» »

Zimske gume

Zimske gume

FuI2cY ::

Pozdravljeni,

pred kratkim sem kupil novo Kia Ceed in sem zraven dobil zimske gume (225/45/17). Sedaj me pa zanima ali je boljše, da za zimo kupim manjše gume (205/55/16) ali obdržim te? Nekaj sem se pogovarjal z enimi in so rekli, da za zimo ni glih najboljše imeti tako širokih gum, da bi bilo boljše v tem primeru imeti 16".

To me zanima tudi zato, ker morem kupiti nove felge, da nem prehitro kupil in potem obojno prodajal.

Hvala za odgovore že vnaprej.
  • spremenil: FuI2cY ()

AndrejS ::

Prvo preveri katere dimenzije imaš homologirane za tvoje vozilo in seveda cene vseh dimenzij

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: AndrejS ()

MIHAc27 ::

Dimenzije gum imajo svoje + in - . Jaz se ne bi sekiral preveč in te gume lepo zvozil. Brez snega bo namreč široka guma še vedno malenkost boljša kot ožja.

D3m ::

MIHAc27 je izjavil:

Dimenzije gum imajo svoje + in - . Jaz se ne bi sekiral preveč in te gume lepo zvozil. Brez snega bo namreč široka guma še vedno malenkost boljša kot ožja.


In če bo sneg?
|HP EliteBook|R5 6650U|

Engineer_ ::

po snegu ozka guma vedno zmaga.



od 3.00 dalje.

Te zimske gume sicer zvozi, če si jih že dobil na vozilu, nato pa kupi manjše feltne. Ali pa te zimske prodaj,.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Engineer_ ()

D3m ::

Sicer ni problem voziti z 225/45/R17 na snegu vendar bojo ponekod težave.
|HP EliteBook|R5 6650U|

chucki ::

Če imajo dovolj profila ter dober letnik jih boš hitro prodal... :)
AMD Ryzen 1700/NZXT Kraken X62/Asus ROG Crosshair VI hero/DDR4 16gb/SSD M.2
EVGA GTX 1080 Superclocked/SB Z/NZXT H440 case/ Asus ROG PG248Q
Samsung Q7FN65 + PS4 PRO + VR <3 + Nintendo Switch

GGGGG ::

Jaz pozimi brez težav vozim z 225. Na prejšnjih dveh avtomobilih sem imel 235 in 245.

Ožja guma je definitivno boljša. Ampak, če ne živiš v kakšnih hribih, kjer bolj poredko plužijo se imho ne splača komplicirati.

gruntfürmich ::

fantje znajo povedat da je ožje in višje bolje. zato če misliš kupit druge felge, kupi manjše da bodo zimske gume cenejše (s tem da imaš za leto večje felge za zimo pa manjše), te večje pa prodaj in ti še ostane nekaj denarja ko kupiš manjše...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Zgodovina sprememb…

hotlips ::

Jaz sem lansko leto nek ADAC test oz. nek angleški ekvivalent bral, kjer je bilo izpostavljeno vprašanje smiselnosti širine zimskih gum. Sedaj članka ne bom našel, vendar je bilo rečeno, da so v zadnjih letih izdelovalci gum pri materjalih in profilu na zimskih gumah toliko napredoval, da širša guma nudi vsaj toliko oprijema kot ožja, če ne celo več, seveda pod pogojem da ima dovolj ohranjen profil. Zato jaz zaradi tega z vidika varnosti nikakor nebi problematizeral. Te bi zvozil, potem bi pa z vidika nižjih stroškov ob nakupu novega zimskega kompleta kupil ožje in manjše.

lp.hl

MIHAc27 ::

D3m je izjavil:

MIHAc27 je izjavil:

Dimenzije gum imajo svoje + in - . Jaz se ne bi sekiral preveč in te gume lepo zvozil. Brez snega bo namreč široka guma še vedno malenkost boljša kot ožja.


In če bo sneg?

Bo pa ketne gor vrgel..... ja kaj naj bi če bo sneg. Tako kot večina bo vozil 20kmh pod omejitvijo in povzročal zastoje.

Kot je ikst napisal imajo nekateri še širše gume. Ožje je za sneg bolje ampak razlika gotovo ni tako velika, da se splača sekirat. Če je cesta kopna si pa itak na boljšem.

Malajlo ::

Ja, najbrž je širša guma boljša v brozgi, dokler ima še odličen profil. Pri 4mm profila bo ožja guma vseeno boljša. Malenkost, ampak če je to pol metra krajša zavorna pot, je dovolj.

Engineer_ ::

Malajlo je izjavil:

Ja, najbrž je širša guma boljša v brozgi, dokler ima še odličen profil. Pri 4mm profila bo ožja guma vseeno boljša. Malenkost, ampak če je to pol metra krajša zavorna pot, je dovolj.


ne. ožja guma vedno lepše reže skozi vse. Naj bo to sneg, voda ali brozga. Seveda mora biti guma vseeno uravnoteženo široka, da ni preozka za neko vozilo.

Moramo pa upoštevat potem tudi bočni zdrs, zdrs pri pospeševanju in podobno, kjer pa ožja guma ni vedno boljša..ponavadi je ravno obratno in je ožja guma slabša pri tem.

