» »

GNOME ponuja štipendije za punce

GNOME ponuja štipendije za punce

vir: GNOME
GNOME - GNOME je skupaj z Mozillo, Wikimedio, Fedoro in še nekaterimi dobro znanimi odprtokodnimi organizacijami najavil sveži, že peti krog štipendij za punce programerke. Skupaj je na voljo 20 razpisanih mest z 5.000 dolarjev štipendije, za obdobje od 2. januarja do 2. aprila prihodnje leto.

Outreach Program for Women, kot se shema imenuje, želi povečati delež programerk v odprokodnem programju, ki je izjemno nizek, to kljub temu, da na lastniškem (zaprtokodnem) programju dela že več kot debela četrtina žensk. Podobne programe (gender diversity grants) ponujajo še številne druge organizacije, ter v zadnjem času skoraj vse večje odprtokodne konference (zastonj kotizacija, potni stroški, podobne dobrote). Veliko se dela tudi na odnosu med sodelavci, ki naj bi bil v programerski branži še vedno zelo šovinističen.

Prijavo je potrebno oddati do ponedeljka, 3. decembra, še pred tem pa mora vsaka kandidatka oddati vsaj en odprtokoden prispevek k enemu od vključenim projektov. Štejejo tako koda, kot tudi dokumentacija, dizajn ali marketing. Seznam izbranih kandidatk bodo objavili teden dni kasneje, 11. decembra. Delo se potem začne z 2. januarjem prihodnje leto, pričakuje pa se polni delovni čas (~ 40 ur na teden). Delalo se bo od doma, komunikacija z mentorji pa bo potekala preko omrežja IRC.

V zadnjem krogu, ki je potekal čez letošnje poletje, je že sodelovala tudi mariborska grafična oblikovalka Barbara Muraus (aka. Stereotype), in sicer na dizajnu svg ikonic za namizno okolje GNOME. Slo-Techovke ste tako vljudno vabljene k prijavi. Sicer pa je prihodnji mesec na voljo še začetna delavnica Rails Girls Ljubljana, po zgledu hrvaških kolegic.

113 komentarjev

«
1
2 3

shubell ::

rasizem! še descom naj ponudijo štipendije ;)

jlpktnst ::

Ženske očitno ne verjamejo v odprto kodo.

avAnger ::

Povezava med zenskami in denarjem je v tem primeru vec kot ocitna...

mihec87 ::

Ni neumno privabiš ženske geeki itq potem derejo tja..:D

jype ::

Ničesar, poleg tega da ženske v okolju, kjer jih ljudje ne smatrajo za manj sposobne, naredijo ogromno.

Izi ::

jype je izjavil:

Ničesar, poleg tega da ženske v okolju, kjer jih ljudje ne smatrajo za manj sposobne, naredijo ogromno.
...če niso ravno na porodniškem dopustu.

jype ::

No, takih seksističnih opazk se dekleta naveličajo in ravno zato jih je v tehnoloških firmah tako malo.

@nny ::

Ravno med IT - jevci se najdejo največja goveda in sexisti.
'For most of history, Anonymous was a woman.' Virginia Woolf

Matek ::

@nny je izjavil:

Ravno med IT - jevci se najdejo največja goveda in sexisti.
Ne bi bil tako ozek, osebno se mi zdi, da so v večini naravoslovnih sfer podobne težave. Je pa res, da odsotnost žensk na področju viša verjetnost za pojav omenjenih neprijetnih ljudi.
Bolje ispasti glup nego iz aviona.

@nny ::

O ja, bom ozka. Takih cepcev ni nikjer.
'For most of history, Anonymous was a woman.' Virginia Woolf

lunamit ::

mihec87 je izjavil:

Ni neumno privabiš ženske geeki itq potem derejo tja..:D


There are 10 types of people. Those who understand binary and those who don't.

jype ::

@nny> O ja, bom ozka. Takih cepcev ni nikjer.

Najbolj pomaga, če jim ilustriraš podoben čustveni odziv, na primer takole:

Izi> ...če niso ravno na porodniškem dopustu.

Mhm, pr vas v Albaniji ste mel to bolš rešen, ne vem pa točno, zakaj si se pol preselu k nam.

