» »

Moralni in ekološki vidiki prehranjevanja

Moralni in ekološki vidiki prehranjevanja

««
16 / 20
»»

PaX_MaN ::

Eno je diskriminacija. Drugo pa ni.

SplitCookie je izjavil:

In to da se ljudi sortira na podlagi kaj jedo pa diskriminacija ;((

Izbira za posvojitev otroka ni izbira?
Teh funny shiat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PaX_MaN ()

SplitCookie ::

HA!:D
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

Grumf ::

_IKE_ je izjavil:

@Grumf: morda ker je temo začel precej podobno kot ti "taboru karnivorjev".

Sicer samo v tvoji glavi ampak dajva še to razpucat, jaz vas popolnoma razumem, dejansko večine slovenske populacije izvira iz kmetije, če ne en pa dva rodu nazaj in še znotraj danes živečih generacij je meso veljalo za luksuz (pojedli so ga precej manj kot danes, da ne bo pomote - si vedel, da je npr. putika veljala za bolezen bogatih slojev?) in ko je enkrat postalo dosegljivo se je dejansko vsem malo "utrgalo" (samo figure of speech, ni mišljeno slabšalno), to obnašanje pa so prenesli na mlajše generacije, ki si dejansko v večini, danes (kar poglej si malo temo za nazaj), kosila brez mesa sploh ne predstavljajo. Pač posledica preteklosti in navad, bo čez dve generaciji precej boljše, za danes pa se ne mislim ukvarjati z spreminjanjem ustaljenih kmečkih navad in če bi se začelo s klasičnim "prehrana bolj zdrava kot" niti pogledal ne bi, eko vidik mi je pa bolj interesanten, in pričakoval sem nekaj globine (recimo, da je tule nabranega malo več intelekta kot v vaški gostilni), pa sem samo nasedel v čeri. Edina stvar ki me bode v oči je, da sem prepoznal vzorec obnašanja tukaj, ki bi ga sicer dal v bolj ruralne predele, pa me je zadeva začela zanimati iz čisto sociološkega stališča, kaj sili mesojedce (karnivorje, če že hočeš) v tako defenzivno pozo.
Human beings, who are almost unique in having the ability to learn from the
experience of others, are also remarkable for their apparent disinclination
to do so.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Grumf ()

Looooooka ::

Grumf je izjavil:

A lahko postavim eno preprosto vprašanje taboru karnivorjev, zadeva se mi namreč zdi zanimiv sociološki fenomen.

Mi lahko razložite zakaj mu "težite", ma čisto resno vprašam? Ok, ven je prišel z sicer splošno znanimi zadevami kjer se je dejansko bolj opiral na ekologijo kot na moralo. Nato se je nanj vsul val (sem šel prav gledati za nazaj) od tega da je zdrava prehrana mešana, do dokazovanja kakšna prehrana je bolj zdrava (in v nekem trenutku je iKst dejansko potegnil za vami) brez konteksta z temo.

Sociološki fenomen pravim zato, ker je to prav tipično za slovensko družbo, takoj ko se pojavi kakšen zelenjavar, mu začnejo vsi naokrog dokazovati kakšen "debil" je.

Preberi si temo se enkrat.
Vedno ko se najde nek novodobni vegetarijanec zacne nabijati z dejstvi, ki ne zdrzijo analize.
Zacne mesati vegetarijansko, mesno in "zdravo" prehrano.
Zdrava prehrana pac ne pomeni eno ali drugo.
Ko jim ne preostane drugega kot, da to priznajo hitro omenijo, da trdijo, da je vegetarijanska hrana bolj zdrava, ker vegetarijanci v osnovi bolj pazijo na pripravo.
Kar pomeni, da ignorirajo procente. As in... 20% 80000 ljudi pac niod 1000 pac ne mores enaciti z 20% od 100.
Morala je pa pac celo raztegljiv pojem.
Je vegetarijanska hrana bolj zdrava ce jo primerjam z nekimi klobasami in pohanim mesom, ki ga jem ob zelenjavi? ABSOLUTNO.
Je bolj zdrava ce te klobase zamenjam za ribe in pusto meso. Not anymore.
Seveda, ko eni govorimo o zdravi prehrani gledamo na potrebne beljakovine, mascobe, ogljikove hidrate in vitamine, kjer je spet treba gledat aktivnost in metabolizem posameznika.
Brez tega lega lahko govorimo samo o prehrani. Konec koncev je na prvi pogled zelo zdravo ce vsak dan spijes liter limoninega soka.
Ampak realno gledano telo presezek lepo izloci v obliki urina.
Ravno tako je zanimivo, da se ignorira sposobnost filtriranje strupov jeter in ledvic. Ko se omeni strupe v zelenjavi...so pa magicno spet aktualni.
Jaz lahko definitivno trdim, da sem do zdaj srecal zelo majhen odstotek vegetarijanov, ki se dejansko zavedajo kaj je to zdrava prehrana.
In ziveti tako, da upostevas nek svoj cut za moralo in etiko(ki NE more biti univerzalen in se ga ne more kar tako vsiljevati kot superiornega) ob tem pa sam sebi delas vec skode, kot se dejansko zavedas(mogoce si na koncu meseca dejansko ogrozen enako kot ljudje, ki pretiravajo z nezdravimi mascobami) je pac neumnost brez primerejave.
EVO zato se folk spravi na tak folk.
Ce ne bi bilo takih neumnosti bi jaz takoj izjavil, da bi vecini ljudi vegetarijanska hrana dejansko pomagala. Ampak to zato, ker zivijo zelo nezdravo. In brez poznavanja zdrave prehrane si znas ob komplentni odstranitvi mesa dejansko narediti veliko plusa.
Ampak zato, ker nezdravo pripravljas meso...ne zato, ker je meso samo po sebi nezdravo.
Konec koncev ne poznam veliko ljudi, ki bi si vzelo cas pohati zelenjavo oz direkt NA zelenjavo nekako pritrjevati nepotrebno mascobo :)

