» »

V Jugoslaviji se je živelo bolje

V Jugoslaviji se je živelo bolje

Temo vidijo: vsi
««
63 / 74
»»

SeMiNeSanja ::

WizzardOfOZ je izjavil:

damirj79 je izjavil:

Za časa Jugoslavije bi imel že obisk partije in milice in bi verjetno že gledal mrežasto okno.


Leta 1986 sem, kot mulc (lih še ne polnoleten), napisal s sprejem v podhodu sredi ljubljane napis slovenija moja DRŽAVA!
Dobil sem samo en obisk policije, pa nekje 16 obiskov psihologa. Fotr doma je pa samo reku, ni še čas, še par let počakaj. Tako da nisi gledal rešetk, četudi te je obiskala policija.

Pa nč te niso tepli?
Pa peljali na počitnice na goli otok?

Zihr lažeš!;((
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

WizzardOfOZ ::

FiReFTW je izjavil:

Mene pa najbolj zanima če obstaja tukaj kdo ki je dokaj nepristranski in ima mnenje da so v bivši jugi in tudi danes bile pozitivne in negativne stvari, in jih lahko našteje.

Malo tako ko na hitro grem skozi to temo opažam da sta tukaj večinoma dva tipa ljudi.

Eden je tisti ki hvali kako je bilo v bivši jugi super zdaj pa ne, drugi pa tisti ki trdijo da je prej bilo slabo zdaj pa je odlično.


Jaz sem bil 20 let v jugi in nekako tako vidim zadeve.
Prednosti:
- neobremenjenost s časom. "Lako čemo" je bil moto in če danes nisi naredil, boš pa jutri in se s tem nihče ni obremenjeval.
- razlike so bile manjše
- več je bilo obiskov in fizičnega kontakta, mulci smo se veliko bolj družili kot danes, ko se večina pozna samo preko neta
- če nisi imel dveh levih rok in si se malo znašel, si zelo dobro živel v povprečju (delavec je zaslužil pošteno plačo, če je pa malo normo dvignil pa odlično plačo)
- tudi tisti z dvema levima rokama so brez problema preživeli
- službo so zelo hitro dobil, pa vsak, ki je pokazal namero, jo je dobil
- plača 15-tega, potem pa poračun plače zadnjega v mesecu (še ena plača zraven)
- avtobus je vozil 8x na dan mimo domače vasi (danes gre samo dvakrat in še to samo ob delavnikih)

Slabosti
- bilo je manj denarja (kar pa se zaradi manjših razlik med šefi in delavci ni toliko poznalo)
- ni bilo za dobit vsega, kar imaš danes na razpolago, večinoma si moral pa v izalijo ali avstrijo po dobrine, če si hotel nekaj več
- za računalnik si dal skoraj tok kot za enega jugota (za prvo 286 sem dal 8 plač, pa niso bile slabe plače)
- slabo gospodarstvo, vse je vodila partija in kot sp si zelo težko preživel
- bedasto postavljanje fabrik (fabrika v eni republiki, material za fabriko v tretji in je bil prevoz materiala dražji kot izdelava)
- vsakega 15-tega in zadnjega si laufal na tržnico zamenjat plačo v marke, da si lahko kaj prišparal, ker je dinarju tako padala vrednost
- par nepar boni za bencin (smo imeli 2 avta, da smo se lahko vsak dan tankali)

SeMiNeSanja je izjavil:

WizzardOfOZ je izjavil:

damirj79 je izjavil:

Za časa Jugoslavije bi imel že obisk partije in milice in bi verjetno že gledal mrežasto okno.


Leta 1986 sem, kot mulc (lih še ne polnoleten), napisal s sprejem v podhodu sredi ljubljane napis slovenija moja DRŽAVA!
Dobil sem samo en obisk policije, pa nekje 16 obiskov psihologa. Fotr doma je pa samo reku, ni še čas, še par let počakaj. Tako da nisi gledal rešetk, četudi te je obiskala policija.

Pa nč te niso tepli?
Pa peljali na počitnice na goli otok?

Zihr lažeš!;((


Ne, noben me ni tepel, na goli otok sem šel pa sam po osamosvojitvi in po koncu vojne na hrvaškem, kjer sem si ogledal z vodičem tiste zapore.

Zgodovina sprememb…

Zimonem ::

Za 286 pač nisi dal 8 plač.

Gagarin ::

Ni nujno da laže. Fasu si jih sam če so te pri takem takoj dobil. Najprej so te strpal v marico, te mal popeljal brez da bi bil privezan da si mal butal okol, pol si pa še v kleti enih par vzgojnih dobu. Če so te obiskal kasnej, ko so bli starši zraven jih od policjotov nisi fasu, si jih pa od fotra. Vsaj js.

WizzardOfOZ ::

Okapi je izjavil:

V oštarijah si lahko kadil, in na plaži so bile vse punce zgoraj brez. Sploh ni primerjave s tem sranjem danes.8-)


Kadim, pa mi je všeč, da se v lokalih ne kadi več. Si prišel dimljen iz lokalal, dokler se je še kadilo.

Na plaži so še danes punce zgoraj brez, sam na tapravo plažo moraš it.

Zimonem je izjavil:

Za 286 pač nisi dal 8 plač.


2500 mark je bil 286 računalnik, plačo sem imel pa takrat okoli 300 mark kot pripravnik.

Gagarin je izjavil:

Ni nujno da laže. Fasu si jih sam če so te pri takem takoj dobil. Najprej so te strpal v marico, te mal popeljal brez da bi bil privezan da si mal butal okol, pol si pa še v kleti enih par vzgojnih dobu. Če so te obiskal kasnej, ko so bli starši zraven jih od policjotov nisi fasu, si jih pa od fotra. Vsaj js.


