» »

Kitajska študija, Avtor: Colin Campbell

Kitajska študija, Avtor: Colin Campbell

111111111111 ::

FastWIND je izjavil:


Če se lotevate vegetarijanske/veganske prehrane je potrebno jesti čimveč nepredelanih živil, pravtako pa je pomebna raznolikost. To priporočilo velja tudi za mesojede, če že morajo jesti trupla, pardon meso.


Veš kolk solate je treba pobiti, da se lahko naje en vegan? Veliko trupelc. :)

Šalo na stran, se strinjam s tabo, da pomembna je raznolikost in gibanje, ne glede na to s katerimi trupli se prehranjuješ.

GGGGG ::

Veš kolk solate je treba pobiti, da se lahko naje en vegan? Veliko trupelc. :)


Če smo natančni, precej manj kot za to, da se naje en mesojedec. Sej vem, da je joke, sam vseen, veliko ljudi dejansko tako tuhta.

111111111111 ::

GGGGG je izjavil:

Veš kolk solate je treba pobiti, da se lahko naje en vegan? Veliko trupelc. :)


Če smo natančni, precej manj kot za to, da se naje en mesojedec. Sej vem, da je joke, sam vseen, veliko ljudi dejansko tako tuhta.


Saj vem, da živina poje več zelenjave, da bi lahko nasitili ne vem koliko več ljudi, ampak ne skrbi prihajajo žuželčje farme, ki bodo porabile manj zelenjeve, imele več potrebnih mineralov in bile boljše prebavljivo živilo. Takrat se bomo mi smejali, tisti s slabimi želodci pa bruhali. :D

Da ne trolam: Klik

GGGGG ::

Pa saj, škampi in kozice niso daleč od žuželk :)

FastWIND ::

Preden debata preraste v boj med različno mislečimi in razločno jedimi bi rad napisal nekaj o vegatarijanstvu oz. vegnastvu skozi moje oči. Tako, da prosim ne bit osebno užaljeni, če se v tem ne vidite ali ste se prepoznali.

Kot sem že omenil, se za veganstvo ljudje odločamo zaradi različnih vzrokov. Naštel jih bom nekaj.

Moralno / etični

Kot nam je večini znano imajo živali čustva in čutenje za razliko od rastlinskega sveta, ki je mineralni svet in po sedaj znanim raziskavah, rastline ne čutijo in ne čustvujejo.
Živali pač. Če samo pogledate vašega hišnega ljubljenčka recimo kužkota, muco, se spobnite ne njegova čustva, čutenje. Kako odreagira ko vas ni doma, ko pridete domov ali pa kako se odziva na fizične dražljaje.
Prav tako kot kuža, mucek, so tudi kravice, pujski, piščančki enako čuteča, čustvena bitja, s to razliko, da smo jim ljudje določili vlogo živali za prehrano. In zato, da smo mi siti mora ta žival umret. Včasih se je to dogajajo poredko, ker so ljudje jedli meso mogoče enkrat na teden in so se živali za prehrano gojile v prosti reji.. Sedaj temu že dolgo ni več tako in je gojenje živali za prehrano postala industrija. Si predstavljate vse te živali zaprte v nepredstavljivo majhnih prostorih, ki jih na koncu pokončajo, da lahko človek vsak dan uživa njihovo meso...

Ekološki
Vse farme od kravjih, prašičjih, piščančjih, ribjih so velik onesnaževalec okolja z izpusti CO2, odplakami itd... Da ne omenjam pridelave seveda rastlinske hrane, se jo uporabi za krmo vseh teh milijard živali...

Zdravstveni
Veliko študij omenja kako nezdravo je jesti meso ne samo Kitajska študija, je pa res, da je en med prvimi, ki jo je napisal zdravnik. Že če samo pogledate jedilnike načih babic oz. za nekatere mlajše prababic, ki so živele mladost cca 70. let nazaj boste videli, da je bilo meso mogoče 1x, 2x na teden na jedilniku... In če se vrnem k industrijski pridelavi mesa, kar je dandanes večina. Industrijska predelava uporablja krmila, ki so pridelana na način, da zraste čmprej, kar pomeni, da so tretirana z vemogočimi gnojili, škropivi itd... Ta krmila pojedo živali, hkrati pa živali dobijo odmerke raznih prehranskih dopolnil, zdravil, ogromne okoličine antibiotikov, da sploh preživijo v okolju v katerem "živijo" (farme) Če ste kdaj pogledali kakšen dokumentarec (malo jih je ker se mesni lobij bori, da ne pridejo posnetki v javnost) v kako majhnih kletkah so piščanci, kokoši, kako živijo kravice, pujski... No, da se vrnem k temi. Potem pa človek poje meso od živali, ki je prej jedla slabo krmo in žival, ki je bilo izpostavljeno vsemomogočim zdravilom...
Obširno si lahko preberete v kašni knjigi tako kot vse ostalo.