Zgodovina sprememb…

Grumf ::

Pithlit je izjavil:

Jaz proti vegetarjancem in veganom nimam čisto nič. Niti mesojedcem. Dokler mi ne začnejo tupit o neki superiornosti (takšni ali drugačni) pa moralizirat nekaj o živalskih morilcih, itd.

Kot običajno sem dobil odgovor od tiste(ga), ki me je najmanj zanimal, sorry Pithlit ampak zmerna stališča me ne zanimajo :)
Human beings, who are almost unique in having the ability to learn from the
experience of others, are also remarkable for their apparent disinclination
to do so.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Grumf ()

_IKE_ ::

PaX_MaN je izjavil:


Če je kaj šokantno je to, da sploh nisi prebral McDougallovga odgovora.


O yeah ?

Nolan Campbell ( avtor v tej temi omenjene Chinese study ) v filmu Forks not Knives kometira tole:

In World War II, the Germans occupied Norway. Among the first thing they did was confiscate all the livestoc and farm animals to provide supplies for their own troops.
So the Norwegians were forced to eat mainly plant-based foods. Now we look at the deaths in Norway, just antecedent to this period,from heart attack and stroke.
1927, 1930, '35. Look at right up here. Right at the very top, 1939. Bingo! In come the Germans. Immediately, 1940, wow. '41, '42, '43, '44, '45.
Have we ever seen a population have their cardiovascular disease plummet like this from statins, from bypass surgery, or from stents?
No. But look what immediately happened.With the cessation of hostilities in 1945, back comes the meat, back comes the dairy,back comes the strokes and heart attacks.
I mean, it's such an absolute, powerful lesson. But, uh, we didn't get it. Because of evidence like this,





Brez problema okrivi meso za vse težave.....

Zanimiva pa je tale statistika o kateri v filmu pač ni govora :


Zanimivo a današnje študije pa tudi nekaj celo, iz obdobja 2 svetovne vojne kažejo da uživanje rib zaradi omega3 zmanjšuje nastajanje kardio vaskularnih bolezni.
Torej, poraba rib in s tem vnos omega3 se je v vojnem času na norveškem povečal za 200%, a vseeno se učinek na področju zmanjšanje smrti zaradi kardio vaskularnih bolezni pripiše zmanjšani porabi mesa za 60%.

Resno? Ker če je temu tako potem lahko vržemo vse raziskave o omega3 v smeti....

in ja Paxman tak način podajanja dejstev je šokanten...

@ikst : eskimi primer dobrega zdravja ?
Nop, še vedno pa klub dieti ki
Traditional Inuit diets derive, at most, 35-40% of their calories from protein, with 50-75% of calories preferably coming from fat. This high fat content provides valuable energy and prevents protein poisoning, which historically was sometimes a problem in late winter when game animals grew lean through winter starvation. Because the fats of the Inuit's wild-caught game are largely monounsaturated and rich in omega-3 fatty acids, the diet does not pose the same health risks as a typical Western high-fat die


imajo pa na glede na tvoj link, podobno število % težav z kardio-vask. boleznimi kot zahodnjaki.

Kako je to potem možno, da imajo enako število težav kot zahodnjaki, če pa je njihov jedilnik sestavljan v 90% iz proteinov in masti živalskega izvora in torej po besedah Campbela ravno meso vzrok za povečanje kardio-vask. težav pred in po vojni na norveškem ?

Grumf ::

Looooooka je izjavil:

/.../

Ja, to vse si v taki ali drugačni obliki že napisal ampak v osnovi je začel debato o morali in ekologiji, začeli pa ste mu govoriti o zdravju, receptih itd (kar je sicer tudi drugje opaženo obnašanje, niste nobena izjema, da ne bo pomote). Četudi damo moralo ob stran, ostane ekologija še vedno krepko dejstvo ampak štartali ste na "slamnatega moža", ustvarili ste debato, in nato minirali nekaj kar sploh ni bil del teme (iKst je seveda padel v debato kot vsak pravoverni vegi). Pa me ne zanimajo argumenti za ali proti ampak zakaj tako huda ofenziva/defenziva?
Human beings, who are almost unique in having the ability to learn from the
experience of others, are also remarkable for their apparent disinclination
to do so.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Grumf ()

_IKE_ ::

@Grumf:

Kot že rečemo to da me bo nekdo zaradi ker jem meso ( no če smo čisto natančni perutnino v 90&, malo govedine, svinjine pa se sploh ne spomnim kdaj sem jo jedel nazadnje ) zaradi tega označeval kot nekega morilca, le to ravno ne bo vzbudilo pri meni navdušenja nad tistim nekom.

