» »

rabim nasvet, kako naprej po šolanju

rabim nasvet, kako naprej po šolanju

anon111 ::

Pozdravljeni!
Letos bom zaključil 4. letnik računalniške šole. Rad bi nadaljeval šolanje na računalniškem faksu, ker me računalništvo in programiranje zelo veseli, hkrati pa se tudi zavedam da s samo 4-letno šolo v teh časih enostavno nemoreš dobiti primernega dela. Problem nastane pri starših. Oni bi seveda radi videli da nadaljujem izobrazbo (razmišljal sem o univerzitetni smeri), ker pa se enostavno ne razumem s starši nekako ne vidim možnosti da bomo še naslednja 4-5 let pod isto streho. Ni dneva ko se doma nebi kregali/drli/prerekali. Oče misli da ima vedno prav in je po pameti nad vsemi, ter da so vsi ostali ljudje navadni bedaki ki jim ni za zaupat. Starše moti tudi s kom se družim itd... On bi najraje videl da bi poleg šole večino časa še delal, kar pa mi nekako ne znese, saj enostavno nimam potem nič od življenja, in ne mislim zamuditi na socialnem življenju pri teh letih. Tudi ko sem delal, in mi je bil denar nakazan na račun, mi ga je oče brez da bi mi povedal ga dvignil in dal doma na "varno". Nekako ne vidim izhoda v taki situaciji, saj po šoli bi vrjetno lahko dobil neko fizično delo, ampak ker tega ne mislim početi do konca življenja bi najraje odšel na faks ter dokončal izobrazbo. Sem razmišljal da bi šel v kakšno stanovanje, ter si ga delil še skom, ampak potem tukaj spet nastane strošek +/-200€ na mesec, ki nevem kako bi ga poleg šolanja odplačeval. (poleg stroškov stanovanja je potem tu še hrana, telefon, ter razni postranski stroški cigarete/kakšna pijača tu pa tam/razni aktivnosti v prostem času itd...)
vsi ki ste bili v takih situacijah kako ste to rešili? vsi nasveti bi bili zelo dobrodošli, ker tako nebošlo več dolgo naprej.

jype ::

Delali smo ob faksu. Jaz sicer samo nekaj mesecev, ker sem potem dobil redno službo (in sem še vedno samo maturant), ampak učit se nisem nehal samo zato, ker nisem več hodil na faks.

vostok_1 ::

Hja, neke enostavne rešitve ni. Se odselit, delat in šolat. Social life...jebi ga, better luck next time around.

Je pa ena off-shoot varianta, da bi ti očeta postavil pred zid. Mu razložil vse njegove zmote in napačna vedenja. Če je vsaj malo racionalen bo razumel.

Invictus ::

Samostojnost in nedovisnost ni poceni. Definitivno pa dražja kot mama hotel.

Naredi pluse in minuse ter se odloči. Tukaj ne pričakuj kakih pametnih nasvetov. Saj si polnoleten ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

GGGGG ::

hkrati pa se tudi zavedam da s samo 4-letno šolo v teh časih enostavno nemoreš dobiti primernega dela.


Tole je mit. Sploh v IT in še na nekaterih drugih področjih. Če imaš že zdaj nekaj izkušenj in znaš sprogramirati kaj pametnega, boš tudi s srednjo šolo dobil službo.

Truth ::

Svetujem da se vpišeš na FERI (priporočam lj), lahko se že takoj pridružiš kakšni fb skupini, da dobiš občutek kakšne naloge rešujejo, 2015 pošlji prošnjo za študentski dom (rezpišejo nekje julij-avgust), ker z subvencijo pride nekje 60-90eur+dežurstvo (1 eur optika, v rožni odlična menza, igrišča, zabave...), pošlji prošnjo za štipendijo, skratka še maš ogromn časa. Pa ne podcenjuj faksa.

anon111 ::

hvala za nasvete, očeta se ne da v nič prepričat da je se zmotil niti nebo priznal svoje zmote, edino kar zna se je dreti da naj molčim če mu kaj nazaj rečem.
Razmišljal sem sicer o FRI univerzitetna smer, je res tako zajeban kot vsi govorijo? Sicer sem bolj praktičen človek in mi teorija ne diši preveč, samo mi ideja, da kasneje dobim še kakšen magisterij/doktorat zelo diši.

petrus ::

Faks v drugem mestu je to kar iščeš, povdarek na drugo mesto.
stati inu obstati

jype ::

anon111> je res tako zajeban kot vsi govorijo?

Je, ampak večina tega znanja ti bo zelo prav prišla.

anon111> samo mi ideja, da kasneje dobim še kakšen magisterij/doktorat zelo diši.

To v resnici ni tako pomembno. Poznat moraš teoretične osnove, da se sploh lahko učinkovito lotiš reševanja problemov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

anon111 ::

aha, hvala za pomoč. Kakšna pa je razlika med Visokošolskim ter univerzitetnim? po dobljenem znanju/zahtevnosti?
glede drugega mesta, v mb je kar predaleč pa če bom v lj sprejet se mi zdi nekako pointless v mb hodit.

Janac ::

Koliko znanja dobiš je odvisno le od tebe.

bella_trix ::

FERI v MB. Boš na svojem pa ne bo nobenih problemov z domačimi.