Religiozni
Nekatere religije kot so hinduizem, budizem, zapovedujejo oz. pravita da se ne ubija živali ravno na podlagi etično moralnih načel. Budizem, hinduizem imata v osnovi načelo neubijanja čutečih živih bitij. Torej pravita, da naj ne bi ubijali seveda ljudi in živali.
Seveda se vsi budisti in hindujci ne držijo tega načela. Veliko pa se jih in če pogledamo, da že celi milijoni ljudi ne jedo živali skozi ne vem koliko generacij in normalno preživijo nam je že to lahko zadosten znak, da človeško telo noramlno preživi brez mesa.

Vpliv okolja
Sigurno je eden od ključnih faktorjev kaj bomo jedli. Rodiš se recimo v Sloveniji, kjer se pač prehranjujemo kot se in tako kot te je naučila mama, ata in njiju njuna starša. Seveda je težko iz prirojenih vzorcev. Ampak, ker smo inteligentna bitja, ki v določeni starosti začnemo razmišljat s svojo glavo lahko če želimo tudi ta vzorec spremenimo. Ali pa tudi ne.

V tem času, ko je svet tako zelo povezan, ko nam je znanja na pretek, ko nam je dostopnost živil iz vseh koncev sveta (vsaj v Evropi) na dosegu roke imamo možnost izbire kaj bomo jedli. Vedno ni bilo tako in še marsikje ni. Recimo ne predstavljam si eskima, da bi živel od vege prehrane, ker mu to ni omogočeno. Nam pa je in imamo to srečo, da lahko izbiramo.

Toliko zelo na kratko in skozi moje oči. Vsak pa ima svoje življenje in počne z njim kar mu je volja.

Več o vseh vidikih pa v knjigi:

http://vegan.si/hranazamir

http://www.sitis.si/katalog/71/Kitajska...

111111111111 ::

Jaz razmišljam bolj preprosto: "Bolje domač svinjski kotlet kot kupljena zelenjava."

FastWIND ::

111111111111 je izjavil:

Jaz razmišljam bolj preprosto: "Bolje domač svinjski kotlet kot kupljena zelenjava."


Čisto ok, če ti ni problem, da poješ ubito žival. Verjetno bi bilo drugače, če bi jo moral sam ubiti in pojesti, vsaj za večino tako mislim. Ko bi te pujsek, kravica pogledala preden bi ji pognal kuglo skozi lobanjo ali z nožem prerezal vrat… Ampak vem, da marsikomu tudi to ni problem, še človeku ne to storit.

GGGGG ::

Jaz razmišljam bolj preprosto: "Bolje domač svinjski kotlet kot kupljena zelenjava."


Domače ali nedomače ni tolk važno. Ne eno ne drugo ne pove prav dosti o kvaliteti hrane.

driver_x ::

Mene moralni vidiki ne zanimajo, saj smo del prehranjevalne verige in tako pač je. Tudi ko maček ubije miš tega ne stori prav nič humano. Kljub temu pa se mi ne zdi prav, da se živali v procesu vzreje in zakola nepotrebno muči ali se z njimi ravna slabo.

Ekološki vidiki so bolj larifari, saj cela zgodba okoli CO2 nima kakšne realne podlage in je namenjena zgolj zaslužkom določenih skupin.

Religiozen tudi nisem, tako da me tudi ta vidik ne zanima.

Kljub temu pa zaradi nekaterih zdravstvenih parametrov (ki trenutno še niso alarmantni, lahko bi pa to postali) zmanjšujem količino zaužitih maščob živalskega izvora (in posledično mesa), z izjemo rib.

GGGGG ::

Ekološki vidiki so bolj larifari, saj cela zgodba okoli CO2 nima kakšne realne podlage in je namenjena zgolj zaslužkom določenih skupin.