To so gostilniške pripovedke. Če te je policaj dobil, ko si kaj ušpičil, si dobil dve vzgojni okol kepe, pa dam te je odpeljal kjer je fotru povedal, kaj si ušpičil. pol je pa fotr naprej urgiral. Sam pri nas smo bili dost proti jugi, pa je fotr pol prej pohvalu kot pa tepu.
Lahko so kakega pijančka naložil pa mal čez ovinke gonil, ampak, to je bila prej izjema, kot pravilo. Tudi policaji niso bili tok zateženi kot ljudje govorijo.

Zgodovina sprememb…

Slopek ::

Gagarin je izjavil:

Ni nujno da laže. Fasu si jih sam če so te pri takem takoj dobil. Najprej so te strpal v marico, te mal popeljal brez da bi bil privezan da si mal butal okol, pol si pa še v kleti enih par vzgojnih dobu. Če so te obiskal kasnej, ko so bli starši zraven jih od policjotov nisi fasu, si jih pa od fotra. Vsaj js.

Saj ne rečem, da so bili prijemi miličnikov zares primerni, a vsekakor so bili učinkoviti in prihranili so veliko državnega denarja. Pretepače so pretepli in bil je mir dva meseca, potem pa jovo na novo. Danes jih brez predhodnjih batin, pošljejo na izobraževanje, kjer jih veliko napreduje in kaj kmalu so jim policisti, samo mala ovira-sitnica.....Miličniki, so bili veliko bolj zajebani možje postave, kot so to policisti :) Danes, je to samo še ena služba, takrat, ko sem zaključeval osemletko in v celem desetletju, pa si v kadetnico v Tacnu prišel samo z odličnim uspehom in res dobrimi rezultati v poligonih in drugih psihofizičnih testih. Sploh niso bili kr eni bebci ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Slopek ()

Zimonem ::

Pa nis kupu to v Lj. Plače pa ja tam nek so bile. Govorimo okrog olimpiade v seulu. Raj kako čez. 89 je bil jurja dvesto Mark v Avstriji.

SeMiNeSanja ::

Kar jugo-haterska gospoda pri vsemu skupaj pozablja, je dejstvo, da pred 30-50 leti nikjer na svetu ni bilo "tako dobro" kot je danes.
Kar nekako negirajo, da se je svet globalno spreminjal. Se obnašajo, kot da je pred 50 leti ves svet imel internet preko optike do doma, samo v gnili jugi se še ni vedelo kaj je to 'internet'.

Negirajo tudi dejstvo, da ima vsak svojo izkušnjo in spomine. Se pa bojim, da so luzerji v socializmu ravno taki luzerji tudi danes. A kaj, ko je vedno fino prevaliti krivdo na nekoga drugega.

Pavšalno reči, da je bilo v jugi težko preživeti kot s.p. tudi ne moreš.
Imaš pa povsod in v vseh obdobjih obrti in male podjetnike, ki jim trda prede. Lahko koga peljem do lokalnega čevlarja, pa mu bo povedal, kako je danes težko preživeti!

V bistvu se vse preveč komentira z namenom, da bi se črnilo in vse 'takratno' dalo v nič, prikazovalo v najslabši luči, kot neko hudo temačno obdobje zgodovine.

Najbolj na k* mi pa gredo tiste trditve, kako da so delavci v tistih časih bili eni sami lenuhi.
V tistih tovarnah, v katerih sem delal, se ni v tistih časih prav nič manj znojilo kot danes. Kot da je bil 1980 kramp kaj lažji kot danes! Norma pa se tudi ni spremenila, koliko mora delavec prekopati.
Tudi delavci na tekočih trakovih niso imeli 3x nižje norme.
Šoferji tovornjakov ravno tako niso parkirali v senci in 'lenarili',...
Še in še je primerov, kjer se ni čisto nič manj trdo delalo kot danes. Nasprotno - v marsikaterem poklicu je danes lažje delati, saj je tehnologija prinesla določene razbremenitve.
Ne vem, kdo od vas je hodil v službo 'lenuhariti'?

Sem pa prepričan, da tisti, ki je takrat lenaril, danes še vedno lenari. Tako da je to lastnost človeka posameznika, ne pa 'družbe' kot take.
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

Slopek ::

Koliko, bi recimo prodali ps4, po taki ceni oz., koliko ljudi, bi si lahko to privoščilo?

Manufacturer Commodore Business Machines (CBM)
Type Home computer
Release date August 1982; 37 years ago[1]
Introductory price US$595 (equivalent to $1,576 in 2019)

Skoraj vsak? Mogoče res, ampak danes je vse "poceni" in imamo vsi praktično vse na dosegu in želje in apetiti so pač preveliki, saj imamo lahko full pa smo v vsem zanič. Ampak so pa to same dobre stvari! Takrat je komodorja kupil računalniški zanesenjak, nekdo ki bi ga pa sicer tudi imel in špilal beach head na šraufenciger, je pa dal denar za jadralnega zmaja, ker bi pa vseeno raje to počel. Tretji, je pa svoj čas, raje namenil melodijini kitari, za katero je dal pravo bogatstvo in že zato, se je bilo vredno potruditi in drgnit strune, dokler nisi prvič odigral House of rising sun ;). Folk je VELIKO bolj cenil svoje stvari in svoj čas. Se pravi, se je bolj cenil. Nekateri pa vidite samo udrihajoče pendreke miličnikov, slab vozni park, manjko levisk, goli otok, bad partizane, najhujšega diktatorja in angelic bele WTF?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Slopek ()

IL_DIAVOLO ::

Vcasih je bil siht hobi, danes je za marsikoga nacin zivljenja. Dopoldan na firmi, s polno glavo domov in potem celo popoldne na telefonu.

