» »

2. januar: Dela prost dan?

2. januar: Dela prost dan?

Invictus ::

Ta nemška učinkovitost je malo pretirana.

Edino, kar je tam jasno, je odgovornost. Vse ostalo je včasih še hujše kot tu... Ampak, ko se navadiš sistema, je za Balkanca super. Sploh, če narediš svoj del. Za ostalo se ti sladko jebe, in si vmes lepo fraj. Zelo hitro se namreč naučiš, da se ne sekiraš za celoten projekt, ker nanj preprosto nimaš vpliva, razen svojega dela.

Meni je super :D.

Pri Slovencih se pa nikoli ne ve kdo je odgovoren. In ko projekt zamuja, na koncu najebe največji črnec na projektu.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

krneki0001 ::

V bistvu najebe tisti, ki je največ naredil, ker zanj se ve da je delal. Češ zakaj nisi še več naredil?

RockyS ::

@Tilen
Upam, da boš razložil o kateri branži si govoril. Sklepam da o IT?
Danes je 9.12, šef v nemčiji se že cel december, vsak dan udeležuje sestankov z mačkom. Porabimo pol ure, da se sestanek sploh začne in pol ure vmes, ker ga čakamo da razmišlja. Ga razumem, ne moreš dat od sebe 100% ko imaš mačka. Ampak vseeno je nemec, ki po tvojih izjavah dela dosti bolje kot jaz ki sem slovenec. Pač, potem bom jaz posplošil, da so vsi v Nemčiji pijanci in da sploh nič ne delajo. Pa ne bom, ker gledam širšo sliko.
Kot ti je razložil imagodei, je vse odvisno od podjetja in branže v kateri si. Če primerjamo naš javni sektor se 2.1 ne dela nič. Ni operacij, ni posegov, ni nič. Dežurnega zobozdravnika lahko obiščeš ali urgenco. Poskusi it na izlet v parlament 2.1 . Vso srečo. Kaj se 2.1. dogaja v gradbenem sektorju? Nič ali zelo malo. Pač zanima me, kateri sektor v sloveniji dejansko laufa na polno 2.1. ? Mislim, da livarne in steklarstvo laufa, ampak še to je odvisno kako padejo datumi, ker je v pač v igri ugašanje/prižiganje peči.

Glede efektivnosti tujcev in slovencev. Angleži s katerimi sem sodeloval ali jih poznam imajo efektivnost 8 ali več ur na dan. Kaj bi na to rekel tvoj nemec? Anglež ga pelje scat. Ampak kaj je jeba? Anglež je na delovnem mestu od 9ih do 19ih. Jaz sem svoje statistične podatke obrnil v svoj prid, vem da boš ti z enakimi podatki naredil obratno. Lahko bi tudi pogledali efektivnost zaposlenih v Googlu, Microsoftu, Applu ... Fitnes,frizer, restavracije, spalnice, vrtec vse to je v podjetju. Nobeno podjetje ne nudi takih ugodnosti zato, ker so pač zaposlenim prijazno podjetje, ampak ker se zavedajo da s tem dvigujejo efektivnost. V sloveniji ti pač ponudijo košarico svežega sadja in neomejeno količino kave.

Zelo rad bi videl kake dokaze oz. statistiko o dopustih, bolniških in efektivnosti na področju, seveda naj vključuje tudi slovenijo. Za IT forum se mi ne zdi primerno, da nekaj posplošujemo vse povprek.

Invictus ::

RockyS je izjavil:

Angleži s katerimi sem sodeloval ali jih poznam imajo efektivnost 8 ali več ur na dan. Kaj bi na to rekel tvoj nemec? Anglež ga pelje scat. Ampak kaj je jeba? Anglež je na delovnem mestu od 9ih do 19ih.

Angleži imajo glede nadur zelo strogo zakonodajo. Vse je treba napovedati mesec vnaprej. zato večinoma delajo po 8 ur. Ali pa 10, pa je potem en dan v tednu fraj. To počne marsikdo, ampak pove pa ravno ne. Spet je pa odvisno od podjetja, ali je malo podjetje, ali multinacionalka.
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Tilen ::

Govoril sem na splošno, drugače sem zaposlen v IKT.