Ti si en larifari. CO2 je en majhen del zgodbe. Če odmislimo CO2 imaš še vedno velik problem porabe vode, ogromno porabo nafte in elektrike v kmetijski in predelovalni industriji, kontaminacijo okolja z antibiotiki, en kup bolezni...

Face it. Meso je zelo umazana in potratna zadeva.

jest10 ::

FastWIND je izjavil:


Čisto ok, če ti ni problem, da poješ ubito žival. Verjetno bi bilo drugače, če bi jo moral sam ubiti in pojesti, vsaj za večino tako mislim. Ko bi te pujsek, kravica pogledala preden bi ji pognal kuglo skozi lobanjo ali z nožem prerezal vrat… Ampak vem, da marsikomu tudi to ni problem, še človeku ne to storit.

Vidiš, to pa je izkrivljena logika. Un k ubije žival za hrano, bo itak komot tudi človeka:|

GGGGG je izjavil:

Jaz razmišljam bolj preprosto: "Bolje domač svinjski kotlet kot kupljena zelenjava."


Domače ali nedomače ni tolk važno. Ne eno ne drugo ne pove prav dosti o kvaliteti hrane.


Rastlinska hrana tudi še nič ne pove o kvaliteti

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jest10 ()

FastWIND ::

GGGGG je izjavil:

Ekološki vidiki so bolj larifari, saj cela zgodba okoli CO2 nima kakšne realne podlage in je namenjena zgolj zaslužkom določenih skupin.


Ti si en larifari. CO2 je en majhen del zgodbe. Če odmislimo CO2 imaš še vedno velik problem porabe vode, ogromno porabo nafte in elektrike v kmetijski in predelovalni industriji, kontaminacijo okolja z antibiotiki, en kup bolezni...

Face it. Meso je zelo umazana in potratna zadeva.


Točno to. Hvala, da si me dopolnil, ni mogoče v en post strnit vseh vidikov in problemov, zato pa so knjige debele po več sto strani, ki obravnajo realne probleme industrijske reje živali za prehrano.

111111111111 ::

FastWIND je izjavil:

111111111111 je izjavil:

Jaz razmišljam bolj preprosto: "Bolje domač svinjski kotlet kot kupljena zelenjava."


Čisto ok, če ti ni problem, da poješ ubito žival. Verjetno bi bilo drugače, če bi jo moral sam ubiti in pojesti, vsaj za večino tako mislim. Ko bi te pujsek, kravica pogledala preden bi ji pognal kuglo skozi lobanjo ali z nožem prerezal vrat… Ampak vem, da marsikomu tudi to ni problem, še človeku ne to storit.


Koline so točno to kar opisuješ. :) In da, potem ga pojemo. Pujska redi sestrična z domačo repo in krompirjem in vsako leto kupim polovičko in ga pomagam spraviti s sveta (letos je bilo 98kg moje polovičke).

Imam pa vprašanje. Kupuješ zelenjavo ali jo prideluješ doma? Kaj meniš o GSO?

Kar se mene tiče imam lepo eno nijivo krompirja in eno njivo za ostalo zelenjavo, mleko pri lokalnem kmetovalcu, ki je moj osebni prijatelj (delamo domač jogurt in skuto), prašička, govedino in perutnino kupim pri sestrični, na vsake toliko kupim belo in pirino moko v večjih količinah pri mlinarju, ki mi ga je priporočil kolega, lokalni lovec prinese kdaj kakšen kos divjačine.

Meso ni nezdravo, je stvar osebnega pogleda, sam zagovarjam zmerno in raznoliko prehrano, ki vključuje meso in zeljenavo. Meso pa nekje 1-2x na teden.

Zgodovina sprememb…

GGGGG ::

Meso ni nezdravo, je stvar osebnega pogleda, sam zagovarjam zmerno in raznoliko prehrano, ki vključuje meso in zeljenavo. Meso pa nekje 1-2x na teden.


Nekateri pravijo, da je (avtor knjige o kateri govorimo naprimer).

Definitivno pa je nezdrava količina mesa, ki jo poje povprečen slovenec.

FastWIND ::

111111111111 je izjavil:

FastWIND je izjavil:

111111111111 je izjavil:

Jaz razmišljam bolj preprosto: "Bolje domač svinjski kotlet kot kupljena zelenjava."


