engadget - Pred nekaj dnevi so pri Amazonu najavili, da bodo svoj bralnik e-knjig (ki jih tudi prodajajo) ponudili tudi v drugih delih sveta, ne le v ZDA. Nekateri so bili morda rahlo razočarani, ker so sprva najavili le Kindle 2, ki ima precej manjši zaslon od najnovejšega Kindle DX (z 9,7 palci je slednji 62% večji od 6 palčnega na Kindle 2). Kindle DX prinaša tudi 4 GB vgrajenega pomnilnika (proti 2 GB na Kindle 2), ki tako omogoča shranjevanje 3500 namesto le 1500 neilustriranih knjig. Verjetno je še najbolj dobrodošla nativna podpora formatu PDF na Kindle DX, kar omogoča branje tudi bolj domače zbirke knjig. Pri Amazonu so povedali, da bo izven ZDA na voljo tudi Kindle DX, a so to storili mnogo bolj potihoma, brez obilice podatkov. Razlog za to se morda skriva v dejstvu, da ga še ne bo mogoče kupiti letos, temveč šele v letu 2010. Po besedah predstavnika Amazona, Drewa Hendersona, bo tudi Kindle DX v mednarodni različici verjetno nekoliko dražji od ameriške različice, ki stane $489.
Ker imaš dostop do neta na njem, da lahko prenašaš preko gsm omrežja knjige (mislim da je tudi wiki delal) in je pri nas treba več plačat ker imajo nek relativno neumn sistem z roamingom.
Za mobitel pa ni drago dati 200+ EURov? Po mojem je to prva najbolj uporabna stvar po mobitelu. Me pa zanima kaj se zgodi v primeru da se ti pokvari in recimo kupiš novega... ali so e knjige še vedno tvoje in si jih lahko dol potegneš preko svojega accounta, ali si pač ob vse?
No, jaz osebno bi prednost e-book readerjev/writerjev videl v tem, da bi jih lahko otroci uporabljali v šolah in ne bi več potrebovali 10kg težkih torb. Isto velja za dijake/študente. Knjige so itak v pdf-ih, gor popravljaš ali dopisuješ kakšno stvar, sicer pa delaš zapiske na drugem readerju.
Če bi to uspelo, bi lahko naredili bistveno cenejše šolstvo. Država bi financirala razvoj knjige, ki bi jo nato javno objavila in učenci bi si jo prenesli z neta. Nič več tiska, papirja in podobnih traparij, za katere imajo založniki izgovor za visoke cene učbenikov/delovnih zvezkov. Isto bi naredili z readerji - zaradi velikih količin, bi za 50 EUR lahko otrok dobil vse pripomočke za naslednjih 20 let šolanja (razen likovne). Ah.. utopija
Jaz bi pa imel A4 (ali še bolje zložljivi 2x A4) epaper, v katerem bi imel shranjene vse note- namesto da pol ure brskaš kje je tisto kar glih hočeš igrat, pa prelagaš 10 listov po stojalu, gaš gor bralnik, file, open...o, fantazija...
No, jaz osebno bi prednost e-book readerjev/writerjev videl v tem, da bi jih lahko otroci uporabljali v šolah in ne bi več potrebovali 10kg težkih torb. Isto velja za dijake/študente. Knjige so itak v pdf-ih, gor popravljaš ali dopisuješ kakšno stvar, sicer pa delaš zapiske na drugem readerju.
Če bi to uspelo, bi lahko naredili bistveno cenejše šolstvo. Država bi financirala razvoj knjige, ki bi jo nato javno objavila in učenci bi si jo prenesli z neta. Nič več tiska, papirja in podobnih traparij, za katere imajo založniki izgovor za visoke cene učbenikov/delovnih zvezkov. Isto bi naredili z readerji - zaradi velikih količin, bi za 50 EUR lahko otrok dobil vse pripomočke za naslednjih 20 let šolanja (razen likovne). Ah.. utopija
Niso vse knjige veliko cenejše v digitalni izdaji.
Se strinjam, za šole (univerze itn.) bi bilo res odlično, enostavno in vedno ažurno. Vsaka prenova vsebine knjige (skripte, seminarske etc.) bi bila takoj dostopna; avtorji bi bili ustrezno, neposredno in transparentno plačani itd.
P.S.: to vse bi lahko počeli tudi že tako ali tako; ne pa, da si je vedno treba fizično priskrbeti prav vsako reč heh
The main failure in computers is usually located between keyboard and chair.
You read what you believe and you believe what you read ...
Nisam čit'o, ali osudjujem (nisem bral, a obsojam).
