» »

Izbira banke za kredit - Abanka vs NLB

Izbira banke za kredit - Abanka vs NLB

mujek ::

Za potrebe nakupa stanovanja potrebujem kredit. Med vsemi bankami, ki sem jih obiskal sta dali najboljšo ponudbo Abanka in NLB (kjer sem trenutno komitent).
Abanka je sicer dala nižjo obrestno mero (2,65%), a zahteva dodatne storitve (zavarovanje kartic, mobilna banka, ...). NLB ima sicer višjo obrestno mero (2,8%).
Ko preračunam vse stroške, ki jih bom imel z kreditom in vodenjem računa na banki, je razlika med NLB in Abanko ~1.100€ - kar znese malo manj kot 10€ na mesec razlike.

Nimam niti nobenega pametnega argumenta zakaj katero banko izbrati - z NLB imam dobre izkušnje, Abanka pa je cenejša. Kakšni sta kaj stabilnosti bank?
Kakšen nasvet?

Prosil bi pa, da ostale banke preskočite v tej temi. Saj sem bil na veliki večini in so vsepovsod bili dražji.

Smrekar1 ::

Če jemlješ kredit te stabilnost banke prav en klinc briga.

NLB ima precej boljšo spletno banko, 0,15% obresti pa je meja, kjer se odločaš ali boš menjal banko ali ne. Poskusi zmolzti za 0,05% nižjo obrestno mero pri NLB, morda ti uspe. Spletna banka je odlična ideja, ker si stroške z njo povrneš, če tam plačaš eno položnico mesečno - da o ostalih prednostih ne govorim. Poleg tega je menjava banke precej bolj nadležna, kot si misliš. Med drugim boš moral plačati za soglasje banke, da dobivaš plačo na račun druge banke, če imaš varčevalni račun boš moral plačati za zaprtje ipd.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Smrekar1 ()

fosil ::

V razmislek.
Trenutno je zanimiva tudi fiksna obrestna mera.
Zadnjič sem videl nek oglas, mislim da od skb in je bila ponudba za FIKSNO obrestno mero 3%.
Tako je!

SaXsIm ::

Ne vem sicer, kakšni so stroški za navadne komitente, ampak kot študent abanet uporabljam brezplačno, nlb pa za svojo spletno banko računa. Prav tako je vsaj meni abankina spletna banka ljubša.
SaXsIm

fraising ::

Vem, da si rekel, da naj ne omenjamo drugih bank, ampak jaz sem dobil na SKB mero 1.8%(spremenljiva seveda). Samo v razmislek.

Tilen ::

Za kakšno ročnost?
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

mujek ::

Pri obeh bankah imam ponudbo za fiksno obrestno mero. Spremenljiva obrestna mera trenutno nima smisla. EURIBOR je trenutno zelo nizko (celo negativen je), ampak ni nobene garancije, da se ne dvigne.

Sem pa presenečen - za zaprtje na NLB (mastercard, osebni račun, varčevalni račun) ne računajo nič (preverjeno).

Ročnost je 120 mesecev.

fraising ::

Tilen je izjavil:

Za kakšno ročnost?



15 let

anko ::

Smrekar1 je izjavil:

Če jemlješ kredit te stabilnost banke prav en klinc briga.

NLB ima precej boljšo spletno banko, 0,15% obresti pa je meja, kjer se odločaš ali boš menjal banko ali ne. Poskusi zmolzti za 0,05% nižjo obrestno mero pri NLB, morda ti uspe. Spletna banka je odlična ideja, ker si stroške z njo povrneš, če tam plačaš eno položnico mesečno - da o ostalih prednostih ne govorim. Poleg tega je menjava banke precej bolj nadležna, kot si misliš. Med drugim boš moral plačati za soglasje banke, da dobivaš plačo na račun druge banke, če imaš varčevalni račun boš moral plačati za zaprtje ipd.


Poznaš obe spletni banki? Jaz namreč jih in imam ravno obraten občutek. Abanet mi je precej bolj prijazen in pregleden...

Če na eni banki nima nič razen računa na katerega dobiva plačo, potem je menjava precej enostavna.
Drugače je, če imaš trajnike, obstoječe kredite, varčevanja, ampak tudi v tem primeru ne sme biti to preveč mukotrpno.

mujek je izjavil:

Pri obeh bankah imam ponudbo za fiksno obrestno mero. Spremenljiva obrestna mera trenutno nima smisla. EURIBOR je trenutno zelo nizko (celo negativen je), ampak ni nobene garancije, da se ne dvigne.