Lunamit, velik boljši comic na to temo obstaja:

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: jype ()

gruntfürmich ::

nonstop nas futrajo s takimi in drugačnimi forami da je žensk premalo tu in tu in tu... in potem dobivajo nepoštene spodbude, kot je recimo ta ali pa določene butaste kvote za ženski kolektiv.
te debilne levičarske fore so že postale skrajno neokusne in omejujoče.
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

Mipe ::

Zakaj je spol razvijalcev tako pomemben? Ga je res potrebno vsiljevati, ne glede na veščine in znanje? Saj ne, da zaničujem ženske, ampak jaz sem praktičen človek in raje vidim, da na projektu dela sposobna oseba. Če je moški sposoben in ženska ne, bom vzel moškega. Če je moški nesposoben in ženska sposobna, bom vzel žensko. Če sta oba sposobna, bom vzel oba. Pa konec. Ne bom jemal nekoga samo zato, ker moram.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Mipe ()

jype ::

Mipe> Saj ne, da zaničujem ženske, ampak jaz sem praktičen človek in raje vidim, da na projektu dela sposobna oseba.

Saj ne da bi imel kaj proti tebi osebno, ampak kretenov pa res ne prenesem.

34054 ::

Če se je slučajno v kakšni računalniški šoli znašla ena punca, kar je bilo včasih redkost, danes ne vem kako je, je bilo pravilo da ne rabi znati popolnoma nič (ne pretiravam!), pa bo najnižja ocena ki jo bo dobila vseeno tri. Spodbujati je pač potrebno dekleta, se je govorilo.

Podobne programe (gender diversity grants) ponujajo še številne druge organizacije ...


Ni mi jasno, če žensk nekaj ne zanima, a je to takšna katastrofa? Saj pa samo vendar različni. Če jih bo nekaj zanimalo, pa verjamem da so dovolj sposobne da se bodo vključile.

ahac ::

jype je izjavil:

No, takih seksističnih opazk se dekleta naveličajo in ravno zato jih je v tehnoloških firmah tako malo.

Čaki, čaki, čaki.... glede na grafek zgoraj jih je v closed source firmah ful več kot pri opensource projektih.
A imajo opensource programerji tolk več seksističnih opazk?

Zakaj je tud tolk mal moških frizerjev? A imajo tam frizerke seksistične opazke?
Slo-Tech Discord - https://discord.gg/ppCtzMW

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: ahac ()

jype ::

ahac> A imajo opensource programerji tolk več seksističnih opazk?

Ja, celotno gibanje je polno zelo neolikanih prepotentnežev.

ahac> Zakaj je tud tolk mal moških frizerjev?

Ni jih malo, le moški ne hodijo prav pogosto k njim.

Mipe ::

jype je izjavil:

Mipe> Saj ne, da zaničujem ženske, ampak jaz sem praktičen človek in raje vidim, da na projektu dela sposobna oseba.

Saj ne da bi imel kaj proti tebi osebno, ampak kretenov pa res ne prenesem.

Zakaj? Ker gledam na to, kaj oseba zna, in ne če ima lulija?

34054 ::

Vredno ogleda, ko smo že ravno na tej temi: :)

jype ::

Mipe> Zakaj? Ker gledam na to, kaj oseba zna, in ne če ima lulija?

Ne, tvoj stavek je bil točno isti kot moj, samo da je bil uperjen zoper ženske in zelo jasno impliciral, da ženske ne morejo biti sposobne (čeprav mi je povsem jasno, da taka implikacija ni bila tvoj namen je vseeno zelo pomenljivo, da moški brez pomisleka izrečemo takšno reč).

@nny ::

ahac je izjavil:

jype je izjavil:

No, takih seksističnih opazk se dekleta naveličajo in ravno zato jih je v tehnoloških firmah tako malo.


Čaki, čaki, čaki.... glede na grafek zgoraj jih je v closed source firmah ful več kot pri opensource projektih.
A imajo opensource programerji tolk več seksističnih opazk?


Nedolgo nazaj sva se odkrito spičila z closed source multinational&co. ego-do-nebes sexistom. Na drugi strani so bili vsaj videti pripravljeni na pogovor; mogoče so prikriti sexisti in se samo delajo demokratične. :)
'For most of history, Anonymous was a woman.' Virginia Woolf

Mipe ::

jype je izjavil:

Mipe> Zakaj? Ker gledam na to, kaj oseba zna, in ne če ima lulija?

