» »

Ne morem v BIOS

Ne morem v BIOS

Han ::

Kakšen predlog, kako priti v Gigabyte GA-X58A-UD3R rev. 2.0 BIOS?

Plata je delovala v redu do prejšnjega tedna, ko je lastnik vstavil USB ključ s protivirusnim programom. Takrat je vse skupaj zmrznilo.

Plata se normalno zbudi in pokaže grafično masko, a po pritisku katerekoli tipke za izbiro BIOS nastavitev tipkovnica zmrzne, računalnik pa se ali resetira ali ostane neodziven. Če se tipkovnice ne dotakneš, plata normalno poišče BOOT zapis na disku, CD/DVD pogonu ali USB ključu. Sistem se torej naloži, tipkovnica potem deluje normalno, možno je tudi flešati BIOS, tako iz Oken (@BIOS) kot iz DOS-a. Poflešal sem vse tri biose, ki so na voljo, resetiral sem vse, a v BIOS še vedno ne pridem. :(

P.S. Testirano na PS2 in USB tipkovnici.
  • spremenil: Han ()

BivšiUser2 ::

Preko Grub-a lahko prideš v BIOS (System Setup)
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

Han ::

Ne vem - lahko daš kratka navodila? - Z Linuxom si nisva na "ti"... Hvala!

BivšiUser2 ::

Narediš LiveLinux USB, bootaš z njega (če ti najde usb) pa izbereš opcijo prej omenjeno zgoraj. Druga možnost bi bla http://sourceforge.net/projects/grub2wi... sam te še sam nisem sprobal.
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

Han ::

Evo, imam LiveLinux na USB ključu. Izklopim SSD, sistem se zažene s ključka, pridem v Linux Mint, a Gruba ni nikjer - kje najdem System Setup za dostop do biosa?

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

BivšiUser2 ::

Mint bi ga moral imeti.
(kak bi ti moralo izgledati -pri večini ) - S tem da ti tam izjemoma moglo ponuditi install/ try , pa system setup
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

Zgodovina sprememb…

Han ::

Tega menija ni... Če v konzoli vtipkam GRUB, napiše, da ga je potrebno namestiti. Ker nimam mašine na netu, namestitev ne gre skozi...

Kakorkoli, vse kaže, da gre za nepopravljvo BIOS/CMOS napako. Po resetu ali izklopu namreč večkrat vidim CMOS Checksum Error. Ko potem naloži zadnjo delujočo konfiguracijo oziroma privzeto, gre "normalno" naprej, a v BIOS ne pridem niti pod razno.

Poskusil sem še zadnjo možnost, ki mi pade na pamet: plato sem na silo zbudil in takoj izklopil (pri izklopljenem napajalniku držiš power gumb, napajalnik vklopiš in takoj izklopiš, medtem pa spustiš power gumb), da se je ob naslednjem zagonu aktiviral BACKUP BIOS in prepisal aktivni BIOS. Žal ni nobene razlike - v BIOS še vedno ne pridem...

loveJDM ::

Potegni dol točno ta linux od S4NNY1-ja da boš imel enako pa potem probaj

BivšiUser2 ::

Povej tudi kaj je blo to za enega antivirusnega programa, ki ti onemogoči dostop do BIOS-a?
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

Han ::

Ma to je nek C'T Linux boot ključ z Desinfect programom. V računalnik ga je vstavil, ko je bil še v Windows 7. Ker je imel računalnik težave s ponovnim zagonom oziroma z zaustavitvijo sistema, ga ja na silo izklopil in potem bootal s tega ključa. Od takrat naprej ne pride več v BIOS...

Zdaj nekaj čaram z Debianom, a ga niti LiveLinux niti Rufus ne moreta posnet na USB ključ. Skratka, vsega je kriv LINUX. :P

http://www.heise.de/ct/projekte/Desinfe...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

Riff ::

če ima plošča še stari dobri ps2 priklop za tipkovnico probaj s tako tipkovnico in ne z usb tipkovnico

Alien123 ::

Probaj dat ven cmos baterijo pa nazaj noter

loveJDM ::

Alien123 je izjavil:

Probaj dat ven cmos baterijo pa nazaj noter


pa odklopi kable z matične vse...meni so se samo ventilatorji zavrteli za sekundo pa sem vzel baterijo za 5min ven pa ni pomagalo,sem moral odklopit še vse ostale kable pa pritisnit gumb za vklop pa pustit 5min potem pa nazaj vse priklopit pa računalnik deluje

Han ::

Še kakšna ideja?