Čisto ok, če ti ni problem, da poješ ubito žival. Verjetno bi bilo drugače, če bi jo moral sam ubiti in pojesti, vsaj za večino tako mislim. Ko bi te pujsek, kravica pogledala preden bi ji pognal kuglo skozi lobanjo ali z nožem prerezal vrat… Ampak vem, da marsikomu tudi to ni problem, še človeku ne to storit.


Imam pa vprašanje. Kupuješ zelenjavo ali jo prideluješ doma? Kaj meniš o GSO?



Zelenjave ne pridelujem sam. Mi pa jo sorodniki veliko podarijo, ki je pridelana čisto naravno. Načrtujem selitev na podeželje v tem primeru, bom tudi dosti zelenjave in sadja gojil sam.

Argumenti za GSO me ne prepričajo tako, da ne uživam takšnih živil.

jozekuch ::

Izgleda da:
Pivski kvas vendarle vsebuje vitamin B12.
1-2,1 mikrograma na 100 g.
Zaenkrat: potrjeno od proizvajalca in enega prehranskega inštituta.
Dnevne potrebe človeka: 3 mikrog.

Ok?
MaRe

FastWIND ::

GGGGG ::

Zakaj bi tako rad B12 dobival iz kvasa?

jest10 ::

Morebiti ti le želi pokazati, da se motiš

jozekuch ::

Ne bi rad ...
Iskal sem ustrezno zdravo hranilo, ki vsebuje vit B12.
Vedel sem, da je pivski kvas bogat na B vitaminih.
Potem sem naletel na nejasnosti...tule in drugod.
MaRe

GGGGG ::

jest10 je izjavil:

Morebiti ti le želi pokazati, da se motiš


Pa se ne. B12, ki je v teh pivskih kvasih je dodan naknadno. Tako kot B12 v napitkih, kosmičih, ponekod baje celo v moki in mleku... To seveda ni nič slabega, da ne bo pomote. Je pa iz vidika "naravnega" povsem vseeno ali poješ 300g kvasa na dan, eno kapsulo prehranskega dopolnila ali 20 dek govejega mesa.

jozekuch ::

iKst

Proizvajalec trdi, da ne dodaja.

ali spodnje (ne) drži?
"V naravi ustvarjajo vitamin B12 mikroorganizmi pivske kvasovke..."

http://www.google.si/url?sa=t&rct=j&q=&...
MaRe

FastWIND ::

Zakaj imam občutek, da se preveč izpostavlja B12 ? :) Komplicira? Kaj pa včasih ko niso delali krvnih slik. Ravnokar grem na praznovanje 90 r.d. od babice, ki je več kot polovico življenja jedla zelo, zelo malo mesa pa še nikoli ni slišala za B12 :)

GGGGG ::

Komplicira? Kaj pa včasih ko niso delali krvnih slik. Ravnokar grem na praznovanje 90 r.d. od babice, ki je več kot polovico življenja jedla zelo, zelo malo mesa pa še nikoli ni slišala za B12 :)


Pač niso vedeli kaj je vzrok njihove anemije, slabih kosti, občasne mentalne bolezni itd. Danes na srečo vemo kakšna je vloga B12 in zakaj je tako zelo pomemben.

Kst

Proizvajalec trdi, da ne dodaja.

ali spodnje (ne) drži?
"V naravi ustvarjajo vitamin B12 mikroorganizmi pivske kvasovke..."


Ne vem kaj trdijo proizvajalci (link?) in kaj pravijo študentje farmacije v njihovih seminarskih nalogah. Gor je en kul .edu link, ki lepo razloži zadevo. Za ostalo poglej članek na wikipediji in raziskuj naprej.

Bottom line je še vedno enak. Na 100% veganski hrani imaš lahko probleme zaradi prenizkih vrednosti B12 (lahko, ni nujno, ampak so posledice prehude, da bi bilo vredno tvegati). Če hočeš zanesljiv vir B12 je najbolj enostavno jemati prehranska dopolnila. Alternativa je, da izbiraš živila, katerim je B12 dodan (riževo mleko, kosmiči, red bull...).

nokj ::

FastWIND je izjavil:


Religiozni
Nekatere religije kot so hinduizem, budizem, zapovedujejo oz. pravita da se ne ubija živali ravno na podlagi etično moralnih načel. Budizem, hinduizem imata v osnovi načelo neubijanja čutečih živih bitij.


