» »

Kaj ima Slovenija boljšega od Jugoslavije?

Kaj ima Slovenija boljšega od Jugoslavije?

««
13 / 14
»»

Vajenc ::

Ampak kakšno vezo ima to s SFRJ? Kakšno plačo so imeli policaji takrat?

S svojo plačo si je privoščil hrano, cigarete, alkohol, frizerja, darila, obleko, material za hišo, ki jo je zidal s pomočjo familije in sosedov, novega yugota, plačilo položnic ... Na letni dopust je hodil zastonj v Špino, v penzijo pa odjadral še pred 50 letom. Njegova pojava v službeni obleki je vzbujala (straho)spoštovanje pri vseh slojih prebivalstva ... Hja, je že res, da je bilo miličnikom bolje kot današnjim policajem.
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vajenc ()

solatko ::

IceIceBaby - Poglej, v redu je da se znajdeš, da imaš solidne dohodke, ni pa v redu, da pljuvaš po vseh tistih, ki tega niso sposobni dosečt ali celo ne znajo. Govorimo o splošnem počutju 2mio ljudi prej in sedaj.
Za cca 200k, se je situacija nedvomno precej izboljšala, nekaj tega je normalno, drugo pa je ali izsiljeno (zdravniki, sodniki, managerji) ali nakradeno (nesrečna prihvatizacija).
Ves ostali folk pa živi slabše, dela, če ima delo mnogo več, za manj denarja in se z podpovprečno plačo, ne more privoščit praktično nič, razen preživetja. Srednjega sloja praktično ni več. Zaposlitev ni. Stanovanjski problem si mladi, praktično, brez dedovanja ali ogromne pomoči staršev (če so med bolje situiranimi), ne morejo primerno rešit. Službe, kar se jih po čudežu dobi, če nisi ravni sin ali hči politika, so praviloma za določen čas, torej kreditno reševanje, odpade.

Suma sumarum je bilo za 80% prebivalstva v prejšnjem sistemu mnogo bolje, za cca 10% se stvari niso kaj dosti spremenile, razen v boljši ponudbi, za 10% pa je Slovenija, boljša od Švice (tam namreč brez dela, samo z mahinacijami, redki uspejo kaj ustvarit).

Zato ti samo pravim, da nehaj pljuvat po revežih, ki niso nič krivi, saj so bili praktično na silo porinjeni v ta govna od države (ta govna pa so nam pripravili politiki vseh barv od osamosvojitve, ob pomoči tistih, ki so bili in so pri koritih).

Za večino, nič v tej državi ni bolje, kot je bilo prej.
Delo krepa človeka

Grumf ::

IceIceBaby je izjavil:

Sindikati tako ali tako delajo samo škodo. Še največ škode naredijo delavcem. Večja fleksibilnost zaposlovanja in odpuščanja pa v končni fazi prinese pozitivne učinke tudi za delavce.


Zanimivo, našel sem še eno povezavo (razen če si prešprical celo zgodovino v osnovni in srednji šoli), v Jugoslaviji smo se
učili kaj je sindikalizem naredil za delavce in kakšni so bili pogoji za njih na začetku industrijske revolucije, danes pa
se nekateri zelo radi sprenevedajo o tej temi.

Daj pojdi se malo učit, preden nebuloze stresaš:
Trade union @ Wikipedia

Originating in Europe, trade unions became popular in many countries during the Industrial Revolution, when the lack of skill necessary to perform most jobs shifted employment bargaining power almost completely to the employers' side, causing many workers to be mistreated and underpaid. Trade union organisations may be composed of individual workers, professionals, past workers, students, apprentices and/or the unemployed.
Human beings, who are almost unique in having the ability to learn from the
experience of others, are also remarkable for their apparent disinclination
to do so.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Grumf ()

Grumf ::

IceIceBaby je izjavil:

Sindikati tako ali tako delajo samo škodo. Še največ škode naredijo delavcem. Večja fleksibilnost zaposlovanja in odpuščanja pa v končni fazi prinese pozitivne učinke tudi za delavce.


Matr si me tako razdrazil, da ti dam še en citat. Večja fleksibilnost zaposlovanja in odpuščanja dajo samo en rezultat,
takoj ko je nekdo manj uporaben za firmo, bo dobil brco, skratka penzije ne bo nihče več dočakal, že sedaj se vidi
efekte 50 letnikov na zavodu za zaposlovanje.

Sicer pa, daj povej mi, kaksne pozitivne učinke prinese? Utemelji zakaj, ne tako v tri krasne klamfati predvolilnih
obljub (rumene knjige se še kdo spomni :D) SDSa.
Human beings, who are almost unique in having the ability to learn from the
experience of others, are also remarkable for their apparent disinclination
to do so.

IceIceBaby ::

S svojo plačo si je privoščil hrano, cigarete, alkohol, frizerja, darila, obleko, material za hišo, ki jo je zidal s pomočjo familije in sosedov, novega yugota, plačilo položnic ... Na letni dopust je hodil zastonj v Špino, v penzijo pa odjadral še pred 50 letom. Njegova pojava v službeni obleki je vzbujala (straho)spoštovanje pri vseh slojih prebivalstva ... Hja, je že res, da je bilo miličnikom bolje kot današnjim policajem.


Kolega policaj ima danes BMW 5 (sicer ne čisto novi model, ampak vseeno je zanj odkartal slabih 20k eur), redno hodi na morje v prikolico, kjer ima pavšal in nikoli ne jamra, da je brez denarja. Aja, hiše pa nima, je kupil stanovanje. Lahko sicer bluzite s 650 eur osnove za policaje, ampak potem ne pozabite na vse bonuse, pribitke, kilometrine in podobno. Podobno kot v jugi, recimo.

Ves ostali folk pa živi slabše, dela, če ima delo mnogo več, za manj denarja in se z podpovprečno plačo, ne more privoščit praktično nič, razen preživetja.