Naprej: zadnjič smo evropski IT guyi iz koncerna imeli Skype konferenco, Anglež na neki točki pove, da se mu nek projekt komplicira in je v dveh mesecih naredil minimalni napredek. Nakar se oglasi Nemec in pove, da ne razume, zakaj se sekira, ker v Nemčiji bi za podoben projekt on 2 meseca samo pripravljal dokumentacijo. Nihče od prisotnih se ni smejal, ker smo vedeli, da misli smrtno resno.


Skype konference so pri nas časovno omejene. Imaš recimo planirano 1 uro in če se v tem času ne dogovoriš, enostavno ob potečenem času prekine (npr 12:45:00) in niti ne moreš ponovno vzpostaviti povezave. Planiraj na novo.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

RockyS ::

Invictus je izjavil:

RockyS je izjavil:

Angleži s katerimi sem sodeloval ali jih poznam imajo efektivnost 8 ali več ur na dan. Kaj bi na to rekel tvoj nemec? Anglež ga pelje scat. Ampak kaj je jeba? Anglež je na delovnem mestu od 9ih do 19ih.

Angleži imajo glede nadur zelo strogo zakonodajo. Vse je treba napovedati mesec vnaprej. zato večinoma delajo po 8 ur. Ali pa 10, pa je potem en dan v tednu fraj. To počne marsikdo, ampak pove pa ravno ne. Spet je pa odvisno od podjetja, ali je malo podjetje, ali multinacionalka.


Ne, gleda se jim efektivnost 8 ur, zato so 10 ur, pišejo pa jih 8. Glede enega dneva dopusta pa ja, je enako kot v Avstriji glede malice, ko kolegi jamrajo da se jim malica ne šteje v delovnik, ja, samo v petek pa znajo vsi ob 1ih spakirat in it.

Tilen je izjavil:

Govoril sem na splošno, drugače sem zaposlen v IKT.

Naprej: zadnjič smo evropski IT guyi iz koncerna imeli Skype konferenco, Anglež na neki točki pove, da se mu nek projekt komplicira in je v dveh mesecih naredil minimalni napredek. Nakar se oglasi Nemec in pove, da ne razume, zakaj se sekira, ker v Nemčiji bi za podoben projekt on 2 meseca samo pripravljal dokumentacijo. Nihče od prisotnih se ni smejal, ker smo vedeli, da misli smrtno resno.


Skype konference so pri nas časovno omejene. Imaš recimo planirano 1 uro in če se v tem času ne dogovoriš, enostavno ob potečenem času prekine (npr 12:45:00) in niti ne moreš ponovno vzpostaviti povezave. Planiraj na novo.



In kaj ima trajanje skype koference s tem, da se nemcu jebe za zamudo na projektu, ker bi on tako dolgo samo dokumentacijo pripravljal?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RockyS ()

lopov ::

Da še jaz pristevim lonček glede zahodnjakov (nemci in avstrijci) -- ob petkih jih gnjaviš cel dan za neke podatke, nato pa ob 15h ali 16h pošlje mail in gre iz službe. Če kaj ni OK ni šans, da ga prikličeš ali dobiš odgovor in ne moreš narediti svojega. Čakaš do ponedeljka in nato mine pol dneva, preden popucaš stvari za nazaj. Druga skrajnost so madžari s katerimi poslujemo -- začnejo ob 8h in ob 19h še vedno odgovarjajo na maile.

In da ne bom čisto OT -- dam glas za 2. januar da se vsaj občuti, da je novo leto in "praznik".

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: lopov ()

Invictus ::

Ob petkih se v zahodnem svetu pač ne komunicira. Jebe se tam enemu zahodnjaku, če bi ti rad nekaj na hitro v petek popoldne naredil. Bi pač prej povedal.

