» »

Linux start - pomoč

Linux start - pomoč

einstein :P ::

Živjo, namestil sem linux mint na en trdi disk, na drugem pa sem imel že prej oz. ga še imam w7 ultimate. ko prižgem računalnik naj bi se pojavila možnost kater os izberem (linux ali w7) ampak tega ni, se kar lepo w windows boota.

kaj moram še narediti?

hvala :)
STAY OUT OF MY TERRITORY!

trulex ::

Janac ::

ja pojdi v bios in nastavi s kaj naj se boota

einstein :P ::

Ja z diska se boota ker je na disku ane ampak mam dva diska not, ne morem pa izbirat med njima.
STAY OUT OF MY TERRITORY!

Zvezdica27 ::

lp,

najprej si imel Win? Potem si še ubuntu namestil? Tko je prav! (če si pa najprej ubuntu in pozneje win, so take težave običajne)

Poizkusi Boot-repair, trulexov link je najbolj simple varianta, kar iz liveCD. Moral bi rešiti zadevo. Če ne bomo potem ročno popravljali,

Brez skrbi, vse je rešljivo!

zz

errhec ::

Kako si namestil Linux Mint?
Si imel odklopljen Windows disk?
ČE si imel odklopljenega, moraš pri zagonu izbrati disk na katerem je Linux Mint.
LP
dd

Zvezdica27 ::

Če sta bila oba diska priklopljena in si imal najprej win in pol linux, bi moral iz minta zadostovati
sudo update-grub To bi moralo zadostovati, glede na opisano, samomoti me, ker praviš, da v mint ne prideš: torej GRUB ni zapisan na MBR. Če pa prideš v mint probaj tisti repair boot, saj zna tudi to rešiti oz. ročna metoda je mičken bolj komplicirana in se razlikuje glede na to kaj si prvo nameščal in kaj si delal z diski (odklapljal ali vedno vsi priklopljeni).

Preden gremo prepisovati MBR brez potrebe, najprej napiši točno, kako si to delal.

Imel si win7, kaj potem, kako si namestil mint, si win disk izklopil?

NI panike, vse bomo uredili, samo da vemo kako in kaj. Res ni panike.

zz

einstein :P ::

ko sem odklopil disk z winows 7 je delovalo. ampak problem je, ker lahko samo izberem usb, hard disk, dvd,... ne morem pa prav naprave izbrati oz kar sistema.

lp
STAY OUT OF MY TERRITORY!

Zvezdica27 ::

aha... nič ne bo treba drezati.

lej, v BIOS nastavi, da bo primary disk tisti z Mint, torej da boota z njega kot primary. Win disk nastavi kot secondary oz. slave, kakorkoli pač lahko. Če se dandanes kaj z jumperji nastavlja, nastavi (v lajfu nisem mel 2 diska not)

Potem bo ok, ker bo bootalo z Mint diska kjer je GRUB (MBR) in boš imel izbiro win ali Mint (meni bo oz. držiš shift).

zz

einstein :P ::

ja samo jaz več uporablam w7 in ne morem non-stop jumperjev nastavlat, v biosu pa sploh ne morem izbirati med diskoma??? moram kako drugo konfig. izbrati? raid+ahci?
STAY OUT OF MY TERRITORY!

dragana ::

Poglej v biosu pod zavihek boot (boot order) in nastavi, da boota disk z mintom. Nato moraš še v Mintu narediti update grub-a, da boš ob zagonu lahko izbiral operacijski sistem (če ne znaš drugače, lahko instaliraš dodatno - starejše linux jedro in se bo le-to in Windowsi pokazali v grubu. Nato lahko staro jedro spet odstraniš).

einstein :P ::

@dragana

ko grem pod boot order imam samo možnost izbirat med cd, usb hdd... saj pravim, da mi je čudno, kako da ne morem izbirati med diskoma. :|
STAY OUT OF MY TERRITORY!

Tarzan ::

Bootloader si namesti na USB ključek, nastavi v Biosu da boota s tega in imel boš možnost izbire sistema.

einstein :P ::

aha, ok bom probal, hvala.

lp
STAY OUT OF MY TERRITORY!