Poštnina sploh ni upoštevana v ceni in se plača posebej.
Kot sem napisal, me je ceneje prišla izdaja knjige s trdimi platnicami skupaj s poštnino, kot pa bi me prišla elektronska izdaja iste knjige.
A sem rekel, da dvomim? Zaenkrat se mi še ne splača kupiti readerja, ker niti ne berem tako veliko knjig. Pa vseeno raje vzamem knjigo in jo berem, kot pa nek reader.
No, tako kot je mobilc bistveno bolj uporaben kot stacionaren telefon je tudi ta e-book reader bistveno bolj uporaben kot pa navadna knjiga. A tisti, ki malce več beremo, imamo bistveno raje klasično knjigo. Tako kot je svojevrsten užitek pritisniti fizično tipko namesto touchscreena, tako je tudi precej boljši občutek obrniti list, kot pa pritisniti gumb da se list obrne...tisti, ki malce več berejo vedo o čem govorim...
Jaz veliko berem, in ne vem, o čem govoriš. Meni se zdi veliko bolj praktično pritisniti tipko, kot obrniti list. E-knjige berem že 10+ let, na žepnih računalnikih. Začel sem s HP Jornado, sedaj pa že dolgo uporabljam Palm T3. Všeč mi je tudi, da je stran manjša in praktično vse besedilo na njej zaobjameš z enim pogledom, potem pa pritisneš na tipko in to ponoviš na naslednji strani. Všeč mi je, da si bralnik zapomni, kje si končal. Všeč mi je, da lahko hitro poiščeš nek odlomek. Všeč mi je, da lahko delam zapiske. Všeč mi je, da e-knjige najdem na travniku;-) Všeč mi je, da lahko ponoči berem pri ugasnjeni luči (OK, to za večino e-ink bralnikov ne velja, ampak vseeno). Všeč mi je, da lahko na pot vzamem celo knjižnico. In še marsikakšna prednost e-knjig bi se našla.
O'Reilly ima v svoji spletni knjigarni e-knjige (PDF, .mobi, .epub, zadnja dva sta prijazna do e-bralnikov) že v osnovi 25 do 30 % ceneje od papirnatih, poleg tega ni poštnine, kot Neameričanu mi ne obračunajo niti davka (ne vem, če je ravno legalno, ampak nimam nič proti , za papirnato bi samo dodatne pristojbine, poštam carinam itd. prišle več od našega DDV), downloadaš jih lahko takoj po plačilu (papirnate bi čakal kakšna 2 tedna), nobenega DRM, izbereš 3, plačaš najdražji 2, vse tri formate (sicer se občasno najdejo tudi takšne samo v PDF) lahko (naj bi) downloadaš poljubno mnogokrat (no, jaz imam za ziher še vedno v backupu) oz. dokler ne pozabiš podatkov za account. Da niti ne omenjamo ekološkega občutka, da je knjigomoljstvo po novem prijazno do dreves
Jaz bi želel, če bi tile bralniki bili debeli/težki tako, kot so npr. 200 gramskega A/4 papri, pa da bi lahko po želji prepogibal, dal v žep itn.
Skratka, da bi bili v obliki papirja. Pa seveda barvni. Ampak za to bo verjetno treba čakati še vsaj nekaj desetletij.
Hrabri mišek (od 2015 nova serija!) -> http://tinyurl.com/na7r54l
18. november 2011 - Umrl je Mark Hall, "oče" Hrabrega miška
RTVSLO: http://tinyurl.com/74r9n7j
A tisti, ki malce več beremo, imamo bistveno raje klasično knjigo. Tako kot je svojevrsten užitek pritisniti fizično tipko namesto touchscreena, tako je tudi precej boljši občutek obrniti list, kot pa pritisniti gumb da se list obrne...tisti, ki malce več berejo vedo o čem govorim...
Pojma nimam o čem govoriš. Veliko raje uporabljam svoj iLiad, na katerega spravim dovolj knjig za nekaj tednov, kot pa da okoli prenašam špehe s 500-1000 stranmi, ki jih moraš ves čas držat da se ne zaprejo (ali pa uničit vezavo). Knjige z mehkimi platnicami raje razrežem in vržem v skener, ker je potem toliko lažje branje preko iLiada, čeprav mi skeniranje vzame 1-2 uri.
There are only two hard things in Computer Science:
cache invalidation, naming things and off-by-one errors.
