» »

Carina oz. davek na poštnino?

Carina oz. davek na poštnino?

MrBrdo ::

V čem je fora? Pri naročanju iz USA npr.
MrBrdo

skyline ::

#000000 ::

Kakšen davek na poštnino ? Plačaš 20% ddv ja za vsako pošiljko večjo od 22 evrov ki ni iz EU, carino pa od 150 dalje, je pa res da so naši zelo iznajdljivi in poštnino prištejejo k izračunu.

MrBrdo ::

Ni mi jasno zakaj ti obdavčijo poštnino, a ni davek za poštnino (svoji državi) plačal že pošiljatelj ko je poslal pošiljko?
MrBrdo

#000000 ::

Ne vem oz. vem, razlog je da lahko več olupijo, ne vem pa če je to praksa povsod v EU, enako kot je pri homoligacijah vozil ipd. vozila narejena v EU in z E oznako, je samo pri nas treba dodatno homoligirat, drugje ne.

MrBrdo ::

Ne razumem tega, ker če naročim npr. storitev web gostovanja v tujini plačam davek samo tuji državi. Zakaj bi moral za transport, ki je prav tako storitev tuje države plačevat davek še svoji državi? A za to sploh obstaja pravna podlaga ali so si to spet naši uradniki kar sami zmislili?
MrBrdo

skyline ::

Ker uvažaš robo, ki ni iz EU.

mihec87 ::

To da je ddv ter carina na izdelek ok vsem jasno je pa neumno da se tukaj šteje poštnina zraven...So pa verjetno z tem rešli problem kjer bi na paketu pisalo 20usd predmet pa 100usd poštnina-v resnici pa je ravno obratno...

#000000 ::

Mislm da je pri carini isto, nisem pa 100% ker ne najdem potrdila o pred kratkim plačani carini.

krucymucy ::

Zanimivo, ker nazadnje so mi obračunali davek samo na vrednost pošiljke in ne tudi poštnine. Je pa res da je na linku pisalo ločeno cena izdelka, ter cena pošiljanja.

MrBrdo ::

Sam ne vidim kje je podlaga za obračunavanje na poštnino, na izdelek mi že jasno. Glede na mojo zgornjo primerjavo z npr. storitvijo web gostovanja... Sej transport ni neka fizična stvar ki jo uvažam iz tuje države, je samo storitev ki jo izvaja tuja država. Razumel bi npr. če bi mi tudi ko bi naročil gostovanje v tujini vrnili njihov davek in bi plačal davek naši državi, ampak vsaj kolikor vem ni tako.
MrBrdo

djordjevic ::

Čim je nad 27 evrov skupna cena, jih gladko briga, koliko je od tega poštnine. Upalijo lepo carinsko dajatev na vse.
No grave is deep enough to keep us in chains.

#000000 ::

Misliš nad 22 in 150 ?

MrBrdo ::

No sori sam to je pa čist napačen podatek :) Od "27 evrov", "skupna cena" pa do "carinsko dajatev". To ni nič res.
MrBrdo

Matija82 ::

St235 je izjavil:

ČE boš imel težave si pomagaj z temle:
Zakon o DDV 117/2006-ZDDV-1

(1) Na podlagi 2. točke prvega odstavka 50. člena tega zakona se plačila DDV oprostijo:

1. pošiljke neznatne vrednosti, poslane neposredno iz tujine. Oprostitev se ne nanaša na tobak in tobačne izdelke, alkohol in alkoholne pijače ter parfume in toaletne vode. Skupna vrednost blaga v posamezni pošiljki, ki se šteje za neznatno, ne sme presegati zneska, ki ga določi minister, pristojen za finance;

Znesek je določen na 22€.


Torej v znesek do katerega ti je prizanešeno plačilo DDV-ja se ne šteje poštnina. DDV pa moraš plačati od skupne vrednosti blaga (vrednost izdelka+poštnina).

damjan1980 ::

in to je EU praksa, ne samo pri nas

djordjevic ::

Ok, se posipljem s pepelom. Običajno so kasirali poštnino v znesku okoli 5 evrov (ko smo naročali Magic karte z ebaya), tako da te je prišel potem skupni znesek, ki je bil 'previsok', 27 evrov.
No grave is deep enough to keep us in chains.

