» »

Uležavanje mesa

Uležavanje mesa

omnimint ::

Mi lahko mogoče tisti, ki ste bolj strokovno podkovani ali imate več izkušenj s tem poveste, kaj je z uležavanjem mesa sploh mišljeno? OK, uležano naj bi bilo nasprotje od 'sveže' meso, vendar mora biti za tem še kaj drugega po mojem. A je pri tem vključeno tudi mariniranje? A temperatura je važna? Pa nekateri pravijo, da je pravi steak najboljši za pripravo takrat, ko mu malo manjka, da bo zasmrdel. A je kdo s tem že eksperimentiral? Začenja se namreč sezona grill zabav in piknikov, pa ne bi rad zasral s kakšnim trdim podplatom:).

Mesar ::

Sveže meso se more prvo ohladiti pol je boljše, bolj okusno, mehko, ... Maš suho uležavanja pri kerem meso obesiš v hladilnici od 1°C do 3°C. Čas ležanja je odvisn od kosa mesa. Pri mokrem uležavanju pa meso vakumsko zapakiraš in nekaj časa pustiš v hladilniku. Pri mokrem je izguba teže minimalna, meso se isto zmehča, okus pa ni tako specifičen kot pri suhem staranju. Povprečen šnicl odleži dober teden ali dva.
Your turn to burn!

omnimint ::

Na žalost nimam vakumirke, a tole v hladilniku gre tudi s pomočjo folije? Kakšen teden na tak način še ni blema verjetno.

RejZoR ::

Drugače rata meso lepo mehek, če ga kakšen teden pustiš na toplem...
Angry Sheep Blog @ www.rejzor.com

mihec87 ::

Z prvim je teško biti mojster..ko jih par že obrneš dobiš občutek gdaj je pečeno kot more bit,temperatura pečenja itd(k mehkosti prinese tudi samo pečenje,lahko imaš ultra super šnicl pa če ga nasmodiš je trd kot pa vsak)...

V nekaterih mesnicah se baje že da dobit uležan steak če se prav spomnim je na forumu kulinarika nekaj napisano-dokler se ne začnejo kregat ker žar je boljši.....

figula ::

upam, da ne bo veliko upoštevanja zgornjih nasvetov, bodo urgence polne bolanih ljudi ...;((

Mesar ::

figula je izjavil:

upam, da ne bo veliko upoštevanja zgornjih nasvetov, bodo urgence polne bolanih ljudi ...;((


No, da te slišimo potem - kak je bolj rpav po tvoja?
Your turn to burn!

figula ::

Kako je prav za vse - ne vem.
Bi pa vsem odsvetovala uležavanje mesa za steake. Nekateri jih imajo radi še precej bloody. V mesu, ki je tik pred tem, da smrdi ali je ležalo teden dni na toplem ali viselo na slivi za hišo, se dogajajo neužitne spremembe.

Marinada v hladilniku za 24 ur, če poznaš izvor mesa max 2 dni - je čisto dovolj.

Sicer pa kakor vsakemu paše. Nekateri tudi zmorejo jesti kozarce in žeblje, pa jim nič ni :).

omnimint ::

Saj to je, ker ne veš, kako je najbolj prav. Sem se parkrat matral sam z roastbeefom, ga pustil par dni v hladilniku, brez soljenja pred pečenjem, vroča plata, samo obrnil in... na koncu smo ga komaj razrezali. Potem pa greš s sodelavci na malico v povprečno restavracijo in ti ga naredijo lepo mehkega in sočnega, da se ti stopi v ustih. Sigurno igra vlogo tudi samo meso, ne verjamem pa, da uporabljajo zgolj meso najboljše kvalitete. Trik je očitno nekje drugje.

francek1 ::

Slišal sem govorice o tem, da se ga čez noč namoči v mleko. Preizkusil pa še nisem.
Kdor se je že rodil učen se lahko reži...

omnimint ::

A tole z ananasom je že kdo poskusil? Bromelain v ananasu naj bi mehčal meso, samo končni okus je morda vprašljiv. Bo treba nabavit vse te zadeve in potestirat.

figula ::

Moj kuhar občasno uporabi ostrigovo omako. Se mi zdi, da tudi zmehča meso.

dzinks63 ::

Roastbeef se mora peči v lastnem soku v prej namaščenem pekaču, (predhodno čez noč mariniran) potem bo sočen, (med pečenjem ga večkrat polijemo z lastnim sokom-omako) če se peče na mrežici mu vsa tekočina odteče in dobiš usnjen podplat.