Pojem čutečih bitij je budističen; hinduizem nima veze s tem. Hindujci tradicionalno niso čisti vegetarijanci, pač pa jedo vsaj ribe in še kaj... Hrano (med drugim) pri hindujcih regulirajo dharmašastre Dharmasastra @ Wikipedia, ki so zgodovinski hindujski zakoniki. Sam jih nisem bral, tako da v bistvu ne vem točno kaj piše noter. Krave so prepovedane, jasno, govedo smatrajo za eno od sedmih mater človeka, pa konji menda tudi. Vegetarianism in Hinduism @ Wikipedia

Vegetarijanstvo se je preneslo v hinduizem predvsem iz drugih virov, iz budizma in tudi iz džainizma, od koder je prevzet pojem ahimsa (nenasilje), ampak ne čisto splošno kot princip celotnega delovanja družbe kot v džainizmu, ampak zelo omejeno v sklopu duhovnih prizadevanj (joga...)

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: nokj ()

GGGGG ::

Sem šel pogledat kaj piše v tisti seminarski nalogi. Tole je copy paste:

4.7.3.Kje se nahaja?
Vitamina B12 je izključno v hrani živalskega izvora, predvsem v jetrih, mesu, perutnini, jajcih in mlečnih izdelkih (razen v maslu). Tudi ostrige, lupinarji in rakovice vsebujejo veliko vitamina B12. V naravi ustvarjajo vitamin B12 mikroorganizmi pivske kvasovke, zato je pekovski kvas odlično dodatno hranilo. Dobri viri vitamina so tudi morske alge.


1. protislovje. Če je B12 izključno v hrani živalskega izvora potem pivske kvasovke in alge ne morejo biti dober vir.

2. Pivske kvasovke ne proizvajajo vitamina B12. Proizvaja ga le nekaj bakterij (googlaj Vitamin B12 production). Prav tako ga ne proizvajajo alge, čeprav se prodajajo prehranska dopolnila (spirulina), ki naj bi vsebovala B12. V resnici gre za podobne spojine, ki pa ne morejo nadomestiti vitamina B12 v telesu. Googlaj "Spirulina B12, pseudovitamin B12).

FastWIND ::

GGGGG je izjavil:

Sem šel pogledat kaj piše v tisti seminarski nalogi. Tole je copy paste:

4.7.3.Kje se nahaja?
Vitamina B12 je izključno v hrani živalskega izvora, predvsem v jetrih, mesu, perutnini, jajcih in mlečnih izdelkih (razen v maslu). Tudi ostrige, lupinarji in rakovice vsebujejo veliko vitamina B12. V naravi ustvarjajo vitamin B12 mikroorganizmi pivske kvasovke, zato je pekovski kvas odlično dodatno hranilo. Dobri viri vitamina so tudi morske alge.


1. protislovje. Če je B12 izključno v hrani živalskega izvora potem pivske kvasovke in alge ne morejo biti dober vir.

2. Pivske kvasovke ne proizvajajo vitamina B12. Proizvaja ga le nekaj bakterij (googlaj Vitamin B12 production). Prav tako ga ne proizvajajo alge, čeprav se prodajajo prehranska dopolnila (spirulina), ki naj bi vsebovala B12. V resnici gre za podobne spojine, ki pa ne morejo nadomestiti vitamina B12 v telesu. Googlaj "Spirulina B12, pseudovitamin B12).


Nekaj mi ni jasno pri tem B12. Je kao ful pomemben, pa ga nikjer v naravi ni razen kao v mesu? Kako ga dobijo živali, da se nahaja v mesu?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: FastWIND ()

GGGGG ::

B12 proizvajajo določene bakterije in v resnici ga je v okolju kar veliko. Živali ga dobijo s hrano in vodo, ko jejo s tal, ko pijejo umazano vodo iz ribnikov in luž itd.

Ljudje ga iz okolja dobimo zelo malo, ker imamo visoke higienske standarde. Vodo v vodovodu raje spustimo čez par čistilnih naprav, kot da bi imeli v njej dovolj B12 in še cel kup ostale nesnage zaradi katere bi množično zbolevali.

Sicer pa nikjer ne piše, da ljudje skozi zgodovino nismo imeli težav s pomanjkanjem B12. Verjetno je ravno obratno, ker do nedavnega v naravi ni bilo ničesar v izobilju.