To je tvoja predstava, ki pač nima veliko skupnega z realnostjo. Tako v jugi kot danes imamo ljudi, ki so revni in se komaj preživljajo. V jugi je bilo takih še precej več. Ne nujno zaradi sistema ampak zaradi tega, ker je bilo to 30+ let nazaj.

lužbe, kar se jih po čudežu dobi, če nisi ravni sin ali hči politika, so praviloma za določen čas, torej kreditno reševanje, odpade.


Zaposlitev za določen/nedoločen čas je ena neumnost, ki jo bo slej ko prej treba ukiniti, banke pa se bodo tudi morale prilagoditi.

To, da so službe redke pa ni noben izgovor. Če ni službe si jo ustvari. Precej enostavno, v teoriji in praksi.

Zato ti samo pravim, da nehaj pljuvat po revežih, ki niso nič krivi, saj so bili praktično na silo porinjeni v ta govna od države


Pokaži, kje sem pljuval po ljudeh.

Tale govna od države je pa sicer daleč od ideala. Ti pa omogoča brezplačno šolanje, zdravstvo, spodobne ceste, poceni internet na praktično celotnem ozemlju, ustanavljanje podjetji in delovanje na kolikor toliko prostem trgu itd.

Grumf ::

Mislim, to spada že v kategorijo trolanja. Da te ni sram, natančno ti in tebi podobni so problem slovenske druzbe, vase zagledani
egoisti, brez kakrsnihkoli občutkov za sočloveka. Če bi vsi razmišljali tako kot ti bi človeški rod že davno izumrl. Naj ti nekaj
povem, morali bi ti že starši, pa očitno niso: SVET SI DELIŠ Z DRUGIMI, KI IMAJO DO NJEGA RAVNO TAKSNO PRAVICO KOT TI!

IceIceBaby je izjavil:

Bullshit. Lahko malo spremenimo definicijo revščine, pa bo 100% ljudi revnih. Danes si reven, če nimaš za nov avto, 14 dni morja in smučanje. Včasih si bil reven, če dejanko nisi imel za hrano.


Halo, človek a je vse vredu s tabo? Ajde, da te vidim, imaš za plačat vse račune (elektriko in vodo ker si drugega
ne moreš privoščiti) NIMAŠ stanovanja in moraš jesti ter se vsaj za silo oblačiti in nimaš sorodstva da te vzdrzuje.

Dobiš 587 eurov (PRAG! revščine 2010) na mesec. No dajva, razdeli mi te izdatke na 30 dni in mi povej kaj boš jedel! Aja še za bonus, živiš
v Lj, ker drugje ne dobiš niti začasnih del, da bi si lahko zasluzil vsaj to.
Human beings, who are almost unique in having the ability to learn from the
experience of others, are also remarkable for their apparent disinclination
to do so.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Grumf ()

IceIceBaby ::

-io- Semolič&Co. nimajo veliko skupnega z industrijsko revolucijo. S svojimi nebulozami pa ovirajo razvoj gospodarstva in razvoj pravic delavcev. Naj ostanejo pri organizaciji piknikov, bo za vse boljše.

Matr si me tako razdrazil, da ti dam še en citat. Večja fleksibilnost zaposlovanja in odpuščanja dajo samo en rezultat,
takoj ko je nekdo manj uporaben za firmo, bo dobil brco, skratka penzije ne bo nihče več dočakal, že sedaj se vidi
efekte 50 letnikov na zavodu za zaposlovanje.

Sicer pa, daj povej mi, kaksne pozitivne učinke prinese? Utemelji zakaj, ne tako v tri krasne klamfati predvolilnih
obljub (rumene knjige se še kdo spomni :D) SDSa.


Tako je. Ko si neuporaben za firmo letiš (+ odpovedni rok + odpravnina, ki je določena s pogodbo seveda). Zakaj bi moralo biti drugače? Zakaj bi moral jaz kot lastnik firme plačevati nekoga, ki ne dela nič oz. dela celo škodo firmi? Kako točno je to dobro zame in kako točno je to dobro tega človeka?

Takšna situacija je dobra edino za lenuhe oz. freeloaderje.

Grumf ::

IceIceBaby je izjavil:

Tako je. Ko si neuporaben za firmo letiš (+ odpovedni rok + odpravnina, ki je določena s pogodbo seveda).


A veš zakaj, zaradi enega detajla, ki ga tebi podobni vedno zanemarjajo. Človek je najbolj učinkovit 10 let, mislim
da je od 30tega do 40tega leta. Če bi vse funkcioniralo tako kot si ti zamišljaš, bi moral v teh desetih letih zasluziti
dovolj, da je preskrbljen, sam, do konca življenja in zraven še, da preskrbi svoje potomstvo do 30tega leta.

Zdaj mi pa povej, ali plačuješ svoje zaposlene dovolj, da jim, po desetih letih, ni več treba delati? A kdo pa tebi plačuje?
Nihče! Cel sistem je zastavljen tako, da vedno nekdo dobro zivi od tega, da odira nekoga drugega. Ampak pri tebi to ni problem,
problem je v tem, da si si svoj vrednosni sistem postavil tako, da se ti to zdi pošteno.
Human beings, who are almost unique in having the ability to learn from the
experience of others, are also remarkable for their apparent disinclination
to do so.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Grumf ()

IceIceBaby ::

Da te ni sram, natančno ti in tebi podobni so problem slovenske druzbe, vase zagledani
egoisti, brez kakrsnihkoli občutkov za sočloveka.


Moji občutki do sočloveka so moja osebna stvar in tebe ne brigajo. Glede na to, da mesečno nakažem DURSu za cca 4 bruto plače DDVja in drugih davkov pa dvomim, da sem jaz med problematičnimi.