Drug dan pa te se sef jebe v glavo, kaj si sploh delal?

Magic1 ::

Če se pustiš j*** v glavo... Jaz sem se zapiz*** nazaj nadrejenemu in se je on opravičeval naslednji dan. Kot si postlaš, tako imaš. Če se postaviš v kot, kjer nimaš izbire je tvoj nadrejeni le delno kriv!
Magic

SeMiNeSanja ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

Vcasih je bil siht hobi, danes je za marsikoga nacin zivljenja. Dopoldan na firmi, s polno glavo domov in potem celo popoldne na telefonu.

Drug dan pa te se sef jebe v glavo, kaj si sploh delal?

To je 'bolezen' današnjega časa. Saj ni samo pri nas tako.

Da je pa šiht včasih bil 'hobi' poskusi prodati nekdanjemu delavcu Salonita... Te bo s kolom nagnal!
Tudi katerikoli delavec, ki je delal na normo za tekočim trakom, ta bo nagnal, če mu boš rekel, da je hodil v službo za 'hobi'.

Enostavno ne moreš stvari primerjati na tak način. Cherry picking, potem pa trditi, da je to bilo splošno veljavno. Ne gre.

V bistvu so naši starši bili v mnogih ozirih precej večji garači, kot smo mi danes.
Ampak očitno marsikdo tukaj meni, da so njegovi starši navadni lenuhi... Ali oni to po sistemu 'vsi drugi so bili lenuhi, moji starši pa ne...'?
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

IL_DIAVOLO ::

Zato pa so danes 70 letniki zilavi kot hrastove korenine, 50 letniki pa s takimi hudimi zdravstvenimi tezavami, da so napol invalidi. Obraba sklepov, operacija hrbtenice etc...

Danes delat v proizvodnji je hudic ves, vcasih je bilo pa majka, sploh ce si lahko sel v penzijo se pred abrahamom.

SeMiNeSanja ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

Zato pa so danes 70 letniki zilavi kot hrastove korenine, 50 letniki pa s takimi hudimi zdravstvenimi tezavami, da so napol invalidi. Obraba sklepov, operacija hrbtenice etc...

Danes delat v proizvodnji je hudic ves, vcasih je bilo pa majka, sploh ce si lahko sel v penzijo se pred abrahamom.

Tudi drugje po svetu so šli v penzijo mnogo prej, kot se hodi danes. Nima to nobene veze z jugo!
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

IL_DIAVOLO ::

Zdravstveno stanje kaze, da se danes dela bolj in dlje!

Period

SeMiNeSanja ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

Zdravstveno stanje kaze, da se danes dela bolj in dlje!

Period

Vendar to velja za povsod po svetu! Niti ene države na svetu ni, kjer bi se delovna doba skrajševala.

In ne pavšaliziraj! Delavci na normo so vedno garali. Samo 'pisarniška gospoda' danes nekaj joka, ker so danes bolj 'merjeni' v svoji učinkovitosti kot včasih, ko so se lahko skrivali za kolektivno učinkovitostjo.

Da pa je 70-letnik danes bolj čil in zdrav kot pred 50 leti, pa ni nobena posebnost. Čez 50 let bodo takšni 90-letniki. Pa bodo takrat spet eni trdili, da danes nihče nič ne dela.
Pričujoče sporočilo je (lahko) oglasno sporočilo
- četudi na prvi pogled ni prepoznavno kot tako.
(Zdaj me pa obtožite prikritega oglaševanja, če morete!)

Okapi ::

Kvinta je izjavil:

Moj foter je leta 1974 kupil pazi 20 let star Mercedes ,ker se je blo pač bolj udobno pelat kot v zastava 101 ali pa v Zaporžcu pa je udba hodla 2x na tedn vsaj 2 mesca ... to je isto ko da si danes kupiš 20let staro kripo pa tolko da te ne zaprejo

Če ti kdo verjame. Kaj pa, če ti ne?

S solatkom si lahko različne zgodbice pravita, pa to ne pomeni, da so resnične.

WizzardOfOZ ::

Zimonem je izjavil:

Pa nis kupu to v Lj. Plače pa ja tam nek so bile. Govorimo okrog olimpiade v seulu. Raj kako čez. 89 je bil jurja dvesto Mark v Avstriji.


Ko je ven prišel je bil skoraj 5000 mark v Avstriji (skupaj z monitorjem), kako leto do dve kasneje se je cena prepolovila. In takrat sem ga kupil. Okol leta 1990 pa je cena padla na malo čez 1000 mark.

WizzardOfOZ ::

SeMiNeSanja je izjavil:

Najbolj na k* mi pa gredo tiste trditve, kako da so delavci v tistih časih bili eni sami lenuhi.
V tistih tovarnah, v katerih sem delal, se ni v tistih časih prav nič manj znojilo kot danes. Kot da je bil 1980 kramp kaj lažji kot danes! Norma pa se tudi ni spremenila, koliko mora delavec prekopati.
Tudi delavci na tekočih trakovih niso imeli 3x nižje norme.
Šoferji tovornjakov ravno tako niso parkirali v senci in 'lenarili',...
Še in še je primerov, kjer se ni čisto nič manj trdo delalo kot danes. Nasprotno - v marsikaterem poklicu je danes lažje delati, saj je tehnologija prinesla določene razbremenitve.
Ne vem, kdo od vas je hodil v službo 'lenuhariti'?

Sem pa prepričan, da tisti, ki je takrat lenaril, danes še vedno lenari. Tako da je to lastnost človeka posameznika, ne pa 'družbe' kot take.