Se bo moral lotit malce drugačnega pristopa....

But yet, ker pa me zanima kaj stoji zadaj, sem kljub vsemu pregledal nekaj gradiva "nasprotne" strani a trenutno me argumenti ne prepričajo oziroma v njih najdem kar precej lukenj.

Ekologija ?

Nekje 20% k globalnem segrevanju in 9% ki izpusti co2 naj bi povzročila živinoreja.Industrija in promet pa ostalo. Če v tem momentu gledamo na UN poročilo : Livestock long shadow le to pravi da od živinoreje živi približno milijarda ljudi, na žalost pa večina od teh spada med najrevnejše prebivalstvo ne svetu.

Kot sem v tej pisal ; dajmo naprej zapret šoštanj in se potem lotimo perutnine ( če gledamo ekološki vidik ).
Zakaj prvo Šoštanj ? Ker ga bo to storiti enostavneje, kot pa ljudem hrano prikazat kot vir težav. In ko na tak način eliminiramo promet in industrijo smo spotoma že kar precej izobrazili ljudi , zato se lahko lotimo tudi živinoreje...

In ko že omenjam UN poročilo : Livestock long shadow tu je povzetek le tega: ftp://ftp.fao.org/docrep/fao/010/a0701e/a0701e07.pdf

Zanimivo branje, brez favoriziranja....

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: _IKE_ ()

Pithlit ::

Grumf je izjavil:

Kot običajno sem dobil odgovor od tiste(ga), ki me je najmanj zanimal, sorry Pithlit ampak zmerna stališča me ne zanimajo :)

Jah no... debato se lahko gremo tisti ki smo zmerni. Extremisti bi se raje pobili med sabo samo da dokažejo svoj prav.

PaX_MaN je izjavil:

Eno ima težke posledice za zdravje tebe in za še veliko drugih ljudi. Drugo pa ne.

Čista resnica:
Wiki.
Huff.
Pa google najde še malo morje drugih virov.

Morala zgornje zgodbice? Ne mešat jabolk in ananasa (apple/pineapple).
Life is as complicated as we make it...

Grumf ::

_IKE_ je izjavil:

Kot sem v tej pisal ; dajmo naprej zapret šoštanj in se potem lotimo perutnine ( če gledamo ekološki vidik ).

Sem jaz tudi že napisal, lažje je napovedati, da čez dve leti ni več subvencij na meso, ker se bodo preselile na zelenjavo (sploh pa daleč bolj "soft") kot pa zapreti šoštanj in dvigniti ceno elektrike za 100% ali zgraditi nuklearko. Tudi redukcije elektrike ne bodo šle najbolje skozi. Se ne strinjaš?
Human beings, who are almost unique in having the ability to learn from the
experience of others, are also remarkable for their apparent disinclination
to do so.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Grumf ()

SplitCookie ::

Če se gremo že ekološkega vidika.

Dejmo zapret vse. :)
SplitCookie> Prevoziš RDEČO ! jype> Ja? A to je kaj posebnega?
Ramon dekers> Ječa je lahko naravno okolje potem ko se adaptiraš.
jype> CPP ne spoštujem _NIKOLI_

Looooooka ::

Pa me ne zanimajo argumenti za ali proti ampak zakaj tako huda ofenziva/defenziva

Cak...se prav ce se ne strinjamo se ti zdi fer, da mi svoje mnenje napisemo enkrat in potem lepo gledamo kako on tistega s katerim se ne strinjamo ponovi 20x...mi smo pa kar lepo tiho?
Tko pa to ne gre na internetu :))

One repeat deserves another. Dokler nam seveda admini tega ne omogocijo :)

Zgodovina sprememb…

_IKE_ ::

Grumf je izjavil:

_IKE_ je izjavil:

Kot sem v tej pisal ; dajmo naprej zapret šoštanj in se potem lotimo perutnine ( če gledamo ekološki vidik ).

Sem jaz tudi že napisal, lažje je napovedati, da čez dve leti ni več subvencij na meso, ker se bodo preselile na zelenjavo (sploh pa daleč bolj "soft") kot pa zapreti šoštanj in dvigniti ceno elektrike za 100% ali zgraditi nuklearko. Tudi redukcije elektrike ne bodo šle najbolje skozi. Se ne strinjaš?



Torej bi okolje prvo začel reševati z ukrepi na področju prehrane, čeprav le ti zajemajo 20 oz 10% vsega onesnaženje ki ga človek povzroči?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: _IKE_ ()

first_line ::

Vegetarjanci so itak prepričani da je vir vsega zla v stvarstvu to, da eni zrezek za kosilo zmažemo.

Očitno iz zelenjave ne dobilo njihovi možgani zadosti hranilnih snovi in je efekt podoben, kot če bi jim kisika primanjkovalo :/

Zgodovina sprememb…

  • predlagalo izbris: gzibret ()

oldguy ::

first_line je izjavil:

Vegetarjanci so itak prepričani da je vir vsega zla v stvarstvu to, da eni zrezek za kosilo zmažemo.

Očitno iz zelenjave ne dobilo njihovi možgani zadosti hranilnih snovi in je efekt podoben, kot če bi jim kisika primanjkovalo :/


Kateri vegetarijanci to? Tisti, ki jih jaz poznam so bolj ali manj kar lepo racionalni ljudje, ki se s tvojim šniclom obremenjujeo točno toliko kot ti z njihovo kolerabico.