Dobiš 587 eurov (PRAG! revščine 2010) na mesec. No dajva, razdeli mi te izdatke na 30 dni in mi povej kaj boš jedel! Aja še za bonus, živiš
v Lj, ker drugje ne dobiš niti začasnih del, da bi si lahko zasluzil vsaj to.


No povej mi, kako si v SFRJ preživel z minimalno plačo v Ljubljani. Kako je bilo v tisti pravljični deželi z rožicami postlano najrevnejšim?

Grumf ::

IceIceBaby je izjavil:

No povej mi, kako si v SFRJ preživel z minimalno plačo v Ljubljani. Kako je bilo v tisti pravljični deželi z rožicami postlano najrevnejšim?


Na vprašanje odgovarjaš z vprašanjem.
Human beings, who are almost unique in having the ability to learn from the
experience of others, are also remarkable for their apparent disinclination
to do so.

IceIceBaby ::

Človek je najbolj učinkovit 10 let, mislim
da je od 30tega do 40tega leta. Če bi vse funkcioniralo tako kot si ti zamišljaš, bi moral v teh desetih letih zasluziti
dovolj, da je preskrbljen, sam, do konca življenja in zraven še, da preskrbi svoje potomstvo do 30tega leta.


Po 40. letu so pa ljudje neuporabni, ali kako?

Sicer se tudi s to teorijo ne strinjam. Mogoče si najbolj učinkovit pri svojem delu, z leti pa učinkovitost zamenjaš z izkušnjami, ki so večinoma vredne še precej več.

Tudi zaradi tega je nefleksibilna politika zaposlovanja fail. Ljudje niso narejeni za eno službo od konca šole pa do penzije. Namesto, da bi se ljudje skozi kariero razvijali se dogajajo razne Mure.

Karaya 52 ::

Ne daj se oi! Ne pozabi casov, ko so nas zbrali na kup, v izmucene rocice porinili krampe in lopate, medtem ko se je gospoda mastila s spraglji ob zvokih Straussa juniorja! Ce komunisti nebi vzeli stvari v svoje roke bi se vedno bili tak poden kot je danes Avstrija!

IceIceBaby ::

Na vprašanje odgovarjaš z vprašanjem.


Zato ker debata teče o razlikah med jugo in Slovenijo. In nostalgiki pač trdite, da je bilo v jugi vsem najlepše, danes pa se 80% ljudi komaj preživlja.

Zanima me, kako je v jugi živel človek z minimalnimi dohodki in stanovanjem v Ljubljani.

para! ::

Mislim, to spada že v kategorijo trolanja. Da te ni sram, natančno ti in tebi podobni so problem slovenske druzbe, vase zagledani egoisti, brez kakrsnihkoli občutkov za sočloveka.

Ne leti sicer name, ampak nekaj vprašanj sledi iz tega: zakaj ljudje danes ustanavljajo podjetja in zakaj bi jih po tvojem morali? Ustvarjajo jih zaradi preživetja samih sebe (lastnikov), ti pa očitno misliš, da je bistvo zaposlovanje ljudi? Kaj, če je proizvodnja nečesa relativno enostavna in zato popolnoma avtomatizirana in je podjetje praktično cash machine? A je treba koga na silo zaposlit v takem primeru?
Death before dishonor!

Grumf ::

IceIceBaby je izjavil:

nakažem DURSu za cca 4 bruto plače DDVja in drugih davkov pa dvomim, da sem jaz med problematičnimi.


Prava perla si, za predlagat za svetnika. In veš zakaj nakazuješ toliko? Ker si v to prisiljen, zaradi sindikatov
in drugih, po tvoje, motečih faktorjev. Že samo to, da se pritožuješ čez sindikate, dokazuje, da so sindikati nujno
potrebni.


para! je izjavil:

Mislim, to spada že v kategorijo trolanja. Da te ni sram, natančno ti in tebi podobni so problem slovenske druzbe, vase zagledani egoisti, brez kakrsnihkoli občutkov za sočloveka.

Ne leti sicer name, ampak nekaj vprašanj sledi iz tega: zakaj ljudje danes ustanavljajo podjetja in zakaj bi jih po tvojem morali? Ustvarjajo jih zaradi preživetja samih sebe (lastnikov), ti pa očitno misliš, da je bistvo zaposlovanje ljudi? Kaj, če je proizvodnja nečesa relativno enostavna in zato popolnoma avtomatizirana in je podjetje praktično cash machine? A je treba koga na silo zaposlit v takem primeru?


Ne ni treba na silo zaposlovati, davek, iz katerega gre socialna pomoč poskrbi, da bo še kdo drug dobil nekaj
za v želodec. Žal je pa ta davek neučinkovit in premajhen. Treba bi bilo postaviti cap na maksimalen dohodek
in preprečiti beg kapitala.

Ti odgovorim kar s citatom samega sebe:

Grumf je izjavil:

Vsa debata poteka okrog samo ene zadeve: ali je nekdo z večjimi sposbnostmi pripravljen za !malo!
višjo plačo in čast, ter občutek, da je za družbo storil nekaj dobrega (npr. udarniške akcije)
pripravljen delati, ker ve, da bodo od tega drugi dobro živeli. In ve tudi, da vsi ostali delujejo
enako.
Human beings, who are almost unique in having the ability to learn from the
experience of others, are also remarkable for their apparent disinclination
to do so.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Grumf ()

para! ::

Vsa debata poteka okrog samo ene zadeve: ali je nekdo z večjimi sposbnostmi pripravljen za !malo!
višjo plačo in čast, ter občutek, da je za družbo storil nekaj dobrega (npr. udarniške akcije)
pripravljen delati, ker ve, da bodo od tega drugi dobro živeli. In ve tudi, da vsi ostali delujejo
enako.

