» »

Britanski Amazon proda več e-knjig kot papirnatih

Britanski Amazon proda več e-knjig kot papirnatih

vir: BBC
BBC - Prodaja e-knjig je dosegla nov pomemben mejnik, in sicer je presegla kombinirano prodajo papirnatih knjig s trdimi in mehkimi platnicami v Veliki Britaniji (prodajo knjig s trdimi platnicami so že zdavnaj presegli). Kot so sporočili iz britanskega odseka Amazona, sedaj za vsako prodano klasično knjigo prodajo 1,1 e-knjige, pri čemer brezplačnih e-knjig sploh niso šteli. Če bi jih bili, bi bila razlika še večja.

Po eni strani ne gre za nič novega, bodo dejali ciniki, saj se je v ZDA to zgodilo že lani. To je res, vendar pa je pomembna relativna hitrost. Medtem ko so Američani potrebovali štiri leta od izida Kindla, da so e-knjige začele prednjačiti, je Britancem to uspelo v dveh letih. A vsi nad dosežkom niso navdušeni.

Vedno pogosteje je slišati, da e-knjige siromašijo vrednost književnosti. Ker so njihove cene precej nižje od klasičnih knjig, trdijo nasprotniki, vzpodbujajo podcenjujoč odnos do knjig. Dodatno na kakovost kvarno vpliva možnost, da pisatelji knjige brez vmesnega postanka pri založniku sami neposredno objavljajo na Kindlu. Uporaba Kindle Direct Publishing se je od lanskega poletja povečala za 400 %. Poleg tega najdemo tudi klasična dela, ki so jim avtorske pravice že potekle in so v celoti v javni lasti in so nemalokrat na voljo povsem brezplačno (načeloma založniki sicer računajo vsaj pripravo in stavljenje besedila).

Podpredsednik evropske izpostave Kindla Jorrit Van der Meulen pa pravi, da so očitki neutemeljeni. Pojasnjuje, da se prav spričo Kindla danes proda precej več knjig kot nekoč (lastniki Kindla kupujejo štirikrat več e-knjig, a še vedno redno kupujejo tudi tiskane verzije), ljudje pa vedno več berejo.

Enako so trdili tudi ob iznajdbi knjižnic in interneta, a vendarle knjigarne in tiskani časopisi še zdaleč niso izumrli.

22 komentarjev

Phantomeye ::

Valda, kvaliteta knjige je povezana z njeno ceno..

St235 ::

Vedno pogosteje je slišati, da e-knjige siromašijo vrednost književnosti. Ker so njihove cene precej nižje od klasičnih knjig, trdijo nasprotniki, vzpodbujajo podcenjujoč odnos do knjig. Dodatno na kakovost kvarno vpliva možnost, da pisatelji knjige brez vmesnega postanka pri založniku sami neposredno objavljajo na Kindlu. Uporaba Kindle Direct Publishing se je od lanskega poletja povečala za 400 %. Poleg tega najdemo tudi klasična dela, ki so jim avtorske pravice že potekle in so v celoti v javni lasti in so nemalokrat na voljo povsem brezplačno (načeloma založniki sicer računajo vsaj pripravo in stavljenje besedila).


V glavnem isto jokanje kot pri ostalih avtorskih pravicah: Boga založnika golazen ,ki z nič dela več ne more pobirat bajnih zaslužkov.

z00s ::

Po mojem ima e-knjiga več prednosti kot slabosti. V bistvu je največja slabost oz. nevarnost to, da lahko naše podatke nekdo uporabi za analiziranje bralnih navad (za potrebe trženja), kar pa tako ali tako počnejo vsi, ki imajo veliko uporabnikov (FB,Youtube,...). Manjša tegobica je še, če ostanemo brez energije oz. napajanja. Ostalo so prednosti: ugodna cena, zavzame malo prostora, kupimo lahko le "eno poglavje v knjigi", na voljo povsod in vedno (tudi v nedeljo ponoči), ob kliku na besedo je lahko na voljo tudi slovar, lahko beležimo opombe ipd.