PaX_MaN ::

Pithlit je izjavil:

Morala zgornje zgodbice? Ne mešat jabolk in ananasa
(apple/pineapple).

Saj ne mešam. Tvoje mnenje o enem vs. tvoje mnenje o drugem.
Skratka, tvojo hinavščino.

Pithlit ::

PaX_MaN je izjavil:

Saj ne mešam. Tvoje mnenje o enem vs. tvoje mnenje o drugem.
Skratka, tvojo hinavščino.

Seveda mešaš. Mešaš nekaj kar je povsem racionalna odločitev vsakega posameznika z nečim ki je bolj kot ne predeterminirano ob rojstvu.

Sicer pa bi moraliziranja nekaterih vegetarijancev o tem la ko je njihov način prehrane najboljši (najbolj zdrav in oh-in-sploh superioren) primerjal s tem kako te en gay frend prepričuje da je njegov seks superioren hetero seksu. Pa je vsakemu normalnemu človeku jasno da to ni res. Kot ni res da je vegi prehrana kakorkoli superiorna moji.
Life is as complicated as we make it...

Oki ::

Pithlit je izjavil:

Sicer pa bi moraliziranja nekaterih vegetarijancev o tem la ko je njihov način prehrane najboljši (najbolj zdrav in oh-in-sploh superioren) primerjal s tem kako te en gay frend prepričuje da je njegov seks superioren hetero seksu. Pa je vsakemu normalnemu človeku jasno da to ni res.

A gayi niso normalni ljudje?

first_line ::

Oki je izjavil:

Pithlit je izjavil:

Sicer pa bi moraliziranja nekaterih vegetarijancev o tem la ko je njihov način prehrane najboljši (najbolj zdrav in oh-in-sploh superioren) primerjal s tem kako te en gay frend prepričuje da je njegov seks superioren hetero seksu. Pa je vsakemu normalnemu človeku jasno da to ni res.

A gayi niso normalni ljudje?


Če ti pride gay pridigad kako ga je bolje fasati v rit je isto kot če ti vegi pride pametnovat kako si mona k ješ šnicle. Zgleda pa kot kakšen bledoličen vampir iz časov ko je bil svet še črnobel.

Oki ::

Od kdaj so pa osebne preference v spolnosti primerljive z jedilnimi navadami slovencev. Je pa zanimivo prebrat "normalni ljudje" in "gayi". In to od osebka, ki zagovarja vse liberalne vrednote. Kao.

Mipe ::

Ne vem, no, nekako sem pod "normalni ljudje" razumel osebe z zdravo pametjo, ne "normalno" spolno preferenco.

first_line ::

Mipe je izjavil:

Ne vem, no, nekako sem pod "normalni ljudje" razumel osebe z zdravo pametjo, ne "normalno" spolno preferenco.


Ne razume ker mu zaradi vegetarjanstva možgani laufajo na ECO mode :D

Oki ::

Mipe je izjavil:

Ne vem, no, nekako sem pod "normalni ljudje" razumel osebe z zdravo pametjo, ne "normalno" spolno preferenco.

Če v istem kontekstu uporabiš "normalni ljudje" in jih tako istovetiš z "ne-gaye, je to za mene ista zadeva. Le da gayi niso normalni ljudje?

Looooooka ::

Ce gledamo pomen besede normalen niso...ampak a ne...ce pogledamo definicijo besede normalen potem bo tezko najti kogarkoli, ki spada v ta opis.
Pocasi bodo zaceli snemati filme o "normalnih" ljudeh...ker od kar je zahod odprt za vsako bedarijo po cesti sami klovni skacejo.
Jebes Reality TV. Normality TV bo the next big thing.
In vegetarijanci definitivno ne bodo na tem kanalu :)

Looooooka ::

Btw. V tej temi doloceni ljudje radi zlorabljajo ZDA, ko govorijo o mesu in zdravi prehrani.
Tale video pomojem lepo pokaze kaj je problem Amerike(kar poglejte do konca...je not tudi "veganski sendvic").

In to je razlog zakaj bi folk moral vedeti za razliko med kalorijami in "zdravo" prehrano, ki je danes v modi.

Needless to say lahko tud glede na muffine v posnetku sklepamo koliko jih konca v smeteh vsak dan, med tem ko tukaj nakladamo o lakoti, ki je danes glede na surovine cisto nepotreben pojav.

Zgodovina sprememb…

GGGGG ::

Looooooka, zdravje si v debato privlekel ti. Jaz primerjam samo tipično "zahodnjaško" prehrano in tipično vegansko oz. tako z minimalno količino mesa.

Moja edina trditev povezana z zdravjem je bila, da iz rastlinske hrane dobiš vse potrebno za zdravo življenje. Kot rečeno, stroka je v tem precej enotna.

Torej bi okolje prvo začel reševati z ukrepi na področju prehrane, čeprav le ti zajemajo 20 oz 10% vsega onesnaženje ki ga človek povzroči?


Vidim, da tudi v tem primeru preveč posplošuješ stvari in jih jemlješ iz konteksta, čeprav je že v prvem postu vse skupaj lepo razloženo.