Vsi ostali ne delujejo enako. Ampak trenutno je sistem nastavljen točno tako kot opisuješ in to je tako, da "uspešnejši", kot jih imenuješ (se pravi gospodarsko), vrnejo državi večji delež kot ostali. Ne vem zakaj je problem, da je to pod prisilo - to je potrebno očitno zaradi tega, ker vsi ljudje pač ne delujejo enako, morda ker so zlobni, morda pa ker zgolj ne razumejo kako stvari potekajo.

Res bi bilo mnogo lažje če bi ob današnjem napredku bili _vsi_ še popolnoma altruistični, ampak to je utopija in se brezveze jeziš zaradi tega.
Death before dishonor!

Grumf ::

IceIceBaby je izjavil:

Na vprašanje odgovarjaš z vprašanjem.


Zato ker debata teče o razlikah med jugo in Slovenijo. In nostalgiki pač trdite, da je bilo v jugi vsem najlepše, danes pa se 80% ljudi komaj preživlja.

Zanima me, kako je v jugi živel človek z minimalnimi dohodki in stanovanjem v Ljubljani.


Tudi mene, daj mi povej minimalno plačo, povej mi število stanovanj in nezaposlenih, povej mi vrednost prehrane in življenskih
stroškov preračunane v nekaj kar se da primerjat (ne vem kaj bi to bilo?), naredi mi še študijo o tem, kaj je glede na tehnicni
razvoj normalno za takrat in danes, pa se bom potrudil in ti sestavil utemeljen odgovor. Do takrat pa opusti evasion tactics.

para! je izjavil:

Res bi bilo mnogo lažje če bi ob današnjem napredku bili _vsi_ še popolnoma altruistični, ampak to je utopija in se brezveze jeziš zaradi tega.


Ne jezim se zaradi utopije, jezim se, ker so nekateri taksni gno*, da se pocutijo večvredne in od boga poklicane, da
eksploitirajo človeške resource, zraven pa si še mislijo da SO altruisti. In še nekaj me strašno jezi, da vse skupaj
pelje v nasilje, ko bo količina ljudi s težavo preživetja dovolj namnožila, bo počilo in hudo me skrbi, da bom to
doživel in še bolj me skrbi za moje potomstvo. In takrat bo vsak, ki bo imel malo več kot drugi v nevarnosti, da postane
fila za postonjsko jamo (fojbe bodo premajhne).
Human beings, who are almost unique in having the ability to learn from the
experience of others, are also remarkable for their apparent disinclination
to do so.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Grumf ()

IceIceBaby ::

Prava perla si, za predlagat za svetnika.


Hvala, vidim, da znaš včasih tudi kaj pametnega napisati.

In veš zakaj nakazuješ toliko? Ker si v to prisiljen, zaradi sindikatov
in drugih, po tvoje, motečih faktorjev.


Kakšno funkcijo so imeli sindikati pri pisanju zakona o DDV recimo? Ali pa predpisov, ki določajo davek na dobiček? Tiste bedarije o minimalni plači se me pa tako ali tako ne tičejo. Sem že napisal, da lahko dajo zaradi mene minimalca na jurja.

Treba bi bilo postaviti cap na maksimalen dohodek
in preprečiti beg kapitala.


Seveda. Ko uvedejo cap na dohodek se bo ves kapital praktično čez noč preselil.

Sori, samo tole je pa neumnost prve vrste. V katerem vesolju so takšni ukrepi spodbudni za gospodarstvo?

Karaya 52 ::

V komunizmu ni bilo prisile. Jarke si kopal zastonj za druzbo z nasmehom na obrazu! Davke si placeval za druzbo z nasmehom na obrazu! Manj kot ti je ostalo bolj si bil srecen, ker je znano, da velika izbira margarin na cloveka vpliva stresno.

IceIceBaby ::

Do takrat pa opusti evasion tactics.


Ne, do takrat nehajte nabijati, da je bila juga obljubljena dežela.

Grumf ::

IceIceBaby je izjavil:

Ne, do takrat nehajte nabijati, da je bila juga obljubljena dežela.

Ne, ni bila obljubljena dežela, niti pod razno, če bi socializem funkcioniral kot je bil zamišljen bi bila
neskončno boljša od sedaj. Ampak to ne spremeni dejstva, da je tvoj način razmišljanja tumor v družbi, sedanji
in Jugoslovanski (ki so jo taksni osebki pokopali).

IceIceBaby je izjavil:

Seveda. Ko uvedejo cap na dohodek se bo ves kapital praktično čez noč preselil.


Se ne, ko uvedeš davke na bančne transferje, proti čemur se banke in korporacije panično borijo v EU že leta.
Ali morda veš, da je ZDA imela dolga leta cap na zaslužek, pa se vseeno ni kapital nikamor preselil?
Human beings, who are almost unique in having the ability to learn from the
experience of others, are also remarkable for their apparent disinclination
to do so.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Grumf ()

IceIceBaby ::

Ampak to ne spremeni dejstva, da je tvoj način razmišljanja tumor v družbi, sedanji
in Jugoslovanski (ki so jo taksni osebki pokopali).


Aha. Kar dejstvo je to?

Pa kakšen način točno?

Ali morda veš, da je ZDA imela dolga leta cap na zaslužek, pa se vseeno ni kapital nikamor preselil?


Link?

para! ::

Ne ni treba na silo zaposlovati, davek, iz katerega gre socialna pomoč poskrbi, da bo še kdo drug dobil nekaj za v želodec. Žal je pa ta davek neučinkovit in premajhen. Treba bi bilo postaviti cap na maksimalen dohodek
in preprečiti beg kapitala.