Se strinjam z Lakotnikom. Založniki se bojijo posledice, ki jo povzroči "disruptive technology", torej prehoda večine uporabnikov k nekemu drugemu proizvodu, ki sicer drugače, pa vendar bolje zadovolji njihove potrebe, sami pa niso več konkurenčni...

lp,Z00s

antonija ::

pisatelji knjige brez vmesnega postanka pri založniku sami neposredno objavljajo
T H E H O R R O R ! ! ! 8-O Quick, run for ze hills!!
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

PaX_MaN ::

antonija je izjavil:

pisatelji knjige brez vmesnega postanka pri založniku sami neposredno objavljajo
T H E H O R R O R ! ! ! 8-O Quick, run for ze hills!!

Ma ni neke razlike. Zdej bo namest 99.5% šrota samo še 99.9% drecka.

Fritz ::

PaX_MaN je izjavil:

antonija je izjavil:

pisatelji knjige brez vmesnega postanka pri založniku sami neposredno objavljajo
T H E H O R R O R ! ! ! 8-O Quick, run for ze hills!!

Ma ni neke razlike. Zdej bo namest 99.5% šrota samo še 99.9% drecka.

Hvala čudovitim založbam in vsem ostalim, ki mi omogočajo, da iz 99,5% šrota izberem tisto pravo zame, saj sem drugače popolni nevednež, ki ne upošteva mnenj prijateljev, ne bere kritik in ah, celo pri amazonu ne prebira mnenj neznanih bralcev. Kaj bi mi reveži brez založb 8-)
"Težav ne moremo reševati z isto miselnostjo,
kot smo jo imeli, ko smo jih ustvarili."
A. Einstein

Jst ::

Smešna zgodbica:

Tip v USA je na Amazonu naročil TV. Domov dobi paket, ga odpre v pričakovanju novega TVja in notri ... assault rifle!!! Tip je takoj poklical policijo, ker ga je bilo strah, če je to kakšna grožnja. Ob pisanju tega, ne vem kako se je potem to rešilo... Vir: predvčerajšnji Tech News Today podcast (twit.tv).
Islam is not about "I'm right, you're wrong," but "I'm right, you're dead!"
-Wole Soyinka, Literature Nobelist
|-|-|-|-|Proton decay is a tax on existence.|-|-|-|-|

PaX_MaN ::

Kaj bi mi reveži brez založb

Glede na to kok jim radi kradete, bi od dolgčasa gledal v strop.

Ziga Dolhar ::

Jaz si "poglobljenega študija" (torej, strokovnih knjig) v obliki e-knjig še nisem sposoben predstavljati. Glosiranje, barvanje in risanje mi je ključno.

Pa vendar je "CTRL+F" tisto, kar pri kakih 3-tisoč-stranskih knjižicah kritično pogrešam. Spomladi sem že (neuspešno) zapravil dve uri prelistavanja in iskanja nekega odlomka, ki mi je bil po vsebini približno znan (in bi ga znal posearchat, pa ga s pomočjo stvarnega kazala in prelistavanja nisem uspel locirati :/.

(Majkemi, že samo zaradi ctrl+f kompatibilne zgornje knjigice bi si človek kupil e-bralnik.)
https://dolhar.si/

Zgodovina sprememb…

Samurai ::

@Jst



Res zanimivo kako se sploh zgodi taka napaka, da namesto TV dobiš pravi mitraljez.

PaX_MaN ::

Jst je izjavil:

Smešna zgodbica:

Tip v USA je na Amazonu naročil TV. Domov dobi paket, ga odpre v pričakovanju novega TVja in notri ... assault rifle!!! Tip je takoj poklical policijo, ker ga je bilo strah, če je to kakšna grožnja. Ob pisanju tega, ne vem kako se je potem to rešilo... Vir: predvčerajšnji Tech News Today podcast (twit.tv).