Teh 10, 20% je ocena za izpuste toplogrednih plinov, ki vsaj IMHO niso problem sami po sebi. Verjetno pa ti je jasno da toplogredni plini niso edin vpliv na okolje.

Sicer ne vem zakaj se spet ponavljam, ampak, kaj pa poraba vode, onesnaženje z antibiotiki, poraba nafte, prekomerna uporaba škropiv...

Glede na to, da je elektrika precej bolj ključna za življenje kot meso je veliko lažje znižati porabo mesa.


Pa še nekaj bi prosil. Če mi lahko kdo napiše kje sem komu rekel "morilec", kje sem koga napadel oz. kje sem napisal, da bi morali koga prisiliti v 100% rastlinsko hrano.

Nisem jaz kriv, da vsako drugačno mnenje vidite kot grožnjo ali napad.


IKE, glede grafov ti pa še enkrat predlagam, da si prebereš ozadje in debato okoli njih. Denise Minger je naredila par konkretnih napak pri izbiri in analizi podatkov.

Pithlit ::

Oki je izjavil:

Od kdaj so pa osebne preference v spolnosti primerljive z jedilnimi navadami slovencev.

Niso. Nas pa hoče PaX_MaN prepričati da so.
Life is as complicated as we make it...

Bananovec ::

GGGGG je izjavil:

Looooooka, zdravje si v debato privlekel ti. Jaz primerjam samo tipično "zahodnjaško" prehrano in tipično vegansko oz. tako z minimalno količino mesa.

Moja edina trditev povezana z zdravjem je bila, da iz rastlinske hrane dobiš vse potrebno za zdravo življenje. Kot rečeno, stroka je v tem precej enotna.

Torej bi okolje prvo začel reševati z ukrepi na področju prehrane, čeprav le ti zajemajo 20 oz 10% vsega onesnaženje ki ga človek povzroči?


Vidim, da tudi v tem primeru preveč posplošuješ stvari in jih jemlješ iz konteksta, čeprav je že v prvem postu vse skupaj lepo razloženo.

Teh 10, 20% je ocena za izpuste toplogrednih plinov, ki vsaj IMHO niso problem sami po sebi. Verjetno pa ti je jasno da toplogredni plini niso edin vpliv na okolje.

Sicer ne vem zakaj se spet ponavljam, ampak, kaj pa poraba vode, onesnaženje z antibiotiki, poraba nafte, prekomerna uporaba škropiv...

Glede na to, da je elektrika precej bolj ključna za življenje kot meso je veliko lažje znižati porabo mesa.


Pa še nekaj bi prosil. Če mi lahko kdo napiše kje sem komu rekel "morilec", kje sem koga napadel oz. kje sem napisal, da bi morali koga prisiliti v 100% rastlinsko hrano.

Nisem jaz kriv, da vsako drugačno mnenje vidite kot grožnjo ali napad.


IKE, glede grafov ti pa še enkrat predlagam, da si prebereš ozadje in debato okoli njih. Denise Minger je naredila par konkretnih napak pri izbiri in analizi podatkov.

1. Recimo, da je tole res. Še vedno ni ta vsa potrebna rastl. hrana dostopna slovenceljnem. Če ni dostopna, od nje ne moremo živeti.
Case closed.
2. A divja odlagališča antibiotikov tudi obstajajo?
3. Elektrika bolj ključna kot hrana? Verjetno se šališ. Nekaj časa nazaj še množičnih el. napeljav sploh ni bilo. Pa meso? Obstaja že od pamtiveka.
4. Glede na to, da na mesojedce na nek način obtožuješ podpore trpinčenja živali (ker meniš, da mesa ni brez trpinčenja), sebe pa takrat, ko vtrgaš rastlinico, omenjaš kot svetnika te kaj dosti resno ne moremo jemati.
Its only copying if samsung does it. And unless we patent this in 5 years,
this is the shittest tech ever ... and we'll sue you.
Regards, Apple

PaX_MaN ::

Ne podtikaj. Izbira posvojitve je primerljiva z izbiro jedilne navade.

GGGGG ::

1. Recimo, da je tole res. Še vedno ni ta vsa potrebna rastl. hrana dostopna slovenceljnem. Če ni dostopna, od nje ne moremo živeti.
Case closed.


Kaj točno ti pa manjka?

2. A divja odlagališča antibiotikov tudi obstajajo?


Ne vem, a obstajajo? Jaz se nikoli nisem poglabljal v divja odlagališča, vem pa, da jih ogromno porabimo v živinoreji, posledično pa višamo stopnjo odpornosti tudi pri ljudeh.

3. Elektrika bolj ključna kot hrana? Verjetno se šališ. Nekaj časa nazaj še množičnih el. napeljav sploh ni bilo. Pa meso? Obstaja že od pamtiveka.


Preberi še enkrat, kaj sem napisal.

4. Glede na to, da na mesojedce na nek način obtožuješ podpore trpinčenja živali (ker meniš, da mesa ni brez trpinčenja), sebe pa takrat, ko vtrgaš rastlinico, omenjaš kot svetnika te kaj dosti resno ne moremo jemati.


Spet ena blodnja, ki je nastala v tvoji glavi. To, da živali mučimo za naš burger ali šnicl je dejstvo. To, da rastline niso čuteča bitja in svoj obstoj bazirajo na tem, da bo nekdo pojedel njihove plodove tudi.