Noben ne trdi, da so delavci bili leni. Bili so pa veliko bolj sproščeni in če se danes ni naredilo, do konca, se je pa naslednji dan. Noben ni vlekel službe, kot jo danes, ko so ljudje po 12 ur v službi, pa je to celo zaželjeno in te grdo gledjo, če bi rad šel prej iz službe kot po 12 urah.
"Lako ćemo" je pa še danes na balkanu moto. Pa se lahko trudiš prikazat kakorkoli hočeš. V bosni smo se zmenili z organizatorjem, da se dobimo ob 8h, on se je primajal ob 11h. V Grčiji so še par let nazaj dobival dodatek k plači, če so pravočasno do ure prišli v službo.

WizzardOfOZ ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

Zdravstveno stanje kaze, da se danes dela bolj in dlje!

Period


A zato je korona pri nas tok malo osemdesetletnikov pobrala? Ti so šli 20 ali več let nazaj v penzijo in so v veliki večini še vedno odličnega zdravja. Večina nas nas ne bo dočakala teh let. Je stresa mnogo več danes, kot ga je bilo v jugi. Tam niso bili delavci na trnih ali bo jutri še služba ali ne.
Pa še plača ni bila minimalna, kot se to danes za delavce "spodobi". (ker delavec pa res nič ne doprinese k firmi, samo strošek je, ki odžira dobiček lastniku)

Gagarin ::

Je pa dejstvo da je bilo v jugi delavca praktično nemogoče odpustiti, pa je lahk sekal plave, pršu pijan na šiht, karkol...

Machete ::

Zlahka, zmislil si si, da je v gostilni rekel, da ma Titej velika ušesa.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Gagarin ::

Ne nabijaj

WizzardOfOZ ::

Gagarin je izjavil:

Je pa dejstvo da je bilo v jugi delavca praktično nemogoče odpustiti, pa je lahk sekal plave, pršu pijan na šiht, karkol...

So bili kr lepo odpuščeni, če so pi*darije delal. Dvakrat opozorilo, potem pa adijo, pa po možnosti še belo knjižico, da nikjer več ni dobil službe. Vsaj v litostroju je bilo tako, ker si v livarni niso mogli privoščit, da bi kdo bil pijan ali pa da bi kake druge pi*darije počel. Je mal preveč nevarno.

IL_DIAVOLO ::

WizzardOfOZ je izjavil:

IL_DIAVOLO je izjavil:

Zdravstveno stanje kaze, da se danes dela bolj in dlje!

Period


A zato je korona pri nas tok malo osemdesetletnikov pobrala? Ti so šli 20 ali več let nazaj v penzijo in so v veliki večini še vedno odličnega zdravja. Večina nas nas ne bo dočakala teh let. Je stresa mnogo več danes, kot ga je bilo v jugi. Tam niso bili delavci na trnih ali bo jutri še služba ali ne.
Pa še plača ni bila minimalna, kot se to danes za delavce "spodobi". (ker delavec pa res nič ne doprinese k firmi, samo strošek je, ki odžira dobiček lastniku)


Zanimivo bo videt, kaj bo potem, ko bojo danes 40 in 50 letniki sli v penzijo. Noben mlad vec noce delat na normo, gre raje narest izpit za varovanje in ga bk.

Isto minimalna za minimalno dela. Kdo bo delal prek svojih zmožnosti za malo plačila? Noben.

Uvoz južnih brata je edina opcija.

Zgodovina sprememb…

WizzardOfOZ ::

Trdiš da varnostniki malo delajo?
Probaj za en dan it s tistimi, ki denar polnijo v bankomate, pa se vsedi zadaj med denar v blindo. Klime ni, ti si pa v 25kg težkem neprebojcu, ki ga en smeš dat dol, pol pa kombi stoji v koloni in se začneš not kuhat. Mam zraven šihta parkplac, kjer so te blinde parkirane, pa varnostniki hodijo k nam na malco, pa se dostkrat pogovarjamo. Tipi hodijo dam par kil lažji, ker gre tok vode iz njih, ko je cel dan zadaj v blindi. (so pa vsak dan v savni, tudi to šteje)

Zgodovina sprememb…

Gagarin ::

WizzardOfOZ je izjavil:

Gagarin je izjavil:

Je pa dejstvo da je bilo v jugi delavca praktično nemogoče odpustiti, pa je lahk sekal plave, pršu pijan na šiht, karkol...

So bili kr lepo odpuščeni, če so pi*darije delal. Dvakrat opozorilo, potem pa adijo, pa po možnosti še belo knjižico, da nikjer več ni dobil službe. Vsaj v litostroju je bilo tako, ker si v livarni niso mogli privoščit, da bi kdo bil pijan ali pa da bi kake druge pi*darije počel. Je mal preveč nevarno.


Mal ti nimaš glih dobrega spomina al pa si bil premlad. V železarni so pijance dali stran od peči in dvigal, odpustili jih pa niso.

IL_DIAVOLO ::

Malo poglej varnost po trgovinah, recepcijah, raznih firmah. Saj te ne dajo kot zelenca varovat denarja. Pa se izpit rabis za nosenja orozja.

Ce je kaj, je prekleto dolgocasno delo, to edino.

Gagarin ::

aja pa woz, tisto glede maric in buškanja tudi niso gostilniške, se je povsem redno vsak vikend dogajalo.

WizzardOfOZ ::

Gagarin je izjavil:

aja pa woz, tisto glede maric in buškanja tudi niso gostilniške, se je povsem redno vsak vikend dogajalo.