St235 ::

Drugale je osnova da lahko DDV računajo tudi na poštnino v Zakonu o DDV.

NeMeTko ::

Če je zaračunan znesek previsok, si sam kriv, ker nisi priložil dokazil o dejanski ceni, pa jo potem 'ocenijo'. Taka ocena pa seveda lahko krepko odstopa od dejanske poštnine.

Če kupuješ v tujini, je najbolje, da je poštnina prikazana na računu prodajalca.
Če je poštnino plača prodajalec (torej zate brezplačna), jo naj prodajalec na računu prikaže in dodaten popust pri blagu v višini poštnine. Tako se ti noben carinik ne more obesiti na poštnino, saj si dejansko (ne samo na papirju) dobil popust na kupljeno blago v višini poštnine in je tako vse po predpisih.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: NeMeTko ()

k3k3tz ::

http://www.carina.gov.si/si/carinski_po...

Tule naj bi bilo vse lepo razloženo.

Ursa24 ::

Mene pa zanima kako je z tem če kupiš telefon iz tujine. Ali plačaš carino? Če jo kolikšno? Ali ima kdo izkušnje s tem? hvala

M-XXXX ::

Ursa24 je izjavil:

Mene pa zanima kako je z tem če kupiš telefon iz tujine. Ali plačaš carino? Če jo kolikšno? Ali ima kdo izkušnje s tem? hvala

Prva zadeva: če je stvar iz Evropske unije NI carine.
Če je iz neevropske unije je davek nad 22€ (cena 22€ je cena izdelka in poštnine skupaj) in znaša 20%. Nad 150€ pa se šteje tudi še carina.

McHusch ::

NE. Če je izdelek brez poštnine cenejši od 22 evrov, ni davka (ne glede na poštnino, dokler je v razumnih mejah). Če je izdelek dražji od 22 evrov, ti obdavčijo izdelek IN poštnino skupaj.

Matty ::

McHusch je izjavil:

NE. Če je izdelek brez poštnine cenejši od 22 evrov, ni davka (ne glede na poštnino, dokler je v razumnih mejah). Če je izdelek dražji od 22 evrov, ti obdavčijo izdelek IN poštnino skupaj.


tole ni res! mogoče ti je enkrat ratalo takole skozi pridet, ampak to ni res... dejstvo je, da je poštnina iz tujine del vrednosti izdelka. In naša carina (oz. davkarija) to obravnava integralno kot eno ceno. Če se s prodajalecem dogovoriš, da ti na račun ne napiše poštnine, potem je to pač končna cena izdelka. Ampak to ti ne bo uspelo pri velikih prodajalcih, ala Amazon, ker se nimajo časa ukvarjati z malimi ribami. Možno je, da ti na vrednost poštnine na zaračunajo carine (npr. če je več izdelkov z različnimi carinami) in če so take specifikacije navedene na računu, ki je priložen pošiljki, ampak DDV tudi na poštnino dobiš v vsakem primeru ko je vrednost izdelka nad 22 EUR. Seveda so lahko majhna odstopanja za 1 ali 2 EUR, ampak je to bolj odvisno od volje carinika kot od karkoli drugega.

Govorim pa iz lastnih izkušenj ko sem pred nekaj leti naročil izdelek s ceno 18 EUR in poštnino iz ZDA 8 EUR. Seveda so mi zraven dali tako DDV kot carino. In še stroške posredovanja (in je bilo na koncu še vedno ceneje kot pri nas zaradi tečaja usd/eur).

Matija82 ::

Matty, ali nam lažeš ali si pozabil ali pa mešaš zadeve toda carine na izdelek vreden 18EUR ni že 8 let.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: Matija82 ()

amigo_no1 ::

Ddv+ carino ti vedno vpalijo na vsoto izdelka+poštnine !