To, da koga poimensko obtožujem ali povzdigujem v svetnika je pa seveda bedarija.

[D]emon ::

GGGGG je izjavil:

Jaz primerjam samo tipično "zahodnjaško" prehrano


Kjer, seveda, za primer "zahodnjaske" prehrane jemljes ZDA. Ki se od Slovenije razlikuje kot dan in noc.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

PaX_MaN ::

Če bi se "razlikovala kot dan in noč", ne bi mi meli bajskov, sploh.
Tko mamo pa 16-17%, oni pa 26-27%.

Bananovec ::

GGGGG je izjavil:

1. Recimo, da je tole res. Še vedno ni ta vsa potrebna rastl. hrana dostopna slovenceljnem. Če ni dostopna, od nje ne moremo živeti.
Case closed.


Kaj točno pa imamo? Oziroma s čim točneje pa se moram prehranjevati, da bo moja prehrana sestavljena samo iz rastlinc?
In ali je ta prihrana glede na razmerje P/P ugodnejša od mesa?

Razčistimo prvo te probleme, šele nato se bomo ubadali z drugimi nebulozami.
Pa brez nekih fint, prosim. Bo šlo?
Its only copying if samsung does it. And unless we patent this in 5 years,
this is the shittest tech ever ... and we'll sue you.
Regards, Apple

Zgodovina sprememb…

[D]emon ::

PaX_MaN je izjavil:

Če bi se "razlikovala kot dan in noč", ne bi mi meli bajskov, sploh.
Tko mamo pa 16-17%, oni pa 26-27%.


Ker obstaja samo en preverjen nacin kako ratat bajsek, kajne.
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

PaX_MaN ::

Mhm. Tko k obstaja samo en preverjen način kako dobit vse OH, beljakovine, cukre, vitamine,... - meso.

_IKE_ ::

Looooooka je izjavil:





Geez kaj za hudiča pa je v tistem mufinu da ima 700kcal?


GGGGG je izjavil:



Sicer ne vem zakaj se spet ponavljam, ampak, kaj pa poraba vode, onesnaženje z antibiotiki, poraba nafte, prekomerna uporaba škropiv...

Glede na to, da je elektrika precej bolj ključna za življenje kot meso je veliko lažje znižati porabo mesa.


Poraba vode, nafte in prekomerna raba škopiv za rast poljščin bo v primeru izločitve mesa, definitivno upadla.
A pri prehodu na rastlinsko hrano pa se bodo povečale zahteve za kakovost hrane, če malo karikiram "ljudje ne jedo jabolk z pikami, prašiči z pikami nimajo težav".
In do česa bo zaradi teh zahtev prišlo, pardon je že ? Monsanto & co anyone ?

Za Monsanto koruzo ki je dovoljena tudi v Evropi že začetne študijah kažejo na okvare ledvic in zvišanje možnosti za nastanek kardio-žilnih bolezni. Kaj bodo šele pokazale dolgoročen študije ?

Kaj pa je še najbolj ironično v tej zgodbi?

Da bo v primeru prehoda na samo rastlinsko hrano potrebno poljščine modificirat in jim povečat odpornost, da v primeru slabega vremena ne ostanemo brez pridelka in posledično pride do lakote. PA smo spet pri Monsanto & co....

Meso zagotavlja tudi neke vrste varovalko v primeru slabe letine, elektrika pa ?


GGGGG je izjavil:


IKE, glede grafov ti pa še enkrat predlagam, da si prebereš ozadje in debato okoli njih. Denise Minger je naredila par konkretnih napak pri izbiri in analizi podatkov


Sory a s tem ko dr campblell v Forks over knives padec kardio-vaskularnih problemov med vojno na norveškem, pripiše 60% padcu porabe mesa, medtem ko pa 50% padca uporabe sladkorja in kar 200% dviga porabe rib in s tem vnosa omega 3 kislin sploh ne omeni, vsaj v meni vzbudi kar nekaj skepse do njegovih trditev...

Looooooka ::

Geez kaj za hudiča pa je v tistem mufinu da ima 700kcal?

*mandlji* hihi :))

Looooooka, zdravje si v debato privlekel ti. Jaz primerjam samo tipično "zahodnjaško" prehrano in tipično vegansko oz. tako z minimalno količino mesa.

Zacni brat temo z zacetka pa bos videl, da si ti s tem zacel.

Zdaj, ko ti niso vsec replyji pa rad pozabljas na izjave kot so "bolj zdravo"..."ZDA meso ZDA mascobe".

Jaz sem pa pac otrocji in bom na vsako tako zadevo vsakic odgovoril. Se ne pomeni, da sam zacenjam te zadeve . I just don't let them go!

Zgodovina sprememb…

Bananovec ::

Torej prejmem ignoranco?
Že razumem. Ne moreš se razumno pogovarjati...
Da, saj te imamo še vedno radi, ne glede na to, v katero smer sili tvoj um.
Its only copying if samsung does it. And unless we patent this in 5 years,
this is the shittest tech ever ... and we'll sue you.
Regards, Apple

GGGGG ::

Kjer, seveda, za primer "zahodnjaske" prehrane jemljes ZDA. Ki se od Slovenije razlikuje kot dan in noc.