Zakaj pa so te odpeljali? Kr brez razloga verjetno ne. Ampak tudi danes te za preveč pi*darije odpeljejo. Pa danes imajo rezervno gumo notri, da jo malo premetava čez ovinke. Vsaj tako pravijo. Jaz s tem namreč nimam problemov, ker smo vsi ljudje in se da vedno pogovorit, kot se je dalo to tudi v jugi.

Zgodovina sprememb…

Mr.B ::

WizzardOfOZ je izjavil:

IL_DIAVOLO je izjavil:

Zdravstveno stanje kaze, da se danes dela bolj in dlje!

Period


A zato je korona pri nas tok malo osemdesetletnikov pobrala? Ti so šli 20 ali več let nazaj v penzijo in so v veliki večini še vedno odličnega zdravja. Večina nas nas ne bo dočakala teh let. Je stresa mnogo več danes, kot ga je bilo v jugi. Tam niso bili delavci na trnih ali bo jutri še služba ali ne.
Pa še plača ni bila minimalna, kot se to danes za delavce "spodobi". (ker delavec pa res nič ne doprinese k firmi, samo strošek je, ki odžira dobiček lastniku)

Zato ker se je poleg rednega šihta v Jugi delal če si se znašel še popoldanko delo na črno. To je bilo normalno. No vsaj tako trdijo ljubitelji kako se je bilo v dobrij Jugoslovnaksih časih znajti.
Problem je ratal takoj ko smo se osamosvojili, pa ste še vedno imeli isto mentaliteto, le da je sedaj delo na črno kaznjivo. Kje je tu problem ? Ja ker ste zaupali itim sindikatom, pa ste mislili da boste v kapitalizmu lagano sportski dopoldan ter popoldan na črno nadaljevali isti mentalni pristop.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Gagatronix ::

Gagarin je izjavil:

aja pa woz, tisto glede maric in buškanja tudi niso gostilniške, se je povsem redno vsak vikend dogajalo.


Si poslušal zgodbice za šankom o vožnji na grajski hrib pa te fore ? :))

WizzardOfOZ ::

Mr.B je izjavil:

WizzardOfOZ je izjavil:

IL_DIAVOLO je izjavil:

Zdravstveno stanje kaze, da se danes dela bolj in dlje!

Period


A zato je korona pri nas tok malo osemdesetletnikov pobrala? Ti so šli 20 ali več let nazaj v penzijo in so v veliki večini še vedno odličnega zdravja. Večina nas nas ne bo dočakala teh let. Je stresa mnogo več danes, kot ga je bilo v jugi. Tam niso bili delavci na trnih ali bo jutri še služba ali ne.
Pa še plača ni bila minimalna, kot se to danes za delavce "spodobi". (ker delavec pa res nič ne doprinese k firmi, samo strošek je, ki odžira dobiček lastniku)

Zato ker se je poleg rednega šihta v Jugi delal če si se znašel še popoldanko delo na črno. To je bilo normalno. No vsaj tako trdijo ljubitelji kako se je bilo v dobrij Jugoslovnaksih časih znajti.
Problem je ratal takoj ko smo se osamosvojili, pa ste še vedno imeli isto mentaliteto, le da je sedaj delo na črno kaznjivo. Kje je tu problem ? Ja ker ste zaupali itim sindikatom, pa ste mislili da boste v kapitalizmu lagano sportski dopoldan ter popoldan na črno nadaljevali isti mentalni pristop.


V bistvu si spet nekaj izmišljuješ. Naš stari recimo ni bil nikoli v partiji, je bil pa tok priden v službi, da so ga parkrat premestil, ker je normo preveč dvigoval, pa so se ostali pritoževali. Na koncu so ga dal pa v en oddelek, kjer ni bilo norme, pa dvakratno plačo in je delal. Ni mu bilo treba nikoli delat na črno, pa smo kot delavska familja imeli eni prvih v ljubljani renault 12 in barvno televizijo. K jo je domov prinesel, je cel blok hodil gledat to čudo od barvne televizije.

In največja razlika je ta, da si včasih kot pošten priden delavec lahko zaslužil več, danes pa dobiš minimalca, pa če si res priden, samo še več dela za isto plačo.

Zgodovina sprememb…

Mr.B ::

WizzardOfOZ je izjavil:

Mr.B je izjavil:

WizzardOfOZ je izjavil:

IL_DIAVOLO je izjavil:

Zdravstveno stanje kaze, da se danes dela bolj in dlje!

Period


A zato je korona pri nas tok malo osemdesetletnikov pobrala? Ti so šli 20 ali več let nazaj v penzijo in so v veliki večini še vedno odličnega zdravja. Večina nas nas ne bo dočakala teh let. Je stresa mnogo več danes, kot ga je bilo v jugi. Tam niso bili delavci na trnih ali bo jutri še služba ali ne.
Pa še plača ni bila minimalna, kot se to danes za delavce "spodobi". (ker delavec pa res nič ne doprinese k firmi, samo strošek je, ki odžira dobiček lastniku)

Zato ker se je poleg rednega šihta v Jugi delal če si se znašel še popoldanko delo na črno. To je bilo normalno. No vsaj tako trdijo ljubitelji kako se je bilo v dobrij Jugoslovnaksih časih znajti.
Problem je ratal takoj ko smo se osamosvojili, pa ste še vedno imeli isto mentaliteto, le da je sedaj delo na črno kaznjivo. Kje je tu problem ? Ja ker ste zaupali itim sindikatom, pa ste mislili da boste v kapitalizmu lagano sportski dopoldan ter popoldan na črno nadaljevali isti mentalni pristop.