Kaj je to beg kapitala? Skrivanje denarja v tujini (v nasprotju z obveznostjo do obveščanja DURSa) ali ustanavljanje podjetij tam kjer je klima za podjetje najugodnejša? V veliko primerih je to zgolj prilagajanje dejanski situaciji: ne moreš biti konkurenčen, če tvoja konkurenca išče partneje po celem svetu, ti se pa omejiš na eno državo. Konec koncev je cilj izdelke prodajati v tujino (izvoz) zaradi velikosti trga, tako da siljenje v domačo proizvodnjo in podobno nima neke logike zadaj. Morda je možnost prilagoditev znanja, torej da se začnemo ukvarjati s tistim, česar se del sveta s cenejšo delovno silo še ni naučil (v proizvodnji so namreč že pred nami), temu rečejo potem high-tech podjetja, ampak nekoga, ki ima dobro idejo za enostaven izdelek nima smisla silit v drugo panogo. Kaj torej predlagaš?

Ne jezim se zaradi utopije, jezim se, ker so nekateri taksni gno*, da se pocutijo večvredne in od boga poklicane, da eksploitirajo človeške resource, zraven pa si še mislijo da SO altruisti.

Ti pa očitno misliš, da si edini stal pod mostom, ko je bog pamet delil in se zdaj počutiš večvrednega, ko zmerjaš druge in sklepaš, da se ima kdo za altruista. Kaj je to exploitanje človeških resursov? Ker zaposlovanje je namreč točno to, samo da delo ljudem omogoča preživetje. Kot človekoljub boš verjetno težko rekel, da je bolj pomembno zaposliti Slovenca kot pa Kitajca, denimo? Zakaj bi delal tako diskriminacijo? Tudi ta zloglasna in absurdna razlika v plačah se bo z dvigom standarda izenačila, pa bodo ljudje še vedno delali stvari tam, kjer je najbolj ugodno (cenovno, količinsko, kakovostno, ...), ne pa tam, kjer je najbolj altruistično ali patriotsko.

In še nekaj me strašno jezi, da vse skupaj pelje v nasilje, ko bo količina ljudi s težavo preživetja dovolj namnožila, bo počilo in hudo me skrbi, da bom to doživel in še bolj me skrbi za moje potomstvo.

To je pa drugo, ampak če imaš dane človeške lastnosti, potem moraš sistem prilagoditi njim in ne obratno.

lp
Death before dishonor!

Vajenc ::

IceIceBaby je izjavil:

Do takrat pa opusti evasion tactics.

Ne, do takrat nehajte nabijati, da je bila juga obljubljena dežela.


V primerjavi s sedanjo situacijo, je bilo za večino ljudi bolje v časih juge. Pa ne samo pri nas, tudi v ZDA, Italiji, Španiji, Grčiji ... je bilo v časih juge bolje. Očitno se ameriški kapitalizem na dolgi rok za večino ljudi ne splača.

Še povej, če upaš povedati kateri policaj si lahko kupi bemfla za 20k + stanovanje, pa da mu ostane od plače še za pavšal na morju? Ker to je dandanes našim sumljivo celo za predsednike parlamentarnih strank ;)
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

IceIceBaby ::

V primerjavi s sedanjo situacijo, je bilo za večino ljudi bolje v časih juge. Pa ne samo pri nas, tudi v ZDA, Italiji, Španiji, Grčiji ... je bilo v časih juge bolje. Očitno se ameriški kapitalizem na dolgi rok za večino ljudi ne splača.


Link?

Še povej, če upaš povedati kateri policaj si lahko kupi bemfla za 20k + stanovanje, pa da mu ostane od plače še za pavšal na morju? Ker to je dandanes našim sumljivo celo za predsednike parlamentarnih strank ;)


Ne vem koliko so plačani predsedniki parlamentarnih strank. Ampak tako živijo policaji, ki naredijo kakšno naduro, dobijo plačano kilometrino in dobijo kakšen bonus. 1200, 1300 plače pa še partner nekaj podobnega pa je.

Vajenc ::

IceIceBaby> Link?

Vprašaj kakšnega 50+ v Detroitu. Ali pa si poguglaj "poverty rate" za ZDA in ostale naštete.

IceIceBaby> Ampak tako živijo policaji, ki naredijo kakšno naduro, dobijo plačano kilometrino in dobijo kakšen bonus. 1200, 1300 plače pa še partner nekaj podobnega pa je.

Po moje ne veš kakšni so obroki za velike kredite tipa stanovanje + avto za 20k€, ker pri teh bi znala it tudi ena cela takšna plača, kot jo opisuješ. Kje so pol še hrana, bencin, servisi, vzdrževanje lepega stanovanja, položnice, šminke in ostali prosti čas. Na koncu ugotoviš, da zmanjka 3k€ za plačilo pavšala ;)
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

IceIceBaby ::

Vprašaj kakšnega 50+ v Detroitu.


Lahko vprašaš kakšnega 50+ let starega guruja v silicijevi dolini. Oboje je skrajnost.

Po moje ne veš kakšni so obroki za velike kredite tipa stanovanje + avto za 20k€, ker pri teh bi znala it tudi ena cela takšna plača, kot jo opisuješ.


Za 15k kredita na 5 let plačaš slabih 300 eur na mesec. Za 80k kredita za stanovanje na 30 let plačaš cca 370 eur. Z drugo polovico se da plačati položnice in hrano. Ostane ena cela plača za luksuz in prihranke.

Vajenc ::

Tvoj izračun je za garsonjero, ki jo odplačuješ do penzije. Če imaš solidno službo je bolj realno 150k€ na 20 let kar znese skoraj 900€/m + 300€ za avto pa smo ob tisto plačo. V naši družini damo mesečno vedno več kot 800€ za položnice (všteta tudi zavarovanja, vrtci, šola ...) pa ~400€ za hrano.

Je res, da nam je kapitalizem prinesel hitrejši razvoj in lahko danes tipkam iz mašine, ki je cenovno in tehnično na nepredstavljivem nivoju glede na stanje v jugi. Tudi po kinderlado in pralne praške ni potrebno več čez mejo hodit, ampak dopust si pa težje plačam kot moji starši v tistih časih in primerljivem družbenem razredu, da ne govorim, da nekateri danes sploh težko dobijo dopust ali pa imajo mašino za delo kar sabo v kampu.