18+8 = 26 tako da so tebi lahko zaračunali samo ddv.


Nekateri izdelki si carine oproščeni.

k3k3tz ::

Že n-krat obdelano...
cena izdelka < 22eur ... brez dajatev
cena izdelka => 22eur ... DDV na (cena + poštnina)
cena izdelka => 150eur ... DDV na (poštnina + (cena + carina))

http://www.carina.gov.si/si/carinski_po...

#000000 ::

Do 22 evrov nič
nad 22 evrov 20%ddv
nad 150 evrov 20%ddv + carina (carine za računalniške komponente mislm da ni)

v vsaki postavki se poštnina prišteje

Če kupiš na kitajskem liziko za 1 euro, in pride poštnina recimo 21,50 evra boš plačal 20% ddv-ja na liziko in poštnino, čeprav je lizika stala samo en evro.

#000000 ::

Do 22 evrov nič
nad 22 evrov 20%ddv
nad 150 evrov 20%ddv + carina (carine za računalniške komponente mislm da ni)

v vsaki postavki se poštnina prišteje

Če kupiš na kitajskem liziko za 1 euro, in pride poštnina recimo 21,50 evra boš plačal 20% ddv-ja na liziko in poštnino, čeprav je lizika stala samo en evro.

wtf ?

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: #000000 ()

damjan1980 ::

Pa kaj si ti ja nor...odkrivanje tople vode ze 500tic. Iskalnika res noben ne zna uporabljat?

Zgodovina sprememb…

Matty ::

Matija82 je izjavil:

Matty, ali nam lažeš ali si pozabil ali pa mešaš zadeve toda carine na izdelek vreden 18EUR ni že 8 let.

Priznam, sem zamesal glede na vse zgornje linke. In mi ocitno niso obracunal carine.

Ker je preprosto. Na enem linku pise "Pri presoji, ali je blago v pošiljki upravičeno do oprostitve, se upošteva samo vrednost blaga (brez poštnine).". Torej ni carine na postnino. Ddv na postnino pa je vedno ko je skupna vrednost paketa 22 eur.

k3k3tz ::

#000000 je izjavil:

Do 22 evrov nič
nad 22 evrov 20%ddv
nad 150 evrov 20%ddv + carina (carine za računalniške komponente mislm da ni)

v vsaki postavki se poštnina prišteje

Če kupiš na kitajskem liziko za 1 euro, in pride poštnina recimo 21,50 evra boš plačal 20% ddv-ja na liziko in poštnino, čeprav je lizika stala samo en evro.

wtf ?


Poštnina se prišteje samo, če je cena izdelka 22eur ali več. Razen seveda, ko je cena izdelka skrita v poštnini, kot je v tvojem primeru lizike (očitno nesorazmerje med ceno izdelka in poštnino...). Iz izkušenj ti povem, da znajo tam na pošti uporabljat računalnike in ti hitro najdejo identičen izdelek po "realni" ceni. :(

krucymucy ::

Jaz sem pa tokrat prvič dobil pismo s carinske pošte za izdelek, ki ne presega vrednosti 22€.
Sporočim če mi bodo kljub temu računali stroške carinjenja in dodatno poštnino.

St235 ::

Prodajate meglo in polresnice. Že 100x napisano in tudi linkano s strani carisnke uprave. Tako, da vsi nepismeni, ki ne znajo uporabljat googla, naj ne smetijo teme.

Pri ugotavljanju ali se za nek izdelek plača DDV šteje SAMO vrednost izdelka (brez poštnine). Pri tem carina seveda ni priplavala po župci in lahko sankcionira poskuse davče utaje tipa izdelek 1EUR - poštnina 200EUR. Namreč carina lahko pri določanju vrednosti izdelka mirno ignorira tvoj račun in uporabi druge metode. Nič pa ne spremeni dejstva, da mora bit vrednost izdelka nad 22EUR (brez poštnine).