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: dzinks63 ()

blackbfm ::

Moja mat ma neke vrečke, kamor da meso potem pa vse skup v pekač, pride ven sočen in mehek..pomoje ga boljše od tega ne moreš pripravit.

IceIceBaby ::

Bi pa vsem odsvetovala uležavanje mesa za steake. Nekateri jih imajo radi še precej bloody. V mesu, ki je tik pred tem, da smrdi ali je ležalo teden dni na toplem ali viselo na slivi za hišo, se dogajajo neužitne spremembe.


V pravilno uležani govedini ni prav nič neužitnega, tudi če ješ krvavo. Po nekaterih restavracijah meso leži tudi po več tednov.

Seveda ne smeš biti kreten in mesa obesiti na slivo za hišo, ampak ga daš lepo v hladilnik ali kam na hladno. Predvsem nekam, kjer ni muh.

bauci ::

Steaki, ramstki, pljucna se nareze na primerno debele kose in se jih da v posodo in prekrije z oljem. Tako je lahko v hladilniku tudi 3 tedne - samo meso mora biti prekrito z oljem. Ga vzames iz olja, obrises, na vsaki strani popeces 3-4 minute odvisno od debeline in to je to. Solis sele cisto na koncu. 1,5 cm ramsteak je na vsaki strani 4 minute precen well done.

V-i-p ::

Kot je bauci napisal, meso se da v olje in v hladilnik z njim. Tako ga lahko zoriš precej časa.
Kar lahko storiš danes, ne odlašaj na jutri. Raje reci, da si naredil že včeraj!

KuntaKinte ::

v olju mora bit,čisto brez zraka in soli,ki meso izsuši,lahko je par dni

IceIceBaby ::

Ni treba, da je v olju. Tudi na zraku govedina počaka zelo dolgo.

bajsibajsi ::

Po vec tednov v hladilniku na zraku, my ass. Daj ne pisi take neumnosti no, se bo se kdo zastrupil.

Dragi ::

IceIceBaby je izjavil:

Bi pa vsem odsvetovala uležavanje mesa za steake. Nekateri jih imajo radi še precej bloody. V mesu, ki je tik pred tem, da smrdi ali je ležalo teden dni na toplem ali viselo na slivi za hišo, se dogajajo neužitne spremembe.


V pravilno uležani govedini ni prav nič neužitnega, tudi če ješ krvavo. Po nekaterih restavracijah meso leži tudi po več tednov.

Seveda ne smeš biti kreten in mesa obesiti na slivo za hišo, ampak ga daš lepo v hladilnik ali kam na hladno. Predvsem nekam, kjer ni muh.


VEC TEDNOV?!! A si normalen da pises take? Isto velja za vse druge!

Se vecji pacient je tisti, ki je napisal da naj stoji kaki teden NA ZRAKU.

Dajte ga raje pustit 3 tedne, bo dosti bolj mehko, vonj bo se posebno izrazit. Glejte da se NAJESTE do tocke ko ne morete spravit vase niti grizljaja vec.

Boste naredili uslugo vsem ostalim, ko vas vec ne bo med nami :)

flood ::

meso za t-bone se praviloma uležava 21 dni
v hladilniku seveda (par stopinj nad nulo) in v celem kosu
Asus A7N8X-X, Athlon xp 2700+, Radeon 9550 Gt, 1Gb ram, 120Gb Hitachi,...
laptop: i3-330m, ati 5650, 4gb ddr3, 500Gb,...

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: flood ()

innerspace ::

Mislim, da je vsako meso, kupljeno pri mesarju, ze ulezano in ne potrebuje nobenega posebnega tretmaja...razen, seveda, po lastni zelji.

Pomembna je pravilna izbira kosa mesa(tudi rez je pomemben) za primeren nacin priprave.
Konkretno imam najraje mladogoveji roastbeef, kot si ga naredim doma.

Meso - goveji hrbet, precej marmoriran/okoli 3 cm debel rez
Marinada - olivno olje, tamari sojina omaka(60/40), po želji gorčica...cas od ene ure do 5 ur je dovolj
Način priprave - v naoljen in dobro segret rebrast(ne nujno) pekač polozis obrisan(popivnana marinada) steak in ga ne premikas 5 minut, obrnes in ponovis postopek.