So plusi in minusi, tako kot povsod. Sam treba je povedat, da sistem ni perfect in da nismo samo navadni ljudje krivi za nastalo krizo. Smo pa sokrivci, to pa, če ne drugega smo demokratično potrdili željo po približno takšnem sistemu.
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

IceIceBaby ::

Tvoj izračun je za garsonjero, ki jo odplačuješ do penzije. Če imaš solidno službo je bolj realno 150k€ na 20 let kar znese skoraj 900€/m + 300€ za avto pa smo ob tisto plačo. V naši družini damo mesečno vedno več kot 800€ za položnice (všteta tudi zavarovanja, vrtci, šola ...) pa ~400€ za hrano.


Če imaš prihodke v gospodinjstvu 2 do 2500 eur pač ne greš kupovati stanovanja za 150k, oz. se odrečeš drugim zadevam, če že na vsak način hočeš predrago stanovanje.

ampak dopust si pa težje plačam kot moji starši v tistih časih in primerljivem družbenem razredu


Možno, da za dopust to celo velja. Ampak definitivno ne zato, ker smo živeli v socializmu.

Vajenc ::

Ravno v tem razmišljanju se mi kapitalizem najbolj upira. Srednji razred naj bo zadovoljen z garsonjero, zato, da imajo lahko samski bogati sosedje 5 sobne duplekse s tremi jakuziji na ogromni terasi. Podobno je s socializmom, ki je za večino raje najbolj pravična varianta, ampak kot tak v kapitalističnem svetu preizkušeno ne more obstojati. Kdo bo zadovoljen z vikikremo, če ve, da je kinderlada boljša? V časih, ko je večini sveta šlo dobro, pa je določeno obdobje funkcioniral celo socializem. Na tiste čase ima veliko ljudi v razvitem svetu lepe spomine. Socializem mimogrede še danes fino funkcionira v samosvoji Norveški, ki pa je vsaj na političen sistem ne gre primerjati z Jugoslavijo ;)
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Vajenc ()

Karaya 52 ::

Nevoscljivost je zajebana rec. Nisi popolnoma sam kriv, to smo spili z materinim mlekom in je posledica desetletja zivljenja v druzbi, ki je gradila na nevoscljivosti.

Vajenc ::

Karaya 52 je izjavil:

Nevoscljivost je zajebana rec. Nisi popolnoma sam kriv, to smo spili z materinim mlekom in je posledica desetletja zivljenja v druzbi, ki je gradila na nevoscljivosti.

To ustvarja kapitalizem in navidezna svoboda izbire.
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

Karaya 52 ::

Intuicija pravi, "vzemimo bogatemu, dajmu revnemu in imeli bomo vec". Intuitivno razmisljanje je veckrat napacno in v tem primeru tudi je. Poleg tega je se zelo custveno in z leti pojenja. Lahko si nevoscljiv lepsemu konkurentu, pa ga zaradi tega ne bos porezal po obrazu. Po tem se locijo druzbe imo, kako "skodljiva" custva kanalizirajo. Nekatere v razdiralstvo druge v konkurencnost, kreativnost, rast.

"Navidezna svobodna izbira" je pa brezvezna skovanka, s katero se nima smisla ukvarjati. Teh socioloskih jajc je toliko, da se najbolj trdne osebke pahnejo v globoko depro. Res wtf zadeva. Se nikoli nisem videl osebe, ki bi ob skrinji s sladoledi v trgovini bila pod stresom in brala zapiske na temo navidezne izbire.

Zgodovina sprememb…

donfilipo ::

Socializem mimogrede še danes fino funkcionira v samosvoji Norveški, ki pa je vsaj na političen sistem ne gre primerjati z Jugoslavijo


Aja Norveška ima socializem, ki dobro funkcionira?
Friedman se obrača v grobu:))
Socializem po njegovem ne more dobro funkcionirati.
In v tem se ni zmotil. Namreč Leninov, Stalinov in tudi Titov.
Zmotil se je z mešanjem socializma z welfare-om, dočim Hayek in Mises njegova učitelja nimata TE poante. Bila sta predvsem proti med in povojnemu neke sorte planskemu gospodarstvu zaveznikov (in jasno tudi antante:) In jasno da, proti planskemu gospodarstvu, v obliki takratne sovjetske zveze, pa zagotovo bi bila proti tudi takemu, ki ga ima danes Kitajska. Že iz principa.

Teh socioloskih jajc je toliko, da se najbolj trdne osebke pahnejo v globoko depro


Niti ne. V depro pahnejo ljudje, ki kljub diplomam trdijo, da se led ne premika8-), ali da pač neka validna sociološka študija, je pač kar nekaj.

Narejeni so bili dejanski eksperimenti, tudi ponavljani, kjer se je jasno pokazalo, da večja izbira ne pomeni tudi več nakupa. Pomeni več so dali izdelkov na izbiro, manj so kupci kupili....je pa treba poudariti, da zadeva ni linearna. Pomeni nekaj izbire da več prodaje, potem pa z večanjem prodaja samo še pada. Rahlo.

Ugotovljeno je bilo tudi, da več izbire, poveča kupčeva pričakovanja, se pravi neko razvajenost. Tako da je potencialno in neredko razočaranje po nakupu, (ki je značilno za večino nakupov, kjer kupec pač sooči pričakovanja z realnostjo, ne glede na izbiro), pri večji izbiri večje.

Ampak ker je to v nasprotju z mantro, ki jo pridiga Friedmanov 'capitalism', ki edini da choice, kot veliko prednost konkurence in trga, pred planiranjem, pa potem lansiramo konstipacijo z precej butastim izgovorm. Da sociologija povroča depro. In to celo trdim karakterjem.