Ravno tako se decembra praktično ne daje nič v produkcijo. Folk je na dopustih...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

RockyS ::

lopov je izjavil:

Da še jaz pristevim lonček glede zahodnjakov (nemci in avstrijci) -- ob petkih jih gnjaviš cel dan za neke podatke, nato pa ob 15h ali 16h pošlje mail in gre iz službe. Če kaj ni OK ni šans, da ga prikličeš ali dobiš odgovor in ne moreš narediti svojega. Čakaš do ponedeljka in nato mine pol dneva, preden popucaš stvari za nazaj. Druga skrajnost so madžari s katerimi poslujemo -- začnejo ob 8h in ob 19h še vedno odgovarjajo na maile.

In da ne bom čisto OT -- dam glas za 2. januar da se vsaj občuti, da je novo leto in "praznik".


Kako ti naj odpiše, če ne more ;)
Volkswagen turns off Blackberry email after work hours

bluefish ::

Če se ne motim, se to ureja z zakonom, ki prepoveduje delodajalcem, da gnjavijo zaposlene s službenimi maili in klici izven delovnega časa.

Machete ::

Saj pri nas tudi sklopjo ob 12:00 v petek. Dobavitelji, ki imajo nemške ali avstrijske lastnike :D
Samo delajo pa čez teden po 9ur.

Ampak v tej temi ste pač nerealni oz. subjektivni. Vsak gleda svojo branžo, enačimo pa potem vse možne biznise, od čevljarja, ki dela sam, do linije z 500 ljudmi ali IT 5 člankse ekipe in pametujemo glede urnikov in preveč/premalo učinkovitosti..
Ne gre to tako. Vsaka branža in vsaka oblika organizacije je dokaj svet zase. Tako da metat izjave ob petkih se v zahodnem svetu bla bla bla.. je brezveze. Eni ja, eni pa sprežejo šele v nedeljo, če.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Vajenc ::

Tilen je izjavil:

V podjetju, kjer sem zaposlen, smo s 1.12.2016 ukinili registracijo odmora za malico
Verjetno bodo s tem (v Simobilu?) imeli le več legitimnosti pri odpuščanju ;)

Iz naštetega v temi je razvidno, da je več tehtnih argumentov, ki govorijo za dela prost 2. januar.
1. Kazalci, zaradi katerih se je ukinil dela prost 2. jan, so šli navzgor.
2. Je vladna propaganda, hkrati pa bo ta resnično nagradila večino delovno aktivnega prebivalstva.
3. Za turizem bo to češnja na decembrski torti, kdor želi pa lahko dela tudi 2. januarja (ni prepovedano).
4. Družine bodo dodatno vesele za podaljšane novoletne počitnice. itn.

Argument proti:

Tilen je izjavil:

Kaj točno tistim, ki ste v splošnem proti dela prostim dnem, preprečuje delo na te dni?

Nič. Vseeno ne bom zate obkrožil prostega dneva.


Če bi šli na volitve, odločitev ZA ali PROTI ne bi bila težka.
Not only is there no God, but try finding a plumber on Sunday.
Woody Allen

Furbo ::

Brezveze da je to dela prosti dan, ker bo to zgolj za birokrate, ki imajo že sedaj polne riti.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

RockyS ::

Uh, potem je na s-t polno birokratov.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: RockyS ()

imagodei ::

Tilen je izjavil:

Naprej: zadnjič smo evropski IT guyi iz koncerna imeli Skype konferenco, Anglež na neki točki pove, da se mu nek projekt komplicira in je v dveh mesecih naredil minimalni napredek. Nakar se oglasi Nemec in pove, da ne razume, zakaj se sekira, ker v Nemčiji bi za podoben projekt on 2 meseca samo pripravljal dokumentacijo. Nihče od prisotnih se ni smejal, ker smo vedeli, da misli smrtno resno.


Skype konference so pri nas časovno omejene. Imaš recimo planirano 1 uro in če se v tem času ne dogovoriš, enostavno ob potečenem času prekine (npr 12:45:00) in niti ne moreš ponovno vzpostaviti povezave. Planiraj na novo.