Sem pa presenečen - za zaprtje na NLB (mastercard, osebni račun, varčevalni račun) ne računajo nič (preverjeno).

Ročnost je 120 mesecev.



Trenutno je res tako, če se dobi solidna fiksna obrestna mera, samo pazi, da ni v pogodbi klavzula, da ti jo lahko dvignejo ob določenih pogojih.
Sam imam še vedno spremenljivo iz "zlatih časov" nizkega pribitka - 1,4% ročnost 25 let.. Je pa takrat euribor prišel čez 5%...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: anko ()

Smrekar1 ::

anko je izjavil:



Poznaš obe spletni banki? Jaz namreč jih in imam ravno obraten občutek. Abanet mi je precej bolj prijazen in pregleden...


Večletni uporabnik ene in druge, nekaj časa celo istočasno. Abanet se pred Klikom lahko skrije. Razen seveda, če so v roku zadnjega leta Klik kaj predelali, nekako toliko časa ga nimam več.

YesPeace ::

http://www.gbkr.si/osebne-finance/pripo...

Trenutno najugodnejša banka za jemanje kredita. (v informativnem izračunu je obrestna mera brez "pogajanj")

SaXsIm ::

Smrekar1 je izjavil:

anko je izjavil:



Poznaš obe spletni banki? Jaz namreč jih in imam ravno obraten občutek. Abanet mi je precej bolj prijazen in pregleden...


Večletni uporabnik ene in druge, nekaj časa celo istočasno. Abanet se pred Klikom lahko skrije. Razen seveda, če so v roku zadnjega leta Klik kaj predelali, nekako toliko časa ga nimam več.


Sem enako večletni uporabnik obeh spletnih bank, enako nekaj časa istočasno, pa mi je Abanet precej boljši in preglednejši. Edina res tečna stvar pri Abanetu je v zadnjem obdobju uvedba dodatnega varnostnega gesla, ki ga gre vpisati samo s klikanjem in ne s tipkovnico. Se pa strinjam, da oba vmesnika rabita privajanje, vendar ko se navadiš, si enako učinkovit.
SaXsIm

St235 ::

mujek je izjavil:

Pri obeh bankah imam ponudbo za fiksno obrestno mero. Spremenljiva obrestna mera trenutno nima smisla. EURIBOR je trenutno zelo nizko (celo negativen je), ampak ni nobene garancije, da se ne dvigne.

Sem pa presenečen - za zaprtje na NLB (mastercard, osebni račun, varčevalni račun) ne računajo nič (preverjeno).

Ročnost je 120 mesecev.


Prav tako ni garancije, da se bo dvignil. V tem trenutku nič ne kaže, da bi se v kratkem bistveno povišal. Pozabljaš namreč, da je za odplačevanje kredita ključna prva tretina odplačevanja in če prvo tretino Euribor ne zraste čez fiksno vrednost si prihranil, tudi če bo na koncu obrestna mera višja. Ne pozabi, da visok evribor pomeni tudi splošno izboljšanje gospodarstva in relativno enostavno reprogramiranje kredita. Če imaš kredit na 10 let te zanima obrestna mera prva tri, max pet let. Vsako leto po tem je v bistvu vseeno. Če prvih pet let plačuješ obresti 2%, in zadnjih pet let 4% je to bistveno bolj ugodno, kot če ves čas plačuješ 3%.

YesPeace je izjavil:

http://www.gbkr.si/osebne-finance/pripo...

Trenutno najugodnejša banka za jemanje kredita. (v informativnem izračunu je obrestna mera brez "pogajanj")


Kakeršen koli online izračun kredita (10 let in več) je popolnoma neuporaben, ker se o obrestni meri pogajaš neposredno na banki.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

YesPeace ::

St235 je izjavil:

mujek je izjavil:

Pri obeh bankah imam ponudbo za fiksno obrestno mero. Spremenljiva obrestna mera trenutno nima smisla. EURIBOR je trenutno zelo nizko (celo negativen je), ampak ni nobene garancije, da se ne dvigne.

Sem pa presenečen - za zaprtje na NLB (mastercard, osebni račun, varčevalni račun) ne računajo nič (preverjeno).

Ročnost je 120 mesecev.