Mimogrede, USB ključ za LiveLinux je očitno fuč, saj se ga ne da več sformatirat. Poradiram ga lahko (Zero USB drive), sistem ga vidi, formata pa ne more dokočat, nikakor.

loveJDM ::

Na en delujoč USB naloći ta linux kot ga je imel S4NNY1 pa probaj...

Han ::

S4NNY1 se ni izjasnil, keteri Debian ima... Sem poskusil z dvema različnima Debianoma, pa mi je sfaširalo USB ključ, da sem ga spravil k sebi šele z ruskim programčkom, ki je popravil MBR in ga uspešno sformatiral.

Poleg tega menim, da Linux ne bo prav nič pripomogel k temu, da bo zagrabil DEL za vstop v BIOS, da ne bo po pritisku na DEL vse skupaj zmrznilo ali se resetiralo...

Se pa zdaj, odkar se je prepisal glavni bios iz backup biosa, ne pojavlja več CMOS napaka. Tudi po tem ne, ko sem naložil FG1 (z @BIOS, kakor veleva Gigabyte...), a v BIOS še vedno ne pridem.

Nadaljujem verjetno naslednji vikend, z drugim spominom in drugim procesorjem. Z drugo grafično sem že poskusil.

Bizkit45 ::

out of the box..a bi mogoče prišel v BIOS, če snameš CPU ali RAM (oboje skupaj ali pa samo eno stvar)
poizkusiti ni greh ;) pa tud brez GPU poizkusi..čim manj tem boljše.

Machete ::

Brez CPUja in Ramov ne bo prišel v BIOS afaik..
LC1000|Asrock-H470PG|i7-10700K|2x16GB|RTX-3080 EAGLE|W10Pro
new Nintendo 2DS & 3DS XL|Galaxy S24+

Invictus ::

Bizkit45 je izjavil:

out of the box..a bi mogoče prišel v BIOS, če snameš CPU ali RAM (oboje skupaj ali pa samo eno stvar)
poizkusiti ni greh ;) pa tud brez GPU poizkusi..čim manj tem boljše.

To je pa skoraj izjava za računalniški BOB leta ...
"Life is hard; it's even harder when you're stupid."

http://goo.gl/2YuS2x

Nikonja ::

če ti boota z usb-a poskusi še enkrat naložit novi/isti bios za to ploščo.

Bizkit45 ::

zato sem pa napisu "out of the box" kaj ti vem s kakšnimi kontrolerji so danes opremljene matične. Sem pa že slišal da brez rama prideš v BIOS..ne vem pa točno za CPU. ampak itak ST geniji vedo vse :)

Bizkit45 ::

Invictus je izjavil:

Bizkit45 je izjavil:

out of the box..a bi mogoče prišel v BIOS, če snameš CPU ali RAM (oboje skupaj ali pa samo eno stvar)
poizkusiti ni greh ;) pa tud brez GPU poizkusi..čim manj tem boljše.

To je pa skoraj izjava za računalniški BOB leta ...


se boš moral mal z vodo polit, da se ohladiš..

[url=http://shrani.si/?14/Dl/ozOzY5R/1/no-cp...

BivšiUser2 ::

@Han : pardon, moja napaka, tako bi moglo zgledati pri katerem koli linux-u pri meni pa bila to predzadnja lubuntu verzija,...
Če pa te že boota direkt v live OS pa namesti grub in prepiši windwows bootloader https://help.ubuntu.com/community/Boot-...
SloTech - če nisi z nami, si persona non grata.

Han ::

Windowsa se ne dotaknem, ker je to še edino, kar za silo deluje, četudi je BIOS na privzetih nastavitvah, torej brez AHCI za SSD...

Flešam lahko podolgem in počez, a v BIOS ne pridem. Dokler se ne zažene OS, Windows, DOS, Linux, ne smeš pritisniti nobene tipke na tipkovnici, sicer računalnik zmrzne ali pa se resetira. Plata drugače ne kaže nobenih znakov okvare.

Tipkovnica je PS2. Preveril sem tudi z drugo PS2 in USB.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

AC_DC ::

Si poskusil dati plato iz ohišja, priklopiti cpu, 1 palčko rama, grafično in tipkovnico ?
Imaš usb ali p2 tipkovnico ?

Kaj ima os z biosom ne vem (ko mu dajete grub povezave), dvomim tudi da bi lahko USB ključ s protivirusnim programom zjebal bios.