Slabo bereš. Nisem govoril o tem.
- Hoc est qui sumus -

Tilen ::

Verjetno nisem bil dovolj jasen, da bi se videla podobnost. Tistemu na drugi strani je vseeno, če si se ti odločil za small talk in na koncu agenda ni šla skozi. Ob koncu odmerjenega časa ni več na voljo.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Tilen ()

Tilen ::

Posledično, ker nekdo ni mogel biti 5 min dlje, se bo vse zamaknilo za 14 dni.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Invictus ::

Temu se reče slaba priprava na sestanek... In preveč čveka...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Tilen ::

Zato je planiranje izjemnega pomena in čas je dejansko denar. Precej denarja.
413120536c6f76656e696a612c20642e642e

PaX_MaN ::

Čemu pa potem nimate odmerjene zgolj ene minute?

imagodei ::

8-O
Zamuda na projektu ni bila zaradi sestanka, Skype konference ali zaradi smalltalka. Anglež je samo opisoval situacijo, v kateri se je znašel njegov projekt (ki ni imel veze z našo Skype konferenco - to je bil samo online sestanek, da smo zaposleni v IT oddelkih posameznih podjetij evropskega dela koncerna slišali, s čim se trenutno ukvarjajo druga sestrska podjetja).

Tle not vleči Skype je čisto zgrešeno. Lahko, da si želel potegnit kakšno vzporedno poanto, ampak to si brez veze pripel v odgovor na primer, ki sem ga opisal.
- Hoc est qui sumus -

Smurf ::

Ce 5min lahko pokvari za 2 tedna delovnega procesa, pomeni da so delovni procesi slabo planirani.

RockyS ::

imagodei je izjavil:

8-O
Zamuda na projektu ni bila zaradi sestanka, Skype konference ali zaradi smalltalka. Anglež je samo opisoval situacijo, v kateri se je znašel njegov projekt (ki ni imel veze z našo Skype konferenco - to je bil samo online sestanek, da smo zaposleni v IT oddelkih posameznih podjetij evropskega dela koncerna slišali, s čim se trenutno ukvarjajo druga sestrska podjetja).

Tle not vleči Skype je čisto zgrešeno. Lahko, da si želel potegnit kakšno vzporedno poanto, ampak to si brez veze pripel v odgovor na primer, ki sem ga opisal.


Mislim, da je Tilen ciljal na moj komentar glede pol urne zamude pred sestankom in pol urne zamude med sestankom.

imagodei ::

Odgovarjal je pa meni...
- Hoc est qui sumus -

Tilen ::

413120536c6f76656e696a612c20642e642e

Utk ::

Furbo je izjavil:

Brezveze da je to dela prosti dan, ker bo to zgolj za birokrate, ki imajo že sedaj polne riti.

Butasta logika. Tvoji birokrati glih tako nič ne delajo 2.1 kot tudi 3.1, pa če je praznik al ne, razlika je samo kdo jim ogrevanje in elektriko plača.

Furbo ::

Glede na to, da se birokratska gnezda povsem enako ogrevajo, če so tam ali niso, niti računalnikov ne izklapljajo, ker so jih nesposobni spet vklopiti, so lahko tudi na delu.
i5-13600K, STRIX Z790-F, 32GB DDR5, 2TB Samsung 990PRO, Toughpower GF3 1000W
RTX3070, ALIENWARE AW3821DW, DELL U3014

next3steps ::

Itak je to bolj mišljeno za delovno prebivalstvo, kjer se jim plača giblje tam okoli minimalke. Birokrati pa če delajo ali ne, je vseeno.
Dodatno je Zakon o dopolnitvi Zakona o minimalni plači (Uradni list RS, št. 92/2015) iz minimalne plače izvzel še tri dodatke za delo v posebnih pogojih dela, ki izhajajo iz razporeditve delovnega časa, in sicer:
dodatek za nočno delo,
dodatek za delo v nedeljo ter
dodatek za delo na praznike in dela proste dneve po zakonu

