» »

Ali se vesolje širi?

Ali se vesolje širi?

1
2
»

darkz ::

ja lej vesolje se širi... vse galaksije so zmeraj bol narazen.... in prišel bo čas ko z zemlje nebo videt skoraj niti ene zvezde.. in gravitacija nima in nebo imela zadosti energije ker se razgubi v celem prostoru.... in gravitacija deluje na maso/energijo .. mc2... predstavljaj si kasna masa mora bit da potegne vse vesolje skupaj nazaj... ni sanse

Pomoje nas bo prej pojela kasna supermasivegiant črna luknja :D

aja globalna80 za vsaka taka odkritja so sigurno dobili Nobelovo nagrado, ki pa ti jo nedajo kar tako.. teorijo mora potrdit vsaj 50 znanstvenikov.. npr..

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: darkz ()

Zheegec ::

globalna80 je izjavil:

AHa, zato ker piše na wikipedia? In to je vrhovni dokaz ali kaj? Nekdo je nekaj napisal in vsi slepo verjamemo?

To je kratek povzetek, imaš spodaj seznam virov, pa lahko tiste knjige prebereš. Samo boš imel malo dela :)
"božja zapoved pravi; <Spoštuj očeta in mater>,
ne govori pa o spoštovanju sodstva."
Janez Janša, 29.04.2014

Arto ::

V temple videu je veliko razloženega. Če se prav spomnim, in sem prav dojel, če nekako šteješ prostor kot negativno energijo, se sešteje v 0. Ampak dvomim, da sem prav dojel :)

Arto ::

Ah ne, nisem si prav zapomnil. No skratka, vsekakor vredno ogleda, od temne materije, do temne energije in oblike vesolja.

imagodei ::

globalna80 je izjavil:

AHa, zato ker piše na wikipedia? In to je vrhovni dokaz ali kaj? Nekdo je nekaj napisal in vsi slepo verjamemo?

Ne, ne zato, ker piše na Wikipedii. Tam je samo povzeto tistega, kar preučujejo že slabo stoletje. (Hubble's Law). D0h! A ti si mislil, da se na Wikipediji lahko vsakdo kar nekaj zmisli? Ne, ne. Ne gre to tko. Sicer, če ti Wikipedija ni kul kot vir verodostojnih informacij, lahko v roke vzameš kakšno poljudno-znanstveno knjigo s področja fizike in astronomije.

Redshift je pa sicer del gomile znanstvenih dejstev, ki potrjujejo širjenje vesolja. Druga taka pomembna odkritja so npr. Cosmic Background Radiation @ Wikipedia ter Kvazarji.

globalna80 je izjavil:

In kako boš vedel, da se je nehalo širit. Ti bodo povedali kdo? In jim boš verjel?

Ta sistem verovanja mi ni všeč.

In kdo pove tebi, kaj je bolj prav od širjenja vesolja? Mali zeleni? Joint pred spanjem? Tvoj lokalni bioenergetik? Kje pa imaš izračune, razlage empiričnih dokazov, modele, ki ustrezno razlagajo realnost? Doplerjev efekt v vseh straneh je realnost. Kozmično sevanje ozadja tudi. Kdo tebi daje dokončne razlage, kako stvari stojijo?

Ta sistem verovanja mi ni všeč.
- Hoc est qui sumus -

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: imagodei ()

WarpedGone ::

Ali se vesolje širi?

Strogo gledano se vesolje ne širi - ker nima širine. Mogoče bi lahko definiral volumen in trdil da se ta povečuje ampak zaradi same ukrivljenosti prostora je tut tako definiran volumen precej drugačna žival od tega, čemur mi pravimo volumen. Lahko rečemo, da "klasičnega" volumna vesolje nima. Seveda, ker nima širine in nima mej.

Kar se edino dogaja je to, da se poljubni dve točki prostora oddaljujeta ena od druge, čezdalje hitreje.
V vesolju se podalšujejo razadalje.
Zbogom in hvala za vse ribe

m0LN4r ::

Mogoče pa je več kot eno vesolje? Samo mi tako daleč ne dojamemo stvari in bo čez X let naše vesolje srečalo drugo vesolje in se zaletelo.
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

ales85 ::

Mogoče se pa ne oddaljujejo točke ena od druge ampak se čas upočasnjuje :D

m0LN4r ::

Če se vesolje upočasnjuje pomeni, da ga nekaj zavira oz. vleče nazaj skup. Torej če se ustavi lahko pričakujemo da se bo krčilo?
Je mogoče vesolje, kot neka bungee vrv, ki se je že nekajkrat raztegnila in skrčila in za vsako je bigbang?
https://www.youtube.com/user/m0LN4r

ales85 ::

Ali je bungee ali pa imajo obojestranske sile (vleče narazen in vleče skupaj) takšno vztrajnost, da dolker bolj vleče navzven se bo pač širilo, potem pa ustavilo in ne krčilo. Razen, če neha delovati sila, ki razteza vse skupaj.

rising ::

Samo tole bi pripomnil: To, da se vesolje širi, so ugotovili z uporabo logike. Opazili so pojav X in Y, potem pa so imeli logično pravilo, da če obstaja X in Y to pomeni, da se vesolje širi. Čist enostavno. Logika je moč. :)
Tudi VSI ostali problemi so rešljivi z uporabo logike. Ko enkrat stvari postaviš v pravilno logično strukturo naenkrat dajo smisel, ki ga prej niso imele.

WarpedGone ::

Dalšanje razdalj so izmerili. Izmerili so tudi pospeševanje tega daljšanja.
Zbogom in hvala za vse ribe

tattoo ::

amigo_no1 je izjavil:

Looooooka
Maslov oddaje na rtvslo ?


Tudi mene zanima ta naslov oddaje, hvala. :)
1
2
»


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Vesolje (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
14129896 (1502) JanBrezov
»

Zakaj naj se ne bi bilo možno gibati hitreje od svetlobne hitrosti? (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
25950480 (41634) jype
»

Teorija vsega (strani: 1 2 3 4 5 )

Oddelek: Loža
21630583 (26032) Pithlit
»

Nobelova nagrada za fiziko 2011

Oddelek: Novice / Znanost in tehnologija
144282 (2950) Jst
»

Prihodnost-konec vesolja (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Znanost in tehnologija
13222702 (18663) imagodei

Več podobnih tem