Mjeh:
through Amazon.com from a third-party merchant.

investigating why it wound up in a Northeast D.C. apartment building rather than the Pennsylvania gun shop it was intended to reach.

Skratka, pošta je neki zajebala, nothing to see here, move along.

Zgodovina sprememb…

  • spremenilo: PaX_MaN ()

Fritz ::

PaX_MaN je izjavil:

Kaj bi mi reveži brez založb

Glede na to kok jim radi kradete, bi od dolgčasa gledal v strop.

Glede na to, koliko nas posiljujejo z marketingom, so lahko hvaležne, da vsake toliko tudi kaj kupimo.
"Težav ne moremo reševati z isto miselnostjo,
kot smo jo imeli, ko smo jih ustvarili."
A. Einstein

antonija ::

PaX_MaN je izjavil:

Kaj bi mi reveži brez založb

Glede na to kok jim radi kradete, bi od dolgčasa gledal v strop.
To ze zdaj pocnem, ker je sranje ki ga proizvajajo neprebavljivo.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

Gandalfar ::

Pol si pa zelo cuden, ker moj want-to reading list je dolg vec kot 100 knjig, od tega ene 10 ki se niso izsle pa jih imam na watch listi. Vse avtorji, ki dobijo denar od zaloznikov, da si lahko tod privoscijo.

antonija ::

Nazadnje sem bral nekaj self-publishanih klnjig pri amazonu pa morm rect da so bile nad pricakovanji (ki so bila kot pri vecini precej nizka). Glede na to kaksen srot reklamirajo zalozbe, bom raje pocakal na se kaksno priporocilo od kolegov. Pa ce bom res imel prevec casa bom tud sam probal najdet kaj novega, ampak za enkrat ni panike.

Skratka dinozaverskih zaloznikov jaz osebno ne bom cisto nic pogresal ko jih cas dokoncno povozi (z valarjem; in potem zapelje v rikverc in se enkrat cez njih, sam zato da bo bolj ziher).
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

PaX_MaN ::

Fritz je izjavil:

Glede na to, koliko nas posiljujejo z marketingom, so lahko hvaležne, da vsake toliko tudi kaj kupimo.

Sem vedu da torrent ljudem sam zagabi stvari!

Fritz ::

Ja, torrent je res odličen ravno zato, ker overflow zanič contenta, katerega ljudje ponavadi plačujejo in dobivajo na žličko, povzroči samorefleksijo, kritično razmišljanje in ugotovitev, da je večinski del komerciale (basolutno dominantno ameriške) zanič manipulacija in zabijanje časa. Ker pa je ta manipulacija pretkana, večina ljudi ne pride enostavno do tega odkritja. Zato je torrent res odličen, da se bodo ljudje počasi zbudili, začeli brati, poslušati in gledati avtorje, ki imajo res kaj relevantnega za povedati in pokazati, založbe in njihove multimiljonarske ljubljenčke, katere tako agresivno promovirajo pa prepustili pozabi.

Saj vem, da sem idealist ampak torrent je pa res odličen, hvala, da si pokazal na to.
"Težav ne moremo reševati z isto miselnostjo,
kot smo jo imeli, ko smo jih ustvarili."
A. Einstein

PaX_MaN ::

Saj vem, da sem idealist ampak torrent je pa res odličen, hvala, da si pokazal na to.

Ja halo, kako odličen če si pa reku, da tolk k te posiljujejo z marketingom (= torrentanjem, ker to je najboljša reklama, ne?), da so lahk sam hvaležni če sploh kej kupiš?

antonija ::

PaX_MaN je izjavil:

Saj vem, da sem idealist ampak torrent je pa res odličen, hvala, da si pokazal na to.