Ne vem od kje ljudem ideja, da je popolno vse kar je naravno. Vsa živa narava (vključno z nami) je skupek random mutacij, ne gre za nek skrbno pretuhtan sistem. Ljudje smo dovolj pametni, da počasi začenjamo razumeti delovanje telesa in zavestno nadomeščati tisto, kar nam v prehrani manjka.

FastWIND ::

GGGGG je izjavil:

B12 proizvajajo določene bakterije in v resnici ga je v okolju kar veliko. Živali ga dobijo s hrano in vodo, ko jejo s tal, ko pijejo umazano vodo iz ribnikov in luž itd.

Ljudje ga iz okolja dobimo zelo malo, ker imamo visoke higienske standarde. Vodo v vodovodu raje spustimo čez par čistilnih naprav, kot da bi imeli v njej dovolj B12 in še cel kup ostale nesnage zaradi katere bi množično zbolevali.

Sicer pa nikjer ne piše, da ljudje skozi zgodovino nismo imeli težav s pomanjkanjem B12. Verjetno je ravno obratno, ker do nedavnega v naravi ni bilo ničesar v izobilju.

Ne vem od kje ljudem ideja, da je popolno vse kar je naravno. Vsa živa narava (vključno z nami) je skupek random mutacij, ne gre za nek skrbno pretuhtan sistem. Ljudje smo dovolj pametni, da počasi začenjamo razumeti delovanje telesa in zavestno nadomeščati tisto, kar nam v prehrani manjka.


Hvala za razlago. Torej če se malo pošalim, bi blo treba it iskat B12 v naravo tja od koder ga dobijo živali :D

GGGGG ::

Saj ga dobimo od tam. Potem ga zapakiramo v priročne kapsule ali tabletke, brez bakterij e-coli in ostalega sranja. Ali pa ga dodamo različni hrani, tako, da niti tabletk ni treba jemati, če si malo splaniraš jedilnik.

Druga opcija je seveda, da greš do najbližje mlake in vsak dan srkneš par deci vode :)

vostok_1 ::



Najbrž je tu dost B12 not?

jozekuch ::

je 150 g pivskega kvasa na dan primerna doza za človeka?
MaRe

driver_x ::

@jozekuch: a to govoriš o suhem pivskem kvasu?

jozekuch ::

sammy73:
Sprašujem za suhi kvas?
_________________________

Zanima me še:

3.
s čim bomo vegani gnojili svoj vrt?

4.
v Kitajski študiji je raziskava delana na populaciji, na masi ljudi.
Praktično bi se lahko zgodilo, da bi bile na določenem področju preiskovane družine, ki niso bile bolne.
Konkretne družine, ki so jih spraševali o prehrani, niso spraševali o boleznih.
Ali se motim?
MaRe

GGGGG ::

3.
s čim bomo vegani gnojili svoj vrt?


Kompost

http://www.instructables.com/id/The-Com...

FastWIND ::

jozekuch je izjavil:

sammy73:
Sprašujem za suhi kvas?
_________________________

Zanima me še:

3.
s čim bomo vegani gnojili svoj vrt?

4.
v Kitajski študiji je raziskava delana na populaciji, na masi ljudi.
Praktično bi se lahko zgodilo, da bi bile na določenem področju preiskovane družine, ki niso bile bolne.
Konkretne družine, ki so jih spraševali o prehrani, niso spraševali o boleznih.
Ali se motim?


Avstralska vlada je dala priporočilo veganski prehrani, oz. jo upošteva kot popolnoma normalno in zdravo prehrano.

http://www.peta.org.au/the-issues/eat/a...

jest10 ::

No ja. Kakšnim neumnostim so že dale razne vlade zeleno luč...
Tako da to ni glih neka super referenca;)

FastWIND ::

jest10 je izjavil:

No ja. Kakšnim neumnostim so že dale razne vlade zeleno luč...
Tako da to ni glih neka super referenca;)


Je pa korak naprej, glede na to kako dolgo je bilo veganstvo razglaševano za nezdrav način prehranjevanja.

innerspace ::

FastWind-ov link laze kot pes tece.