Prav tako ni garancije, da se bo dvignil. V tem trenutku nič ne kaže, da bi se v kratkem bistveno povišal. Pozabljaš namreč, da je za odplačevanje kredita ključna prva tretina odplačevanja in če prvo tretino Euribor ne zraste čez fiksno vrednost si prihranil, tudi če bo na koncu obrestna mera višja. Ne pozabi, da visok evribor pomeni tudi splošno izboljšanje gospodarstva in relativno enostavno reprogramiranje kredita. Če imaš kredit na 10 let te zanima obrestna mera prva tri, max pet let. Vsako leto po tem je v bistvu vseeno. Če prvih pet let plačuješ obresti 2%, in zadnjih pet let 4% je to bistveno bolj ugodno, kot če ves čas plačuješ 3%.

YesPeace je izjavil:

http://www.gbkr.si/osebne-finance/pripo...

Trenutno najugodnejša banka za jemanje kredita. (v informativnem izračunu je obrestna mera brez "pogajanj")


Kakeršen koli online izračun kredita (10 let in več) je popolnoma neuporaben, ker se o obrestni meri pogajaš neposredno na banki.


Vem da se pogajaš na bankah (sem se tudi sam) vendar hočem povedati, da ima Gorenjska banka že v informativnem izračunu (boljšo obrestno mero in ostale pogoje) kot večina ostalih bank po pogajanjih!

St235 ::

Po kaki logiki je zate EOM 3,25% bolj ugoden od tega kar je naprimer napisal OP?

YesPeace ::

St235 je izjavil:

Po kaki logiki je zate EOM 3,25% bolj ugoden od tega kar je naprimer napisal OP?


po kateri logiki si ti dobil ven EOM 3,25%?

meni pride 2.5% na 100.000€ in 15 let pri referenčni obrestni meri in 3,84% pri fiksni (brez kakršnih koli ostalih produktov)
seveda pa se % spreminja, odvisno od zneska in dobe vračila.

Sam sem samo povedal mojo izkušnjo

Nesta ::

kerakol banka samo ne NLB ali NKBM!!

St235 ::

YesPeace je izjavil:

St235 je izjavil:

Po kaki logiki je zate EOM 3,25% bolj ugoden od tega kar je naprimer napisal OP?


po kateri logiki si ti dobil ven EOM 3,25%?

meni pride 2.5% na 100.000EUR in 15 let pri referenčni obrestni meri in 3,84% pri fiksni (brez kakršnih koli ostalih produktov)
seveda pa se % spreminja, odvisno od zneska in dobe vračila.

Sam sem samo povedal mojo izkušnjo


torej ponavljam vprašanje. Po kaki logiki je 3,25% (jaz sem računal na 10 let-kot OP in je fiksna obrestna pač drugačna), bolj ugodno od tega kar so izračunali OP (2,65% oziroma 2,8%)?

Tako, da edina izkušnja, ki si jo dosedaj povedal je da imaš težave z matematiko.

Online izračuni so v primeru stanovanjskih kreditov popolnoma neuporabni, ker dejansko vrednosti odstopajo za več kot 1 odstotno točno in ni nikakršnega jamstva, da bolj ugoden online izračun pomeni boljše pogajalske možnosti.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

YesPeace ::

Napisal sem lastno izkušnjo pred parimi meseci... pri večini bank mi niso dali fiksne obrestne mere pod 3.80%.

Pri NLB-ju je bila ponudba ugodnejša (za moje pojme že zelo ugodna) in sicer 2.9% za fiksno. Po vseh pogajanjih pa sem najboljšo iztržil pri Gorenjski banki.

Lp,

St235 ::

Pred parimi meseci (marca) je znanec urejal kredit in so praktično vse banke ponudile pod 3% fiksno mero na 10 let. Seveda ne pri informativnih izračunih. Najugodnejša ponudba je bila mislim, da 2,55% pri Abanki.

Če je gorenska še bolj ugodna super, samo to še vedno ne spremeni dejstva, da so informativni izračuni neumnost in izguba časa, ko rabiš dejanski stanovanjski kredit.