Podobno, kot če bi rekel, da jo high society oriented gradnja pri proletariatu8-)
In times of Universal Deceit, telling the truth
becomes revolutionary act. Orwell

Vajenc ::

"vzemimo bogatemu, dajmu revnemu in imeli bomo vec"

Se strinjam, da je bil Robin Hood lopov, čeprav s plemenitimi nameni. To tega bodo morali priti bogataši sami, ker bo tako za vse bolje.

"Navidezna svobodna izbira" je pa brezvezna skovanka, s katero se nima smisla ukvarjati. Teh socioloskih jajc je toliko, da se najbolj trdne osebke pahnejo v globoko depro. Res wtf zadeva. Se nikoli nisem videl osebe, ki bi ob skrinji s sladoledi v trgovini bila pod stresom in brala zapiske na temo navidezne izbire.

Ljudem se predstavlja, da če si priden, hodiš v šolo, cerkev in igraš golf, boš slej kot prej bogat in zadovoljen. Pa največkrat temu ni tako, vseprepogosto se bogat ali reven rodiš in takšno doto preneseš na potomce. So svetle izjeme, ampak te imajo srečo ali pa resnično izstopajo od povprečja. In ne si kar na horuk domišljat, teh slednjih, izstopajočih je zelo malo. Meni trenutno tudi ne gre slabo, ampak sem vezan na delo brez katerega bi hitro padel na dno. In želja po rešilnem plezalnem štriku bo močna vse dokler nas bodo kapitalisti držali nad gladino s cvirnom.
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

IceIceBaby ::

Srednji razred naj bo zadovoljen z garsonjero, zato, da imajo lahko samski bogati sosedje 5 sobne duplekse s tremi jakuziji na ogromni terasi.


Kje si to pobral? V Kapitalizmu je vsem v interesu, da vsi živijo v velikih, 5 sobnih dupleksih ali 400m2 hišah. Žal je v realnosti tako, da v nobenem sistemu ne bomo vsi živeli v enako velikih stanovanjih. Ampak danes imaš možnost, da si z delom takšno stanovanje kupiš, v jugi je bilo to veliko težje.

Vajenc ::

Kje si to pobral?

Ti si omenjal, da je vse kar je več kot garsonjera predrago za ljudi s plačo 1300€ neto. To je sedanji srednji družbeni razred. Na žalost imaš prav.

V Kapitalizmu je vsem v interesu, da vsi živijo v velikih, 5 sobnih dupleksih ali 400m2 hišah. Žal je v realnosti tako, da v nobenem sistemu ne bomo vsi živeli v enako velikih stanovanjih. Ampak danes imaš možnost, da si z delom takšno stanovanje kupiš, v jugi je bilo to veliko težje.

Drži, danes si lahko kupiš skoraj vse, v jugi pa ti je stanovanje dala služba ali pa si imel dovolj denarja in časa, da si si zgradil hišo. Pet soben duplex stane nekje 500k€+. Me zanima kdo iz srednjega sloja si lahko to privošči. Ti jaz povem. Tisti, ki bo podedoval, kaj ukradel ali pa tisti, ki po šihtu dela še en šiht za bajto.
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

IceIceBaby ::

Ti si omenjal, da je vse kar je več kot garsonjera predrago za ljudi s plačo 1300€ neto. To je sedanji srednji družbeni razred. Na žalost imaš prav.


Narobe bereš. Pravim, da ne kupiš stanovanja za 150k. Povsod razen v LJ dobiš za 70, 80k zelo spodobno stanovanje.

Drži, danes si lahko kupiš skoraj vse, v jugi pa ti je stanovanje dala služba ali pa si imel dovolj denarja in časa, da si si zgradil hišo.


Razen, če si se komu zameril in ti stanovanja niso dali v nobenem primeru, tudi, če si imel denar in je bilo dovolj praznih.

Pet soben duplex stane nekje 500k€+. Me zanima kdo iz srednjega sloja si lahko to privošči.


Nepremičnine za pol milijona že po definiciji ne sodijo v srednji razred.

Zgodovina sprememb…

Vajenc ::

Nepremičnine za pol milijona že po definiciji ne sodijo v srednji razred.

Ampak te nepremičnine so dobesedno le eno nadstropje višje kot garsonjera za 80k€. V Mehiki in Braziliji so bogati že pogruntali, da to ne gre skupaj in si zato zidajo svoje nepremičnine v varovanih naseljih z visokim obzidjem in heliodromom za hitro evakuacijo. Revni pa so prepuščeni zakonom ulice v obrobnih favelah.
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

IceIceBaby ::

Garsonjera za 80k ni ravno za reveže. Srednji sloj si za 80k kupi 3 sobno stanovanje ali majhno hiško. Tisti, ki si lahko kupijo stanovanje za 500k pa tudi niso neki hudi miljarderji ampak malo boljše stoječi privatniki.

Sploh pa ne vem kaj hočeš povedati. Da je v jugi vsak imel svoje razkošno stanovanje?

Vajenc ::

Sploh pa ne vem kaj hočeš povedati.

Da takšne socialne razlike niso kul.


Da je v jugi vsak imel svoje razkošno stanovanje?

Ne bom trdil za razkošje, svoje stanovanje pa si je lahko privoščil vsak zaposlen. In zaposlenih je bilo takrat veliko.
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

Grumf ::

para! je izjavil:

Kaj torej predlagaš?


Franklin D. Roosevelt, 1942, zamenjaj war z financial crisis:
At the same time, while the number of individual Americans affected is small, discrepancies between low personal incomes and very high personal incomes should be lessened; and I therefore believe that in time of this grave national danger, when all excess income should go to win the war, no American citizen ought to have a net income, after he has paid his taxes, of more than $25,000 a year. It is indefensible that those who enjoy large incomes from State and local securities should be immune from taxation while we are at war. Interest on such securities should be subject at least to surtaxes.


para! je izjavil:

Kaj je to exploitanje človeških resursov?