Po pecenju naj pociva na krozniku vsaj deset minut.

Dober tek.
...

Jamie Oliver ima drugacen pristop:
Donate BTC here: 35KR84u3rXN3in1kCw9YHRz4WF3r5kfFF4

flood ::

večina mesarjev ne pusti mesa dovolj časa počivat, eden od razlogov je vrejetno ta, da bo meso izgubilo nekaj teže..drugo pa je to, da ne bo izgledal sveže, kar seveda neuke odvrača od nakupa
pravi mesar ti bo reku (ob predpostavki, da je bilo meso pravilno shranjeno) lih takrat ko misliš, da je meso direkt za v smeti (beri sive barve) ga vržeš v ponev...
Asus A7N8X-X, Athlon xp 2700+, Radeon 9550 Gt, 1Gb ram, 120Gb Hitachi,...
laptop: i3-330m, ati 5650, 4gb ddr3, 500Gb,...

innerspace ::

Mene take fore ne prepricajo..ali pa sem prehitro zadovoljen.
Meso naj bo polnordece barve, drugi odtenki me ne zanimajo(ce govorimo o govedini).

Se morda koristen napotek, kar se tice mariniranja in ostalih ekstravaganc.
Priporocam ogled katere od oddaj License to Grill:
Licence to Grill @ Wikipedia

American style, vsekakor pa zanimiv material.
Donate BTC here: 35KR84u3rXN3in1kCw9YHRz4WF3r5kfFF4

flood ::

ni to nobena fora, ampak preprosto pravilo v fiorentini npr. boš dobu t-bone povsod takšne tmno rdečo-violične sivkaste barve in če smo že pri američanih oni znajo uležavat meso še več časa in to bo še temnejše
ponavadi imajo tudi v menijih napisano koliko časa je meso pičivalo...največ kar sem vido je blo 40 dni
se pa nisem upal naročit :) pa še ceno napumpajo več kot je dni

skratka polno rdeča barva je v večini primerov še pretrdo meso
Asus A7N8X-X, Athlon xp 2700+, Radeon 9550 Gt, 1Gb ram, 120Gb Hitachi,...
laptop: i3-330m, ati 5650, 4gb ddr3, 500Gb,...

IceIceBaby ::

bajsibajsi je izjavil:

Po vec tednov v hladilniku na zraku, my ass. Daj ne pisi take neumnosti no, se bo se kdo zastrupil.


Hitro kakšno kuharsko knjigo v roke. Ali pa malo pogooglaj, da spoznaš še kaj drugega kot dunajca in pomfri.

Beef aging @ Wikipedia

cattom ::

bajsibajsi ::

IceIceBaby je izjavil:

bajsibajsi je izjavil:

Po vec tednov v hladilniku na zraku, my ass. Daj ne pisi take neumnosti no, se bo se kdo zastrupil.


Hitro kakšno kuharsko knjigo v roke. Ali pa malo pogooglaj, da spoznaš še kaj drugega kot dunajca in pomfri.

Beef aging @ Wikipedia


V vecini kuharskih knjig tega ne pise, ker to spada v mesarijo ne pa v kuharstvo. Drugic lahko omenis, da je tole postopek po klanju in gre za vecje kose, ne pa par zrezkov, ki jih nekdo kupi v trgovini.

omnimint ::

cattom je izjavil:

Ljubitelji mesa,domače zorenje.

http://foodwishes.blogspot.com/2009/07/...
http://foodwishes.blogspot.com/2009/08/...

A tele suho uležane zrezke/kose mesa sploh držijo po naših mesarijah? Verjetno zaradi cene ni ravno za širše množice, čeprav izgleda full dobro. Za domače zorenje pa je treba očitno imeti material, pripomočke, prostor in nekaj znanja, da zadeva ne roma v kontejner.

IceIceBaby ::

omnimint, pri nas pomoje ne boš dobil, ali pa vsaj zelo težko.