Ja halo, kako odličen če si pa reku, da tolk k te posiljujejo z marketingom (= torrentanjem, ker to je najboljša reklama, ne?), da so lahk sam hvaležni če sploh kej kupiš?
Tebi pa bralno razumevanje dela tezave, a? Probej bolj pocasi, pa ce preberes celotni post, ne samo stavka s kratkimi besedami, pa bos lazje sodeloval v debatah.
Statistically 3 out of 4 involved usually enjoy gang-bang experience.

PaX_MaN ::

Kaj, kaj, a pol torrent ni reklama??!!

para! ::

Ja, torrent je res odličen ravno zato, ker overflow zanič contenta, katerega ljudje ponavadi plačujejo in dobivajo na žličko, povzroči samorefleksijo, kritično razmišljanje in ugotovitev, da je večinski del komerciale (basolutno dominantno ameriške) zanič manipulacija in zabijanje časa.

Čaki, Fritz. A ljudje kot norci downloadajo Hollywood vsebine zato, da potem ugotovijo, da so zanič? To je spet ena mantra, da vsebine niso dovolj kvalitetne in da je torrent zgolj način kako ubežat nategu in primežu marketinga, ki te sili, da so ti taki filmi všeč?

Men moderni Hollywood filmi v 90+ % niso všeč, ampak zato jih ne downloadam, ker je škoda časa. Zato se mi zdi, da so takšne moderne ameriške vsebine med ostalimi zelo popularne - sicer za njih ne plačujejo, ker so dostopne zastonj na internetu, ampak gledajo se pa masovno in očitno z užitkom?

Če je folku všeč, kaj ma pol veze kvaliteta?

lp
Death before dishonor!

Fritz ::

Kvaliteta ima precejšen pomen, še posebej zato, ker kvalitetni filmi človeku širijo obzorja. Res je, da lahko debatiramo kaj kvaliteta sploh je in ugotavljamo, da 'tvoja' kvaliteta in 'moja' kvaliteta nista ravno enaki, vendar vseeno menim, da obstaja precejšnja razlika med npr. Life as we know it in Constant Gardener. Saj ni nič narobe, če kdaj pogledaš kakšno romanco, kak akcijski film ali kaj podobnega, dokler veš, da gre za zabavo in lahkotno zapolnjevanje časa. Mladina ponavadi nima te kritičnosti, da bi to razumela in še manj, da bi razumela, da npr. 'naši' filmski junaki v okupiranem Iraku niso dosti drugačni od nekoč nemških junakov (v njihovih filmih), v okupirani Jugoslaviji. Tole je samo majhen primer politične manipulacije. O tem kako založniki in filmarji služijo in manipulirajo z marketingom določenih izdelkov je posnet zelo dober dokumentarec (The greates movie ever sold).

Skratka, večina ljudi to pobira in gleda, ker jim marketing pravi, da je to tista prava stvar. Nekateri v tem uživajo, nekateri se razočarajo, nekateri pa v poplavi vsega najdejo kak biser in ga potem celo kupijo (tako je verjetno Pax Man razumel torrent kot marketinško orodje...lahko pa se, seveda, tudi motim).
"Težav ne moremo reševati z isto miselnostjo,
kot smo jo imeli, ko smo jih ustvarili."
A. Einstein


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kam so šle vse e-knjige? (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Ostale najave
5011669 (8705) mp218
»

Nova anketa: (e)knjige? (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Novice / Ostalo
14219469 (15528) PNG
»

Amazon pripravlja izposojo e-knjig (strani: 1 2 )

Oddelek: Novice / Omrežja / internet
8328146 (25767) frudi
»

Amazon prodal več elektronskih knjig kakor tiskanih s trdimi platnicami (strani: 1 2 3 4 )

Oddelek: Novice / Rezultati
19346865 (44147) AgiZ
»

Mednaroden tudi Kindle DX

Oddelek: Novice / Ostale najave
455116 (4121) nekikr

Več podobnih tem