Izaso ::

St235 je izjavil:


Prav tako ni garancije, da se bo dvignil. V tem trenutku nič ne kaže, da bi se v kratkem bistveno povišal. Pozabljaš namreč, da je za odplačevanje kredita ključna prva tretina odplačevanja in če prvo tretino Euribor ne zraste čez fiksno vrednost si prihranil, tudi če bo na koncu obrestna mera višja. Ne pozabi, da visok evribor pomeni tudi splošno izboljšanje gospodarstva in relativno enostavno reprogramiranje kredita. Če imaš kredit na 10 let te zanima obrestna mera prva tri, max pet let. Vsako leto po tem je v bistvu vseeno. Če prvih pet let plačuješ obresti 2%, in zadnjih pet let 4% je to bistveno bolj ugodno, kot če ves čas plačuješ 3%.




Lepo napisano!
Meni je v isti namen se uspelo v Hypo banki spogajat za 2,05% pribitka na euribor. Nevem, če je avtor preveril tudi pri njih, se mi pa zdi, da imajo kar vredu OM. Glede spletne banke pa so tudi prenovili hyponet.
Glede NLB pa...nebi nikoli tam jemal kredita, kaj šele stanovanjskega.

YesPeace ::

St235 je izjavil:

Pred parimi meseci (marca) je znanec urejal kredit in so praktično vse banke ponudile pod 3% fiksno mero na 10 let. Seveda ne pri informativnih izračunih. Najugodnejša ponudba je bila mislim, da 2,55% pri Abanki.

Če je gorenska še bolj ugodna super, samo to še vedno ne spremeni dejstva, da so informativni izračuni neumnost in izguba časa, ko rabiš dejanski stanovanjski kredit.


Informativni izračun je le smernica, ni pa ravno izguba časa, saj pri informativnem izračunu pridobiš vsaj nekaj osnovnih koristnih informacij... da lahko malo preveriš koliko si lahko privoščiš itd. se strinjam, da je daleč od tega koliko lahko na koncu iztržiš.

mujek ::

Lakotnik29,
Lepo napisano, sem tudi sam tako premišljeval. Vendar imam boljši občutek glede fiksne obrestne mere (vem, da kot se zmenimo tako bo).

Se pa strinjam, informativni izračuni so neuporabni. Saj ko greš osebno na banko, dobiš v večini primerov čisto različne informacije.
Na Hypo banki sem tudi bil, so dali tudi zanimivo obrestno mero (okrog 2,7% fiksne), ampak bi moral vzeti še neke dodatne storitve, ki bi spet dvignile celotni znesek.

Izaso je izjavil:

Glede NLB pa...nebi nikoli tam jemal kredita, kaj šele stanovanjskega.

Razlog?

St235 ::

YesPeace je izjavil:

St235 je izjavil:

Pred parimi meseci (marca) je znanec urejal kredit in so praktično vse banke ponudile pod 3% fiksno mero na 10 let. Seveda ne pri informativnih izračunih. Najugodnejša ponudba je bila mislim, da 2,55% pri Abanki.

Če je gorenska še bolj ugodna super, samo to še vedno ne spremeni dejstva, da so informativni izračuni neumnost in izguba časa, ko rabiš dejanski stanovanjski kredit.


Informativni izračun je le smernica, ni pa ravno izguba časa, saj pri informativnem izračunu pridobiš vsaj nekaj osnovnih koristnih informacij... da lahko malo preveriš koliko si lahko privoščiš itd. se strinjam, da je daleč od tega koliko lahko na koncu iztržiš.


Ja, smernica, ko ob pivu razmišljaš, da boš čez 5-10 let kupil stanovanje. Ko imaš približen budget in oceno koliko si lahko privoščiš se greš pa pogovarjat na banko. Predvsem je pa trapasto vleč kakršnokoli korelacijo med informativnim izračunom in tem kaj lahko iztržiš na banki. Ravno tako ni nujno, da je banka, ki je najboljše pogoje ponudila osebi A to pripravljena naredit za osebo B. Upošteva se kar nekaj faktorjev, ki hitro naredijo razliko. Lahko gre za povesem objektiva dejstva (tip nepremičnine, zavarovanje, čas odplačila, višina prihodkov), do povsem subjektivnih faktorjev.

St235 ::

mujek je izjavil:

Lakotnik29,
Lepo napisano, sem tudi sam tako premišljeval. Vendar imam boljši občutek glede fiksne obrestne mere (vem, da kot se zmenimo tako bo).