V bistvu si spet nekaj izmišljuješ. Naš stari recimo ni bil nikoli v partiji, je bil pa tok priden v službi, da so ga parkrat premestil, ker je normo preveč dvigoval, pa so se ostali pritoževali. Na koncu so ga dal pa v en oddelek, kjer ni bilo norme, pa dvakratno plačo in je delal. Ni mu bilo treba nikoli delat na črno, pa smo kot delavska familja imeli eni prvih v ljubljani renault 12 in barvno televizijo. K jo je domov prinesel, je cel blok hodil gledat to čudo od barvne televizije.

In največja razlika je ta, da si včasih kot pošten priden delavec lahko zaslužil več, danes pa dobiš minimalca, pa če si res priden, samo še več dela za isto plačo.

Ja sej vemo te zgodbe o poštenem in pridenm delavcu, ki je verjel Komunističnim Sindikatom... DEjstvo je da se v Kapitalistični avstriji dela bistveno manj za več dnarja. Torej mentalni problem ni v Kapitalizmu, ampak o 45 let pranju božganov o priden delavcu.
Ostalo se zmeni s solatko laike osebami.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Machete ::

Zakaj vsak, ki je v tujini ali pa je bil, poroča, da se dela bistveno več?
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Mr.B ::

Machete je izjavil:

Zakaj vsak, ki je v tujini ali pa je bil, poroča, da se dela bistveno več?

Verjeno misliš, se počutijo kot balkanci, pa se vrnejo.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

Machete ::

Ne.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Mr.B ::

Machete je izjavil:

Ne.

No sej potem je pa uno drugo.Delati za minimalca po balkansko, pa iskati fuš po končanem šihtu, ali pa dejasko delati za pošteno plačilo. Odloči se, o kateri kategoriji ljud govoriš, kaj so delati v sloveniji in kaj so delali v Tujini.
France Rejects Genocide Accusations Against Israel in Gaza,
To accuse the Jewish state of genocide is to cross a moral threshold

solatko ::

Kvinta - Zakaj tako lažeš, jaz sem istega leta kupil 15 let starega 190SL, pa ni bilo nobenega k meni. Kolikor vem, so bila vsa darila, ki jih je Tito dobil, last protokola, ob smrti so dediči dobili točno 0, od silnega premoženja, ki ga je nakradel. Če je človek bedak, je pač bedak.

Ferdo66 - Iz druge roke ti povem, da Titu niso nikoli privezali nobene odstreljene živali, Ediju in Stanetu pa vse in to na 5 m, ker na več zadela nista nič. Pa še kako se je delavca, ki je kršil delovno disciplino, lepo odpustilo, samo treba je bilo po zakonu, ne kar knjižico v roke. Je pa res, da nisi imel toliko zajebanega folka, ki bi te takoj teklo prijavit, če si bil slučajno pijan, kot ga je danes. Danes je delavec delavcu volk, tako, kott je bil v času UDBE, sosed, sosedu. Večina obiskov udbovcev ali policije, je zrihtal "dober" sosed. Vsak, ki je bil močen in pameten, je šel mal na prevzgojo v marico, malo naprej, pa nazaj, slalom med količki in spustitev na prosto vrh Golovca ali okoi Litije, je razgretim bučam, bila kar lepa šola, niso mogli starši in Senica pomagat. Hebat ga, če si imel jajca, si to pričakoval in si bil naslednji dan, glavni frajer v družbi.

logi - Balkan je obsojen na stalne nemire in vojne, imaš štiri med seboj skregane vere in obilico opranoglavcev, na vseh straneh, zato je Tito promoviral jugoslovanstvo, da bi te "pravoverne" dobro premešal, samo kaj, ko je živel kakšnih 30 let prekratko.

IL_DIAVOLO - Pred Abrahamom so hodili delavci z benificirano delovno dobo, ostali kar lepo s 40 let delovne dobe, ženske s 35.

Gagatronix - Ne boš verjel, te zgodbe so resnične, vsak vikend ponoči, nekaj takih izletov, vsaj v LJ. Grad, Golovec, proti IG-u, Rašica, skratka tam, kjer ponoči, tudi slučajno ni bilo veliko prometa in mestnih avtobusov, namerno, da si imel sprehod, te strezni pa še zdravo je, pravijo.

Machete - Ne dela se več, samo delo je bolje organizirano (pri nas je delavec praktično za vse sam) in delajo dražje podložke, naše so desetkrat manj plačane, kot tiste, ki jih naredi avstrijski delavec (sicer je material in mere enak).

Mr.B - Nikoli ni bilo to, kaj in za koliko se dela, stvar delavca. Jugoslovanski ekonomisti in pravniki so v A, ZRN, ali I dobivali najzahtevnejša dela za orodjarje po 3DEM/h, ki jih tam nebi niti začeli delat izpod 25DEM/h. Podatek iz prve roke, ker sem bil za par takih poslov zraven, pri naročnikih v naštetih državah. Važno je bilo, da je komercialist sklenil posel za par mio DEM, kljub temu, da je delo po yugo plačilih, stalo še enkrat več.
Ne morejo bit delavci krivi, če imamo zanič, nesposoben managment in politike.
Delo krepa človeka

IL_DIAVOLO ::

Moja babica je sla v penzijo z 48 leti aka 30 let delovne dobe, verjetno manj.

solatko ::

IL_DIAVOLO - Redno ne, ali z benifikacijo ali invalidsko.
Delo krepa človeka

marS ::

Ah, če bi bilo vse tko super duper kot nekateri tu hvalijo ne bi šlo vse v kurac in klanje. Očitno je bilo treba ta zapitek sedemdesetih plačat.
...no more heroes...
https://ilbis.com/

solatko ::

marS - Če bi bila na Balkanu samo ena vera, bi to bil lahko raj, tako pa je pekel in bo ostal, dokler bo toliko ljudi verovalo v 2000 let stare pravalice in nasedalo nacionalističnim oprancglavcem.
Delo krepa človeka

marS ::

solatko je izjavil:

marS - Če bi bila na Balkanu samo ena vera, bi to bil lahko raj, tako pa je pekel in bo ostal, dokler bo toliko ljudi verovalo v 2000 let stare pravalice in nasedalo nacionalističnim oprancglavcem.