Horejšio ::

V torek bo odločitev. So pa nekateri ponudili v zameno 2 cerkena praznika :)

Zgodovina sprememb…

MrStein ::

Kdaj se tiskajo koledarji? Da ne bo potem na roke z rdečo pobarvan 2. januar. :)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

dj_uro ::

Pri nas v firmi je že ;)
vw-klub.si

Karaya 52 ::

imagodei je izjavil:

Očitno imaš hude bralne težave. Napisal sem:
mi smo na 40 (-2,5h za malico

na kar me greš ti opomnit, da delamo 37,5h in ne 40? Really? A tko si predstavljaš pogovor na nivoju?

Nadalje - bolniške si nekam vtakni, ker tega, kar ti blodiš, v Sloveniji ni. Slovenski delavci so po prezentizmu nad evropskim povprečjem. Klasika je, da na delo prihajamo z 38 vročine, se sprejamo z Angalom in jemo Daleron Cold3 tablete. Pa nekako preguraš tiste 3-4 dni, ko je najhuje! Seveda pri tem okužiš 1/3 kolektiva (oni pa poskrbijo še za preostali 2/3) - seveda potem nekateri od teh dejansko ostanejo doma!


Po dolžini bolniških odsotnosti oziroma višini zdravstvenega absentizma, ki se meri v povprečnem številu dni na zaposlenega, je Slovenija med prvimi štirimi državami v Evropi.


http://www.zurnal24.si/osmino-delovne-d...

Pri nas je petek tak kot ponedeljek, v službo pridem ob 8h30 in domov grem ob 18h30. Je pa res da imam plačo višjo od mehkega Mira, ampak tak delovnik imajo tudi ostali v Švici. In 9 dela prostih dni + 20 dni dopusta. Kar se nadur tiče, se štejejo samo ko presežeš določeno mejo in te ure se lahko porabi za dopust. Slovenci so se pomehkužili. Zanimivo je tudi, da je največ bolniških v javnem sektorju, kjer je delovna obremenjenost že tako najnižja. Zgleda da ta sektor privlači največje luzerje.

Zgodovina sprememb…

[D]emon ::

Karaya 52> v službo pridem ob 8h30 in domov grem ob 18h30

In imas od lajfa kaj ?
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

SimplyMiha ::

Nabijanje na ST-ju. In če ima plačo res višjo od Cerarjeve, potem si najbrž lahko marsikaj privošči. Dopust tu, dopust tam, gaming rig ali dva, pa en VR seveda. Je pa povsem njegova stvar, kako lovi ravnotežje med tlako ter udobjem. Vsak po svoje.

So pa 10 ur na dan mokre sanje deloholikov, ki jih doma čaka tečna baba z valjarjem.

[D]emon ::

SimplyMiha> deloholikov, ki jih doma čaka tečna baba z valjarjem

to niso deloholiki, to so samo tipi, ki so se zajebal, pa nimajo jajc babe poslat k hudicu
Mavrik ta forum uporablja za daljsanje e-penisa. Ker si ne upa iz hise.

krneki0001 ::

copate.

Machete ::

Mene pri urniku edino omejuje otrok, tako da si ga krajšam sam na povsem običajnega, da sem lahko čim več z njim.
Za babo mi je vseeno :]
Brez otroka bi bil itak cel dan 24/7 v šihtu, tako kot pred otrokom. No sobote še vedno furam normalno delovne.

Drugače pa plača višja od Cerjarjeve v Švici ni ne vem kaj.. Če ni čez 6 jurjev je 12h delovnik zaman.
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

krneki0001 ::

Raje 1000 evrov plače in pol dneva vsak dan z otrokom, kot pa 6000 evrov plače, čez par mesecev te pa otrok vpraša kdo pa si.

Miha 333 ::

Ko že ravno o Nemčiji. Že moj dedek, ki je imel podjetje, je govoril, da nemci od božiča do treh kraljev (6. januar) ne delajo, vsaj večina privatnih podjetij ne.

