» »

LED LCD monitor "utripa" pri pomikanju skozi tekst gor/dol

LED LCD monitor "utripa" pri pomikanju skozi tekst gor/dol

Madmax_ ::

Pozdravljeni!

Po dolgi uporabi CRT monitorja sem končno prešel na LCD. Kupil sem LED LCD 19" monitor z optimalno frekvenco 60Hz.

Opazil pa sem, da ko se (počasi) pomikam s koleščkom miške gor in dol po internetni strani z veliko teksta in z malimi črkami (npr. slo-tech.com - začetna stran) ali na straneh z črnim ozadjem in belimi črkami (velik kontrast), vrstice začnejo "utripati" oz. so "meglene".

No. to se mi ni dogajalo na CRT monitorju, ko so bile vrstice ves čas enako vidne, ko sem se pomikal gor/dol z miškinim koleškom.

Zdaj me zanima ali je to normalno za LED LCD monitorje (60Hz), da vrstice "utripajo" oz. so bolj "meglene" ko se pomikamo gor/dol po strani z veliko teksta z malimi črkami ali s črnim ozadjem in belimi črkami??


p. s. nisem inštaliral gonilnika za monitor,ker sem v Linuxu (Ubuntu) in ga za Linux ni. Prejšnji CRT monitor je delal normalno brez gonilnika...

frekvenco osveževanje sem prestavil na 75Hz, pa je zadeva še vedno ista.


Hvala za odgovore in nasvete.

Lep pozdrav!

shinko ::

Ne, to ni normalno. Če imaš priklopljeno z VGA kablom, probaj še s kakim digitalnim (DVI, HDMI).

Brane22 ::

A imaš nastavljeno native ločljivost, kot jo dejanjsko podpira LCD ?

Kako je priklopljen ?

Če je prek VGA kabla, prihaja v monitorju do rpetvorbe nivojev in frekvenc.

Če je prek DVI/HDMI/DP, se piksli prenašajo digitalno in je pretvorba kvečjemu v ločljivosti, čemur se lahko izogneš, če nastaviš ločljivost tako, kot dejanjsko je pik na steklu LCDja.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Brane22 ()

king67 ::

Ustrezni gonilniki za grafično?

lp,
king67

Madmax_ ::

Hvala vsem za odgovore.

Monitor imam priklopljen z VGA kablom, ki je bil zraven.

Imam nastavljeno na native frekvenco za ta monitor 1280X1024 (5:4).

Gonilnike imam tiste, ki mi jih je Ubuntu inštaliral ob namestitvi in so pravi za mojo ATI kartico. V ATI Catalyist Control Center mi pravilno zazna monitor, resolucijo in frekvenco osvežitve.

................................................................................................................
Zadnje dni sem preučeval razlike med LCD in CRT monitorji. LCDvsCRT
Ena izmed razlik je ta, da imajo LCD slabši odzivni čas kot CRT. In zaradi tega se lahko pojavi ghosting" effect.
Moj monitor ima odzivni čas 5ms.

potem sem še našel tale post v angleščini:
...................................................................................................................
Yes, it "flickers" while scrolling.

It's doing that because the pixels on the LCD take time to change from one color to another (pixel response time). As a result, the delay in the change the lines (which are densely packed) to sorta blend in with each other. Try it on a CRT and it will definitely look different. Also, try orangewhoopass.com for you Astros fans. It has the same effect on the lined orange background.

It is also the reason why words and letters will appear to get "darker" while scrolling (try scrolling a page very slowly). The letters effectively become a pixel "thicker" due to the brief pixel response time. I've noticed this a bunch in Lineage 2, where if you're playing on a LCD and run by people's names or shops, the text will appear to shimmer. It does not happen on my CRT.

http://forums.anandtech.com/showthread....

Tako sem predvideval, da se to utripanje vrstic oz. meglenost pri počasnem premikanju skozi tekst pojavalja zaradi slabega odzivnega časa - vsak piksel potrebuje čas da se spremeni iz ene barve v drugo, največ časa seveda iz črne v belo in obratno.

Še vedno nisem prepričan ali je to normalno ali ne ??? sem pač ves čas uporabljal CRT monitor.


p. s. se opravičujem za dolgi post.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Madmax_ ()

Madmax_ ::

Da še poudarim slika je ostra, ko se ne premikam skozi tekst.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Madmax_ ()

darkolord ::

Ima monitor možnost DVI/HDMI/DP priklopa?

Madmax_ ::

Zadevo sem rešil. NI bil kriv monitor, ampak Firefox.

Nastavitev v Firefoxu --> Use smooth scrolling je bila vklopljena.
Prej vem, da je bila ves čas izklopljena (in na to sem bil navajen) in ni mi jasno kako se je sama vklopila(FF še nisem posodobil). Verjetno ko sem zamenjal monitor, se je spremenila resolucija za firefox in s tem se je tudi spremenila ta nastavitev.
Z smooth scrolling vključeno se pomikaš piksel za piksel, z izklopljeno pa več pikslov hkrati.

Kakorkoli s to nastavitvijo izključeno ni več tega "utripanja" vrstic pri premikanju dol/gor.


lp

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Madmax_ ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

Vse o LCD od A-Ž (strani: 1 2 3 4165 166 167 168 )

Oddelek: Kaj kupiti
8372979562 (44398) hariscorale
»

Povezava VGA na HDTV preko HDMI (strani: 1 2 )

Oddelek: Zvok in slika
5219617 (9130) kozorog
»

Hitrost LCD-ja in osveževanje... (strani: 1 2 )

Oddelek: Strojna oprema
595114 (4147) Poldy
»

Igranje na najvišji ločljivosti

Oddelek: Novice / Grafične kartice
454408 (3198) Suli
»

zakaj je LCD bolj zdrav (strani: 1 2 )

Oddelek: Zvok in slika
557117 (5801) trs

Več podobnih tem