Ne, ne razlikuje se kot dan in noč. Če pogledaš kaj dejansko jemo boš videl, da smo na podobni poti, le, da mogoče nismo tako ekstremni (še). Vnos kalorij je malo nižji, zato še nimamo toliko ekstremnih debeluhov kot američani, težave z debelostjo pa so vseeno očitne.

Kaj točno pa imamo? Oziroma s čim točneje pa se moram prehranjevati, da bo moja prehrana sestavljena samo iz rastlinc?
In ali je ta prihrana glede na razmerje P/P ugodnejša od mesa?

Razčistimo prvo te probleme, šele nato se bomo ubadali z drugimi nebulozami.
Pa brez nekih fint, prosim. Bo šlo?


Sadje, zelenjava, žitarice, stročnice, gomolji, oreški, gobe.

P/P je veliko boljši pri rastlinah, točne številke s cenami iz mercator.si spletne trgovine imaš par strani nazaj. Cena kalorije iz rastlin v določenih primerih nekaj 10x nižja od cena kalorije iz mesa. Razmerje hranilnih snovi je pri rastlinah bolj optimalno. (https://slo-tech.com/forum/t561449/p397...

Poraba vode, nafte in prekomerna raba škopiv za rast poljščin bo v primeru izločitve mesa, definitivno upadla.
A pri prehodu na rastlinsko hrano pa se bodo povečale zahteve za kakovost hrane, če malo karikiram "ljudje ne jedo jabolk z pikami, prašiči z pikami nimajo težav".
In do česa bo zaradi teh zahtev prišlo, pardon je že ? Monsanto & co anyone ?

Za Monsanto koruzo ki je dovoljena tudi v Evropi že začetne študijah kažejo na okvare ledvic in zvišanje možnosti za nastanek kardio-žilnih bolezni. Kaj bodo šele pokazale dolgoročen študije ?

Kaj pa je še najbolj ironično v tej zgodbi?

Da bo v primeru prehoda na samo rastlinsko hrano potrebno poljščine modificirat in jim povečat odpornost, da v

primeru slabega vremena ne ostanemo brez pridelka in posledično pride do lakote. PA smo spet pri Monsanto & co....

Meso zagotavlja tudi neke vrste varovalko v primeru slabe letine, elektrika pa ?


Bullshit.

Ljudje imajo že danes probleme s pikastimi jabolki. Ne vem pa od kje ti ideja, da bi se kriteriji pri prehodu na rastlinsko hrano še zaostrili. Imaš kakšno konkretno podlago za to trditev?

V debato o GSO se ne mislim spuščati. Bom pa napisal tole. Od GSO zaenkrat nimamo nobene potrjene smrti. Po drugi strani vsako leto samo zaradi škropiv umre cca. 300k ljudi.

Tole s potrebami po GSO je tudi nekaj brez osnove. Če se naenkrat sprosti 2/3 pridelovalnih površin je potreba po GSO kvečjemu manjša.

Meso pa tudi ni nobena varovalka, ampak prej sistemski problem. Če je letina slaba moramo še večji odstotek soje in koruze porabiti za krmo.

Sory a s tem ko dr campblell v Forks over knives padec kardio-vaskularnih problemov med vojno na norveškem, pripiše 60% padcu porabe mesa, medtem ko pa 50% padca uporabe sladkorja in kar 200% dviga porabe rib in s tem vnosa omega 3 kislin sploh ne omeni, vsaj v meni vzbudi kar nekaj skepse do njegovih trditev...


Forks over knives nisem gledal. Bi pa rad od tebe absolutne številke porabe mesa in rib. Relativne številke ne povejo dosti, dokler ne veš kakšna je dejanska razlika.

Poleg tega bi še enkrat prosil da ostanemo on-topic. Kaj je bolj zdravo lahko debatiramo v drugi temi. Tukaj bi pa prosil za kak dokaz, da je rastlinska hrana nezadostna.

Grumf ::

_IKE_ je izjavil:

Torej bi okolje prvo začel reševati z ukrepi na področju prehrane, čeprav le ti zajemajo 20 oz 10% vsega onesnaženje ki ga človek povzroči?

Pa poglejmo, 10% onesnaženja dol, masovno proizvodnjo mesa dati na tržišče brez subvencij, s tem denarjem sponzorirati gojenje zelenjave kar ji bo zbilo ceno, višanje zdravja populacije, nižanje zdravstvenih stroškov,... ne vem kar se mene tiče je to naravnost odličen način za začetek. Predlagaš kakšen drugačen začetek, npr. par nepar sistem pri voznji z avtomobilom? Aha to ne.. Redukcije elektrike? Hm tudi ne... Skratka dajmo raje izbrati nekaj kar nikogar ne boli, predvsem pa se dajmo o tem pogovarjati še nadaljnih 50 let, da nas pobere, pa bo to problem naslednjih generacij. No meni to ni všeč.
Human beings, who are almost unique in having the ability to learn from the
experience of others, are also remarkable for their apparent disinclination
to do so.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Grumf ()

_IKE_ ::

iKst : Zakaj za hudiča pa ima vedno več stvari oznako brez GSO ?


Grumf : Jej ja odličen začetek, kaj pa revenješi del tiste 1 milijarde ki je tako ali drugeč povezana z živinorejo?