Blinder ::

1 leto pozneje pa se bo vrnil nazaj brez denarja, tako kot približno polovica študentov.
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

Okapi ::

Bo vsaj poskusil. Bolje kot jamrati aa forumu.

Steampunk ::

anon111 je izjavil:

... hkrati pa se tudi zavedam da s samo 4-letno šolo v teh časih enostavno nemoreš dobiti primernega dela. ...

Z pridobljeno diplomo pa se delodajalci mečejo na kolena.

Good morning.

Pro_moted ::

anon111 je izjavil:

aha, hvala za pomoč. Kakšna pa je razlika med Visokošolskim ter univerzitetnim? po dobljenem znanju/zahtevnosti?
glede drugega mesta, v mb je kar predaleč pa če bom v lj sprejet se mi zdi nekako pointless v mb hodit.


Nekih strašnih razlik nebo, vse je odvisno od tebe koliko boš pripravljen vložit v znanje. Drugače pa, če ti trenutno ne shaja, vzemi leto dni pavze, pojdi delat 1 leto v tujino, bilo kakšno dobro plačano delo ) montaža strojnih ali elektro inštalacij in podobno), komot prišparaš v enem letu 10.000 evrov, plus tega se boš rešil staršev. To imaš potem za naslednja 3 leta študija denarja. Med študijem pa še delaš delo, ki ti pač pride pod roke.
AMD FX8120;GB 990FXA-UD3
FirePro V4900 ;Corsair Vengance 16Gb
XFX 650W;Corsair Force GT, Asus Xonar DGX

Blinder ::

brez izkušenj ne bo dobil dela niti v tujini. še za tista dela kjer na koncu sploh ne dobiš plačano ne :D
99.991% of over-25 population has tried kissing.
If you're one of the 0.009% who hasn't, copy & paste this in your Signature.
Intel i3-12100f gtx 1080 Pismo smo stari v bozjo mater. Recesija generacija

anon111 ::

aha tujina torej, ideja je dobra sam imam slabe izkušnje. prijatelj hodi delat v avstrijo, plača skoraj ista kot v slo, pride v slo 1x na mesec, zamorjen ker nezna jezika nima gor folka itd...
kje pa se da kaj pogledat tole delo v tujini, kakšna spletna stran?

azislo ::

Glej, predvidevam, da si iz Ljubljane ali okolice, če boš 4-5 let kljub faksu pri starših.

Žal se podoba študija tistih ki so iz Lj in ostalih, ki so v stanovanju ali študentu zelo razlikuje. Vsaj tako sem jaz videl svoja leta študija (rač. in inf., zaključujem magisterij). Pač postaneš neodvisen (denarno, če ne delaš, pa si še vedno zelo odvisen od staršev), mogoče malo samostojen. Tega pri sošolcih iz Lj nisem ravno zasledil, razen tistih, ki so sproti tudi delali.

Kar se tiče študija, ni enostavno in bo samo še težje. Seveda odvisno od tega, koliko si sposoben in priden. Vedi tudi, da ti izobrazba pri rač. veliko prinese, vendar, če to ne veseli, ne boš imel izkušenj in znanja, ti bo lahko vseeno problem najti (dobro, redno) službo.

Iz bivše firme poznam ljudi, ki imajo narejeno samo npr. gimnazijo, pa so pravi mojstri v programiranju in tehnologijah in imajo neverjetno veselje po novih projektih. Izobrazba ni vse.

Tudi sam sem zadnja dva leta delal preko študenta in študiral v Lj in sem imel veliko več možnosti pri iskanju rednega dela. Brez referenc bi bilo zelo težko. Sedaj obenem delam in pišem magisterij, dela je ogromno in lahko pozabim na prosti čas. Mogoče ga je bilo kak teden, dva.

Invictus ::

anon111 je izjavil:

aha tujina torej, ideja je dobra sam imam slabe izkušnje. prijatelj hodi delat v avstrijo, plača skoraj ista kot v slo, pride v slo 1x na mesec, zamorjen ker nezna jezika nima gor folka itd...
kje pa se da kaj pogledat tole delo v tujini, kakšna spletna stran?

Reci prijatelju naj gre na tečaj nemščine. Niso tako dragi.

Drugače pa je slovenska diaspora v tujini enaka kot doma. Zaprti vrtički, kjer skoraj nimaš šans da bi se priključil.

Kar se tiče Nemčije, je glede spoznavanja Slovencev tam še najbolje v Hamburgu. Tam smo se vsaj kaj dobili, imeli kak piknik in se ga nagonili.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

Študent naj bo ali Kako in kam na fakulteto!!! (strani: 1 2 3 47 8 9 10 )

Oddelek: Šola
466344425 (6617) nejc_nejc
»

Žena pravi da VSŠ ni faks (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Loža
26961760 (53044) jype
»

Varčevanje in visoko šolstvo (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
6813838 (12232) Mr.B
»

Fax ali delo? (strani: 1 2 )

Oddelek: Šola
6110701 (9143) LeXani
»

Peticija zaradi zbijanja vrednosti šole (strani: 1 2 3 4 5 6 7 )

Oddelek: Šola
30951804 (44611) detroit

Več podobnih tem