Ko se ugotovi, da je vrednot izdelka nad 22EUR pa se DDV obračuna od davčne osnove, ki jo sestavlja vrednost izdelka + poštnina.

http://www.carina.gov.si/si/carinski_po...

še konkreten citat iz tega linka, ki ga je Matty malce prilagodil, da bi ustrezal njegovi nebulozi: "...Pri presoji, ali je blago v pošiljki upravičeno do oprostitve DDV, se upošteva samo vrednost blaga (brez poštnine)...".

Sedaj pa prosim razne Mattyje prosim naj ne nabijajo tja v tri dni in naj ne linkajo pol resnic in zavajo ljudi.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

M & M ::

@Lakotnik29 -- taste your own medicine :P

copy/paste:

Kaj je osnova za obračun carine in DDV? (20. 12. 2011)

Osnova za obračun uvoznih dajatev je carinska vrednost blaga, določena v skladu s pravili določanja carinske vrednosti blaga. Carinska vrednost blaga je sestavljena iz vrednosti blaga in ostalih stroškov (poštnina, zavarovanje ipd.), ki nastanejo ob dobavi blaga na območje EU. Z izjemo pošiljk nekomercialne narave se poštnina do namembnega kraja v celoti všteva v carinsko vrednost. Več informacij o carinski vrednosti si lahko preberete na naslovu Carinska vrednost.

k3k3tz ::

@M&M carinsko vrednost se določi šele potem, ko se ugotovi, da je cena izdelka nad 22eur.

St235 ::

M & M je izjavil:

@Lakotnik29 -- taste your own medicine :P

copy/paste:

Kaj je osnova za obračun carine in DDV? (20. 12. 2011)

Osnova za obračun uvoznih dajatev je carinska vrednost blaga, določena v skladu s pravili določanja carinske vrednosti blaga. Carinska vrednost blaga je sestavljena iz vrednosti blaga in ostalih stroškov (poštnina, zavarovanje ipd.), ki nastanejo ob dobavi blaga na območje EU. Z izjemo pošiljk nekomercialne narave se poštnina do namembnega kraja v celoti všteva v carinsko vrednost. Več informacij o carinski vrednosti si lahko preberete na naslovu Carinska vrednost.


jao, ampak izpod katerega kamna si prilezel, da te niti brat niso naučili??????

Carinska vrednost ali davčna osnova se seveda določi iz vrednosti izdelka in poštnine, če bi prebral moj post sem točno to tudi povedal. Ampak da sploh pride do določitve davčne osnove mora blago izpolnjevat enostaven pogoj - BIT MORA VREDNO VEČ KOT 22EUR. Če ni vredno 22EUR potem je opravičeno plačila DDV in se carinska vrednost NE DOLOČA.

Torej še enkrat VREDNOST BLAGA NI ENAKO CARINSKI VREDNOSTI.

Tako, da najprej si treba razčistit osnove pojme, potem pa lahko prideš nazaj pametovat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: St235 ()

Princo22 ::

Ker ravno teče debata od carine...

Kupil sem tiskani vezji za programirat cena je 139,98$ + poštnina 16,95$ skupaj 156,93$
Na TARICI 8542 31 10 00 piše dajatve vse 0.
Kaj to pomeni, sem kaj opravičen ?

hvala

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: Princo22 ()

mihec87 ::

20%ddv plačas,ni pa carine(tako ali tako je nebi plačal ker si pod 150eur)

Princo22 ::

ok hvala, sej na to sem bil pripravljen.


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Ebay carina iz ZDA (strani: 1 2 )

Oddelek: Pomoč in nasveti
6732956 (1744) Nesta
»

Paket iz amazona

Oddelek: Kaj kupiti
485677 (3913) ahonen
»

kitajska roba in carina/davek (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
9124384 (7751) hotlips

CARINA ebay (strani: 1 2 3 4 5 6 )

Oddelek: Omrežja in internet
27093400 (70265) Tilen

Carina (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13839488 (35269) Tilen

Več podobnih tem