Naslov: "Australian Government Gives Vegan Diet the Green Light"

Iz vsebine: "Australians following a vegetarian diet can still meet nutrient requirements if energy needs are met and the appropriate number and variety of serves from the Five Food Groups are eaten throughout the day"


Ko pa pogledas v "Australian Dietary Guidelines", ugotovis, da celoten summary(ki ga povzema PETA v linkanem clanku) nikjer ne vsebuje niti besede vegetarian, niti vegan. Zgolj vegetables...
Donate BTC here: 35KR84u3rXN3in1kCw9YHRz4WF3r5kfFF4

jest10 ::

Pač nov PETA bluz, kaj drugega pričakovati od teh fanatikov.:|

innerspace ::

Tocno tako.
Donate BTC here: 35KR84u3rXN3in1kCw9YHRz4WF3r5kfFF4

FastWIND ::

innerspace je izjavil:

FastWind-ov link laze kot pes tece.


Naslov: "Australian Government Gives Vegan Diet the Green Light"

Iz vsebine: "Australians following a vegetarian diet can still meet nutrient requirements if energy needs are met and the appropriate number and variety of serves from the Five Food Groups are eaten throughout the day"


Ko pa pogledas v "Australian Dietary Guidelines", ugotovis, da celoten summary(ki ga povzema PETA v linkanem clanku) nikjer ne vsebuje niti besede vegetarian, niti vegan. Zgolj vegetables...


Razlika med veganstvom in vegetarijanstvom je v tem, da veganstvo izključuje vsa živila živalskega izvora, vegetarijanci pa nekateri jedo jajca, mleko, med itd…

Oboji pa ne jedo mesa.

Sedaj se lahko zapletamo v pravne pojme, pa kdo je kaj reke in kaj ni…

Meni je osnovna poanta, da lahko človek normalno preživi brez mesa in tudi brez jajc in mleka…

Pa četudi so avstralci mislili vegetarijance je to že korak naprej.

Zdaj če sem jaz fanatik pač sem. In se prav fajn počutim, ko za svoj uravnoteženo, zdravo prehrano ne potrebujem prispevat k UBIJANJU IN MUČENJU ŽIVALI. Za takšen cilj sem prav z veseljem fanatik, ki je hrano samo rastlinskega izvora.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: FastWIND ()

innerspace ::

FastWIND je izjavil:

Pa četudi so avstralci mislili vegetarijance je to že korak naprej.

Zdaj če sem jaz fanatik pač sem. Mi je prav fajn :)


It fits your mindset, ni s tem nic narobe.

Narobe je, da mislijo nekaj, napisejo pa nekaj drugega.
Zdi se mi, da se temu lahko rece laganje ali zavajanje...ali neumnosti.

In se enkrat, Avstralci niso sploh omenili vegetarijancev v summary-ju, ne vem od kod ti ta info.
Donate BTC here: 35KR84u3rXN3in1kCw9YHRz4WF3r5kfFF4

FastWIND ::

innerspace je izjavil:

FastWIND je izjavil:

Pa četudi so avstralci mislili vegetarijance je to že korak naprej.

Zdaj če sem jaz fanatik pač sem. Mi je prav fajn :)


It fits your mindset, ni s tem nic narobe.

Narobe je, da mislijo nekaj, napisejo pa nekaj drugega.
Zdi se mi, da se temu lahko rece laganje ali zavajanje...ali neumnosti.

In se enkrat, Avstralci niso sploh omenili vegetarijancev v summary-ju, ne vem od kod ti ta info.


Če napišeš, da lahko človek preživi zdravo in normalno brez mesa oz z rastlinsko hrano, lahko to tezo podaš brez besede vege…. A je temu tako?

innerspace ::

FastWIND je izjavil:

Če napišeš, da lahko človek preživi zdravo in normalno brez mesa oz z rastlinsko hrano, lahko to tezo podaš brez besede vege…. A je temu tako?


Ni, ker tega niso napisali. To pise PETA.
Donate BTC here: 35KR84u3rXN3in1kCw9YHRz4WF3r5kfFF4

FastWIND ::

innerspace je izjavil:

FastWIND je izjavil:

Če napišeš, da lahko človek preživi zdravo in normalno brez mesa oz z rastlinsko hrano, lahko to tezo podaš brez besede vege…. A je temu tako?


Ni, ker tega niso napisali. To pise PETA.

Imaš prav. Nasedel sem PETI.