ah, tako je povsod po svetu, vse zmiksano, različne religije, različni nazori, po tvoje opranoglavci, itd... dejstvo je da je bila Jugoslavija ena utopija enih manijakov al psihopatov, kakor hočeš in je končala klavrno...a hočemo še kako takšno? še osel, pravijo, gre samo enkrat na led... tukaj bi pa, zgleda, pol folka še en rivajvl, ki se lahko konča samo krvavo....
...no more heroes...
https://ilbis.com/

solatko ::

marS - Prva združba je bila kraljevina SHS, torej je na teh prostorih že nekaj časa pred FLRJ bila neka težnja po združevanju nezdružljivega, verjetno ravno zato, da bi se ohranil mir na Balkanu pa so se nacije klale po verski pripasnosti med ww2 in potem ob razpadu, vse na verski osnovi. Tako krvavo pokrajino na svetu težko najdeš.
Delo krepa človeka

12c0 ::

Scaramouche1 je izjavil:

Tudi če bi vsi bogati plačali manj bi vedno plačali več kot socialisti v Rusiji!
In še vedno ne vidim bogate socialistične države!
Rusija ni socialistična država
Bogataši so dokaz slabosti kapitalizma.

Scaramouche1 je izjavil:

Ni res, če ti začneš kot reven kmet, vzameš kredo, delaš 30 let, tvoj otrok podeduje, in 3 gen kasneje se obogatijo, nimaš ti kaj njim krasti denar!

In ja civilizacija je nekje začela samo z motiko!
Ne.
Sem ti že pojasnil zakaj, in kje delaš napako. Domišljaš si, da je motika nula, ko pa je očitno motika. Sem ti že pojasnil zakaj ne moreš rečt "z nule"

Scaramouche1 je izjavil:

res je nekdo je podedoval!
In kaj bi ti naredil, ukradel in dal drugemu?
Kdo je ta drugi, kako vemo da bodo znali ta biznis tudi pravilno obračati ko se gre za specifiko, ko moraš znati tehnološke procese in kemijo,načine delanja, ki trajajo dolgo časa da se priučijo?
Prosim, pojasni? Res je nimaš odgovora, ti bi dal vse državi kot da oni to znajo? Par komunistov ali socialistov bodo to v skuščini razdelali?
Sem te že vprašal, da mi pokažeš kje sem napisal, da bi vse "dal" državi, pa nisi, sedaj mi spet to očitaš. Ponavljaš se, temu se reče "badgering".

Scaramouche1 je izjavil:

Res je in kaj boš naredil s tem? Ukradel in dal drugem? Prosim pojasni, komu damo visoko tehnološko podjetje?
Tebi? Državi, kdo ga bo bolje vodil, ti ki so ga gradili 30 let ali vi socialisti?
Zanimiva uporaba besede ukrasti.
Sicer pa je vprašanje enako, kje sem napisal, da podjetje komu damo? Kje piše, da v socializmu podjetje nekomu damo? Dokler delaš kar je prav, je to to, se ti ne zdi?

Scaramouche1 je izjavil:

Večina bogastva v Sloveniji ki ga imamo ne pride iz državnih firm ampak iz malih in srednjih, standard raste, ne hitro,vendar raste!

Brez javnega sektorja, bi bila slika drugačna, ker pa verjameš v "z nule" tega ne vidiš.
70% Slovencev prejema plačo, ki je komaj par € nad minimalcem, 70% Slovencem je podjetništvo nedostopno, kupna moč povprečnega Slovenca je med najnižjimi, če ni celo najnižja, v EU. Po stopnji depresije ste na vrhu, na lestvici sreče, ste proti dnu, in to kljub gospodarskim rekordom, rekordnim prihodkom, rekordnim dobičkom. Zaposleni garajo, podjentiki denar pospravljajo - kapitalizem ne deluje.

Scaramouche1 je izjavil:

Oni dajo veliko! in oni poganjajo tehnologijo in napredek, mala podjetja pa dajo svoje, samo brez velikih ni razvoja v tehnologiji, mali so sposobni samo ne morejo konkurirati tujce, ti bi pa velike uničil,dal davke, ki bi jih totalno onesposobili te konkurence!
Badgering. Sem ti že zadnjič napisal, ti podal par primerov, ostalo si sam poišči.

Scaramouche1 je izjavil:

Ne skrbet, kmal dobimo UTD, socialistične sanje!
In vendar ti je 8-urni šiht, zdravstvo, šolstvo, gps, internet, smartphone,... zrihtal socialist, tudi takrat ste za 8-urni ših govorili utopija, nemogoče. E pur si muove.

Scaramouche1 je izjavil:

In te šole proizvajajo slabe ljudi, zdravstvo je za male stvari ok, čim rabiš specialista si mrzel...
Zato, ker obkrožate napačne ljudi, sicer pa je rešitev tega problema trivialna, potrebujete več socializma.

Scaramouche1 je izjavil:

satelit in internet, so naredili z denarjem ki je prišel od davkoplačevalcev ki so kapitalisti!
A to so pa neki posebni kapitalisti v cirilici:
Мечта (Mechta aka Luna 1)
Общегосударственная автоматизированная система учёта и обработки информации (OGAS)

Scaramouche1 je izjavil:

Demantiraj prosim!
Ne znaš ISBN vnest v cobiss? Sicer si pa daj duška: https://www.marxists.org

12c0 ::

IL_DIAVOLO je izjavil:

Uvoz južnih brata je edina opcija.