Doma pa kaj več kot hladilnik tudi ne rabiš. Samo postopoma je treba delati, ne takoj zapret zrezka za en mesec v hladilnik in upati na najboljše.

cattom ::

Dobijo se v mesariji Petrin v Zupančičevi jami v Ljubljani.V šparu je premium T-bone 25€kg, v mesnici pa 18€kg.

matkeg ::

Imam vprašanje glede zorjenga T-bona(sicer brez pljučne:)). Ne delam prvič, ampak ponavadi sem ga imel svežega v vakuumu pa hladilniku 10dni, nato v olje za 2dni, ter pečenje ponavadi je to na ponvi zapečen okoli nato pri 120° v pečici do well done, počitek v foliji 20min in je TOP.
Sedaj sem tvegal malo več in je bil enako v vakuumu, ampak sem ga imel 3tedne v hladilniku, danes sem ga dal v olje, ampak se mi zdi da je vonj precej bolj intenziven(malo sumim da je šov k vragu), vakuumu je držal ok sigurno.
Predlog je kdo sprobaval tole,oz kakšno mnenje meso je domače in sveže.
Matjaž

Map ::

Jaz imam en hladilnik samo za zorenje, temperaturo kontroliram z elektronskim termostatom na desetinko stopinje(mislim da od nekje 1,5 do 2,5 stopinje), notri imam pa se par litrov vode za stabiliziranje temperature in nekaj soli, pa par ventilatorjev. Sicer bi se moral enkrat lotit in ga se malo posodobit, da bi lahko kontroliral vlago, ampak potem bi se ze skoraj splacalo kak boljsi hladilnik nabavit.

Zorim do 10kg naenkrat, ponavadi samo enkrat na leto ali mogoce dvakrat. Meso pa je od kolega, torej domace. Ko sem prvic probal, sem imel prenizko temperaturo in ni bile zeljenega rezultata, odkar imam pa termostat pa vedno uspe.

Zoril sem T-bone in Ribeye, ampak mi je slednji bolj vsec. Tudi za zorenje je bolj primeren, ker ima na eni strani kost, na drugi pa mascobo, kar pomeni manj izgube. Pri T-bonu sem izgubil cca 40% mase(izguba vlage plus obrezovanje). Sem pa nazadnje zoril 5 tednov. Okus je vsekakor mocnejsi, recimo tak malo po lesnikih, tako da bi lahko marsikoga zmotil, ampak dokler ne smrdi, mislim, da ni problema. Je pa treba bit pazljiv ce opazis plesen ali cuden vonj je vseeno bolje, da gre kaj proc, kot da so kake tezave. Sicer pa ne bos verjel, ampak tudi pri nas so mojstri, ki zorijo vec kot eno leto. Tega vonja, in tudi okusa, si pa ne znam predstavljat.

Ko zakljucim z zorenjem, kose razrezem in jih zvakumiram ter dam v skrinjo. En dan pred uporabo jih dam v hladilnik, da se pocasi odtalijo. Pecem pa potem ponavadi na zaru, od zacimb samo sol in poper, cimvisja temperatura(300+) in direktna temperatura tri minute na vsaki strani, nato indirektno do zeljene srediscne temperature. V foliji pociva cca deset minut. Meso je neverjetno mehko in okusno. Ce si vzames cas se za priloge, je pa jed boljsa kot v marsikateri restavraciji.

T-bone je sestavljen iz plucne in rosbifa, torej ti zoris rosbif oz. strip steak. Zoris pa v vakumu, torej je to mokro zorenje. To naj ne bi pripomoglo k boljsemu okusu, ampak samo h mehkobi. Ce imas moznost, bi ti vsekakor priprocal suho zorenje, tu pa dejasko gre tudi za izboljsanje okusa, ker meso izgublja vlago(to je zal minus), s tem pa se koncentrira okus.

Uh, sem se razpisal. Sicer nisem nikoli zoril v vakumu niti dajal v olje, ampak ce ti bo vsaj en stavek v pomoc bom vesel. :)

matkeg ::

Dober si se razpisal ja. Super veliko info sem dobil, čeprav mene malo moti samo vonj, nikjer nič sumljivega o plesni itd.
Meni osebno govedina čudno diši že naslednji dan v hladilniku, pač ima tak ''močan'' vonj.
Do faze suhega zorenja nisem še prišel, ampak me pa zanima vonj pri tem? Najbrž lepo zadiši ko odpreš hladilnik?!
Se bom še odloču zaenkrat počiva v olju, 1.maj bo pa DAN-D.
Matjaž

TheBlueOne ::

Tale tip menda preekperimentira skoraj vse metode, razlicne vrste mesa, od za dolar, do najbolj dragih. Ce se ne motim naredi vse od dryaginga, do nekaj dni na 60 stopnijah itn.