Meni se branje knjig na zaslonih zdi utrujajoče za oči, sploh če dosti bereš zato bom vedno preferiral papirnato obliko čez elektronsko. Tudi zato ker ne rabim vedno računalnika prižigat da bi prebral nekaj in pa knjigo lahko neseš kamorkoli s seboj in te ne bo zatajila med tem ko pa so e-knjige odvisne od energije. Pa še listanje oz. preletavanje je bolj priročno pri klasični knjigi in pa papirnato knjigo ne moreš zbrisat ne po pomoti ne nalašč. Lahko jo samo vržeš v smeti, za PC pa se ti lahko vsede mlajša sestra ali pa IT-nepismen starš in ti naredi celo zbrko. Pa me ni zdaj o nekih varnostnih ukrepih ipd, ne mislim delat pentagona iz osebnega računalnika.
Res da ima e-bralnik kar nekaj prednosti. Po mojem mnenju ima samo eno prednost zaradi katere bi si ga tudi kupil in to je da lahko naenkrat nosiš tudi po več tisoč knjig zraven. Neumno pa je kupovat e-knjige, nikdar je nisem kupil in nikdar je tudi ne bom. Vsak e-knjigo si dolpotegnem zastonj, zakaj bi jo kupoval? Kupil bom papirnato knjigo ker ima neko vrednost, elektronsko nikdar. To je metanje denarja vstran. Kot da bi kupovali mp3-je ki jih itak dolpotegnete zastonj. Če bi že rad podprl avtorja ali pa nimam druge izbire bom raje šel v Big Bang in kupil glasbeni CD.
Neumno pa je kupovat e-knjige, nikdar je nisem kupil in nikdar je tudi ne bom. Vsak e-knjigo si dolpotegnem zastonj, zakaj bi jo kupoval? Kupil bom papirnato knjigo ker ima neko vrednost, elektronsko nikdar. To je metanje denarja vstran. Kot da bi kupovali mp3-je ki jih itak dolpotegnete zastonj. Če bi že rad podprl avtorja ali pa nimam druge izbire bom raje šel v Big Bang in kupil glasbeni CD.
Skoda je, ker ljudje ne vidijo vec kot pet centimetrov pred svojim nosom.
Nimam niti malo slabe vesti. Doma imam cel kup e-knjig in samo eno (strokovno) sem kupil v papirnati obliki in odštel celih 15,000 SIT (takratnjih) ker se mi zdi brezveze kupovat e-knjige in jih gledat na e-bralnikih. Berem večinoma strokovne knjige in samo branje mi nič ne pomaga ker vedno rabim računalnik zraven. Da bi pa bral novele na e-bralniku pa mi je malo "češko". Verjetno se večina ne strinja z mano ampak ko berem knjigo rad čutim njene platnice v rokah in rad jo prelistavam ročno.
Papirnato knjigo bo kupil vsak ki mu je do njene vsebine, e-kjigo pa si bodo vsi dolpotegnili tudi če jo verjetno ne bodo brali tako tudi jaz doma imam cca 120gb e-knjig od katerih sem prebral mogoče 5% medtem ko pa sem prebral vse knjige ki jih imam doma na polici. Stvar je ravno v tem vzdušju ki ga čutiš ko bereš knjigo, zatakneš jeziček preden greš spat in drugi dan nadaljuješ.
Kmalu bo vse online, še malo pa niti diplom in spričeval več ne bodo podeljevali. Boš šel na razgovor z USB ključkom, če pa se ti podatki uničijo imaš še vedno online backup na strani Ministrstva za šolstvo.
Papirnato knjigo bo kupil vsak ki mu je do njene vsebine, e-kjigo pa si bodo vsi dolpotegnili tudi če jo verjetno ne bodo brali tako tudi jaz doma imam cca 120gb e-knjig od katerih sem prebral mogoče 5% medtem ko pa sem prebral vse knjige ki jih imam doma na polici.
To je pa zdaj filozofsko vprašanje - a e-knjigo / program / film, ki ga snameš s travnika, ukradeš takrat, ko se biti skopirajo na tvoj disk, ali takrat ko vsebino pogledaš oziroma uporabiš?
To je pa zdaj filozofsko vprašanje - a e-knjigo / program / film, ki ga snameš s travnika, ukradeš takrat, ko se biti skopirajo na tvoj disk, ali takrat ko vsebino pogledaš oziroma uporabiš?
O.
Zakonsko gledano, avtorske pravice prekrsis ze s kopiranjem.
In related news, all International Kindles will ship with US power plugs from a US warehouse, so folks in Europe will need to factor in import fees as well as some sort of power adapter. Ah well, at least you guys get universal healthcare.
se pravi $489 + $20 + poštnina + carina(?) + ddv(20%)... kindle dx bo lahko tvoj za ca. $700.