ()

PaJo ::

panter:Za tvoj router pa bi jaz tisto tvoj DMZ ugasnil dol in raje naredil samo en virtual server pod advance settingsi in sicer to naredi po musterju kod je ze za ostale servise ze pripravljeno, le da tu rabis vklopit port 4662 za emulo, pa stvar ziher mora spilat. Upam da ti bo ratalo.

gregc: Za tvoj problem si preberi tole temo.
Ne se preveč sekirat, rajši uživat:)

gregc ::

kaj pa duplex ali full duplex?
Pa se to. zakaj ne dela dcc na ircu?? (firewali vsi izklopleni)

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: gregc ()

PaJo ::

Full in half duplex na mrezni karti je odvisen od swicha/huba obicajno, ker ce mas dokaj novo mrezno karto zagotovo ta podpira full duplex, tak da poglej kaki hub oziroma swich mas:D
Kar se pa tice DCC-j na ircu pa je lahko blem na drugi strani ali pa ti Mirc blokira kake fajle, ker po defaltu ne gre posiljat kakih .exe ali podobnih datotek preko DCC-ja, poglej si malo nastavitve:\
Ne se preveč sekirat, rajši uživat:)

Ag.Smith ::

Dodal bi samo da hub ne podpira full duplex. To pa zato, ker hub ne ve nič o prometu, ki teče skozi. Torej, ko pride paket iz ene mrežne v hub gre naprej na vse porte. Zato morajo ostali čakati kar pomeni da poteka promet samo v eno smer - half duplex. Za razliko od huba zna switch usmerjati promet - ve kam so paketi namenjeni in jih pošilja samo na tisti port tako da se lahko ostali vzporedno pogovarjajo. Tako nekako.

PaJo ::

Jop, mas prav ja:D
No torej moras imeti swich in ti bo delalo full dupex, vsaj moralo bi:D
Sploh pa saj tega tako in tako ne rabis doma, za domaco rabo je 10Mbit mrezica vec kot dovolj>:D
Ne se preveč sekirat, rajši uživat:)

bodom ::

zio.
eno (mogoce malce) cudno vprasanje imam. V vasi kjer zivim, sva dva ki imava ADSL, se stirje ostali pa bi tudi radi imeli ADSL, a bi to vse skup prislo prevec drago.
A je kaka moznost, da se naredi omrezje v vasi...ne samo povezava med racunalniki v hisi (se pravi tistih par metrov kabla)? tko recimo, da bi imeli samo en ADSL (npr. 8Mbit) pa bi ga pol razdelili na 6 uporabnikov po vasi. maksimalne razdalje so priblizno 250m.
a bo za to potrebno brezzicno omrezje (ce je sploh mozno in da ni hudo drago) ali kako drugace?

hvala za nasvete!

LP

gregc ::

Ojla eno vprasanje! Ce mam ADSL modem prikljucen na switch ali pa hub, nanj pa dva racunalnika, mora biti vedno eden prizgan, ali lahko laufam internet na obeh neodvisno??? ajaaaa pa et to: kaksen kabel je od ADSL modema do switcha/huba in kaksen od switcha/huba do compov???

Gandalfar ::

gregc: lahko laufas neodvisno

CaqKa ::

bodom: pobrskaj stare teme... mislim da smo podobno že načeli.
250 metrov bo sicer kakšna težava. 100 mbit vam verjetno nebo vredi pičlo. lahko pa 10 mbit naredi z kakim fajnim koaksialcem.
navsezadnje 1 mega prenosa tudi ni tak slabo. najboljše pa bo če se posvetiš v kaki računalniški trgovini kjer se kaj spoznajo na omrežja ali pa kar v kakem takem podjetju.
aja. wireless bi vas verjetno preveč koštal.. samo za info. rajši fuknite tiste dnare za dober kabl.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: CaqKa ()
««
2 / 36
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

[Router] Kako forwardirat oz. odpret porte (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Omrežja in internet
372327095 (27551) ignats
»

Kako vzpostaviti omrežje z več ruterji in enim modemom? (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
8725205 (6071) fpopla87
»

Sinope 568+ kot router (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Omrežja in internet
11950982 (22732) simone
»

Po zamenjavi modema internet preko wirelesa ne dela (zelo zanimiv problem) (strani: 1 2 )

Oddelek: Omrežja in internet
5622125 (21041) MTB
»

Novi SIOL-ovi "komunikacijski prehodi" (gateway-i) SAGEM F@st™3344 (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Omrežja in internet
15543172 (18712) imallears

Več podobnih tem