Obema priporočam branje : Livestock long shadow ( bo dovolj da si malo prebereta samo povezetek )

Looooooka ::

Ljudje imajo že danes probleme s pikastimi jabolki. Ne vem pa od kje ti ideja, da bi se kriteriji pri prehodu na rastlinsko hrano še zaostrili. Imaš kakšno konkretno podlago za to trditev?

Ravno TO je problem. Da ima FOLK probleme s takimi jabolki. Mi smo jih vcasih lepo pojedli z drevesa. nepospricano pobral spucal in dal v usta.
Danes mora zgledati kot da je priletelo iz HD reklame.
Zato se pa zmece tok hrane stran in zato se potem bluzi o lakoti in ne vem cem se vse. Hvala bogu damo zrezke ponavadi na hladno in jih jemo kot da je zanje umrla zival.

GGGGG ::

iKst : Zakaj za hudiča pa ima vedno več stvari oznako brez GSO ?


Ker kupci želijo hrano, ki ni gensko spremenjena.

Grumf : Jej ja odličen začetek, kaj pa revenješi del tiste 1 milijarde ki je tako ali drugeč povezana z živinorejo?


A tisti, ki že zdaj pojejo minimalno mesa, kar zraste na njihovi zemlji pa pošljejo v goveje in prašičje farme, da lahko z ogromnimi količinami mesa oskrbujemo debele ameriške in evropske riti?

Looooooka ::

Tole s potrebami po GSO je tudi nekaj brez osnove. Če se naenkrat sprosti 2/3 pridelovalnih površin je potreba po GSO kvečjemu manjša.

HAHAHAHA :)
A ti resno mislis, da bodo potem kar opustili te zadeve?
GSO se razvija z namenom, da postanejo kmetje odvisni od njihovih semen in jih morajo vsako leto kupiti...Mogoce je pionir s koruzo res imel neke ideje o tem, da bo resil lakoto ampak kot sem ze napisal...ce bi bilo ljudem res v interesu ustaviti lakoto bi lahko to naredili ze danes brez GSOja. Hrane je dovolj.
Vse kar bi se zgodilo kasneje je to, da bi imeli oni se nizje stroske. Na manjsi povrsini bi rastlo se vec GSo pridelkov med tem bi pa lepo tozili sosede, kjer bi se magicno(zaradi vetra) znasla kaksna taka koruza.
Ampak ok...ce mislis, da se uporaba GSO povecuje z nekimi nameni bolj kvalitetne hrane, ki ji bodo spustili ceno in potem zastonj nahranili Afriko go ahead.
Tudi norci imajo pravico do optimizma :)

Ker kupci želijo hrano, ki ni gensko spremenjena.

In zato bodo vsako leto placevali drazjo hrano.
To je najstarejsa fora na tem planetu. Prvo cloveku nekaj vzames. Potem mu to prodajas po vecji ceni. Vmes ga pa se prepricas, da mu delas uslugo in ga pred tem nisi nategnil na suho :)

Zgodovina sprememb…

Bananovec ::

Bananovec je izjavil:

GGGGG je izjavil:

1. Recimo, da je tole res. Še vedno ni ta vsa potrebna rastl. hrana dostopna slovenceljnem. Če ni dostopna, od nje ne moremo živeti.
Case closed.


Kaj točno pa imamo? Oziroma s čim točneje pa se moram prehranjevati, da bo moja prehrana sestavljena samo iz rastlinc?
Its only copying if samsung does it. And unless we patent this in 5 years,
this is the shittest tech ever ... and we'll sue you.
Regards, Apple

GGGGG ::

ce bi bilo ljudem res v interesu ustaviti lakoto bi lahko to naredili ze danes brez GSOja. Hrane je dovolj.


Se strinjam. Ampak jo futramo kravam, prašičem in kuram, namesto, da bi z njo nahranili ljudi.

V teorije zarote se pa ne mislim spuščati.

jype ::

Looooooka> GSO se razvija z namenom, da postanejo kmetje odvisni od njihovih semen in jih morajo vsako leto kupiti

Cilj programa Apollo je pa uvest obvezno uporabo glasbenih vilic na podzemnih železnicah.

GGGGG ::

Kaj točno pa imamo? Oziroma s čim točneje pa se moram prehranjevati, da bo moja prehrana sestavljena samo iz rastlinc?


A ti napišem recepte za naslednjih 30 dni al kaj.

Ješ tisto, kar sem napisal. Sadje, zelenjava, žitarice, stročnice, gomolji, oreški, gobe. Kaj točno je tukaj nejasnega?

jype ::

Komot tut kšn file lososa vsak vikend al pa dva, ne bo nobenga ubil.

Looooooka ::

Bo. Lososa :)
««
16 / 20
»»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo

Biti vegan (strani: 1 2 3 420 21 22 23 )

Oddelek: Problemi človeštva
1144231599 (211129) BigWhale

Kaj bi se zgodilo če bi vsi postali vegani :) ? (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Loža
16733430 (28489) Netrunner
»

Kitajska študija, Avtor: Colin Campbell (strani: 1 2 3 4 5 6 7 8 )

Oddelek: Problemi človeštva
38192061 (78861) Smrekar1
»

Prehrana (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
20648273 (44607) Matev

Več podobnih tem