Ne, tvoj stavek je bil točno isti kot moj, samo da je bil uperjen zoper ženske in zelo jasno impliciral, da ženske ne morejo biti sposobne (čeprav mi je povsem jasno, da taka implikacija ni bila tvoj namen je vseeno zelo pomenljivo, da moški brez pomisleka izrečemo takšno reč).

Res?

Potem je težava v interpretaciji moje izjave, ker zagotovo ni bila tako mišljena. Kreten pa sem jaz, ne tisti, ki napačno interpretira moje izjave?

mihec87 ::

Skoraj vedno se nekje najde sexsistični kreten..jbg..

jype ::

Mipe> Potem je težava v interpretaciji moje izjave, ker zagotovo ni bila tako mišljena. Kreten pa sem jaz, ne tisti, ki napačno interpretira moje izjave?

Si zgleda napačno interpretiral mojo izjavo, ane.

gruntfürmich ::

mihec87 je izjavil:

Skoraj vedno se nekje najde sexsistični kreten..jbg..

tudi meni ni ušeč če me sodelavec ali šef čudno pogleda, pa kaj?
ženske pa imajo VELIKO več opazk kot mi do njih, tko da ne začet razmišljat v tej smeri...
"Namreč, da gre ta družba počasi v norost in da je vse, kar mi gledamo,
visoko organizirana bebavost, do podrobnosti izdelana idiotija."
Psiholog HUBERT POŽARNIK, v Oni, o smiselnosti moderne družbe...

mihec87 ::

V bistvu bi moral napisat v multisex varianti..

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: mihec87 ()

Mipe ::

jype je izjavil:

Mipe> Potem je težava v interpretaciji moje izjave, ker zagotovo ni bila tako mišljena. Kreten pa sem jaz, ne tisti, ki napačno interpretira moje izjave?

Si zgleda napačno interpretiral mojo izjavo, ane.

Ne bi bilo prvič in tudi zadnjič ne bo. Sem pač nekoliko socially awkward.

Sicer pa sodelujem z ameriško firmo, ki zaposljuje freelancerje. Ni veliko žensk med nami razvijalci, jih je pa nekaj. Kar dosti jih je med artisti, delo pa poteka profesionalno. Doslej še nisem razmišljal o njih kot o osebah, samo kot o sodelavcih pri skupnem projektu. So dobri in so slabi sodelavci, ne glede na spol, ki največkrat ni razviden - delujemo namreč prek psevdonimov.

jype ::

Jasno, ampak to ni srž problema. Srž problema je v tem, da je (še posebej v tej industriji) seksizem globoko zakoreninjen v korporativni kulturi zahodnega dela sveta (poleg mizoginije, ksenofobije in rasizma).

To se počasi spreminja, a le zato ker se nekateri tega problema zavedajo in ga zavestno poskušajo rešiti.

Mipe ::

Vendar je affirmative action slaba rešitev, ki samo podžiga nestrpnost do "vsiljivcev".

jype ::

Jasno, to je tudi po moje zgrešen pristop, je pa fino, da človek premisli, preden kaj nesramnega blekne.

Mipe ::

To je tudi res.

ahac ::

mogoče so prikriti sexisti in se samo delajo demokratične.

Verjetno res. V firmi, kjer te lahko sliši šef se moraš sigurno obnašat drugač kot če sodeluješ pri opensource projektu.

Srž problema je v tem, da je (še posebej v tej industriji) seksizem globoko zakoreninjen v korporativni kulturi zahodnega dela sveta (poleg mizoginije, ksenofobije in rasizma).

Ne pravim, da to ni res ampak... 1.5%? Tukaj mora bit še kaj.... ne vem... recimo to, da jih programiranje mogoče ne zanima tolk? Pri opensource projektih je sploh tako, da tam sodelujejo tisti, ki to delajo z veseljem in ne samo za službo.
Slo-Tech Discord - https://discord.gg/ppCtzMW

driver_x ::

Pred malo več kot 15 leti smo bili na študiju računalništva v ZDA moški v manjšini, na FRIju pa so bile takrat v letniku dve ali tri punce. Nikoli mi ni bilo jasno, zakaj se tako malo punc odloča za študij računalništva.

mihec87 ::

Jih že ne veseli..tako kot so fantje v kozmetični šoli v manjšini..