Zgodovina sprememb…

tomazic89 ::

TheBlueOne je izjavil:

Tale tip menda preekperimentira skoraj vse metode, razlicne vrste mesa, od za dolar, do najbolj dragih. Ce se ne motim naredi vse od dryaginga, do nekaj dni na 60 stopnijah itn.



Spremljam tale kanal.. tip res dobre teste in primerjava dela. BTW imel sem moznost jesti Wagyu prejsnji vikend (kolega nabavil v stakeshopu od starega piskra). Res vrhunska zadeva, se splaca vsaj probat enkrat.

Steinkauz ::

Wagyu ma tudi coolhouse vsake tolko cajta.
https://coolhouse.si/spletna_trgovina/m...

Pa precej cnej kot stari pisker stakeshop.
Picanha recimo je v steakshop 35eur/kg, v coolhouse pa 20eur/kg.
Oboje mokro zorjeno vsaj 90 dni.
Tri tip 20eur/kg vs 14eur/kg in tako dalje.

Blinkys ::

Meso razen pljučne se uležava cca 14-21 dni da dobimo vsaj koliko toliko mehko meso. Po možnosti brez marinade samo vakumsko zapakirano.. Kdor pravi manj naj sam žveka to žagovino. Pečejo tudi zrezke uležane 6 mesecev ali več. Barva temu primerna (zelena).

Peče se 1 min na vsaki strani na max temparaturi (meso dobi "škorjo" in ne uhajajo sokovi) in potem še 3-5min na vsaki strani na zmerni temparaturi, odvisno od željene prepečenosti mesa. Mesa med peko ne stiskamo tako, da uhajajo sokovi. Začinimo med samo peko. V primeru, da pečemo z olivnim oljem ga vlijemo v ponev tik pred peko (olivno olje nima dobre temp. vzdržljivosti-se rado žge). Meso po peki počiva vsaj tako dolgo, kot se je peklo. Po želji dodamo maslo. zraven še nekaj koščkov pečena krompirja in to je to.

keba ::

Kje pa se ga vakumsko stara? Hladilnik pri nizkih temperaturah? Kaj pa skrinja ali pa shramba?

rhino ::

Obstajajo tudi vakum vrecke za dry aging, pa lahko kar v domacem hladilniku staras meso.
Intel I7 950|Asus P6X58D-E|
ZOTAC GeForce 580 GTX 1536 GDDR5|OCZ Vertex2E 60GB + 500GB WD + 1TB Samsung F3|
3x2GB Kingston HyperX DDR3-1600|Cougar GX1050|CM HAF-X

Kvinta ::

Pred marinado se lahko da zraun tud soda bikarbona za ene 20min do 30min meso malo spremeni Ph in postane mehkejše ,bolj rahlo pravzaprav gre to fajn delat z narezanim ne v kosih pol se ga fajn opere in da v marinado ..... sicer pa stvar okusa meni je to ok.

Map ::

Kot že rečeno, če se stara v vakumu, se pridobi samo na mehkobi, ne pa tudi na okusu. Drži tudi, da naj bi se staralo minimalno dva do tri tedne, večini najbolj odgovarja cca 30 dni, potem pa se že lahko zgodi, da je za koga vonj ali okus premočan. Tega vonja pa ne poznam, ker sem sam najdlje zoril dobrih pet tednov, vonj je že močan, ampak vseeno ne smrdi in veš, da ni pokvarjeno. Ko je pečeno, je pa itak super.

Marinira se steakov ponavadi ne, je pa izjema flank steak, kjer se pogosto marinira s kakimi mehiškimi okusi. Ker je vlaknast, se ta marinada vpije vmes in doda nekaj okusa, sicer pa je marinada namenjena mehčanju mesa in k okusu nič ne doda. Ravno zato je treba pazit, da se ne marinira predolgo, sicer lahko meso postane kašasto. No, pa da ne bom rekel, da se steakov ne marinira, bom rekel, da jaz ne vem, zakaj bi jih, če je kos mesa dober se mi zdi nepotrebno. Tudi teh coffee in ostalih rubov ne razumem ravno, ampak probal še nisem, pa tudi vsak ima svoj okus.