Se pa strinjam, informativni izračuni so neuporabni. Saj ko greš osebno na banko, dobiš v večini primerov čisto različne informacije.
Na Hypo banki sem tudi bil, so dali tudi zanimivo obrestno mero (okrog 2,7% fiksne), ampak bi moral vzeti še neke dodatne storitve, ki bi spet dvignile celotni znesek.

Izaso je izjavil:

Glede NLB pa...nebi nikoli tam jemal kredita, kaj šele stanovanjskega.

Razlog?


Fiksna VS spremenljiva obrestna mera je stvar presoje posameznika in je težko dat enoznačen odgovor. Ko sem odločal zase sem izhajal iz dejstva, da višji EURIBOR sovpada s splošno gospodarsko blaginjo/rastjo, da so spremembe euriboja postopne in iz zgoraj omenjenega načina poplačevanja kredita (številni ljudje, zmotno mislijo, da se kredit odplačuje enakomerno).

Šlo je seveda za calculated risk, ki so ga odtehtala tri dejstva:
- Če mine 3 ali celo pet let brez, da mi variablna obretna mera preseže fiksno (razlike je bilo okrog 1,2%) potem je praktično vseeno kaj se zgodi z EURIBORjem naprej
- Splošno izboljšanje gospodarstva pomeni v grobem tudi boljše individualne možnosti
- Z rastjo EURIBOR se bodo nižali pribitki bank in bo vedno odprta možnost reprogramiranja.

Za lažjo predstavo šlo se je za 70.000 EUR kredita. Pri fleksibilni obrestni meri bi bilo preplačilo kradita okrog 7k EUR, pri fiksni okrog 12k. Kar v praksi pomeni 5k razlike, ki jo zgolj rast EURIBOR težko ogrozi. Ker je po bitki lahko bit general, lahko danes rečem, da se je odločitev splačala.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

windigo ::

mujek je izjavil:

... ampak bi moral vzeti še neke dodatne storitve, ki bi spet dvignile celotni znesek.

Tole kmalu ne bo več dovoljeno, zaradi (pozne) uvedbe direktive EU o kreditnih pogodbah za stanovanjske nepremičnine, ki bo način delovanja na našem trgu malo spremenil. Ne bo se pa to zgodilo še vsaj nekaj mesecev, ker je zakon na podlagi te uredbe še v usklajevanju.

St235 ::

ampak bi moral vzeti še neke dodatne storitve, ki bi spet dvignile celotni znesek.

Bistveno pri tem je ali te stvari rabiš ali ne. Pri meni je bil "soft" pogoj (beri: ker sem se dogovoril za to, je kreditni odbor odobril nižjo obrestno mero), da imam pri njih poleg TRR še kreditno in spletno bančništvo. Tega nisem štel kot poseben strošek, ker bi to imel v vsakem primeru.

ProGo ::

Z državno banko za pranje denarja ne sodelujem več in tudi ne bom. V vsakem primeru jo financiram.

Izaso ::

mujek je izjavil:

Lakotnik29,
Lepo napisano, sem tudi sam tako premišljeval. Vendar imam boljši občutek glede fiksne obrestne mere (vem, da kot se zmenimo tako bo).

Se pa strinjam, informativni izračuni so neuporabni. Saj ko greš osebno na banko, dobiš v večini primerov čisto različne informacije.
Na Hypo banki sem tudi bil, so dali tudi zanimivo obrestno mero (okrog 2,7% fiksne), ampak bi moral vzeti še neke dodatne storitve, ki bi spet dvignile celotni znesek.

Izaso je izjavil:

Glede NLB pa...nebi nikoli tam jemal kredita, kaj šele stanovanjskega.

Razlog?


NLB, na splošno slabe izkušnje s poslovanjem pri njih.
Glede dodatnih storitev pa ti moram povedat, da niso vse brez razloga. Nekatera zavarovanja lahko prav koristijo, glede na negotovo prihodnost.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Stanovanjski kredit (strani: 1 2 3 443 44 45 46 )

Oddelek: Loža
2273383979 (219) Gregor P
»

Vaša obrestna mera za stanovanjski kredit? (strani: 1 2 3 421 22 23 24 )

Oddelek: Loža
1167196383 (18509) celje
»

Vzeti stanovanjski kredit s fiksno ali spremenljivo obrestno mero? (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
29465835 (12183) Lonsarg
»

Stanovanjski kredit in katero obresto mero? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6019736 (11399) gansta
»

Kredit za stanovanje (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7416480 (14016) 3p

Več podobnih tem