Ampak ko se gre za golo vprašanje s katero gumo boš lažje prišel SKOZI neko oviro, je odgovor VEDNO ožja guma. Zato ker širša guma oviro pluži pred sabo, ožja pa reže skozi. Profil pri TEM praktično ne igra nobene vloge, ima pa vlogo pri tem kako obdržati vozilo na podlagi, na kateri je. Pri rezanju skozi oviro pa profil nima nobene vloge what.so.ever. Tako da uganite kaj se zgodi, ko se pred gumo zaradi efekta pluženja nabere preveč materiala ;)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Engineer_ ()

GGGGG ::

Seveda ima profil vlog. Dober profil bolj učinkovito odvaja vodo/sneg in drži stik s podlago. Široka guma z novim 7mm profilom bo boljša kot ozka s 3mm. Če imata obe gumi enakovreden profil je pa ožja guma boljša. Tukaj ni dvoma.

Problem je v tem, da je sneg na cesti relativno redek pojav za veliko voznikov. Vsak se mora sam odločiti, ali bo raje imel boljšo gumo tistih nekaj dni na leto, ko ceste niso splužene ali večino časa, ko so ceste kopne.

Za previdnega voznika, ki vozi po omejitvah je to filizofiranje okoli gum tako ali tako nesmiselno. Če imaš kolikor toliko OK gume s spodobnim profilom, ti ne bo hudega.

Malajlo ::

GGGGG je izjavil:

Seveda ima profil vlog. Dober profil bolj učinkovito odvaja vodo/sneg in drži stik s podlago. Široka guma z novim 7mm profilom bo boljša kot ozka s 3mm. Če imata obe gumi enakovreden profil je pa ožja guma boljša. Tukaj ni dvoma.

Tako. Govorimo seveda o vožnji po brozgi, snegu ali veliko vode na cestišču. Volumen prostora med režami skrbi za to, ali se uspe brozga stisniti tja vmes, ali pa se začne nabirati oz. pluži.

RejZoR ::

MIHAc27 je izjavil:

D3m je izjavil:

MIHAc27 je izjavil:

Dimenzije gum imajo svoje + in - . Jaz se ne bi sekiral preveč in te gume lepo zvozil. Brez snega bo namreč široka guma še vedno malenkost boljša kot ožja.


In če bo sneg?

Bo pa ketne gor vrgel..... ja kaj naj bi če bo sneg. Tako kot večina bo vozil 20kmh pod omejitvijo in povzročal zastoje.

Kot je ikst napisal imajo nekateri še širše gume. Ožje je za sneg bolje ampak razlika gotovo ni tako velika, da se splača sekirat. Če je cesta kopna si pa itak na boljšem.


To traparijo s ketnam bi moral itaq ukinit. Ko boš obvisen na vrhniškem klancu, a boš šel sred avtoceste gor dajat ketne? malo morgen. Zato je samo potuha lenuhom in folku, ki škrtari do konca in pol se okol drkajo z letnimi gumami al pa zanič zimskimi in izgovorom "sej mam ketne v prtljažniku".
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

MIHAc27 ::

To z ketnami nisem mislil resno.

Sam jih nisem dajal gor niti, ko me je presenetil sneg z letnimi gumami. Je šlo, ampak se z tem ravno ne bi hvalil.

Invictus ::

RejZoR je izjavil:


To traparijo s ketnam bi moral itaq ukinit. Ko boš obvisen na vrhniškem klancu, a boš šel sred avtoceste gor dajat ketne? malo morgen. Zato je samo potuha lenuhom in folku, ki škrtari do konca in pol se okol drkajo z letnimi gumami al pa zanič zimskimi in izgovorom "sej mam ketne v prtljažniku".

To itak. Brez zveze. Pa da Primorcem ni treba zimskih gum gor dajat je tudi neumnost ko potem krožijo po celi Sloveniji.

Sicer pa ketne pridejo prav tudi pri zimskih gumah. Ne velikokrat, ampak takrat so nepogrešljive.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

SkIDiver ::

Letne gume gredo v sneg dokler se le ta ne oprijema cestišča in dokler gre bolj ali manj za vožnjo naravnost. Ovinki, klanci, spusti... bog pomagaj.

Engineer_ ::

SkIDiver je izjavil:

Letne gume gredo v sneg dokler se le ta ne oprijema cestišča in dokler gre bolj ali manj za vožnjo naravnost. Ovinki, klanci, spusti... bog pomagaj.


ne, ker se prehitro lahko zgodi da z eno stranjo vozila zapelješ na del cestišča kjer se je že oprijel sneg, pri čemer je seveda prevelika nevarnost da bo sledilo sunkovito, nenadzorljivo vrtenje vozila po vozišču.

Na gumah in zavorah se ne splača šparat fantje. Karkoli drugega ja, to pa nikakor.

Invictus je izjavil:

RejZoR je izjavil:


To traparijo s ketnam bi moral itaq ukinit. Ko boš obvisen na vrhniškem klancu, a boš šel sred avtoceste gor dajat ketne? malo morgen. Zato je samo potuha lenuhom in folku, ki škrtari do konca in pol se okol drkajo z letnimi gumami al pa zanič zimskimi in izgovorom "sej mam ketne v prtljažniku".