Glede temperature je idealno, da se čimbolj približamo ničli, recimo 1-3 stopinje, da se bakterije čimmanj razvijajo, pod ničlo pa meso zmrzne in se proces staranja ustavi. Te vakum vrečke mislim da večina uporablja v običajnih hladilnikih, torej na kakih sedmih ali osmih stopinjah.

Če bi ga pustil v shrambi, pa ne vem kako bi bilo, verjetno je temperatura vseeno previsoka in bi se hitro razvila plesen. Sicer pa sem že parkrat iskal neko dobro literaturo ali članek, kaj je dejansko razlika med staranjem in sušenjem mesa. Razlika je seveda v temperaturi, pa tudi v tem, da je meso za sušenje prej običajno v slanici ali dimu, ampak tako pa bi rekel, da gre vseeno za neke vrste staranje. :D

harvey ::

staranje/sušenje


Bolj primeren izraz bi bil zorenje.

Sušenje je navadno postopek konzerviranja mesa z dimom ali brez. Predhodno je meso soljeno, lahko suho ali mokro. To je glavni point. Sicer pa išči za magično besedo "charcuterie" ali pa kakšno knjigo o tem prelistaj in boš imel zelo lepo razloženo te procese.
Ar scáth a chéile a mhaireann na daoine.
------

matkeg ::

Map je izjavil:

Kot že rečeno, če se stara v vakumu, se pridobi samo na mehkobi, ne pa tudi na okusu. Drži tudi, da naj bi se staralo minimalno dva do tri tedne, večini najbolj odgovarja cca 30 dni, potem pa se že lahko zgodi, da je za koga vonj ali okus premočan. Tega vonja pa ne poznam, ker sem sam najdlje zoril dobrih pet tednov, vonj je že močan, ampak vseeno ne smrdi in veš, da ni pokvarjeno. Ko je pečeno, je pa itak super.

Marinira se steakov ponavadi ne, je pa izjema flank steak, kjer se pogosto marinira s kakimi mehiškimi okusi. Ker je vlaknast, se ta marinada vpije vmes in doda nekaj okusa, sicer pa je marinada namenjena mehčanju mesa in k okusu nič ne doda. Ravno zato je treba pazit, da se ne marinira predolgo, sicer lahko meso postane kašasto. No, pa da ne bom rekel, da se steakov ne marinira, bom rekel, da jaz ne vem, zakaj bi jih, če je kos mesa dober se mi zdi nepotrebno. Tudi teh coffee in ostalih rubov ne razumem ravno, ampak probal še nisem, pa tudi vsak ima svoj okus.

Glede temperature je idealno, da se čimbolj približamo ničli, recimo 1-3 stopinje, da se bakterije čimmanj razvijajo, pod ničlo pa meso zmrzne in se proces staranja ustavi. Te vakum vrečke mislim da večina uporablja v običajnih hladilnikih, torej na kakih sedmih ali osmih stopinjah.

Če bi ga pustil v shrambi, pa ne vem kako bi bilo, verjetno je temperatura vseeno previsoka in bi se hitro razvila plesen. Sicer pa sem že parkrat iskal neko dobro literaturo ali članek, kaj je dejansko razlika med staranjem in sušenjem mesa. Razlika je seveda v temperaturi, pa tudi v tem, da je meso za sušenje prej običajno v slanici ali dimu, ampak tako pa bi rekel, da gre vseeno za neke vrste staranje. :D


Bi se kr strinjal za nekoga je ta okus/vonj čist premočan, povrhu vsega še "krvav", marsikomu ga ne boš prodal.
Mene po 3.tedne vakuuma, sem tudi malo podvomil, da bi tale steak sploh spekel, ampak ga vseeno bom.
Moram enkrat probat narediti suho staranje.
Matjaž

Zgodovina sprememb…

  • spremenil: matkeg ()


Vredno ogleda ...

TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
TemaSporočilaOglediZadnje sporočilo
»

Kakšen žar? (strani: 1 2 3 411 12 13 14 )

Oddelek: Loža
675190623 (421) alekskac
»

Katero ugodno meso za steak? (strani: 1 2 )

Oddelek: Loža
7315365 (7578) Dzuro10
»

Rabim nasvet za popoln steak (strani: 1 2 3 )

Oddelek: Loža
13320604 (12620)          
»

"pokvarjeno" meso

Oddelek: Loža
165631 (4646) turist1

Več podobnih tem