Sedaj imaš bios FH 1.29 MB 2012/01/06 ?

Kateri cpu hladilnik imaš ? Nedavno kaj menjal cpu pasto ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: AC_DC ()

Bizkit45 ::

Invictus je izjavil:

Bizkit45 je izjavil:

out of the box..a bi mogoče prišel v BIOS, če snameš CPU ali RAM (oboje skupaj ali pa samo eno stvar)
poizkusiti ni greh ;) pa tud brez GPU poizkusi..čim manj tem boljše.

To je pa skoraj izjava za računalniški BOB leta ...


se boš moral mal z vodo polit, da se ohladiš..

tole:
http://shrani.si/?14/Dl/ozOzY5R/1/no-cp...

Han ::

Še tretjič: imam pet PS2 tipkovnic in dve USB. Z nobeno ne pridem v BIOS.

CPU hladilnik je star eno leto - Arctic Freezer 13 CO.

BIOS je lahko FF, FG1 ali FH, z nobenim ne dela... Resetiral sem vse, kar je možno.

Plate zaenkrat še nisem vzel iz ohišja - bo očitno treba poskusit še to, čeprav dvomim, da bo pomagalo.

Han ::

Plato imam na mizi, priklopljen drug napajalnik, ena ram palčka, grafična v drugem PCIe x16 slotu, dodal sem še PS2 miško.

NOBENE RAZLIKE - BIOS je nedostopen enako kot prej.

Han ::

CMOS checksum error se zopet pojavlja, če plato resetram ali če izklopim napajanje. Preostane le še test z drugim spominom, a ga dobim verjetno šele v petek zvečer, ker ga je lastnik pozabil vzet iz enake plate (rev. 1.0), ki jo ima na drugi lokaciji...

Praktično enak primer, žal brez epiloga:

http://www.tomshardware.co.uk/forum/260...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

AC_DC ::

CMOS checksum error je sindrom slabe baterije.
Pri ugasnjenem pcju odstrani baterijo in ga prižgi.


Si poskusil dati plato iz ohišja, priklopiti cpu, 1 palčko rama, grafično in tipkovnico ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: AC_DC ()

Han ::

Kaj bom s tem spremenil? CMOS je bil že neštetokrat resetiran. Baterija je dobra...

AC_DC ::

Baterija je dobra...

Si vzel multimeter in izmeril napetost (pod obremenitvijo) ?

Druga opcija za CMOS checksum error je pokvarjen bios, ker si flashal že 100 x, potem ostane samo pokvarjen čip.

Han ::

Pod obremenitvijo je nisem izmeril, brez pa kaže več kot 3V.

CMOS checksum error se pojavi le, če je plata resetirana / izklopljena na stikalo, a ne vedno. Zagotovo to nima nobene zveze s tem, da ne morem v BIOS...

BIOS je bil flashan največ 20x. Vedno brez napak.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()

Han ::

Tudi z drugo RAM palčko je enako. Prejšnji teden sem imel v plati 4 GB Kingston KHX1600C9D3K2/8GX, ki ima nazivno napetost 1,65V, danes imam 2 GB GEIL GV36GB1333C9TC (PC3-10660 CL=9-9-9-24), ki ima nazivno napetost 1,5V.

Še enkrat sem prisilil plato, da se je aktiviral backup BIOS, pri čemer se je na ekranu izpisalo naslednje:

Warning: MAIN BIOS CHECKSUM ERROR!
Retrieving recovery source from HPA... HPA BIOS not available!!
Retreiving recovery source from Back BIOS.... Done!

Pisal sem tudi na Gigabyte support, a zaenkrat nimajo rešitve. Vse, kar so svetovali, sem že poskusil...

P.S. Računalnik sem zagnal tudi brez baterije in z drugo baterijo.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Han ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

PC se po par sekundah starta nepričakovano ugasne

Oddelek: Strojna oprema
422954 (2216) suhi
»

nedelovanje tipkovnice in nezmožno naložitev win

Oddelek: Strojna oprema
101069 (889) LordTado
»

Mariborcani - nujno rabim pomoc!

Oddelek: Pomoč in nasveti
101686 (1365) AndrejS
»

Uploadal bios, zdaj pa problem-i......

Oddelek: Pomoč in nasveti
7747 (662) overman
»

Po flashanju Biosa se ne zažene

Oddelek: Pomoč in nasveti
61334 (1277) pirx

Več podobnih tem