To itak. Brez zveze. Pa da Primorcem ni treba zimskih gum gor dajat je tudi neumnost ko potem krožijo po celi Sloveniji.

Sicer pa ketne pridejo prav tudi pri zimskih gumah. Ne velikokrat, ampak takrat so nepogrešljive.


se strinjam. Lahko tudi Sava Eskimo kupiš. So poceni in čisto solidne gume, pa si sigurno bolj varen kot z letnimi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Engineer_ ()

FuI2cY ::

V homologaciji imam samo dve dimenziji "225/45/17" in "205/55/16". Zimske gume so čist nove, še nikoli vožene, ker sem jih dobil poleg, ko sem avto kupil (marca). Drugače živim v Mariboru in se vsak teden vozim v Celje čez vikend, tako da v hribih nisem doma, imam pa 2x tedensko avtocestno vožnjo.

Najverjetneje bom prodal te gume in kupil nove manjše + felge.

Ima kdo kakšen predlog, kje se splača kupiti felge in gume?

GGGGG ::

Ne kompliciraj. Če so gume nove, bodo čisto OK tudi za sneg. Avtoceste so tako ali tako večinoma splužene, kakšnih resnih klancev pa na tej relaciji tudi ni. Pa kakšne strašne razlike med tema dvema dimenzijama tudi ni za pričakovati.

Prihranil pa tudi ne boš kaj dosti. 17" boš moral prodati za manj, kot stanejo nove 16". Razlika v ceni nove gume je kakšnih 20%. Pa še cca. 400 boš dal za feltne.

FuI2cY ::

GGGGG je izjavil:

Ne kompliciraj. Če so gume nove, bodo čisto OK tudi za sneg. Avtoceste so tako ali tako večinoma splužene, kakšnih resnih klancev pa na tej relaciji tudi ni. Pa kakšne strašne razlike med tema dvema dimenzijama tudi ni za pričakovati.

Prihranil pa tudi ne boš kaj dosti. 17" boš moral prodati za manj, kot stanejo nove 16". Razlika v ceni nove gume je kakšnih 20%. Pa še cca. 400 boš dal za feltne.


To je tudi res ja. Bom potem gledal za felge 17". Kakšen predlog kje kupiti?

kixs ::

Sej 17" ze imas, le vsako sezono das premontirat. Ce pa mislis nove 17" kupovat samo za zimske, se ti pa veliko bolj splaca te prodati in kupiti 16" feltne + primerne zimske gume.

SkIDiver ::

Dobil si gume, platišč pa ne? Potem bo skoraj ceneje, da prodaš gume in kupiš 16" komplet, ker 17" platišča boš dobil samo lita. Novo kovinsko 16" pa kot kaže po avto.net se dobi za 60€.

Imaš pa pred zimo tudi razne akcije kompletov platišč in pnevmatik. Sestra je dala za komplet Nokian WR D3 185/55/15 in kovinska platišča 430€. Prišlo na domači prag zmontirano in scentrirano. Samo namestil sem jih na avto. Če bi kupovala posebej bi zneslo cca 100€ dražje.

FuI2cY ::

kixs je izjavil:

Sej 17" ze imas, le vsako sezono das premontirat. Ce pa mislis nove 17" kupovat samo za zimske, se ti pa veliko bolj splaca te prodati in kupiti 16" feltne + primerne zimske gume.

Ne bom menjval gum ampak bom raje kupil posebej feltne (navadne ne lite).

GGGGG ::

Alu. 50€ komad
http://www.avto.net/_OPREMA/ad.asp?ID=8...

Jeklene 55€ komad
http://www.avto.net/_OPREMA/ad.asp?ID=7...

poglej malo na avto.net in bolhi. Rabiš platišča z razmakom 5x114,3

GrimReaper ::

SkIDiver je izjavil:

ker 17" platišča boš dobil samo lita.

Tole me je mal zmotilo in sem moral preverit:
http://www.span.si/iskanje-artikli/?g=P...
7600X | Noctua NH-D15 | ASUS STRIX X670E-F | G.Skill 6000 CL30
Palit GameRock 4080 | Be Quiet 802 | ASUS Strix 1000W

SkIDiver ::

Moraš gledati tudi ET ne samo velikost in razmak vijakov. On rabi ET 45-43. Tole je pa 39.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: SkIDiver ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Katere zimske gume? (strani: 1 2 3 461 62 63 64 )

Oddelek: Na cesti
3158482994 (14291) Leko
»

Menjava pnevmatik po 15. 11. (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Na cesti
12322241 (17934) Buggy
»

Optimalne dimenzije zimskih pnevmatik (majhne-velike/tanke-debele) (strani: 1 2 )

Oddelek: Na cesti
7120350 (16614) GrimReaper
»

gume nove letne ok? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Na cesti
13724024 (21390) krneki0001
»

Katere verige v avto (čimlažja montaža)

Oddelek: Loža
3411622 (10684) Avenger

Več podobnih tem