Mipe ::

Ja, kje so štipendije za fante pri kozmetiki?

34054 ::

Ne pravim, da to ni res ampak... 1.5%? Tukaj mora bit še kaj.... ne vem... recimo to, da jih programiranje mogoče ne zanima tolk? Pri opensource projektih je sploh tako, da tam sodelujejo tisti, ki to delajo z veseljem in ne samo za službo.


Mislim da si s tem kar zadel bistvo. In še enkrat, s tem ni popolnoma nič narobe.

jype ::

Mandi ::

Vidim, da so modi na dopustu :)

para! ::

Zakaj je važno katerega spola so osebe, ki opravljajo neko delo? A nismo že mimo tega, da so moški sposobni za to, ženske pa za drugo?
Death before dishonor!

jlpktnst ::

Nevem če imam prav, ugibam, samo en razlog za čudno obnašanje moških v IT do žensk je mogoče tudi pomanjkanje žensk? Če bi bilo že itak 50:50 bi se vse izravnalo. Tako je pa 95:5 in je seveda prevladujoča klika tista ki narekuje kako in kaj.

metalc ::

Pri "piti" za proprietary SW so gledali strogo samo developerje ali kar kadrovsko strukturo celotnih firm (skupaj s prođekt meneđmentom, tajnicami, HR, marketingom ipd.)?

Tamius Han ::

shubell je izjavil:

rasizem! še descom naj ponudijo štipendije ;)

Danes sem se naučil, da je spol rasa.

@nny ::

metalc je izjavil:

Pri "piti" za proprietary SW so gledali strogo samo developerje ali kar kadrovsko strukturo celotnih firm (skupaj s prođekt meneđmentom, tajnicami, HR, marketingom ipd.)?


Programerje.
'For most of history, Anonymous was a woman.' Virginia Woolf

ales85 ::

Enakopravnost na višku. Diskriminacija pa tudi. Enako kot želje po večjem številu žensk v upravnih odborih in drugje ali še huje - kvotah za število žensk.

Sicer sploh nisem proti temu ampak za ene želje se borijo z orodji proti katerim so načeloma proti. Diskriminacija na sploh prepovedana in osovražena ampak tukaj je pa očitno čisto primerna.

Blue3D ::

Moški so boljši frizeri in kuharji, ženske pa boljše programerke. :)
Tested on Quakers
I5 13600K 6800XT

carota ::

Seksizem in podcenjevanje žensk se vidi že v samem tonu novice. Medtem ko jih v pripeti sliki naslovijo z "ladies", pa tukaj avtor prevede v "punce"?!?

Grumf ::

Ta oglas za gnome je spolna diskriminacija in bi ga bilo treba sankcionirati! ;((
Human beings, who are almost unique in having the ability to learn from the
experience of others, are also remarkable for their apparent disinclination
to do so.

BigWhale ::

"Geek Feminism" je nekaj kar so feministi (in feministke, da nau pomote) pripeljali v totalen absurd.

Nekaj domacega branja:

http://nicegirlslikesextoo.com/2012/07/...
http://rikkiendsley.com/?p=101

Nihce ne pravi, da ne prihaja do diskriminacij, nihce tudi ne pravi, da je tale stipendija (in podobne stvari) zgresena zadeva. Prihaja pa do tega, da se iz tega, ker je v neki branzi industrije premalo zensk, dela problem. Ce se zenske aktivno diskriminira, potem je to problem, ce pa zensk enostavno ni, potem pa to ni vec nek hud problem.

A je zensk premalo zato, ker se jih tako diskriminira? To je pa nekaj kar se lahko vprasamo.
«
1
2 3


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

Štipendija (strani: 1 2 3 436 37 38 39 )

Oddelek: Šola
1917471092 (10820) History
»

Vračanje štipendije, si lahko kaj sami vzamejo z računa ? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7833382 (13585) next3steps
»

2. januar: Dela prost dan? (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Problemi človeštva
27847404 (37347) Horejšio
»

Pet let stara tožba T-2 proti Telekomu dočakala prvi narok (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Tožbe
6021244 (17815) xerian
»

Američani snubijo bodoče IT-strokovnjake s tekmovanjem

Oddelek: Novice / --Nerazporejeno--
213826 (2565) pablic

Več podobnih tem