Še dobro, da komaj sedaj in sem se prej zanašal nase. Lastne izkušnje so najboljše in moja izkušnja z vegetarijansko prehrano je zelo dobra izkušnja. Moje telo ima vrednosti kot so B 12, železo, cink, omega 3 v mejah normale. Imam pa nizke vrednosti "slabega" holesterola, sečnine…

Da zaključim in ne onesnažim še bolj teme kot sem jo že. Vsak naj je kar mu paše. Naj pa se dopušča, da se predstavijo lastne izkušnje če tudi so drugačne od tvojih. PA četudi se ti zdijo čudaške.

Kitajska študija je le ena izmed, ki zagovarja eno stališče neke manjšine. In s tem ni nič narobe. Tako kot ni nič narobe da drugi mislijo drugače, dokler nekoga s tem ne posiljujejo.

Želim si, da se nadaljuje konstruktivna debata kto se je začela in da če koga kaj konkretno zanima iz področja veganstva, vegetarijanstva to vpraša ali pa napiše kaj zanimivega kar bi znalo nas zanimat.

Dobolj imamo tem, kjer potekajo prave vojne me fani ene in druge strani. Ne potrebujemo še je tukaj.

Kdor se želi prehranjevat tako, da se zato MUČIJO, UBIJAJO živali in da se s takšnim načinom prehranjevanje dogajajo posledice kot so bile že zgoraj predstavljen naj to počne.

Kdor želi jesti rastlinsko prehrano pa jo naj če mu tako paše.

Kdo pa naredi več za ta naš planet pa bo verjetno tako ali tako nekoč znano.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: FastWIND ()

111111111111 ::

FastWIND je izjavil:


Da zaključim in ne onesnažim še bolj teme kot sem jo že. Vsak naj je kar mu paše. Naj pa se dopušča, da se predstavijo lastne izkušnje če tudi so drugačne od tvojih. PA četudi se ti zdijo čudaške.


Dobra misel, potem nižje se pa dereš(pišeš z velikimi tiskanimi črkami) o ubijanju in mučenju. Je to tvoj način dopuščanja različnih mnenj? Po revijah, raziskavah itd... pišejo da naj bi bili mesojedci bolj agresivni. :D Npr. jaz.

GGGGG ::

innerspace je izjavil:

FastWIND je izjavil:

Če napišeš, da lahko človek preživi zdravo in normalno brez mesa oz z rastlinsko hrano, lahko to tezo podaš brez besede vege…. A je temu tako?


Ni, ker tega niso napisali. To pise PETA.


Poleg pete pa še en kup resnih ustanov, državnih organov, nutricionistov in dohtarjev po vsem svetu.

Your point?

innerspace ::

@FastWind

Komentiram zgolj nacin pisanja v linkanem clanku. No personal issues.

GGGGG je izjavil:

Poleg pete pa še en kup resnih ustanov, državnih organov, nutricionistov in dohtarjev po vsem svetu.

Your point?


My point - if you can read, you can understand what I'm writing about.
Ocitno te ustanove, organi itd ne objavljajo v Avstralskih biltenih, ki jih nekateri povzemajo po svoje.
Donate BTC here: 35KR84u3rXN3in1kCw9YHRz4WF3r5kfFF4

Zgodovina sprememb…

FastWIND ::

111111111111 je izjavil:

FastWIND je izjavil:


Da zaključim in ne onesnažim še bolj teme kot sem jo že. Vsak naj je kar mu paše. Naj pa se dopušča, da se predstavijo lastne izkušnje če tudi so drugačne od tvojih. PA četudi se ti zdijo čudaške.


Dobra misel, potem nižje se pa dereš(pišeš z velikimi tiskanimi črkami) o ubijanju in mučenju. Je to tvoj način dopuščanja različnih mnenj? Po revijah, raziskavah itd... pišejo da naj bi bili mesojedci bolj agresivni. :D Npr. jaz.


Samo izpostavljam resnico, ki je nekateri ne želijo videt, slišat… Ne počuti se ogroženega v kolikor nekdo povdari resnico.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo

Biti vegan (strani: 1 2 3 420 21 22 23 )

Oddelek: Problemi človeštva
1144228539 (208069) BigWhale

Kaj bi se zgodilo če bi vsi postali vegani :) ? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16732992 (28051) Netrunner
»

Moralni in ekološki vidiki prehranjevanja (strani: 1 2 3 417 18 19 20 )

Oddelek: Loža
969132606 (99559) razerznak

Več podobnih tem