Drugače pa imam izkušnjo, ko sem 2.1.2014 moral nekaj nujnega urejati z našim javnim sektorjem. Takrat je to bil četrtek. Dejansko se pred ponedeljkom ni dalo urediti nič, ker so bili v službi samo referenti, tisti ki pa dejansko odločajo o zadevah, pa so bili vsi odsotni. Šlo je za kar nekaj organov: UE, ZPIZ, Ministrstvo, ... "Pokličite v ponedeljek."

morbo ::

Uhu, dela prost dan, hvala vlada in paralment!! Živel prvi Maj, ahm.. drugi Januar!!

A medtem ko proletariat praznuje črvička na trnku, oblastniki že brusijo nože za nadaljnjo odiranje in počasno mariniranje proletariata. Recimo tako: "Če pripravljavci strategije menijo, da si internet zasluži davek na razvado, naj to povedo"

Karaya 52 ::

[D]emon je izjavil:

Karaya 52> v službo pridem ob 8h30 in domov grem ob 18h30

In imas od lajfa kaj ?

¸
Se navadiš in na koncu sploh ne opaziš da si 10 ur na šihtu. Večina ljudi se po šihtu še s športom ukvarja in se tam druži. Iztrebit moraš čas, ki se ga zabije na internetu in podobnih oslarijah (tv...). Otroci (jih nimam) so drugače cel dan v šoli in pridejo domov spat. Nič jim ne manjka. Po statistikah so Švicarji kar se sreče tiče na vrhu. Denar lahko kupi srečo, vprašajte Šporarja. :))

Invictus ::

Npr. v baselski pokrajini je 1.maj delovni dan...

Da ne bo kdo mislil da je 1.maj povsod fraj...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

The Player ::

Invictus je izjavil:

Npr. v baselski pokrajini je 1.maj delovni dan...

Da ne bo kdo mislil da je 1.maj povsod fraj...


No, saj v J. Koreji tudi ni 1. maj uradno prost dan (oz. za nekatere je), ampak si večina takrat vzame kar prosto :D

MrStein ::

So vmes potrdili? (se mi je zdelo, da so na radiju rekli, nisem pa bil pozoren)
Motiti se je človeško.
Motiti se pogosto je neumno.
Vztrajati pri zmoti je... oh, pozdravljen!

Smrekar1 ::

MrStein je izjavil:

So vmes potrdili? (se mi je zdelo, da so na radiju rekli, nisem pa bil pozoren)


Ta teden bo odločeno, morda že danes.

Smrekar1 ::

Pardon, odločili bodo v četrtek, na 40. izredni seji.

http://imss.dz-rs.si/imis/95641042f507b...

St235 ::

Linkal si pa dnevni red za torek...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Smrekar1 ::

St235 je izjavil:

Linkal si pa dnevni red za torek...


Gak! Očitno rabim očala :)
Danes do 10h bomo vedeli. V vsakem primeru je to boljše kot da bi izvedeli v torek. :)

matobeli ::

Danes v financah o "težavah" ki jih bo prinesel 2. Januar kot prost dan in pogledi različnih panog na to.

Največ težav ima -sodstvo! Ja, tisti pri katerih so čakalne vrste daljše od zdravniških in imajo, poleg šolarjev, edini svoje počitnice.

Skopiram članek ko pridem do PCja.

Gregor P ::

The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Obračun nadur v službi

Oddelek: Loža
478369 (5335) solatko
»

Nižja osnovna plača od minimalne (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
5013526 (11042) St235
»

delodajalec mi vzame dopust v času dela prostega dne

Oddelek: Loža
135001 (3839) Furbo
»

Nov praznik 25. oktober Dan suverenosti

Oddelek: Loža
203685 (3321) opeter
»

Koliko vas bo delalo čez praznike božič/novo leto?

Oddelek: Loža
485951 (3195) jype

Več podobnih tem