Zvezdica27 ::

ne, ne, ne...

ti samo nastavi, da bo primarni disk tisti z mintom, to ni boot order, tisto je drugo. Boot order daj HDD, torej disk. V biosu pa nastavi (ali preko jumperjev, to boš samo 1x naredil) da bo master/primary tisti disk z mintom. Torej da bo bios MBR, torej boot po domače iskal na mint disku, ne na w7 disku.

Ko boš to naredil ti bo bootalo z mint diska (ki bo zdaj primary, torej prvi), kjer je že GRUB nameščen. Če ne bo izbire za win (ker si disk odklopil med namestitvijo minta), boš v mintu samo pognal v terminalu komando

sudo update-grub

in ti bo grub našel win in dodal win v meni - boš imel potem meni. Potem pa lahko v grub nastaviš, da bo pač prvenstveno bootal v W7 ali v Mint, kar boš hotel.

To je lažje, druga opcija pa je, da Grub namestiš na W7 disk. Saj ni noben bavbav, samo boš potreboval liveCD ali live USB in pa mičkeno daljši in bolj kompleksen postopek je. Ker pa je ITAK VSEENO kateri disk je primary, bo takole najlažje, pa še win MBR ne izgubiš in samo primary zamenjaš ko boš hotel kaj spreminjati. Če boš nameščal na USB ključ Grub, bo moral biti usb ključ vedno not (seveda pa lahko tako narediš, da boš imel w7, a samo ko boš hotel mint boš dal not usb ključ in bo šlo v mint).

Torej: odloči se kako bi rad mel rešeno.



zz

Zgodovina sprememb…

einstein :P ::

@zvezdica27

ja jaz nočem, da je disk z mintom primaren, ker več uporabljam w7. in kako bom potem sploh w7 bootal?
STAY OUT OF MY TERRITORY!

b4d ::

Primaren mora bit tisti na katerem bos imel grub, potem pa grub nastavis tako da ti privzeto boota Win, ce pa hoces izberes pri bootu Linux. Zvezdica je vse razlozil/-a
b4d.sablun.org

einstein :P ::

kako in od kje pa dobim ta grub?
STAY OUT OF MY TERRITORY!

Zvezdica27 ::

lp,

grub je v bistvu bootloader, torej program ki naloži sistem. No in ti imaš na win disku že nameščen win bootloader (ki ne ve, da je mint na drugem disku). Na mint disku imaš bootloader ki ima seksi ime GRUB (v bistvu je grub2, pustimo to), ki ne ve, da imaš na drugem disku win.

Torej, zdaj ali boš win bootloaderju rekel da naj naredi menu in boota mint, boš moral drugega vprašati.

Če pa bi rad da GRUB upravlja loadanje pa ti lahko pomagamo: najlažje bo samo zamenjat kateri disk je primary (nastavi na Mint disk) secondary (win disk).

Ko BIOS začne, pogleda na MBR Primary diska za bootloader. Trenutno je tvoj primary win disk in ko ga zažene, pač zažene win bootloader (za mint ne ve)

Če boš zamenjal primary na Mint, bo BIOS loadal grub, ki bo pač zagnal mint (ker najbrž ne bo vedel za win). Ampšak, ko boš imel to opcijo, moraš samo pognati tisto komando pa bo grub sam našel win in jih dodal v menu, torej bo potem bios štartal grub, ki ti bo prikazal meni kateri Os rabiš. Če boš hotel win, bomo potem spremenili default nastavitve, a za začetek zamenjaj primary in secondary.

Če pa se da - pojma nimam - pa samo v win bootloader vnesi Mint (to pa bo moral kdo drug povedati kako) in bo isti šmorn.

Torej tvoj problem je samo, da bootloader nima vnosa, ne ve za drug sistem. Zelo lahko rešljivo.

uff... je zdaj jasno?

zz


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
!

[(K)Ubuntu] Vprašanja in težave (strani: 1 2 3 419 20 21 22 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1059313184 (108) Ijus
»

Ubuntu vprašanja (strani: 1 2 3 419 20 21 22 )

Oddelek: Operacijski sistemi
1061176923 (45762) poweroff
»

Namestitev sistema

Oddelek: Pomoč in nasveti
182435 (2062) BorutK-73
»

Ne morem v BIOS

Oddelek: Strojna oprema
333358 (2737) Han
»

Ubuntu Karmic Alpha 5 (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Operacijski sistemi
528350 (5914) poweroff

Več podobnih tem