Večkratni zasluzek podjetja od dela zaposlenega, ki nima omogočenega normalnega preživetja oz. je v imenu zasluzka (in mgmt bonusov) podjetja podplačan,
ko pa ni več sposoben doseganja "norm" se ga znebi, kjer seveda njegov pridonos v podjetje v preteklem času ne šteje nič (a.k.a. fleksibilnost trga dela).

para! je izjavil:

To je pa drugo, ampak če imaš dane človeške lastnosti, potem moraš sistem prilagoditi njim in ne obratno.


Kje vidiš da je to drugo? Zaradi izkoriščanja ljudi tistih 10% prebivalstva bo trpela cela družba.

In katerim človeškim lastnostim prilagajaš sistem, tistim 10% bolj požrešnim prilagajaš cel sistem (kar se dejansko dogaja).
Human beings, who are almost unique in having the ability to learn from the
experience of others, are also remarkable for their apparent disinclination
to do so.

IceIceBaby ::

Da takšne socialne razlike niso kul.


Socialne razlike so kul, dokler tudi najbolj revni živijo dostojno. Si pa upam trditi, da so bile v jugi te razlike lahko še precej večje, če gledaš celotno območje države.

Ne bom trdil za razkošje, svoje stanovanje pa si je lahko privoščil vsak zaposlen. In zaposlenih je bilo takrat veliko.


Kdaj si pa nazadnje srečal zaposlenega brezdomca?

Vajenc ::

Socialne razlike so kul, dokler tudi najbolj revni živijo dostojno. Si pa upam trditi, da so bile v jugi te razlike lahko še precej večje, če gledaš celotno območje države.

Marsikaj se lahko očita sistemu v jugi, samo sociale ne.

Kdaj si pa nazadnje srečal zaposlenega brezdomca?

Ne, današnji zaposlenci plačujejo najemnino. Brezdomci pa so včasih bili neuslišani boemi in ostali zapitki, danes pa najdeš med njimi tudi ljudi, ki se jim je svet sesul zaradi odpovedi zaposlitve ali pa upokojence brez primerne pokojnine, prihrankov in skrbnih svojcev.
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

IceIceBaby ::

Spomnim se, da so tudi v jugi plačevali najemnine. Bi bilo zanimivo videti podatek o odstotku lastniških stanovanj. Upam staviti, da jih je danes več kot 30, 40 let nazaj. Se da komu poiskati kakšne statistike?

Ljudje z minimalnimi dohodki tudi v Sloveniji ne plačujejo polnih najemnin. Imaš neprofitna stanovanja, subvencije itd.

Vajenc ::

Ljudje z minimalnimi dohodki tudi v Sloveniji ne plačujejo polnih najemnin. Imaš neprofitna stanovanja, subvencije itd.

To so vse ostanki socializma.
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

SasoS ::

Kaj je narobe z najemnino? V večini razvitega sveta folk živi v najemniških stanovanjih...pri nas bi pa vsak bil lastnik. Hkrati pa bi moral za svoje stanovanje, kaj, zaslužiti v petih letih ker vam je 20 preveč? Nepremičninski trg je pri nas izkrivljen tudi za to, ker ni normalnega najemniškega trga.

Vajenc ::

Spomnim se, da so tudi v jugi plačevali najemnine. Bi bilo zanimivo videti podatek o odstotku lastniških stanovanj.

Zdele na hitro se ne morem spomniti nobenega sorodnika, ki bi plačeval najemnino. V jugi je bilo veliko stanovanj danih v brezplačno uporabo, bodisi od občine ali pa podjetja v katerem si delal. Imel si ga možnost odkupiti po ugodni ceni (še pred Jazbinškom) na brezobrestni kredit od firme. Bila pa je družbena lastnina, zato je bilo do Jazbinška veliko teh stanovanj v ZK pisanih na državna podjetja ali občino. Malo nerodno pri tem je edino to, da je komunizem veliko teh stanovanj pridobil s krajo predvojnim kapitalistom.
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

krneki0001 ::

To da so predvojne tajkune oropali vsega, ni nič spornega. Čez par let bomo to naredili tudi današnjim tajkunom. Morali bomo, ker drugače se ne bo dalo več živeti.
Asrock X99 Extreme 4 | Intel E5-2683V4 ES | 64GB DDR4 2400MHz ECC |
Samsung 250GB M.2 | Asus 1070 TI | 850W Antec | LC Tank Buster

ZaphodBB ::

Vajenc je izjavil:

Spomnim se, da so tudi v jugi plačevali najemnine. Bi bilo zanimivo videti podatek o odstotku lastniških stanovanj.

Zdele na hitro se ne morem spomniti nobenega sorodnika, ki bi plačeval najemnino. V jugi je bilo veliko stanovanj danih v brezplačno uporabo, bodisi od občine ali pa podjetja v katerem si delal. Imel si ga možnost odkupiti po ugodni ceni (še pred Jazbinškom) na brezobrestni kredit od firme. Bila pa je družbena lastnina, zato je bilo do Jazbinška veliko teh stanovanj v ZK pisanih na državna podjetja ali občino. Malo nerodno pri tem je edino to, da je komunizem veliko teh stanovanj pridobil s krajo predvojnim kapitalistom.

Pa krajo iz pokojninske blagajne. In potem imaš ljudi, ki udrihajo "čez kapitalizem, ki jim je požrl in ukradel penzije". Hkrati pa slavijo Jazbinška "ker jim je omogočil nateg države" in druge turbo kapitaliste (Rigelnik & co.), ki so ukradli preostanek pokojninske blagajne.

Šizofrenija^2
««
13 / 14
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Socializem po ameriško (3): Foxconnova tovarna v Wisconsinu

Oddelek: Novice / Rezultati
4215955 (12699) FireSnake
»

Socialna pomoč in plomba na nepremičnino (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13026307 (22474) Alubadar
»

odraščanje v socializmu¸ (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
10419420 (17173) Matako

Več podobnih tem