Na zadnjih dveh sejmih niste prepričali nikogar, južni brat je vprašal: "Kako ču da preživim za 600€ u Sloveniji, pa samo stanarina je 500€, a troškovi?"

Slovenija je majhna država, ja? In še vedno so Slovenci nemobilni, ker so tako revni, da nimajo denarja za začetni premik iz A v B, nimajo toliko, da bi delo iskali v drugi občini ali na drugem koncu države, nimajo t.i. bufferja, da bi založili 2.000€ za tiste 4 najemnine, kolikor zahtevajo lastniki, ali si kupili avto, ali da jim država zrihta avtobus s človečnim voznim redom, itn.

Italijani so pred leti izračunali, da jim ljudstvo umira, ker nima dostopa do zdravstvenih storitev in to kljub plačanim zavarovanjem. Saj ni problema v pomanjkanju zdravnikov, problem je v pomanjkanju denarja, ljudje nimajo, da bi se na terapije vozili, da bi šli na obsevanja, itn. Vi teh problemov nimate? Seveda jih imate, ampak se z njimi nočete soočit, ker v karton vnesete "pacient odklonil zdravljenje" in problem je rešen. Ampak ni.

Scaramouche1 ::

Bogataši so dokaz slabosti kapitalizma.


reveži v Ameriki živijo bolje kot delavni ljudje v Venezueli, in veliko Rusov!



Sem ti že pojasnil zakaj, in kje delaš napako. Domišljaš si, da je motika nula, ko pa je očitno motika. Sem ti že pojasnil zakaj ne moreš rečt "z nule"

Nisi, ker je očitno tebi nula kar nekaj...

Sem te že vprašal, da mi pokažeš kje sem napisal, da bi vse "dal" državi, pa nisi, sedaj mi spet to očitaš. Ponavljaš se, temu se reče "badgering".

Saj si socialist! In Marksist!

After a proletarian revolution, the state would initially become the instrument of the proletariat. Conquest of the state by the proletariat is a prerequisite to establishing a socialist system. As socialism is built, the role and scope of the state changes. Class distinctions, based on ownership of the means of production, gradually deteriorate. The concentration of means of production increasingly falls into state hands. Once all means of production become state property, the primary function of the state changes. Political rule via coercion over men diminishes through the creation and enforcement of laws, scientific administration and the direction of the processes of production. As a result, the state becomes an entity of economic coordination rather than a mechanism of class or political control and is no longer a state in the Marxian sense.[14]
Socialist mode of production @ Wikipedia


Sicer pa je vprašanje enako, kje sem napisal, da podjetje komu damo? Kje piše, da v socializmu podjetje nekomu damo? Dokler delaš kar je prav, je to to, se ti ne zdi?

Piše v imenu Marxa!
Imaš gor!

70% Slovencem je podjetništvo nedostopno, kupna moč povprečnega Slovenca je med najnižjimi, če ni celo najnižja, v EU. Po stopnji depresije ste na vrhu, na lestvici sreče, ste proti dnu, in to kljub gospodarskim rekordom, rekordnim prihodkom, rekordnim dobičkom. Zaposleni garajo, podjentiki denar pospravljajo - kapitalizem ne deluje.

70 % Slovencev se noče iti odpiranja firm,so kot večina,raje ne riskira tudi če ima denar, potem še nismo zreli kot Ameri!

Badgering. Sem ti že zadnjič napisal, ti podal par primerov, ostalo si sam poišči.

Ne ti daj isti primer v Socialističnih državah kjer sploh kaj deluje...


Zato, ker obkrožate napačne ljudi, sicer pa je rešitev tega problema trivialna, potrebujete več socializma.

Imaš rešitev, preseli se v Socialistično državo! Sej bo šlo ane?

A to so pa neki posebni kapitalisti v cirilici:

Internet @ Wikipedia Ti to resno?
Prvi satelit so Rusi izstrelili, potem so pušnl glede Lune, ni bilo dovolj keša za tekmovat z kapitalisti!


Ne znaš ISBN vnest v cobiss?

Še sam ne poznaš Marxove teorijo ko govoriš neumnosti!

Sem te že vprašal, da mi pokažeš kje sem napisal, da bi vse "dal" državi,


Vsaj beri Marxa, in boš vsaj vedel da on to hoče...

Conini ::

12c0 je izjavil:

Italijani so pred leti izračunali, da jim ljudstvo umira, ker nima dostopa do zdravstvenih storitev in to kljub plačanim zavarovanjem. Saj ni problema v pomanjkanju zdravnikov, problem je v pomanjkanju denarja, ljudje nimajo, da bi se na terapije vozili, da bi šli na obsevanja, itn. Vi teh problemov nimate? Seveda jih imate, ampak se z njimi nočete soočit, ker v karton vnesete "pacient odklonil zdravljenje" in problem je rešen. Ampak ni.


Pod katerim kamnom pa ti živiš?? Pri nas zavarovalnica plača prevoz. Če ne drugače, te pridejo iskat z rešilcem.

WizzardOfOZ ::

Sej v Italiji tudi.
««
63 / 74
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo

Novodobno suženjstvo (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Problemi človeštva
21918994 (10957) 2dark
»

Socializem po ameriško (3): Foxconnova tovarna v Wisconsinu

Oddelek: Novice / Rezultati
4215677 (12421) FireSnake
»

Kaj ima Slovenija boljšega od Jugoslavije? (strani: 1 2 3 411 12 13 14 )

Oddelek: Problemi človeštva
68090982 (76664) Karaya 52
»

odraščanje v socializmu¸ (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10419279 (17032) Matako

Več podobnih tem